Siewniki do warzyw mają taką klapkę do kumulowania nasion, np ogórek lub dynia. Co jakiś czas ta klapka się otwiera i rzuca kilka nasion w jedno miejsce. Żeby była pewność że nawóz trafi pod sadzonkę musiało by to być połączone z kołem sadzarki. Jak rozrząd w aucie , pełna synchronizacja ;)
Modklad muzyczny bomba przypomniała mi się bajka .brawo za pomysł i chęci żeby mieć coś swojego a napewno zarobi na siebie i satysfakcja gwarantowana.pozdrawiam.
Krzysiu, zobacz rozwiązanie w siewniku ręczny taczkowym, tam jest wysiewanie nasion punktowo w tzw. kupkach(Nie mylić z punktowym dla nasiona) tam jest mechanizm klapkowy, proste rozwiazanie. Pozdrawiam.
Dobry pomysł na oszczędność. Ja rozsiewam w tytoniu po całości tego co tytoń nie użyje pobiorą rośliny za rok nic się w ziemi nie zmarnuje. W malinach za to zawsze sypie nawóz i wapno ręcznie po rządkach tak żeby cały nawóz został zadany pod maliny a nie pod chwasty między rzędami są do tego rozsiewacze ale dużo nawozu marnują i bardziej opłaci się rozsiać rękami tym bardziej jak teraz nawóz jest taki drogi.
Zrobić koło o średnicy 90 cm i zrobić takie pojemniki i koło podzielić na dwa i żeby otwierały się na zmianę jakby punktowy popychacz zrobić też takie pojemniczki kręcące się przez co to koło będzie poprzez kręcenie otwierało to. Tak jakby coś podobnego taśma w rozrzutniku😃
Jak już idziecie w tą stronę to zrobił bym taki siewniczek na 4 lejki. Dwa lejki tak jak do tej pory, a dwa do jakiegoś radła aby siać nawóz jakieś 15 cm pod roślinę. Roślina będzie mieć dawke pa początek i na później. A co do przerywanego trybu w siewniku to najprościej chyba w napędzie zastosować duże koło zębate, usunąć co któreś zęby wtedy praca była by przerywana. Albo jakaś synchronizacja z sadzarka. Powodzenia w pracy !!! Czekamy na efekty.
To musi byc jak sadzarka łańcuch w rurze 50 mm plastik kanalizacja w srodu łąńcuch od wsk z miseczkami podobnymi do łyzki do tej rury dozowane byłoby ziarno nawozu ciagle z tego waszego siewniczka a ta mini sadzarka nawozu zamieniała by dawke ciagła na punktowa wyrzucając w synchronizacji z sadzarka porje nawozu.
2 роки тому+6
Sadzarka do ziemniaków najlepiej się do tego sprawdzi. Wspawać mini kieliszki do szyny i będzie git. Tak jak ziemniaki się sądzi, w określonych odstępach, tu będzie tak samo. Jeden mini kieliszek na określoną odległość. Czyż to nie jest proste😁😁😁😁
Na pewno coś wymyśłisz zresztą można coś podpatrzeć, dozowniki do innych rzeczy, co ja będę pisał, sam już jakiś koncept masz na pewno jesteś łebski facet i jeszcze masz wspomagacz. W zeszycie gwiazdy dawida czy też 2 trójkąty odwrócone to wszystko są znaki ;) Pozdrawiam jak zawsze serdecznie i miłej niedzieli dla wszystkich fanów kanału.
ja proponuję na tą blachę położyć jakieś płótno lub stary koc bo ziarnka nawozu po prostu się odbijają od blachy i rozsypują po całości a tak może spadną bez odbijania się i może będzie "punktowo siał" Pozdrawiam
jak dla mnie to tylko pozorna oszczędność. rośliny w czasie wegetacji penetrują korzeniami całą powierzchnie gleby. Takie punktowe nawożenie to jak dla mnie tylko wspomagające na start puki roślina nie ukorzeni się
Ja bym zastosował naped z zapadka od zaprawiarki siewnik poznaniak i co jakiś czas uruchamia wysyp, coś na zasadzie rozrzutnika obornika zapadki, pomysł mam w głowie ale trudno o wizualizacje w 2 zdaniach, pozostawiam Panu. W razie czegoś służę radą.
Tytoń jest z rodziny psiankowatych, więc pasuje nawóz naturalny do warzyw. (To tylko sugestia ), proponuje spróbować zastosować wyroby z węgla brunatnego w formie płynu. Zapoznajcie się, a nóź widelec.
