dawnotemu - Tajemniczy dyktator - Enver Hodża

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 27 гру 2024

КОМЕНТАРІ • 39

  • @czarnooki-kot
    @czarnooki-kot 8 місяців тому +4

    Materiały o dyktatorach zwykle są ciekawe, bardzo udany odcinek 💪

  • @tadziokuczynski
    @tadziokuczynski 8 місяців тому +5

    Radio Tirana to jak cała owczesna Albania to była osobliwość. Mimo, ze żylismy w kraju demokracji ludowej, to jednak poziom ideologii komunistycznej był szokujacy nawet na wyświczone socjalistyczne ucho. Był jeden jedyny powód, dlaczego sie przemóc i trochę tego posłuchac, Bardzo jechali na Sowietów i mozna było wychwycic informacje jakich nie moglismy wysłuchać gdzie indziej.

  • @zubenelgubenupi
    @zubenelgubenupi 8 місяців тому +6

    To wcale nie było tak bardzo dawno temu.

  • @wojtekfruwak439
    @wojtekfruwak439 8 місяців тому +5

    W Albanii jest około 700 000 obiektów FORTYFIKACYJNYCH ( bunkry, schrony itp. ) najwięcej w Europie. Albański model bunkrów został opracowany po analizie błędów we wszystkich poprzednich systemach obronnych od linii Maginota po te w Wietnamie. Według ówczesnej literatury albańskie bunkry były w stanie wytrzymać atak całej ówczesnej broni, także chemicznej i nuklearnej o mocy do 20 kiloton. Pierwszy test przeprowadzono w 1975 roku w wąwozie Këlcyra. Drugi test w miejscowości Peldhja pod Sarandą w 1976 roku. Żywe zwierzęta umieszczono w bunkrach, a następnie bombardowano okolicę najcięższą bronią, jaką posiadała armia albańska. W Sarandzie wystrzelono ponad 1000 pocisków artyleryjskich. Dodatkowo lotnictwo zrzuciło ponad 100 bomb o masie 50 kg, 250 kg do 500 kg. Bunkry oparły się bombardowaniu, a zwierzęta przeżyły. Bunkry zostały zaprojektowane przez inżyniera wojskowego Josifa Zagali, który był partyzantem podczas II wojny światowej, a po wojnie został wysłany na studia do Związku Radzieckiego. Tam zauważył, że półkuliste fortyfikacje były dosyć dobrze odporne na ostrzał artyleryjski i bomby. Kształt ten zapewniał, że pociski rykoszetowały od kopuł. Za swoją pracę Zagali został awansowany do stopnia pułkownika. Zatrudniono go jako głównego inżyniera Ministerstwa Obrony. Prześladowania i czystki Hodży doprowadziła do aresztowania Zagalego w 1974 roku. Skazano go na osiem lat więzienia pod fałszywymi zarzutami „sabotażu” jako „obcego agenta”. Na fortyfikacje wydawano ok. 2 % PKB , rocznie, budowano w latach 1972-1984 rok. Na początku 1971 roku w Tiranie odbyło się XII Plenum Komitetu Centralnego Albańskiej Partii Pracy. Komuniści zajęli się unowocześnieniem swojej doktryny wojennej. Przed wszystkim chodziło w niej o to, żeby plany obrony Albanii oprzeć na koncepcji „wojny ludowej”. Dlatego wszyscy Albańczycy mieli być przeszkoleni i uzbrojeni do walki z wrogiem. Ideę umocnienia kraju mocno poparł premier Mehmet Shehu.
    ProgramTwój super OK nawet sprawy kontrowersyjne można wysłuchać zachowując obiektywizm sytuacyjny. !!! Bóg Zapłać Tobie ❣ Niech Ci Matka Boska to wynagrodzi obsypując Łask Bożych deszczem! Amen !
    Właśnie szkoda że w audycji nawet nie wspomniałeś o fortyfikacji Albanii.... które są czymś wyjątkowym co do ich ilości w skali Europy....hm. Zobacz np. jak u nas wygląda system obrony cywilnej .. gdzie mamy schrony do ludności na wypadek jakiegoś nieszczęścia ?
    Szczęść Nam wszystkim Boże . Niech Nas wszystkich oświeci mądrość Ducha Świętego!

    • @maniekczacha3470
      @maniekczacha3470 8 місяців тому +1

      Ty Boga do tego nie mieszaj . Licz tylko na ludzi

  • @maciejotmen1005
    @maciejotmen1005 8 місяців тому +3

    Ciekawy materiał pozdrawiam autorów…

  • @romanwit9563
    @romanwit9563 8 місяців тому +3

    Rządził Albanią w latach 1944-1985

  • @WaldekXX
    @WaldekXX 8 місяців тому +1

    doprowadzało to w "pewnym momencie" . Ludzie już nie zdają sobie sprawy co znaczy słowo "moment"

  • @MrCasq1
    @MrCasq1 8 місяців тому +1

    Bardzo fajny materiał, reklamy obejrzane także coś tam skapnie :D jedna uwaga - naprzemian włączająca i wyłączająca się muzyka na dłuższą metę trochę irytuje 😅

  • @krzysztoflewandowski1875
    @krzysztoflewandowski1875 8 місяців тому

    To był jeden z tych lepszych tzn. gorszych. Pozdrawiam

  • @MarekKurpanik
    @MarekKurpanik 8 місяців тому +1

    Gdzie guzik do wirtualnej kawy?

