A może jakiś film o obiektywach? Np. do czego 35mm, a do czego 70-300... Czego Ty używasz, jakie są Twoje ulubione... ;) Czekam na ten temat! :D Owszem, w internecie znajdę masę artykułów, ale fajnie byłoby o tym obejrzeć ;)
Nikon d3300 APS-C (23.5 x 15.6 mm) posiadam do niego kitowy obiektyw który nie sprawdza się w domu. Podpowiedź proszę co będzie najlepsze do robienia domowych zdjęć dzieciom, 35 czy 50mm? Z góry dzięki!
A ja uważam, że na początku to naturalne, że człowiek chce jak najbardziej technicznie podejść do zdjęć. Jeśli zaczynasz z fotografią to uświadamiasz sobie jak dużo elementów wpływa na dobre technicznie zdjęcie i jak wiele błędów można popełnić dlatego sam też bardzo dużą uwagę przykładałem do techniki. Dopiero z czasem jak opanuje się sprzęt i umiejętności tak żeby nie zepsuć zdjęcia przypadkiem to można eksperymentować mając już rozeznanie w technikach i umiejętności:) Super filmy!:)
Mam od ponad roku nikona d5600 z kitowym obiektywem. Zastanawiam się właśnie nad wyborem obiektywu staloogniskowego, zastanawiam się właśnie jaki wybrać, czy 35mm czy 50mm. Robię różne zdjęcia, portrety, krajobrazy, lubię też robić zdjęcia owadow, kwiatów. Hmmmm, może że swojej strony udzielisz opini? 😊
Hej Mordo. Kciuk w górę poleciał. Dzięki za przypomnienie o czerpaniu fanu z robienia zdjęć. Nakręciłem się już na swój pierwszy aparat Fujifilm x-100. Od jutra trzaskam nadgodziny w fabryce gówna.
W obróbce fotoshop z inteligentnym zaznaczeniem w filtrach można rozmazać tło aby dobrze komponowało sie z fotografią. Ale dzięki za podzielenie się swoją wiedzą.
Hej, spodobało mi się co powiedziałeś, bo od roku uczę się fotografii lustrzanką, a to coś czego jeszcze nie słyszała. Chciałabym tym samym wyjść z prośbą o filmik na temat samych RAWów, czyli jak wygląda droga od pstryknięcia migawki do gotowej, obrobionej fotki w tym formacie .
odległość obiektu fotografowanego od tła nie ma żadnego wpływu na głębię ostrości. oczywiście jeżeli tło jest blisko to zmieści się w płaszczyźnie ostrości, a jeżeli dalej to się nie zmieści (stąd całkowicie błędne przekonanie, że zmniejszyła się płaszczyzna ostrości). Ale to nie zmienia wymiarów płaszczyzny ostrości. Trzecim elementem (oprócz otworu przysłony i długości ogniskowej, które słusznie wymieniłeś) jest ODLEGŁOŚĆ OBIEKTU OD APARATU FOTOGRAFICZNEGO. Im dalej znajduje się obiekt od aparatu, tym szersza (głębsza) jest płaszczyzna ostrości. I odwrotnie, im bliżej, tym jest płytsza. Jeżeli nie mamy obiektywu z szeroką przysłoną, ani z długą ogniskową, zawsze jeszcze możemy sobie rozmyć tło podchodząc blisko do obiektu który fotografujemy. Takie są prawa optyki. tylko trzy rzeczy mają wpływ na głębię ostrości. wśród tych trzech rzeczy nie ma odległości obiektu od tła. Skoryguj ten filmik, a jeśli nie wierzysz porozmawiaj z jakimś fotografem który jest po studiach fotograficznych i miał wykłady z optyki. Pozdrowienia
Ja np cofnąłem się w czasie do fotografii analogowej. To był prawdziwy test moich umiejętności. W moich zdjęciach brakowało przemyślanego kadru. Mając 34 strzały nauczyłem się pokory. Miałęm problem z ostrzeniem, kadrowaniem i dobieraniem odpowiedniej przysłony. Teraz patrząc z perspektywy lat to ciesze się, że zdecydowałem się na ten krok. Polecam kupić sobie jakiegoś olympusa om2 np. Daje satysfakcje jakiej do tej pory nie dają mi znacznie droższe aparaty cyfrowe. A jeszcze coś odnośnie pliku raw i JPG. Nie słyszałem do tej pory bardziej celnej uwagi dotyczącej tego zjawiska. Artystyczne zdjęcie fotografią cyfrową w formacie jpg? To jak zrobić zdjęcie w fotografii analogowej i oddać film do labu. CHyba, że ktoś myśli, że ludzie robią w rawach tylko po to, żeby zretuszować zdjęcie no hmmmm. Chociaż nie chcę się kłócić. Dla mnie to zamykanie się na świat i różne opcje. No a ja lubię się uczyć
Z RAWami też nie ma co przesadzać żeby strzelać tylko w tym formacie. W momencie gdy dopiero uczymy się obsługi aparatu, komponowania kadrów, i ogólnie robienia zdjęć, to niekoniecznie warto zapychać sobie dyski ogromną ilością nie zawsze trafionych zdjęć tylko w rawach, które, pomijając większy rozmiar niż pliku jpg, trzeba też przeglądać w programie do edycji, wywołać, często nie tylko po to żeby móc gdzieś wysłać, umieścić, a po to żeby móc normalnie obejrzeć je na komputerze. :D Osobiście strzelam w trybie raw+jpg, i jak dla mnie to najlepsza opcja. Zawsze staram się strzelać dopracowane jpgi, także z nich korzystam, a rawy traktuje jako kopie zapasową, która może się przydać gdy kiedyś najdzie mnie ochota na inny klimat zdjęcia. :)
Też robię JPG + RAW. Jednak JPG służy mi tylko do podglądu miniaturek. RAW w pewnym momencie jest niezastąpiony i pozwala uzyskać najlepszą jakość ze sprzętu, którym fotografujemy :)
Ja jestem zdania, że pliki RAW warto zapisywać na każdym etapie w fotografii. Nigdy nie wiesz, kiedy ustrzelisz coś, co otworzy Ci oczy na Twoje zdjęcia. Ponadto do obróbki zdjęć też możesz wrócić kilka lat po ich zrobieniu, bo może akurat jest to czas, kiedy zdobędziesz większą zwinność w posługiwaniu się narzędziami typu Lr czy Ps.
jedna rada do filmów, utnij ostrosć cyfrową to zyskasz dużo lepszą jakość obrazu , np.jak nie masz profilu C-log do canona to możesz kręcic na profilu neutralnym i jeszcze do tego skontrolować czy jest ostrość cyfrowa na 0 i kontrast zmniejszony
I wszystko prosto i jasno wytlumaczone,dzieki! Po obejrzeniu kilku Twoich filmikow juz wiem jaki obiektyw mnie ucieszy. Gnebi mnie tylko takie pytanie.Po co placic wiecej za obiektyw z przeslona 1.4 skoro tak rzadko ja uzywasz Najczesciej z powodu slabszej ostrosci?Moze lepiej od razu kupic 1.8? Masz ode mnie suba za skromnosc,,w ktorym z filmow chwaliles Rafala i jego siostre,,a to rzadko sie zdaza.Powodzenia
Również się ciesze, jednocześnie filmem o obróbce nocnego nieba przez który trafiłem na Twój kanał zainteresowałem się innymi dziedzinami fotografii które mnie wciągnęły Tak samo jak wybór 50mm czy YN560III nie był przypadkowy niż z filmów 😀
Damian, czym jest dla Ciebie aparat kompaktowy? Czy to aparat, który posiadasz i możesz się podzielić szczegółami? Dodatkowo mam wrażenie, że używasz (podobnie jak autor video) skrótu myślowego, że lustrzanka = profesjonalny aparat. Wcale tak nie jest. Na rynku znajdziesz wiele amatorskich lustrzanek. A z drugiej strony, najnowsze profesjonalne aparaty fotograficzne w ogóle lustra nie posiadają. Na rynku znajdziesz też niszowe profesjonalne aparaty kompaktowe, choćby RX1R ;-)
A co powiesz jakie ustawienia dobrać... W aparacie, bo mam w opcjach obok balansu bieli tryby krajobraz itp itd a wielu fotografów mówi aby ustawić sobie preset wszystko na 0 aby te zdjęcia były czyste i nie skazone nawet obróbką aparatu czy takie zdjecia maja szanse gdzieś coś osiągnąć?
