Przygotowanie otworów do montażu. Tak, czy nie?

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 3 січ 2025

КОМЕНТАРІ •

  • @jarekboronski1377
    @jarekboronski1377 2 роки тому +1

    No w końcu coś mądrego zostało powiedziane. Dużo razy przychodzi mi robić montaż warstwowy a przez ściany w spoinach pionowych widać świat.

    • @oknorada
      @oknorada  2 роки тому +1

      Dziękujemy za komentarz. Proszę udostępniać film, może przyczyni się do poprawy komfortu pracy monterów okien. Łączymy pozdrowienia.

  • @danielwrotny
    @danielwrotny 11 місяців тому

    4:43 czym konkretnie jest taka opaska? Jak ją zrobić?

  • @goodman1127
    @goodman1127 Рік тому +1

    Ale prawda jest taka że ściana nie będzie 100% szczelna. Sama technologia na pioro wpust kompletnie nie gwarantuje szczelności. Beton komórkowy tez jest na pióro wpust. Ścianę uszczelnia tynk a ocieplenie bardzo ogranicza przepływ powietrza do wewnątrz. To wszystko składa się na system szczelności.

    • @oknorada
      @oknorada  Рік тому

      Dziękujemy za zainteresowanie i komentarz. Tynk wewnętrzny i ocieplenie, to klasyka, która średnio się sprawdza. Testy blower door wskazują na lepszą metodę uzyskania szczelności zewnętrznych ścian konstrukcyjnych mówimy o tym 4:46 - 4:59.

  • @jakubbart.2296
    @jakubbart.2296 Рік тому +1

    Świetny materiał, szkoda, że rzadko się zdarza tak przygotowany otwór jak być powinien. Niestety.

  • @jarekjakubowski5016
    @jarekjakubowski5016 Рік тому

    "Dodatkowe nakłady na uszczelnienie ścian konstrukcyjnych zwrócą się niemal natychmiast" - ile to jest natychmiast? 5 miesięcy, 5 lat?

    • @oknorada
      @oknorada  Рік тому +1

      Jeżeli poda Pan powierzchnię ścian, przepuszczalność powietrza przed uszczelnieniem i po uszczelnieniu oraz końcową cenę energii cieplnej szybko ustalimy ile trwa "natychmiast" dla danego budynku i przypadku. Każdy inwestor ma inne "natychmiast":-).

    • @allegro3785
      @allegro3785 Рік тому

      @@oknorada Zetknięcie inżynieryjnej wiedzy z niewiedza potencjalnego inwestora. :) W punkt.

    • @oknorada
      @oknorada  Рік тому +1

      @@allegro3785 Dziękujemy za komentarz. W przypadku takich pytań nie idzie o wiedzę lub nie wiedzę. To raczej próba usprawiedliwiania :-). Ktoś czegoś nie zrobił i szuka usprawiedliwienia dla własnych zaniechań. Najprościej powiedzieć, że się nie opłaca. Inni "oszczędni" poprą pogląd i wszystko, jasne. Szczelna ściana się nie opłaca, a nieszczelna się opłaca, bo taką mam :-).

  • @lukaszkinal8976
    @lukaszkinal8976 Рік тому

    Jeszcze nigdy nie widziałem żeby ktoś tynkował ścianę na którą się klei styropian. Przecież ściana będzie otynkowana od środka na ok 1,5 co zapewni jej w 100% szczelność.

    • @oknorada
      @oknorada  Рік тому

      Dzień dobry Panie Łukaszu. Nie Pan jeden nie widział i nie Pan jeden nie wie. Pańską rzekomą 100% szczelność widać od 1:59 - 2:05, a takich miejsc w nowym budynku są dziesiątki, a może i setki. Jeżeli coś można zrobić lepiej, to dlaczego tego nie zrobić? Nie mamy zamiaru nikogo na siłę przekonywać. Naszą rolą jest informować i podpowiadać. Każdy inwestor swój rozum ma i buduje dla siebie. Jak sobie pościelesz, tak się wyśpisz :-).

    • @lukaszkinal8976
      @lukaszkinal8976 Рік тому

      Muszę się nie zgodzić. Aby wyeliminować nieszczelności z filmu wystarczy zakleiś bruzdę w której są rury, a puszki zamontować z membraną, która je uszczelni i to będzie lepsze, tańsze,szybsze,skuteczniejsze rozwiązanie a nie tynkowanie z zewnącz. Wiadomo, że można wszystko zrobić jeszcze lepiej ale aby to miało sens musi to być też ekonomicznie opłacalne. Jestem ciekaw jakie to inne setki miejsc na otynkowanej ścianie wewnęcznej są tą nieszczelnością? Bo ja nie znajduje nawet jednej.

    • @oknorada
      @oknorada  Рік тому

      @@lukaszkinal8976 Panie Łukaszu, tak jak wcześniej napisaliśmy, na własnej budowie każdy robi, jak uważa. My swoje zdanie budujemy w oparciu o wyniki testów szczelności budynków oraz rozwiązania budownictwa pasywnego i zeroenergetycznego, które za chwilę stanie się obowiązującym standardem. Każdy wyeliminowany metr sześcienny powietrza, to konkretne oszczędności na ogrzewaniu, ale nie wszyscy muszą oszczędzać. Kto bogatemu zabroni wydawać na węgiel. Nie my!

  • @natanek7
    @natanek7 2 роки тому +1

    Wszystko pokazane a zero przygotowanego otworu.

    • @oknorada
      @oknorada  2 роки тому

      Panie Emilu! Po pierwsze, w tym odcinku OKNORADY odnosimy się jedynie do często zadawanego pytania dotyczącego konieczności przygotowania otworów okiennych do montażu. Po drugie, nie sposób w jednym odcinku pokazać, jak przygotować otwory okienne w ścianach konstrukcyjnych z różnych materiałów. Po trzecie, nie warto tego pokazywać, bo w każdym indywidualnym przypadku konieczny zakres prac przygotowawczych może być różny ze względu na jakość wykonania prac murarskich albo rozwiązania techniczne w obrębie ościeży okiennych szkieletu budynku. Po czwarte, przygotowane do montażu otwory okienne są widoczne we fragmencie filmu od min. 2:10 do min. 2:23 :-). Dziękujemy za zainteresowanie i zapraszamy do oglądania kolejnych odcinków video poradnika OKNORADA.

  • @allegro3785
    @allegro3785 Рік тому

    Fachowa wiedza poparta badaniami szczelności przy pomocy pary. Będę wiedział gdzie szukać okien.
    EDIT To nie para tylko mgła. Tak mi się wydaje. Mam rację?

    • @oknorada
      @oknorada  Рік тому +1

      To dym. W tego typu badaniach szczelności do wizualizowania przepływu powietrza używa się przenośnych wytwornic dymu.

    • @allegro3785
      @allegro3785 Рік тому

      @@oknorada Dzięki za odpowiedź. Myślałem, że to mgła jak przy wykrywaniu nielegalnych podłączeń do kanalizacji. Tak czy owak doświadczenie z dymem doskonale uwidacznia szczelność. Z wynikami nie można dyskutować.

    • @oknorada
      @oknorada  Рік тому

      @@allegro3785 Miło było pogadać. Zapraszamy do oglądania kolejnych odcinków. Pozdrawiamy :-)