Teraz to nie wiadomo w którą stronę iść... U nas też był pomysł na ogrzewanie oporowe w wylewce cementowej + pompa ciepła lub bojler hybrydowy do cwu. Teraz jak ceny prądu poszybowały i jeszcze poszybują / limity / zmiany w polityce PV - nie wiem co mam myśleć. Wszystko już prawie przygotowane pod rozkładanie ogrzewania i waham się... W zapasie mamy kozę na drewno.
Będę robił odcinek podsumowujący styczeń i luty. Moim zdaniem warto iść w kable i później panele PV ze względu na koszt inwestycji początkowej ale jak się to sprawuje w danym budynku zależy od samych parametrów budynku jakie ocieplenie jaka szczelność domu.
@@stodoanaswoim6180 Myślę, że masz dobrą moc w stosunku do m2. Nie wiem ile masz ocieplenia, bo dopiero znalazłem Twój kanał ale bezpiecznie jest przyjąć 100 W/ 1 m2. Ja mam 10 cm XPS pod płytą i 10 cm EPS 100 0,035 nad. Na elewacji 20 cm 0,031 grafitu. Na poddaszu dam pewnie 40 cm 0,039 wełny. Oprócz tego rekuperacja i 5 cm płyt PIR w cofniętych nadprożach.
Mistrzu mam to samo. 90mkw w kablach tyle że termostaty dałem zigbee i steruje tym centralnie z home assistant. Taki termostat kosztuje ok 200zł. Bez sterowania centralnego i dosyć skomplikowanego sterowania centralnego może być drogo w utrzymaniu. Nawet spięcie tego z klimatyzatorem jest możliwe (wyłącza kable jak klimatyzator grzeje). Nawet jak mówisz akumulacji go jej sens to akumulacja na taryfie G12 a oddawanie w dzień. Mam 1 termostat niepodpięty pod sterowanie centralne w łazience na poddaszu i nigdy go nie używam bo zanim się podłoga nagrzeje to 40 min mija.
Nie wiedziałem że można centralnie spiąć takim tańszym sterownikiem. Zobaczymy jak u nas będzie to działać i na pewno będziemy musieli się nauczyć przez pierwszy sezon.
@@stodoanaswoim6180 ciężko zdobyć jakieś informacje ale w istocie termostat to zwykły przekaźnik prądu więc zadziała nawet na shelly 1pm. Przekaźnik musi być obciążalny (standardowo do 16A) a nie styczny (ten jest do sterowania piecem).
ja u siebie mam 8,5kw na 130m2. jedyna różnica miedzy 8,5 a Twoim 12kw to szybkość nagrzewania. temp max i tak kontroluje termostat więc nie ma możliwości przegrzania. co do bezwładności to będzie spora. u mnie jest od 3,5 do 4,5cm anhydrytu i wcale nie reaguje mega szybko ale może ta nadwyżka mocy u was to zrekompensuje chociaż już po nagrzaniu 6cm będzie trochę czasu oddawać ciepło.
@@stodoanaswoim6180 nie mam podlicznika na same kable. ja używam ich w połączeniu z klimą i mam nagrzewnicę wodną na nawiewie reku podpiętą do pompy ciepła do cwu.
Witam. Gratulacje za pierwszy film o kablach grzejnych od bardzo dawna. Dla wszystkich pytających o koszty eksploatacji domu z kablami grzejnymi jako główne źródło ciepła. Stodoła szkieletowa 120m2 z 2021r. Sezon grzewczy 2021/22 to 4300 kWh. Instalacja fotowoltaiczna 10 kWp w całości pokrywa zapotrzebowanie na ogrzanie domu, cwu, i prąd bytowy, nawet trochę zostało. Zadowolenie 110%. Koszty inwestycyjne nieporównywalnie mniejsze niż w przypadku pompy ciepła. Wszystkich niezdecydowanych zapraszam do kontaktu.
@@stodoanaswoim6180 Pierwszy sezon był eksperymentalny. Wnioski są takie, że najlepiej utrzymywać stałą temperaturę (u nas temp.konfortu to 22 powietrze i 22,5 podłoga) i jest ciepło. Mam sprawdzone informacje, że kolejny sezon będzie jeszcze bardziej ekonomiczny.
