Nie do końca. Zwierzęta także mają wyobraźnie (nie jest ona tak rozwinięta jak u ludzi, ale jednak). Przykładem takim są chociażby psy, które udowodniono (nie mam pojęcia w jaki sposób), że mają marzenia. Drugim przykłądem mogą być te kuporoby aka gołębie. One potrafią zaplanować sobie cały dzień- ułożyć sobie listę zadań w odpowiedniej kolejności i je sumiennie wykonywać "a po południu obsram tego drania, który mnie przegonił z balkonu". Swoją drogą te latające szczury mają bardzo dobrze wykształcony mózg, ich możliwości kognitywistyczne są znacznie lepsze niż powszechnie się uważa.
Częstym argumentem na to jak ludzie różnią się od zwierząt jest to że ludzie myślą a podobno zwierzęta kierują się tylko instynktami. Uważam że to nieprawda ale nie wiem jakie jest stanowisko naukowe w tej sprawie.
wiesz co, ja bym usunął ta końcówkę z tymi subami itp zastępując to tylko obrazkami sub i inne odcinki z odnośnikami. lepiej to zostawić z takim cliffhangerem i tym wrażeniem że to było niesamowite. Ja po obejrzeniu filmu mam rozkminki i różne myśli a tym ostatnim słowem trochę rozpraszasz widzów. Moje zdanie, nie musicie się że mną zgadzać..
Odnośnie wyobraźni to nie prawda dawniej tak myślano natomiast obecnie delfiny postrzega się jako posiadające umiejętność wyobraźni i myślenia przyszłościowego w dodatku mają większy i bardziej pofałdowany mózg.Istnieje hipoteza że nie stworzyły cywilizacji tylko z racji wodnego trybu życia i braku chwytnych kończyn umożliwiających wytwarzanie narzędzi.
Myślę, że też odpowiedź jest w nazwie: Homo Sapiens, czyli "Istota rozumna". Rozum jest tym, co nas wyróżnia i dzięki czemu mamy wyobraźnię, dzięki której możemy, jak to mówią, "przenosić góry".
Bardzo bym się nie zgodził jeśli chodzi o owady społeczne, m.in mrówki. Owady społeczne są bardzo elastyczne. Potrafią zmieniać rolę w zależności od potrzeb danego gniazda. Wiadomym jest że pewne cechy anatomiczne nie pozwalają na przemianę z żołnierza w piastunkę. Ale natomiast jeśli dany osobnik dziś jest zwiadowcą innego dnia może zostać piastunką. Jedno wielkie mrowisko jest analogicznym miastem ludzkim. W takiej strukturze panuje władca - królowa, występują żołnierze i szereg innych osobników sprawujących różne role. Całe gniazdo jest wielką strukturą która posiada szereg architektonicznych niuansów, które np. pozwalają wentylować gniazdo nawet w najdalej oddalonych korytarzach od wejścia. Potrafią także współpracować w obszarze jednego gatunku a kilku różnych gniazd. Niektóre z gatunków mrówek uprawia niewolnictwo, a inne potrafią hodować grzyby.
Wyobraźnią? To co powiedzieć o słoniu, który maluje obrazy? A poza tym są ptaki, które budują swoje gniazda przyozdabiając je różnymi owocami i kwiatami - każdy osobnik robi to inaczej.
Chybione argumenty. Nie słyszałem, żeby jakiś słoń namalował coś co można by nazwać więcej niż "sztuką abstrakcyjną". Już nie mówiąc o namalowaniu 2 razy tego samego, ale np różniącego się detalami. Posiadanie kończyny, w którą można coś chwycić i tym czymś uderzać o płótno, żeby powstawały plamy to jeszcze nie wyobraźnia. Gniazda ptaków? Celem ozdabiania nie jest chęć posiadania "super wypasionego gniazdka" najlepszego w okolicy (co może świadczyłoby o wyobraźni) tylko chęć zwabienia w ten sposób samca/samicy. Czysta chęć prokreacji i przedłużenia gatunku "wpisana w geny". Do wyobraźni daleko.
Nie jestem pewny czy wychodzisz z dobrą tezą. Posiadanie lub nie wyobraźni u zwierząt nie jest faktem, tylko przypuszczeniem. Po prostu nie mamy dowodów potwierdzających to, że ją posiadają. W większości naukowych przypadków to by wystarczyło, z tym, że w przypadku zdolności umysłowych fakt ich istnienia u ludzi jest potwierdzony tylko na bazie relacji, której zwierzę zdać nie może. Z kolei na potwierdzenie biologiczne nie mamy (jeszcze?) narzędzi badawczych. Podobnie psychologowie nie zagłębili tego zagadnienia dość rzeczowo aby uznać jej brak za fakt. Warto zauważyć, że zwierzęta, a przynajmniej ssaki, posiadają z nami bardzo duże podobieństwa w mechanizmach umysłowych i gdybym miał stawiać, to powiedziałbym, że trzon myślowy jakim jest zdolność wyimaginowania i przewidywania skutków dzielimy z nimi dzięki wspólnym praprzodkom wykształcającym dopiero początkowe stadia ośrodkowego układu nerwowego. btw. nie zastanawiałeś się kiedyś czy przepaść między gatunkami nie może wynikać czasem z hipotetycznego przemyślenia, że stosunek prędkości rozwoju gatunku do czasu ma charakter paraboliczny? Czyli wraz z postępem rozwoju jakichś cech, coraz więcej cech jesteśmy w stanie wykształcić w tym samym czasie? Może ma to sens tylko w przypadku cech umysłowych? Przykładowo, im logiczniej myślimy, tym większa szansa na podejmowanie mniej ryzykownych decyzji, a lepsza pamięć powtarzalność zaobserwowanych zachowań prowadząca np. do rozwoju pierwszych form komunikacji? Ale ogólnie kanał bardzo na tak! Zasubskrybowany :)
nie zgadzam się bo u zwierząt też występujom struktury społecznej ( np. samiec alfabetyczny w stadzie lwów ( poza tym między stadami zwierząt też dochodzić do wymiany osobników by dodać nowe geny ( np.ptaki))) osobiście dostrzegłem 3 różnice -ogień - nie boimy się go , umiemy go wykorzystać a nawet wzniecić -wojny - żaden inny gatunek nie potrafię zabić innego osobnika tego samego gatunku lub innego tylko dla zabawy i to na dodatek na tak dużą skale (np. ptak do do : ( ) -wszystkie cechy zwierząt w jednym gatunku (np. narzędzia od małp a np. struktury od bobrów i ptaków) poza tym wracając do twojego argumentu nie zawsze ufamy innym dziękuję wszystkim osobom które przeczytały to do końca
Fajny odcinek, podobał mi się, ale nie można zapomnieć że człowiek też jest zwierzęciem. No prawdą jest że ma coś czego nie mają inne zwierzęta chodzi mi o sam tytuł czy nie powinno być czym człowiek różni się od innych zwierząt. Wiem że się czepiam, ale ten tytuł sugeruje że człowiek to nie zwierze i potem spotykam multum osób które twierdzą że pod względem biologicznym człowiek to nie zwierze.
