Vyborne video. Super zhrnute. Ako tu uz bolo napisane, mal by to vidiet kazdy a hlavne by sa nad tym mal zamysliet a porozmyslat a zacat robit zmeny a napravu. Zacat uvazovat ínak a nie len sediet za pocitacom a zostat statistom.
Díky za video. K tomu ubránění se - je to tak, pokud je včelstvo v pořádku, ubrání se. Je to zajímavé pozorovat na menších úlech. Zkouším letos poprvé záložní matku v miniplusu - tři nástavky nejsou úplně nadupané včelami (asi jsem ho měl založit trochu dříve...) ale česno brání nejlíp, nic cizího nepustí 🙂 Je zajímavé sledovat jejich taktiku, jak ji umí přizpůsobit aktuální situaci... Když už toho na ně bylo moc, tak se z úlu vyhrnulo tolik včel, že totálně zabarikádovaly vstup (byl na jednu včelu), nešlo projít. Jakmile se situace uklidnila, stáhly se zpět 🙂 Je to jak sledovat film o středověkém obléhání (resp.. bránění) hradu 🙂
Nejsem skušení včelař včelařím třetím rokem. Ale zatu dobu jsem to taky pozoroval že české včelařství docela strací na okolních státech cose tíče inovace. Díky panu Políčkovy a jeho úžasným videúm jsem objevil kyselinou mravenčí v gelu což zamě je super věc
Děkuji Ani 🙂 Téhle problematice se budu věnovat více a dopodrobna. Super, že je to zatím fajn, protože mám zprávy i ze Slovenska o docela velkých kolapsech. Ostatně v Německu je to obdobné.
Alespoň se na "pseudo včelaření" někteří vykašlou a bude od nich pokoj. Nebudou to ostatním kazit. Někomu ale to stejně člověk nevymluví a budou včelařit s podzimním čouzením stále dál a budou sbírat zimní měl a dle toho hodnotit vyspělost kolegy. A jsou i ve státní spávě, kdy prosazují soukromé zájmy výrobců těchto jedů a vysvětlovat jim to je jako házení perel sviním.
Tome, snad Vaše nejlepší video. Se vším souhlasím a na toho brouka mám taky úplně alergii. Úplně mě fascinuje, když důvěrníci píší rozpis, kdy přesně se musí fumigovat, kdyby se už mělo hlídat kdy se bude léčit, tak v létě a né v bezletovém období. Přijdou mi jako negramoti... Jen ty matky mi od vás pořád nedorazily 😊
Tak to se omlouvám. Takových vás bylo více. Budu muset změnit systém objednávek, pač gmail se na to vůbec nehodí. Hrozné problémy s párováním emailů apod.
😉😉😉 brouk...... je brouk... ale roztoč.. "Varoák " je sviňa...no ale co narobíme 😉 Jsem zvědav jaký počet budeme mít na jaře 😉 Jen tak dále ať se daří !
dobrý den, ještě k těm vosám....pokud je tak akorát chladno/teplo, že včelám se nechce do podmetu a nelétají, ale vosy přitom ještě v pohodě létají, pak si do česna / úlu létají pro nevynosené mrtvolky a vybírají si z nich co se jim hodí. Není to tedy automaticky tak, že když vosy létají do úlů/česen jak do "samoobsluhy", tak je se včelstvem něco špatně. Je potřeba se na to dívat vždy v kontextu dané situace a okolních podmínek. Vosy tam létají jak do samoobsluhy, ale pro maso z mrtvolek, takže vlastně pomáhají uklízet.
JJ, včera jsem seděl u česen a včely i vosy létaly se stejnou intenzitou - cca 4 za minutu vez zpátky ... Holt už je chladno (pro včely), tak jsou trochu stažený do chumáče a intenzivně nebrání celý prostor ... Takže předpokládám že tech pár vos problém nedělá ...
