MEGLEPŐ MEGÁLLAPÍTÁSOK AZ INTELLIGENCIÁRÓL: Ujma Przemysław Péter, kutató-pszichológus / FP 32.

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 1 гру 2021
  • Az intelligenciakutatás a pszichológia ellentmondásos területe.
    Egy most megjelent könyvben a szerző arra vállalkozik, hogy áttekinti az intelligenciakutatás sokszor provokatív, de ma már nehezen megkérdőjelezhető eredményeit.
    Például amellett érvel, hogy az intelligencia komoly hatással van nemcsak iskolai és munkahelyi előmenetelünkre, de egészségünkre és várható élettartamunkra is.
    De az is világosan kiderül a kutatásokból, hogy társadalmi helyzetünk is erősen összefügg az intelligenciánkkal, amelynek egyéni különbségei leginkább genetikai eredetűek, amit ma már molekuláris genetikai vizsgálatok igazolnak.
    Mégis a legmeglepőbb az a tény, hogy a felnőttkori intelligenciát csak minimálisan vagy egyáltalán nem befolyásolja a családi környezet, amiben felnőttünk, és ezt oktatással, képzésekkel is nehéz befolyásolni.
    A legfrissebb kutatási eredmények számos etikai dilemmát is felvetnek: az iparosodott világban a természetes kiválasztódás az intelligencia ellen dolgozik, ezért félő, hogy a közeljövőben egyszerűen nem fognak megszületni azok a jó képességű emberek, akik egy modern társadalmat működtetni tudnak.
    Mindezekről beszélgetünk a mai podcastban Ujma Przemysław Péter kutató-pszichológussal, a szóban forgó könyv szerzőjével.
    Ujma Przemysław Péter
    a Facebookon: profile.php?...
    Hogyan támogathatja a munkánkat?
    Legyen a patronálónk, és a támogatása mértékétől függően egyre több előnyhöz juthat:
    / friderikuszpodcast
    Egyszeri vagy rendszeres banki átutalással is segíthet. Ehhez a legfontosabb adatok:
    Név: TV Pictures
    Számlaszám: OTP Bank 11707062-21446081
    Közlemény: Podcast-támogatás
    Ha külföldről utalna, nemzetközi számlaszámunk (IBAN - International Bank Account Number):
    HU68 1170 7062 2144 6081 0000 0000
    BIC/SWIFT-kód: OTPVHUHB
    Akármilyen formában támogatja munkánkat, köszönjük!
    Kövessenek, kövessetek itt is:
    Facebook: / friderikuszpodcast
    Instagram: / friderikuszpodcast
    Anchor: anchor.fm/friderikuszpodcast
    Spotify: spoti.fi/3blRo2g
    Google Podcasts: bit.ly/3fc7A7t
    Apple Podcasts: apple.co/3hm2vfi
    #FriderikuszPodcast

КОМЕНТАРІ • 347

  • @tamastakacs9424
    @tamastakacs9424 2 роки тому +44

    Érdekes téma. Az ellentmondásokkal kapcsolatban úgy tűnik megállapítható, hogy általában a magasabb IQ-val rendelkezőknek magasabb a jövedelme, erkölcsösebbek és többször hoznak jó döntéseket. Viszont a magasabb végzettségűek jobb munkakörben magasabb jövedelemért dolgoznak, ugyanakkor az IQ - sem az EQ - viszont nem feltétlenül arányos a végzettséggel. Vagyis attól, hogy valakinek lehetősége van és képes megtanulni, bemagolni valamiket, ami akár a diplomájához szükséges és megszerzi a diplomát is, így magas beosztásba kerülhet, ugyanakkor magas IQ-val, de alacsony végzettséggel a jelentős többség nem kerülhet magas beosztásba. Ergo a magasabb végzettségűek alacsonyabb IQ-val gyakrabban hoznak helytelen döntéseket és az erkölcsösségük is gyakrabban megkérdőjelezhető. És akkor innen eljuthatunk oda is, hogy pl. miért sikeresebb vagy sikertelenebb akár egy ország pl. a magyar esetben 100-150 éve folyamatos - néha tömeges - kivándorlást is figyelembe véve, ahol ugye a helyesebb döntést hozó magasabb IQ-val rendelkező kivándorlók más országokat tettek naggyá, miközben az alcsonyabb IQ-val rendelkezők mindig maradtak és akár többségbe kerültek. Innen eljuthatunk oda is, hogy papíron és elvben "minden ember egyformának született", viszont a történelem során minden más emberi közösséget összehasonlítva az Európai társadalmak a leghosszabb ideje legmagasabb fejlettségű emberi közösség, miközben az USA - és pl. Ausztrália is - legnagyobb arányban európai bevándorlókból vált azzá, ami. Ugyanakkor, a magasabb intelligencia a túlszabályozott és akár nem kis mértékben korrupt, tisztességtelen, pénz és hatalom központú környezetben nem sokat ér. Az eredmény mindenhol látható.

  • @anvica79
    @anvica79 2 роки тому +15

    Hát egy kicsit úgy éreztem, hogy egyik mondatával üti a másikat..... Nem is kevés esetben.

  • @rolingmonika5787
    @rolingmonika5787 2 роки тому +79

    Ez megint nagyon érdekes volt! Hálás köszönet azért, hogy ilyen változatos a témakör, mégis minden egyes alany önmagában egyedülálló. Itt mindenki mond valamit!

  • @JohnSmith-oj8eh
    @JohnSmith-oj8eh 2 роки тому +15

    Érdekes mennyi mindennel nem tud mit kezdeni a tudomány bennünk (az aggyal).
    Talán az inteligencia nem más mint több száz előző élet tapasztalata.
    Van egy igen jó könyv:
    Dr. Michael Newton,
    Lelkünk útja I.
    Rengeteg válasz van benne!
    Köszönöm a nívós adást!

  • @mikloshegedus9355
    @mikloshegedus9355 2 роки тому +49

    Az interjú nagyon hasonlított egy őszinte évértékelés paródiájára, ami így szólt: "Szépen vannak hibáink, de vannak eredmények is." Egy alkalmazott jövedelme ugyanis elsősorban attól függ, hogy a munkáltatója mennyire hajlandó megfizetni, és nem az intelligenciájától. Az államkasszát általában a legintelligensebb emberek szokták kiüríteni, hasonló a helyzet a nemzetközi korrupcióval. A pszichológus valószínűleg nem tudta, hogy Lenin hipotézisét alkalmazta, az "ucsity sza, ucsity sza, ucsity sza, (tanulni, tanulni, tanulni) ami arról a feltételezésről szólt, hogy a bűnözést a műveletlenség okozza. Lenin ezt akarta alkalmazni a bűnözés ellen, mint tudjuk, sikertelenül. Ugyancsak figyelmen kívül hagyta, hogy nem mindenki azonos módon fog fel mindent. Ennek alapján például egy pedagógusnak két dologhoz kell értenie:
    1. Ahhoz, amit oktat.
    2. Ahhoz, akit oktat.
    Az utóbbi feltétel az esetek többségében hiányzik, ezért a szokványos tömegoktatás nem alkalmazható mindenkire. Hogy ez ne tűnjön fel, kitalálják, hogy az illető gyerek gyengébb képességű, pedig csak másképp fogja fel ugyanazt, mint az átlag.

  • @gallovmagdolagallovmagdoln6892
    @gallovmagdolagallovmagdoln6892 2 роки тому +22

    Érdekes előadás volt ..Néhány kijelentéssel nem tudok egyet érteni .--éspedig azért nem mert szélsőségesen determinizmus elveket hirdet Tény ,hogy a genetikai örökletesség domináló szerepet játszik az ember intelligenciájában ,de én nem zárom ki a környezeti hatások jelentőségét .Az evolúció és az öröklődés természetét együttes megvilágításban szeretem tekinteni .A determinizmus kizárja a fejlődés és fejleszthetőség lehetőségeit .Így jutott el az oktatás és a családi háttér hatásainak teljes eltörléséhez .Tapasztalatból tudom ,hogy a kognitív folyamatok fejleszthetőek Ezért úgy gondolom ,hogy az oktatásnak ,a környezetnek döntő szerepe van az intellektuális képességek fejlődésében .Ha visszatérünk a középkori szemlélethez akkor egyeseket alacsonyrendűnek nyilvánítunk másokat uralkodásra születetteknek Az uralkodók pedig nem mindig intelligenciájukról voltak híresek .