Jak dla mnie najprościej w tych podajnikach co zagarniają nawóz, a jest tych wgłębień kilkanaście z tego co pomietam o konnym siewniku przerobić je na 8 sztuk. Albo dorobić żeby było 8 wgłębień na wałku, da to wysyp co 45cm. Tylko kwestia dobrania ilości zębów kół zębatych... Ale do tego jest program... Nawoz wysieje się 5 cm i 5 po sadzonce. No i wszystko mechaniczne, zero elektroniki
Witam pomysł dobry żeby jak najwięcej oszczędzić na nawozie a zarazem zasilić rośliny, ale też trzeba pamiętać że jak większą ilość nawozu pod siejesz pod samą rozsadę tytoniu to jak zaciągną korzonki ten nawóz to będzie za duże stężenie i zamiast lepiej rosnąć na starcie to ja spali. Pozdrawiam i rozważ to.
Jak już tak dozować oszczędnie nawóz to ja bym przerobił troszeczkę tą sadzarkę tytoniu bo obejrzałem film z sadzenia tytoniu i dozowniki "trąby słonia" :)sypiące nawóz rządkiem dał bym zaraz przy kole sadzącym z otwieraniem się dozownika tylko wtedy kiedy roślina jest już puszczana z koła sadzarki w glebę. Ten siewnik nawozów co Pan ma ustawić na 3 lub 2 i dorobić samoczynny otwieracz końca tej "trąby słonia" z nawozem zaraz przy roślinie to by była oszczędność :) Żeby nawóz nie był sypany na jedną kupkę zaraz w miejsce rośliny to puścił bym koniec dozownika trochę wyżej żeby zdążył się trochę rozsypać, a nie w jeden punkt :) pozdrawiam
A jeżeli by dalej nawóz sypał się kupkami w jeden punkt to żeby nie spalić rośliny intensywną dawka nawozu bezpośrednio to można by dać 4 te "trąby słonia" po 2 na koła sadzące po obu stronach tego koła i jeszcze zmniejszyć dawkę na siewniku na 2 rozsypując nawet kupką nawóz po 2 stronach rośliny już było by inaczej.
Mój pomysł jest taki, że możecie spróbować ustawić ten siewnik na najmniejsza możliwą wartość, dodać pewien "zbiornik" gdzie podczas poruszania się będą zbierać się ziarna nawozu. Całość oddzielić od lejków zasuwą, która może być połączona dźwignią z kołami, w które wkłada się sadzonki. Podczas pracy to koło uderzałoby w dźwignię i otwierało zasuwę a zebrany nawóz spadał pod krzak. Mam nadzieję, że zrozumiale 😅 Obfitych plonów i miłej niedzieli życzę 😁
Proponował bym wysyp z dozownika dorobionego do tego co jest np. na zasadzie jak jest dozownik peletu do pieca a otwieranie np łapki które podają sadzonki. Nawóz sypie się cały czas na zbiera się na tej klapce dozowany na na ustawieniu 2 łapka sądząca otwiera wysyp dawkując nawóz pod krzak 🤔
Wymyślił pan jak dawać nawóz pasowo siewnikiem siejącym ciągle ( ale pasowo) , teraz trzeba przystosować siewnik punktowy naprzykład siewnik punktowy do nasion warzw(na początek może i szczoteczkowy ale lepsze chyba zachodnie konstrukcje ) i ( przykładowa konstrukcja może być z mały wysiew ) . Pytanie jak zgrać maszynę wysiewającą nawóz z człowiekiem sadzącym sadzonkę co 40 cm?
Powiem szczerze że przerabiałem podobny temat w warzywach ale to co Ty chcesz zrobić to jest poważny błąd i to z dwóch powodów. 1. Skąd masz pewność ze to trafi idealnie pod każda roślinę ? Wystarczy lekkie przesunięcie u operatora sadzarki i kupki nawozu będą pośrodku między roślinami. 2. Jestem wielkim fanem hydrocomplexu genialny nawóz, ale gromadzenie dużej ilości nawozu dla roślin jest niebezpieczne można poprostu uszkodzić roślinę. Yara jest z nazwy bezchlorkowa ale zawiera pewne ilości chlorków które w dużym zagęszczeniu mogą intensywnie zasolić glebę. A 3. To rozleniwiasz roślinę podając bezpośrednio nawóz , słaby system korzeniowy czyli susza i jak skończy się yara to roślina będzie głodna. Hydrocomplex działa od strzału, szybko się rozpuszcza ale potem już go w glebie nie ma, nawóz krótko dystansowy. Pomyśl.
