Nem hagyott nyugodni a Gorilla felső fényszórója, és láttam más is problémába ütközött az életre keltésével kapcsolatban. Végigmértem a nyákot, és kibogoztam hogy működik. Az ACME tett egy-egy tranzisztort az AUX3 és AUX4 kimenet után, így a csak logikai kimenettel rendelkező dekóderrel is életre kelthető a felső fényszóró. Egy ESU LokPilot4-es dekódert tettem a mozdonyba, és az alábbi beállításokkal életre kelt a felső fényszóró. Így ezekkel a beállításokkal, az alsókkal együtt kapcsol menetirány szerint. CV31=16 CV32=2 --- CV330=17 CV346=34 CV490=16 CV506=16
Vidám érdekességek: -az áramszedők épp a MÁVra való átjárás miatt lettek megfordítva, a hátsó mindig könyökkel előre. -a forda nemcsak az említett viszonylatok voltak, hanem mivel a ČD birtokában nem volt 3kV= és 25kV~ kétáramnemű mozdony, amelyik 160as tempóra volt engedélyezve, akkor a Leventevár - Oderberg vonalon is szolgáltak a Bécs - Varsó viszonylaton, ezt a munkát a Bádogdobozok (242 Plecháč) vélték egyenlíteni a Jókút - Pozsony - Zólyom.viszonylaton. -a Piko éveken át gyártotta a 10-es számút, amelyik 1977-ben selejtezve volt baleset után (birtoklom a modelkt) -az uni88 (kék + sárga 600mm sáv) színterv kevés ideig volt használatban, 1993-tól a ŽSR nagyon hamar áttért a Kakadura (vagy vissza a féligmártottra) -a ČSD többáramnemű gépei kapták a kék fényezést, a 2 prototípus volt kivétel (hosszabb ideig) -a gépek a 160as tempót csak az utolsó 2 évtizedben tudták kihasználni (gondolim, ezért nem kellett a kiforgásgátló sem)
Nagyon klassz a történelmi benutató! A modell meseszép,de csak a modell,mert a valóságban igen csak ronda/tipikus csehszlovák😂/a mozdony. Ja és ez a modell"kasszasiker"lesz a gyártónak,mert igazi hiánycikk a piacon!
Tegnap voltam Nagyszombaton egy modelllüzletben, megjött az én "jézuskám", mivel MTB, az üzletvezető részletesen kipróbálta. Beszélgetés közben elárulta, hogy az ACME modellek a leggyakrabban reklamált áru.
@@JegkokoModellRailway Az egyik a másikat nem zárja ki. Az MTB is az egyike a leggyakrabban reklamált modellek gyártói közül, viszont nekem az összes tőlük vásárolt modell eddig bejött. Ezért is fordított több időt az üzletvezető a modellre az eladásnál, néhányszor körbefuttatta, a zsámolyok és a közelkapcsolók működéset is kipróbálva. A viszontforgalmazók szerint, az ACME, az Igra Model és az MTB modelleknél egész gyártási szériák is voltak már visszaküldve. De ami engem aggaszt, hogy a Tillig kocsiknál az elmúlt évben már kétszer reklamáltam a selejtes forgóváz miatt, gondolom, Kínában voltak összeszerelve.
Nem hagyott nyugodni a Gorilla felső fényszórója, és láttam más is problémába ütközött az életre keltésével kapcsolatban. Végigmértem a nyákot, és kibogoztam hogy működik. Az ACME tett egy-egy tranzisztort az AUX3 és AUX4 kimenet után, így a csak logikai kimenettel rendelkező dekóderrel is életre kelthető a felső fényszóró. Egy ESU LokPilot4-es dekódert tettem a mozdonyba, és az alábbi beállításokkal életre kelt a felső fényszóró. Így ezekkel a beállításokkal, az alsókkal együtt kapcsol menetirány szerint.
CV31=16
CV32=2
---
CV330=17
CV346=34
CV490=16
CV506=16
Tök jó hogy ismerteted a mozdony történetét, így "kontextusba helyezve" a modellt
Jó videó mint mindig 😊
Vidám érdekességek:
-az áramszedők épp a MÁVra való átjárás miatt lettek megfordítva, a hátsó mindig könyökkel előre.
-a forda nemcsak az említett viszonylatok voltak, hanem mivel a ČD birtokában nem volt 3kV= és 25kV~ kétáramnemű mozdony, amelyik 160as tempóra volt engedélyezve, akkor a Leventevár - Oderberg vonalon is szolgáltak a Bécs - Varsó viszonylaton, ezt a munkát a Bádogdobozok (242 Plecháč) vélték egyenlíteni a Jókút - Pozsony - Zólyom.viszonylaton.
-a Piko éveken át gyártotta a 10-es számút, amelyik 1977-ben selejtezve volt baleset után (birtoklom a modelkt)
-az uni88 (kék + sárga 600mm sáv) színterv kevés ideig volt használatban, 1993-tól a ŽSR nagyon hamar áttért a Kakadura (vagy vissza a féligmártottra)
-a ČSD többáramnemű gépei kapták a kék fényezést, a 2 prototípus volt kivétel (hosszabb ideig)
-a gépek a 160as tempót csak az utolsó 2 évtizedben tudták kihasználni (gondolim, ezért nem kellett a kiforgásgátló sem)
Nagyon klassz a történelmi benutató! A modell meseszép,de csak a modell,mert a valóságban igen csak ronda/tipikus csehszlovák😂/a mozdony. Ja és ez a modell"kasszasiker"lesz a gyártónak,mert igazi hiánycikk a piacon!
Remélem kihozzák majd a 350 002-est is, Blonski színtervben. Bár nekem jó lenne a retró festésű verzió.
Nice loco👍
Szia. Egy kérdés te csak a boltba veszed a modelleket vagy börzén is, vagy csoportokban?
@DavidEross-cm5oo Vegyesen, éppen mi hol van.
A gyártó azt gondolta, hogy ez a minőség jó lesz a Kelet-európaiaknak.
Ne aggódj az ACME nyugatra is pont ezt a minőséget gyártja. Egyébként ez egy magukhoz képest is jobban sikerült modell lett.
Tegnap voltam Nagyszombaton egy modelllüzletben, megjött az én "jézuskám", mivel MTB, az üzletvezető részletesen kipróbálta. Beszélgetés közben elárulta, hogy az ACME modellek a leggyakrabban reklamált áru.
@@janpf0624 Hát nekem van 4 gigangom 3 traxx,2 asea és egyikkel se volt soha semmi probléma.Pedig ezek közül több az első szériába tartozó darab
@@JegkokoModellRailway
Az egyik a másikat nem zárja ki.
Az MTB is az egyike a leggyakrabban reklamált modellek gyártói közül, viszont nekem az összes tőlük vásárolt modell eddig bejött.
Ezért is fordított több időt az üzletvezető a modellre az eladásnál, néhányszor körbefuttatta, a zsámolyok és a közelkapcsolók működéset is kipróbálva.
A viszontforgalmazók szerint, az ACME, az Igra Model és az MTB modelleknél egész gyártási szériák is voltak már visszaküldve.
De ami engem aggaszt, hogy a Tillig kocsiknál az elmúlt évben már kétszer reklamáltam a selejtes forgóváz miatt, gondolom, Kínában voltak összeszerelve.