A ja myślałem, że przede wszystkim od zwierząt różnimy się świadomością bytu, którą umiemy określić w czasie i przestrzeni czyli dziś i w Polsce (ogólnikowo)
Ale to wkurwia a za razem intryguje jak zadajesz jakieś zajebiste pytanie i wiem, że znasz na nie odpowiedź ale mówisz TO JUŻ JUTRO. Kocham to i tego nie nawidze
Poddaję pod wątpliwość Twoje stanowisko Rafale: Uważam, że "znanie i nie znanie się" i zaufanie lub nie zaufanie innym osobnikom jednego gatunku nie ma żadnej kluczowej roli w odroznieniu lidzi od zwierząt. Myślę, że to jedynie kwestia nauczenia się, przyswojenia jakichś norm których "rodzice" w poszczególnych gatunkach (a w ich obrebie populacjach) uczą swoich potomków. Ludzie uczą od najmlodszych lat swoje dzieci o tym JAK żyć w tym świecie stworzonym przez ludzi i dla ludzi. Priorytdty szympandow sa inne, mnie wymagająze i prostsze, toteż ich nauczanie jest inne. Dodam jeszcze, że chyba nikt nie kwestionuje, że zarówno u człowieka jak i innych bardziej inteligentnych zwierząt moźna zauważyć nieufność wobec obcego. Jest to rzecz oczywista, która opiera się na wiedzy empirycznej (to, że próbuje sie te odruchy u ludzi zatrzec jest już inną sprawą). Myśle jednak, że prawdą jest Twój punkt wyjścia o wyobraźni. Uogólniłbym to do terminu "myślenie abstrakcyjne". To, z kolei wynika z pułapu intelektualnego. Uważam, źe najznamienniejszą różnicą miedzy ludźmi a zwierzętami jest ich inteligencja. Boję się kolejnego odcinka. Ciekawe co Rafał nawygaduje o szczęściu...
+to już jutro proszę o odpowiedź! George Thomson "pierwsi filozofowie" "Mowa jest czymś swoiscie ludzkim, czymś co różni człowieka od zwierząt. Różnica bowiem nie polega na szczególnej budowie ludzkich narządów mowy. U większości małp przecież stwierdzamy zaktes fonetyczny, najzupełniej wystarczajacy do powstania mowy. Wydają one nieustannie nieartykułowane dźwięki, chociaż ich krzyki są niewątpliwie pełne ekspresji, niemniej jednak są wyrazem biernej postawy lub wyrażają stan subiektywny, jak np. głód, ból, strach, gniew, pożądanie, zadowolenie. zwierzęta te nie są w stanie przekształcić dźwięków w wyrazy, oznaczać nimi jakieś przedmioty. skoro więc noe potrafią wyrazić myśli za pomocą mowy artykułowanej, wolno nam wnioskować że nie potrafią formulowac w głowie żadnych określonych mysli." To jest cytat z książki uczonego człowieka, i tak samo odnosili się do tego Marks, Engels, Pawłow. Czy ty naprawdę zaprzeczasz naukowcom i naukowym wyjasnieniom? Chyba nie dokonca zglebiles temat i nie dowiedziałeś się z czego wynika to "porozumiewanie" się pomiędzy zwierzętami. Mimo wszystko twój kanał jest naprawdę świetny i nadal go chętnie będę oglądała! Czekam na odpowiedź:)
Jesteśmy lepsi od zwierząt pod każdym względem, a gdyby zebrać wszystkie zwierzęta w kupę to i tak osiągnęliśmy znacznie więcej. Każdy człowiek zna i używa kilkutysięcy słów, potrafi jest zapisać, wypowiedzieć, przeczytać... Wynaleźliśmy mnóstwo różnych rzeczy, aż kończąc na internecie i kieszonkowych kopmuterach, zwierzęta nam nie dorastają do pięt, możemy je hodować w zoo i mieć na właśność... A porównywanie ludzi do szympansów to lekka przesada, zaszlismy dalej niż niektóry mogą sobie to wyobrazić.