5 element to nauka. nic nie przychodzi od razu. należy poświęcić czas i energię na to by zdobyć wiedzę, bez której ciężko jest tworzyć. Podstawy o świetle, kadrowaniu i 100% znajomość swojego sprzętu to dla mnie absolutne minimum.
Hej Michał. Jak fotografuję w formacie RAW to ma znaczenie czy mam ustawiony jakikolwiek tzw. v-log, s-log filmowy? Bo często w bezlusterkowcach, bądź lusterkowcach coś takiego występuje jak profil koloru. Czy fotografia w formacie RAW "wyłącza" jakby te funkcję i fotografuje w jak najwyższej jakości/dynamice tonalnej (wyższej)?
Michał, co sądzisz o nagraniu filmu o tym jak czytać histogram zdjęć? Przestałem korzystać z LCD żeby oceniać zdjęcia ale nie do końca rozumiem o co chodzi z histogramem, a może masz już post na blogu? Jeśli tak proszę o link :)
@@fotoblyskcom Super, cieszę się. Bardzo dobrze tłumaczysz i wszystko wyjaśniasz w najprostszy sposób, mam nadzieję, że po obejrzeniu tego materiału w końcu zrozumiem o co chodzi z histogramem (jak już nagrasz oczywiście) :D
Hej, dobry materiał. Ja swoje pierwsze kroki lustrzanką i zabawą głębią ostrości zacząłem od tematów makro z Sigmą 17-70, bardzo cenne doświadczenie. Druga zabawa jaką umożliwił mi aparat lepszej klasy to zdjęcia wykonywane po zmroku. Wtedy jeszcze lepiej poskładałem w całość informacje zależnościach przesłona-czas naświetlania-czułości. A przy okazji okazało się że przy priorytecie przesłony ustawionej na f2.8 źródła światłą wyglądają zupełnie inaczej niż na f22. To była nauka przez doświadczenie. A z elementów które dokupiłem i wpłynęły na jakość zdjęć którymi ja się interesowałem to statyw i kołowy filtr polaryzacyjny które odkryły przede mną nowe możliwości. Pozdro!
Michał odpisz jak masz czas jesli korzystam ze zwyklego aparatu smartphone to czy jakosc zdjecia sie zmienia kiedy chce ustawic kontrast itp. nasycenie czy to zalezy zawsze od programu? czy jest możliwosc obróbki zdjecia ktore wyszło przyzwoicie tylko że potrzebuje zreperowac wygląd włosów na danym kadrze pozdrawiam
Może jakiś film o obróce w lightroomie (oczywiście płatnym) ale w wersji na telefon? Bo tylko taką wersją dysponuję a nieco się ona różni? Ciekawy byłby też filmik o tym jak obrabiasz swoje zdjęcia, chodzi mi o stałe elementy twojej obróbki (typu poprawianie kolorów, ekspozycji itp.)
1. Dla laików - kupno obiektywu 50mm ma najwiecej sensu, ale na koncu tego punktu powiedziales - kupcie jakikolwiek obiektyw z dobrym swiatlem, co nie jest do konca prawda, bo bardzo trudno poczatkujacemu bedzie dobre zdjecie zrobic 16mm f1.4 :), wiec moze dodam ze 50mm+ (przy apsc) 2. no i tu sie do konca nie zgodze, znam troche ludzi ktorzy zrazyli sie do fotografowania przez to ze wszyscy im mowili zeby w RAWach robic - moim zdaniem RAW powinien byc swiadomy po dlugim czasie korzystania z JPG. Jesli ktos nie umie wywolac zdjecia, to nie warto robic w RAW. powoduje to tez ze ktos ma wiecej pracy - moim zdaniem, warto robic zdjecia w JPG , wiedziec ze jest RAW, i w chwili kiedy JPG bedzie niewystarczajace - przesiasc sie na RAW - wiedziec co moze aparat zaoferowac i jak zdjecia moga wygladac. ja bym dodal tez 5 rzecz - ogladac, ogladac, ogladac, ogladac zdjecia (i myslec przy tym)
@@prezes30111 dokladnia. Raw + jpg to swietne rozwiazanie. No chyba ze potrzebujesz szybkiego trybu seryjnego... Zawsze mozna poprawic zdjecie jesli jpg wyjdzie kiepski - swiatlo, kontrast oraz wb. Od siebie dodalbym ze obecnie rawy mozna obrabiac praktycznie we wszystkich wspolczesnych aparatach i jest to bardzo proste. Na pewno lepiej miec i umiec light rooma ale zawsze istnieje takie rozwiazanie.
Witam serdecznie. Dziękuje za wszystko co do tej pory zostało stworzone dla nas ;-) Chciałam zapytać jak długo trwała twoja nauka fotografii do tego czasu? Jestem początkująca i zauważyłam, że to nie takie proste, jak mi się wydawało, aczkolwiek dajesz mi nadzieję. Pozdrawiam ! ;-)
@@fotoblyskcom Dziękuję za odpowiedź i dziękuję za wszelką wiedzę, którą dzielisz się z nami, za ten czas nam poświęcony :-) Pozdrawiam i wszystkiego dobrego życzę :-)
Czy mógłby nagrać pan film, lub napisać post na blogu apropo przechowywania zdjęć? Co jest do tego najlepsze, np. dysk przenośny, jeżeli tak to który? Gdzie pan przechowuje? Bardzo dziękuję
Miałam masę zdjęć na dysku przenośnym dobrej firmy. Na szczęście jako backup... Pewnego pięknego dnia dysk po prostu sam z siebie przestał działać i nie można go naprawić... Myślę że dodatkowe dyski twarde w kompie są bezpieczniejsze... Ja się zawiodłam i nie zaufam przenośnym 😞
Cześć, bardzo fajny materiał, mam dwie uwagi :) 1. To nie jest tak, że po prostu JPEG przechowuje max 256 poziomów danego koloru, a RAW co najmniej 4096? Dzięki wielu poziomom (nawet do 16k) także prześwietlone/niedoświetlone zdjęcie jak pokazałeś ma dość dużo informacji o tonach, które można potem wyłuskać. 2. RAW to jak wspomniałeś czysty obraz z matrycy, a JPEG to zdjęcie po przetworzeniu przez procesory sygnałowe (DSP), zaletą korzystania z JPEG jest to, że część aparatów (np. mój Sony A) wprowadza korekcję zniekształceń układu optycznego w zależności od ogniskowej + usuwa winietowanie, które widać w RAW w rogach obrazu oraz usuwanie szumów matrycy (np, przy większych ISO). Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby cykać RAW+JPEG na szybkiej karcie pamięci (chyba, że leci seria), a potem w zależności od zastosowania wybrać z czego chcemy korzystać. Pozdrówki, ogladam kolejne odcinki!
