Zaļā gaisma: Pasakas tiem, kuri dodas ceļā

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 23 вер 2024
  • Dažreiz vienīgā lieta, kas ir nepieciešama, lai kaut ko sasniegtu, ir uzdrīkstēšanās. Tā varētu raksturot pasaku stāstnieka Raita Zapacka un Ceļu satiksmes drošības direkcijas (CSDD) sadarbību, kā rezultātā šogad pirmo reizi tiek rīkots pasaku konkurss bērniem par satiksmes drošību.
    Kā atzīst Raitis Zapackis, sadarbība sākusies ar to, ka kāda pasākuma laikā viņš vienkārši uzrunājis CSDD pārstāvi. “Man griaās, lai pasakas dzīvo, attīstās, lai top jaunas pasakas. Piegāju CSDD pārstāvei Gunai klāt un saku: “Klausies, es esmu pasaku stāstnieks. Varbūt mēs kopā ar CSDD varam izveidot pasaku konkursu un iesaistīt daudz bērnu visā Latvijā.” Tas bija pārsteidzoši, ka viņa teica - jā.”
    Konkursā no katras klases var izvirzīt vienu pasaku. Piemēram, bērni klasē var izveidot vienu kopīgu pasaku vai arī savā starpā vienoties, kuram no klasesbiedriem ir izdevies uzrakstīt vislabāk un šo pasaku virzīt tālāk uz konkursu. CSDD izglītības projektu vadītāja Guna Zvīgule skaidro, kādas pasakas tad tiek sagaidītas no bērniem. “Šis konkurss tiek organizēts pirmo reizi sadabrībā ar Raiti Zapacki. Esam izsludinājuši jau kopš 16. septembra pasaku konkursu - pasakas tiem, kas dodas ceļā. Šajā konkursā var piedalīties 1.-6. klašu skolēni no jebkuras Latvijas izglītības iestādes. Iesniegt vienu pasaku no klases, ko papildina arī viena ilustrācija. Pasakām ir jābūt pamācošām par satiskmes drošību, par cilvēkiem vai varoņiem, kuri dodas ceļā. Pasakai nav jābūt ļoti garai. Mēs esam izvēlējušies līdz 500 vārdiem, lai pasaka būtu lakoniska, bet tajā pašā laikā jābūt iekļautām pamācībām, varbūt kādam vēstursikam faktam vai tēliem, ko var brīvi izvēlēties. Tie var būt dzīvnieki, cilvēki, citplanētieši, kuri atrbrauc un neievēro mūsu ceļu satiskmes noteikumus. Kapēc nē? Pilnīgi jebkas, kas ienāk bērnam prātā. Fantāzija ir ļoti liela, lidojums var būt liels, lai bērni kopā ar pasniedzēju šajā konkursā piedalītos un radītu kaut ko tādu, kas atkal veidotu jaunu lappusi Latvijas pasaku vēsturē. ”
    Šāda konkursa laikā bērniem būs iespēja ne tikai uzlabot savas satiksmes drošības zināšanas, bet arī apgūt zināšanas par to, kas slēpjas zem automašīnas pārsega. Raitis Zapackis stāsta: “Veidojot sadarbības, varam attīstīties un iesaistīt arvien vairāk cilvēku. Tas, ka bērniem būs iespēja izzināt auto būvi, iemācīties ceļu satiksmes noteikumus, visi no pašas mazotnes esam ceļu satiksmes dalībnieki. Mums katram ir jāzina kaut kas no tā, lai dotos ceļā. Bērniem būs iespēja būt radošiem, veidot tēlus, izdomāt visādas asprātības, domāt par valodu. Tas ir ļoti visaptveroši. ”
    Lai arī šis konkurss ir paredzēts 1.-6. klašu audzēkņiem, CSDD Izglītības projektu vadītāja izsaka cerību, ka pasakas joprojām lasa džāda vecuma cilvēki. “Vairāk vai mazāk tas ir cits jautājums, bet pasakas patīk visiem. Tā ir lieta, ar kuru mēs augam, caur pasakām mēs mācāmies, izzinām pasauli, labo un slikto. Šo iemeslu dēļ mēs sākām projektu, konkursu kopā ar Raiti. Satiksmes drošība nav vienkārša tēma, ko pastāstīt bērnam. Pasakas ir interesantais veids, kā mēs šo satiskmes drošību un noteikumus varam aiznest līdz mazākajiem. “Arī 1.-6. klase tas ir laiks, kad viņi arvien vairāk satiksmē sāk piedalīties paši. Mūsuprāt, veidojot pasaku, viņi meklēs, izzinās, apgūs informāciju. Tas jebkurā gadījumā būs veiksmīgāk, noturīgāk iegūta informācija, nekā skolā vai mēs pastāstam priekšā drīkst vai nedrīkst to darīt. Viņi to būs ieguvuši paši. Veidojot varoņus, viņu atgadījumus atklājot, šo pasaku izveidojot kopumā. ”
    Gada beigās būs zināms, kuras pasakas katru klašu grupā tiks vērtētas visaugstāk. Trīs labākās pasakas no katru klašu grupas tiks ierunātas audio failā, lai tās varētu noklausīties arī pēc vairākiem gadiem. Raitis Zapackis skaidro, ka audio failos tiks ierunātas 18 pasakas.
    Šajā konkursā bērniem pasakas ir jāiesniedz līdz šī gada 8.novembrim.
    CSDD stāsta, ka arī nākotnē varētu rīkot šādus konkursus, lai nedaudz citādākā veidā bērnus uzrunātu un mācītu viņiem pašu svarīgāko par satiksmes drošību.
    Foto: Freepik; ilustratīvs

КОМЕНТАРІ •