Spoko materiał dawałem u siebie - polecam. Fajne rozwiązanie jeżeli nie można docieplić od zewnątrz. Ten materiał to nie styropian i specjalnie jest dedykowany do ocieplenia od wewnątrz. Osoby które tutaj piszą bzdury, że nie można docieplać od środka niech się dokształcą trochę poczytają bo ich wiedza zamka się na tylko na styropianie. Minusy tego materiału - cena do tego trzeba dodać drogi klej. Materiał jest bardzo kruchy, łatwo pęka trzeba trochę wprawy ale nie ma też dramatu. Materiał jest też dość miętki kołki rozporowe w ścianie słabo trzymają.
Dobrze powiedziales tylko z tymi kolkami zalezy od materialu z czego jest zbudowany .Kolki dawalem tylko do betonowego sufitu stropu..Przy wkrecaniu sruby czujesz sam czy bedzie czymac czy nie..Super Multipor.
Spotkałem się z tym że było to zamontowane na zewnacz budynku. Niestety siatka z tynkiem odeszła od tego i musieliśmy to obcinać po kawałku. Dodam tylko ze budynek ma 12 pięter i znajduje się w Hamburgu.
6:06 10 lat temu brat ocieplił styropianem i już wtedy majstry (a miał ponoć okrzykniętych, dobrych) strasznie się krzywili. Mówił szef: panie po co oto panu? Nikt w dzisiejszych czasach nie używa tego gówna, to nie oddycha. Albo grafitowy albo wełna. Niestety na wsi ludzie patrzą na cenę i ten biały syf dalej jest popularny. I dobrze mówił. Po roku pieczarki na suficie bo wentylacji nie ma.
Ale żeby tym zaklejać grzyba to nie jest dobry pomysł. Chyba że najpierw zaaplikować dużą dawkę środka grzybobójczego poczekać aż grzyb zjaśnieje, środek odparuje i może dopiero wtedy kleić multipór.
Metoda znana od 15 lat jako pierwsza wprowadziła to firma ytong ,trzeba jeszcze wspomnieć o właściwościach akustycznych , tłumienia hałasu lepsze od styropian o takiej samej grubości.
Kleić trzeba pewnie oryginałem ale na wierzch do siatki dobrym zamiennikiem jest MP75 lekki. No i potem im mniej innych warstw, szpachli itp. tym lepiej. Najlepiej sama farba bezpośrednio na zaprawę trzymającą siatkę. Paro-przepuszczalna tylko bo nie wiem czy Pan o tym wspominał.
Do kitu, że nie można na tym nic powiesić. Przykładowo robiąc coś takiego w kuchni, to szafek się nie powiesi chyba, że użyje się bardzo długich kołków, ale i tak nie wiadomo jak obciążenie by wyglądało mimo tego.
Fajny materiał ! Mam takie pytanie jako amator ponieważ chce ocieplić w bloku w niemczech sciane i nie wiem czy skuwać stary tynk do cegły czy zostawić i kleić na to . Z jednej strony troche miejsca zawsze odzyskam z drugiej wiecej roboty :) . Jak by pan to zrobił ?
Super Dzidek że o takich materiałach mówisz. Jednak: przy ociepleniu od środka wysoka paroprzepuszczalność nie jest zaletą, tylko wadą. Za tym Multiporem może się wykraplać woda, jeśli ściana ma problem z grzybem, to po naklejeniu Multipora będzie jeszcze gorzej. Deklarowana grzybobójczość ma niby uspokoić, że za nim grzybek zostanie zabity, ale woda dalej będzie się wykraplać.
Zgadza się, jeśli chciana miała problem z wilgocią to będzie gorzej. U mnie ściana ceglana z fugą wapienną nigdy nie miała problemu z wilgocią i po przyklejeniu multipora nic złego się nie dzieje a minęło już 3 lata. Na to przyszedł tynk dobrze paroprzepuszczalny gipsowo-wapienny zbrojony siatką.
