Ahoj a díky..no co vzniká..Při hašení vápna (CaO) vodou (H2O) vzniká hydroxid vápenatý (Ca(OH)2) a uvolňuje se teplo. Tento proces je exotermická reakce, což znamená, že uvolňuje teplo do okolí. Při reakci se uvolňuje i plyn, a to oxid uhličitý (CO2).
Ahoj, jo, to jsem se docela příjemně pobavil pro mne fakt zajímavá a poučná legrace..... já projektuji a stavím cementárny a vápenky, co to vyrábějí v řádech stovek tun za den.... ale samo, že jsme to taky zkoušeli z legrace třeba výpalem v takovém pseudomilíři u lomové stěny, viděl jsem to kdysi v Africe. Vápno se takhle opravdu vypálit dá docela jednoduše, i když v tom je přítomen asi standardně velký podíl takzvaného nedopalu i přepalu. V obou případech to potom špatně reaguje s vodou a neplní funkci. Horší je z vápence vypálit cement - tam musíš mít surovinu buď naprosto ideální, tedy obsahující nějaké železné kyzy a k tomu křemičitý písek a nebo to řešit podrcením a smísením s těmito komponentami ale pak je výpal nutný minimálně na roštu a opravdu teplotu kolem 1250 st. Ale traduje se, že na to přišel nějaký krejčí v Británii, který za domem pálil hadry na ohništi ohrazeném kameny - a pak zapršelo... a byl vynález cementu na světě... asi to spíš bylo takzvané římské hydraulické pojivo - to se našlo na některých historických stavbách po Římanech..... No, otevřeně řečeno k tomu aby ten krejčík vyrobil opravdu cement - to by byla celá řada nahodilých procesů, které by se musely všechny vyřešit samy od sebe naprosto optimálně... dost malá šance...
..ty brďo, super věcný komentář od někoho fundovaného :-) No ono kdybych to chtěl na stavbu, tak bych určo nějakou tu pec udělal (v polních podmínkách asi z jílu) jinak, já to měl jen pro demonstraci, že to jde a je fakt, že to s vodou sice reagovalo, ale ne tak jak klasické pálené vápno :-) Ale určo na tom zapracuju a je to možná dobrý nápad na pokračování videa - a třeba i s ukázkou jestli nějaká ta malta funguje :-) Díkec
No, v té Africe to dělali tak, že u lomové stěny udělali z dříví a vápence takovou proloženou hromadu a nahoře ji zamazali jílem, nechali otvor dole (tam byl takový rozvodný tunel překrytý plochými kameny) kterým to zapálili a nahoře byl otvor jako u milíře... a pak to hořelo a oni to brzdili přicpáváním horního nebo spodního otvoru.... hodně to připomíná ten tvůj náčrtek pece - ale oni končili asi většinou tím, že dřevo vyhořelo a ten vrch propadnul.... aspoň tak jsem to viděl - no vápno nic moc - ale oni byli příslušně hrdí.... my si tady hrajeme na bělost podle stupnice a silikátový modul a podobné nesmysly - oni byli rádi, když to drželo, kam to plácli, a trochu to ztvrdlo. Škoda, že tehdy se ještě moc nefotilo, byla by to švanda.... Yeti
@@pavelzbozinek7250 ..jojo, o tom vím a ne vždy to ale měli špatné..některé pozůstatky z dob dávno minulých se dochovali doposud. A když to stvrdlo jen trochu, tak měli alespoň na pár let něco lepšího než zemljanku :-)
