W RG jest ogranicznik SPD 4P typ 1+ 2. Czy można dodatkowo w RG podpiąć ogranicznik typ-3(1F) za(lub przed) różnicówką(1F) aby chronić obwody które są do niej podpięte? Czy takie połączenie jest dopuszczalne i prawidłowe?
Witam serdecznie mam pytanie otóż do pompy ciepła pod prowadzony jest kabel 5 x 2,5 milimetr kwadrat linka powinien być 3 x 4 mm kwadrat czy mogę 2 przewody 2,5 mm kwadrat zacisnąć na jednej tulejce co by dawało mi sumę 5 mm kwadrat żeby zwiększyć przekrój kabla czy takie w ogóle coś ma sens żeby nie wymieniać kabla
Szkolenia sepowskie to jedna wielka ściema. U m nie w pracy młodzieży po lat 20parę po parogodzinnej "nauce" rozdawano uprawnienia do 20 kV i to na eksploatację i dozór. I pusc potem takiego szczeniaka na linię sn, albo do trafa sn/nn. Siebie zabije i innych, i jeszcze siec uszkodzi. Tra-ge-dia.
Witam. Czy majac w jednej podrozdzielni doprowadziny uziom 16mm^2 o rezystancji 4 ohmy (uklad TT, stan przejsciowy) i z tej rozdzielni mam wyprowadzone 5x4mm^2 do piwnicy plus dodatkowo PE 10mm^2 to moglbym zastosowac ogranicznik przepiec w podrozdzielni piwnicowej do ochrony pieca? Jaki zastosowac do sieci TT bo zauwazylem ze inny jest to TNC a inny do TT. Czy wystarczy uzycie PE o przekroju 4mm^2 czy lepiej uzyc 10mm^2 a moze połączyć je razem majac 14mm^2? Musze na maila kiedys naryzowac ze zdjeciami jak to mam obecnie bo skoro do tej pory nie skopalem roboty(rozmiwa telefoniczna) to chciałbym tak trzymać dalej :-) Pozdrawiam.
Panie Jacku znalazłem poważny błąd w Pana obliczeniach. Podaje Pan 10:59 jednym słowem "przeróbek trochę będzie". Nigdy nie miałem szóstki z matmy na świadectwie, ale według mnie to jest w trzech słowach nie w jednym ;-)
@@JacekH07elektryk Ok, ale jednym słowem to można określić "tragedia", "dramat", ale "przeróbek trochę będzie" to raczej określenie w trzech słowach nie jednym słowem ;-)
Dokladnie, nawet dwa o tym samym przekroju juz są troche nie pewne dlatego sprawdzam zasze czy oba siedzą mocno bo raz sie zdarzylo, ze jeden byl luzny a sruba dokręcona.
@@JacekH07elektryk No i? Co z tego? Jakaż to zbrodnia, występek czy inny dysonans prawny? Jakie są regulacje w tej materii i jaka ustawa / rozporządzenie o tym traktują? Jakie???
Mam pytanie odnośnie zakładania ogranicznika przepięć. Budynek bez uziemienia (brak uziomu fundamentowego), bez instalacji odgromowej instalacja w układzie TN-C, zasilanie linią napowietrzną. Odległość do słupa to jakieś 8m, także zasilanie przychodzi na zewnętrzną ścianę i schodzi w dół, z wysokości poddasza do głównej rozdzielnicy na parterze (złącze z licznikiem naprzeciw rozdzielnicy na zewnętrznej ścianie). Czy w takim układzie, gdzie najbliższy punkt uziemienia PEN jest na wspomnianym słupie energetycznym, jest sens zakładania ogranicznika przepięć? Z racji tego, że zasilanie linią napowietrzną, wypadałoby ogranicznik iskiernikowy, chciałbym zamontować typ 1+2, gdzie na każdą fazę jest iskiernik z równolegle połączonym warystorem. Domyślam, że skuteczność takiego ochronnika będzie ograniczona, gdyż szyna PEN w rozdzielnicy nie ma dodatkowego uziemienia. Albo zamomntować typ II warystowy, wychodząc, że lepsze to niż nic?