A dlaczego ścianą ma problem z grzybem jak napisałeś? Bo materiał nie może poradzić sobie z odpowiednią ilością wody w otoczeniu. Multipor jest jak gąbka i wchłania przez pory na prawdę ogromne ilości wody i powoli pozwala jej po prostu odparować. Poza tym raczej przed montażem każdego systemu najpierw trzeba przygotować odpowiednio podłoże do pracy. Pozdrawiam
A dlaczego na ścianie idą rowki pionowo a na ociepleniu poziomo bo wydaje mi się, że tak kładzione na filmie jest? To jest jakoś w Niemczech ustalone odgórnie, że tak trzeba? Ciekawi mnie to bo przy glazurze u nas to byłby błąd uzasadniany, że nie ma gdzie powietrze uciekać
polecam izodom 2000 mamy ocieplenie z 2stron i sciane w jednym , swietne włąsciwosci cieplne , nie jest ten system tez wcale koszmarnie drogi , no i polski
@@Pawel456Kolejny.Woda stała bo wentylacji nie miałeś. Tak samo jak ludzie wstawiają 3 szybowe okna i się kiszą a potem na forach wypisują,że woda na parapecie się zbiera a to oznaka braku grzania/wentylacji.
Należało by dodać, że ocieplenie od środka ma więcej wad niż zalet. Pierwsza z brzegu to mostek termiczny jaki pan zostawi na styku stropu i ściany. W pańskim przypadku bardziej zalecałbym kompleksowe podejście do tematu niż wybiórcze łatanie po trochu. Rozpocząć należy od określenia tego co pan chce uzyskać i opracować pod to projekt ocieplenia. Tak. Projekt izolacji termicznej budynku wraz z analizą cieplno-wilgotnościową.
@@elomelo117 chodzi o to że mostek termiczny pomimo ocieplenia wewnętrznego przy podłodze i suficie będzie nadal występował. To według mnie jest jeden minus a drugi to że tzw. "punkt rosy" gdzie skrapla się woda po zetknięciu się ciepła z zimnem prawdopodobnie wystąpi gdzieś w ścianie co będzie z czasem powodować wilgoć. Tyle co wiem z se swojego doświadczenia i obserwacji jeśli ktoś zna inaczej ten temat to chętnie posłucham/ poczytam. Pozdrawiam 🙂
@@rafazaborowska2343 zgadzam się, ale mam elewację z czerwonej cegły i szkoda zasłaniać,budynek z lat 90-tych,, wewnątrz pomieszczeń od strony południowej ściany wilgotne, czasami odznacza się suporex, od północnej dosłownie leje się woda po ścianie. O odgrzybianiu wiem niemal wszystko, ale chciałbym znaleźć jakieś rozwiązanie i ocieplic jednak od wewnątrz, słyszałem, że w Niemczech nakładają jakieś impregnaty, tak żeby cegła nie chłonela wilgoci
fajny materiał, tylko kiepskie właściwości mechaniczne uniemożliwiają użycie wszędzie tam gdzie chcemy coś powiesić na ścianie - czyli prawie wszędzie :) A z tymi grzybami to może być prawda, jeśli ten materiał ma dużo wapna w sobie to wapno zapewnia takie właściwości.
Witam Panie Dzidku :) Mam tzw ganek, gdzie sufit (płaski stropodach pokryty papą) ma ok 10-12 cm grubości. W zimie jest zimno, przemarza sufit i od wilgoci powstaje grzyb (w lecie oczywiście na odwrót) i całe ciepło ucieka sufitem (ściany docieplone a w lecie właśnie przez ten sufit temperatura i tak dochodzi do temperatury zewbetrznej bo dodatkowo nagrzewa się papa. Dodam że ten grzyb zaczął wychodzić po wymianie papy (oczywiście nikt nie pomyślał żeby pod papę dać chociaż 5 cm XPS-a) Czym docieplić ten sufit od wewnątrz (max może to być 12 cm bo już stoi szafa), żeby ta izolacja nie odpadła od tej wilgoci ? Kołkowanie styropianu jest kłopotliwe z uwagi na te 10 cm grubości sufitu. Wełna skalna? Pianka PUR otwarto komórkowa? Może ten Multipor?Proszę doradzić bo boję się że co bym tam nie przykleił to odpadnie od tej wilgoci oraz że jeśli zamknę tam przepływ powietrza (dając np XPS albo EPS podłogowy bo łatwiej go obrobić to zgnije mi z czasem ten sufit).Dziękuje. Pozdrawiam
Nie wiem czy trafiłeś na ten kanał ...... Nie wiem co myśleć wszyscy mówicie wiatraki nie a on zachwala inni zachwalają gaz a on monoblok ......??? youtube.com/@4nrgy?feature=shares
@@sawekzielnik7239 Oglądałem niedawno film instruktażowy producenta takich ociepleń i okazało się, że chodzi jednak o jednolity podkład z tej porowatej zaprawy. ;)
Ocieplenie od wewnątrz jest bardziej efektywne niż z zewnątrz i jednocześnie pozbywamy się mostków termicznych. Ma też wady must have to wentylacja mechaniczna.