Dokładnie kolega ma rację, roślina to nie tylko główny korzeń i kilka bocznych, ale siatka długich drobny korzonków które mają co najmniej kilkanaście cm i to one w dużej mierze odpowiadają za efektywne pobieranie wody i substancji pokarmowych. Nawet w kukurydzy czyli roślinie która bardzo dobrze jak nie najlepiej reaguję na nawożenie pod korzeń zaleca się dzielenie dawek i jedną część powinno się wysiewać pod korzeń żeby przyspieszyć i ułatwić start rośliny we wczesnych fazach wegetacji, a drugą część rozsiać ogólnie rozsiewaczem na całym polu, żeby w późniejszych fazach rozwojowych roślina miała co jeść i budowała plon. Więc moim zdaniem trochę przekombinowane jest to co Panie Kocisko robisz. Takie nawożenie punktowe ma sens tak jak kolega wyżej pisał w uprawach roślin korzeniowych gdzie jest praktycznie jeden jedyny korzeń, takie jest moje zdanie.
@@Lukas-hf9bq czujnik indukcyjny zbliżeniowy dac na kółko. Jak złapie sygnał to poprzez czasówkę zasili silniczek od wycieraczek, który może kręcić aparatem wysiewowym. Po kilku sekundach odetnie zasilanie. Cykl określić zależnie od prędkości i ilosci nawozu przed, pod i za rośliną. Zasilane z 12V. Jakby sie uparł to może za 100pln byłoby po robocie.
Brnięcie dalej … to z jaka prędkością trzeba było by jeździć żeby nazbierała się pewna ilość nawozu w zbiorniczku a potem żeby się otworzyła? Trzeba było by zrobić kilka zbiorników zasypowych które sekwencyjnie by się otwierały. No bo to trzeba jeździć minimum 6-8 km/h a nie czekać na nawóz czy się nasypie
@@krismiszcz wydaje mi się ze autor filmu wspomniał ze chce nawóz tylko tam gdzie jest system korzeniowy. Jak sadzi co 45cm to np 20cm miedzy sadzonkami powinno byc bez nawozu. Stosując silniczek elektryczny mozna dac małą przekładnię zębatą lub potencjometr i sterować obrotami. Obecnie w tym siewniczku wysiew jest liniowy w trybie ciągłym a tak będzie liniowy ale cykliczny także nie trzeba czekac na zapełnienie aparatu bo robi to grawitacja.
@@Kocisko75 Żarty żartami A jakaś prawda jest w tych kabaretach.🤣🤣Sam komisarz do spraw ROLNICTWA w parlamencie europejskim co urzeduje namawiał u Pana PREZYDENTA RP na dożynkach żeby przejść do czasów kosy żeby brać KOSY i cepy. Sam osobiście kosil u brata aż 10 ARÓW. Tak my wszyscy przejdziemy na ekologiczne gospodarstwa przejdziemy tylko kto za to zapłaci i skąd ludzi weźmiemy. Młodzi nawet dzieci nie chcą mieć A co do haki pójdą? Wolą na siłowni POTY Wylewać.
i jak projekt ? mechanicznie będzie to dosyć utrudnione bo mechanizm musi być połączony z wysiewem nasiona jeżeli nie będzie może zrobić się rozbieżność w położeniu nawozu od wysianego nasiona z części które Pan posiada po starym siewniku nie wydaje mi się aby było to możliwe trzeba zastosować kółko wysiewające nasiona o dużej średnicy do tego modyfikacja wgłębień na granulat nawozu, dużo prostszym rozwiązaniem może być wysiew elektryczny poprzez kontroler elektroniczny dajmy na to Arduino oraz Enkoder inkrementalny w jaki sposób miało by to działać ?? Enkoder inkrementalny emituje impulsy dzięki czemu można było by zaprogramować Arduino aby w danych przedziałach impulsów załączały silniczki elektryczne który miałby za zadanie obracać kółkiem wysiewającym od nawozu oraz nasion ( Enkoder inkrementalny musi być zamontowany w kole napędowym siewnika ) takowe rozwiązanie jest mniej więcej w siewnika SP200 tylko prędkość jest w nich zczytywana z GPS lub z czujnika halla
Dupa nie konstruktor z Ciebie pokazałeś swój projekt w tajnym natatniku :D już go skopiowałem hahah. Najprościej to zrobić inne lejki jakoś zamykane i ten co siedzi otwiera je w odpowiednim momencie pytanie czy da radę ogarnąć kolejną funkcje...
Krzychu przecie mówią że będzie taniej,waty sraty mają zdjąć to prawie darmo będzie😤. Tylko trzeba wyczuć moment zakupu. Szkoda gadać co to robią,a robią co chcą. Najpierw windują cenę ile się da a potem obniżają,a na końcu wychodzi że jest drożej niż było. Pozdrawiam i oglądamy.
jedyne moim zdaniem słuszne rozwiązanie i wykonanie to sterowanie elektryczne, kwesta czujnika, reszt trochę prostej elektryki lub elektroniki jak kto się czuje na siłach, można w ten sposób przystosować w zasadzie do każdej sadzarki, za pomocą prostego kontaktronu, wyłącznika bistabilnego i zwykłej czasówki mamy temat załatwiony. Reszta to badanie i usprawnienia, jak coś mogę pomóc w temacie. Ja pracuje obecnie nad opielaczem do winorośli na mojej małej winnicy, sterowanie elektryczne hydrauliką, daje rady, ale poprawy wymaga sam element pielący żeby lepiej podcinał korzenie chwastów. Temat na tyle rozwojowy, dziwię się że tych urządzeń nie ma i nikt nie chce na tym zarobić, ale przy obecnych cenach nawozów może to się zmieni.