Jak masz zasilanie linią napowietrzną, to z tego, co pamiętam, trzeba dać iskiernikowe, same warystory nie tylko ci nie załatwią sprawy do końca, ale mogą do końca rozwalić rozdzielnicę, jak będzei bezpośrednie wyładowanie i pójdzie wyładowanie żywcem po przewodach, warystory wtedy wybuchną jak małe ładunki wybuchowe i rozniosą ci rozdzielnicę. Dla tego trzeba je montować w odpowiedniej odległości od reszty aparatów i najlepiej najdalej od nich odsunięte. No i jak nie masz swojego uziomu, to sprawa robi się bezsensowna, bo gdzie odprowadzisz wyładowanie? Do PEN-a? Żeby całą linię usmażyło? Zacznij od uziomu otokowego, to podstawa.
Proszę się pochwalić na ile wyceniona została naprawa tych wszystkich źle zrobionych elementów u klienta. Ja wiem że czas kosztuje i nie ma nic za darmo, ale co z tego że ktoś Pana wezwał jak potem nie będzie chciał robić dalej bo cena będzie np 5tys ? Wszyscy są zajarani tym co na filmie A rzeczywistość wygląda inaczej
Panie Jacku mam pytanie. Czy dużym błędem jest zastosowanie ogranicznika do sieci TNS w budynku gdzie w rozdzielnicy mamy zmianę TNC na TNC-S? Czy jest to dopuszczalne? Z tego co czytałem i w sumie z logiki wynika powinien być zastosowany ogranicznik TNC. Chodzi mi tutaj o urządzenia firmy Dehn - 941400 oraz 941300.
@@JacekH07elektryk czy w takim razie tor N powinien być podłączony skoro kilkanaście centymetrów wcześniej jest on połączony do uziomu (w miejscy rozdzielenia PEN na PE i N)?
Kolego dom na wsi w zabudowie szeregowej luźniej 2 kondygnacje plus strych mieszkalny Pełna instalacja odgromowa 4 zwody Na kominie maszt antenowy 4 m z antenami połączony z zwodem ! Piorun nie uderza w maszt czy dach a wali w antenę sat polsatu piętro niżej na balkonie Kabel odparował w antenie dziura jak 2 zł szafka się rozpadła i kineskopowy tv 32 : spadł na kineskop na dywan Dekoder się rozleci al mało w nim zostało ! Prawie cala instalacja elektryczna upalpna w puszkach Zniszczone sterowniki bram a szafka licznika w granicy posesji się rozleciała Wyglądało by ze nie powinno być takich zniszczeń jednak uderzyło tam gdzie nikt się tego nie spodziewał
Otóż to. Sił natury nie pokonasz, ani ich nawet nie przewidzisz, nawet żebyś całkę Joullea obkuł na wykładach na perfect. Przywaliło bezpośrednio, zniszczyło to, co naturze się akurat napotkało. Dobrze, że cały domek się nie zafajczył. Ale jakby był uziom fundamentowy, otokowy i prawidłowo wykonane zwody poziome i pionowe, oraz mądrze rozmieszczone odgromniki pionowe, to na pewno nie byłoby aż takich efektów spektakularnych. Co najwyżej wysadziłoby warystory w elektronice. Proste, łatwe i tanie do wymiany, byle sprzęt rozkręcić.
Cześć trafiłem na Twój kanal przez przypadek. Mam również przypadek gdzie udezyl piorun i popalił bardzo dużo urządzeń i tak się zastanawiam jak prawidłowo zastosować odgromniki. Czy w złączu kablowym w granicy moge już astosowac odgromniki typu B. W rozdzielnicy głównej typu C a w obwodach gdzie jest elektronika zamontować typu D. Czy taki układ by był prawidłowy. Jak je wpiąć prawidłowo by spełniały swoje zadanie i przy ewentualnym wyładowaniu atmosferycznym było wszystko chronione jak się należy
Witam, w ZK nie dajemy nic dopiero w RG. W RG SPD typ1+2 i przy urządzeniach wrażliwych T3 dodatkowo. Należy mieć na uwadze odległości między SPD też i stosować się do zaleceń producenta. Ważna jest koordynacja energetyczna SPD i temu należy brać ogranicznik jednego producenta.