    • @peterdeak6631
      @peterdeak6631 2 роки тому

      Az intelligencia az adottság, a gondolkodásmód már csak eszköz. A hétköznapi értelemben okosabb lehet valaki tanulás révén, de az adottság maga nem javul. A környezet ettől még fontos, de okossá nevelni nem lehet senkit, maximum a fejlődéshez szükséges támogatást biztosítani. Ahogy a magasságnak is van egy potenciálja, az alulttáplált gyerek alacsonyabb lesz, de a túltáplált nem lesz magasabb. Ha ezt tagadjuk, az valahol mégrosszabb, mert azt implikálja, hogy minden útszéli szegény gyerek lehetne diplomás, Nobel-díjas, csak nem tesz meg eleget.

    • @peterjanossy7033
      @peterjanossy7033 2 роки тому

      A tudomány szerint nem lehet a kognitív folyamatokat fejleszteni, se az IQ-t és észt. Te tipikusan klasszikus módon összekevered az olvasottságot/tanultságot az IQ-val, azaz az ésszel.

    • @attilazakota1135
      @attilazakota1135 2 роки тому +3

      MEGÉRI ELOLVASNI 👇
      Hogyan kapjuk meg az IQ eredményét?
      Úgy, hogy tesztet írunk!
      Nekem ne mondja senki hogy az az ember aki életében nem hallott még IQ-ról és ilyen tesztet sem látott még. Az az ember ugyan olyan tesztet fog írni első alkalommal mint 100-adjára!
      Nem fog olyat írni! Jobbat fog írni 100-adjára mint elsőnek!
      Miért? Mert intelligens és le tudja vonni a következtetéseket, hogy az előző 99 alkalommal miben/mikben hibázott!
      A hibáit jobban megfigyeli / tanulmányozza és kialakul egy olyan fajta gondolkozás ami tapasztalatra épül! Tehát fejlődik! Mi fejlődik? Az IQ száma!
      Mikor azt mondja hogy az IQ nem fejleszthető hanem veleszületett, akkor mire érti ezt? Hát az IQ számra!
      Szóval ha valaki 100-adjára jobbat (előfordulhat hogy sokkal sokkal jobbat) ér el mint elsőnek!
      Akkor tudományos értelemben az IQ igenis fejleszthető!
      Az a része legalábbis biztosan amit lehet mérni!
      Olyan statisztikákra hivatkozik amik ha igazak, biztosan nem relevánsak, mert nem néztek meg elég embert ezen fajta kutatások során.
      Ha megnéznek 100 embert sőt ha 1 millió embert megnéznek, akkor sem lehet kijelenteni hogy a Földön ez a jellemző!
      Csak egy laikus voltam akinek egyszer 85 volt az IQ ja. Majd egy hónappal később 120-at mértek ugyan azon teszten!
      Éppen ezért gondolom azt hogy téved mikor általánosít!
      Olyan statisztikákra hivatkozik amik nem relevánsak!
      Léteznek olyan statisztikák is, hogy a legtöbb milliomos átlagos vagy átlag alatti családból származik!
      Mindegyik nyert volna a lottón? Mert a fickó szerint más választása nincs kitörni, hisz nem intelligens!
      Miért nem? Mert azt állítja a szegényeknek kevesebb az IQ-juk. Ami ugye nem fejleszthető!
      Ami hazugság😅 mert fejleszthető gyakorlással!
      Aki elolvasta köszönöm!

    • @gallovmagdolagallovmagdoln6892
      @gallovmagdolagallovmagdoln6892 2 роки тому +3

      @@attilazakota1135 Teljes mértékben egyet értek Többször is kitöltöttem ÍQ tesztet .Magas pontszámot értem el -mintha zseni lennék -ami természetesen nem igaz .Elteltek évek és megint kitöltöttem .Arra gondoltam a kor előrehaladtával gyengül teljesítményem /ami érthető lett volna /De nem hogy romlott még javult egy ponttal az elérhető 140 -ből 138 lett /előzőleg 137 volt Ez is azt bizonyítja ,hogy a kialakult rálátás egy problémára többszöri gyakorlással fejlődik

    • @richko
      @richko 3 місяці тому

      Az igazság gyakran fáj, vitatkozz még a tudománnyal. Gondolom istenben is hiszel..

  • @laszlonemes2697
    @laszlonemes2697 2 роки тому +31

    Az értelmi intelligencia olyan, mint egy számítógép (processzor) elméleti teljesítménye, egyfajta potenciált jelent, aminek hiányában nem sok mindenre lehet használni a számítógépet. Hogy valójában mennyire használható és mire képes, azt viszont sok más egyéb paraméterrel együtt kell figyelembe venni, amiket szintén leírnak a termékleírásban. Embereknél ilyen az érzelmi intelligencia, a kreativitás, sőt a külső tulajdonságok is - és még sok minden más. Aztán hogy a gyakorlatban mire tudod használni a számítógépedet, az nagyban függ attól, hogy milyen programot teszel rá, milyen perifériákat vásárolsz hozzá. Ez megfelel a szememben az ember esetében az oktatásnak, nevelésnek. Képzés, iskolázottság, nevelés nélkül nem lehet sokra vinni. Aztán a sor végén ott van a felhasználó, akitől nagyban függ, hogy a számítógép milyen értéket képes termelni. Az ember esetében a végfelhasználó maga a társadalom: a rossz társadalmak nem tudják kinyerni, jó célra felhasználni az értelmes, képzett, szorgalmas emberekben rejlő potenciált. Ha az ilyen emberek még kellően kreatívak is és nem túlzottan kockázatkerülők, akkor ezek szoktak maguknak jobb társadalmi környezetet keresni az érvényesüléshez, lásd pl. a magyar Nobel-díjasok eléggé tipikus életútját.

    • @biankaciornei3592
      @biankaciornei3592 2 роки тому +2

      Nagyon jól beszélsz!

    • @gabigyenese8154
      @gabigyenese8154 Рік тому +1

      A processzor teljesítmény jól meghatározza a gép képességeinek határait. A számítógépekben ez javítható ha cseréljük, de az embernél a genetikai adottságokat egyenlőre még nem tudjuk megváltoztatni.

  • @BENjamin3931
    @BENjamin3931 Рік тому +4

    Köszönöm felemelő társalgás volt,nagyon tetszett,továbbra is fenntartom a véleményem ,intelligenciát nem lehet tanulni,arra születni kell.

  • @huszakzsoka
    @huszakzsoka 2 роки тому +6

    Az intelligenciát sokféleképpen határozták meg, a komplex fogalom a logika, a megértés, a tudatosság, a tanulás, az érzelmi tudás, az érvelés, a tervezés, a kreativitás és a problémamegoldás kapacitásaira vonatkozik. Általánosabban úgy fogalmazható meg, mint az információ felfogásának vagy észlelésének képessége, és tudásként való elraktározása, annak érdekében, hogy a jövőbeni adaptív magatartásformák során egy adott környezetben vagy kontextusban alkalmazható legyen. Gondoltam, ide illesztem az intelligencia deffinicióját…. Nagyon tetszett a müsor
    Az intelligenciát leginkább embereken tanulmányozzák, de állatokban és növényekben is megfigyelték. A gépek intelligenciáját mesterséges intelligenciának nevezik, amelyet rendszerint számítógépes rendszerekben alkalmaznak.

  • @mariannvegh8
    @mariannvegh8 2 роки тому +201

    Tapasztalataim szerint az érzelmi intelligenciát EQ-t befolyásolja a környezet és a nevelés. Szívesen meghallgatnék ebben a témában is egy beszélgetést.

    • @KartonDoBoZ
      @KartonDoBoZ 2 роки тому +9

      Tanulom magam Attissal!!

    • @jargitremvolgyi8716
      @jargitremvolgyi8716 2 роки тому

      @@mariannasemperger8056 uzf

    • @schlenkrobert1889
      @schlenkrobert1889 2 роки тому +5

      @@marikadebreczeni9466 Nekem teljesen más a tapasztalatom. Szerintem igenis tanulható, sőt gyakorolható képességekről van szó.

    • @GabenDave
      @GabenDave 2 роки тому +3

      @@marikadebreczeni9466 ugyan már évek óta az ilyen jellegű érzékenyítésben rohadunk és ahogy nézek a világra egyre borzasztóbb mennyire érzékenyek az emberek egyre több mindenre! Az érzelmi intelligencia szintje nem egyenesen arányos azzal mennyire indít meg egy állat szenvedése ezzel azért remélem tisztában vagy Ha nem akkor nem is vagy tisztában vele hogy miről is van szó!!!

    • @gusztavneszabo9318
      @gusztavneszabo9318 2 роки тому

      Így igaz Marian!
      Sőt! ....a jó és rossz ember, a szeretet-gyülölködés...ha már olyan okos a tudomány

  • @juditkardos1296
    @juditkardos1296 2 роки тому +11

    Nagyon érdekes volt ez a beszélgetés, sok új információt kaptunk. Köszönöm mindkettőjüknek! 🙏🏻😍 A két fiatalnak csak gratulálni tudok! 👏

  • @katalingomori964
    @katalingomori964 2 роки тому +4

    1:06:06-tól tünemény a házaspár - és mennyire aktuális, követendő! Külön köszönet értük.