Prezes człowiek wielu talentów. Rolnik, plantator, konstruktor, youtuber. A jak chleb będzie drogi, (to z racji wyuczonego zawodu) jeszcze wypiecze dla całej rodziny! Pozdrawiam serdecznie i trzymam kciuki za nowy projekt!
Siewniki do warzyw mają taką klapkę do kumulowania nasion, np ogórek lub dynia. Co jakiś czas ta klapka się otwiera i rzuca kilka nasion w jedno miejsce. Żeby była pewność że nawóz trafi pod sadzonkę musiało by to być połączone z kołem sadzarki. Jak rozrząd w aucie , pełna synchronizacja ;)
Modklad muzyczny bomba przypomniała mi się bajka .brawo za pomysł i chęci żeby mieć coś swojego a napewno zarobi na siebie i satysfakcja gwarantowana.pozdrawiam.
Krzysiu, zobacz rozwiązanie w siewniku ręczny taczkowym, tam jest wysiewanie nasion punktowo w tzw. kupkach(Nie mylić z punktowym dla nasiona) tam jest mechanizm klapkowy, proste rozwiazanie. Pozdrawiam.
Też o tym pomyślałem
Kubki tylko i wyłącznie
Dobry pomysł na oszczędność.
Ja rozsiewam w tytoniu po całości tego co tytoń nie użyje pobiorą rośliny za rok nic się w ziemi nie zmarnuje.
W malinach za to zawsze sypie nawóz i wapno ręcznie po rządkach tak żeby cały nawóz został zadany pod maliny a nie pod chwasty między rzędami są do tego rozsiewacze ale dużo nawozu marnują i bardziej opłaci się rozsiać rękami tym bardziej jak teraz nawóz jest taki drogi.
Róbcie więcej odcinków bo nie ma co oglądać na zdalnych 😄😁
Pozdrawiam
Hah staramy się 3 filmy tygodniowo robić 😎
po takich zdalnych to nie będziesz miał co robić za parę lat, bo nikt Cie nie zatrudni..
Zrobić koło o średnicy 90 cm i zrobić takie pojemniki i koło podzielić na dwa i żeby otwierały się na zmianę jakby punktowy popychacz zrobić też takie pojemniczki kręcące się przez co to koło będzie poprzez kręcenie otwierało to. Tak jakby coś podobnego taśma w rozrzutniku😃
Bierzesz beczke obwód beczki to odległość sadzenia robisz dziurki w jednej linii i szerokości, sypiesz do środka i po problemie
6:49 można było założyć 2 woreczki na te dozowniki i zważyć ile się wysypało na danej odległości ;) tak tylko podpowiadam
Jak już idziecie w tą stronę to zrobił bym taki siewniczek na 4 lejki. Dwa lejki tak jak do tej pory, a dwa do jakiegoś radła aby siać nawóz jakieś 15 cm pod roślinę. Roślina będzie mieć dawke pa początek i na później. A co do przerywanego trybu w siewniku to najprościej chyba w napędzie zastosować duże koło zębate, usunąć co któreś zęby wtedy praca była by przerywana. Albo jakaś synchronizacja z sadzarka. Powodzenia w pracy !!! Czekamy na efekty.
To musi byc jak sadzarka łańcuch w rurze 50 mm plastik kanalizacja w srodu łąńcuch od wsk z miseczkami podobnymi do łyzki do tej rury dozowane byłoby ziarno nawozu ciagle z tego waszego siewniczka a ta mini sadzarka nawozu zamieniała by dawke ciagła na punktowa wyrzucając w synchronizacji z sadzarka porje nawozu.
Sadzarka do ziemniaków najlepiej się do tego sprawdzi. Wspawać mini kieliszki do szyny i będzie git. Tak jak ziemniaki się sądzi, w określonych odstępach, tu będzie tak samo. Jeden mini kieliszek na określoną odległość. Czyż to nie jest proste😁😁😁😁
Pomysł ciekawy tylko jak to uszczelnić by nawóz się nie rozsypywał oprócz tego dozowanego w kieliszkach
Wedlug ksiazki taki wysiew daje 30% oszczednosci nawozu taki podsiew jest w siewnikach do kukurydzy polecam podpatrzec konstrukcje
Polecam czujnik intuicyjny Balluff lub Turck dla otwarcia przepustnicy
Siemano wariaty 🍻
Na pewno coś wymyśłisz zresztą można coś podpatrzeć, dozowniki do innych rzeczy, co ja będę pisał, sam już jakiś koncept masz na pewno jesteś łebski facet i jeszcze masz wspomagacz. W zeszycie gwiazdy dawida czy też 2 trójkąty odwrócone to wszystko są znaki ;) Pozdrawiam jak zawsze serdecznie i miłej niedzieli dla wszystkich fanów kanału.