Jacek mówi: "Jest zasada - jeden przewód -jeden zacisk". A gdzie owa zasada jest napisana? W wiadomym rozporządzeniu z 7 czerwca 2019 r. .poz. 1065 ? Czy może w polskich normach, które od prawie 20 lat są nieobowiązkowe? Nie ma takiej "zasady". Wymyślili ją sobie w swych główkach panowie elektrykowie.
@@AmatorElektronik Proszę mi podać podstawy prawne takiego podejścia do tematu owego. Nadmieniam zarazem, że polskie normy od prawie 20 lat, już nim nie są. A wymysły, fantazje, obsesje jakichś lokalnych "elekstryków" również prawem nie są. Jakby ci się ostatni, nie napinali, naprężali, natężali i "Ku przestrodze" pysk darli. Czekam na podstawy prawne.
Czy ktoś widział jak zapaliła sie pianka montażowa którą montowana była rozdzielnica? Pytam z ciekawości bo nie spotkałem sie z takim przypadkiem. Najpierw musiałaby się zapalić rozdzielnica.... I dlaczego kolega twierdzi że mógł ogranicznik spowodować pożar? przecież stworzony jest do odprowadzania prądów udarowych,
Tak. Ale tam wstawiono prosty ogranicznik warystorowy, który nie jest odporny na bezpośrednie wyładowania. Tam powinien byc ogranicznik kombinowany, iskiernikowo-warystorowy. Same warystory, jak dostaną bezpośrednie walnięcie, to po prostu wybuchną, rozsadzi je i może to spowodować czy to pożar, czy mechaniczne zniszczenie elementów w rodzdzielnicy. Dla tego taki ogranicznik powinno sie montować w odległości od aparatów, by tego uniknąć.
ale ogranicznik T3 powinien byc nie dalej jak 10 metrow od ogranicznika poprzedzajacego liczac po przewodzie...w praktyce nie da sie tego zastosowac...dlugosc przewodu za T3 do urzadzenia...1,5 metra..no to juz jakos mozna zrobic a co z sygnalami ...sterowaniem automatyka i calymi inteligentnymi rozwiazaniami..Prawda jest taka ze jak ktos chce naprawde powaznie zabezpieczyc obiekt to yrzeba bardzo duzo wydac pieniedzy. Sam ogranicznik Dehna T1+T2 gdzie jest w T1 iskiernik to koszt 1500 zl
Ja kupiłem budżetowo passata B5, zdemontowałem tylne kanapy, przyciemniłem szyby, zamontowałem bagażnik na relingi żeby można było zapiąć drabinę, nawet dwie i daje radę. Minus jest taki, że po paru dniach roboty jest burdel i trzeba wszystko najlepiej wyciągnąć i ogarnąć. Plusy: cena za autko (jeśli potrafisz coś sam przy nim porobić) 3tyś/spalanie 5,5/6l ropy na 100km. Ostatecznie zbieram na jakiegoś traffica albo coś z tej parafii, ale już znacznie nowszy żeby zwiększyć pojemość paki.
Pozdrawiam, panie Jacku ;)
W RG jest ogranicznik SPD 4P typ 1+ 2.
Czy można dodatkowo w RG podpiąć ogranicznik typ-3(1F) za(lub przed) różnicówką(1F) aby chronić obwody które są do niej podpięte?
Czy takie połączenie jest dopuszczalne i prawidłowe?
Witam serdecznie mam pytanie otóż do pompy ciepła pod prowadzony jest kabel 5 x 2,5 milimetr kwadrat linka powinien być 3 x 4 mm kwadrat czy mogę 2 przewody 2,5 mm kwadrat zacisnąć na jednej tulejce co by dawało mi sumę 5 mm kwadrat żeby zwiększyć przekrój kabla czy takie w ogóle coś ma sens żeby nie wymieniać kabla
Twoje filmy są merytoryczne. Jeśli masz czas, to nagraj film nawiązujący do szkoleń SEPowskich. I zacznij na nich zarabiać np. strefakursów.