  • @sandorreki418
    @sandorreki418 2 роки тому +19

    Igazság szerint, azt tanították nekünk, az embert az értelmes gondolkodás emelte ki az állatvilágból.
    Ma már azon csodálkozom, ha valaki egyáltalán gondolkodik, kétségbe von, meg akar győződni valamiről. Nem gondolkodnak az emberek. Mint egy 8 éves, mindent bevesznek, mert azt mondta a tanító néni.
    Az intelligencia szinte eltűnt, ami azért elég döbbenetes.

  • @laszlomark
    @laszlomark 2 роки тому +86

    Minden ember, eloleny a tuleleshez szukseges valamilyen szintu intelligenciaval szuletik. A cel az kellene legyen, hogy minden emberbol az intelliganciajanak megfelelo maximumot kihozzuk

    • @thtv7378
      @thtv7378 2 роки тому +5

      Kiváló megfogalmazás.

    • @peterjanossy7033
      @peterjanossy7033 2 роки тому +4

      @@annamariabakosi6482 "Ez csak akkor valósulhat meg, ha gyerekkorában nem verték, nem szídták, nem alázták meg a gyereket" Ez egyes etnikumoknál kulturális adottság gyermekkorban, és legtöbb esetben börtön lesz az életpálya vége az ilyen gyermekek számára.

    • @ferenccsordas7053
      @ferenccsordas7053 2 роки тому

      @@peterjanossy7033 Nagyon jó megközelités de napjainkban....a Börtönnek 2.ill 3 gyakorlati valóságával is szenbesülünk és igy már érthetetlen az inteligencia megközelitéséböl...

    • @peterjanossy7033
      @peterjanossy7033 2 роки тому

      @@paluhrin1732 Dehogynem, hiszen az IQ az egypetéjű ikerkísérletek óta mint bebizonyosodott főként genetikai öröklődés eredménye. A legtöbb börtöntöltelék (kivéve a kb. 1%-ot kitevő intellektuális bűnözés) IQ-ja alacsony, ez megnehezíti a munkaerőpiacon való helytállásukat egy olyan korban amikor már a primitív egyszerű munkák egyre kevésbé állnak rendelkezésre a gépesítés miatt.

    • @DRBGY22
      @DRBGY22 2 роки тому

      @@thtv7378 l

  • @istvanmagasdi1584
    @istvanmagasdi1584 2 роки тому +11

    Nagyon érdekes téma volt! És! Mennyire csodálatos a két fiatal!👏🏼

  • @magdolnamolnar-gfellner5388
    @magdolnamolnar-gfellner5388 2 роки тому +6

    Szerintem nagyon érdekes előadás volt.Köszönöm szépen.

  • @lebensky78
    @lebensky78 2 роки тому +16

    Nagyon érdekes volt, nagyon jó volt hallgatni. Szívesen vennék még folytatást a témában, mert erről a témáról nagyon keveset hallottam eddig. Köszönöm!

  • @vivienk.6940
    @vivienk.6940 2 роки тому +15

    Nagyon jó, h végre valaki, nem is akárki, foglalkozik a környezetvédelemmel, a fenntarthatósággal (is) és felhívja ezek fontosságára a figyelmet!!!! 👏🏽 Az interjú pedig kifejezetten érdekes volt!! Köszönjük!! ☺️

  • @aronheller9015
    @aronheller9015 2 роки тому +10

    Ez jobb lett volna előadásként, mint interjúként. Friderikusz mindent le akar sarkítani, de a tudományt nem lehet.

  • @jozefsimand3765
    @jozefsimand3765 2 роки тому +8

    A téma tényleg nagyon jó! Ami Friderikusz úrat illeti, vagy nekem nagyon alacsony az IQ-m (ami pesze simán lehet), vagy neki nem sikerült igazán követnie a beszélgetést. A feljegyzéseiből néha olyan kérdéseket vett elő, aminek semmi köze nem volt az aktuálisan elmondottakhoz, máskor meg épp azelőtt lett megválaszolva, ráadásul volt amikor pont az ellenkezőjét foglalta össze utána, mint amit a Kutató állított. Láthatólag csak nagyon halvány fogalma volt arról, hogy éppen miről beszélt a Kutató úr az elmúlt percekben. Az megint más kérdés, hogy a Kutatú úrnak is picit többet kellett volna készülnie, hogy egyes üzeneteket érthetően átadjon. Néha háromszor is vissza kellett tekerni, hogy a dupla-tripla-sőt... csavarokkal szemléltetett állításokból kiderüljön számomra, hogy most valójában mit is állít pontosan (ez mondjuk a beszélgetés vége felé sokat javult). Fridi védelmére legyen mondva, ilyen ködös válaszok után lehet, hogy valós időben nekem is csak a könyv végéből korábban kimásolt végálítások alapján előre elkészített kérdéseimre futotta volna.
    Ami pedi a "Meglepő megállapítások"-at illeti, én inkább azt írtam volna: "Tudományos megállapoítások", tekintve, hogy évtizedek óta (noha tényleg sokak által mégsem) ismert tartalomról szól a beszélgetés.

  • @sandornesafar3283
    @sandornesafar3283 2 роки тому +3

    Nagyon érdekes volt a téma. Köszönöm.

  • @Erika45100
    @Erika45100 2 роки тому +13

    Tisztelt Friderikusz Úr!
    Gratulálok ismét Önnek,és Ujma Przemysław Péter, kutató-pszichológus Úrnak is!
    Nagyon érdekes volt,érthető,és határtalan gondolkodásra sarkalja az agyamat.

    • @zoltanandrashubicsak6852
      @zoltanandrashubicsak6852 2 роки тому +2

      ..már bocs hölgyen,- de Újma úr azt mondta,- hogy " nem tanítaná a gyermekét 'gondolkodásra'.." önt akkor mi készteti gondolkodásra???- vagy felmerűlt Önben,- hogy Újma úr NEM JÓ tanácsokat,- gondolatokat' adott???...

  • @Erzsi2005
    @Erzsi2005 Рік тому +4

    Nagyon hasznos és érdekes volt! Nekem kétpetéjű ikreim vannak, és nagyon, nagyon tapasztalható az öröklés meghatározó szerepe az intelligenciában is.

    • @Erzsi2005
      @Erzsi2005 Рік тому

      Nekem is kétpetéjű ikreim vannak, és egyértelműen megtapasztaltam, hogy az öröklés meghatározó az intelligenciában is!! Az alap, az öröklött intelligencia. Ameddig gyerekként élnek a gyerekek, a környezeti hatás érvényesül, de "felnőtt" , önálló életkezdetnél és életvezetésben az öröklött intelligencia teljes mértékben átveszi mindenre kiterjedően az élethez, emberekhez való hozzáállást. Ez lesz a meghatározó a kapcsolataikban is.

  • @verahorvath9293
    @verahorvath9293 2 роки тому +16

    Friderikusz úr zseniális volt. Kérdéseivel igyekezett a "talpára állítani" néhány állítását a kutatónak. A válaszok elgondolkodtatóak, ellentmondásosak, (nekem), és nem túl "szimpatikusak". Genetikai különbségek biztos léteznek a különböző etnikumok között, és biztos, hogy befolyással bírnak az "intelligenciára" is, de óvnám magunkat, az emberiséget attól, hogy ezen az alapon döntsünk az adott ember vagy csoport "ÉRTÉKÉRŐL", létezésének "hasznosságáról" a világban. Megszülettünk, élünk, vagyunk, és hogy hogy boldogulunk, az lehet, hogy az "intelligencia", aki kevésbé, arra ott van a "társadalom", mert az ember társadalmi lény is, nem csak szubjektum.

    • @krisz1311
      @krisz1311 2 роки тому +12

      A kutatónál szóba sem került, hogy az IQ alapján valaki értékesebb vagy kevésbé az, sőt nem egyszer hangsúlyozta az egyéb emberi jellemzőket. De az, hogy erről beszélni sem lehet, ez a nyugati világ egyik problémája. Mindenféle jellemzője van egy embernek, ebből az egyik az IQ. Ezt a jellemzőt ugyanúgy figyelembe lehet és kell venni, mondjuk egy adott pozícióra való kiválasztásnál vagy egy kisgyerek nevelése során otthon és az iskolában. Az lenne a cél, hogy mindenki a képességeinek leginkább megfelelő helyre kerüljön, sikerélményei legyenek az életben. Az, hogy az IQ vagy bármi esetében ez nem általános, az egy gond. Úgy kellene minden jellemzőt figyelni, mint a testi képességeket. Egy kosarasnál előny ha két méter, elég gyenge ötlet lenne 150 centis játékosokból csapatot összeállítani és elindulni a bajnokságban. Ugyanígy elég gyenge ötlet mondjuk egy adott céget működtetni anélkül, hogy ott lennének megfelelő posztokon magas IQ-jú munkatársak.