ściany betonowe 10 cm i styropian z obu stron i tylko otwory po dwa na pomieszczenie fi100 z siatką/wełną w środku w celu infliltracji i zero grzyba wszystko jest ok dom ok 15 lat już stoi. Dalej twierdzisz, że musi być mechaniczna?
@@janwicher7837 wentylacja grawitacyjna nie działa w lecie, bo w domu jest chłodniej niż na zewnątrz, a w zimie mogła by działać, ale ludzie zatykają kratki bo zimno i też nie działa. Tak że wentylacja grawitacyjna nigdy nie działa. Kiedy masz wentylację mechaniczną to ty decydujesz jaka jest wydajność w danej chwili i ta wentylacja zawsze jest. To są podstawowe różnice.
Nic się nie zmieniło ,zawsze ocieplenie stosuje się od strony przemarzania. Reszta pomysłów z ociepleniem od strony ogrzewanej kończy się prędzej czy później grzybkiem.
Film na czasie, mam zamiar ocieplić 2 ściany w pokoju. Zastanawiam się nad przedścianką z wełną skalną na to paroizolacja i na koniec prawdopodobnie panele ścienne. Czy muszę zrywać tapetę ze ściany?
@@luma-1984 nie, kompletnie mylisz dwie kwestie. Co innego robić przedscianki jak zarówno po jednej jak i drugiej stronie jest pomieszczenie ogrzewane lub chociaż ocieplone a co innego robić ocieplenie od wewnątrz gdy z drugiej strony jest zimna, nieocieplony strona zewnętrzna budynku. Robiąc w takim przypadku ocieplenie od wewnątrz przesuwasz punkt rosy i woda Ci się będzie zbierać w środku - pomiędzy ściana zewnętrzną a ociepleniem wewnętrznym. To że na przedscianki dasz folie nic nie da bo folia zabezpiecza przed przedostaniem się wilgoci od wewnątrz pomieszczenia do właśnie tego ocieplenie.
@@rst0078 Staram się to zrozumieć. Punkt rosy dotyczy zawartości pary wodnej w powietrzu a ile jest w ogóle powietrza w przedściance? Nie wolno budować przedścianki na ścianie zewnętrznej :)
@@rst0078W Polsce nie,wszystko jest be,natomiast w skandynawii jest zupełnie inaczej. Tutaj natomiast jest be styropian na zewnątrz. Najważniejsza jest wentylacja.
Nigdy nie stosuje się izolacji od wewnątrz dlatego iż ściany kumulują ciepło jeśli ktos uważa ze jest inaczej niech spyta budowlańców. Kolega dał od środka i grzeje na okrągło bo jak nie grzeje to zaraz zimno. Powiedział że jak uzbierać pieniądze to izolację wy... doli
Proszę mi wytłumaczyć bo kompletnie się nie znam. Jak ściankę kolankową na poddaszu ocieple (stelaż, wełna , regips ) to czy miedzy murem a tym stelażem wytworzy się mostek gdzie będzie zimna sciana muru a ścianka którą stworze ?. Bo chyba nie ma różnicy między ścianą wysokości około metra a taką na 2.5m . Będę niedługo wykańczał poddasze i nie chce mieć za jakiś czas zielonych ścian. Jak zabezpieczyć ściankę kolankową ?
@@krzysztofwojtys tak Proszę Pana nie ma różnicy między ścianą 1metra a ścianą 2.5m to w tym 1 metrze na poddaszu ściana będzie akumulowac ciepło i to ten plus dla poddasza. Dodam jako nowość pierwszy raz widziałem w Tomaszowie poddasze zbudowane jak ściany poprostu trwałe wytrzyma setki lat nie jest tajemnicą że poddasze na wierzbie nie jest trwałe też powinno wytrzymać 70lat
@@wacawborowskiNo i jaki problem w tym,że ciągle grzeje? Jeszcze napisz,że zużywa więcej gazu/prądu... Akumulacja daje jedynie komfort tym,którzy grzeją cyklicznie,czyli np. 8h z temp w pokoju 22°C a reszta godzin bez grzania,ale też temp w pokoju z każdą godziną coraz mniejsza. Powyższe nie jest ani komfortowe ani oszczędne. Co do komfortu to można podyskutować (zależne od gustu),ale nie ma mowy o oszczędności bo kocioł pracuje na wyższej mocy przez te 8h,więc i więcej zużyje.