Witam, większość jest w filmach. Po krotce mam płytę fundamentowa od spodu 20cm xpsu na bokach opaska 24cm xpsu na to 15 cm epsu, ściany izodom 45cm łącznie 30 cm styropianu grafitowego o współczynniku przenikania U=0,10 i strop ocieplony celuloza 45cm więc U ok 0,09
Drogo wyszły te sterowniki, ile w sumie będziesz ich miał? I czy można kłaść kable bezpośrednio na styropian bez warstwy wylewki pod nimi?, albo chociaż styrobetonu?
Witam. Jestem bardzo ciekaw jak ci się te kable grzewcze sprawdzą. Sami mieliśmy ochotę założyć takie kable u siebie ale ostatecznie będzie inne ogrzewanie domu. Dlatego trzymam kciuki za ciebie i obyś był zadowolony z późniejszych rachunków za prąd. Mam nadzieję że za rok będzie filmik z kosztów ogrzania domu . Pozdrawiam .
Szukałam w internecie jakichś filmików związanych z kosztami ogrzewania domu kablami grzewczymi . Są ale to są stare filmiki i jest ich bardzo mało. Także cieszę się, że będę mogła korzystać z twoich doświadczeń. ( zamierzasz ogrzewać dom w taryfie G12 lub G12W ? ). Słyszałam także, że za parę lat będzie tylko jedna taryfa. Nie będzie nocnej , tańszej . Czas pokaże. Bardzo rzadko kto decyduje się na takie ogrzewanie domu jak Wy..✌✌✌🍀
Mam plan w pierwszym roku mieć taryfę g11 nie wiem czy to dobry pomysł muszę przemyśleć. Ktoś mi tak podpowiedział żeby grzać jak jest potrzeba ale wyjdzie to w praniu. Mam też inne rozwiązania co do ogrzewania podzielę się w kolejnych filmach.
Ja planuję klimatyzator split w salonie dmuchający na korytarz + kable grzejne devi 6t ,sterowniki esco tc510, ale dom mały 94m , koszt instalacji ok 13.5tys , kable położę sam
Mamy kable 6,5 kw, 120 m2, posadzka 6 cm na to kamień, styropian pod posadzką 20 cm, dom wykorzystywany sezonowo. Na razie przy prądzie budowlanym słabo, aż strach włączyć, przy taryfie weekendowej może będzie Ok, w ubiegłym roku wygrzewaliśmy dom niedocieplony zimą, wiec wychodziło Ok 150 kWh doba, ale było ciepło, Na razie ustawione na 5 stopni, żeby woda nie zamarzła. Ogolnie Ok, szybko się nagrzewa dom i bardzo wygodnie, ale wszystko zależy od ceny energii.
Niestety ceny energii w taryfie weekendowej skoczyły oszałamiająco z ok 33 gr do 99 gr! Szkoda że nie położyłeś podłogówki wodnej + kocioł elektryczny Kospel cenowo wychodzi podobnie. W przypadku domu sezonowego na wypadek awarii prądu itp można zawsze zalać glikolem (niektórzy mają obawy). Również jestem za prądem lecz z uwagi na brak wiedzy co będzie za 15 lat zastosuję podłogówka wodną z kotłem elektrycznym będzie drogo odpinam kocioł podpinam powietrzną pompę ciepłą i już rachunki spadaj mocno. Będzie drogo i pompą można wpiąć gaz kopciucha cokolwiek.
Zgadzam się. Ja testuje taryfę g11 i cały czas równa temperatura podłogi poszedłem w kable i trochę mamy przewymiarowane bo 12kw a przy takim ociepleniu powinni być ok 8 kw ale jak na razie nie jest źle poprostu szybciej się nagrzewa podłoga. Średnia od 15 grudnia wychodzi mi 20kwh na dobę. Może pewniejsze jest wodne ogrzewanie ale i tak myślę że koszty zakupu są mniejsze po 10 tys kable i pompa cwu 6 tys więc myślę że to nie jest duży koszt w porównaniu do pompy. Na wypadek braku pradu mamy koze i super się sprawdza. A w ostateczności mogę podpiąć agregat i nawet dowolne pomieszczenie nagrzac. Zobaczymy jak to będzie myślę i tak o PV ale już na nowych zasadach.
Witam pomożecie też chcę właśnie kable położyć i jeszcze podłogówke wodna wrazie czego co myślicie o tym ? Jakie koszta miesięcznie w tym roku wam wyszły możecie powiedzieć
Witam, jak wychodzi uzytkowanie po roku czasu. Budujemy podobny dom i tez zastanawiamy sie nad kablami? Kable maja byc glwonym sposobem ogrzewania, dodatkowo bedzie rekuperator z funkcją grzania. Jak wychodzi zuzycie energii w miesiacach zimowych?