    • @peterdeak6631
      @peterdeak6631 2 роки тому +4

      @@krisz1311 Sajnos vagy nem sajnos, gazdasági értelemben elkerülhetetlenül értékesebb a magasabb IQ-jú ember, méghozzá hatványozottan. Nem vagyok egy Elon Musk hívő, de nem véletlenül lett a világ leggazdagabb embere. 20 éves kora körül találta ki a Paypalt, amit busás haszonért eladott, és azóta se a pénzhalmon ücsörög. Erre képes a 150-es IQ.

    • @krisz1311
      @krisz1311 2 роки тому +1

      @@peterdeak6631 @Peter Deak Ez nem ilyen egyszerű azért. Sok helyen lényegesebbek az emocionális képességek és egyebek. Átlagos IQ-val párosítva hasznosabb sok helyen. Sok egyéb fontos képesség van ami lényeges. Sok poziciót kell betölteni az életben és egymás nélkül nem boldogulunk. Musk se menne semmire az ötleteivel, ha nem lenne körülötte többszáz vagy ezer munkatárs a megvalósításhoz átlagos vagy akár alacsonyabb IQ-val. Musknál azt sem szabad elfelejteni, hogy bevallottan az autizmus enyhe formája ott van nála. Vagyis kiagyal dolgokat de a következményeket nem gondolja át sokszor.

    • @vvvv4426
      @vvvv4426 2 роки тому

      @@peterdeak6631 Viszont az " intelligensek" ötleteinek megvalósításához kellenek emberek, akiknek nem feltétlenül kell hasonlóan intelligensnek lenni, sőt, jobb is, ha nem az. Na meg kell a tömeg, aki megveszi az ötleteiket. Ha mindenki magának találná ki az ötleteket, miből lenne a busás haszon.

    • @gabriellapenzes2531
      @gabriellapenzes2531 2 роки тому

      @@dombovaricsaba8109 Akik "építik a jövőt", azaz a tudományos, technikai fejlődésért szigorú értelemben véve felelnek, azok az emberiség uszkve 1-3%-a. Az összes többi csak használja az ő találmányaikat.

  • @jenonefeher9337
    @jenonefeher9337 2 роки тому +2

    Köszönöm, nagyon élveztem ezt a műsorát.

  • @ZoltanMaros
    @ZoltanMaros 2 роки тому +5

    Wow.
    Gratulálok Sándor!
    Kiváló és sok tabut ledöntő beszélgetés volt.

  • @vajaiandrea5964
    @vajaiandrea5964 Рік тому +4

    Mensa tagként 4 saját gyerekem van, ráadásul tanár vagyok, tehát szegény…. A nemesi származásomról nem is beszélek … ( tele van ellentmondásokkal az egész “elmélet”…) ha pl. ez mindig is így volt, akkor most mi nagyon buták kell, hogy legyünk…

  • @mjanee89
    @mjanee89 2 роки тому +4

    Kiváló tartalom nagyon jó kérdésekkel és válaszokkal! Köszönöm szépen!

  • @pipeicsaba6046
    @pipeicsaba6046 2 роки тому +18

    Ez elég régi tudás. Elliot Aronson már az 1972-ben megjelent Social Animal (Társas lény) könyvében írt a IQ örökletrsségéről és persze minden másról, ami az emberek működésével kapcsolatos az iskolai erőszaktól a szerelemig.

  • @MrTeknics
    @MrTeknics 2 роки тому +6

    Szerintem kicsi az intervallum amit vizsgálnak, és ez a hosszútávú eredmények elvárásaira negatívan hathat, de ez csak a személyes véleményem. A hozott képesség is kialakult valahogyan ami szerintem a felmenők orientációjától nagyban függ. Ha a felmenők tanult emberek voltak és komplexebb szellemi feladatok megoldására kondicionálták magukat generációk óta(és ehhez a feltételek is adottak voltak), akkor gyanítom ez a fajta mutáció vagy alkalmazkodás generációkon keresztül végbemegy. Az örökség dolgozik tovább. Aki gyermekkorában értelmesebb, az gyanítom később értelmesebb és komplexebb dolgokban leli majd örömét önmagától, mivel az egyszerűbb dolgok untatják, ahogyan ez a zsenikre is jellemző. Ezért nehéz szerintem a lemaradottabb népek integrációja, mert ők legalább 50 hanem 100 évnyi általános iskolai oktatással vannak elmaradva és még most is nagyon erős a tendenciája annak, hogy az általános iskolát sem végzik el, mivel elmennek helyette szülni ami a korábbi generációk ,rossz'' beidegződésének az eredménye. Szerintem félrevezető lehet rövid távon vizsgálni hosszú távú eredményeket, mert ez a fajta üzenet már önmagában megvonhatja a önfejlesztésre irányuló törekvések motivációját, mivel az egyén azonosul jelenlegi állapotával, azt megváltoztathatatlannak képzeli.Ennek extrém példája: Anno volt egy kísérlet gyerekekkel amiben az egyik csoportot ,,rendesen'' nevelték, a másik csoportot pedig szidták, butának mondták.A negatív csoport felnőttként úgy nyilatkozott a kísérletről, hogy nagyban meghatározta későbbi életüket az abból eredeztethető kudarcélmény, gátlás, önértékelési zavar. Véleményem szerint Lomb Kató eredményegyenlete igen a témába vág, miszerint az eredmény egyenlő a ráfordított idő és motiváció szorzata osztva a gátlással, ami utóbbiba persze ha az interjúban tárgyalt genetikai örökséget vesszük gátló tényezőnek, akkor az időt sem illik kihagyni. Talán a fejlődési lehetőségek rövid távon nem tűnnek szignifikánsnak, de hosszú távon nagy változások lehetnek...szerintem. Róma sem egy nap alatt épült fel.Ezen kívül, és persze csak laikusként eljátszva a gondolattal nem lehet digitális eredményadatokkal analóg folyamatokat magyarázni, mert így pont a folyamatosság
    vizsgálatának a lehetősége veszik el. Ha csak azt vizsgáljuk a felmenők között voltak-e az átlagnál okosabbak, nem látjuk a kondicionálás, illetve dekondicionálódás folyamatát, csak annak eredményét.Személy szerint részben támogatom az eugenika elveit addig a szintig amíg az egyén önfejlesztésre irányuló törekvései tartanak és egy pozitív dolog, illetve kötelezővé tétele pont elegendően terjed ma az iskolai oktatásban.Később mindenki dönthet merre megy tovább. A sterilizáció ennek már az őrült végkimenetele, ami megengedhetetlen, mivel a világ pont azt a sokszínűségét veszítené el általa amitől szép. Ezen kívül amíg valaki meg tudja találni a helyét a világban, addig annak értékes része is. Vicces ellentmondás az IQ kutatása, amikor az előrejelzések szerint a jövőben arra már nem lesz akkora szüksége az átlagnak és gyanítom a folyamat pont a hosszútávú kondicionálás fontosságát prezentálja. A témával kapcsolatos egyik kedvenc filmem az Idiocracy, azaz Hülyék Paradicsoma. Másik érdekes témába vágó film a Gattaca, ami a hátránnyal született előnyét mutatja be pont a mesterséges genetikai szelekción keresztül. Visszakanyarodva az előrejelzésekhez: érdekes egyébként látni ahogy a szellemi és gazdasági tőke koncentrálódik, szerintem ez nem egy szerencsés folyamat és nem is véletlen. Gyanítom egy népcsoport általános értelmi szintjét nyelvének komplexitása is jelzi valamennyire, ezért szomorú látni annak színvonalában is a csökkenést. Remélhetőleg a disztópikus szép új világok úgysmint Comacho elnök eljövetele is csak filmvásznon maradnak. Ezek persze csak egyéni vélemények és némelyük változhat.Az biztos, hogy az átlag hülyítése hatalmas előny az okosak terített asztalát nézve. Köszönet a könyvajánlóért, el fogom olvasni, és cserébe ajánlanám Dr. Czeizel Endre: Sors és Tehetség című
    könyvét.

  • @erzsebetonodi2710
    @erzsebetonodi2710 2 роки тому

    Nagyon élveztem a műsort. Köszönöm

  • @ildikohaszan8195
    @ildikohaszan8195 2 роки тому +6

    Köszönöm nagyon jó műsor újra. Minőség a Friderikusz név!!! 👍😍

  • @peterasboth642
    @peterasboth642 2 роки тому +6

    Ismét egy remek adás!köszönjük

  • @youdit2678
    @youdit2678 2 роки тому +3

    Érdekes beszélgetés volt. Ennek folytatása lehetne az EQ-ról szóló műsor, csatlakozva az előttem szólókhoz azt is szívesen nézném.