Ahoj... Výborné video a moc za něj děkuji. :-) Nám Prepperům to opravdu pomůže asi nejvíce, jelikož když tě slyším mluvit o té obří škále využití od strojního průmyslu až po lékařský tak tedy klobouk dolů. Možná je to jen pocit ale jak jsi se občas tak zasekl a přemýšlel nad tím jak to jen bylo, taky jsi si musel nějaké info taky dohledat ne ?? Bylo toho opravdu dost na sedmnáct a půl minuty a ještě jednou smekám že si to vše pamatuješ a co víc, že si to takhle dokážeš vytáhnout z paměti. Ty bezpečnostní záležitosti by se myslím měli probrat spíš na začátku než na konci ale taky si teď říkám že by to na začátku asi nudilo. :-D Ještě jednou opravdu děkuji za video naprosto přecpané informacemi které mohou pomoci, krásně pochopitelné, velice důležité a zajímavé. Rozhodopádně palec hore... Na české youtubové scéně jsem našel jen málo tak užitečných a zároveň informativních videí jako děláš ty nebo např. Kraken, je tu samozřejmě i spousta jiných ale ty už mi nepřijdou tak zajímavé nebo důležité. Mimochodem jen takový dotaz pro ucelení - myslíš že je možné vápno použít také jako nouzový, provizorní zásyp do otevřených ran, (samozřejmě až po jejich vyčištění) něco jako dezinfekce, (ptám se proto že jsi říkal že odpuzuje bakterie) kvůli uzavření rány ve špinavém prostředí kde hrozí nějaká infekce, když je vápno žiravé tak by možná mohlo za cenu velké bolesti ránu nejen vypálit ale i sterilizovat ??? Škoda že jsem tohle video objevil až teď, už jsem mohl dva roky zkoušet venku. :-)
Ahoj, moc děkuju za opradu hezký komentář. Všechno sem z hlavy netahal, měl sem před sebou kostru věcí co říct, abych na něco nezapomněl :-) Jinak, co se týká toho vápna na rány, tak by to neměl být problém, pokud by se to naředilo ve vodě a tím se pak rána třeba vypláchla, ale něco jako takové blatíčko by bylo už asi moc koncentrované a i když je hašené vápno docela v pohodě, tak bych to fakt raději naředil :-)
Ahoj super video jen bych potřeboval vědět víc podrobností jak ho poznat v přírodě (ten vápenec). Nechtěl by jsi natočit jak udělat PŘÍRODNÍ bio naftu?
Líbí se mi tahle tvoje povídání,zase něco natoč,třebas právě tohle mi ,no,pomohlo hledal jsem zdroj vápence(u nás není)a vůbec mě nenapadlo že je vlastně ve skořápkách.@@DeflectorBushcraft
@@DeflectorBushcraft no niekto tam miesa s popolom aj drevene uhlie ...ale ja mam info...ze vlastne ide o naleptanie/rozozranie tej huby pomocou hydroxidu(potom po roztrhnuti tam vzniknu take jemnucke vlakienka)...drevene uhlie tam chemicky asi nic nerobi...aj ked bolo by tie sposoby treba porovnat...len tak k teme...
Super video, díky za něj ;-) Výrobu vápna a jeho chemii znám, ale doteď jsem neměl tušení, že lze tak snadno vyrobit podomácku. Jen mám otázku, zda jsi neměl poleptané/popálené prsty od toho, jak jsi přenášel nehašené vápno do misky s vodou holou rukou?
Ahoj, no to je dobrá otázka..neměl, ale musí se dávat pozor, aby nebyli mokré, pak by to mohl být trošku problém. Na druhou stranu to neni tak silná zásada, aby popálila během chvilky kůži..horší by to bylo ale s okem apod. :-)
@@DeflectorBushcraft Aha, rozumím. Já jen vycházel ze své zkušenosti s louhy, které si dokáží vzít vodu i z kůže. S nehašeným vápnem mám zkušenost prakticky nulovou, takže další novinka pro mě :-) To jak řešíš bezpečnost a že jsi jí věnoval celkem dost prostoru, mě ve Tvém videu hodně nadchlo. Kéž by takový přístup měl každý, kdo nějaké instruktáže točí.