Spoko materiał dawałem u siebie - polecam. Fajne rozwiązanie jeżeli nie można docieplić od zewnątrz. Ten materiał to nie styropian i specjalnie jest dedykowany do ocieplenia od wewnątrz. Osoby które tutaj piszą bzdury, że nie można docieplać od środka niech się dokształcą trochę poczytają bo ich wiedza zamka się na tylko na styropianie. Minusy tego materiału - cena do tego trzeba dodać drogi klej. Materiał jest bardzo kruchy, łatwo pęka trzeba trochę wprawy ale nie ma też dramatu. Materiał jest też dość miętki kołki rozporowe w ścianie słabo trzymają.
Dobrze powiedziales tylko z tymi kolkami zalezy od materialu z czego jest zbudowany .Kolki dawalem tylko do betonowego sufitu stropu..Przy wkrecaniu sruby czujesz sam czy bedzie czymac czy nie..Super Multipor.
Nie wiem ale się wypowiem😂😂😂 DZIĘKUJEMY PANIE JANUSZU
Prosta robota jak klocki dla dzieci 😊
Ciekawa opcja, bo z miejsca wychodzi sztywna ściana, choć do wieszania tylko obrazeczków małych :)
Grzebień na powierzchnie klejoną i przyklejaną - już mi się to podoba :)
W blizniaku to jest dobre od strony sasiada by nie grzac gnoja :p
Będzie Pan zadowolony😄
Spotkałem się z tym że było to zamontowane na zewnacz budynku. Niestety siatka z tynkiem odeszła od tego i musieliśmy to obcinać po kawałku. Dodam tylko ze budynek ma 12 pięter i znajduje się w Hamburgu.
Super rozwiązanie. 👍😍
Jest Pan gość! Szacunek!
6:06 10 lat temu brat ocieplił styropianem i już wtedy majstry (a miał ponoć okrzykniętych, dobrych) strasznie się krzywili. Mówił szef: panie po co oto panu? Nikt w dzisiejszych czasach nie używa tego gówna, to nie oddycha. Albo grafitowy albo wełna. Niestety na wsi ludzie patrzą na cenę i ten biały syf dalej jest popularny.
I dobrze mówił. Po roku pieczarki na suficie bo wentylacji nie ma.
ale to w takim razie styropian spoko czy nie ? Mam do ocieplenia takie ścianki ale multipor strasznie drogi i waham się nad styropianem
@@Hepward
Kolega wyżej skrytykował styropian a na końcu wyjawił przyczynę pojawienia się grzyba-brak wentylacji.
Bez wentylacji zawsze wyjdzie grzyb.
@@tomtopl7062 90% kamienic nie ma wentylacji xd a te nawietrzakiw oknach to tylko element, a nie pełna wentylacja, jak twierdzą technicy.
Ale żeby tym zaklejać grzyba to nie jest dobry pomysł. Chyba że najpierw zaaplikować dużą dawkę środka grzybobójczego poczekać aż grzyb zjaśnieje, środek odparuje i może dopiero wtedy kleić multipór.
Dzidek a można tym docieplić sufit od wewnątrz w dachu betonowym ?
Metoda znana od 15 lat jako pierwsza wprowadziła to firma ytong ,trzeba jeszcze wspomnieć o właściwościach akustycznych , tłumienia hałasu lepsze od styropian o takiej samej grubości.
Czy można zastosować bloczki z betonu komórkowego typu solbet zamiast multipor?
Fachowiec w akcji,pozdrawiam.
Ciekawe rozwiązanie alternatywa dla przedścianek z wełną
Fajny materiał. Dzięki 👌
Kleić trzeba pewnie oryginałem ale na wierzch do siatki dobrym zamiennikiem jest MP75 lekki. No i potem im mniej innych warstw, szpachli itp. tym lepiej. Najlepiej sama farba bezpośrednio na zaprawę trzymającą siatkę. Paro-przepuszczalna tylko bo nie wiem czy Pan o tym wspominał.