  • @brigittasoos3948
    @brigittasoos3948 2 роки тому +17

    Kifejezetten hasznos es erdekfeszito tartalom lett. Dori es Edvard cukik, csak igy tovabb!

  • @laszlotatai3486
    @laszlotatai3486 Рік тому

    Kedves Sándor!
    Nagyon jók a podcast epizódok, és hiánypótlók.
    Külön köszönet, hogy tehetünk együtt a környezetünkért.
    Üdvözlettel és további jó munkát kíván : Laci.

  • @Monicoffee
    @Monicoffee 2 роки тому +41

    Köszönöm ezt a számomra hasznos interjút! Bennem felvetett több kérdést, amire nem kaptam választ.
    Két teljesen különböző IQ-val rendelkező szülőpáros gyermekei milyen intelligencia szinttel születhetnek? Melyik szülőtől, milyen mértékben öröklődhet az intelligencia? A szülők intelligencia szintje összeadódhat az utódban? A technológiai fejlődésből adódó elkényelmesedés okozója lehet-e az IQ hanytlásnak?

    • @SilviaCsut
      @SilviaCsut 2 роки тому +6

      @@tesz-vesz1985 Ezt meg tudom cáfolni.

    • @gaborfarkas8461
      @gaborfarkas8461 2 роки тому +1

      Nagyon fontos kérdések!

    • @livotlil-5186
      @livotlil-5186 2 роки тому +1

      @@tesz-vesz1985 Alapvetően az igény és kíváncsiság mondjuk a nem materiális dolgok felé(művészet, tudomány, ismeretek,világ...) aminek az indokoltsága, motivációja maga a tudásvágy és nem a pénz vagy valami hasonló minőség. Amikor ez az igény már jelen van, akkor nem feltétlenül kell hogy mindkettő géniusz legyen sztem akkor létrejöhet ugyanúgy a fúzió.... A gazdagságot azért hagynám ki ebből az egészből mert jellemzően nem az erkölcsös ember lesz vagyonos...bár ez talán korszellem függvénye is lehet.Viszont ami gyakrabban fordul elő hogy a pénz megfelelő mennyisége és az ebből származó telítődés előbb utóbb igényt támaszthat arra amit az elején felsoroltam...én igy gondolom.

    • @livotlil-5186
      @livotlil-5186 2 роки тому

      @@tesz-vesz1985 A tudomány ismeretének igényére gondoltam nem a tudomány viszonyára úgy mindenhez... A gazdagság pedig idővel igényt támaszthat arra aminek a mozgatórugója nem materiális hanem valami magasabb minőségű....ez volt a lényeg. Ha így sem érted hagyd a p.ba, emiatt nehogy idegbajt kapj:) .

    • @attila1805
      @attila1805 Рік тому

      "Két teljesen különböző IQ-val rendelkező szülőpáros gyermekei milyen intelligencia szinttel születhetnek?"
      Hasonló a hasonlóval jön össze, egy zseni nem fog utódot nemzeni egy szellemi fogyatékossal.
      "A szülők intelligencia szintje összeadódhat az utódban? "
      Véleményem szerint nem, vegyük a példát, miszerint két 100-as ( tehát átlagos) IQ-val rendelkező szülő vállal gyermeket. Nyilván való, hogy a gyermekük IQ-ja nem lesz 200 pont, tehát nem adódik össze, legalábbis logikátlannak tűnik.

  • @veronikanegrea9400
    @veronikanegrea9400 Рік тому +15

    Nem valószínű, hogy Mészáros Lőrinc az intelligencia hányadosa miatt tart ott, ahol tart.

  • @akac1976
    @akac1976 2 роки тому

    Nagyon érdekes volt. Köszönöm.

  • @JH-8000
    @JH-8000 2 роки тому +5

    zseniális. hát ettől csak egy köpésre van a fajelmélet

  • @sandornehancsel5727
    @sandornehancsel5727 2 роки тому +1

    Minden percét imádtam! A tudóst is és a rendkívül szimpatikus házaspárt is!

  • @emesemajorossonnenberg
    @emesemajorossonnenberg 2 роки тому +61

    Nagyon erdekes volt a beszelgetes, mint mindig, nem csalodtam most sem! DE! Szerintem tul nagy jelentöseget tulajdonitunk az ertelmi intelligenciänak. En azt tapasztalom, hogy az eletben nem azok az emberek boldogulnak jobban, akiknek magas az IQ-juk, hanem azok akiknek az EQ-juk a magasabb, tehat az erzelmi intelligenciäjuk! Erröl is szivesen hallanek egy beszelgetest!

    • @gyorgynepataki5324
      @gyorgynepataki5324 2 роки тому

      @@janospeto831 k

    • @anikomagori3105
      @anikomagori3105 2 роки тому

      Egyetértek!

    • @gabriellapenzes2531
      @gabriellapenzes2531 2 роки тому +2

      @@janospeto831 Miért? Szerinted mi befolyásolja elsősorban az intelligenciaszintet? És milyen tudományos kutatást végeztél az álláspontod kialakítását megelőzően?

    • @laszlonemes2697
      @laszlonemes2697 2 роки тому +3

      Az értelmi intelligencia olyan, mint egy számítógép (processzor) elméleti teljesítménye, egyfajta potenciált jelent, aminek hiányában nem sok mindenre lehet használni a számítógépet. Persze sok egyéb tulajdonság is van ami meghatározza az egyéni teljesítményt, ilyen pl. az érzelmi intelligencia, a kreativitás, a szorgalom, kockázatvállaló vagy éppen kockázatkerülő természet, ambíciók, stb. Ezeknek tulajdonságoknak azonban még a definíciója is bizonytalan, viszonylag objektívan mérni pedig szinte lehetetlen őket, ezért is nem annyira kutatják. Arról nem szól a műsor, hogy jól standardizált IQ-tesztet ( ahol az átlag mindig 100 körül jön ki) sem egyszerű csinálni.

  • @annajeszemszky6027
    @annajeszemszky6027 2 роки тому +22

    Nekem az jött le hogy az inteligenia,alapvetően genetika.

    • @mannamagveto66
      @mannamagveto66 2 роки тому +1

      "Nekem az jött le hogy az intelligencia,alapvetően genetika"- minthogy az is.

  • @JohnSmith-oj8eh
    @JohnSmith-oj8eh 2 роки тому +7

    Nagyon logikusnak tűntek a kutatási eredmények.
    Igen jó kérdések és válaszok voltak, rendkívül élveztem a műsort!

  • @klaraknelada8099
    @klaraknelada8099 Рік тому +1

    Nagyon tetszett a beszélgetés! Kicsit ugyan engem lehangolt, hogy ennyire determinált egy ember élete, vagyis egy genetikai program alapján dől el a sorsa! De hol van a szabad akarat? És hol van annak a befolyásoló szerepe, amivel a szocializáció kezdetét veszi, vagyis az utánzás a mintakövetés az első 6-7 évben. Ez egyes vélemények szerint olyannyira lényeges, hogy életünk során mindent meghatároz! Ez az alap programozás...vagy megsem? Mondjuk örök kérdés a pszichológiában, hogy mi határozza meg egy ember fejlődését...az örökletes tényezők, vagy a szocializációs hatások/környezet!?

  • @janovicsilona
    @janovicsilona 2 роки тому +1

    Köszönöm szépen!

  • @BM-il3py
    @BM-il3py 2 роки тому +3

    Nagyon tetszett az interjú! Érdekes lett volna még feszegetni azt a kérdést, hogy ez az előrevetített pár évszázados "butuló tendencia" mennyire lehet folyamatos. Kis túlzással, de mondjuk 500 év múlva az utódaink "visszamásznak a fára" ? Vagy ez is csak olyan, mint egy szinusz hullám leszálló ága, amit majd újból egy felszálló ág fog követni?