Hej, JPEG jest kompresją stratną, to znaczy, że gubi część informacji. Algorytm skonstruowany jest tak, ze usuwa wszystko czego nie widać, bo to nie ma wpływu na odbiór zdjęcia - ale ta usunięta informacja to jest właśnie to, dzięki czemu można by było uratować zdjęcie. Dodatkowko, tak jak mówi autor, zdjęcie potraktowane jest oprogramowaniem aparatu, które z natury rzeczy jest bardzo generyczne (balans bieli itd.) i nie ma takich mozliwosci jak profesjonalne programy typu Photoshop, więc nie dość, że gubi informacje to jeszcze może zepsuć zamiast poprawić (szczególnie przy trudnych warunkach oświetleniowych). Tak czy siak, obróbka RAW-ow to czasochłonne zajęcie i w przypadku zdjęć amatorskich, gdzie mamy po prostu pamiątkę z wycieczki, często wystarczy robić tak jak mówisz - RAW + JPEG, i jeżeli JPEG jest wystarczająco dobry to nie bawić się już RAW-em :) pozdrawiam
Z obróbki zagadnień nie mam... ale chętnie bym się dowiedział wszystkiego o trybach pomiaru światła i czy odpowiedni jego wybór ma znaczenie gdy fotografujemy w manualnym trybie? Bo to dość ciekawa kwestia U mnie największy wpływ na moje zdjęcia miał chyba statyw :D Zacząłem robić nocne zdjęcia i robiłem je przez długi czas i wtedy nauczyłem się najwięcej o wszystkich parametrach aparatu...bo w słabym świetle jest to o wiele bardziej ważne aby wszystko ustawić poprawnie. Wiedziałem dzięki temu czego mi trzeba, do czego jaki obiektyw bym wykorzystał i w jaki sposób. A poza tym to jeszcze dużo zmienił w mojej fotografii Peter McKinnon i Twój kanał bo za równo t i tu najczęściej sięgałem po odpowiedzi na pytania, albo szukałem informacji i sugestii :D
F 1.8 stałoogniskowy do sony-e kosztuje od tysiąca za jakiś uzywany selFe50 do kilku za np. sel85f18. Więc parę stówek to przesada. Ale rady fajne i stosuje je w zmiennogniskowych. 👍
@@reflex04 "W fotografii cyfrowej rejestracja zdjęć w formacie RAW pozwala na zachowanie najwyższej wierności odwzorowania obrazu oferowanej przez aparat, dając możliwość dokładnej obróbki pliku na komputerze." ;)
Swietny Material Michal, nie wiem czy komus sie przyda czy tez nie ale Bardzo fajnie sie Ciebie slucha, Twoja zona rowniez bardzo dobrze czuje sie przed obiekrywem, fajnie to wszystko u Was wyglada. Ostatnio kupilem 50mm 1.8 do canona i mam problem, poniewaz gdy robie zdjecia na f2.0 f2.2 f2.5 obiektyw nie trafia mi w konkretny obiekt, z 20 zdjec np zrobi 1,2 celne, najwiekszy problem mam gdy chce zrobic zdjecie calej modelce wtedy juz calkiem pojawia sie problem z celnoscia, gdy robie zdjecie polowy modela juz jest lepiej bo trafia czesciej, czy ktos z was mi taki problem? Pizdrawiam Was i dziekuje Michal ze jestes tu z nami :)
Podpinam do canona 750d na kitowym obiektywie nie mam zadnego problemu, na tej 50tce tylko tak jest ze nie trafia af, nie wiem czy moge kalibrowac chyba nie mam tej opcji jeszcze jutro dokladnie sprawdze moze faktycznie tak jak ponizej ktos pisal ze bywaly trefne egzemplaze, jak myslisz ktory oprocz tej 50tki moge kupic zeby nie wydac wiecej niz 900zl by byl lepszy do portretow i byl dosc jasnym szklem? Pozdrawiam Was Michal
Malibu Blend 50 to wbrew pozorom świetny obiektyw o ogromnych możliwościach, standard do portretów z małymi zniekształceniami, a odnośnie AF, Canon jeśli dobrze pamietam i się nie mylę, poprawnie działa z przesłoną f2.8 tylko w środkowym punkcie AF, dlatego jeśli ustawisz wartości większe od f.2.8 może nie trafiać, mikrokalibracja niewiele pomoże i chyba nie do tego służy, jeśli nie zbadasz czy dany obiektyw ma front czy back focus i za każdym razem AF nie trafia w ten sam sposób, musisz go skalibrować za pomocą mikrokalibracji. Jeśli aparat nie trafia w obiekt raz przed, raz za obiektem, korzystaj z manualnego ustawienia ostrości ;) bo w tak jasnych obiektywach przy słabych warunkach oświetleniowych ten problem to normalna sprawa zwłaszcza jak robisz zdjęcia blisko od danego obiektu. Poczytaj o tym i pokombinuj a przede wszystkim przejrzyj instrukcje swojego aparatu, czasami się przyda, a zawiera ona mnóstwo pożytecznych informacji wbrew pozorom. Są ludzie którzy robią zdjęcia tylko i wyłącznie pięćdziesiątka ze świetnymi osiągnięciami ;)
FotoBlysk.com, ale mu odpowiedziałeś, stm to w sumie ten sam obiekty z innym napędem, dzięki któremu możesz płynnie ustawiać ostrość, jak nie kręci filmów, to po co mu stm, optycznie to zbliżone obiektywy, jak już niech szuka 85mm albo 100mm do portretów, ale w tych pieniądzach nowego nie kupi, zostaje rozbieranie kasy lub szukanie używanego. Pozdrawiam.
Odkąd zacząłem strzelać w RAW swoją A200, moje foty wskoczyly w zupełnie inny wymiar- to jak różnica pomiędzy fotografowaniem w trybie AUTO, w porównaniu do MANUAL ;-)
Są dwa zestawy, można dodać dwa do koszyka i kupić jako całość: sklep.fotoblysk.com/produkt/presety-lightroom-acr-1/ sklep.fotoblysk.com/produkt/presety-lekcje-lightroom-acr/
Szczerze powiedziawszy mam stary aparat Nikona D60 zaczynam się bawić z fotografią i po pewnym czasie zacząłem używać RAW'u i często mi to pomaga bo nieraz przesadziłem z parametrami i zdjęcia wychodziły za ciemne itp i dzięki raw praktycznie wszystkie uratowałem aż dziwiąc się ze tak ciemne zdjęcia zaczęły wyglądać normalnie po obrobieniu.Pozdrawiam.
Prawda, prawda! Dobra rada: praktycznie dla wszystkich sensorów lepiej jest zdjęcie niedoświetlić, niż prześwietlić. Z za ciemnych obszarów zdjęcia zawsze łatwiej coś wyciągnąć, niż z za jasnych. (oczywiście mówię o RAW'ach)
Ja wczoraj kupiłam swojego Nikona d3400, mój dziadek jest fotografem i też kupił go dla siebie (nie do pracy, tylko bardziej dla siebie, na wyjazdy i imprezy rodzinne)
Moje 3 elemęnty to,bardzo by mi ulepszyłý życie:1-niepotrzebne światła wdzień w samochodach! :Niepotrzebna zmiana czasu z letniego na zimowy!:Osobny kanał,czy stacja na REKLAMY"!!!
Sony A7R III, Nikon D850, Canon EOS 5D Mark IV? Chodzi głównie o nagrywanie. Jednak i imprezy aby miał zastosowanie do zdjeć. Przekonuje mnie sony jednak myśle nad poczekaniem nad nikonem z co byś radził i osobiście wybrał. Obiektyw Max do nich 5 tyś.
Jeżeli miałbym budować zestaw od zera (nastawiony tylko na nagrywanie) to postawiłbym na Sony. W nagrywaniu daje wielkie możliwości - rozpiętość tonalna, profile, 100kl/s i wiele innych. Jednak warto poczekać jakiego bezlusterkowca wypuści niedługo Canon. Być może pozamiata rynek.
Mogę się podpisać pod każdym z wymienionych punktów. Oczy mi się otworzyły po kupieniu porządnej jasnej pięćdziesiątki. Później pojawił się pierwszy w pełni dobrany przeze mnie zestaw z zupełnie innym szkłem niż to kitowe i odkrycie Lightrooma. Teraz jednak widzę, że zamiast w 50mm pójdę w kolejnego zooma.