MP75 jest chyba gipsowy. Raczej nie polecałbym gipsu do piwnicy.
Ja dałem wełnę 5 i pustak zwykły 10 cm 600 i normalna ściana jest i jest git po co te wynalazki
Do kitu, że nie można na tym nic powiesić. Przykładowo robiąc coś takiego w kuchni, to szafek się nie powiesi chyba, że użyje się bardzo długich kołków, ale i tak nie wiadomo jak obciążenie by wyglądało mimo tego.
Dlaczego na zewnątrz nie zastosowano pianki natryskowej?
Fajny materiał !
Mam takie pytanie jako amator ponieważ chce ocieplić w bloku w niemczech sciane i nie wiem czy skuwać stary tynk do cegły czy zostawić i kleić na to . Z jednej strony troche miejsca zawsze odzyskam z drugiej wiecej roboty :) . Jak by pan to zrobił ?
A nie taniej by było na zaprawę murarską?
Super pomysł.
można zamiast tego też zastosować płyty pir z warstwą betonu lub doklejoną już płytą Karton gips
Nie jest to zalecane, ale oczywiście można, można też styropianem... tylko wilgoć się tam kisi, że tak powiem.
Pozdrawiam ogarniętego fachowca.... az strach pomyśleć co będzie kiedyś jak prawdziwych fachowców zabraknie na rynku ... a co raz ich mniej
Jaka jest przenikalność cieplna tego pustaka i jak to sie ma do styroduru ?
A można dać jak jest styropian od zewnątrz?
Super Dzidek że o takich materiałach mówisz. Jednak: przy ociepleniu od środka wysoka paroprzepuszczalność nie jest zaletą, tylko wadą. Za tym Multiporem może się wykraplać woda, jeśli ściana ma problem z grzybem, to po naklejeniu Multipora będzie jeszcze gorzej. Deklarowana grzybobójczość ma niby uspokoić, że za nim grzybek zostanie zabity, ale woda dalej będzie się wykraplać.
Większość chyba wie co oznacza ocieplenie od środka☹, jak takie coś jest niestety konieczne, to akurat to będzie najlepsze.
Zgadza się, jeśli chciana miała problem z wilgocią to będzie gorzej. U mnie ściana ceglana z fugą wapienną nigdy nie miała problemu z wilgocią i po przyklejeniu multipora nic złego się nie dzieje a minęło już 3 lata. Na to przyszedł tynk dobrze paroprzepuszczalny gipsowo-wapienny zbrojony siatką.
Woda się wykrapla jak masz temperaturę poniżej punktu rosy więc po ociepleniu będzie tylko lepiej.
A dlaczego ścianą ma problem z grzybem jak napisałeś? Bo materiał nie może poradzić sobie z odpowiednią ilością wody w otoczeniu. Multipor jest jak gąbka i wchłania przez pory na prawdę ogromne ilości wody i powoli pozwala jej po prostu odparować. Poza tym raczej przed montażem każdego systemu najpierw trzeba przygotować odpowiednio podłoże do pracy. Pozdrawiam
A dlaczego na ścianie idą rowki pionowo a na ociepleniu poziomo bo wydaje mi się, że tak kładzione na filmie jest?
To jest jakoś w Niemczech ustalone odgórnie, że tak trzeba?
Ciekawi mnie to bo przy glazurze u nas to byłby błąd uzasadniany, że nie ma gdzie powietrze uciekać
Wszyscy niby się znają!!!
A welna drzewna plus tynk gliniany?
O coś ciekawego 😉
"Robimy tu" to znaczy gdzie? UK? Francja? Hiszpania?
Mam taki problem w pokoju. Tylko czy to na pewno jest dobre i pleśń nie będzie się tworzyla pomiędzy ścianą a tym materialem? Dom jest z lat 60 tych.
Witam ocieplenie można kłaść na płycie osb?
Hej.
Co się stało z filmem o wojnie?
polecam izodom 2000 mamy ocieplenie z 2stron i sciane w jednym , swietne włąsciwosci cieplne , nie jest ten system tez wcale koszmarnie drogi , no i polski
to jest Multipor firmy Ytong
Nie panikujecie szczelin między płytami? - jak się to praktykuje przy styropianie.
czy jakbym chcial ocieplic od zew w gr 5cm tez kolkowac trzeba?? wie ktos?