@@pavelzapletal9207 ono jecto poznat hlavne podle spadu na podlozce, po tech vosach, ktere do ulu lezou pro mrtvolky, respektive pro "maso" z mrtvolek, zustava na podlozce spousta vcelich kridel a nozicek a mensich casti vcelich telicek, ktere propadnou oky dratenky. Muze se stat, ze vosy dostanou chut na sladke a zkusi se dostat v ule kam je vcely pusti, ale pokud by se melo jednat o dramaticke vylupovani zasob, tak tp zas bude velmi dobre rozpoznatelne na podlozce. Nelze jednoduse rict, ze pokud vosy lezou a prolezaji ul, tak je neco se vcelami spatne. Vzdyt vcelari obvykle /casto zimuji na dvou nastavcich, pricemz zimni mnozstvi vcel je podstatne mensi a ty vcely pri nizsich teplotach na cesne a po celem prostoru ulu nejsou rozlezle, kdezto vosam ty nizsi teploty nevadi. Takze logicky musi nastat situace, kdy vosy se do ulu a k zasobam dostanou. Zabranit se tomu da jen tak, ze zimni prostor bude na miru uoraven velikosti / sile vcelstva....treba zimivat na 1 nastavku, ktery zimni vcely huste obsednou.
Ve videu jsem to zapomněl zmínit, ale je to tak. Jak jsou včely stažené, tak vosy jen vlastně čistí podmet a případně si tu a tam něco ucucnou z neobsazených plástů.
Na slovo "brouk" sice nejsem tak cimprlich, ale jelikož dost koukám na včelaře např. z USA, kde již mají rozšířeného "úlového brouka" / Lesknáček úlový (snad je to správně), tak když někde slyším "brouk", tak si vybavím právě tohoto. BTW - si říkám co se bude dít až si ho dotáhneme do CR a budeme mít dva "brouky", tak jak je lidi mezi sebou při řeči / textu rozliší ... možná až po hodině chlapy zjistí že každej mluví o jiným .)
Zdravím, prosím o vysvetlenie...prečo vcely lupia aj ked su prekrmené glycidovými zasobami a teda by ma zaujimalo či by lúpily tu infikovanú proteinovú bombu od kolabujucich vciel ak by boli: dostatocne zakrmené a naviac matka v izolátore(teda bez plodu).Dakujem
I překrmené včelstvo bude loupit. Je to přirozenost včelstva, brát co jde a když to nemají kan dávat, začnou si přistavovat do podmetu. To že matka je v izolátoru je naprosto irelevantní na loupení. Pokud je matka v izolátoru, není plod, tak nemělo by hrozit kolaps na virovou nákazu. Důvod je nasnadě, dospělí jedinci se nenakazí a plod, který je přenašečem v úlu není.
...a ešte by ma zaujimalo ako dlho chovate BF, možno kranka za to nemože, bojovať s virozami ste sa naučili na nej a BF teraz líže smotanu, že nema take uhyny :-)...resp. aj taka statistika by bola zaujimava, ci viac v Cesku kolabuje kranka alebo BF ...
Ať žijí predátoři vosy, zadarmo monitoring. Tesat do kamene. A ještě ať žijí Elgonky a jejich tvůrce.❤ Díky, pro někoho to je ale namluveno cizí řečí a stejně nic nepochopí, protože nechce.
V podstatě tyto myšlenky se snažím šířit 5 let, ale je to problematické, aby lidé pochopily, jak se nemoci u včel šíří. Já jsem zlikvidoval jedno včelstvo co se mě nelíbilo. Byl to oddělek, kde se asi nevyvedla matka. Jinak to vypadá dobře. Také jsem změnil zootechniku a v létě holkám dopřávám plodovou pauzu, jak to někdo nazval na foru umělým odrojením. V zimě je důležitá také pauza a v tomto okamžiku provádím ošetření proti VD. Ošetření kyselinou mravenčí minimalizuji, po větším zkoušení jsem nabyl přesvědčení, že výrazně zkracují život matkám, nebo jejich užitnou hodnotu ovlivňují. Proto KM používám pouze v podletí 65% jen na včelstvech bez jiskry. Když rabování probíhá od konce srpna a v září, nemělo by to ohrozit úspěšné přezimování, pokud bude plodová pauza v zimě. Sice to včelstvo může oslabit do jara, ale jde toto včelstvo vyléčit.
Problém je v tom, že jediná kyselina mravenčí funguje pod víčky a navíc umí shodit virotické včely. Ostatně u kyseliny šťavelové se spekuluje o poškození matek též. A to nemluvě o amitrazu, tam je to již prokázané.
