Klasa do Zagreba kao i na relaciji Split-Perković je odlična garnitura samo što postoje 2 problema: 1. Loše stanje pruge gdje je svako malo neka lagana vožnja 2. loše održavanje lokomotiva i vagona. Valja napomenuti da dio lokomotiva koje je HŽ htio baciti u staro željezo, privatnik je sebi uzeo. Nekolicina lokomotiva 2044 je otišla Enna grupi a nešto TŽV Gredelju. Da je bilo pameti još prije par godina krenuli bi istraživati mogućnost vodika umjesto dizela kao napajanje te mogučoj suradnji Đure Đakovića sa Gredeljom o rekonstrukciji lokomotiva koje su sada odbačene. Tu je također i proizvodnja putničkih vagona koje je gredelj mogao proizvest za HŽPP kao što su još: 10 Aee vagona 1. razreda sa 9 odjeljaka 35 vagona Bee sa 10 odjeljaka te sa jednim WC-om i jednim prostorom za bicikle baš kao u prijašnjim Bl vagonima 15 vagona Bee sa 7 odjeljaka, jednim WC-om i večim prostorom za bicikle 7 Bcee vagona sa ležajevima 5 Wlee vagona za spavanje Idealni sastav klase sa 5 vagona bi bio: Aeelt vagon 1. razreda Beelt vagon 2. razreda sa prostorom za invalide Wree vagon restoran Bee vagon sa 10 odjeljaka, jednim WC-om i jednim prostorom za bicikle Bee vagon sa 10 odjeljaka i dva WC-a.
Ova je vožnja konkretno trajala nešto malo dulje od osam sati, a sjedala kakva su u Bee vagonima nisu po udobnosti adekvatna za takva putovanja, stoga smatram da je jedan od bitnijih nedostataka općenito kvaliteta, tj. udobnost sjedala, ne nužno samo u vagonima. Recimo, nekadašnji Bl vagoni su imali takva sjedala da osam sati putovanja ne bi ni zamijetio, uz to što su se mogla rastegnuti te si mogao si priuštiti da dio puta udobno i odspavaš. Dakle, za početak, osigurati maksimalno udobno putovanje, jer iskreno, IC vlakovi zaslužuju biti na nivou. No to je samo ono prvo što vidiš kad zagrebeš po površini ispod koje se nalaze slojevi i slojevi problema. Nadalje, apsolutno se slažem da bi idealno bilo uvrstiti vagon restoran, jer put je dug, a ljudima bi godilo malo prošetati po vlaku i popiti topli/hladni napitak i nešto prizalogajiti. Koliko sam vidio, ove sezone ni u noćne vlakove nisu uvršteni restorani, što je svakako šteta. Ovaj sastav klasike koji si opisao je po meni sasvim adekvatan i u takvom bi se smjeru trebalo razmišljati. Uglavnom, meni je osobno doživljaj vožnje puno bolji i komforniji u klasici, nego u npr. nagibnim garniturama; iako bi nagibni mogli postići rekordnu brzinu putovanja na konkretnoj dionici do Splita, no tu zadiremo u pitanje infrastrukture i konstantna usporavanja i zaustavljanja, a ta je tema, nažalost, toliko neiscrpna da u nju trenutno ne kanim ulaziti. Dakle, smjer u kojem bih ja išao je svakako ulaganje u klasiku, obnavljanje/proizvodnja/nabava novih vagona, definitivno ulaganje u kvalitetnije održavanje postojećih i nabavu novih, jačih i održivijih lokomotiva, komunikacija s putnicima o pitanju udobnosti putovanja te poboljšanje usluge (dakle, široka ponuda pića, hrane i dr.) i, sasvim neupitno, infrastruktura. Problemi su tu i nisu nevidljivi, rješenja za iste su očita i sasvim izvediva, međutim za nekoga su očito nevidljiva, iz tko zna kakvoga razloga.
A bolji je od nagibnih i niskopodnih,samo što su se kod prije mogla i sjedišta razvlačiti,mogao si pristojno i zaleći i da fali ili vagon restoran ili spavaća kola!
@@samirosmano Da, to o nekadašnjim Bl vagonima sam već komentirao s kolegom u komentaru niže. Vagon restoran svakako nedostaje, da; spavaća kola... ha ne znam, imamo preko sezone dva noćna vlaka, a vlakovi 520/521/522/523 bi trebali relativno kratko putovati (iako to nažalost nije slučaj), stoga nisam siguran koliko bi se isplatilo uvrštavati spavaća kola, no o tom potom.
@@garethtrooper Bilo je ugodno, kako sam već rekao, uvijek ću pridavati prednost klasici, što se udobnosti tiče. A svakako prostora za napredak ima, stoga se i ja nadam svjetlijim danima za HŽ u budućnosti.
Klasa do Zagreba kao i na relaciji Split-Perković je odlična garnitura samo što postoje 2 problema:
1. Loše stanje pruge gdje je svako malo neka lagana vožnja
2. loše održavanje lokomotiva i vagona.