Wszystko trzeba kołkować, co ma dużą połać na zawietrznej. Próżnia wyrwie wszystko👀
Kafelki ze scian tez spadaja...
Kołkuje się powyżej 3 metrów
👍👍👍🙂🙂🙂
Siemanko Majster :) Sprawnie Ci to idzie ;)
robił faktycznie
CZY MASZ SWOJE NARZĘDZIA CZY DOSTAJESZ OD PRACODAWCY?
Każda ekipa ma swoje narzędzia - jak nie ma to kopa w dupę bo to g..no nie fachowcy
To jest bogate na glify okienne od wewnątrz.
Ja wiedziałem i tym że tak można dobić w środku od wewnętrznej strony dla mnie to nie żadna nowość
mam zamiar to samo położyć w piwnicy, nie wiem czy nie zrobi to grzyba
Ale co TO za materiał konkretnie?
Ciekawe jaka ma lambdę w stosunku do styropianu ? Dając w garażu styropian 10 cm od strony domu na ścianie można by dać 5 cm tego Ytong.
Na stronie producenta 0,04
W garażu, od strony domu robisz normalnie. No robisz od strony zimnej. Zatem nie ma problemy z parą wodną. Bo to ona jest tutaj problemem.
👍🇺🇸
👍👍👍👍
Kiedyś wynajmowałem mieszkanie gdzie kuchnia była ocieplona od wewnątrz. Woda stała po kątach.
Czym ocieplona? Jak styropian to się nie dziwię.
@@krzysztoflewko9048 Biały styropian
@@Pawel456Kolejny.Woda stała bo wentylacji nie miałeś.
Tak samo jak ludzie wstawiają 3 szybowe okna i się kiszą a potem na forach wypisują,że woda na parapecie się zbiera a to oznaka braku grzania/wentylacji.
Pozdrawiam wszystkich poliniakow.
Witam. W jakiej cenie jest metę kwadratowy tego materiału
Zależy od grubości zazwyczaj 90zl
@@tomek1848 za m2??? WTF
Należało by dodać, że ocieplenie od środka ma więcej wad niż zalet. Pierwsza z brzegu to mostek termiczny jaki pan zostawi na styku stropu i ściany. W pańskim przypadku bardziej zalecałbym kompleksowe podejście do tematu niż wybiórcze łatanie po trochu. Rozpocząć należy od określenia tego co pan chce uzyskać i opracować pod to projekt ocieplenia. Tak. Projekt izolacji termicznej budynku wraz z analizą cieplno-wilgotnościową.
Gupie gadanie
Styropianu nie daje się od środka gdzie ta ściana ma oddychać, w dodatku promieniuje
Remontowałem mieszkanie gdzie było takie ocieplenie według mnie lipa.
Germania
@@Łukasz-k2t nie bardzo rozumiem pytania ale jeśli chodzi o to gdzie to w Polsce w pomorskim.
Co to znaczy? Był grzyb, woda lała się po ścianach? Interesuje mnie to, bo chce ocieplac od wewnątrz (czerwona cegła)
@@elomelo117 chodzi o to że mostek termiczny pomimo ocieplenia wewnętrznego przy podłodze i suficie będzie nadal występował. To według mnie jest jeden minus a drugi to że tzw. "punkt rosy" gdzie skrapla się woda po zetknięciu się ciepła z zimnem prawdopodobnie wystąpi gdzieś w ścianie co będzie z czasem powodować wilgoć. Tyle co wiem z se swojego doświadczenia i obserwacji jeśli ktoś zna inaczej ten temat to chętnie posłucham/ poczytam.