  • @jozef.stalinowski
    @jozef.stalinowski 8 місяців тому +4

    Znajomy Albańczyk pamiętający Hodżę dobrze go wspomina.

    • @ernestpomeran9194
      @ernestpomeran9194 8 місяців тому +2

      Też mi nowina. W Polsce akurat rządzą miłośnicy Jaruzelskiego.

    • @AZ14101
      @AZ14101 8 місяців тому +1

      no to wszystko zmienia

    • @Magda_z_Lipska
      @Magda_z_Lipska Місяць тому

      Dzis weszlam sobie na niedlugi filmik dotyczacy Hodzy. Ile tam jest panegirykow na jego czesc...

    • @jozef.stalinowski
      @jozef.stalinowski Місяць тому

      @@Magda_z_Lipska Starzy Albańczycy dobrze go wspominają.Widziałem nawet jak staruszka całowała jego nagrobek.Kiedy upadł socjalizm nadeszły rządy bezprawia i złodziejstwa,podobnie jak w Polsce i reszcie krajów byłego bloku wschodniego.Pamiętam jak pokazywali w TV zajścia uliczne kiedy okradziono ludzi w różnych rzekomych lokatach w których miały być pomnożone.Pracodawcy nie wypłacali ludziom wypłat,ja sam zostałem tak oszukany i nikt nie pytał co moje dzieci będą jadły.Kapitalizm to wyzysk i pogarda dla drugiego.Sam pocałowałbym nagrobek Gierka.

  • @jerzydybich9752
    @jerzydybich9752 8 місяців тому +2

    Słuchałem radia Tirana była to bardzo dobra audycja rozrywkowa niemniej koniak albański był niezły

  • @majadenes8925
    @majadenes8925 4 місяці тому

    Byłam pod jego domem. Ale największe wrażenie to bunkry, masę bunkrow

  • @MakrelaPL
    @MakrelaPL 8 місяців тому +4

    Hej!
    Jako że kończę pisać pracę magisterską nt. Envera Hodży w oparciu o źródła polskie i zagraniczne, czuję się zobowiązany do napisania komentarza ;)
    Materiał ciekawy, bo każdy nowy filmik o Hodży na polskim youtubie jest czymś cennym (popularyzacja wiedzy), choć słychać, że czerpie Pan wiedzę głównie z Wikipedii.
    Szkoda, że nie rozwinął Pan wątku ateizacji Albanii i konstytucji ateistycznej z 1967 roku.
    Zabrakło też wątku bunkrów, których przecież za rządów Envera zbudowano- wg. różnych szacunków- ponad 700tys. Do dziś zresztą zdobią one krajobraz Albanii ;)
    Z ciekawostek:
    Hodża został wybrany przewodniczącym komunistów w 1941 roku, bo uznawano go za człowieka niegroźnego, bez polotu i ambicji, którego można w razie potrzeby łatwo wymienić xD
    W ogóle, w trakcie okupacji zdawał się być kim zupełnie biernym, taki obserwator z boku.
    Komunizm albański ma też swoje ,,polskie smaczki", bowiem tzw. Komunistyczna Partia Polski (nielegalna w PRL) jako antyrewizjonistyczna siła, dość intensywnie współpracowała z Albanią w latach 60-tych i 70-tych. Twarz KPP- Kazimierz Mijal, przez parę lat mieszkał nawet w Albanii, gdzie dostał własną willę i opiekę rządową xD. Ot, marksizm-leninizm w praktyce
    Gdyby ktoś był zainteresowany tematem, zapraszam do kontaktu :)