Hmmm gdzieś taki podsiewacz już widziałem 😃 Pozdro dla ciebie 👍
ja proponuję na tą blachę położyć jakieś płótno lub stary koc
bo ziarnka nawozu po prostu się odbijają od blachy i rozsypują po całości
a tak może spadną bez odbijania się
i może będzie "punktowo siał"
Pozdrawiam
Witam i pozdrawiam wszystkich
Kolego pierwszy raz cię oglądam i już po wstępie zasubskrybowałem twój kanał😁😁👍
Dzięki za zaufanie!
jak dla mnie to tylko pozorna oszczędność. rośliny w czasie wegetacji penetrują korzeniami całą powierzchnie gleby. Takie punktowe nawożenie to jak dla mnie tylko wspomagające na start puki roślina nie ukorzeni się
A gdyby tak wywieść 20t /ha obornika pod tytoń? Kiedyś tak robili
I były aż za duże krzaki
@@afko4243 po pierwsze to skąd obornik wziąć a po drugie to podobno tytoń łatwo przenawozic i wtedy jakość spada
@@afko4243 duży, wysoki tytoń nie znaczy że będzie dobra jakość. A tu chodzi o jakość tytoniu i sprzedaży w jak najlepszej klasie
Najlepszy dozownik na końcu filmu😂😂
A jak by pomyśleć zrobić coś podobnego jak jest dozownik w siewniki do buraków takim małym ręcznym pchanym? Dałeś mi też zagwostkę też będę myślał.
Fajny projekt - popieram. Ja również zamierzam się wziąć za podobny, ale do kukurydzy. Życzę udanej konstrukcji, bo fakt faktem ceny powalają.
Dotychczasowe rozwiązanie, czyli nawożenie pasowe zdało w 100% egzamin. Trzeba iść krok dalej, pozdrawiam i powodzenia!
Czy może Pan mi powiedzieć ile silnik do wialni powinien mieć obrotów ? Tak aby nie był zbyt szybki lub zbyt wolny ?
Ja bym zastosował naped z zapadka od zaprawiarki siewnik poznaniak i co jakiś czas uruchamia wysyp, coś na zasadzie rozrzutnika obornika zapadki, pomysł mam w głowie ale trudno o wizualizacje w 2 zdaniach, pozostawiam Panu. W razie czegoś służę radą.
Tytoń jest z rodziny psiankowatych, więc pasuje nawóz naturalny do warzyw. (To tylko sugestia ), proponuje spróbować zastosować wyroby z węgla brunatnego w formie płynu. Zapoznajcie się, a nóź widelec.
a jaki duży korzeń jest w jednym krzaku tytoniowym?
Od 7 minuty w tym filmie pokazany jest korzeń tytoniu: ua-cam.com/video/MIFpW8fVrWo/v-deo.html
Jak dla mnie najprościej w tych podajnikach co zagarniają nawóz, a jest tych wgłębień kilkanaście z tego co pomietam o konnym siewniku przerobić je na 8 sztuk. Albo dorobić żeby było 8 wgłębień na wałku, da to wysyp co 45cm. Tylko kwestia dobrania ilości zębów kół zębatych... Ale do tego jest program... Nawoz wysieje się 5 cm i 5 po sadzonce. No i wszystko mechaniczne, zero elektroniki
Wystarczy odpowiednio spiłować koło zębate tak by obracało się co określona ilość cm.
Leonardo Da Vinci też miał taki zeszyt z projektami ;)
Teraz jest Kocisko Da Vinci XD
Witam pomysł dobry żeby jak najwięcej oszczędzić na nawozie a zarazem zasilić rośliny, ale też trzeba pamiętać że jak większą ilość nawozu pod siejesz pod samą rozsadę tytoniu to jak zaciągną korzonki ten nawóz to będzie za duże stężenie i zamiast lepiej rosnąć na starcie to ja spali. Pozdrawiam i rozważ to.