Vápenná voda, vápenné mléko.. to je pačok ne? :) A to jak jsi říkal, že se vápno používalo v otevřených hrobech ( za války a ve středověku převážně masových) aby zamezilo rozkladu, mám pocit že to je přesně naopak, jelikož je vápno v podstatě žiravina, tak se používalo kvuli urychlení rozkladu ( rozežrání) ostatků a zamezení šíření infekce ( pak se to ještě občas spalovalo to co zbylo). Jináč dobrý video, parádní, fakt bezva :) ještě nějaký takový by bylo fajne :)
Ahoj, jen pro pořádek..já zmínil jen, že je to proti šíření infekce, o rozkládání sem nemluvil :-) Nicméně je to tak, urychluje samozřejmě i rozklad těl a to tak že hodně :-) Díky za komentář a určo budu točit ještě něco podobného :-)
@@michalziska9558 ..ano, máš pravdu..ale je to přeřeknutí (máš dobré uši) :-) Mělo tam být zamezení infekcí "při" rozkladu a ne "a" :-) Díky a moc děkuju za pochvalu ;-)
Velmi zajímavé informace. Napadlo mě, když hydroxid vápenatý někde používají na žvýkání listů, takže by to nemělo škodit ústní dutině, šlo by to použít jako ústní voda proti kazivosti zubů?
..no ona je to ale stále středně silná zásada (a těžko říct, jak vypadali zuby těch indiánů:-) )..teoreticky kdyby se to hodně naředilo, tak možná. Ale asi bych to napřed konzultoval se zubařem :-)
Pálené vápno je tedy po vypálení váprnce hrouda, kterou vyndáme z popela. Ale používá se i jako prášek. Ten získáme snadným rozdrcením této hroudy? Potom je možné, že část vápna se již oddělila a zůstala v popelu. Jestli to tak je, dalo by se těmto ztrátám nějak předejít?
ano, je to tak..předejít ztrátám se dá, když se umístí vápenec třeba do nějaké plechovky - to co opadne, zůstane v plechovce - ale co se týká mé zkušenosti, tak sem měl ztráty minimální :-)
Jsem rád, že se byť s malou výjimkou videjko líbilo :-) Text je vesměs problém, nicméně ho naštěstí v tomto videjku moc není :-)
2 роки тому+1
Málo vody si mal v mištičke. Alebo nemal si pridávať to posledné. Podľa druhu vápenca Ti môže vzniknúť i sadra , ale z dolomitických i cement. Nie je pravda , že musíš mať IBA tvrdé drevo. Na UA-cam nájdeš video kde v Španielsko topili i kríkmi podobnými naším borievkam.
Používání vápna na odběr CO2 z atmosféry moc dobře nechápu. Jedná se přede o CO2, který se předtím uvolnil během jeho pálení, kdy se navíc daší k tomu vytvořil při získávání tepla. Je to tedy nejspíš podobná pokrytecká komedie, kdy vzniká víc škody než užitku a hlavně to je dobrý kšeft pro vychytralé podnikavce, podobně jako je pěstování nafty a zabírání polí slunečními elektrárnami. Navíc zvyšování koncntrací CO2 dost možná ani není hlavní příčinou současného oteplení. Tou je mnohem víc právě údajný boj proti nim, v důsledku něhož dochází k ničení půdy a pálení pralesů. Pochopitelně i naše přemnožení. To vše snižuje naši schonpnost se přizpůsbovat a přežít. Klimatické změny byly a budou i bez našeho přispívání k nim.
@@DeflectorBushcraft To jsou přece ty chemické vzorce, které jsi ve videu vysvětloval. Nejprve se vápenec zahřívá a při vysokých teplotách vzniká pálené vápno. Přitom se uvolňuje CO2. Ten potom může při opačném procesu odčerpat zpět z atmosféry. ten, který se předtím vypustil, čili efekt žádný. A k vytvoření tepla pro předchozí vznik vápna je zspotřebí je zahřát při vysokých teplotách. Na to spotřebuje mnoho energie. Při jejím získávání dochází ke škodám, vypouštění CO2 nebo jiným. Nebo co je na této úvaze špatně? Jestli je správná, je to jen další příklad něčeho, co se dělá údajně pro ochranu klimatu, ale výsledek je právě opačný.