Szkolenia sepowskie to jedna wielka ściema. U m nie w pracy młodzieży po lat 20parę po parogodzinnej "nauce" rozdawano uprawnienia do 20 kV i to na eksploatację i dozór. I pusc potem takiego szczeniaka na linię sn, albo do trafa sn/nn. Siebie zabije i innych, i jeszcze siec uszkodzi. Tra-ge-dia.
Witam. Czy majac w jednej podrozdzielni doprowadziny uziom 16mm^2 o rezystancji 4 ohmy (uklad TT, stan przejsciowy) i z tej rozdzielni mam wyprowadzone 5x4mm^2 do piwnicy plus dodatkowo PE 10mm^2 to moglbym zastosowac ogranicznik przepiec w podrozdzielni piwnicowej do ochrony pieca? Jaki zastosowac do sieci TT bo zauwazylem ze inny jest to TNC a inny do TT. Czy wystarczy uzycie PE o przekroju 4mm^2 czy lepiej uzyc 10mm^2 a moze połączyć je razem majac 14mm^2? Musze na maila kiedys naryzowac ze zdjeciami jak to mam obecnie bo skoro do tej pory nie skopalem roboty(rozmiwa telefoniczna) to chciałbym tak trzymać dalej :-) Pozdrawiam.
Panie Jacku znalazłem poważny błąd w Pana obliczeniach. Podaje Pan 10:59 jednym słowem "przeróbek trochę będzie".
Nigdy nie miałem szóstki z matmy na świadectwie, ale według mnie to jest w trzech słowach nie w jednym ;-)
Bo będą przeróbki i modyfikacje.
@@JacekH07elektryk Ok, ale jednym słowem to można określić "tragedia", "dramat", ale "przeróbek trochę będzie" to raczej określenie w trzech słowach nie jednym słowem ;-)
Witam. Co jest nie tak z połączeniem typu V do ogranicznika przepięć? Wg instrukcji właśnie tak ma być podłączany.
Chodzi o różne przekroje przewodów jakie są wpiete pod jeden zacisk
Dokladnie, nawet dwa o tym samym przekroju juz są troche nie pewne dlatego sprawdzam zasze czy oba siedzą mocno bo raz sie zdarzylo, ze jeden byl luzny a sruba dokręcona.
@@JacekH07elektryk No i? Co z tego? Jakaż to zbrodnia, występek czy inny dysonans prawny? Jakie są regulacje w tej materii i jaka ustawa / rozporządzenie o tym traktują? Jakie???
Mam pytanie odnośnie zakładania ogranicznika przepięć. Budynek bez uziemienia (brak uziomu fundamentowego), bez instalacji odgromowej instalacja w układzie TN-C, zasilanie linią napowietrzną. Odległość do słupa to jakieś 8m, także zasilanie przychodzi na zewnętrzną ścianę i schodzi w dół, z wysokości poddasza do głównej rozdzielnicy na parterze (złącze z licznikiem naprzeciw rozdzielnicy na zewnętrznej ścianie). Czy w takim układzie, gdzie najbliższy punkt uziemienia PEN jest na wspomnianym słupie energetycznym, jest sens zakładania ogranicznika przepięć?
Z racji tego, że zasilanie linią napowietrzną, wypadałoby ogranicznik iskiernikowy, chciałbym zamontować typ 1+2, gdzie na każdą fazę jest iskiernik z równolegle połączonym warystorem. Domyślam, że skuteczność takiego ochronnika będzie ograniczona, gdyż szyna PEN w rozdzielnicy nie ma dodatkowego uziemienia.
Albo zamomntować typ II warystowy, wychodząc, że lepsze to niż nic?