Żyby wynaleść alfabet potrzeba wyobrażenia jego wyglądu i schematu, Internet i elektronika to kod cyfrowy który fizycznie istnieje pod postacią mignięć światła tak szybkich że trzeba je sobie wyobrazić by móc je zaprogramować. A hodowla opiera się na bazie obserwacji i wyobrażenia jak zachowa się zwierzę w takie czy innej sytuacji. WYOBRAŹNIA.
Każdy kolejny film i coraz bardziej sie w to wciągam :) Czas sie uzależnić drugi raz od jednego UA-cam'ra :D Pozdro Masny i gratulacje pomysłu oraz wykonania :)
no jest jeszcze jedna fajna cecha, z której wywodzi się wyobraźnia... Mianowicie WYSOKA inteligencja. Dzięki niej możemy TWORZYĆ. Niektórzy może i w niewielkim stopniu, ale jednak. Wyobraźnia to nie wszystko...
Istnieje duzo cech, ktore odrozniaja nas od zwierzat. Np sposob analitycznego myslenia, mozliwosc przekazywania wiedzy... mozna by wymieniac dlugo, ale funamentem chyba jest rozwinieta (w miare) wysoko samoswiadomosc
Ja kiedyś szedłem ulicą i nagle spada orzech, cóż, nie było tam żadnego orzecha (drzewa) a jedynie przejeżdżający samochód. Po połączeniu faktów kopara mi opadła.
Ten moment kiedy "to już jutro" to na serio już jutro bo mimo ze mówiąc "to już jutro" pod koniec każdego odcinka masz po części na myśli nazwę kanału w przenośni odwołującą się to przyszłości technologicznej/naukowej ludzi, to przez to że rzucając kolejnym tematem na koniec odcinka który poruszany będzie w następnym i mówiąc "to już jutro" sprawiasz że to serio już jutro bo 'jutro' kolejny odcinek, a w nim ów temat... czy to co napisałem ma sens? xD
dlatego to często ci inteligętni ludzie popadają w depresje naprzykład widząć wiele rzeczy , a nie taki głupi kowalski co nic nie umie i wie tylko to co widzi jak ten pies na obrazku , tacy są szczęśliwi
Człowiek różni się również tym, że posiada zdolność rzucania. I nie jest tu argumentem że szympansy też mogą rzucać np. jedzeniem. Człowiek potrafi rzucić celnie, wieloma przedmiotami (kamień, piłka, włócznia, bumerang). Pokrewnym rzucania jest strzelanie (łuk, kusza, broń palna).
To opiera się tylko i wyłącznie na WYPBRAŻENIU toru po jakim poleci rzucany obiekt. Szympans widzi jabłko i czuje jego ciężar, a człowiek wyobraża sobie jak poleci. Wyobraźnia.
1. Tylko czlowiek porusza sie na dwoch nogach poruszajac nimi na przemian 2. Aparat mowy (zwierzeta wydaja dzwieki) + umiejetnosc wypowiadania wlasnych mysli. Szympasne ktore nauczono jezyka migowego nie sa w stanie skonstruowac wlasnych wypowiedzi 3. Chyba tylko u czlowieka kobiety rywalizuja o mezczyzn, poprzez np upiekszanie swojej urody makijażami itp 4. Wybrednosc, samiec goryla nie odmawia kopulacji z plodna samica ktora przebywa na jego terytorium, ludzie z kolei sa wybredni jesli chodzi o wybor partnera seksualnego
1. Ptaki 2. Kiedyś samica goryla powiedziała że za zniszczenie umywalki odpowiada kurczaczek, czyli musiała o tym myśleć, nie był to przypadek i losowo wypowiedziane słowa 3. Makijaż jest po to aby przyciągnąć wzrok i wydawać się atrakcyjnym. Zwierzęta zamiast makijażu są po prostu np pstrokato upierzone (ptaki) 4. Goryle są wybredne. Może nie tak jak ludzie ale są przypadki gdzie goryl odtrąca samice (zazwyczaj młoda, która może mieć problemy z potomstwem)
Zwierzęta są ograniczone swoim instynktem, nie posiadają możliwości abstrakcyjnego myślenia, i żyją tak, jak nakazała im natura. My, cudownie przekształcone, świadome istnienia, pomimo technologii i możliwości przeskoczenia niektórych instynktów, w dalszym ciągu, w sposób ekstremalnie prymitywny wykorzystujemy wszystkie możliwe istnienia. Możemy inaczej, ale świadomie tego nie robimy. Czy więc jesteśmy lepsi ?
wracajac do dna, skoro przykladowo mozna u swini wyprodukowac ludzka nerke to czy zmieniajac jej dna mozna stworzyc zwierze myslace tzn. wszczepic geny ktore stworza np. u konia mozg czlowieka?
Wiem że piszę to późno ale najważniejszą różnicą między ludźmi, a zwierzętami to to, że inne zwierzęta nigdy nie dążyły do destrukkcji własnego gatunku.
Masny, a mam pytanie... Czy zwierzęta mają sumienie? W sensie nie chodzi o to, czy ktoś jest wierzący, czy nie. Ale o to, że jak zrobisz coś moralnie wątpliwego, to czujesz się powiedzmy "źle". A chyba zwierzęta czegoś takiego nie mają
moja wyobraźnia sięga tak daleko, że mogę zobaczyć coś czego nie ma i nie tylko w śnie ale i na żywo... lecz w tych momentach sama się wyłączam i stoję jak słup bądź idę dalej widząc co jest przede mną ale i to co sobie wyobrażam uwu niesamowite c:
Pytanie a propos zmiany dna - czy możliwe są mutacje tak jak u 'x menów' oczywiście nie mówię tu o np. władaniu pogodą ale o powiedzmy szybkiej regeneracji
Regeneracja to zastępowanie przez komórki miesc gdzie ich brak i zespajanie się w tkanki. Jeśli zmodyfikujesz geny aby tworzyły więcej tkanek zastępczych to pytanie z kąd weźmiesz wystarczająco suplementów? Bo musiałbyś mnóstwo jeść (już po otrzymaniu ran) żeby coś dała radę. Wyobraź sobie że za każdym razem gdy wolverin dostanie karaną w łeb musi zjeść sporego sznycla.