Jj, úvaha je správná..nejsu ale u kompu a nemám tak možnost se mrknout na poznámky..Postřeh je to ale dobrý a pokud tomu tak je, tak je to naprd..nicméně sem ale o tomto způsobu snižování neslyšel , že by se realizovalo a byla to spíše možnost..Je to docela komplikovaná záležitost..
Pěkné. Jen si to udělal úplně opačně, než si říkal. Prej hlavně né první vodu.
...super ..poučné, názorné a užitočné poznatky...dík
Děkuju..jsem rád, že se líbí :-)
Velice zajímavé a poučné. Tohle mě zajímalo. Ale ještě malinký otazník. Co vzniká při hašení vápna za plyny, zdali nějaké vznikají?
Ahoj a díky..no co vzniká..Při hašení vápna (CaO) vodou (H2O) vzniká hydroxid vápenatý (Ca(OH)2) a uvolňuje se teplo. Tento proces je exotermická reakce, což znamená, že uvolňuje teplo do okolí. Při reakci se uvolňuje i plyn, a to oxid uhličitý (CO2).
Ahoj, jo, to jsem se docela příjemně pobavil pro mne fakt zajímavá a poučná legrace..... já projektuji a stavím cementárny a vápenky, co to vyrábějí v řádech stovek tun za den.... ale samo, že jsme to taky zkoušeli z legrace třeba výpalem v takovém pseudomilíři u lomové stěny, viděl jsem to kdysi v Africe. Vápno se takhle opravdu vypálit dá docela jednoduše, i když v tom je přítomen asi standardně velký podíl takzvaného nedopalu i přepalu. V obou případech to potom špatně reaguje s vodou a neplní funkci.
Horší je z vápence vypálit cement - tam musíš mít surovinu buď naprosto ideální, tedy obsahující nějaké železné kyzy a k tomu křemičitý písek a nebo to řešit podrcením a smísením s těmito komponentami ale pak je výpal nutný minimálně na roštu a opravdu teplotu kolem 1250 st.
Ale traduje se, že na to přišel nějaký krejčí v Británii, který za domem pálil hadry na ohništi ohrazeném kameny - a pak zapršelo... a byl vynález cementu na světě... asi to spíš bylo takzvané římské hydraulické pojivo - to se našlo na některých historických stavbách po Římanech..... No, otevřeně řečeno k tomu aby ten krejčík vyrobil opravdu cement - to by byla celá řada nahodilých procesů, které by se musely všechny vyřešit samy od sebe naprosto optimálně... dost malá šance...
..ty brďo, super věcný komentář od někoho fundovaného :-) No ono kdybych to chtěl na stavbu, tak bych určo nějakou tu pec udělal (v polních podmínkách asi z jílu) jinak, já to měl jen pro demonstraci, že to jde a je fakt, že to s vodou sice reagovalo, ale ne tak jak klasické pálené vápno :-) Ale určo na tom zapracuju a je to možná dobrý nápad na pokračování videa - a třeba i s ukázkou jestli nějaká ta malta funguje :-) Díkec
No, v té Africe to dělali tak, že u lomové stěny udělali z dříví a vápence takovou proloženou hromadu a nahoře ji zamazali jílem, nechali otvor dole (tam byl takový rozvodný tunel překrytý plochými kameny) kterým to zapálili a nahoře byl otvor jako u milíře... a pak to hořelo a oni to brzdili přicpáváním horního nebo spodního otvoru.... hodně to připomíná ten tvůj náčrtek pece - ale oni končili asi většinou tím, že dřevo vyhořelo a ten vrch propadnul.... aspoň tak jsem to viděl - no vápno nic moc - ale oni byli příslušně hrdí.... my si tady hrajeme na bělost podle stupnice a silikátový modul a podobné nesmysly - oni byli rádi, když to drželo, kam to plácli, a trochu to ztvrdlo. Škoda, že tehdy se ještě moc nefotilo, byla by to švanda.... Yeti
@@pavelzbozinek7250 ..jojo, o tom vím a ne vždy to ale měli špatné..některé pozůstatky z dob dávno minulých se dochovali doposud. A když to stvrdlo jen trochu, tak měli alespoň na pár let něco lepšího než zemljanku :-)
Jak říkáš, bylo to lepší než ty vepřáky, uplácané z bláta s trávou a vysušené na slunci....