@@tomasmarz6713 To poškozování matek, je důvodem proč minimalizuji veškerou chemii v úlu. Minulou sezonu jsem použil jen na pár včelstvech KM a pouze jednou amitráz a to okolo vánoc. Letos plánuji amitráz jen na polovině a na zbytek KŠ. Hodně problémů vyřeší plodová pauza.
Kyselina mravenčí, je známý princip jejího působení na roztoče VD? V jednom materiálu se píše "inhibice cytochromu c". Teď jsem na školení slyšel něco jiného "chloupky". Protože by to mohlo mít logický dopad na použití na podzim na dlouhověké včely. Přitom v příbalovém letáku k Formidolu 81 nic o sezónní omezení není. Dík
Když zapojím Gemini nebo ChatGPT, tak poškození těla roztoče a hlavně dýchací systém. S tím, že na včely také, ale ty víc vydrží. Nejsou někde nějaké studie? Abych si to uzavřel? Jo a Marcel Polička občas zmiňuje, že je třeba podložku vzít a varroáka spálit v dýmáku (v nějakém videu teď o Varidolu). Souhlasíte?
@@AnnaKmecova-cr3dk jo kdyby to tak šlo.. nicméně letos se na zimu fakt těším 😀 si odpočinu , budu si číst, preparovat hmyzaky, třídit sbírku a determinovat spoustu krabic brouků, motýlů atd. Na to se fakt těším 🙂
@@dominiklaznicka4498 Proboha člověče, BF je polyhybrid... proč bych hledal kolik je tam čistého plemene? K čemu by mi to mělo jako být? Pokud mi chcete dávat rady ohledně Buckfastu, tak si prosím o BF nastudujte alespoň základy.
@@tomasmarz6713 Upřímně, včelaříte v Čr, myslím že ano, pokud máte v dosahu svých včel jiné včely tak se Vám to kříží až nevíte jak hodně. A Já nastudováno mám , čistou Buckfast matku stopro nemáte a typuji že ani tam kde byla vyšlechtěná není taktéž.
měl jste ty popadané virotické včely v podmetech natočit po tom nasazení odpařovače, bylo by to názorně vidět, jak to zafungovalo. otázka totiž je, zda ten úbytek včel nebyl způsoben odchodem krátkověkých včel.
Některá videa by měl vidět opravdu každej včelař a tohle je jedno z nich 👍🏻
Veľmi dobre si to vysvetlil zhrnul. Super
Velmi pekne ďakujem za Vaše video
Velmi poučné video,děkuji . Jinak patřím mezi ty šťastlivce, melicitoza se mi v Praze 4 vyhnula .
Vyborne video. Super zhrnute. Ako tu uz bolo napisane, mal by to vidiet kazdy a hlavne by sa nad tym mal zamysliet a porozmyslat a zacat robit zmeny a napravu. Zacat uvazovat ínak a nie len sediet za pocitacom a zostat statistom.
Díky za video. K tomu ubránění se - je to tak, pokud je včelstvo v pořádku, ubrání se. Je to zajímavé pozorovat na menších úlech. Zkouším letos poprvé záložní matku v miniplusu - tři nástavky nejsou úplně nadupané včelami (asi jsem ho měl založit trochu dříve...) ale česno brání nejlíp, nic cizího nepustí 🙂 Je zajímavé sledovat jejich taktiku, jak ji umí přizpůsobit aktuální situaci... Když už toho na ně bylo moc, tak se z úlu vyhrnulo tolik včel, že totálně zabarikádovaly vstup (byl na jednu včelu), nešlo projít. Jakmile se situace uklidnila, stáhly se zpět 🙂 Je to jak sledovat film o středověkém obléhání (resp.. bránění) hradu 🙂
Nejsem skušení včelař včelařím třetím rokem. Ale zatu dobu jsem to taky pozoroval že české včelařství docela strací na okolních státech cose tíče inovace. Díky panu Políčkovy a jeho úžasným videúm jsem objevil kyselinou mravenčí v gelu což zamě je super věc
Veľmi poučné Tomáš.U mňa zatiaľ fajn.