z tą 50-tką canona to radzę uważać :) szczególnie z mk 2 - z moim canonem 40d gdzie rozdzielczość ekranu pozwala tylko na dosłownie podgląd zdjęcia a nie jego ocenę, nie jestem w stanie określić czy faktycznie jest tam ostrość - z mk2 mam przygody gdzie 40% zdjęć na sesji nawet z f 2,5 jest po prostu nie ostra - trafia nie tam gdzie celuje itp. Jeśli już ktoś by się decydował na 50-tkę to nową wersję stm - wolniejszy AF ale celniejszy oraz ponoć mk1 też daje rade. Ewentualnie jak macie obiektyw na miejscu to przetestujcie własnie w plenerze na 15-20 zdjęć i sprawdzić czy nie ma problemu z AF :)
Być może to właśnie kwestia konkretnego egzemplarza. Ja miałem ją z Canonem 50D i nie było problemu z ostrością. Oczywiście jeżeli ktoś ma większy budżet to również rekomenduję wersję STM :)
Jestem wielkim pasjonatem fotografi od roku :( ale niestety mam 14lat mojej mamy nie stać na kupienie aparatu . Jakiś pomysł na tani ale dobry ?? Tak do 200zł ? Prosze o odpowiedź ponieważ i tak będe musiał pozbierać taką sporą sumę pieniędzy
Ja bym się przyczepił trochę do tego rozmywania tła ogniskową :D Większa ogniskowa nie powoduje rozmycia tła, tylko jego powiększenie i przybliżenie. "Nieświadomy" oglądacz tego być może nie dostrzeże, ale jednak :)
Oczywiście, tło jest kompresowane. Jednak potocznie mówi się, że jest ono rozmyte a kierując przekaz do osób początkujących, chcę mówić prostym językiem bo wtedy jest łatwiej to wszystko zrozumieć :)
To ja dorzucę coś od siebie o filmie :) Filmowanie, portretów na tak otwartej dziurze mija się z celem... Oczywiście fajnie jest mieć dobra plastykę i płytką głębię ale kiedy podczas wywiadów oczy są w focusie a nos już poza to jest to błąd i dziwnie się ogląda ;/
Czołgiem :) Pytanie. Lumix robi zdjecia w raw2, niestety camera raw ani lightroom nie obsługuje tych formatów ( a przynajmniej nie wersje które posiadam :p). Konwertuje to na DNG. I tu pojawia się moje pytanie. Czy taka konwersja pozwala na zachowanie wszystkich właściwości zdjecia? Mam wrażenie że różnica w obróbce JPG a DNG znikoma lub mała. Czy to problem konwersji?
super filmik, świetne porady, tylko mam małą uwagę uważam że czesto się powtarzasz potafisz 3 razy powiedziec to samo co i wydłuża filmik i lekko męczy, mam ochotę przewijać takie momenty ale to oja subiektywna ocena która może tb pomoże, ogółem wszystko bardzo przydatne
Jak juz jestem to moge ja odpowiedziec, Tzn ze minimalna ogniskowa masz 6mm a maksymalna 72mm, maksymalne swiatlo to 2.7 (przy 6mm) a maksymalne przy 72mm jest 3.5 Jesli chcesz ladny portret na tym obiektywie zrobic to praktycznie tylko 72mm F3.5, no ale 3.5 to nie jest jakos super :)
Fotografia to nie tylko robienie zdjęć to kreatywne pokazanie świata, które nikt nie dostrzega oprócz osoby stojącym za obiektywem.
Dokładnie tak. Technika lis to sprawa drugorzędną. Światło w fotografii jest najważniejsze i kupić się go nie da. Można je tylko widzieć lub nie.
@@krzysztofmierzejewski y
A może jakiś film o obiektywach? Np. do czego 35mm, a do czego 70-300... Czego Ty używasz, jakie są Twoje ulubione... ;) Czekam na ten temat! :D Owszem, w internecie znajdę masę artykułów, ale fajnie byłoby o tym obejrzeć ;)
Super pomysł! Chętnie przygotuję taki materiał :)
Też jestem za
Ja kupiłem 35 mm a nie 50 na początek mam nadzieje, ze wiele nie stracę na tym
Jeszcze mogę go oddać , czy na razie wystarczy ?
@@Skajster 35 dla cropa tak daje 50
Bardzo lubię pana słuchać. Prosto i jasno wszysto pan tłumaczy.
Bardzo mi miło!
Za tak dobrze przygotowany materiał i chęć dzielenia się wiedzą i doświadczeniem musi polecieć subek.
Bardzo mi miło! Witam w ekpie! :)
Dzięki, dobry filmik. Konkretnie i szybko przekazane informacje, za to wielki plus, bo nie lubię jak ktoś powoli mówi i rozwleka temat.
Super !!!! nie ze wszystkim sobie radze nie wszystko rozumie ale doceniami bardzo!!!!!!!!szanuje ! MISTRZ!
Ciekawy film warty obejrzenia. Teraz już wiem co mogę jeszcze poprawić w swojej fotografii.
Nikon d3300 APS-C (23.5 x 15.6 mm) posiadam do niego kitowy obiektyw który nie sprawdza się w domu. Podpowiedź proszę co będzie najlepsze do robienia domowych zdjęć dzieciom, 35 czy 50mm? Z góry dzięki!
A ja uważam, że na początku to naturalne, że człowiek chce jak najbardziej technicznie podejść do zdjęć. Jeśli zaczynasz z fotografią to uświadamiasz sobie jak dużo elementów wpływa na dobre technicznie zdjęcie i jak wiele błędów można popełnić dlatego sam też bardzo dużą uwagę przykładałem do techniki. Dopiero z czasem jak opanuje się sprzęt i umiejętności tak żeby nie zepsuć zdjęcia przypadkiem to można eksperymentować mając już rozeznanie w technikach i umiejętności:) Super filmy!:)
Mam od ponad roku nikona d5600 z kitowym obiektywem. Zastanawiam się właśnie nad wyborem obiektywu staloogniskowego, zastanawiam się właśnie jaki wybrać, czy 35mm czy 50mm. Robię różne zdjęcia, portrety, krajobrazy, lubię też robić zdjęcia owadow, kwiatów.
Hmmmm, może że swojej strony udzielisz opini? 😊
Bardzo fajne rady, spróbuje tej kreatywności - chyba mi jej właśnie brakuje. Z obróbką tez nie jest tak łatwo, ale idzie chyba lepiej 😉
Hej Mordo. Kciuk w górę poleciał. Dzięki za przypomnienie o czerpaniu fanu z robienia zdjęć. Nakręciłem się już na swój pierwszy aparat Fujifilm x-100. Od jutra trzaskam nadgodziny w fabryce gówna.
W obróbce fotoshop z inteligentnym zaznaczeniem w filtrach można rozmazać tło aby dobrze komponowało sie z fotografią. Ale dzięki za podzielenie się swoją wiedzą.
sztuczne rozmycie ciężko porównać do tego generowanego przez optykę
Uwielbiam Twoje filmy ❤️
Hej, spodobało mi się co powiedziałeś, bo od roku uczę się fotografii lustrzanką, a to coś czego jeszcze nie słyszała. Chciałabym tym samym wyjść z prośbą o filmik na temat samych RAWów, czyli jak wygląda droga od pstryknięcia migawki do gotowej, obrobionej fotki w tym formacie
.
Hej!
Super propozycja, pomysł ląduje w notatniku :)
Hej, dzięki bardzo za Twoje bardzo cenne i inspirująco-motywujące filmy.
Hej! Bardzo proszę, cieszę się, że się podobają! :)
Mam pytanie : czy udzielasz lekcji przez np zoom ? Podoba mi się Twoja forma tłumaczenia 🤗
odległość obiektu fotografowanego od tła nie ma żadnego wpływu na głębię ostrości. oczywiście jeżeli tło jest blisko to zmieści się w płaszczyźnie ostrości, a jeżeli dalej to się nie zmieści (stąd całkowicie błędne przekonanie, że zmniejszyła się płaszczyzna ostrości). Ale to nie zmienia wymiarów płaszczyzny ostrości. Trzecim elementem (oprócz otworu przysłony i długości ogniskowej, które słusznie wymieniłeś) jest ODLEGŁOŚĆ OBIEKTU OD APARATU FOTOGRAFICZNEGO. Im dalej znajduje się obiekt od aparatu, tym szersza (głębsza) jest płaszczyzna ostrości. I odwrotnie, im bliżej, tym jest płytsza. Jeżeli nie mamy obiektywu z szeroką przysłoną, ani z długą ogniskową, zawsze jeszcze możemy sobie rozmyć tło podchodząc blisko do obiektu który fotografujemy. Takie są prawa optyki. tylko trzy rzeczy mają wpływ na głębię ostrości. wśród tych trzech rzeczy nie ma odległości obiektu od tła. Skoryguj ten filmik, a jeśli nie wierzysz porozmawiaj z jakimś fotografem który jest po studiach fotograficznych i miał wykłady z optyki. Pozdrowienia
Ja np cofnąłem się w czasie do fotografii analogowej. To był prawdziwy test moich umiejętności. W moich zdjęciach brakowało przemyślanego kadru. Mając 34 strzały nauczyłem się pokory.