Pozdrawiam 🙂
@@rafazaborowska2343 zgadzam się, ale mam elewację z czerwonej cegły i szkoda zasłaniać,budynek z lat 90-tych,, wewnątrz pomieszczeń od strony południowej ściany wilgotne, czasami odznacza się suporex, od północnej dosłownie leje się woda po ścianie. O odgrzybianiu wiem niemal wszystko, ale chciałbym znaleźć jakieś rozwiązanie i ocieplic jednak od wewnątrz, słyszałem, że w Niemczech nakładają jakieś impregnaty, tak żeby cegła nie chłonela wilgoci
fajny materiał, tylko kiepskie właściwości mechaniczne uniemożliwiają użycie wszędzie tam gdzie chcemy coś powiesić na ścianie - czyli prawie wszędzie :) A z tymi grzybami to może być prawda, jeśli ten materiał ma dużo wapna w sobie to wapno zapewnia takie właściwości.
jest komkurencyjny materiał bloczki rotkalk knauf
Witam Panie Dzidku :) Mam tzw ganek, gdzie sufit (płaski stropodach pokryty papą) ma ok 10-12 cm grubości. W zimie jest zimno, przemarza sufit i od wilgoci powstaje grzyb (w lecie oczywiście na odwrót) i całe ciepło ucieka sufitem (ściany docieplone a w lecie właśnie przez ten sufit temperatura i tak dochodzi do temperatury zewbetrznej bo dodatkowo nagrzewa się papa. Dodam że ten grzyb zaczął wychodzić po wymianie papy (oczywiście nikt nie pomyślał żeby pod papę dać chociaż 5 cm XPS-a) Czym docieplić ten sufit od wewnątrz (max może to być 12 cm bo już stoi szafa), żeby ta izolacja nie odpadła od tej wilgoci ? Kołkowanie styropianu jest kłopotliwe z uwagi na te 10 cm grubości sufitu.
Wełna skalna? Pianka PUR otwarto komórkowa? Może ten Multipor?Proszę doradzić bo boję się że co bym tam nie przykleił to odpadnie od tej wilgoci oraz że jeśli zamknę tam przepływ powietrza (dając np XPS albo EPS podłogowy bo łatwiej go obrobić to zgnije mi z czasem ten sufit).Dziękuje. Pozdrawiam
👍👍👍🚁👨✈️
Nie wiem czy trafiłeś na ten kanał ...... Nie wiem co myśleć wszyscy mówicie wiatraki nie a on zachwala inni zachwalają gaz a on monoblok ......???
youtube.com/@4nrgy?feature=shares
Wujek, jak fachowcy prezentują, to grzebień na ścianie i na klejonej płytce ma być w tym samym kierunku, a nie krzyżować się.
Co jak co ale w tym przypadku raczej lepie krzyżować bo masz szczelność i dodatkową przestrzeń mało komórkową więc idealnie.
@@sawekzielnik7239 Oglądałem niedawno film instruktażowy producenta takich ociepleń i okazało się, że chodzi jednak o jednolity podkład z tej porowatej zaprawy. ;)
A dlacze grzybki nie urosna pewnie naturalne wlasciwosci
Ocieplenie od wewnątrz jest bardziej efektywne niż z zewnątrz i jednocześnie pozbywamy się mostków termicznych. Ma też wady must have to wentylacja mechaniczna.
Dokładnie, w przeciwnym razie, grzyb pewny.
ściany betonowe 10 cm i styropian z obu stron i tylko otwory po dwa na pomieszczenie fi100 z siatką/wełną w środku w celu infliltracji i zero grzyba wszystko jest ok dom ok 15 lat już stoi. Dalej twierdzisz, że musi być mechaniczna?
Wentylacja pomieszczenia czy przedścianki?
@@janwicher7837 wentylacja grawitacyjna nie działa w lecie, bo w domu jest chłodniej niż na zewnątrz, a w zimie mogła by działać, ale ludzie zatykają kratki bo zimno i też nie działa. Tak że wentylacja grawitacyjna nigdy nie działa. Kiedy masz wentylację mechaniczną to ty decydujesz jaka jest wydajność w danej chwili i ta wentylacja zawsze jest. To są podstawowe różnice.
@@adamkluska356 haha powiedz to kominiarzom co wiatraczkiem sprawdzają ciąg w wentylacji latem i kręci się wiatraczek
Nic się nie zmieniło ,zawsze ocieplenie stosuje się od strony przemarzania. Reszta pomysłów z ociepleniem od strony ogrzewanej kończy się prędzej czy później grzybkiem.
Zależy z jakiego materiału są ściany. Ja mam 36cm suporexa i styropianu nie muszę dawać. Mogę dołożyć takiego multipora lub suporexa więcej ;)
Podzielam Twoje zdanie, od środka to lipa tylko co zrobić w kamienicach, budynkach zabytkowych gdzie nie można okleić elewacji.