Pozdrawiam
Jak już tak dozować oszczędnie nawóz to ja bym przerobił troszeczkę tą sadzarkę tytoniu bo obejrzałem film z sadzenia tytoniu i dozowniki "trąby słonia" :)sypiące nawóz rządkiem dał bym zaraz przy kole sadzącym z otwieraniem się dozownika tylko wtedy kiedy roślina jest już puszczana z koła sadzarki w glebę. Ten siewnik nawozów co Pan ma ustawić na 3 lub 2 i dorobić samoczynny otwieracz końca tej "trąby słonia" z nawozem zaraz przy roślinie to by była oszczędność :) Żeby nawóz nie był sypany na jedną kupkę zaraz w miejsce rośliny to puścił bym koniec dozownika trochę wyżej żeby zdążył się trochę rozsypać, a nie w jeden punkt :) pozdrawiam
A jeżeli by dalej nawóz sypał się kupkami w jeden punkt to żeby nie spalić rośliny intensywną dawka nawozu bezpośrednio to można by dać 4 te "trąby słonia" po 2 na koła sadzące po obu stronach tego koła i jeszcze zmniejszyć dawkę na siewniku na 2
rozsypując nawet kupką nawóz po 2 stronach rośliny już było by inaczej.
Mój pomysł jest taki, że możecie spróbować ustawić ten siewnik na najmniejsza możliwą wartość, dodać pewien "zbiornik" gdzie podczas poruszania się będą zbierać się ziarna nawozu. Całość oddzielić od lejków zasuwą, która może być połączona dźwignią z kołami, w które wkłada się sadzonki. Podczas pracy to koło uderzałoby w dźwignię i otwierało zasuwę a zebrany nawóz spadał pod krzak. Mam nadzieję, że zrozumiale 😅 Obfitych plonów i miłej niedzieli życzę 😁
Zasada działania jak przy siewniku ręcznym
Proponował bym wysyp z dozownika dorobionego do tego co jest np. na zasadzie jak jest dozownik peletu do pieca a otwieranie np łapki które podają sadzonki. Nawóz sypie się cały czas na zbiera się na tej klapce dozowany na na ustawieniu 2 łapka sądząca otwiera wysyp dawkując nawóz pod krzak 🤔
A czy po zmniejszeniu dawki nawozu o połowę ale za to dany pasowo plon się zmniejszył zwiększył czy został bez zmian?
Gdy zacząłem pasowo sypać nawozy polon się zwiększył lecz zauważyłem więcej chwastów między roślinami.
A mój wujek kupił sadzarkę z dozownikiem nawozu i jest zadowolony no co prawda nie była tania
@@wojciechswiszcz1516 Będzie zadowolony ^^
Niebieskie kulki mocy :D
Ja mam dozownik przy sadzarce ale karuzelowej nawóz zawsze trafia pod sadzonkę
Wymyślił pan jak dawać nawóz pasowo siewnikiem siejącym ciągle ( ale pasowo) , teraz trzeba przystosować siewnik punktowy naprzykład siewnik punktowy do nasion warzw(na początek może i szczoteczkowy ale lepsze chyba zachodnie konstrukcje ) i ( przykładowa konstrukcja może być z mały wysiew ) . Pytanie jak zgrać maszynę wysiewającą nawóz z człowiekiem sadzącym sadzonkę co 40 cm?
Proponuję zrobić na kole napędzającym zęby wtedy nie będzie sypać ciągle
System klapkowy z otwieraniem co 45cm.
na kole dać tryb z wyciętymi zębami który by napędzał drugi cały tryb i te parę zębów co 45cm by przekręcało o ileś tam obrotu to drugie
A czy pamięta Pan dozownik montowany 80 latach w starych polskich sadzarkach łapkowych do dozowania furadanu.
pomysłowe część wyciętego kaszuba
Powiem szczerze że przerabiałem podobny temat w warzywach ale to co Ty chcesz zrobić to jest poważny błąd i to z dwóch powodów.
1. Skąd masz pewność ze to trafi idealnie pod każda roślinę ? Wystarczy lekkie przesunięcie u operatora sadzarki i kupki nawozu będą pośrodku między roślinami.
2. Jestem wielkim fanem hydrocomplexu genialny nawóz, ale gromadzenie dużej ilości nawozu dla roślin jest niebezpieczne można poprostu uszkodzić roślinę. Yara jest z nazwy bezchlorkowa ale zawiera pewne ilości chlorków które w dużym zagęszczeniu mogą intensywnie zasolić glebę.
A 3. To rozleniwiasz roślinę podając bezpośrednio nawóz , słaby system korzeniowy czyli susza i jak skończy się yara to roślina będzie głodna. Hydrocomplex działa od strzału, szybko się rozpuszcza ale potem już go w glebie nie ma, nawóz krótko dystansowy.
Pomyśl.
