SVAMPEJAGT FOR BEGYNDER! - med Caroline 🍄🌿🔍
Вставка
- Опубліковано 10 лют 2025
- Find biletter til den næste Svampetur hos Caroline her: detvildebud.dk
Følge Caroline for flere inspirerende viden om vildt mad på: / detvildebud
Træd ind i den magiske verden af svampe i naturen sammen med svampeeksperten Det Vilde Bud! I denne video vil du få en unik chance for at lære, hvordan du sikkert og ansvarligt kan samle svampe i vores skove og enge. Vi udforsker forskellige svampearter, deres livscyklus og betydningen af bæredygtig svampeplukning. Det Vilde Bud deler sin ekspertise og passion for svampe med dig, og vi går på jagt efter nogle af naturens skjulte skatte. Uanset om du er en nybegynder eller en erfaren svampeentusiast, er dette din chance for at fordybe dig i den spændende verden af svampe. Så lad os begive os ud på en lærerig og eventyrlig tur i skoven sammen. Husk at abonnere for flere natur- og svampeeventyr! 🍄🌿🔍
Join this channel to get access to perks:
/ @umutsakarya5878
Kære ven, velkommen til min UA-cam!
Jeg har en drøm om at lære dig at lave mad, give dig et stort råvarekendskab, og opruste dig med masser af viden om tilberedningsteknikker, madkultur- og historie.
Sammen skal vi aflive myter, mystik og skræmmehistorier om madlavning - og i stedet gå i køkkenet med selvtillid, viden og nysgerrighed. At lave mad er som at lære et nyt sprog: praktiserer du det ikke, kan du aldrig blive bedre til det. Og tro mig - ingen er født som dygtig kok.
Vi skal lave retter fra hele verden og vi skal udfordre både smagsløg og hjerne!
Mine sociale medier & kontaktinformationer:
linktr.ee/umut...
Det var et af de bedste afsnit længe. Rart at se, at du bruger dine gastronomiske kendskab i sammenråd med andre mennesker og deres personlige interesser for mad. Mere af den slags er meget velkomment :)
Kæft en god video Umut! Er selv begyndt at gå på svampejagt. Det er så hyggeligt og så smager de bare så godt. Naturens Wagyu.
Optur! Tak for turen 🙏❤️
Fed video, elsker dine sanke videoer
At kunne sine svampe er et fedt redskab. Jeg har plukket hele livet, med min mor som mentor. Godt for dig Umut, jeg vil anbefale en tur til Sverige, hvor man sine steder er helt alene om et område. Gribskov har mange andre sankere og høsten kan være lille nogle gange.
Ja tak, tør selv kun at gå efter rørhatte 🎉
Wow❤
Alle svampe er spiselige, men det er virkningen er forskellig❤
Ja spis du bare en grøn fluesvamp.
Skønt afsnit. Vil gerne blive bedre til at sanke. Var med børnene i Klosterheden som ligger få kilometer fra hvor vi bor. De unge mennesker fik en fin kurv og jeg fik fyldt min flatcap. Fantastisk enkelt og lækkert mad. Det klæder dig Umut med disse down to earth afsnit. Caroline giver en stor troværdighed og virker til at være godt selskab. 👍 fra det mørke Vestjylland 😊
Hvordan er det reglerne er i forhold til at sanke på offentligt ejede områder?
Et gammelt ordsprog siger at der må sankes hvad du kan bære i din hat.
Skøn skøn svampesanketur at se, jeg er selv en stor svampesamler og vil helt sikkert kikke efter mælkesvampe. En skam i ikke fik pigsvampe med, synes de er nogle af de bedste svampe😋
Caroline er en meget vidende og smuk person, dejlig tur med jer i skoven!
Og ja svampesæsonen er klar på trapperne - Vi ses i skov og på mark.
Jeg selv samlet svmape i mange år efterhånden. Her for ikke så lang tid samlet mig og min papfar 1 kg kantaraller. Der var ogå lidt klar johan. Kender en del efterhånden
wauw det er godt nok megen viden om svampe elsker selv svampe men j tør ikke selv sanke dem tak for en god video
VERY INTERESTING TO LISEN AND WATCH/ GOOD ON YOU BOTH TO SHARE SOME HOURS IN THE FOREST LOOKING FOR "SVAMPE" THANKS
Nu er det ikke lige spisesvampe jeg jeg sanker, men der er intet mere skønt end en svampetur.. det skulle da jeg være en jagttur.
Vi kan også lave en tur sammen 🤣🍄