CENTAR ZA VANTELESNU OPLODNJU: dr Nebojša Marković - KRATKA ILI DUGA ŠEMA? STIMULACIJE U IVF-U
Вставка
- Опубліковано 19 гру 2024
- Šansa za roditeljstvo: sansazaroditel...
Centar za vantelesnu oplodnju: besplatan nacionalni broj: 0800 333 030
Instagram: #sansazaroditeljstvo
Kontakt: +38161/624-5224
Vrlo često smo u prilici da slušamo o stimulaciji od onih koji su u proceduri vantelesne oplodnje. Tuđa iskustva donose pitanja i nedoumice: Kome se preporučuje kratka, a kome duga šema stimulacije? Zašto se nekima savetuje procedura bez stimulacije? Da li stimulacija opasna i kakve će posledice imati po zdravlje žene?
Šta tačno znači duga šema, a šta kratka? Meni su dali ovaj i ovaj lek u ovoj dozi, a prijateljici neki sasvim drugi - od čega to zavisi? Ima li razlike u dejstvu lekova koji imaju istu namenu?
Zato Centar za vantelesnu oplodnju u saradnji sa Ministarstvom zdravlja i Fondacijom Nije svejedno organizuje šesto po redu Online VTO savetovanje na temu Kratka ili duga šema? Stimulacije u IVF-u. Na ovu temu odgovore na vaša pitanja daje dr Nebojša Marković iz Specijalne bolnice za lečenje steriliteta „Spebo medical“.
Projekat Zaista sada nije svejedno - online savetovanje sa IVF stručnjacima deo je projekta Centra za vantelesnu oplodnju koji je pokrenut od strane Ministarstva zdravlja i Fondacije Nije svejedno, a u saradnji sa Udruženjem Šansa za roditeljstvo. Želimo da vam i u ovim teškim trenucima budemo blizu - na dohvat ruke, da znate da brinemo o vama i o pravim informacijama, zato pitajte stručnjake sve što vas zanima.
Dr Nebojša Marković više od 20 godina aktivno je uključen u stručni i naučni rad Odeljenja za ginekologiju i perinatologiju Zdravstvenog centra u Leskovcu. Bio je šef stručnog tima porodilišta u Leskovcu, a od 2008. godine radi kao vođa stručnog tima za VTO u okviru Specijalne bolnice za lečenje steriliteta u Leskovcu.
Hormon koji pospešuje rast jajnih ćelija (FSH - folikulostimulirajući hormon) se nalazi u veoma malim injekcijama a u visokim, ali tačno određenim dozama. Tako kontrolisano stimulišemo jajnike i to dovodi do bure hormona čime se daje šansa mnogim jajnim ćelijama da isplivaju na površinu. Kome prija više duga šema, a kome kratka, zašto neko prima više FSH, a neko odmah krene i sa LH.
Izvlačimo jajnu ćeliju iz tela u postupku koji se zove punkcija ili aspiracija. Ostavljanje ovako zrelih jajnih ćelija u telu radi oplodnje dovelo bi do neprihvatljivog rizika od blizanačke trudnoće, trudnoće sa trojkama, čak i rizičnijih višestrukih trudnoća, ukoliko je dijagnoza takva da se može začeti bez korišćenja IVF-a.
Ovi hormoni mogu da imaju neke prateće nuspojave, koje su obično blage, i mogu biti: crvenilo na mestu uboda injekcije, valunzi, zamagljen vid, mučnina, glavobolja, iritacije, umor…
Udruženje Šansa za roditeljstvo je udruženje zainteresovanih građana koji se zalaganjem zauzimaju za poboljšanje uslova vantelesne oplodnje u Srbiji.
Trudimo se da delujemo na više frontova - da informišemo i edukujemo ciljanu grupu, da aktivno i aktivistički utičemo na promene u sistemu kako bi uticali na nadležne službe da se stvore svi potrebni uslovi za poboljšanje kvaliteta i uslova lečenja neplodnosti u Srbiji.
Bavimo se isključlivo problemom neplodnosti jer svaki 6. par u Srbiji ima problem sa začećem.
Naš slogan je: Da nas dvoje bude barem troje!