Ogólnie trzeba dobrze przemyśleć moc bo niestety u nas jest zbyt duża moc dobrana na nasz budynek mamy 12 kw łącznie a w zupełności by starczyło 6 do 8
Lepiej zrobić podłogówkę i wsadzić grzałkę w baniak. Jak będzie za dużo $ to można myśleć nad innym źródłem. Jak zalejecie kable to zostajecie z kablami. Zero manewru.
Tak aczkolwiek mam też inne źródła ogrzewania więc to nie jest jedyne a dążę do tego by w większości grzać rekuperatorem z nagrzewnica wodną tylko to jest w fazie ustawiania i przeróbek.
Tzw maty grzewcze są w łazienkach czyli cienki kabel zatopiony w warstwie kleju pod płytkami. Folie nie mogły być w podłodze bo mamy mikrocement a folie to bardziej pod panele itp
mogą być mocowane do foli, na siatce (uniesione w trakcie zalewania lub nie), miedzy 2 warstwami wylewki lub w warstwie kleju/wylewce samopoziomującej na jastrychu. od sposobu montażu zależy charakterystyka działania. im głębiej w posadzce tym większa bezwładność, większa akumulacja oraz większe straty do gruntu.
Na logikę przy ułożonych kablach na folii nie oddadzą całej energii w posadzkę przez tą część na styku folii z kablem. Przy montażu np. na siatce (najlepiej na pewnej wysokości np. 1-2 cm) prawie 100% energii pójdzie w posadzkę, a o to właśnie chodzi. Innym rozwiązaniem, też lepszym od montażu bezpośrednio na folii jest montaż na cienkich płytach (np. 10 mm z XPS) pokrytych siatką i masą cementową. Niestety takie rozwiązanie jest bardzo drogie.
Witaj. Pytanko mam do Ciebie odnośnie spinek do kabli. Będę montował kable za jakiś miesiac i zastanawiałem się jak je przytwierdzić do styropianu. Możesz mi podesłać nazwę tych spinek. Pozdrawiam
Witam, na allegro jak wpiszesz spinki klipsy do ogrzewania podłogowego to ja takich używałem. Z doświadczenia im dłuższe tym lepsze lepiej się trzyma w styropianie. One mają większy rozstaw niż kable bo są do rur ale ja wbijalem je pod kontem to wtedy się nie przesuwają.Pozdrawiam
@@stodoanaswoim6180 a nie powinno się tych kabli dsc w połowie grubości wylewki? Robiłem 3 instalacje, wszystkie kable mocowane trytytka do siatki zgrzewanej i uniesione do góry w trakcie robienia wylewki. Robie tak żeby kabel nie grzał zbyt mocno styropianu który mógłby się od tego utleniać.
Można je montować w różny sposób w taki jak na filmie też. Czy coś się stanie ze styropianem to wątpię bo to są niskie temperatury u mnie max 28 stopni było na podłodze a zazwyczaj jest to temp ok 24 i mam w domu 22
Kolego obserwuje ciebie bo mi Tomek w powiedzieli ale ty alektryki się nie czepiaj wszystko co dało się spierdilic dałeś radę dlaczego tomka nie spytałes miał byś połowę kosztów folia tylko w pasywnym działa kabel w łazience
@@stodoanaswoim6180 Szkoda że nie położyłeś podłogówki wodnej + kocioł elektryczny Kospel cenowo na jedno wychodzi. Kupiłeś pompę do cwu tak byś kupił powietrzną pompę ciepła była by do co i cwu nie dużo drożej jeśli byś poszedł w monoblok Haier czy LG a rachunki 3x niższe. Jeśli masz PV na starych zasadach to nie ma tematu przez 15 lat po tylu latach prąd z oze może być tani. Ładna stodoła szacun za ogrom pracy i dokładność. Podsumuj kiedyś koszty użytkowania domu co się sprawdza z czego byś zrezygnował itp.
witam będziesz mega zadowolony bo moja koleżanka to ma i naprawdę świetne rozwiązanie pozdrawiam
Przy kablach nie ma, że za dużo :) Po prostu szybciej będą osiągać zadaną temperaturę.
