Stare Miasto w Lublinie z lotu ptaka

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 1 жов 2024
  • Stare Miasto w Lublinie z lotu ptaka
    www.polskazdron...
    Stare Miasto to zdecydowanie najpiękniejsza część Lublina, a zarazem jeden z najlepiej zachowanych historycznych zespołów urbanistycznych w Polsce. Na terenie Starego Miasta, które od 2006 roku jest także dzielnicą administracyjną Lublina, znajduje się wiele cennych, a przede wszystkim wartych zobaczenia zabytków, od lat przyciągających tysiące turystów z najróżniejszych zakątków kraju.
    W gronie najważniejszych wymienia się między innymi pozostałości murów miejskich, w tym Bramę Krakowską, Bramę Grodzką oraz Basztę Gotycką. Najbardziej rozpoznawalna jest bez wątpienia Brama Krakowska, strzegąca dostępu do Starego Miasta i będąca historycznym symbolem grodu. Zbudowana w XIV wieku w duchu gotyku, w XVIII wieku zyskała cechy stylu barokowego. Obecnie mieści się w niej oddział Muzeum Lubelskiego, w którym prezentowane są dzieje miasta.
    Kolejnym obiektem, który trzeba zobaczyć, jest neogotycka Wieża Trynitarska, pełniąca również funkcje dzwonnicy i będąca siedzibą Muzeum Archidiecezjalnego. Wieża Trynitarska jest najwyższym zabytkowym punktem widokowym Lublina - z platformy usytuowanej na wysokości 40 metrów turyści mogą podziwiać wspaniałą panoramę miasta.
    Do grona najciekawszych obiektów Starego Miasta w Lublinie należy zaliczyć też wzniesioną w drugiej połowie XVI wieku archikatedrę. Autorami projektu obecnie największego kościoła w mieście są jezuiccy architekci Giovanni Maria Bernardoni i Giuseppe Brizio. W archikatedrze, określanej mianem perły baroku Lubelszczyzny, można zobaczyć między innymi XVII-wieczny ołtarz, obraz Matki Boskiej Płaczącej, zbiory przedmiotów liturgicznych oraz XIV-wieczną chrzcielnicę. Zwiedzającym świątynię udostępnia się także krypty, w których pochowani są biskupi lubelscy.
    Uwadze turystów nie powinien umknąć również Trybunał Główny Koronny, początkowo pełniący funkcję ratusza, w którym po 1578 roku odbywały się sprawy sądowe szlachty małopolskiej. Teraz w budynku mieści się Pałac Ślubów, natomiast w dawnej piwnicy i więzieniu swój początek ma Lubelska Trasa Podziemna o łącznej długości około 300 metrów.
    Na terenie Starego Miasta w Lublinie znajdują się też Plac Łokietka oraz Plac Po Farze. Pierwszy z wymienionych, powstały w 1611 roku, zlokalizowany jest tuż przed Bramą Krakowską i łączy Stare Miasto z ulicami Królewską, Krakowskim Przedmieściem oraz Lubartowską. Przez długi czas pełnił rolę placu targowego, na którym handlowano głównie zbożem. Z kolei Plac Po Farze to pozostałość po kościele farnym pw. św. Michała Archanioła, rozebranym w połowie XIX wieku. U progu obecnego stulecia plac zagospodarowano, eksponując między innymi fundamenty świątyni.
    Spacerując po Starym Mieście w Lublinie warto zobaczyć także otwarty w 1822 roku Teatr Stary, będący drugim najstarszym zachowanym teatrem w Polsce, a ponadto Bazylikę św. Stanisława Biskupa Męczennika oraz Piwnicę pod Fortuną, gdzie znajdują się jedne z niewielu zachowanych na terenie Polski XVI-wieczne malowidła o charakterze świeckim. Na uwagę niewątpliwie zasługuje również kilkadziesiąt otaczających Stare Miasto renesansowych i klasycystycznych kamienic.
    Więcej naszych filmów znajdziecie na:
    www.polskazdron...
    Bądź na bieżąco i polub nas: / polskazdronapl
    Jesteśmy również na Instagramie @polskazdrona.pl / polskazdrona.pl

КОМЕНТАРІ • 2

  •  6 років тому

    Ujęcia jak zawsze na topie, ale tym razem muza dopasowana jak pięść do oka...kompletnie popsułeś obrazy z Lublina. Co Lublin ma wspólnego z kulturą orientalną? jest coś o czym nie wiemy?

  • @piotrpolska5507
    @piotrpolska5507 6 років тому

    Super