Jak masz zasilanie linią napowietrzną, to z tego, co pamiętam, trzeba dać iskiernikowe, same warystory nie tylko ci nie załatwią sprawy do końca, ale mogą do końca rozwalić rozdzielnicę, jak będzei bezpośrednie wyładowanie i pójdzie wyładowanie żywcem po przewodach, warystory wtedy wybuchną jak małe ładunki wybuchowe i rozniosą ci rozdzielnicę. Dla tego trzeba je montować w odpowiedniej odległości od reszty aparatów i najlepiej najdalej od nich odsunięte. No i jak nie masz swojego uziomu, to sprawa robi się bezsensowna, bo gdzie odprowadzisz wyładowanie? Do PEN-a? Żeby całą linię usmażyło? Zacznij od uziomu otokowego, to podstawa.
Proszę się pochwalić na ile wyceniona została naprawa tych wszystkich źle zrobionych elementów u klienta. Ja wiem że czas kosztuje i nie ma nic za darmo, ale co z tego że ktoś Pana wezwał jak potem nie będzie chciał robić dalej bo cena będzie np 5tys ?
Wszyscy są zajarani tym co na filmie A rzeczywistość wygląda inaczej
Jeeeee, jest pianka. 🤣
I ta tabelki którą Pan czytasz 🤣
Panie Jacku mam pytanie. Czy dużym błędem jest zastosowanie ogranicznika do sieci TNS w budynku gdzie w rozdzielnicy mamy zmianę TNC na TNC-S? Czy jest to dopuszczalne? Z tego co czytałem i w sumie z logiki wynika powinien być zastosowany ogranicznik TNC. Chodzi mi tutaj o urządzenia firmy Dehn - 941400 oraz 941300.
To nie jest błąd akurat
@@JacekH07elektryk czy w takim razie tor N powinien być podłączony skoro kilkanaście centymetrów wcześniej jest on połączony do uziomu (w miejscy rozdzielenia PEN na PE i N)?
Kolego dom na wsi w zabudowie szeregowej luźniej 2 kondygnacje plus strych mieszkalny Pełna instalacja odgromowa
4 zwody Na kominie maszt antenowy 4 m z antenami połączony z zwodem !
Piorun nie uderza w maszt czy dach a wali w antenę sat polsatu piętro niżej na balkonie Kabel odparował w antenie dziura jak 2 zł szafka się rozpadła i kineskopowy tv 32 : spadł na kineskop na dywan Dekoder się rozleci al mało w nim zostało ! Prawie cala instalacja elektryczna upalpna w puszkach Zniszczone sterowniki bram a szafka licznika w granicy posesji się rozleciała
Wyglądało by ze nie powinno być takich zniszczeń jednak uderzyło tam gdzie nikt się tego nie spodziewał
Otóż to. Sił natury nie pokonasz, ani ich nawet nie przewidzisz, nawet żebyś całkę Joullea obkuł na wykładach na perfect. Przywaliło bezpośrednio, zniszczyło to, co naturze się akurat napotkało. Dobrze, że cały domek się nie zafajczył. Ale jakby był uziom fundamentowy, otokowy i prawidłowo wykonane zwody poziome i pionowe, oraz mądrze rozmieszczone odgromniki pionowe, to na pewno nie byłoby aż takich efektów spektakularnych. Co najwyżej wysadziłoby warystory w elektronice. Proste, łatwe i tanie do wymiany, byle sprzęt rozkręcić.
Cześć trafiłem na Twój kanal przez przypadek. Mam również przypadek gdzie udezyl piorun i popalił bardzo dużo urządzeń i tak się zastanawiam jak prawidłowo zastosować odgromniki. Czy w złączu kablowym w granicy moge już astosowac odgromniki typu B. W rozdzielnicy głównej typu C a w obwodach gdzie jest elektronika zamontować typu D. Czy taki układ by był prawidłowy. Jak je wpiąć prawidłowo by spełniały swoje zadanie i przy ewentualnym wyładowaniu atmosferycznym było wszystko chronione jak się należy
Witam, w ZK nie dajemy nic dopiero w RG. W RG SPD typ1+2 i przy urządzeniach wrażliwych T3 dodatkowo. Należy mieć na uwadze odległości między SPD też i stosować się do zaleceń producenta. Ważna jest koordynacja energetyczna SPD i temu należy brać ogranicznik jednego producenta.
A jaki jest prawidłowy odstęp separujący?