Teraz to nie wiadomo w którą stronę iść... U nas też był pomysł na ogrzewanie oporowe w wylewce cementowej + pompa ciepła lub bojler hybrydowy do cwu. Teraz jak ceny prądu poszybowały i jeszcze poszybują / limity / zmiany w polityce PV - nie wiem co mam myśleć. Wszystko już prawie przygotowane pod rozkładanie ogrzewania i waham się... W zapasie mamy kozę na drewno.
Będę robił odcinek podsumowujący styczeń i luty. Moim zdaniem warto iść w kable i później panele PV ze względu na koszt inwestycji początkowej ale jak się to sprawuje w danym budynku zależy od samych parametrów budynku jakie ocieplenie jaka szczelność domu.
Dom w Malinówkach 11, 114 m2, po podłodze 124 m2. Taki mam plan: moc kabli 12,6 kW, cena 5500 zł, 12 sterowników z WiFi - 1000 zł.
U mnie jest 135m2 i 12kW trochę przewymiarowane jak na tak ocieplony budynek.
@@stodoanaswoim6180 Myślę, że masz dobrą moc w stosunku do m2. Nie wiem ile masz ocieplenia, bo dopiero znalazłem Twój kanał ale bezpiecznie jest przyjąć 100 W/ 1 m2. Ja mam 10 cm XPS pod płytą i 10 cm EPS 100 0,035 nad. Na elewacji 20 cm 0,031 grafitu. Na poddaszu dam pewnie 40 cm 0,039 wełny. Oprócz tego rekuperacja i 5 cm płyt PIR w cofniętych nadprożach.
Możesz powiedzieć coś o.kosztach miesięcznych ogrzewania takiej powierzchni jak to wychodzi ?
Będzie filmik o kosztach jak zbiorem trochę informacji
Te termostaty coś tanie? 12 szt za 1000 zł? Z WiFi? Jako producent?
Mistrzu mam to samo. 90mkw w kablach tyle że termostaty dałem zigbee i steruje tym centralnie z home assistant. Taki termostat kosztuje ok 200zł. Bez sterowania centralnego i dosyć skomplikowanego sterowania centralnego może być drogo w utrzymaniu. Nawet spięcie tego z klimatyzatorem jest możliwe (wyłącza kable jak klimatyzator grzeje).
Nawet jak mówisz akumulacji go jej sens to akumulacja na taryfie G12 a oddawanie w dzień.
Mam 1 termostat niepodpięty pod sterowanie centralne w łazience na poddaszu i nigdy go nie używam bo zanim się podłoga nagrzeje to 40 min mija.
A już klasyk to wietrzenie pomieszczeń zimą.
Nie wiedziałem że można centralnie spiąć takim tańszym sterownikiem. Zobaczymy jak u nas będzie to działać i na pewno będziemy musieli się nauczyć przez pierwszy sezon.
@@stodoanaswoim6180 ciężko zdobyć jakieś informacje ale w istocie termostat to zwykły przekaźnik prądu więc zadziała nawet na shelly 1pm. Przekaźnik musi być obciążalny (standardowo do 16A) a nie styczny (ten jest do sterowania piecem).
Dasz link do sterownika ? Masz po 1 w pomieszczeniu i sterujesz nimi aplikacja czy jak
Ja mam firmy Elektra cd5 i każdy ma ekran i swoje ustawienia model wyżej był z wi fi i wtedy można telefonem sterować. Ja nie chciałem tego u siebie.
ja u siebie mam 8,5kw na 130m2. jedyna różnica miedzy 8,5 a Twoim 12kw to szybkość nagrzewania. temp max i tak kontroluje termostat więc nie ma możliwości przegrzania. co do bezwładności to będzie spora. u mnie jest od 3,5 do 4,5cm anhydrytu i wcale nie reaguje mega szybko ale może ta nadwyżka mocy u was to zrekompensuje chociaż już po nagrzaniu 6cm będzie trochę czasu oddawać ciepło.
Dzięki za podzielenie informacjami. Też mi tak Pani od kabli powiedziała. Wylewka wyszła między 5 a 6 cm mam nadzieję że to będzie akurat.
A jakie u Was doświadczenia przy użytkowaniu? Jakie rachunki?
@@stodoanaswoim6180 nie mam podlicznika na same kable. ja używam ich w połączeniu z klimą i mam nagrzewnicę wodną na nawiewie reku podpiętą do pompy ciepła do cwu.