Hodně dobré, zajímavé, kvalitní.
Díky :-)
Ahoj... Výborné video a moc za něj děkuji. :-) Nám Prepperům to opravdu pomůže asi nejvíce, jelikož když tě slyším mluvit o té obří škále využití od strojního průmyslu až po lékařský tak tedy klobouk dolů. Možná je to jen pocit ale jak jsi se občas tak zasekl a přemýšlel nad tím jak to jen bylo, taky jsi si musel nějaké info taky dohledat ne ?? Bylo toho opravdu dost na sedmnáct a půl minuty a ještě jednou smekám že si to vše pamatuješ a co víc, že si to takhle dokážeš vytáhnout z paměti. Ty bezpečnostní záležitosti by se myslím měli probrat spíš na začátku než na konci ale taky si teď říkám že by to na začátku asi nudilo. :-D Ještě jednou opravdu děkuji za video naprosto přecpané informacemi které mohou pomoci, krásně pochopitelné, velice důležité a zajímavé. Rozhodopádně palec hore... Na české youtubové scéně jsem našel jen málo tak užitečných a zároveň informativních videí jako děláš ty nebo např. Kraken, je tu samozřejmě i spousta jiných ale ty už mi nepřijdou tak zajímavé nebo důležité. Mimochodem jen takový dotaz pro ucelení - myslíš že je možné vápno použít také jako nouzový, provizorní zásyp do otevřených ran, (samozřejmě až po jejich vyčištění) něco jako dezinfekce, (ptám se proto že jsi říkal že odpuzuje bakterie) kvůli uzavření rány ve špinavém prostředí kde hrozí nějaká infekce, když je vápno žiravé tak by možná mohlo za cenu velké bolesti ránu nejen vypálit ale i sterilizovat ??? Škoda že jsem tohle video objevil až teď, už jsem mohl dva roky zkoušet venku. :-)
Ahoj, moc děkuju za opradu hezký komentář. Všechno sem z hlavy netahal, měl sem před sebou kostru věcí co říct, abych na něco nezapomněl :-) Jinak, co se týká toho vápna na rány, tak by to neměl být problém, pokud by se to naředilo ve vodě a tím se pak rána třeba vypláchla, ale něco jako takové blatíčko by bylo už asi moc koncentrované a i když je hašené vápno docela v pohodě, tak bych to fakt raději naředil :-)
super videjko
Dobré videjko, like!
Wekone díky moc. Nečekal sem, že budeš mezi prvními :-)
Děti nebyly doma :-)
..to znám :-D
Ahoj super video jen bych potřeboval vědět víc podrobností jak ho poznat v přírodě (ten vápenec).
Nechtěl by jsi natočit jak udělat PŘÍRODNÍ bio naftu?
Dobrý,dooost dobrý,palec nahoru.Jo,vápno je taky součástí Tofu.
Děkuju za komentář :-) Jj, v potravinářství se používá, ale spousta lidí o tom neví :-)
Líbí se mi tahle tvoje povídání,zase něco natoč,třebas právě tohle mi ,no,pomohlo hledal jsem zdroj vápence(u nás není)a vůbec mě nenapadlo že je vlastně ve skořápkách.@@DeflectorBushcraft
@@tonda125 ..a o tom to přesně je..inspirovat a případně poradit :-)
dalo by sa to pouzit pri spracovavani prachnovca kopytoviteho na prachno....asi lepsie ako popol...mocnejsie...
dik za inspiraciu - musim skusit...
