Kościół św. Andrzeja Apostoła w Prabutach #75 DJI Mavic Air 2 - 4K

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 27 сер 2024
  • ‪@7metrownadziemia‬
    Kościół świętego Andrzeja Apostoła w Prabutach - należy do parafii pod wezwaniem św. Wojciecha, podobnie jak współkatedra o której w innym odcinku.
    Prabuty to miasto w średniowieczu leżące w granicach diecezji pomezańskiej gdzie rezydowali biskupi. Po sekularyzacji miasto weszło w tzw. część luterańską Pomezanii. W późniejszym czasie z papieża Piusa VII (1821) został ją do diecezji warmińskiej. Od końca XVIII wieku aż do 1820 r. do Prabut, raz w roku, dojeżdżali ojcowie reformaci z Dzierzgonia, odprawiając Mszę św. Natomiast od 27 października 1820 r. do 1832r. Parafianie poddani byli jurysdykcji proboszczów z Krasnej Łąki.
    Biskup warmiński Filip Krementz 15 września 1870 r. erygował w Prabutach parafię pod wezwaniem św. Wojciecha. Za zgodą władz państwowych (miasto przekazało nieodpłatnie działkę pod kościół) i biskupa, 21 czerwca 1876 r. rozpoczęły się prace budowlane przy nowej katolickiej świątyni. Plany przyszłego kościoła, wzorowano na świątyni w Effern pod Kolonią, zatwierdził je nadinspektor budowlany w Kwidzynie. Już 4 października tego samego roku proboszcz Dzierzgonia i dziekan sztumski dokonali wmurowania kamienia węgielnego. Uroczystość przekazania kościoła katolikom prabuckim nastąpiła 2 maja 1878 roku zaś 22 maja biskup Filip Krementz konsekrował świątynię ku czci św. Wojciecha, św. Andrzeja i Serca Pana Jezusa.
    Kościół wzniesiono w stylu neogotyckim z cegły na kamiennej podmurówce. W 1903 roku dobudowano pięciokondygnacyjną wieżę pod którą znajduje się główne wejście do kościoła.
    W szczytowej ścianie prezbiterium umieszczono na przełomie XIX/XX w. trzy witraże podzielone na dwie kwatery. Witraże przedstawiają scenę objawienie tajemnicy Serca Jezusowego św. Marii Małgorzacie Alacoque, dalej św. Andrzeja i św. Wojciecha oraz św. Katarzynę Aleksandryjską i św. Barbarę. Na uwagę zasługują dwa neogotyckie ołtarze boczne poświęcone M. B. Częstochowskiej i św. Józefowi a także chrzcielnica, konfesjonał, klęczniki i krucyfiks pochodzące z tego samego okresu.
    W 1878 roku, zakład organmistrzowski Augusta Terletzkiego z Elbląga zbudował dla kościoła 12 głosowe organy. Te najprawdopodobniej został zniszczone w czasie działań wojennych. Po 1945 roku do kościoła zostały sprowadzone organy z kościoła w Gdakowie. Jest to instrument firmy szczecińskiej, wybudowany w roku 1910r. W 1948 r., z kościoła katedralnego, przeniesiono dzwon odlany w 1589 r. zaś w 1924 roku ufundowano drugi mniejszy.
    Należy zwrócić uwagę na prezbiterium w którym brak ołtarza głównego, zastępuje tabernakulum ozdobione symbolami eucharystycznymi. Nad nim rolę dekoracyjną i symboliczną pełni wykuty z miedzi pelikan. Ołtarz soborowy wykonano z marmuru.
    Po II wojnie światowej jednym z pierwszych proboszczów w Prabutach był jasnowidz, franciszkanin o. Czesław Klimuszko. Zaczął odnawiać zniszczony kościół, pracował własnymi rękami, prosił o datki na remont. Podczas jednej z wypraw po datki do Warszawy spotkał biskupa Maksymiliana Kellera, przedwojennego ordynariusza warmińskiego wywiezionego przez Niemców.
    W Prabutach zaczęła rosnąć sława o. Czesława ,, jako wizjonera - pomagał odnaleźć zagubione w czasie wojny osoby, potrafiąc wskazać miejsce ich przebywania lub spoczywania ciał. Otrzymywał masę listów, coraz więcej też ludzi przyjeżdżało osobiście. W czasie jego pobytu w Prabutach miało miejsce ważne wydarzenie. W czerwcu 1947 roku w Olsztynie odpowiadał na pytania osób duchownych i świeckich, chcących dowiedzieć się więcej czy wręcz wyjaśnić fenomen jasnowidzenia franciszkanina. Przewidział wówczas śmierć kardynała Hlonda, czym niejako uwierzytelnił swój dar. Taka “popularność” księdza nie uszła uwadze komunistycznej władzy, która postanowiła usunąć niewygodnego duchownego. O. Czesław, przeczuwając niebezpieczeństwo, 8 grudnia 1948 roku, w przebraniu kobiety, uciekł na południe Polski.
    Źródło:
    Jan Wiśniewski, Budowa kościoła św. Wojciecha w Prabutach (1876-1878), Studia Elbląskie 3, 85-95, 2001
    ➤ Licence:
    You’re free to use this song in any of your videos, but you must include the following in your video description (Copy & Paste):
    Song: INOSSI - Moments
    Music provided by Vlog No Copyright Music.
    Creative Commons - Attribution 3.0 Unported
    Video Link: • INOSSI - Moments (Vlog...

КОМЕНТАРІ • 1

  • @user-oc6uo1wk1q
    @user-oc6uo1wk1q 5 місяців тому +2

    Doskonale ujecia i historia... Pozdrawiam