Film na czasie, mam zamiar ocieplić 2 ściany w pokoju. Zastanawiam się nad przedścianką z wełną skalną na to paroizolacja i na koniec prawdopodobnie panele ścienne. Czy muszę zrywać tapetę ze ściany?
Nie ociepla się od wewnątrz i koniec kropka bo w większości przypadków można zrobić sobie więcej problemów niż pożytku włącznie z grzybem.
@@rst0078 Więc nie powinno się robić w ogóle przedścianek bo w środku może pojawić się grzyb
@@luma-1984 nie, kompletnie mylisz dwie kwestie. Co innego robić przedscianki jak zarówno po jednej jak i drugiej stronie jest pomieszczenie ogrzewane lub chociaż ocieplone a co innego robić ocieplenie od wewnątrz gdy z drugiej strony jest zimna, nieocieplony strona zewnętrzna budynku. Robiąc w takim przypadku ocieplenie od wewnątrz przesuwasz punkt rosy i woda Ci się będzie zbierać w środku - pomiędzy ściana zewnętrzną a ociepleniem wewnętrznym. To że na przedscianki dasz folie nic nie da bo folia zabezpiecza przed przedostaniem się wilgoci od wewnątrz pomieszczenia do właśnie tego ocieplenie.
@@rst0078 Staram się to zrozumieć. Punkt rosy dotyczy zawartości pary wodnej w powietrzu a ile jest w ogóle powietrza w przedściance? Nie wolno budować przedścianki na ścianie zewnętrznej :)
@@rst0078W Polsce nie,wszystko jest be,natomiast w skandynawii jest zupełnie inaczej.
Tutaj natomiast jest be styropian na zewnątrz.
Najważniejsza jest wentylacja.
Nigdy nie stosuje się izolacji od wewnątrz dlatego iż ściany kumulują ciepło jeśli ktos uważa ze jest inaczej niech spyta budowlańców. Kolega dał od środka i grzeje na okrągło bo jak nie grzeje to zaraz zimno. Powiedział że jak uzbierać pieniądze to izolację wy... doli
Proszę mi wytłumaczyć bo kompletnie się nie znam. Jak ściankę kolankową na poddaszu ocieple (stelaż, wełna , regips ) to czy miedzy murem a tym stelażem wytworzy się mostek gdzie będzie zimna sciana muru a ścianka którą stworze ?. Bo chyba nie ma różnicy między ścianą wysokości około metra a taką na 2.5m . Będę niedługo wykańczał poddasze i nie chce mieć za jakiś czas zielonych ścian. Jak zabezpieczyć ściankę kolankową ?
@@krzysztofwojtys tak Proszę Pana nie ma różnicy między ścianą 1metra a ścianą 2.5m to w tym 1 metrze na poddaszu ściana będzie akumulowac ciepło i to ten plus dla poddasza. Dodam jako nowość pierwszy raz widziałem w Tomaszowie poddasze zbudowane jak ściany poprostu trwałe wytrzyma setki lat nie jest tajemnicą że poddasze na wierzbie nie jest trwałe też powinno wytrzymać 70lat
@@wacawborowskiNo i jaki problem w tym,że ciągle grzeje?
Jeszcze napisz,że zużywa więcej gazu/prądu...
Akumulacja daje jedynie komfort tym,którzy grzeją cyklicznie,czyli np. 8h z temp w pokoju 22°C a reszta godzin bez grzania,ale też temp w pokoju z każdą godziną coraz mniejsza.
Powyższe nie jest ani komfortowe ani oszczędne.
Co do komfortu to można podyskutować (zależne od gustu),ale nie ma mowy o oszczędności bo kocioł pracuje na wyższej mocy przez te 8h,więc i więcej zużyje.
algorytm yt
Od środka ocieplamy chłodnie.
Praw fizyki nie oszukasz ... grzyb gwarantowany.
Robisz.... nawet mikrofonu zapomniałeś...
Ytong Multipor a nie żaden styropian
Ocieplenie od środka nie ma miejsca i jest bezsensu. Grzyb zawita...szybko. Wiem z doświadczenia...;-///
Ten material to Termolite, w Polsce 5 lat temu już tym materiałem robilem
Multipor
Ytong
Ciekawe, jak bardzo jest rakotworcze tego typu oscieplenie?
0.00
Bo ja nie wiem nigdy nie robiłem s pol życia w Niemczech za cięcia robił po budowach