Mógłbyś robić dłuższe odcinki. nie mowie ze po pol godziny ale ledwo sie czlowiek wczuje a tu koniec. tak naprawde zahaczasz tylko o jakis temat. A w nastepnych odcinkach przechodzisz do zupelnie czegos nowego. Pomysl nad odcinkami tak kolo 8-10 minut. lepsze w odbiorze. Bo tak mam wrażenie że lecisz tylko po wyświetlenia. Żeby nie było, że hejtuje. Wszystko mi sie podoba poza dlugoscia filmow :>
A co z "psem Pawłowa"? Czy w takiej sytuacji zwierzę sobie czegoś nie wyobraża? Mogą mieć bardzo słabą wyobraźnię, ale wydaje mi się, że muszą jakąś mieć. Wyobraźnia to taki sen na jawie, a wiadome jest, że zwierzęta też śnią, więc jakoś umyka mi powód, dla którego miałyby nie mieć wyobraźni.
Fizycznie człowiek niczym się nie różni od zwierząt ,tylko inteligencją się różni.
Co dzieli ludzi od zwierząt?
Morze Śródziemne :)
obecnie też i odra
+Mateusz Błaszczak i świnka
Niezłe :D
widze, ze gimnazjum jeszcze nie skonczone ?
widzę, że czarny humor nie bawi?
Masny Ty gadasz naprawdę w sensem, BRAWO TY !!!
Nie do końca. Zwierzęta także mają wyobraźnie (nie jest ona tak rozwinięta jak u ludzi, ale jednak). Przykładem takim są chociażby psy, które udowodniono (nie mam pojęcia w jaki sposób), że mają marzenia. Drugim przykłądem mogą być te kuporoby aka gołębie. One potrafią zaplanować sobie cały dzień- ułożyć sobie listę zadań w odpowiedniej kolejności i je sumiennie wykonywać "a po południu obsram tego drania, który mnie przegonił z balkonu". Swoją drogą te latające szczury mają bardzo dobrze wykształcony mózg, ich możliwości kognitywistyczne są znacznie lepsze niż powszechnie się uważa.
Częstym argumentem na to jak ludzie różnią się od zwierząt jest to że ludzie myślą a podobno zwierzęta kierują się tylko instynktami. Uważam że to nieprawda ale nie wiem jakie jest stanowisko naukowe w tej sprawie.
Wziąłeś Calinecze na miniaturkę. Wszystkie wspomnienia związane z tą bajką i dzieciństwem wróciły, dziękuję ♡
Warto zaznaczyć, że myślenie abstrakcyjne nie jest domeną wszytskich. To umiejętność, ktorą nabywamy po kilku latach od narodzin :)
PS. Ciekawy kanał
wiesz co, ja bym usunął ta końcówkę z tymi subami itp zastępując to tylko obrazkami sub i inne odcinki z odnośnikami. lepiej to zostawić z takim cliffhangerem i tym wrażeniem że to było niesamowite. Ja po obejrzeniu filmu mam rozkminki i różne myśli a tym ostatnim słowem trochę rozpraszasz widzów. Moje zdanie, nie musicie się że mną zgadzać..
popieram
Odnośnie wyobraźni to nie prawda dawniej tak myślano natomiast obecnie delfiny postrzega się jako posiadające umiejętność wyobraźni i myślenia przyszłościowego w dodatku mają większy i bardziej pofałdowany mózg.Istnieje hipoteza że nie stworzyły cywilizacji tylko z racji wodnego trybu życia i braku chwytnych kończyn umożliwiających wytwarzanie narzędzi.
Myślę, że też odpowiedź jest w nazwie: Homo Sapiens, czyli "Istota rozumna". Rozum jest tym, co nas wyróżnia i dzięki czemu mamy wyobraźnię, dzięki której możemy, jak to mówią, "przenosić góry".
Bardzo bym się nie zgodził jeśli chodzi o owady społeczne, m.in mrówki. Owady społeczne są bardzo elastyczne. Potrafią zmieniać rolę w zależności od potrzeb danego gniazda. Wiadomym jest że pewne cechy anatomiczne nie pozwalają na przemianę z żołnierza w piastunkę. Ale natomiast jeśli dany osobnik dziś jest zwiadowcą innego dnia może zostać piastunką. Jedno wielkie mrowisko jest analogicznym miastem ludzkim. W takiej strukturze panuje władca - królowa, występują żołnierze i szereg innych osobników sprawujących różne role. Całe gniazdo jest wielką strukturą która posiada szereg architektonicznych niuansów, które np. pozwalają wentylować gniazdo nawet w najdalej oddalonych korytarzach od wejścia. Potrafią także współpracować w obszarze jednego gatunku a kilku różnych gniazd. Niektóre z gatunków mrówek uprawia niewolnictwo, a inne potrafią hodować grzyby.
Zdecydowanie najlepszy odcinek, powodzenia.