  • @zgabor36
    @zgabor36 2 роки тому +13

    Ha jól kapisgálom az elhangzottakat az alábbi következtetésekre jutok óhatatlanul (figyelem, nem általánosítható következtetésekről, hanem a sajátjaimról beszélek): 1) ha az intelligencia alapvetően genetikailag meghatározott dolog, akkor - ahogy annyi minden az evolúció során - mégiscsak van valami köze a "környezethez" nem függetleníthető attól. Ahogy az annyiszor beigazolódott már az élet kialakulása óta, a környezet hatásainak következtében hosszú idő leforgása után születtek új genetikai készlettel rendelkező egyedek - azok sokaságából "társadalmak" (a szónak nem az emberi civilizációra vonatkozó értelmében). Azaz bizonyos fajok törzsfejlődésük adott szakaszában egy fajta domináns genetikai készletet hordozva alkottak nagy életközösségeket. Rövid távon - a 4.5 milliárd évehez képest méhány tucat emberöltőnyi időszak csupán egy szemvillanás - tűnhet úgy, hogy viselt dolgaink az intelligenciát illetően meghatározottak. Sőt azt is simán kijelenthetjük, hogy a fent említett rövidke időszak mintavételezéseiből arra is lehet következtetni - az emberek intelligenciájának "fejlődését" tekintve, hogy az a mostani értékekhez képest csökkenni látszik. Ez sokakat elkeseríthet, bánthat. 2) A dolog azonban - mint annyi minden - nincs azért ennyire kőbe vésve. Ki tudja, hogy néhány száz, vagy ezer év múlva (ha még lesz a mai értelemben vett civilizáció) mik lesznek az akkori - magát ilyetén módon besorolni képes - társadalmai által kialakított intelligencia hányados értékei. Lehet az is, hogy egy a mai szemmel - és mértékegységeivel - magasnak titulált érték az akkori normák szerint az abszolút mérhetetlen minimum szélsőségeként jelenik meg csak.

    • @peterjanossy7033
      @peterjanossy7033 2 роки тому +2

      Annyi köze van hogy a gyermekkori táplálkozás minősége nagyon fontos
      Alultáplált és/vagy vitaminhiányos környezetben nő fel valaki gyermekként, az az agyi fejlődésre és az IQ-ra könnyedén rányomhatja a bélyeget.

  • @JRtravelnet
    @JRtravelnet 2 роки тому

    Igazán nagyon érdekes. Beszerzem a konyvet.

  • @norastumphauser7926
    @norastumphauser7926 Рік тому +2

    Köszönjük!

  • @richardtakacs282
    @richardtakacs282 2 роки тому +5

    Lukacs Bélat meghallgatnam ujra!

  • @Sigma_Banana911
    @Sigma_Banana911 2 роки тому +5

    Az inteligencia nem eleg.Szuksegunk van szerencsere is!

  • @monikapozsonyi1803
    @monikapozsonyi1803 Рік тому +2

    Sokat beszélt, keveset mondott. Azt gondoljuk, azt feltètelezzük.. nincs elég adat, tehát semmi sem biztos! Amit ma megállapìtanak, holnap már úgysem igaz!

  • @gaborfarkas8461
    @gaborfarkas8461 2 роки тому +7

    Üdv! A beszélgetésből nekem ismét az szűrődött le, hogy a pszichológia egy "áltudomány", mert mindig vannak kivételek! Nincs benne törvényszerüség!

    • @angelabalazs1862
      @angelabalazs1862 2 роки тому

      Szerintem nem áltudomány, csak még nincs teljesen kialakulva. :) Mert túl bonyolult. Régen akkor a fizika is áltudomány lett volna, mert az F=m*a sem igaz minden esetben. A tudományok fejlődnek.

  • @ferencandras2118
    @ferencandras2118 2 роки тому +1

    Jó beszélgetés volt.

  • @ferencnefuredi5728
    @ferencnefuredi5728 Рік тому +2

    Kétszer is nekifogtam a meghallgatásnak, de mivel konkrétumokat nem hallottam, nem is bírtam végig hallgatni. Friderikusz Sándor az, aki a kérdéseivel is tartalmasabbat, érthetőbbet, többet mondott.

  • @cyb3rdragon
    @cyb3rdragon 2 роки тому +12

    Ha ilyen mértékben öröklődik az intelligencia, illetve nem fejleszthető és régen (több száz éve) evidensen nem voltak ilyen intelligens emberek, akkor hogy jutottunk el idáig?

    • @biankaciornei3592
      @biankaciornei3592 2 роки тому +2

      Nem tudom van e olyan vizsgálat, hogy az utód intelligenciája eltérhet e nagyobb mértékben a felmenőkétől. Mert akkor lehet, hogy generációról generációra változik az intelligencia, ahogy adaptálodik a környezethez az evolúció során.

    • @zoltanwilheim7110
      @zoltanwilheim7110 Рік тому +1

      Szerintem logikus. Az intelligens ember jobban alkalmazkodott, jobb életfeltételei voltak, és - ha nem is szaporodott gyorsabban - de kevésbé halt bele (idő előtt) az életbe. Több száz éve sokkal magasabb volt például a csecsemőhalandóság. Akinek csak 3 gyereke volt, de ők felnőttek és szaporodtak, az "jobban elterjedt", mint akinek 8 gyereke volt, de abból 6 meghalt felnőtt kora előtt. És ebben az életminőség jelentős szerepet játszott. Főleg akkor. Mára ezek a különbségek - hála az orvostudománynak, és az általános életminőség javulásnak - eltűntek, vagy az alacsonyabb életminőség (táplálék, víz, betegségektől, időjárástól való védettség) is elég ahhoz hogy valaki felnőjön és szaporodhasson.

    • @vajaiandrea5964
      @vajaiandrea5964 Рік тому

      Nyilván sokkal intelligensebb volt az ember.. gondolj bele, eszközök nélkül is képes volt megélni ! 😁

    • @cyb3rdragon
      @cyb3rdragon Рік тому

      @@vajaiandrea5964 az szerintem csak természetes ösztön, nem kell hozzá sok intelligencia

    • @szilvialaposi323
      @szilvialaposi323 Рік тому +1

      Sztem úgy, h a korábbi évszázadokban történt sok-sok változás/nehézség miatt az embereknek gyorsan kellett dönteni, újat tanulni, változtatni pusztán az életben maradás miatt... Nehezebb volt megszerezni mindent.. pl. nehezebb volt iskolához jutni és azt jobban megbecsülték.. vagy kevesebb tárgyunk volt és arra jobban vigyáztak, amit néha egy életen keresztül hordtak pl egy férfi a táskáját... Most nem vigyáznak semmire, minden mulandó, minden cserélhető.. mindenki jól elszórakozik a magányában, hisz van internet, ahol is fizikai valóság nélkül kint lehet a világba és nincs rákényszerítve, h fizikai kapcsolatot teremtsen, m készen megkap mindent... Így nem kell alkalmazkodnia. Az oktatás lezüllesztése.. az egyetemes emberi erkölcsöket lazán átlépő, a hagyományokat semmibe vevő ifjúsági réteg.. számos oka van az elhülyülésünknek...

  • @tiborszeitz2235
    @tiborszeitz2235 2 роки тому +15

    Nem szerettem ezt a beszélgetést. Ellentmondásos volt és zagyva, amit hallottam. Sajnálom 😞

    • @ataalma3551
      @ataalma3551 2 роки тому +4

      Hát elég sokszor összevissza beszélt az illető. Sokszor alig lehetett kihámozni, hogy mit akar mondani. Kiváncsi lennék mennyi az iqja. :)

  • @krisztian2821
    @krisztian2821 2 роки тому +89

    Van egy film ,pont youtube dobta fel
    A film maga szörnyű de az alap ötlet fantasztikus: ezt a problémát mutatja be ,hogy amíg az alacsony szellemi szintű emberek 4-5 gyereket vállalnak ,sőt még a szomszéd asszonyt is elkapják addig az intelligens pár azon is hosszasan vitázik ,hogy egy gyermeket tudnak e vállalni és ,hogy ebből milyen társadalom alakul ki
    A film címe : a hülyeség kora

    • @anitaborbely9369
      @anitaborbely9369 2 роки тому +9

      A lènyeg a beszèlgetèsben benne volt az Angol pèldàban, hogy míg régen a magas IQ szinttel rendelkező embereknek volt több gyereke ma fordított a tendencia. Itt a lènyeg ès a magas IQ szintűek felelősség vàllalàsa ... ami nincs... Mert pont ezek az utódok tudnának fordítani a rosszabb sorban lévő, tudatlanabb rètegeken. Ahogy ez pàr gazdag, szociális èrzèkenysègű országban làtszik is. A magasabb IQ szinttel rendelkező embereknek van esélye erre ès nem csak ennek kihasznàlàsàra ès az önző èletre. Ezèrt szabadult el a nèpszaporulat szegèny országokban ès a klímavàlsàg is..... stb....

    • @krisztian2821
      @krisztian2821 2 роки тому +3

      @@adriennecsaszar398 ua-cam.com/video/F_S2bg506M0/v-deo.html
      Ez az

    • @sandorszabo2470
      @sandorszabo2470 2 роки тому +4

      @@gradit27 Nem kell Józsi bácsi 🙂 A túlnépesedés megszűnéséhez, az ebből fakadó tásadalmi feszültségek megszűnéséhez.