Miałęm problem z ostrzeniem, kadrowaniem i dobieraniem odpowiedniej przysłony. Teraz patrząc z perspektywy lat to ciesze się, że zdecydowałem się na ten krok. Polecam kupić sobie jakiegoś olympusa om2 np. Daje satysfakcje jakiej do tej pory nie dają mi znacznie droższe aparaty cyfrowe.
A jeszcze coś odnośnie pliku raw i JPG. Nie słyszałem do tej pory bardziej celnej uwagi dotyczącej tego zjawiska. Artystyczne zdjęcie fotografią cyfrową w formacie jpg? To jak zrobić zdjęcie w fotografii analogowej i oddać film do labu. CHyba, że ktoś myśli, że ludzie robią w rawach tylko po to, żeby zretuszować zdjęcie no hmmmm. Chociaż nie chcę się kłócić. Dla mnie to zamykanie się na świat i różne opcje. No a ja lubię się uczyć
Polepszyły się moje zdjęcia po kupieniu obiektywu staloogniskowego 50mm. Od razu zdjęcia się poprawiły oczywiście w pozytywną stronę ☺☺
A mogą się poprawić w stronę negatywną?
Z RAWami też nie ma co przesadzać żeby strzelać tylko w tym formacie. W momencie gdy dopiero uczymy się obsługi aparatu, komponowania kadrów, i ogólnie robienia zdjęć, to niekoniecznie warto zapychać sobie dyski ogromną ilością nie zawsze trafionych zdjęć tylko w rawach, które, pomijając większy rozmiar niż pliku jpg, trzeba też przeglądać w programie do edycji, wywołać, często nie tylko po to żeby móc gdzieś wysłać, umieścić, a po to żeby móc normalnie obejrzeć je na komputerze. :D Osobiście strzelam w trybie raw+jpg, i jak dla mnie to najlepsza opcja. Zawsze staram się strzelać dopracowane jpgi, także z nich korzystam, a rawy traktuje jako kopie zapasową, która może się przydać gdy kiedyś najdzie mnie ochota na inny klimat zdjęcia. :)
Też robię JPG + RAW. Jednak JPG służy mi tylko do podglądu miniaturek.
RAW w pewnym momencie jest niezastąpiony i pozwala uzyskać najlepszą jakość ze sprzętu, którym fotografujemy :)
Rawów nie trzeba w specjalnych programach. Przeglądarka win10 otwiera je. A jeśli robisz już dopracowane jpg to z raw wyciągniesz cuda :-) 👍
JPG szybciej się ładują na podglądzie :)
Ja jestem zdania, że pliki RAW warto zapisywać na każdym etapie w fotografii. Nigdy nie wiesz, kiedy ustrzelisz coś, co otworzy Ci oczy na Twoje zdjęcia. Ponadto do obróbki zdjęć też możesz wrócić kilka lat po ich zrobieniu, bo może akurat jest to czas, kiedy zdobędziesz większą zwinność w posługiwaniu się narzędziami typu Lr czy Ps.
jedna rada do filmów, utnij ostrosć cyfrową to zyskasz dużo lepszą jakość obrazu , np.jak nie masz profilu C-log do canona to możesz kręcic na profilu neutralnym i jeszcze do tego skontrolować czy jest ostrość cyfrowa na 0 i kontrast zmniejszony
Dzięki :)
I wszystko prosto i jasno wytlumaczone,dzieki!
Po obejrzeniu kilku Twoich filmikow juz wiem jaki obiektyw mnie ucieszy.
Gnebi mnie tylko takie pytanie.Po co placic wiecej za obiektyw z przeslona 1.4 skoro tak rzadko ja uzywasz
Najczesciej z powodu slabszej ostrosci?Moze lepiej od razu kupic 1.8?
Masz ode mnie suba za skromnosc,,w ktorym z filmow chwaliles Rafala i jego siostre,,a to rzadko sie zdaza.Powodzenia
W moim przypadku najlepiej zadziałało oglądniecie filmów od Michała 😅 kolejny super materiał 🖒
Cieszę się, że mogłem pomóc :)
Również się ciesze, jednocześnie filmem o obróbce nocnego nieba przez który trafiłem na Twój kanał zainteresowałem się innymi dziedzinami fotografii które mnie wciągnęły
Tak samo jak wybór 50mm czy YN560III nie był przypadkowy niż z filmów 😀
Super! Powodzenia w fotografowaniu! :)
Czy da się uzyskać głębię ostrości w aparacie kompaktowym z trybem manualnym ,czy musi być to lustrzanka?
Wykorzystując odpowiednio długą przysłonę i dużą odległość osoby od tła tak, da się
Damian, czym jest dla Ciebie aparat kompaktowy? Czy to aparat, który posiadasz i możesz się podzielić szczegółami?
Dodatkowo mam wrażenie, że używasz (podobnie jak autor video) skrótu myślowego, że lustrzanka = profesjonalny aparat. Wcale tak nie jest. Na rynku znajdziesz wiele amatorskich lustrzanek. A z drugiej strony, najnowsze profesjonalne aparaty fotograficzne w ogóle lustra nie posiadają. Na rynku znajdziesz też niszowe profesjonalne aparaty kompaktowe, choćby RX1R ;-)
@@pawelmod3292 chodziło mi o aparat typu super zoom
A co powiesz jakie ustawienia dobrać... W aparacie, bo mam w opcjach obok balansu bieli tryby krajobraz itp itd a wielu fotografów mówi aby ustawić sobie preset wszystko na 0 aby te zdjęcia były czyste i nie skazone nawet obróbką aparatu czy takie zdjecia maja szanse gdzieś coś osiągnąć?
Siemanko. Super materiał, czekam na dalszy ciąg, ciekawych odcinków. Pozdro.
5 element to nauka. nic nie przychodzi od razu. należy poświęcić czas i energię na to by zdobyć wiedzę, bez której ciężko jest tworzyć. Podstawy o świetle, kadrowaniu i 100% znajomość swojego sprzętu to dla mnie absolutne minimum.
Dokładnie tak, wspominałem o tym w moim filmie "Jak uczyć się fotografii samemu". Nauka to podstawa, bez której ciężko cokolwiek zdziałać :)
Hej Michał.
Jak fotografuję w formacie RAW to ma znaczenie czy mam ustawiony jakikolwiek tzw. v-log, s-log filmowy? Bo często w bezlusterkowcach, bądź lusterkowcach coś takiego występuje jak profil koloru. Czy fotografia w formacie RAW "wyłącza" jakby te funkcję i fotografuje w jak najwyższej jakości/dynamice tonalnej (wyższej)?
witam serdecznie mam [ pytanie posiadam nikona colpix p 530 czy ten aparat ma format raw
Cześć. Spoko film. A coś z innej beczki: korzystałeś lub korzystasz z NIK Collection?
Hej! :)
Raz na jakiś czas włączę NIK ale w 99% wystarcza mi Lr + Ps
Michał, co sądzisz o nagraniu filmu o tym jak czytać histogram zdjęć?
Przestałem korzystać z LCD żeby oceniać zdjęcia ale nie do końca rozumiem o co chodzi z histogramem, a może masz już post na blogu?
Jeśli tak proszę o link :)
Nie ma jeszcze takiego materiału ale chętnie go nagram :)
@@fotoblyskcom Super, cieszę się. Bardzo dobrze tłumaczysz i wszystko wyjaśniasz w najprostszy sposób, mam nadzieję, że po obejrzeniu tego materiału w końcu zrozumiem o co chodzi z histogramem (jak już nagrasz oczywiście) :D
Jestem za!
Ciekawy pomysł! Najlepiej gdy jest po środku. Według mnie oczywiście. Jestem fotoreporterem motoryzacyjnym.
Hej, dobry materiał. Ja swoje pierwsze kroki lustrzanką i zabawą głębią ostrości zacząłem od tematów makro z Sigmą 17-70, bardzo cenne doświadczenie. Druga zabawa jaką umożliwił mi aparat lepszej klasy to zdjęcia wykonywane po zmroku. Wtedy jeszcze lepiej poskładałem w całość informacje zależnościach przesłona-czas naświetlania-czułości. A przy okazji okazało się że przy priorytecie przesłony ustawionej na f2.8 źródła światłą wyglądają zupełnie inaczej niż na f22. To była nauka przez doświadczenie. A z elementów które dokupiłem i wpłynęły na jakość zdjęć którymi ja się interesowałem to statyw i kołowy filtr polaryzacyjny które odkryły przede mną nowe możliwości. Pozdro!