O fajnie takie samo rozwiązanie u mnie będę miał tylko na razie bez klimatyzacji
A można wiedzieć mniej więcej ile kosztuje Was ogrzewanie?
Witam.
Gratulacje za pierwszy film o kablach grzejnych od bardzo dawna.
Dla wszystkich pytających o koszty eksploatacji domu z kablami grzejnymi jako główne źródło ciepła.
Stodoła szkieletowa 120m2 z 2021r.
Sezon grzewczy 2021/22 to 4300 kWh. Instalacja fotowoltaiczna 10 kWp w całości pokrywa zapotrzebowanie na ogrzanie domu, cwu, i prąd bytowy, nawet trochę zostało. Zadowolenie 110%. Koszty inwestycyjne nieporównywalnie mniejsze niż w przypadku pompy ciepła. Wszystkich niezdecydowanych zapraszam do kontaktu.
Dzięki też jestem takiego samego zdania
@@stodoanaswoim6180
Pierwszy sezon był eksperymentalny.
Wnioski są takie, że najlepiej utrzymywać stałą temperaturę (u nas temp.konfortu to 22 powietrze i 22,5 podłoga) i jest ciepło.
Mam sprawdzone informacje, że kolejny sezon będzie jeszcze bardziej ekonomiczny.
Ekstra dzięki za podzielenie się informacjami. Ciekawe jak to u mnie wyjdzie
A CWU z czego idzie?
ariston velis evo 80
Witam. Jakie masz parametry domu. Wielkość grzewcza,ściany jakim styropian ocieplone, jak ocieplony dach ???
Witam, większość jest w filmach. Po krotce mam płytę fundamentowa od spodu 20cm xpsu na bokach opaska 24cm xpsu na to 15 cm epsu, ściany izodom 45cm łącznie 30 cm styropianu grafitowego o współczynniku przenikania U=0,10 i strop ocieplony celuloza 45cm więc U ok 0,09
Kubatura ok 360m3
O fajnie że elektryczne, nie tak jak wszyscy wodne. Ciekawe jak wyjdzie to w eksploatacji.
Dzięki nie wszyscy to popierają ale ja trzymam się moich planów.
@@stodoanaswoim6180 Ja tak samo. Na pewno w salonie dołożę klimę, ale ogólnie to nie planuję żadnej innej alternatywy. Dojdzie tylko 6 kWp PV.
Jakby moc dobrać optymalnie i dać trochę tańsze termostaty (wybór jest ogromny) to by można do 8000 zł brutto zejść.
Też tak myślę trochę źle mi może doradzili z tą mocą przy zakupie.
Witam. Jak wykonywałes wylewkę pod te kable?? Na czym je mocujemy?? Czym zalewasz??
Witam, zamontowane są na spinki do styropianu tak jak rurki i na to standardowa wylewka cementowa.
Drogo wyszły te sterowniki, ile w sumie będziesz ich miał? I czy można kłaść kable bezpośrednio na styropian bez warstwy wylewki pod nimi?, albo chociaż styrobetonu?
W każdym pokoju będzie więc dlatego sporo wyszły sterowniki.. Najlepiej kłaść na tą folie bezpośrednio.
Kładziesz na styropian na niego idzie tylko folia alu , sterowniki masz różne kupisz i za 100zl , ESCO polecam koszt 150-200zl
Witam. Jestem bardzo ciekaw jak ci się te kable grzewcze sprawdzą. Sami mieliśmy ochotę założyć takie kable u siebie ale ostatecznie będzie inne ogrzewanie domu. Dlatego trzymam kciuki za ciebie i obyś był zadowolony z późniejszych rachunków za prąd. Mam nadzieję że za rok będzie filmik z kosztów ogrzania domu . Pozdrawiam .
Dzięki. Mam taki plan pokazać koszty po roku.
Szukałam w internecie jakichś filmików związanych z kosztami ogrzewania domu kablami grzewczymi . Są ale to są stare filmiki i jest ich bardzo mało. Także cieszę się, że będę mogła korzystać z twoich doświadczeń. ( zamierzasz ogrzewać dom w taryfie G12 lub G12W ? ). Słyszałam także, że za parę lat będzie tylko jedna taryfa. Nie będzie nocnej , tańszej . Czas pokaże. Bardzo rzadko kto decyduje się na takie ogrzewanie domu jak Wy..✌✌✌🍀
Mam plan w pierwszym roku mieć taryfę g11 nie wiem czy to dobry pomysł muszę przemyśleć. Ktoś mi tak podpowiedział żeby grzać jak jest potrzeba ale wyjdzie to w praniu. Mam też inne rozwiązania co do ogrzewania podzielę się w kolejnych filmach.