Wyobraźnią? To co powiedzieć o słoniu, który maluje obrazy? A poza tym są ptaki, które budują swoje gniazda przyozdabiając je różnymi owocami i kwiatami - każdy osobnik robi to inaczej.
Chybione argumenty. Nie słyszałem, żeby jakiś słoń namalował coś co można by nazwać więcej niż "sztuką abstrakcyjną". Już nie mówiąc o namalowaniu 2 razy tego samego, ale np różniącego się detalami. Posiadanie kończyny, w którą można coś chwycić i tym czymś uderzać o płótno, żeby powstawały plamy to jeszcze nie wyobraźnia. Gniazda ptaków? Celem ozdabiania nie jest chęć posiadania "super wypasionego gniazdka" najlepszego w okolicy (co może świadczyłoby o wyobraźni) tylko chęć zwabienia w ten sposób samca/samicy. Czysta chęć prokreacji i przedłużenia gatunku "wpisana w geny". Do wyobraźni daleko.
Oby więcej takich wartościowych kanałów na youtube!
Twoj kanal to jeden z najlejlepszych na YT, niedosc ze madrze to ciekawie:)) oby tak dalej!
Nie jestem pewny czy wychodzisz z dobrą tezą. Posiadanie lub nie wyobraźni u zwierząt nie jest faktem, tylko przypuszczeniem. Po prostu nie mamy dowodów potwierdzających to, że ją posiadają. W większości naukowych przypadków to by wystarczyło, z tym, że w przypadku zdolności umysłowych fakt ich istnienia u ludzi jest potwierdzony tylko na bazie relacji, której zwierzę zdać nie może. Z kolei na potwierdzenie biologiczne nie mamy (jeszcze?) narzędzi badawczych. Podobnie psychologowie nie zagłębili tego zagadnienia dość rzeczowo aby uznać jej brak za fakt. Warto zauważyć, że zwierzęta, a przynajmniej ssaki, posiadają z nami bardzo duże podobieństwa w mechanizmach umysłowych i gdybym miał stawiać, to powiedziałbym, że trzon myślowy jakim jest zdolność wyimaginowania i przewidywania skutków dzielimy z nimi dzięki wspólnym praprzodkom wykształcającym dopiero początkowe stadia ośrodkowego układu nerwowego.
btw. nie zastanawiałeś się kiedyś czy przepaść między gatunkami nie może wynikać czasem z hipotetycznego przemyślenia, że stosunek prędkości rozwoju gatunku do czasu ma charakter paraboliczny? Czyli wraz z postępem rozwoju jakichś cech, coraz więcej cech jesteśmy w stanie wykształcić w tym samym czasie? Może ma to sens tylko w przypadku cech umysłowych? Przykładowo, im logiczniej myślimy, tym większa szansa na podejmowanie mniej ryzykownych decyzji, a lepsza pamięć powtarzalność zaobserwowanych zachowań prowadząca np. do rozwoju pierwszych form komunikacji?
Ale ogólnie kanał bardzo na tak! Zasubskrybowany :)
Hej :) polecisz jakieś czasopisma/ksiązki naukowe- najlepiej biologia, chemia kosmos :P czytam wiedze i życie od czasu do czasu
Wszystko spoko, ale jaki to ma zwiazek z przyszloscia?
Pomysł na kanał 10/10
Wykonanie 10/10
Świetna robota! Potrafisz mega zaciekawić widzów ;)
Może spróbujesz nagrać coś z SciFun'em? :)
Przyznaję, że w abstrachuje mnie denerwujesz, ale ten kanał jest świetny. Szacun bo takich kanałów brakuje.
nie zgadzam się bo u zwierząt też występujom struktury społecznej ( np. samiec alfabetyczny w stadzie lwów ( poza tym między stadami zwierząt też dochodzić do wymiany osobników by dodać nowe geny ( np.ptaki))) osobiście dostrzegłem 3 różnice
-ogień - nie boimy się go , umiemy go wykorzystać a nawet wzniecić
-wojny - żaden inny gatunek nie potrafię zabić innego osobnika tego samego gatunku lub innego tylko dla zabawy i to na dodatek na tak dużą skale (np. ptak do do : ( )
-wszystkie cechy zwierząt w jednym gatunku (np. narzędzia od małp a np. struktury od bobrów i ptaków)
poza tym wracając do twojego argumentu nie zawsze ufamy innym
dziękuję wszystkim osobom które przeczytały to do końca
Fajny odcinek, podobał mi się, ale nie można zapomnieć że człowiek też jest zwierzęciem. No prawdą jest że ma coś czego nie mają inne zwierzęta chodzi mi o sam tytuł czy nie powinno być czym człowiek różni się od innych zwierząt. Wiem że się czepiam, ale ten tytuł sugeruje że człowiek to nie zwierze i potem spotykam multum osób które twierdzą że pod względem biologicznym człowiek to nie zwierze.
Za każdym razem mówisz "To już jutro", a odcinek wychodzi po kilku dniach, Oszuście :
On po prostu mówi nazwę swojego kanału
Lena Veronika Dzień dobry, Mistress Obvious :D
Ujmując to technicznie mamy dużo więcej neuronów w korze mózgowej i to jest jedyna rzecz która nas wyróżnia od reszty gatunków.
Czy możesz zrobić odcinek o Bogu ?