    • @wojtekfruwak439
      @wojtekfruwak439 8 місяців тому +1

      Dodam.. hm....możesz Pan rozwinąć w swojej pracy mało znany u nas temat i wydać ksiązkę jeżeli się tym fascynujesz....W Albanii jest około 700 000 obiektów FORTYFIKACYJNYCH ( bunkry, schrony itp. ) najwięcej w Europie. Albański model bunkrów został opracowany po analizie błędów we wszystkich poprzednich systemach obronnych od linii Maginota po te w Wietnamie. Według ówczesnej literatury albańskie bunkry były w stanie wytrzymać atak (przynajmniej niektóre ponieważ budowano różne) całej ówczesnej broni konwencjonalnej, także chemicznej i nuklearnej o mocy do 20 kiloton. Pierwszy test przeprowadzono w 1975 roku w wąwozie Këlcyra. Drugi test w miejscowości Peldhja pod Sarandą w 1976 roku. Żywe zwierzęta umieszczono w bunkrach, a następnie bombardowano okolicę najcięższą bronią, jaką posiadała armia albańska. W Sarandzie wystrzelono ponad 1000 pocisków artyleryjskich. Dodatkowo lotnictwo zrzuciło ponad 100 bomb o masie 50 kg, 250 kg do 500 kg. Bunkry oparły się bombardowaniu, a zwierzęta przeżyły. Bunkry zostały zaprojektowane przez inżyniera wojskowego Josifa Zagali, który był partyzantem podczas II wojny światowej, a po wojnie został wysłany na studia do Związku Radzieckiego. Tam zauważył, że półkuliste fortyfikacje były dosyć dobrze odporne na ostrzał artyleryjski i bomby. Kształt ten zapewniał, że pociski rykoszetowały od kopuł. Za swoją pracę Zagali został awansowany do stopnia pułkownika. Zatrudniono go jako głównego inżyniera Ministerstwa Obrony. Jednak prześladowania i czystki Hodży doprowadziła do aresztowania Zagalego w 1974 roku. Skazano go na osiem lat więzienia pod fałszywymi zarzutami „sabotażu” jako „obcego agenta”. Na fortyfikacje wydawano ok. 2 % PKB , rocznie, budowano w latach 1972-1984 rok. Na początku 1971 roku w Tiranie odbyło się XII Plenum Komitetu Centralnego Albańskiej Partii Pracy. Komuniści zajęli się unowocześnieniem swojej doktryny wojennej. Przed wszystkim chodziło w niej o to, żeby plany obrony Albanii oprzeć na koncepcji „wojny ludowej”. Dlatego wszyscy Albańczycy mieli być przeszkoleni i uzbrojeni do walki z wrogiem. Ideę umocnienia kraju mocno poparł premier Mehmet Shehu. To bardzo ciekawy temat.
      Zobacz i porównaj np. jak u nas aktualnie wygląda system obrony cywilnej .. gdzie mamy schrony do ludności, sprzęt wyposażenie na wypadek jakiegoś militarnego nieszczęścia ? Pozdrawiam /--/ xD😁

    • @marekbeim2174
      @marekbeim2174 8 місяців тому +3

      Radio Tirana też było ,słuchałem dorywczo .Tam też przemawiał tow. Mijal ,w marcu 68 nawoływał polską młodzież skupioną w KPP do przygotowań przejęcia władzy w PRL…Jak widać nic z tego nie wyszło

    • @marekbeim2174
      @marekbeim2174 8 місяців тому

      To Radio Tirana konkurowało z Radiem Madryt /było takie /

    • @jerzywilczynski7373
      @jerzywilczynski7373 8 місяців тому +1

      O! I tego mi właśnie brakowało- Dziękuję i dodam, że pamiętam z zamierzchłych czasów w radio- "Tu mówi radio Tirana", gdzie nasi staliniści na emigracji nadawali dla Polaków :) Pozdrawiam :)

    • @wowi8430
      @wowi8430 8 місяців тому +1

      Ciekawostka jeszcze jedna: jednym z mieszkańców "czerwonego dworu" w Tiranie był polski komunista Kazimierz Mijal - człowiek Bieruta, który po śmierci Bolesława i nastaniu W.Gomułki uważał że to już nie komunizm XD

  • @cybik1957
    @cybik1957 8 місяців тому +1

    To podobie jak Korea Północna Powiadomienia dostaje i pozdrawiam

  • @lukaszblij9831
    @lukaszblij9831 8 місяців тому +2

    Wielu satrapów miało styczność z Zachodem: Ho Chi Minh, Pol Pot

  • @mijali2973
    @mijali2973 8 місяців тому

    🌻

  • @gregszy8575
    @gregszy8575 8 місяців тому

    Calkiem ciekawy odcinek. Nie wspomniałes o "polskim wątku" . Nie znam i nie pamiętam zbyt dożo na ten temat.
    "Radio Tirana" to chyba było cos z Kazimierzem Mijalem, polskim stalinowcem, który tam w Albanii miał "prawdziwą Komunistyczna Partie Polski.
    Sama egzotyka

  • @eliaszgaller6914
    @eliaszgaller6914 8 місяців тому +3

    Rezymista, ktory przeprowadzil w swoim kraju reforme rolna, uczelniana, czyzby kolonialisci takie reformy przeprowadzali? Czy kolonialisci sa rezymistami? Czy rezym Usa nie gwalci wszystkich niesympatyzujacych z nim sankcjami rezymowymi? A moze rezym zachodni jest pozytywny? Pozyteczny? Wlasciwy? Czy rezym polski podyktowany chora sympatia do rezymu Usa, jest wlasciwy?

  • @ernestpomeran9194
    @ernestpomeran9194 8 місяців тому +2

    Intonację masz jak przewodniczka po skansenie opowiadająca o lokalnej zielarce poetce..

  • @andrzejdondalski6854
    @andrzejdondalski6854 8 місяців тому +3

    Prawo aborcyjne i tak najbardziej liberalna niż my obecnie w Polsce.

  • @Platinfuchs
    @Platinfuchs 8 місяців тому

    Nuda

  • @ziemowitoleksy4137
    @ziemowitoleksy4137 8 місяців тому +1

    Piepszyc Hodze i tyle .