How I fight TAR in the LC boiler

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 26 вер 2024
  • Cold and hot cleaning of the boiler loading chamber from tar. Methods of removing condensed tar on the walls of the lower combustion boiler. When cleaning tar from the loading chamber, protect the boiler against contamination of the ash pan and boiler exchanger with tar.

КОМЕНТАРІ • 18

  • @karolski5555
    @karolski5555 5 місяців тому

    Witam jaką ma Pan wkladkę na ochronie powrotu? 45 czy 55? Ja bym osobiscie zalozyl 65 lub więcej wtedy problem kondensacji by zostal rozwiązany

    • @SILVESTROThingS
      @SILVESTROThingS  5 місяців тому

      Ochrona powrotu kotła rozwiązuje problem kondensacji wody na wymienniku kotła, a nie likwiduje kondensacji smoły w komorze załadowczej. W kotłach zgazowujących z wyższej półki, komora załadowcza wyłożona jest panelami ze stali nierdzewną dzięki czemu temperatura ich jest powyżej 200 stopni, i smoła na nich nie kondensuje. W kotłach wyłożonych szamotem ta kondensacja też nie występuje, niestety powoduje to szybsze spalanie w komorze i kotły te mają większą moc.

    • @karolski5555
      @karolski5555 5 місяців тому

      @@SILVESTROThingS a to racja mój błąd a jaką ma Pan wkładkę na ochronie powrotu?

    • @SILVESTROThingS
      @SILVESTROThingS  5 місяців тому

      @@karolski5555 Nie mam żadnej. Do czasu osiągnięcia temperatury powrotu 50 stopni, kocioł pracuje na krótkim obiegu, przy wysokiej temperaturze spalin, po rozgrzaniu instalacji temperatura powrotu wynosi minimum 55 stopni, ale najczęściej powyżej 60 stopni.

    • @karolski5555
      @karolski5555 5 місяців тому

      @@SILVESTROThingS krótki obieg rozumiem że najpierw grzeje Pan CWU dopiero później na instalację Pan puszcza? A ma pan zawór 3 drogowy?

    • @SILVESTROThingS
      @SILVESTROThingS  5 місяців тому

      @@karolski5555 krótki obieg użyłem w stosunku do obiegu spalin w kotle, na początku spaliny nie przechodzą przez cały wymiennik pionowy, dlatego nie następuje wtedy kondensacja spalin, dopiero po rozgrzaniu instalacji CO przestawiam dźwignię w kotle na długi obieg spalin, nie mam zaworu trzydrogowego, mam instalację grawitacyjną, nietypową tzw. jednorurową w której to następuje mieszanie się wody z zasilania i z powrotu grzejników.

  • @sylwek72si
    @sylwek72si 6 місяців тому

    🙉I pomyśleć że chciałem kiedyś MPM-a. Pozdrawiam

    • @SILVESTROThingS
      @SILVESTROThingS  6 місяців тому

      Ja świadomie go kupiłem. Niestety wszystko ma swoje zalety i wady. Kotły wyłożone szamotem muszą pracować na większej mocy, a w kotłach z płaszczem wodnym przy drewnie zbiera się smoła.

    • @sztajmes1095
      @sztajmes1095 6 місяців тому +1

      Tez go chciałem ale chyba ac 16s będzie lepszy. Tož to dramat

    • @SILVESTROThingS
      @SILVESTROThingS  6 місяців тому

      @@sztajmes1095 ac 16s To jest kocioł na węgiel, a drewno jest paliwem zastępczym. Sprawdź sobie jaką moc będzie miał przy drewnie. Niestety jak zakażą ci spalać węgiel, to nie będziesz mógł użytkować tego kotła jak nie ma certyfikatu ecodesign na drewno.

    • @sztajmes1095
      @sztajmes1095 6 місяців тому

      @@SILVESTROThingS w Irlandii mi nic nie zakaża i planuje torf z drewnem palić. A ten mpm to jest niby na co? Zmienili w papierach węgiel na drewno i ot całe czary. A i klapę od góry dali z przodu :)

    • @SILVESTROThingS
      @SILVESTROThingS  6 місяців тому +1

      @sztajmes1095 Masz rację. MPM DS II to nie jest kocioł stricte pod drewno. Ale ma papiry na węgiel i drewno, co w moim przypadku było decydujące. W MPM DS Wood czyli tylko na drewno zrobili klapę oddymiającą, ale podstawową wadą są małe drzwiczki załadowcze.
      Ja sobie dopracowałem swój sposób palenia, i palę teraz drewno z owsem, rozwiązuje to wiele problemów z załadunkiem drewna do kotła.

  • @militaryhelmet9852
    @militaryhelmet9852 6 місяців тому

    Ty sobie bidoku gaz zalóż albo pompę ciepła a nie gówna wpuszczasz do atmosfery

    • @SILVESTROThingS
      @SILVESTROThingS  6 місяців тому +1

      Kondensacja smoły występuje w komorze załadowczej w której następuje częściowe spalanie i składniki lotne trafiają do komory spalania. Smoła na ścianach komory zgazowującej nie ma żadnego związku z czystością spalania w kotle. To jest kocioł dolnego spalania. Wymiennik w kotle za komorą spalania zmiatam szczotką z włosia. Gdyby spalanie w kotle byłoby złe, wymiennik i komin oblepione byłyby również smołą, a tak nie jest. O jakie gówna ci chodzi?