Dokładnie kolega ma rację, roślina to nie tylko główny korzeń i kilka bocznych, ale siatka długich drobny korzonków które mają co najmniej kilkanaście cm i to one w dużej mierze odpowiadają za efektywne pobieranie wody i substancji pokarmowych. Nawet w kukurydzy czyli roślinie która bardzo dobrze jak nie najlepiej reaguję na nawożenie pod korzeń zaleca się dzielenie dawek i jedną część powinno się wysiewać pod korzeń żeby przyspieszyć i ułatwić start rośliny we wczesnych fazach wegetacji, a drugą część rozsiać ogólnie rozsiewaczem na całym polu, żeby w późniejszych fazach rozwojowych roślina miała co jeść i budowała plon. Więc moim zdaniem trochę przekombinowane jest to co Panie Kocisko robisz. Takie nawożenie punktowe ma sens tak jak kolega wyżej pisał w uprawach roślin korzeniowych gdzie jest praktycznie jeden jedyny korzeń, takie jest moje zdanie.
Bardzo dobre pytania, rozważę je!
@@Lukas-hf9bq czujnik indukcyjny zbliżeniowy dac na kółko. Jak złapie sygnał to poprzez czasówkę zasili silniczek od wycieraczek, który może kręcić aparatem wysiewowym. Po kilku sekundach odetnie zasilanie. Cykl określić zależnie od prędkości i ilosci nawozu przed, pod i za rośliną. Zasilane z 12V. Jakby sie uparł to może za 100pln byłoby po robocie.
Brnięcie dalej … to z jaka prędkością trzeba było by jeździć żeby nazbierała się pewna ilość nawozu w zbiorniczku a potem żeby się otworzyła? Trzeba było by zrobić kilka zbiorników zasypowych które sekwencyjnie by się otwierały. No bo to trzeba jeździć minimum 6-8 km/h a nie czekać na nawóz czy się nasypie
@@krismiszcz wydaje mi się ze autor filmu wspomniał ze chce nawóz tylko tam gdzie jest system korzeniowy. Jak sadzi co 45cm to np 20cm miedzy sadzonkami powinno byc bez nawozu. Stosując silniczek elektryczny mozna dac małą przekładnię zębatą lub potencjometr i sterować obrotami. Obecnie w tym siewniczku wysiew jest liniowy w trybie ciągłym a tak będzie liniowy ale cykliczny także nie trzeba czekac na zapełnienie aparatu bo robi to grawitacja.
A poślizg koła w polu i prędkość ?
Tam jest najnowszy bieżnik zero poślizgowy
Witam pozdrawiam ! Moim zdaniem powinno być albo hydraulicznie punktowo, albo na przekładni jakoś automatyczne załączene... co 45cm
Może jakaś Krzywka jak na wałku rozrządu przyczepiona do kół zębatych 😉??
Kryzys napędem postępu.
Krzychu to je amelinum !!!
To trzeba farbę amelinionową!
@@Kocisko75 to drogie jak smok !
Panie Krzysztofie po co im w Brukseli w D..e wchodzić. Tam mają politykę taką żeby nas Polaków wykończyć.
Jak na razie unia to ci starego rupiecia na john deera zamieniła
@@andrzejstolarczyk5565 No to się mylisz bo ja takiego nie posiadam lubię czerwone i niebieskie.🤣🤣
To oczywiście żart! Zachodnia gospodarka nie pozwoli aby w Polska się rozwijała.
@@Kocisko75 Żarty żartami A jakaś prawda jest w tych kabaretach.🤣🤣Sam komisarz do spraw ROLNICTWA w parlamencie europejskim co urzeduje namawiał u Pana PREZYDENTA RP na dożynkach żeby przejść do czasów kosy żeby brać KOSY i cepy. Sam osobiście kosil u brata aż 10 ARÓW. Tak my wszyscy przejdziemy na ekologiczne gospodarstwa przejdziemy tylko kto za to zapłaci i skąd ludzi weźmiemy. Młodzi nawet dzieci nie chcą mieć A co do haki pójdą? Wolą na siłowni POTY Wylewać.
@@Kocisko75 kocisko przed wejściem do ue miałeś drogi z dziurami do kolan i zero autostrad,jeżdziłeś starym rupieciem z fso tak było?