..jj, určitě by to bylo lepší než popel..ale možná by byla dobrá i kombinace :-)
@@DeflectorBushcraft no niekto tam miesa s popolom aj drevene uhlie ...ale ja mam info...ze vlastne ide o naleptanie/rozozranie tej huby pomocou hydroxidu(potom po roztrhnuti tam vzniknu take jemnucke vlakienka)...drevene uhlie tam chemicky asi nic nerobi...aj ked bolo by tie sposoby treba porovnat...len tak k teme...
Super video, díky za něj ;-) Výrobu vápna a jeho chemii znám, ale doteď jsem neměl tušení, že lze tak snadno vyrobit podomácku.
Jen mám otázku, zda jsi neměl poleptané/popálené prsty od toho, jak jsi přenášel nehašené vápno do misky s vodou holou rukou?
Ahoj, no to je dobrá otázka..neměl, ale musí se dávat pozor, aby nebyli mokré, pak by to mohl být trošku problém. Na druhou stranu to neni tak silná zásada, aby popálila během chvilky kůži..horší by to bylo ale s okem apod. :-)
@@DeflectorBushcraft Aha, rozumím. Já jen vycházel ze své zkušenosti s louhy, které si dokáží vzít vodu i z kůže. S nehašeným vápnem mám zkušenost prakticky nulovou, takže další novinka pro mě :-)
To jak řešíš bezpečnost a že jsi jí věnoval celkem dost prostoru, mě ve Tvém videu hodně nadchlo. Kéž by takový přístup měl každý, kdo nějaké instruktáže točí.
@@felixbubacek7356 ..bezpečnost je vždy na prvním místě a co se týká vápna, tak dvojnásob (opravdu je docela problém hlavně při zasazení očí) :-)
@@DeflectorBushcraft Tak tohle Ti klidně podepíšu ;-)
Vápenná voda, vápenné mléko.. to je pačok ne? :) A to jak jsi říkal, že se vápno používalo v otevřených hrobech ( za války a ve středověku převážně masových) aby zamezilo rozkladu, mám pocit že to je přesně naopak, jelikož je vápno v podstatě žiravina, tak se používalo kvuli urychlení rozkladu ( rozežrání) ostatků a zamezení šíření infekce ( pak se to ještě občas spalovalo to co zbylo). Jináč dobrý video, parádní, fakt bezva :) ještě nějaký takový by bylo fajne :)
Ahoj, jen pro pořádek..já zmínil jen, že je to proti šíření infekce, o rozkládání sem nemluvil :-) Nicméně je to tak, urychluje samozřejmě i rozklad těl a to tak že hodně :-) Díky za komentář a určo budu točit ještě něco podobného :-)
@@DeflectorBushcraft Říkáš to v čase 11:41 :) Bezva, už se těšim na další Chytrý povidání (jakože fakt chytrý, bez ironie :) )
@@michalziska9558 ..ano, máš pravdu..ale je to přeřeknutí (máš dobré uši) :-) Mělo tam být zamezení infekcí "při" rozkladu a ne "a" :-) Díky a moc děkuju za pochvalu ;-)
Super video :-)
Velmi zajímavé informace. Napadlo mě, když hydroxid vápenatý někde používají na žvýkání listů, takže by to nemělo škodit ústní dutině, šlo by to použít jako ústní voda proti kazivosti zubů?
..no ona je to ale stále středně silná zásada (a těžko říct, jak vypadali zuby těch indiánů:-) )..teoreticky kdyby se to hodně naředilo, tak možná. Ale asi bych to napřed konzultoval se zubařem :-)
@@DeflectorBushcraft jasně že zředěné, PH papírkem ověřit...