Děkuji Ani 🙂 Téhle problematice se budu věnovat více a dopodrobna. Super, že je to zatím fajn, protože mám zprávy i ze Slovenska o docela velkých kolapsech. Ostatně v Německu je to obdobné.
Alespoň se na "pseudo včelaření" někteří vykašlou a bude od nich pokoj. Nebudou to ostatním kazit. Někomu ale to stejně člověk nevymluví a budou včelařit s podzimním čouzením stále dál a budou sbírat zimní měl a dle toho hodnotit vyspělost kolegy. A jsou i ve státní spávě, kdy prosazují soukromé zájmy výrobců těchto jedů a vysvětlovat jim to je jako házení perel sviním.
A to se tvrdí jak jsou na západě pokrokoví. Jak slyším tak to není vždy pravda. Kde soudruzi v NDR udělali chybu? Máte super videa, jen tak dál.
@@ZdenekKubon jako jsou na tom o něco lépe.
čau brouku! docela dobrý video!
Díky 🙂
Tome, snad Vaše nejlepší video. Se vším souhlasím a na toho brouka mám taky úplně alergii. Úplně mě fascinuje, když důvěrníci píší rozpis, kdy přesně se musí fumigovat, kdyby se už mělo hlídat kdy se bude léčit, tak v létě a né v bezletovém období. Přijdou mi jako negramoti...
Jen ty matky mi od vás pořád nedorazily 😊
Tak to se omlouvám. Takových vás bylo více. Budu muset změnit systém objednávek, pač gmail se na to vůbec nehodí. Hrozné problémy s párováním emailů apod.
😉😉😉 brouk...... je brouk... ale roztoč.. "Varoák " je sviňa...no ale co narobíme 😉
Jsem zvědav jaký počet budeme mít na jaře 😉
Jen tak dále ať se daří !
dobrý den, ještě k těm vosám....pokud je tak akorát chladno/teplo, že včelám se nechce do podmetu a nelétají, ale vosy přitom ještě v pohodě létají, pak si do česna / úlu létají pro nevynosené mrtvolky a vybírají si z nich co se jim hodí.
Není to tedy automaticky tak, že když vosy létají do úlů/česen jak do "samoobsluhy", tak je se včelstvem něco špatně. Je potřeba se na to dívat vždy v kontextu dané situace a okolních podmínek.
Vosy tam létají jak do samoobsluhy, ale pro maso z mrtvolek, takže vlastně pomáhají uklízet.
JJ, včera jsem seděl u česen a včely i vosy létaly se stejnou intenzitou - cca 4 za minutu vez zpátky ... Holt už je chladno (pro včely), tak jsou trochu stažený do chumáče a intenzivně nebrání celý prostor ... Takže předpokládám že tech pár vos problém nedělá ...
@@pavelzapletal9207 ono jecto poznat hlavne podle spadu na podlozce, po tech vosach, ktere do ulu lezou pro mrtvolky, respektive pro "maso" z mrtvolek, zustava na podlozce spousta vcelich kridel a nozicek a mensich casti vcelich telicek, ktere propadnou oky dratenky.
Muze se stat, ze vosy dostanou chut na sladke a zkusi se dostat v ule kam je vcely pusti, ale pokud by se melo jednat o dramaticke vylupovani zasob, tak tp zas bude velmi dobre rozpoznatelne na podlozce.
Nelze jednoduse rict, ze pokud vosy lezou a prolezaji ul, tak je neco se vcelami spatne.
Vzdyt vcelari obvykle /casto zimuji na dvou nastavcich, pricemz zimni mnozstvi vcel je podstatne mensi a ty vcely pri nizsich teplotach na cesne a po celem prostoru ulu nejsou rozlezle, kdezto vosam ty nizsi teploty nevadi.
Takze logicky musi nastat situace, kdy vosy se do ulu a k zasobam dostanou.
Zabranit se tomu da jen tak, ze zimni prostor bude na miru uoraven velikosti / sile vcelstva....treba zimivat na 1 nastavku, ktery zimni vcely huste obsednou.
Ve videu jsem to zapomněl zmínit, ale je to tak. Jak jsou včely stažené, tak vosy jen vlastně čistí podmet a případně si tu a tam něco ucucnou z neobsazených plástů.