Dziękuje.
roznica polega na tym ze my ludzie zamykamy inne gatunki w klatkach i smazymy na patelni
A ja myślałem, że przede wszystkim od zwierząt różnimy się świadomością bytu, którą umiemy określić w czasie i przestrzeni czyli dziś i w Polsce (ogólnikowo)
Ale to wkurwia a za razem intryguje jak zadajesz jakieś zajebiste pytanie i wiem, że znasz na nie odpowiedź ale mówisz TO JUŻ JUTRO. Kocham to i tego nie nawidze
Ciekawy odcinek, dziękuję za interesujący punkt widzenia :)
Poddaję pod wątpliwość Twoje stanowisko Rafale: Uważam, że "znanie i nie znanie się" i zaufanie lub nie zaufanie innym osobnikom jednego gatunku nie ma żadnej kluczowej roli w odroznieniu lidzi od zwierząt. Myślę, że to jedynie kwestia nauczenia się, przyswojenia jakichś norm których "rodzice" w poszczególnych gatunkach (a w ich obrebie populacjach) uczą swoich potomków. Ludzie uczą od najmlodszych lat swoje dzieci o tym JAK żyć w tym świecie stworzonym przez ludzi i dla ludzi. Priorytdty szympandow sa inne, mnie wymagająze i prostsze, toteż ich nauczanie jest inne. Dodam jeszcze, że chyba nikt nie kwestionuje, że zarówno u człowieka jak i innych bardziej inteligentnych zwierząt moźna zauważyć nieufność wobec obcego. Jest to rzecz oczywista, która opiera się na wiedzy empirycznej (to, że próbuje sie te odruchy u ludzi zatrzec jest już inną sprawą). Myśle jednak, że prawdą jest Twój punkt wyjścia o wyobraźni. Uogólniłbym to do terminu "myślenie abstrakcyjne". To, z kolei wynika z pułapu intelektualnego. Uważam, źe najznamienniejszą różnicą miedzy ludźmi a zwierzętami jest ich inteligencja.
Boję się kolejnego odcinka. Ciekawe co Rafał nawygaduje o szczęściu...
bardzo ciekawy kanal i genialny sposob przekazywania wiedzy C:
Jak zwykle super ! Twoje filmy to jedyne filmiki przy których moja mama nie mówi ze marnuje czas :D
+to już jutro proszę o odpowiedź!
George Thomson "pierwsi filozofowie"
"Mowa jest czymś swoiscie ludzkim, czymś co różni człowieka od zwierząt. Różnica bowiem nie polega na szczególnej budowie ludzkich narządów mowy. U większości małp przecież stwierdzamy zaktes fonetyczny, najzupełniej wystarczajacy do powstania mowy. Wydają one nieustannie nieartykułowane dźwięki, chociaż ich krzyki są niewątpliwie pełne ekspresji, niemniej jednak są wyrazem biernej postawy lub wyrażają stan subiektywny, jak np. głód, ból, strach, gniew, pożądanie, zadowolenie. zwierzęta te nie są w stanie przekształcić dźwięków w wyrazy, oznaczać nimi jakieś przedmioty. skoro więc noe potrafią wyrazić myśli za pomocą mowy artykułowanej, wolno nam wnioskować że nie potrafią formulowac w głowie żadnych określonych mysli."
To jest cytat z książki uczonego człowieka, i tak samo odnosili się do tego Marks, Engels, Pawłow. Czy ty naprawdę zaprzeczasz naukowcom i naukowym wyjasnieniom? Chyba nie dokonca zglebiles temat i nie dowiedziałeś się z czego wynika to "porozumiewanie" się pomiędzy zwierzętami. Mimo wszystko twój kanał jest naprawdę świetny i nadal go chętnie będę oglądała! Czekam na odpowiedź:)
Nam się tylko wydaje ze zawladnelismy się światem. My jesteśmy jak nowotwór. Umarzamy ze jesteśmy najważniejsi, nic bardziej mylnego.
Jesteśmy lepsi od zwierząt pod każdym względem, a gdyby zebrać wszystkie zwierzęta w kupę to i tak osiągnęliśmy znacznie więcej. Każdy człowiek zna i używa kilkutysięcy słów, potrafi jest zapisać, wypowiedzieć, przeczytać... Wynaleźliśmy mnóstwo różnych rzeczy, aż kończąc na internecie i kieszonkowych kopmuterach, zwierzęta nam nie dorastają do pięt, możemy je hodować w zoo i mieć na właśność... A porównywanie ludzi do szympansów to lekka przesada, zaszlismy dalej niż niektóry mogą sobie to wyobrazić.
I zrobiliśmy to wszystko tylko dzięki temu o czym mówi w filmie, bo na początku od zwierząt dzieliło nas tylko to
Żyby wynaleść alfabet potrzeba wyobrażenia jego wyglądu i schematu,
Internet i elektronika to kod cyfrowy który fizycznie istnieje pod postacią mignięć światła tak szybkich że trzeba je sobie wyobrazić by móc je zaprogramować. A hodowla opiera się na bazie obserwacji i wyobrażenia jak zachowa się zwierzę w takie czy innej sytuacji. WYOBRAŹNIA.
Czyli jednak miałem rację... NAUCZYCIELE TO NIE LUDZIE, i nie zapamiętując naszych imion... Oni to po prostu wiedzą!
Super odcinek!
Ciszę się ,ze jest coraz więcej takich kanałów jak ten :)
Każdy kolejny film i coraz bardziej sie w to wciągam :)
Czas sie uzależnić drugi raz od jednego UA-cam'ra :D
Pozdro Masny i gratulacje pomysłu oraz wykonania :)
pierwszy taki kanał który mnie tak wciągnął. obejrzałem na nim wszystko. ciekawy sposób na bezsenność
Yuval Noah Harari - "Od zwierząt do bogów."