    • @krisztian2821
      @krisztian2821 2 роки тому +5

      @hungary_unofficial meg szülnek orba szájba . Ha meg nincs amit enni adni akkor kérik a segítséget,mert az nekik jár. Más meg gondolja végig ezeket és mérlegeljen helyettük

    • @krisztian2821
      @krisztian2821 2 роки тому

      @@andie8706 belenéztem és tényleg összekevertem egy filmel ami viszont tényleg azt mutatja be . Csak a címét nem tudom. De lényegében ugyan attol szól csak más a sztori

  • @krisztiankotta7177
    @krisztiankotta7177 2 роки тому +8

    Kedves Friderikusz Úr! Nem gondoltam volna hogy ilyet valaha írni fogok, köszönöm ezt a műsort. Nekem személy szerint nagyon tetszett, méltó ellensúlya volt ez a "meglepő és mulatságos"-nak...

  • @attilahorvath6740
    @attilahorvath6740 2 роки тому +6

    A tehetség pótolható szorgalommal.

  • @NewBlackYork
    @NewBlackYork Рік тому

    Ez egy nagyon erdekes tema, ha lehet Petert meghallgatnam az inteligencia az alvassal valo osszefonodasaval is, amint elerheto.

  • @ponten9316
    @ponten9316 2 роки тому +1

    Maga a cím is kiváló…nagyon várom🙏

  • @Rodicaaa1
    @Rodicaaa1 2 роки тому

    KÖSZÖNÖM SZÉPEN! NAGYON JÓ POTKASZ!

  • @zsuzsabittler8403
    @zsuzsabittler8403 Рік тому

    Remek téma köszönöm

  • @tiborvincze3991
    @tiborvincze3991 2 роки тому +8

    felnőtt a mi kis fridink, nem ripacskodik, tök jól kérdezett, nagyon nagyon ritka az ennyire érdekes műsor. ezért a vendéget 10 éve lenácizták és kiközösítették volna, akármilyen megalapozott kutatásokra hivatkozik

  • @andrasnebojti946
    @andrasnebojti946 Рік тому

    Köszönöm!!!!!

  • @gd.producoes
    @gd.producoes 2 роки тому

    ☀️ ☀️

  • @viktoriaurban6324
    @viktoriaurban6324 2 роки тому +5

    Epp jovo heten megyek Mensa IQ tesztre, érdekes volt, koszonom.

    • @viktoriaurban6324
      @viktoriaurban6324 2 роки тому +4

      @@steabee huh, koszi. Annyira izgultam eddig, de igy már mindjart más. A mai vilagban az ember nagyon tud orulni egy negativ tesztnek, ma meg annak, ha levikizik.

    • @viktoriaurban6324
      @viktoriaurban6324 2 роки тому +1

      @@belescus9853 nem igazán tudok ebben segiteni, mert nem Magyarorszagon elek. Ha jol tudom, mindenhol penzert vegzik el a tesztet elozetes bejelentkezes utjan és csakis szemelyesen. De nem eskuszom meg erre az infora, mert nem néztem utana, hogy melyik orszagban hogy mukodik.

    • @tundesorskalmar4068
      @tundesorskalmar4068 2 роки тому

      ...van 45 perced rá és csak logika...fizetős...

    • @viktoriaurban6324
      @viktoriaurban6324 2 роки тому

      @@tundesorskalmar4068 itt két teszt van. Egy 20 perces, meg egy masfel oras.

  • @janossandor4478
    @janossandor4478 2 роки тому +2

    Friderikusz dicséretes igyekezete egy köznapi értelemben - érthető fejtegetésre -nemigazán sikerült ! Legalábbis szerintem ! Érdemes lenne -mégegyszer neki futni -különösen -így karácsony után ! Mint tudjuk a karácsony előtti és alatti feszültségek rengeteg bennünk szunnyadó feszültséget hoznak a különböző konfliktusok formájában a felszinre ! Ezek - akár komoly formákat is ölthetnek és nem mindíg a konfliktust okozó az igazi szenvedő ilyenkor ! Ennek következménye akár egy , vagy több évig tartó "mosolyszünetet" is okozhat a családokban ahol ezek szinte állandóan visszatérő események is lehetnek , de a karácsonyi időszak - nagyobb eséllyel hozza felszinre a szunnyadó és kibeszéletlen problémákat - állandó feszültségben tartva a feleket !

  • @kiss2530
    @kiss2530 2 роки тому +2

    Ez szép és jó, de, senki sem lát túl a saját korlátain,..

  • @psmithcopy
    @psmithcopy 2 роки тому +18

    Sok újat nem tudtam meg, de érdeklődéssel várom a könyvet. (előrendeltem)
    Várom az "Élet Iskolájában" végzettek (Ahol Isten A Tanár) véleményét, amiben kifejtik, hogy ők nagyon sok szakmunkással találkoztak, akik sokkal okosabbak, mint akik egyetemet végeztek.
    Annak oka, hogy bűnözők alacsonyabb IQ-val rendelkeznek, csak egyes bűncselekmény fajtánál igaz, fehérgalléros cselekményeknél tuti nagyobb a magasabb IQ-val rendelkezők aránya. Vagy az IQ és az erkölcs között is van összefüggés?
    Azt gondolom, az az ország, ahol engedélyezni fogják, a megtermékenyített petesejtek közötti választást intelligencia alapján, az előnybe kerül. A gond az, ha ezt csak a társadalom egy része képes kifizetni, mert akkor genetikailag is kettészakadhat a faj, egy uralkodó rétegre és a dolgozók osztályára (rasszára).
    IQ kutatása nagyon nem PC téma, erre nagyon érzékenyek az emberek. Kb. olyan ez, mint a pénisz hossza, arra sem panaszkodnak hogy kicsi, inkább mindenki azt mondja, neki az átlagnál nagyobb.

    • @szakacsibolya2547
      @szakacsibolya2547 2 роки тому +3

      Az IQ elég kevéssé informális, viszont a Érzelmi Inteligencia határoz meg minket 90 0/0- ban!!Szomorú hogy az intrligencia igy lebutitva kerult bemutatásra, pedig ki hogy müködünk az életben, azt az EQ jelzi,,!!

    • @sjsajhdashaggagya6589
      @sjsajhdashaggagya6589 2 роки тому +1

      az IQ-nak semmi köze ahhoz, az életben ki mennyire sikeres
      a megvalósult talentumnak csak egy paramétere a veleszületett adottság
      a valóságban nagyon kevés tehetséget fedezünk fel, akik az adottságaik alapján arra születtek, hogy nagyot alkothassanak
      hiába van egy cigánygyereknek genetikailag veleszületett zenei tehetsége, hogyha amúgy a család a környezet az iskola annyit tud érte tenni, hogy autószerelőt csinál belőle
      Faraday egy könyvkötő inas volt, Einstein a szabadalmi hivatalban dolgozott, József Attila egyész életében nélkülözött, Mozart közemberként lett eltemetve nemesi származása ellenére, mert annyi vagyona nem maradt, mindet elkártyázta.
      Szóval erről ennyit, hogy a zsenialitást valami objektív mércéhez kössük, ami alapján ezek az emberek az élet minden területén a legjobbra számíthatnak.

  • @SM-yd2em
    @SM-yd2em 2 роки тому +1

    Nagyon érdekes volt!

  • @tbingatlan
    @tbingatlan 2 роки тому +4

    Ez egy kicsit politikai jövedelemjutás indoklásaként fogható fel, ezek a tényezők korábban is ismertek voltak és alkalmazták, azonban az úrnak el kellene olvasni Taylor híres labirintus kísérletét.

  • @77Balu
    @77Balu 2 роки тому +9

    Jó kis videó, teljesen érthető. A társadalom iq hanyatlása is telitalálat, ez sokak számára szerintem már amúgy is érzékelhető. A probléma, hogy erre viszont még nem kutatnak megoldást és nyilván nem az említett eugenikus megoldásról lenne szó, de fontos lenne komolyabban górcső alá venni. Egy témakör pedig még jó lenne e mellé kiegészítésként, ez pedig a mesterséges intelligencia. E téren igen nagy eőlrelépések valószínűsíthetőek a jövőben és fontos lenne vele foglalkozni.

    • @krabocsamaria5034
      @krabocsamaria5034 Рік тому

      Ha az emberiség inteligenciája nem fejlődik, hanem csökken, a mesterséges inteligencia pedig rohamosan fejlődik, már vannak olyan példák, amit már a kutatás a mesterséges inteligencia segítségével oldott meg, mert az emberi képesség már képtelen lett volna egyedül megoldani. Mi lesz, ha a fejlődése megállithatatlan, kezelhetetlen, vagy irányíthatatlanná válik???
      Aggasztó és elgondolkodtató mindenesetre.