Ja planuję klimatyzator split w salonie dmuchający na korytarz + kable grzejne devi 6t ,sterowniki esco tc510, ale dom mały 94m , koszt instalacji ok 13.5tys , kable położę sam
Też mam w planach klimatyzator ale jeszcze planuje 2 rzeczy będzie w kolejnych filmach
Mamy kable 6,5 kw, 120 m2, posadzka 6 cm na to kamień, styropian pod posadzką 20 cm, dom wykorzystywany sezonowo. Na razie przy prądzie budowlanym słabo, aż strach włączyć, przy taryfie weekendowej może będzie Ok, w ubiegłym roku wygrzewaliśmy dom niedocieplony zimą, wiec wychodziło Ok 150 kWh doba, ale było ciepło, Na razie ustawione na 5 stopni, żeby woda nie zamarzła. Ogolnie Ok, szybko się nagrzewa dom i bardzo wygodnie, ale wszystko zależy od ceny energii.
Niestety ceny energii w taryfie weekendowej skoczyły oszałamiająco z ok 33 gr do 99 gr! Szkoda że nie położyłeś podłogówki wodnej + kocioł elektryczny Kospel cenowo wychodzi podobnie. W przypadku domu sezonowego na wypadek awarii prądu itp można zawsze zalać glikolem (niektórzy mają obawy). Również jestem za prądem lecz z uwagi na brak wiedzy co będzie za 15 lat zastosuję podłogówka wodną z kotłem elektrycznym będzie drogo odpinam kocioł podpinam powietrzną pompę ciepłą i już rachunki spadaj mocno. Będzie drogo i pompą można wpiąć gaz kopciucha cokolwiek.
Zgadzam się. Ja testuje taryfę g11 i cały czas równa temperatura podłogi poszedłem w kable i trochę mamy przewymiarowane bo 12kw a przy takim ociepleniu powinni być ok 8 kw ale jak na razie nie jest źle poprostu szybciej się nagrzewa podłoga. Średnia od 15 grudnia wychodzi mi 20kwh na dobę. Może pewniejsze jest wodne ogrzewanie ale i tak myślę że koszty zakupu są mniejsze po 10 tys kable i pompa cwu 6 tys więc myślę że to nie jest duży koszt w porównaniu do pompy. Na wypadek braku pradu mamy koze i super się sprawdza. A w ostateczności mogę podpiąć agregat i nawet dowolne pomieszczenie nagrzac. Zobaczymy jak to będzie myślę i tak o PV ale już na nowych zasadach.
Witam pomożecie też chcę właśnie kable położyć i jeszcze podłogówke wodna wrazie czego co myślicie o tym ? Jakie koszta miesięcznie w tym roku wam wyszły możecie powiedzieć
@@stodoanaswoim6180 A jaki metraż domu mogę wiedzieć?
135m2
Witam, jak wychodzi uzytkowanie po roku czasu. Budujemy podobny dom i tez zastanawiamy sie nad kablami? Kable maja byc glwonym sposobem ogrzewania, dodatkowo bedzie rekuperator z funkcją grzania. Jak wychodzi zuzycie energii w miesiacach zimowych?
Witam, robiłem film o zużyciu ogólnie nie cały rok grzewczy mieliśmy i zużyliśmy 3 tys kWh na rok więc pełny sezon grzewczy wyszedł by 3500 kWh
Ogólnie trzeba dobrze przemyśleć moc bo niestety u nas jest zbyt duża moc dobrana na nasz budynek mamy 12 kw łącznie a w zupełności by starczyło 6 do 8
Lepiej zrobić podłogówkę i wsadzić grzałkę w baniak. Jak będzie za dużo $ to można myśleć nad innym źródłem. Jak zalejecie kable to zostajecie z kablami. Zero manewru.
chcesz zastosować kable, jako główne ogrzewanie z COP 1:1
przy cenach prądu ponad 1 zł / kWh???
Tak aczkolwiek mam też inne źródła ogrzewania więc to nie jest jedyne a dążę do tego by w większości grzać rekuperatorem z nagrzewnica wodną tylko to jest w fazie ustawiania i przeróbek.
Ograniczniki w tych spinkach nie przeszkadzały?