Fajnie jakbyś nakręcił coś o niesporczakach i o ich specyficznych właściwościach dna. Pozdrawiam, świetny kanał. 😀
Masz przyjemny glos i fajnie się ciebie slucha. Twoje materiały też są dobrej jakości.
no jest jeszcze jedna fajna cecha, z której wywodzi się wyobraźnia... Mianowicie WYSOKA inteligencja. Dzięki niej możemy TWORZYĆ. Niektórzy może i w niewielkim stopniu, ale jednak. Wyobraźnia to nie wszystko...
Uwielbiam Twoj kanal!!!
Istnieje duzo cech, ktore odrozniaja nas od zwierzat. Np sposob analitycznego myslenia, mozliwosc przekazywania wiedzy... mozna by wymieniac dlugo, ale funamentem chyba jest rozwinieta (w miare) wysoko samoswiadomosc
ktore i w jaki sposob?
Jestem ciekaw jak będą wyglądały te odcinki w przyszłości bo mam wrażenie, że te najpopularniejsze tematy już ruszyłeś :)
pozdrawiam z Lublina :)
Jak zwykle dobry materiał... wybuchowy hehehhehe.
Kurde, najlepsze filmiki na yt sztos :3
Super odcinek, bardzo trzeźwe i racjonalne spojrzenie :)
świetny kanał, na prawdę super! ;)
Możesz polecić jakieś strony o nowinkach technologicznych i innych tego typu sprawach?
Jak zwykle super odcinek !
Teorią umysłu, a nie wyobraźnią. To pierwsze ma o wszechświat większe znaczenie.
rozumiem za nakurwiasz 10 odcinków jednego wieczora ale ogarnij ta chrypę bo nawet misie chce odchrząknąć
może taki ma głos co ma zrobić? mi się akurat przyjemnie go słucha.
To chyba tylko tobie to przeszkadza lol
Misie są w lesie.
mnie to nie przeszkadza w słuchaniu, ale, Masny, dla Twojego zdrowia zajmij się tym :P
Dużo wody i nawilżanie ;)
R4f4ł
Może ma, a może nie ma.
kasiawrz
No mnie to trochę irytuje
Ja kiedyś szedłem ulicą i nagle spada orzech, cóż, nie było tam żadnego orzecha (drzewa) a jedynie przejeżdżający samochód. Po połączeniu faktów kopara mi opadła.
Mój ulubiony Kanał! :D Ps:Nagrywaj więcej. :)
Ten moment kiedy "to już jutro" to na serio już jutro bo mimo ze mówiąc "to już jutro" pod koniec każdego odcinka masz po części na myśli nazwę kanału w przenośni odwołującą się to przyszłości technologicznej/naukowej ludzi, to przez to że rzucając kolejnym tematem na koniec odcinka który poruszany będzie w następnym i mówiąc "to już jutro" sprawiasz że to serio już jutro bo 'jutro' kolejny odcinek, a w nim ów temat... czy to co napisałem ma sens? xD
Calineczka na miniaturce mnie przyciągnęła :D
dlatego to często ci inteligętni ludzie popadają w depresje naprzykład widząć wiele rzeczy , a nie taki głupi kowalski co nic nie umie i wie tylko to co widzi jak ten pies na obrazku , tacy są szczęśliwi
Inteligentni ludzie postrzegają świat w inny sposób niż katolicy :)
poprostu widza ze jest chujowy :)
Loximus chcesz powiedziec, ze katolicy nie sa inteligentni czy co?
Kazagu poniekąd :p
Jednak czasem wolę być psem,
Hej a czy możliwe jest przekazywanie wyobraźni z mojego umysłu komus bezpośrednio do jego mózgu lub nawet do wszystkich ludzi na swiecie?
Nareszcie świetny odcinek, nudzily mnie te o DNA xD
Masny, wszystko fajnie i w ogóle ale zrób jedną rzecz dla mnie proszę. Odchrząknij tą ślinę :D
Porozumiewanie się a mowa to dwie różne sprawy
Kurcze ale to mądry kanał... czekałem na coś takiego
Czy robotowi można zaprogramować uczucia? I czy on sam może się programować?
Więcej takich Dobrych odcinków .!!!! :D
Człowiek różni się również tym, że posiada zdolność rzucania. I nie jest tu argumentem że szympansy też mogą rzucać np. jedzeniem. Człowiek potrafi rzucić celnie, wieloma przedmiotami (kamień, piłka, włócznia, bumerang). Pokrewnym rzucania jest strzelanie (łuk, kusza, broń palna).
To opiera się tylko i wyłącznie na WYPBRAŻENIU toru po jakim poleci rzucany obiekt. Szympans widzi jabłko i czuje jego ciężar, a człowiek wyobraża sobie jak poleci. Wyobraźnia.
Ponadto człowiek to jedyna istota która okiełznała ogień
Serio szacunek za wszystkie filmy, są świetne
1. Tylko czlowiek porusza sie na dwoch nogach poruszajac nimi na przemian
2. Aparat mowy (zwierzeta wydaja dzwieki) + umiejetnosc wypowiadania wlasnych mysli. Szympasne ktore nauczono jezyka migowego nie sa w stanie skonstruowac wlasnych wypowiedzi
3. Chyba tylko u czlowieka kobiety rywalizuja o mezczyzn, poprzez np upiekszanie swojej urody makijażami itp
4. Wybrednosc, samiec goryla nie odmawia kopulacji z plodna samica ktora przebywa na jego terytorium, ludzie z kolei sa wybredni jesli chodzi o wybor partnera seksualnego
1. Ptaki
2. Kiedyś samica goryla powiedziała że za zniszczenie umywalki odpowiada kurczaczek, czyli musiała o tym myśleć, nie był to przypadek i losowo wypowiedziane słowa
3. Makijaż jest po to aby przyciągnąć wzrok i wydawać się atrakcyjnym. Zwierzęta zamiast makijażu są po prostu np pstrokato upierzone (ptaki)
4. Goryle są wybredne. Może nie tak jak ludzie ale są przypadki gdzie goryl odtrąca samice (zazwyczaj młoda, która może mieć problemy z potomstwem)
Zwierzęta są ograniczone swoim instynktem, nie posiadają możliwości abstrakcyjnego myślenia, i żyją tak, jak nakazała im natura. My, cudownie przekształcone, świadome istnienia, pomimo technologii i możliwości przeskoczenia niektórych instynktów, w dalszym ciągu, w sposób ekstremalnie prymitywny wykorzystujemy wszystkie możliwe istnienia. Możemy inaczej, ale świadomie tego nie robimy. Czy więc jesteśmy lepsi ?