Zależy od ilości przewodów odprowadzajacych, materiału podłoża.
Jacek mówi: "Jest zasada - jeden przewód -jeden zacisk". A gdzie owa zasada jest napisana? W wiadomym rozporządzeniu z 7 czerwca 2019 r. .poz. 1065 ? Czy może w polskich normach, które od prawie 20 lat są nieobowiązkowe? Nie ma takiej "zasady". Wymyślili ją sobie w swych główkach panowie elektrykowie.
To jest mowa o przewodach ochronnych a ile przewodów dajemy pod jeden zacisk to zależy od konstrukcji zacisku
Tez sie zgadzam by dawać jeden wtedy mamy 100% dobrze dokręcone i gdyby sie popuscilo to tylko 1 obwod ucierpi.
@@AmatorElektronik Proszę mi podać podstawy prawne takiego podejścia do tematu owego. Nadmieniam zarazem, że polskie normy od prawie 20 lat, już nim nie są. A wymysły, fantazje, obsesje jakichś lokalnych "elekstryków" również prawem nie są. Jakby ci się ostatni, nie napinali, naprężali, natężali i "Ku przestrodze" pysk darli. Czekam na podstawy prawne.
Czy ktoś widział jak zapaliła sie pianka montażowa którą montowana była rozdzielnica? Pytam z ciekawości bo nie spotkałem sie z takim przypadkiem. Najpierw musiałaby się zapalić rozdzielnica.... I dlaczego kolega twierdzi że mógł ogranicznik spowodować pożar? przecież stworzony jest do odprowadzania prądów udarowych,
Tak. Ale tam wstawiono prosty ogranicznik warystorowy, który nie jest odporny na bezpośrednie wyładowania. Tam powinien byc ogranicznik kombinowany, iskiernikowo-warystorowy. Same warystory, jak dostaną bezpośrednie walnięcie, to po prostu wybuchną, rozsadzi je i może to spowodować czy to pożar, czy mechaniczne zniszczenie elementów w rodzdzielnicy. Dla tego taki ogranicznik powinno sie montować w odległości od aparatów, by tego uniknąć.
ale ogranicznik T3 powinien byc nie dalej jak 10 metrow od ogranicznika poprzedzajacego liczac po przewodzie...w praktyce nie da sie tego zastosowac...dlugosc przewodu za T3 do urzadzenia...1,5 metra..no to juz jakos mozna zrobic a co z sygnalami ...sterowaniem automatyka i calymi inteligentnymi rozwiazaniami..Prawda jest taka ze jak ktos chce naprawde powaznie zabezpieczyc obiekt to yrzeba bardzo duzo wydac pieniedzy. Sam ogranicznik Dehna T1+T2 gdzie jest w T1 iskiernik to koszt 1500 zl
Mmm
Jacek, jakim autem jeździsz,ewentualnie jakie auto polecasz do firmy elektrycznej. Pozdro
Żuk! Nysa! Lublin!
Ja kupiłem budżetowo passata B5, zdemontowałem tylne kanapy, przyciemniłem szyby, zamontowałem bagażnik na relingi żeby można było zapiąć drabinę, nawet dwie i daje radę. Minus jest taki, że po paru dniach roboty jest burdel i trzeba wszystko najlepiej wyciągnąć i ogarnąć. Plusy: cena za autko (jeśli potrafisz coś sam przy nim porobić) 3tyś/spalanie 5,5/6l ropy na 100km.
Ostatecznie zbieram na jakiegoś traffica albo coś z tej parafii, ale już znacznie nowszy żeby zwiększyć pojemość paki.
@@MrOprawca1978 Kupiłby takiego w dobrym stanie na żółtych blachach w cenie 4 letniego traffica, ale chyba lepiej kupić auto z klimą :D
@@woojtaszoniejaki2794 W Żuku nie ma klimatyzacji? Jest! Wystarczy odkręcic szybę!
JacekH07 zmień sposób wypowiedzi bo ciężko sie Ciebie słucha, jakbys recytował cały film albo czytał z ekranu
Jacek recytuje psalmy. Elekstryczne.