Dobrý postřeh mám s vosami stejnou zkušenost. Nebezpečí jsou mravenci, kteří milují cihly které někteří včelaři včetně mě si dají pod lavici nebo úl.
S většinou velkých včelařů se na spoustě věcí neshodnu, ale u tebe mám tak 99% shodu v názorech :-)
Mrkni se na novější video. Zařadil jsem tě do něj trochu 🙂
Mohu se zeptat Jak lecite kyselinou mravenci
Podrobně to popisuji v jednom z prvních videi.
Na slovo "brouk" sice nejsem tak cimprlich, ale jelikož dost koukám na včelaře např. z USA, kde již mají rozšířeného "úlového brouka" / Lesknáček úlový (snad je to správně), tak když někde slyším "brouk", tak si vybavím právě tohoto. BTW - si říkám co se bude dít až si ho dotáhneme do CR a budeme mít dva "brouky", tak jak je lidi mezi sebou při řeči / textu rozliší ... možná až po hodině chlapy zjistí že každej mluví o jiným .)
Zdravím, prosím o vysvetlenie...prečo vcely lupia aj ked su prekrmené glycidovými zasobami a teda by ma zaujimalo či by lúpily tu infikovanú proteinovú bombu od kolabujucich vciel ak by boli: dostatocne zakrmené a naviac matka v izolátore(teda bez plodu).Dakujem
I překrmené včelstvo bude loupit. Je to přirozenost včelstva, brát co jde a když to nemají kan dávat, začnou si přistavovat do podmetu. To že matka je v izolátoru je naprosto irelevantní na loupení. Pokud je matka v izolátoru, není plod, tak nemělo by hrozit kolaps na virovou nákazu. Důvod je nasnadě, dospělí jedinci se nenakazí a plod, který je přenašečem v úlu není.
...a ešte by ma zaujimalo ako dlho chovate BF, možno kranka za to nemože, bojovať s virozami ste sa naučili na nej a BF teraz líže smotanu, že nema take uhyny :-)...resp. aj taka statistika by bola zaujimava, ci viac v Cesku kolabuje kranka alebo BF ...
@@eduardsivco5507 Já chovám místní směsku. Šlechtěné se mě osobně neosvědčily, protože se snažili stále plodovat.
Včely loupí i když mají plnou spíž. Nelze se na to dívat s pohledu člověka. Proč třeba včely nosí melecitózu, i přesto, že to již nemají kam dávat. ..
@@JK-bl5ls Bacha na to, nakazí se i dospělé včely. Ve videu to i říkám. Obzvláště paralýtické viry se snadno přenášejí úzkým kontaktem včel .
Ať žijí predátoři vosy, zadarmo monitoring. Tesat do kamene. A ještě ať žijí Elgonky a jejich tvůrce.❤ Díky, pro někoho to je ale namluveno cizí řečí a stejně nic nepochopí, protože nechce.
Kdo nepochopí bude bez včel, nebo se mu prodraží jejich častý nákup.
V podstatě tyto myšlenky se snažím šířit 5 let, ale je to problematické, aby lidé pochopily, jak se nemoci u včel šíří. Já jsem zlikvidoval jedno včelstvo co se mě nelíbilo. Byl to oddělek, kde se asi nevyvedla matka. Jinak to vypadá dobře. Také jsem změnil zootechniku a v létě holkám dopřávám plodovou pauzu, jak to někdo nazval na foru umělým odrojením. V zimě je důležitá také pauza a v tomto okamžiku provádím ošetření proti VD. Ošetření kyselinou mravenčí minimalizuji, po větším zkoušení jsem nabyl přesvědčení, že výrazně zkracují život matkám, nebo jejich užitnou hodnotu ovlivňují. Proto KM používám pouze v podletí 65% jen na včelstvech bez jiskry.
Když rabování probíhá od konce srpna a v září, nemělo by to ohrozit úspěšné přezimování, pokud bude plodová pauza v zimě. Sice to včelstvo může oslabit do jara, ale jde toto včelstvo vyléčit.