Nie wszystko fajnie się montowało
Gdzie można znaleźć takie spinki?
Na allegro kupiłem
Jak koszty i eksploatacja na dzisiaj?
Mogę powiedzieć że za luty wyszło ok 380kwh
@@stodoanaswoim6180 To spoko wynik. jaką temperaturę utrzymujesz? Ja planuję około 19st.
Ja mam między 20,5 a 22 różnie w różnych pomieszczeniach.
@@stodoanaswoim6180 Dzięki za info :)
A czemu nie maty grzewcze albo folie ?
Tzw maty grzewcze są w łazienkach czyli cienki kabel zatopiony w warstwie kleju pod płytkami. Folie nie mogły być w podłodze bo mamy mikrocement a folie to bardziej pod panele itp
Gdzieś czytałem, że kable nie mogą być ułożone bezpośrednio na folii.
Szczerze nie zgłębiałem tematu, zrobiłem jak zaleca producent.
mogą być mocowane do foli, na siatce (uniesione w trakcie zalewania lub nie), miedzy 2 warstwami wylewki lub w warstwie kleju/wylewce samopoziomującej na jastrychu. od sposobu montażu zależy charakterystyka działania. im głębiej w posadzce tym większa bezwładność, większa akumulacja oraz większe straty do gruntu.
Na logikę przy ułożonych kablach na folii nie oddadzą całej energii w posadzkę przez tą część na styku folii z kablem. Przy montażu np. na siatce (najlepiej na pewnej wysokości np. 1-2 cm) prawie 100% energii pójdzie w posadzkę, a o to właśnie chodzi. Innym rozwiązaniem, też lepszym od montażu bezpośrednio na folii jest montaż na cienkich płytach (np. 10 mm z XPS) pokrytych siatką i masą cementową. Niestety takie rozwiązanie jest bardzo drogie.
Witaj.
Pytanko mam do Ciebie odnośnie spinek do kabli. Będę montował kable za jakiś miesiac i zastanawiałem się jak je przytwierdzić do styropianu. Możesz mi podesłać nazwę tych spinek.
Pozdrawiam
Witam, na allegro jak wpiszesz spinki klipsy do ogrzewania podłogowego to ja takich używałem. Z doświadczenia im dłuższe tym lepsze lepiej się trzyma w styropianie. One mają większy rozstaw niż kable bo są do rur ale ja wbijalem je pod kontem to wtedy się nie przesuwają.Pozdrawiam
Ja właśnie używam uchwytow do szybkiego montazu przewodów USMP-3
@@stodoanaswoim6180 a nie powinno się tych kabli dsc w połowie grubości wylewki? Robiłem 3 instalacje, wszystkie kable mocowane trytytka do siatki zgrzewanej i uniesione do góry w trakcie robienia wylewki. Robie tak żeby kabel nie grzał zbyt mocno styropianu który mógłby się od tego utleniać.
Można je montować w różny sposób w taki jak na filmie też. Czy coś się stanie ze styropianem to wątpię bo to są niskie temperatury u mnie max 28 stopni było na podłodze a zazwyczaj jest to temp ok 24 i mam w domu 22
@@radekroganski2992Te spinki do kabli dają radę z wbijaniem czy robiłeś wcześniej dziurki?
Kolego obserwuje ciebie bo mi Tomek w powiedzieli ale ty alektryki się nie czepiaj wszystko co dało się spierdilic dałeś radę dlaczego tomka nie spytałes miał byś połowę kosztów folia tylko w pasywnym działa kabel w łazience
Te kable to nie był dobry pomysł. COP=1
Dlatego w domu będzie inne główne źródło ogrzewania testuje je już 2 tyg i daje radę. Kable są na mocne mrozy by dogrzać.
@@stodoanaswoim6180 Szkoda że nie położyłeś podłogówki wodnej + kocioł elektryczny Kospel cenowo na jedno wychodzi. Kupiłeś pompę do cwu tak byś kupił powietrzną pompę ciepła była by do co i cwu nie dużo drożej jeśli byś poszedł w monoblok Haier czy LG a rachunki 3x niższe. Jeśli masz PV na starych zasadach to nie ma tematu przez 15 lat po tylu latach prąd z oze może być tani. Ładna stodoła szacun za ogrom pracy i dokładność. Podsumuj kiedyś koszty użytkowania domu co się sprawdza z czego byś zrezygnował itp.