  • @krisztiankotta7177
    @krisztiankotta7177 2 роки тому +9

    Persze hogy nem betegszik meg, mert nem vesz minden tv-s hülyeséget...

    • @robertreti6175
      @robertreti6175 2 роки тому +3

      + talán jobban odafigyel magára minden téren (kaja, mozgás, vizsgálatokra járkálás, ha van, függőségekről való leszokás, stb.)

  • @ilonakallairemenyi214
    @ilonakallairemenyi214 2 роки тому

    👍♥️🌻

  • @ursuminor
    @ursuminor Рік тому +4

    Sajnos az én relatíve magas IQ-m engem nem védett meg a depressziótól, személyiségzavartól, és a társadalmi statuszom, anyagi helyzetem sem ment feljebb, mint ahol gyerekként voltam. Elég sok más hatás is kell sajnos ahhoz, hogy az IQ egyenes arányban legyen az életminőséggel.

  • @rotcsa9842
    @rotcsa9842 2 роки тому +3

    Azt mondja, hogy az IQ-t nem lehet fejleszteni. Ez érdekes, mert úgy tudtam, hogy a 2nback teszteken gyakorlás igazoltan növeli az IQ-t.

  • @sportshotyourwinningmoment1643
    @sportshotyourwinningmoment1643 2 роки тому +1

    super adäs mint,mindig! / Kerdes ,hogy mi a francert van agyon "Ps"-ve minden riport alany arca?! Räadäsul baromi amatör modon! Szerintem nagyon gäz ;) /

  • @katalincsiha5815
    @katalincsiha5815 2 роки тому +20

    Nem értem miért csak “okosság” intelligenciától szólt a riport. Hol maradt az “érzelmi” intelligenciáról szóló beszélgetés, amely fejleszthető és szerintem kulcs fontosságú az emberiség együttélése, túlélése szempontjából.

    • @gabriellapenzes2531
      @gabriellapenzes2531 2 роки тому +2

      Mit nem értesz ezen? Nem ez volt a téma, ez az interjúalany kutatási területén kívül esik.

    • @elizajeges1111
      @elizajeges1111 2 роки тому +1

      @@gabriellapenzes2531 hát ez nagy baj, ez olyan, mint amikor egy orvos csupán egy "testrészt" vizsgál és nem az egész embert. Már régóta tudják, hogy ez nem jó út sem a gyógyításra, sem a megértéshez nem elég. Egyébként az interjú elején ő dicsekszik tudományközi tapasztalatokkal.

    • @biankaciornei3592
      @biankaciornei3592 2 роки тому

      @@elizajeges1111 ua-cam.com/video/N7HwHsRgnYM/v-deo.html

  • @zoltanbatonyi8583
    @zoltanbatonyi8583 2 роки тому +4

    Igaz megállapítások ezek, nem volt kisarkítva egyik sem. Érdekes lett volna eljátszani azzal a gondolattal, hogy ha örökletes az intelligencia, akkor mi magunk milyen mértékben alakítjuk életünk során az általunk továbbadott géneket. Mert ez lehet az, amihez közünk van, vagy tehetünk róla.

  • @lkedvenc6898
    @lkedvenc6898 2 роки тому +5

    Elég durva megállapítások vannak benne. Elég sok minden kiderül belőle, pl. hogy milyen komoly tudomány a szociológia. :-) Kb., mint a marxizmus-leninizmus: vágyak leírása mindenféle tudományos alap nélkül. Nem csodálkoznék, ha az ő kocsijának is kiszúrnák hamarosan a kerekeit. Mindenkinek ismernie kellene ezeket a tényeket.

  • @norabrazay7622
    @norabrazay7622 Рік тому

    Èrdekes volt😊

  • @baloghnandor1173
    @baloghnandor1173 2 роки тому +1

    Ami nekem meglepő volt, hogy azt mondta az intelligencia nem fejleszthető, ez ellentmond annak, amit a társadalom gondol erről a témáról.

    • @zoltanbiro7492
      @zoltanbiro7492 2 роки тому +1

      Mivelhogy ez sületlenség, ellentmond minden tapasztalati ténynek.

  • @Metty131
    @Metty131 2 роки тому

    Szép napot! Megkerestem a teszteket, de nálam sem telefonon sem számítógépen nem működik, csupán az első oldal nyílik meg. Mit rontok el?

  • @jafibea
    @jafibea Рік тому +2

    Nagyon fontos hangsúlyozni, hogy az intelligencia és a műveltség nem egy és ugyanaz. Némi átfedés ugyan van köztük, de nagyon más a két dolog.

  • @ibolyarado2745
    @ibolyarado2745 Рік тому +1

    ..és tényleg, itt a mi Lölőnk! csak úgy sugárzik az értelem és az intelligencia belőle....

  • @mihalynagy6618
    @mihalynagy6618 Рік тому +2

    Számomra úgy tűnik, hogy a téma a kutatás számára nehezen fogható. Mintha statikus módon szeretnének a dinamikáról képet alkotni. A téma érdekes, a hozzáállás szerintem nem szerencsés. Redukáltan vizsgálni azt, ami maga a vizsgáló, félrevezető. Racionalizálni a racionálison túlit, nem vezet megismerésre. A törekvés a megismerő megismerésére megkerülhetetlen, analitikusan szemlélve nem adódik megfelelő végmegállapítás.

  • @nyz1973
    @nyz1973 2 роки тому +2

    Semmi meglepő megállapítás nem hangzott el. Már évtizedek óta közismert, hogy különféle emberi populációk nem csak bőrszínben, termetben, arcberendezésben, hanem IQ hányadosban is különböznek egymástól. Csak nem pollkorrekt dolog erről beszélni.....

    • @istvansomogyi2903
      @istvansomogyi2903 3 місяці тому

      Én is ilyen szempontból merésznek éreztem a riportot. Nem hangzott el Watson prof neve, de őt is szinte kitaszította a társadalom, amiért a feketék alacsonyabb IQ-járól írt. Érdekes ellentmondás viszont az Eugenika és a III. Birodalom viszonya. Sterilizálták az alacsonyabb IQ-val rendelkező, azaz értelmi fogyatékos embereket, ugyanakkor megsemmisítésre ítélték a zsidóságot, pedig közismert az askenázi zsidók átlagosnál magasabb intelligencia szintje.

  • @krisztinaperemartoni8695
    @krisztinaperemartoni8695 2 роки тому +4

    Annyira izgalmas tema volt es visszaigazolta mindazt amit errol csak erzek gondolok meggyozodesem ! Nagyszeru riport volt megint ! Koszonom hogy van ez a podcast ! Fontos szolgalat !

  • @SuperPompom007
    @SuperPompom007 Рік тому

    Thanks!

    • @FriderikuszPodcast
      @FriderikuszPodcast  Рік тому +1

      Köszönjük nagyvonalú anyagi támogatását! A Friderikusz Podcast stábja

  • @anitaborbely9369
    @anitaborbely9369 2 роки тому

    Eddig a legkemènyebb téma! Sok mindenről mesèl ez a kutatási terület. S valóban nem új .. a szemèlyisègpszichológia tankönyvemben is benn volt, kutatàsi eredményként is hogy mennyit számít a genetika.... Amikor idèzem nem akarjàk elhinni.

    • @anitaborbely9369
      @anitaborbely9369 2 роки тому

      @@irenjenei7527 igen, ez így van... de ez egy màsik téma màr...

  • @martagabrielnepap3381
    @martagabrielnepap3381 2 роки тому

    Kerestem a könyvet, nem találom egyik kiadónál sem. Elfogyott? Utánnyomás mikor várható?

  • @elinorstanic8113
    @elinorstanic8113 2 роки тому

    Irto erdekes!🤩

  • @ilonacsokona5489
    @ilonacsokona5489 Рік тому +1

    Ha a háromszori választási eredményekre gondolok, mintha a magyar nép intelligenciaszintje már kétségtelenül romlott volna...

  • @miklosmarkus4153
    @miklosmarkus4153 2 роки тому

    Király

  • @soltesznagytamas
    @soltesznagytamas 2 роки тому +1

    A hallott megállapítások ill. a felfedezések mindegyikére látok az életben számos tökéletesen ellentétesen működő példát, szituációt! Rengeteg embert ismerek akik iq szintje nagymértékben nőtt a azáltal hogy a meg nem értett szavak ill félreértett szavak meghatározását, jelentését helyesen megtanulták!

  • @baktiandrea
    @baktiandrea 2 роки тому +1

    Ezt már örökbefogadottaknál is vizsgálták. Sokkal dominánsabb a genetika, mint a környezet.

  • @imrevereb7330
    @imrevereb7330 10 місяців тому

    A legfontosabb az alkotó fantázia !