Też tak miałem ze zdjęciami w gorszych warunkach. Taka możliwość otworzyła przede mną wiele kolejne pokłady kreatywności :)
Michał odpisz jak masz czas jesli korzystam ze zwyklego aparatu smartphone to czy jakosc zdjecia sie zmienia kiedy chce ustawic kontrast itp. nasycenie czy to zalezy zawsze od programu? czy jest możliwosc obróbki zdjecia ktore wyszło przyzwoicie tylko że potrzebuje zreperowac wygląd włosów na danym kadrze pozdrawiam
Dziękuję za cenne porady! Uwielbiam Pana odcinki, duzo się uczę, świetnie Pan tłumaczy! Niestety największy problem to obróbka... :(
Dzięki!
Jest sporo filmów na kanale, w których pokazuję obróbkę w Lightroomie
Bardzo fajny kanał, jest na nim wiele praktycznych porad dla takiego laika jak ja.Na bloga jeszcze nie dotarłem, ale na pewno i tam zajrzę ;)
Zachęcam, jest tam ponad 300 artykułów :)
Michał, robisz naprawdę dobre filmiki. Wszystkie zagadnienia podane są bardzo dostępnie nawet dla nieprofesjonalistów. Pozdrawiam serdecznie.
Przy ich tworzeniu dokładam wszelkich starań, żeby całość była właśnie zrozumiała i łatwo przyswajalna :)
Pozdrawiam!
Może jakiś film o obróce w lightroomie (oczywiście płatnym) ale w wersji na telefon? Bo tylko taką wersją dysponuję a nieco się ona różni? Ciekawy byłby też filmik o tym jak obrabiasz swoje zdjęcia, chodzi mi o stałe elementy twojej obróbki (typu poprawianie kolorów, ekspozycji itp.)
1. Dla laików - kupno obiektywu 50mm ma najwiecej sensu, ale na koncu tego punktu powiedziales - kupcie jakikolwiek obiektyw z dobrym swiatlem, co nie jest do konca prawda, bo bardzo trudno poczatkujacemu bedzie dobre zdjecie zrobic 16mm f1.4 :), wiec moze dodam ze 50mm+ (przy apsc)
2. no i tu sie do konca nie zgodze, znam troche ludzi ktorzy zrazyli sie do fotografowania przez to ze wszyscy im mowili zeby w RAWach robic - moim zdaniem RAW powinien byc swiadomy po dlugim czasie korzystania z JPG. Jesli ktos nie umie wywolac zdjecia, to nie warto robic w RAW. powoduje to tez ze ktos ma wiecej pracy - moim zdaniem, warto robic zdjecia w JPG , wiedziec ze jest RAW, i w chwili kiedy JPG bedzie niewystarczajace - przesiasc sie na RAW - wiedziec co moze aparat zaoferowac i jak zdjecia moga wygladac.
ja bym dodal tez 5 rzecz - ogladac, ogladac, ogladac, ogladac zdjecia (i myslec przy tym)
rozwiązaniem może być RAW+JPG :) -minus taki że karta zapełnia się praktycznie 2 razy szybciej :)
@@prezes30111 dokladnia. Raw + jpg to swietne rozwiazanie. No chyba ze potrzebujesz szybkiego trybu seryjnego... Zawsze mozna poprawic zdjecie jesli jpg wyjdzie kiepski - swiatlo, kontrast oraz wb. Od siebie dodalbym ze obecnie rawy mozna obrabiac praktycznie we wszystkich wspolczesnych aparatach i jest to bardzo proste. Na pewno lepiej miec i umiec light rooma ale zawsze istnieje takie rozwiazanie.
Witam serdecznie. Dziękuje za wszystko co do tej pory zostało stworzone dla nas ;-) Chciałam zapytać jak długo trwała twoja nauka fotografii do tego czasu? Jestem początkująca i zauważyłam, że to nie takie proste, jak mi się wydawało, aczkolwiek dajesz mi nadzieję. Pozdrawiam ! ;-)
Zawodowo fotografuję około 7 lat.
Interesuje się zdjęciami mniej więcej 10 lat
@@fotoblyskcom Dziękuję za odpowiedź i dziękuję za wszelką wiedzę, którą dzielisz się z nami, za ten czas nam poświęcony :-) Pozdrawiam i wszystkiego dobrego życzę :-)
Dziekuję 😊
Super poradnik.Pozdrawiam.
Dzięki i również pozdrawiam :)
Czy mógłby nagrać pan film, lub napisać post na blogu apropo przechowywania zdjęć? Co jest do tego najlepsze, np. dysk przenośny, jeżeli tak to który?
Gdzie pan przechowuje?
Bardzo dziękuję
Dobra propozycja. Myślę, że w przyszłości pojawi się taki materiał :)
Miałam masę zdjęć na dysku przenośnym dobrej firmy. Na szczęście jako backup... Pewnego pięknego dnia dysk po prostu sam z siebie przestał działać i nie można go naprawić... Myślę że dodatkowe dyski twarde w kompie są bezpieczniejsze... Ja się zawiodłam i nie zaufam przenośnym
😞
Łańcut! Super filmik :)
Super film, dziękuję za uwagi ...
Cieszę się, że mogłem pomóc :)
który aparat Nikon D3500 albo Canon EOS 2000D ?
Cześć, bardzo fajny materiał, mam dwie uwagi :)
1. To nie jest tak, że po prostu JPEG przechowuje max 256 poziomów danego koloru, a RAW co najmniej 4096? Dzięki wielu poziomom (nawet do 16k) także prześwietlone/niedoświetlone zdjęcie jak pokazałeś ma dość dużo informacji o tonach, które można potem wyłuskać.
2. RAW to jak wspomniałeś czysty obraz z matrycy, a JPEG to zdjęcie po przetworzeniu przez procesory sygnałowe (DSP), zaletą korzystania z JPEG jest to, że część aparatów (np. mój Sony A) wprowadza korekcję zniekształceń układu optycznego w zależności od ogniskowej + usuwa winietowanie, które widać w RAW w rogach obrazu oraz usuwanie szumów matrycy (np, przy większych ISO). Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby cykać RAW+JPEG na szybkiej karcie pamięci (chyba, że leci seria), a potem w zależności od zastosowania wybrać z czego chcemy korzystać.
Pozdrówki, ogladam kolejne odcinki!
Hej, JPEG jest kompresją stratną, to znaczy, że gubi część informacji. Algorytm skonstruowany jest tak, ze usuwa wszystko czego nie widać, bo to nie ma wpływu na odbiór zdjęcia - ale ta usunięta informacja to jest właśnie to, dzięki czemu można by było uratować zdjęcie. Dodatkowko, tak jak mówi autor, zdjęcie potraktowane jest oprogramowaniem aparatu, które z natury rzeczy jest bardzo generyczne (balans bieli itd.) i nie ma takich mozliwosci jak profesjonalne programy typu Photoshop, więc nie dość, że gubi informacje to jeszcze może zepsuć zamiast poprawić (szczególnie przy trudnych warunkach oświetleniowych).
Tak czy siak, obróbka RAW-ow to czasochłonne zajęcie i w przypadku zdjęć amatorskich, gdzie mamy po prostu pamiątkę z wycieczki, często wystarczy robić tak jak mówisz - RAW + JPEG, i jeżeli JPEG jest wystarczająco dobry to nie bawić się już RAW-em :)
pozdrawiam
Może coś o lampach? Przyznam szczerze, że to dla mnie najgorsze, bo nie wiem, które są do czego i jak używać 😂
Jakiego używa Pan programu, do obrabianie zdjęć?
Adobe Lightroom & Photoshop
@@fotoblyskcom dziękuję :))
Dobry materiał :). W jakim programie montujesz swoje filmy?
Z obróbki zagadnień nie mam... ale chętnie bym się dowiedział wszystkiego o trybach pomiaru światła i czy odpowiedni jego wybór ma znaczenie gdy fotografujemy w manualnym trybie?