Super video. Plánuješ další podobného rázu?
Ahoj, ano určitě :-)
Pálené vápno je tedy po vypálení váprnce hrouda, kterou vyndáme z popela. Ale používá se i jako prášek. Ten získáme snadným rozdrcením této hroudy? Potom je možné, že část vápna se již oddělila a zůstala v popelu. Jestli to tak je, dalo by se těmto ztrátám nějak předejít?
ano, je to tak..předejít ztrátám se dá, když se umístí vápenec třeba do nějaké plechovky - to co opadne, zůstane v plechovce - ale co se týká mé zkušenosti, tak sem měl ztráty minimální :-)
Ale samo že dávám palec nahoru a nadto tleskám..... jsi fakt dobrej.....
Děkuju..to potěší :-)
hezké video
inak teda diky za super video nabite informaciami....
neni za co ;-)
Pěkně zpracované téma.Díky.Jen to písmo textu ve videu chtělo zvolit nějaké výraznější...splývá s pozadím :-(
Jsem rád, že se byť s malou výjimkou videjko líbilo :-) Text je vesměs problém, nicméně ho naštěstí v tomto videjku moc není :-)
Málo vody si mal v mištičke. Alebo nemal si pridávať to posledné. Podľa druhu vápenca Ti môže vzniknúť i sadra , ale z dolomitických i cement. Nie je pravda , že musíš mať IBA tvrdé drevo. Na UA-cam nájdeš video kde v Španielsko topili i kríkmi podobnými naším borievkam.
...som si dovoli urobit taky maly obsah...aj pre seba...
3:44 6:05 7:43 12:40 14:19
..super výběr obsahu :-)
Používání vápna na odběr CO2 z atmosféry moc dobře nechápu. Jedná se přede o CO2, který se předtím uvolnil během jeho pálení, kdy se navíc daší k tomu vytvořil při získávání tepla. Je to tedy nejspíš podobná pokrytecká komedie, kdy vzniká víc škody než užitku a hlavně to je dobrý kšeft pro vychytralé podnikavce, podobně jako je pěstování nafty a zabírání polí slunečními elektrárnami.
Navíc zvyšování koncntrací CO2 dost možná ani není hlavní příčinou současného oteplení. Tou je mnohem víc právě údajný boj proti nim, v důsledku něhož dochází k ničení půdy a pálení pralesů. Pochopitelně i naše přemnožení. To vše snižuje naši schonpnost se přizpůsbovat a přežít. Klimatické změny byly a budou i bez našeho přispívání k nim.
S první částí nesouhlasím, ale co se týká té druhé, tak na tom určitě něco bude..😉
@@DeflectorBushcraft To jsou přece ty chemické vzorce, které jsi ve videu vysvětloval. Nejprve se vápenec zahřívá a při vysokých teplotách vzniká pálené vápno. Přitom se uvolňuje CO2. Ten potom může při opačném procesu odčerpat zpět z atmosféry. ten, který se předtím vypustil, čili efekt žádný. A k vytvoření tepla pro předchozí vznik vápna je zspotřebí je zahřát při vysokých teplotách. Na to spotřebuje mnoho energie. Při jejím získávání dochází ke škodám, vypouštění CO2 nebo jiným. Nebo co je na této úvaze špatně? Jestli je správná, je to jen další příklad něčeho, co se dělá údajně pro ochranu klimatu, ale výsledek je právě opačný.
Jj, úvaha je správná..nejsu ale u kompu a nemám tak možnost se mrknout na poznámky..Postřeh je to ale dobrý a pokud tomu tak je, tak je to naprd..nicméně sem ale o tomto způsobu snižování neslyšel , že by se realizovalo a byla to spíše možnost..Je to docela komplikovaná záležitost..
@@DeflectorBushcraft Tohle asi napadlo i jiné, než mně, tak se to snad nerealizuje proto.