Valja napomenuti da dio lokomotiva koje je HŽ htio baciti u staro željezo, privatnik je sebi uzeo. Nekolicina lokomotiva 2044 je otišla Enna grupi a nešto TŽV Gredelju.
Da je bilo pameti još prije par godina krenuli bi istraživati mogućnost vodika umjesto dizela kao napajanje te mogučoj suradnji Đure Đakovića sa Gredeljom o rekonstrukciji lokomotiva koje su sada odbačene.
Tu je također i proizvodnja putničkih vagona koje je gredelj mogao proizvest za HŽPP kao što su još:
10 Aee vagona 1. razreda sa 9 odjeljaka
35 vagona Bee sa 10 odjeljaka te sa jednim WC-om i jednim prostorom za bicikle baš kao u prijašnjim Bl vagonima
15 vagona Bee sa 7 odjeljaka, jednim WC-om i večim prostorom za bicikle
7 Bcee vagona sa ležajevima
5 Wlee vagona za spavanje
Idealni sastav klase sa 5 vagona bi bio:
Aeelt vagon 1. razreda
Beelt vagon 2. razreda sa prostorom za invalide
Wree vagon restoran
Bee vagon sa 10 odjeljaka, jednim WC-om i jednim prostorom za bicikle
Bee vagon sa 10 odjeljaka i dva WC-a.
Ova je vožnja konkretno trajala nešto malo dulje od osam sati, a sjedala kakva su u Bee vagonima nisu po udobnosti adekvatna za takva putovanja, stoga smatram da je jedan od bitnijih nedostataka općenito kvaliteta, tj. udobnost sjedala, ne nužno samo u vagonima. Recimo, nekadašnji Bl vagoni su imali takva sjedala da osam sati putovanja ne bi ni zamijetio, uz to što su se mogla rastegnuti te si mogao si priuštiti da dio puta udobno i odspavaš. Dakle, za početak, osigurati maksimalno udobno putovanje, jer iskreno, IC vlakovi zaslužuju biti na nivou. No to je samo ono prvo što vidiš kad zagrebeš po površini ispod koje se nalaze slojevi i slojevi problema.
Nadalje, apsolutno se slažem da bi idealno bilo uvrstiti vagon restoran, jer put je dug, a ljudima bi godilo malo prošetati po vlaku i popiti topli/hladni napitak i nešto prizalogajiti. Koliko sam vidio, ove sezone ni u noćne vlakove nisu uvršteni restorani, što je svakako šteta.
Ovaj sastav klasike koji si opisao je po meni sasvim adekvatan i u takvom bi se smjeru trebalo razmišljati.
Uglavnom, meni je osobno doživljaj vožnje puno bolji i komforniji u klasici, nego u npr. nagibnim garniturama; iako bi nagibni mogli postići rekordnu brzinu putovanja na konkretnoj dionici do Splita, no tu zadiremo u pitanje infrastrukture i konstantna usporavanja i zaustavljanja, a ta je tema, nažalost, toliko neiscrpna da u nju trenutno ne kanim ulaziti. Dakle, smjer u kojem bih ja išao je svakako ulaganje u klasiku, obnavljanje/proizvodnja/nabava novih vagona, definitivno ulaganje u kvalitetnije održavanje postojećih i nabavu novih, jačih i održivijih lokomotiva, komunikacija s putnicima o pitanju udobnosti putovanja te poboljšanje usluge (dakle, široka ponuda pića, hrane i dr.) i, sasvim neupitno, infrastruktura.
Problemi su tu i nisu nevidljivi, rješenja za iste su očita i sasvim izvediva, međutim za nekoga su očito nevidljiva, iz tko zna kakvoga razloga.
A bolji je od nagibnih i niskopodnih,samo što su se kod prije mogla i sjedišta razvlačiti,mogao si pristojno i zaleći i da fali ili vagon restoran ili spavaća kola!
@@samirosmano Da, to o nekadašnjim Bl vagonima sam već komentirao s kolegom u komentaru niže. Vagon restoran svakako nedostaje, da; spavaća kola... ha ne znam, imamo preko sezone dva noćna vlaka, a vlakovi 520/521/522/523 bi trebali relativno kratko putovati (iako to nažalost nije slučaj), stoga nisam siguran koliko bi se isplatilo uvrštavati spavaća kola, no o tom potom.
Nadam se da je bilo ugodno putovanje !? Želim bolju budućnost HŽ-u.
@@garethtrooper Bilo je ugodno, kako sam već rekao, uvijek ću pridavati prednost klasici, što se udobnosti tiče. A svakako prostora za napredak ima, stoga se i ja nadam svjetlijim danima za HŽ u budućnosti.
Pretvorili su nam vlakove u autobuse,kakvi su bili vlakovi 70 -ih i 80- ih godina!