Bo to dość ciekawa kwestia
U mnie największy wpływ na moje zdjęcia miał chyba statyw :D Zacząłem robić nocne zdjęcia i robiłem je przez długi czas i wtedy nauczyłem się najwięcej o wszystkich parametrach aparatu...bo w słabym świetle jest to o wiele bardziej ważne aby wszystko ustawić poprawnie. Wiedziałem dzięki temu czego mi trzeba, do czego jaki obiektyw bym wykorzystał i w jaki sposób. A poza tym to jeszcze dużo zmienił w mojej fotografii Peter McKinnon i Twój kanał bo za równo t i tu najczęściej sięgałem po odpowiedzi na pytania, albo szukałem informacji i sugestii :D
Hej Adam!
Tutaj masz link do filmu o trybach pomiaru światła: ua-cam.com/video/iPYuB4-DH1M/v-deo.html
Pozdrawiam! :)
Co Pan myśli o pierwszej lustrzance Canon 4000d obiektyw 18-55mm do amtorskich zdj do własnego użytku?
Raczej szedłbym w coś lepszego używanego. Np. Canon 7D
Bardzo konkretne i obrazowe rady.
Naprawdę fajny odcinek. Wytłumaczone prosto i zrozumiale. Tak trzymać :-)
Dziękuję! :)
Jakie programy polecasz do obrabiania zdjęć?
Crack photoshop ( ja tak robie)
Lightroom & Photoshop :)
Świetna lekcja.. Dziękuję :)
F 1.8 stałoogniskowy do sony-e kosztuje od tysiąca za jakiś uzywany selFe50 do kilku za np. sel85f18. Więc parę stówek to przesada. Ale rady fajne i stosuje je w zmiennogniskowych. 👍
Uwzględnij, że sprzęt w ostatnich latach znacznie podrożał a film był publikowany kilka lat temu :)
RAW zawsze na propsie :)
Przepszam, co to jest "propsie" ?
@@reflex04 "W fotografii cyfrowej rejestracja zdjęć w formacie RAW pozwala na zachowanie najwyższej wierności odwzorowania obrazu oferowanej przez aparat, dając możliwość dokładnej obróbki pliku na komputerze." ;)
@@AdamWaliczek dankesznit. 👍
Swietny Material Michal, nie wiem czy komus sie przyda czy tez nie ale Bardzo fajnie sie Ciebie slucha, Twoja zona rowniez bardzo dobrze czuje sie przed obiekrywem, fajnie to wszystko u Was wyglada. Ostatnio kupilem 50mm 1.8 do canona i mam problem, poniewaz gdy robie zdjecia na f2.0 f2.2 f2.5 obiektyw nie trafia mi w konkretny obiekt, z 20 zdjec np zrobi 1,2 celne, najwiekszy problem mam gdy chce zrobic zdjecie calej modelce wtedy juz calkiem pojawia sie problem z celnoscia, gdy robie zdjecie polowy modela juz jest lepiej bo trafia czesciej, czy ktos z was mi taki problem? Pizdrawiam Was i dziekuje Michal ze jestes tu z nami :)
Dziękujemy za tyle ciepłych słów! :)
Do jakiego aparatu podpinasz obiektyw?
Poza tym, masz możliwość mikrokalibracji?
Podpinam do canona 750d na kitowym obiektywie nie mam zadnego problemu, na tej 50tce tylko tak jest ze nie trafia af, nie wiem czy moge kalibrowac chyba nie mam tej opcji jeszcze jutro dokladnie sprawdze moze faktycznie tak jak ponizej ktos pisal ze bywaly trefne egzemplaze, jak myslisz ktory oprocz tej 50tki moge kupic zeby nie wydac wiecej niz 900zl by byl lepszy do portretow i byl dosc jasnym szklem? Pozdrawiam Was Michal
Wersja 50mm f/1.8 STM jest tania i bardzo dobra :)
Malibu Blend 50 to wbrew pozorom świetny obiektyw o ogromnych możliwościach, standard do portretów z małymi zniekształceniami, a odnośnie AF, Canon jeśli dobrze pamietam i się nie mylę, poprawnie działa z przesłoną f2.8 tylko w środkowym punkcie AF, dlatego jeśli ustawisz wartości większe od f.2.8 może nie trafiać, mikrokalibracja niewiele pomoże i chyba nie do tego służy, jeśli nie zbadasz czy dany obiektyw ma front czy back focus i za każdym razem AF nie trafia w ten sam sposób, musisz go skalibrować za pomocą mikrokalibracji. Jeśli aparat nie trafia w obiekt raz przed, raz za obiektem, korzystaj z manualnego ustawienia ostrości ;) bo w tak jasnych obiektywach przy słabych warunkach oświetleniowych ten problem to normalna sprawa zwłaszcza jak robisz zdjęcia blisko od danego obiektu. Poczytaj o tym i pokombinuj a przede wszystkim przejrzyj instrukcje swojego aparatu, czasami się przyda, a zawiera ona mnóstwo pożytecznych informacji wbrew pozorom. Są ludzie którzy robią zdjęcia tylko i wyłącznie pięćdziesiątka ze świetnymi osiągnięciami ;)
FotoBlysk.com, ale mu odpowiedziałeś, stm to w sumie ten sam obiekty z innym napędem, dzięki któremu możesz płynnie ustawiać ostrość, jak nie kręci filmów, to po co mu stm, optycznie to zbliżone obiektywy, jak już niech szuka 85mm albo 100mm do portretów, ale w tych pieniądzach nowego nie kupi, zostaje rozbieranie kasy lub szukanie używanego. Pozdrawiam.
Świetne filmy :) Bardzo pomocne!
Bardzo pomocny film!
Czasem wracam.do tego odcinka dla muzyki ;) świetny odcinek
Bardzo się cieszę :)
Dużą uwagę przykładam do muzyki :)
Moje zdjęcia najbardziej poprawił ... Brak aparatu - przez rok nie miałem aparatu i zacząłem myśleć na sucho o kadrach i je komponować.
Podświadomość zadziałała :)
O to moje zdjęcia będą idealne, już 5 lat nie fotografuje:)
Odkąd zacząłem strzelać w RAW swoją A200, moje foty wskoczyly w zupełnie inny wymiar- to jak różnica pomiędzy fotografowaniem w trybie AUTO, w porównaniu do MANUAL ;-)
Fajny film :) Ostatnio chodzi mi po głowie Nicon P1000 do fotografowania "zająców" i innych płochliwych zwierzaków. Może coś o fotografii dalekiej :)
Bardzo praktycznie :-) super sam po pierwszej stałce zobaczyłem możliwości aparatu
Powodzenia w fotografowaniu! :)
Super!
Jak stworzyć takie wyostrzenie jak w 10:18? Co to za efekt? Osiąga się go w postprodukcji czy podczas filmowania?
Podczas filmowania - manualnie zmieniam ostrość podczas kręcenia filmu
Jak można kupić te presety do Lightrooma?Jest jakiś mega pakiet ze wszystkimi?Taniej np?
Są dwa zestawy, można dodać dwa do koszyka i kupić jako całość:
sklep.fotoblysk.com/produkt/presety-lightroom-acr-1/
sklep.fotoblysk.com/produkt/presety-lekcje-lightroom-acr/
Bardzo pozytywny filmik 😄
Szczerze powiedziawszy mam stary aparat Nikona D60 zaczynam się bawić z fotografią i po pewnym czasie zacząłem używać RAW'u i często mi to pomaga bo nieraz przesadziłem z parametrami i zdjęcia wychodziły za ciemne itp i dzięki raw praktycznie wszystkie uratowałem aż dziwiąc się ze tak ciemne zdjęcia zaczęły wyglądać normalnie po obrobieniu.Pozdrawiam.
Prawda, prawda!
Dobra rada: praktycznie dla wszystkich sensorów lepiej jest zdjęcie niedoświetlić, niż prześwietlić. Z za ciemnych obszarów zdjęcia zawsze łatwiej coś wyciągnąć, niż z za jasnych. (oczywiście mówię o RAW'ach)
@@pawelmod3292 Otóż to :D
Mega przydatne filmy😊
Jaki aparat na start polecasz?