Problém je v tom, že jediná kyselina mravenčí funguje pod víčky a navíc umí shodit virotické včely. Ostatně u kyseliny šťavelové se spekuluje o poškození matek též. A to nemluvě o amitrazu, tam je to již prokázané.
@@tomasmarz6713 To poškozování matek, je důvodem proč minimalizuji veškerou chemii v úlu. Minulou sezonu jsem použil jen na pár včelstvech KM a pouze jednou amitráz a to okolo vánoc. Letos plánuji amitráz jen na polovině a na zbytek KŠ. Hodně problémů vyřeší plodová pauza.
@@tomasmarz6713 dajú sa niekde nájsť štúdie o poškodení matiek v súvislosti s amitrazom ?
Kyselina mravenčí, je známý princip jejího působení na roztoče VD? V jednom materiálu se píše "inhibice cytochromu c". Teď jsem na školení slyšel něco jiného "chloupky". Protože by to mohlo mít logický dopad na použití na podzim na dlouhověké včely. Přitom v příbalovém letáku k Formidolu 81 nic o sezónní omezení není. Dík
Když zapojím Gemini nebo ChatGPT, tak poškození těla roztoče a hlavně dýchací systém. S tím, že na včely také, ale ty víc vydrží. Nejsou někde nějaké studie? Abych si to uzavřel? Jo a Marcel Polička občas zmiňuje, že je třeba podložku vzít a varroáka spálit v dýmáku (v nějakém videu teď o Varidolu). Souhlasíte?
Zvuk máme.Úsmev prosím,aj keď je to do plaču.😉
Tak mě nebylo smutno, ale byl jsem za celý den šíleně unavený 🙂
@@tomasmarz6713 Tak hoď všetko za hlavu a skôr spinkať.🥺
@@AnnaKmecova-cr3dk jo kdyby to tak šlo.. nicméně letos se na zimu fakt těším 😀 si odpočinu , budu si číst, preparovat hmyzaky, třídit sbírku a determinovat spoustu krabic brouků, motýlů atd. Na to se fakt těším 🙂
Brouků? Majú teda 6 nožičiek?No ale už ti dám pokoj.😆
Iba som si rypla.😮
Prosim zvuk!!!
Hrozně záleží na čem se video pouští. Já už to víc ovlivnit nemohu.
@@tomasmarz6713 za mně zvuk v pořádku
@@tomasmarz6713u mě zvuk taky OK
Proboha co ten člověk řekl?? Vůbec nic.
Problémy s kognicí?
@@tomasmarz6713 Dej si na rozbor tu tvoji Buck fast kolik má procent čistého plemene. Ty tvoje rady jsou o ničem
@@dominiklaznicka4498 Proboha člověče, BF je polyhybrid... proč bych hledal kolik je tam čistého plemene? K čemu by mi to mělo jako být? Pokud mi chcete dávat rady ohledně Buckfastu, tak si prosím o BF nastudujte alespoň základy.
@@tomasmarz6713 Upřímně, včelaříte v Čr, myslím že ano, pokud máte v dosahu svých včel jiné včely tak se Vám to kříží až nevíte jak hodně. A Já nastudováno mám , čistou Buckfast matku stopro nemáte a typuji že ani tam kde byla vyšlechtěná není taktéž.
@@dominiklaznicka4498 to ani mít nemůže 😂. Čista Buckfast ze své podstaty neexistuje. Opravdu si o tom něco nastudujte 🤦♂️
To je hromada keců ----o virech víme houby , ale povykládáme ...
To je možné, že o virech víte houby. Nemůže být každý virolog. Proto dělám taková videa. Prostě základy problematiky...
@@tomasmarz6713 Vy o nich víte hovno ,,, ale žvanit to Vám jde jste pouze sebestředný koko...t
Nemá cenu komentovat, nic neřekl.
měl jste ty popadané virotické včely v podmetech natočit po tom nasazení odpařovače, bylo by to názorně vidět, jak to zafungovalo.
otázka totiž je, zda ten úbytek včel nebyl způsoben odchodem krátkověkých včel.
Srovnatelná včelstva mi teď sedí na celém vysokém nástavku na husto (jen s tím rozdílem, že si nelétala na nákupy do kolapsového obchoďáku).