mam taki moge ci podesłac fotki real z budowy dla wzoru
A jakby kółko wysiewajace wyciąć co 2 ząbek
i jak projekt ? mechanicznie będzie to dosyć utrudnione bo mechanizm musi być połączony z wysiewem nasiona jeżeli nie będzie może zrobić się rozbieżność w położeniu nawozu od wysianego nasiona z części które Pan posiada po starym siewniku nie wydaje mi się aby było to możliwe trzeba zastosować kółko wysiewające nasiona o dużej średnicy do tego modyfikacja wgłębień na granulat nawozu, dużo prostszym rozwiązaniem może być wysiew elektryczny poprzez kontroler elektroniczny dajmy na to Arduino oraz Enkoder inkrementalny w jaki sposób miało by to działać ?? Enkoder inkrementalny emituje impulsy dzięki czemu można było by zaprogramować Arduino aby w danych przedziałach impulsów załączały silniczki elektryczne który miałby za zadanie obracać kółkiem wysiewającym od nawozu oraz nasion ( Enkoder inkrementalny musi być zamontowany w kole napędowym siewnika ) takowe rozwiązanie jest mniej więcej w siewnika SP200 tylko prędkość jest w nich zczytywana z GPS lub z czujnika halla
Kocisko, ja myślałem że ty jakąś popitkę wyciągniesz spod tej bluzy 🤣🤣
Dupa nie konstruktor z Ciebie pokazałeś swój projekt w tajnym natatniku :D już go skopiowałem hahah. Najprościej to zrobić inne lejki jakoś zamykane i ten co siedzi otwiera je w odpowiednim momencie pytanie czy da radę ogarnąć kolejną funkcje...
Hah myślę, że może być ciężko z dodatkową funkcją 😆
W striptill jest przesunięcie wysiewu nawozu względem ziaren. Żeby nie popalić rośliny.
Ten nawóz to wiagra dla tytoniu 😂
Kółko z rowkiem ,tak to obliczyć żeby sypało co 45 cm. Może ten tryb w tej maszynie zmodyfikować.
👍
Jak interesujesz się lotnictwem to spróbuj zastosować krzywkę, strzelanie do przodu nie kasując śmigła- znajdziesz to na UA-cam.
oszczednosc, czy aby na pewno? wedlug mnie to pozorna, bez składnikow odzywczych nie urosnie tyle co z polowa tego
Spróbujemy na jednym polu i się okaże. Na całości eksperymentował nie będę ^^ Pozdrawiam!
ua-cam.com/video/P0J2ufB3VLA/v-deo.html 2:05. Może dozowanie z tej sadzarki bedzie inspiracją.
Ziarnko do ziarnka...
i uzbiera się...
Miarka...
Grosz do grosza...
i będzie kokosza...
Dokładnie tak!
Bez Tigera się nie obejdzie 🤣🤣🤣
Krzychu przecie mówią że będzie taniej,waty sraty mają zdjąć to prawie darmo będzie😤. Tylko trzeba wyczuć moment zakupu. Szkoda gadać co to robią,a robią co chcą. Najpierw windują cenę ile się da a potem obniżają,a na końcu wychodzi że jest drożej niż było. Pozdrawiam i oglądamy.
jedyne moim zdaniem słuszne rozwiązanie i wykonanie to sterowanie elektryczne, kwesta czujnika, reszt trochę prostej elektryki lub elektroniki jak kto się czuje na siłach, można w ten sposób przystosować w zasadzie do każdej sadzarki, za pomocą prostego kontaktronu, wyłącznika bistabilnego i zwykłej czasówki mamy temat załatwiony. Reszta to badanie i usprawnienia, jak coś mogę pomóc w temacie. Ja pracuje obecnie nad opielaczem do winorośli na mojej małej winnicy, sterowanie elektryczne hydrauliką, daje rady, ale poprawy wymaga sam element pielący żeby lepiej podcinał korzenie chwastów. Temat na tyle rozwojowy, dziwię się że tych urządzeń nie ma i nikt nie chce na tym zarobić, ale przy obecnych cenach nawozów może to się zmieni.
A wiesz O Tym🥵 oglądnij sobie
W słoiku jak zbijesz to jeszcze szkła narobisz lepiej w woreczku ten nawóz
To tylko na potrzeby filmu 😎
Smacznej kawuśi
Ave✋
Producenci nawozów go nienawidzą.
O nie! Jesteśmy zgubieni 😆👹
Najpierw gadał że nie kupi wcale, a teraz że połowę,tak się łamie rolniczą solidarność
W uprawę tytoniu opłaca mi się inwestować w nawóz a reszta areału idzie na poplon.
@@Kocisko75 rozumiem, Pozdrawiam
Mozna sie z panem spotkac ?
AVE XD
Ten Tiger jakiś inny 🤣
Stary grunt to wogule nie siać i jebać to wszystko
tyko żeby koszty nawozów nie poszły w koszty paliwa
Paliwa pójdzie tyle samo bo nawóz sypię podczas sadzenia a potem podczas pielenia ;)
Prezes człowiek wielu talentów. Rolnik, plantator, konstruktor, youtuber.
A jak chleb będzie drogi, (to z racji wyuczonego zawodu) jeszcze wypiecze dla całej rodziny!
Pozdrawiam serdecznie i trzymam kciuki za nowy projekt!
Jak będzie trzeba to i bułeczki się wypiecze! Pozdrawiam 😎
Innowacji to ja tu nie widzę, chałtura i słaby prototyp urządzenia sprzed kilkudziesięciu lat
👍