Wszystko zależy od tego jaki masz budżet
Ja wczoraj kupiłam swojego Nikona d3400, mój dziadek jest fotografem i też kupił go dla siebie (nie do pracy, tylko bardziej dla siebie, na wyjazdy i imprezy rodzinne)
Jaki aparat, sprzet kupic co nauki fotografi?
Bardzo ciekawy i pomocny materiał :)
Co sądzisz o Panasonic lx 100?Czy bedoze opłacało się go kupić po świętach ?
Moje 3 elemęnty to,bardzo by mi ulepszyłý życie:1-niepotrzebne światła wdzień w samochodach! :Niepotrzebna zmiana czasu z letniego na zimowy!:Osobny kanał,czy stacja na REKLAMY"!!!
Sony A7R III, Nikon D850, Canon EOS 5D Mark IV? Chodzi głównie o nagrywanie. Jednak i imprezy aby miał zastosowanie do zdjeć. Przekonuje mnie sony jednak myśle nad poczekaniem nad nikonem z co byś radził i osobiście wybrał. Obiektyw Max do nich 5 tyś.
Jeżeli miałbym budować zestaw od zera (nastawiony tylko na nagrywanie) to postawiłbym na Sony. W nagrywaniu daje wielkie możliwości - rozpiętość tonalna, profile, 100kl/s i wiele innych.
Jednak warto poczekać jakiego bezlusterkowca wypuści niedługo Canon. Być może pozamiata rynek.
Mogę się podpisać pod każdym z wymienionych punktów. Oczy mi się otworzyły po kupieniu porządnej jasnej pięćdziesiątki. Później pojawił się pierwszy w pełni dobrany przeze mnie zestaw z zupełnie innym szkłem niż to kitowe i odkrycie Lightrooma. Teraz jednak widzę, że zamiast w 50mm pójdę w kolejnego zooma.
z tą 50-tką canona to radzę uważać :) szczególnie z mk 2 - z moim canonem 40d gdzie rozdzielczość ekranu pozwala tylko na dosłownie podgląd zdjęcia a nie jego ocenę, nie jestem w stanie określić czy faktycznie jest tam ostrość - z mk2 mam przygody gdzie 40% zdjęć na sesji nawet z f 2,5 jest po prostu nie ostra - trafia nie tam gdzie celuje itp. Jeśli już ktoś by się decydował na 50-tkę to nową wersję stm - wolniejszy AF ale celniejszy oraz ponoć mk1 też daje rade. Ewentualnie jak macie obiektyw na miejscu to przetestujcie własnie w plenerze na 15-20 zdjęć i sprawdzić czy nie ma problemu z AF :)
Być może to właśnie kwestia konkretnego egzemplarza. Ja miałem ją z Canonem 50D i nie było problemu z ostrością. Oczywiście jeżeli ktoś ma większy budżet to również rekomenduję wersję STM :)
Jestem wielkim pasjonatem fotografi od roku :( ale niestety mam 14lat mojej mamy nie stać na kupienie aparatu . Jakiś pomysł na tani ale dobry ?? Tak do 200zł ? Prosze o odpowiedź ponieważ i tak będe musiał pozbierać taką sporą sumę pieniędzy
Ja bym się przyczepił trochę do tego rozmywania tła ogniskową :D Większa ogniskowa nie powoduje rozmycia tła, tylko jego powiększenie i przybliżenie. "Nieświadomy" oglądacz tego być może nie dostrzeże, ale jednak :)
Oczywiście, tło jest kompresowane. Jednak potocznie mówi się, że jest ono rozmyte a kierując przekaz do osób początkujących, chcę mówić prostym językiem bo wtedy jest łatwiej to wszystko zrozumieć :)
większa ogniskowa skraca głębię ostrości. nie ma to nic wspólnego z przybliżeniem.
Ciekawy kanał. Tłumaczysz w zrozumiały sposób. Nie myślałeś żeby zrobić materiału na temat fotografii analogowej ?
Planuję od dawna ale potrzebuję na to sporo wolnego czasu bo chciałbym stworzyć rozbudowany materiał :)
Jednak prędzej czy później będzie taki film :)
Nie przesadziłeś z ceną tych presetów?
Nie.
Poza tym to zestaw presetów i lekcji.
@@fotoblyskcom Jest opcja samych presetów?
Nie, lekcje są dopełnieniem presetów i pokazują jak z nich sprawnie korzystać, dopasowywać do różnych ujęć i pokazują skuteczne metody ich stosowania
Zapraszam na moj facebook!!
Tam rozpoczynam swoje umiejetnosci fotografii
Fb:Marcelina Bączkiewicz
😉😉😉😉😉😉😉😉😉😉😉😉😉😉
To ja dorzucę coś od siebie o filmie :) Filmowanie, portretów na tak otwartej dziurze mija się z celem... Oczywiście fajnie jest mieć dobra plastykę i płytką głębię ale kiedy podczas wywiadów oczy są w focusie a nos już poza to jest to błąd i dziwnie się ogląda ;/
sztos dzieki za super info pzdrawiam
Dzięki! :)
Jakiego programu do obróbki zdjęć używasz? 😃
Podstawą jest Lightroom, w opisie są linki do poradników, które nagrałem :)
sceneria- Zamek w Łańcucie :)
Gdzie można zobaczyć twoje zdj?
W sumie to wszędzie. Na filmach, na Instagramie, na Facebooku, na blogu.
U mnie największy wpływ miała zmiana obiektywów na stałoogniskowe oraz zrezygnowanie z presetów na rzecz ręcznej obróbki.
Ręcznej obróbki w camera raw m.in?
Czołgiem :)
Pytanie. Lumix robi zdjecia w raw2, niestety camera raw ani lightroom nie obsługuje tych formatów ( a przynajmniej nie wersje które posiadam :p). Konwertuje to na DNG. I tu pojawia się moje pytanie. Czy taka konwersja pozwala na zachowanie wszystkich właściwości zdjecia? Mam wrażenie że różnica w obróbce JPG a DNG znikoma lub mała. Czy to problem konwersji?
DNG powinien zawierać wszystkie informacje o zdjęciu, tak jak RAW
Czy da się też coś wyciągnąć z aparatu przeciętnego telefonu?
Miedź
Da sie ja mam huawei p20 lite niskobudżetowy telefon ale zapisuje zdjęcia w rawie + apka lightroom i można kozackie zdjęcia robic
Tylk co to jest za matryca w tak małych obiektywach w telefonie?
super filmik, świetne porady, tylko mam małą uwagę uważam że czesto się powtarzasz potafisz 3 razy powiedziec to samo co i wydłuża filmik i lekko męczy, mam ochotę przewijać takie momenty ale to oja subiektywna ocena która może tb pomoże, ogółem wszystko bardzo przydatne
W nowszych filmach zwracam już na to większą uwagę :)
super :)
Dzięki! :)
Zapraszam na pozostałe filmy
Witam .
Mam okazje kupic obiektyw 40 mm. 2,8 w podobnej cenie co 50 mm. 1,8 . Ktory wybrac do portretów ?
Zdecydowanie 50mm
A może fotografia czarno biała?? Jakieś posady
Ja mam canon zoom lens 12x ..6.0-72.0mm 1:2.7-3.5 prosze pomozesz o co tu chodzi
Jak juz jestem to moge ja odpowiedziec,
Tzn ze minimalna ogniskowa masz 6mm a maksymalna 72mm, maksymalne swiatlo to 2.7 (przy 6mm) a maksymalne przy 72mm jest 3.5
Jesli chcesz ladny portret na tym obiektywie zrobic to praktycznie tylko 72mm F3.5,
no ale 3.5 to nie jest jakos super :)
O! Żona w nowej fryzurze 😉
Byliśmy ciekawi czy ktoś się dopatrzy :D
Pięknie Jej ! 😁👌
No ba ! Pewnie że widzimy ! A tak w ogóle bardzo fotogeniczna jest twoja żona, dlatego łatwiej Ci idzie robienie takich fajnych zdjęć. ;)
Też miałem pisać :P
Jeśli masz chwilę, zapraszam (:
ua-cam.com/video/uMz0SR0280s/v-deo.html
Co u mnie zadziałało na plus , chyba zmiana obiektywu na tani Chinski Yongnuo 35mm F2 . Pozdrawiam