Pokaż mi nazwę na Słońcu! Wszystko jest myślą. Również to tzw. Życie...
wracajac do dna, skoro przykladowo mozna u swini wyprodukowac ludzka nerke to czy zmieniajac jej dna mozna stworzyc zwierze myslace tzn. wszczepic geny ktore stworza np. u konia mozg czlowieka?
Wiem że piszę to późno ale najważniejszą różnicą między ludźmi, a zwierzętami to to, że inne zwierzęta nigdy nie dążyły do destrukkcji własnego gatunku.
Jak nie? Selekcja naturalna :P
selekcja naturalna???Kogo wina??-......natury
Wow minuta 4:18 gdzie to?
Ten moment kiedy chcesz odpalić 4k ale przypomina ci się że twój komp ma 4 lata
Mój ma 10 więc :D
+Mateusz Bieliński fps
Jurand Informatyk albo po prostu wiem jakiego mam kompa
Jurand To spróbuj wyrenderować coś (porządnego) na AMD Athlon 3800+ :D
Mateusz Bieliński marzę o 40 :D
brak źródeł w opisie jest dla tego że sam układasz zdania, czy dlatego, że nie znasz prawa cytatu?
bardzo lubię ten kanał:)
Masny, a mam pytanie... Czy zwierzęta mają sumienie? W sensie nie chodzi o to, czy ktoś jest wierzący, czy nie. Ale o to, że jak zrobisz coś moralnie wątpliwego, to czujesz się powiedzmy "źle". A chyba zwierzęta czegoś takiego nie mają
Jej!!! Nowy odcinek =^.^=
Mega odcinek stary!
Zajebisty jest twój program!
Masny sam piszesz scenariusz czy ktoś Ci w tym pomaga ?
W 3:11 mówiąc o krajach dodałeś Katalonię. Kibic FC Barcelony czy wielbiciel Katalońskiej autonomii? Pozdrawiam :)
Kurde, ty mądry jesteś! :)
A co jesli powiem, ze ludzie to takze zwierzeta?
moja wyobraźnia sięga tak daleko, że mogę zobaczyć coś czego nie ma i nie tylko w śnie ale i na żywo...
lecz w tych momentach sama się wyłączam i stoję jak słup bądź idę dalej widząc co jest przede mną ale i to co sobie wyobrażam
uwu niesamowite c:
Pytanie a propos zmiany dna - czy możliwe są mutacje tak jak u 'x menów' oczywiście nie mówię tu o np. władaniu pogodą ale o powiedzmy szybkiej regeneracji
Regeneracja to zastępowanie przez komórki miesc gdzie ich brak i zespajanie się w tkanki. Jeśli zmodyfikujesz geny aby tworzyły więcej tkanek zastępczych to pytanie z kąd weźmiesz wystarczająco suplementów? Bo musiałbyś mnóstwo jeść (już po otrzymaniu ran) żeby coś dała radę. Wyobraź sobie że za każdym razem gdy wolverin dostanie karaną w łeb musi zjeść sporego sznycla.
Kataną
+Paweł Gawralidis Ok, dzięki (u made my Day xD)
Wg katolików człowiek różni się od zwierzęcia tym, że ma... duszę - dlaczego np. pies nie ma duszy?
To będzie chyba mój ulubiony odcinek :)
Extra 😬
Uwielbiam te filmy.
Uwielbiam ten kanał :D
zmien nazwe kanalu na "to juz za 2-3 dni". Nie oszukuj na koncu filmu.
Rafał, studiujesz jeszcze ?
Łał super odcinek!
Mógłbyś robić dłuższe odcinki. nie mowie ze po pol godziny ale ledwo sie czlowiek wczuje a tu koniec. tak naprawde zahaczasz tylko o jakis temat. A w nastepnych odcinkach przechodzisz do zupelnie czegos nowego. Pomysl nad odcinkami tak kolo 8-10 minut. lepsze w odbiorze. Bo tak mam wrażenie że lecisz tylko po wyświetlenia.
Żeby nie było, że hejtuje. Wszystko mi sie podoba poza dlugoscia filmow :>
A co z "psem Pawłowa"? Czy w takiej sytuacji zwierzę sobie czegoś nie wyobraża? Mogą mieć bardzo słabą wyobraźnię, ale wydaje mi się, że muszą jakąś mieć. Wyobraźnia to taki sen na jawie, a wiadome jest, że zwierzęta też śnią, więc jakoś umyka mi powód, dla którego miałyby nie mieć wyobraźni.
a czy przypadkiem sny to nie wyobraznia? Z tego co wiem to zwierzeta raczej snia, przykladem moze byc "bieganie" psa jak spi
Sny to pożądkowanie informacji przez podświadomość.