Jaskinie Kochanowskie /HD/

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 15 вер 2024
  • Jaskinie w Kochanowie Większość z jaskiń sudeckich jest doskonale znana i odwiedzana, to w przypadku kotliny krzeszowskiej i znajdujących się tutaj jaskiń w Kochanowie niewiele wiadomo, chociażby z tego względu, że nie są zaznaczane na mapach. W roku 2000 Wałbrzyski Klub Górski i Jaskiniowy rozpoczął na tym terenie aktywną eksplorację. W dwóch kamieniołomach zostało łącznie rozpoznanych i skartowanych 16 obiektów jaskiniowych (2001 r.).
    Pierwszy nieczynny kamieniołom znajduje się w centrum wsi Kochanów przy domu nr 35, w niewielkim zagłębieniu terenowym (na wysokości 530 m. n.p.m.), na lewym brzegu potoku Kochanówka. W ścianie wyrobiska widoczne są wyraźnie dwie sekwencje skalne. Dolną stanowi masywny dolomit pizoidowo -- skorupowy o barwie żółtoszarej z soczewami piaskowców, górną zaś reprezentują osady od frakcji żwirowej do piaszczystej barwy czerwonej. Znajdują się tu dwa schroniska (Schr. W Kochanowie I o długości 11 m., i Schr. W Kochanowie IX o długości 4 m.. Uwagę zwraca dużych rozmiarów obiekt (40 m. długości), który jednak w większości powstał w wyniku eksploatacji dolomitu. Rozwinięty tu system korytarzy ściśle nawiązuje do kierunku spękań (W -- E).
    Drugi z nieczynnych kamieniołomów znajduje się na wysokości ok. 540 m. n.p.m., pomiędzy wzgórzami Czerep (581 m. n.p.m.) i Trębna (590 m. n.p.m.), ok. 200 m. na północ od znajdującego się tu Stołu Sądowego. Odsłaniają się tu utwory skalne o podobnym wykształceniu jak w omówionym już kamieniołomie „przy szosie". W wyrobisku tym poznanych i skartowanych zostało dotychczas 13 obiektów (sześć jaskiń i siedem schronisk). Większość korytarzy jest stosunkowo wąska i prosta. Są one rozwinięte w większości równolegle do siebie wzdłuż wspominanego systemu spękań o azymucie 100 stopni. Część korytarzy (w szczególności w jaskini z Filarami) nawiązuje do spękań o kierunku zbliżonym do prostopadłego. Korytarze wykształcone są w obrębie dwóch warstw litologicznych -- od spągu jest to masywny dolomit oddzielony wyraźną granicą erozyjną od nadległych skał dolomitycznych ( piaskowce i zlepieńce o spoiwie dolomitowym), w związku z czym korytarze często mają charakterystyczny kształt przypominający w przekroju literę "T". Istnieją także korytarze, które całkowicie rozwinięte są w obrębie utworów piaskowcowych (na przykład przyotworowe partie Jaskini z Rondami), co jest wynikiem zachodzących tu procesów zawaliskowych. Oprócz kalcytowych makaronów w Jaskini Prostej, szaty naciekowej nie spotyka się opisywanych obiektach.

КОМЕНТАРІ •