Kvantitativní uvolňování neznamená tisk peněz (deflace vs. inflace)

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 21 жов 2024

КОМЕНТАРІ • 79

  • @MrBraindub
    @MrBraindub 4 роки тому +8

    Konečně to někdo vysvětlil veřejnosti. Děkuji Vám 👍☺️

  • @ondrejlist4236
    @ondrejlist4236 3 роки тому +1

    Dlouho jsem neviděl takhle dobré vzdělávací video, které pojednává o makroekonomických termínech. Skvěle vysvětleno👍
    Moc díky👏

  • @tomasvycital3952
    @tomasvycital3952 8 місяців тому

    DĚKUJI ZA SKVELÉ VIDEO

  • @paulrey8036
    @paulrey8036 4 роки тому +10

    "QE způsobuje deflaci" - předpokládám deflaci cen. Tomu nevěřím. Ze 2 důvodů:
    1. měnu nemnoží jen pro nákup dluhopisů, ale i akcií.
    2. kdyby nebylo QE, tak by všechno krachlo a pak by byla deflace cen. Naopak díky QE ceny nespadnou tak nízko, tedy se jedná o inflaci.
    Bankovní rezervy musí také mít vliv na ochotu vytvářet úvěry. QE je podle mě jednoznačně na straně inflace. Proč by to jinak dělali ? A Powell přímo jasně říkal, že "tisknou peníze" a to digitálně. Nic nepopírá...

  • @martinbilek7057
    @martinbilek7057 4 роки тому +5

    Neřekl bych že růst aktiv FEDu z QE posiluje $ ale FED provádí QE obvykle během krizí a globálních nejistot ve kterých má $ tendenci posilovat. Navíc ostatní centrální banky často kopírují FED. Jinak díky za video, vyslechnout si i jiný seriózní pohled je vždy užitečné.

  • @martinmahel5159
    @martinmahel5159 4 роки тому +2

    Ahoj Jinrich, super video, ďakujem ti veľmi pekne. Určite je prínosné, a ja som veľmi nadšený, že môžem tráviť čas na tvojom kanály. Výborná práca.

    • @maros823
      @maros823 4 роки тому +1

      Moje slova :-)

  • @honzazero9702
    @honzazero9702 4 роки тому +14

    Opravte mě pokud se mýlím, ale scénář zmíněný ve videu už přece neplatí. FED již nekupuje pouze dluhopisy bank (jak bylo zmíněno ve videu), ale obchoduje přímo na sekundárním trhu. Nakupuje tam na přímo ETF a korporátní dluhopisy.
    Jinak dobře zpracované video

    • @martingebauer1880
      @martingebauer1880 4 роки тому +1

      Přesně,...

    • @AkcieSJindrichem
      @AkcieSJindrichem  4 роки тому +2

      FED běžně nenakupuje "dluhopisy bank," to jsem snad nezmínil. FED nakupuje dluhopisy: státní a korporátní.

    • @honzazero9702
      @honzazero9702 4 роки тому +4

      @@AkcieSJindrichem Ani tak to ale přece nesedí nebo sem úplně mimo mísu ?? Pokud přece nakupuje FED korporátní dluhopis přes banku, tak je banka zprostředkovatel a peníze jdou zkrz ni přímo do firmy. U ETF je situace o dost složitější, díky tomu jak to funguje, ale část peněz se také dostává mezi lidi. Takže mi z toho vychází, že do ekonomiky se dostanou peníze, které by tam dle nákresu ve videu neměly být a nově se tedy zvedá i inflace.

    • @michalk7777
      @michalk7777 4 роки тому

      @@honzazero9702 ten kto predava dlhopisy fedu su primary dealers a ti kupuju dlhopisy pomocou svojich vlastnych prostriedkov alebo ich financuju pomocou REPO. Je dolezite si uvedomit, ze primary dealers, kt ich kujupu nevytvaraju nove peniaze v ekonomike a teda nemoze dochadzat k inflacii. Ako bolo spomenute vo videu, kazda primary dealer banka ma svoj ucet u fedu a rezervy, kt za dlhopisy dostane sa nedaju pouzit v ekonomike. Nie som si isty ci proti nim mozu poziciavat do ekonomiky, ale to uz je ina tema. Druha vec je ale ta, ze ked si nikto poziciat nepride aj keby taka moznost bola, stale ta moznost ostava nevyuzita. Ja osobne ked sa pozriem na 10yr ust a 30yr ust inflaciu nevidim.

    • @zdenekmlcoch8540
      @zdenekmlcoch8540 4 роки тому +1

      @@honzazero9702 Inflace se nutně zvednout nemusí,ale finančním institucím se vyčistí rozvahy od různého pochybného sajrajtu (junk bonds atp.) a zvyšuje jim kapacitu úvěrování/investování. Otázka je v jakém ocenění to FED vykupuje - zda vykupuje za 100% nominálu i sajrajt,který měl být dávno prohlášen za pochybný dluh. Pravděpodobně vykupuje za 100% nominálu, ale už zřejmně nebude mít nikdy šanci to prodat. Rozdíl pořizovací a realizační ceny odepíše do ztrát a ty penízezůstanou v oběhu forever.Zvýšení inflace nastane bezprostředně pokud lidé/vláda reálně něco nakupují v ekonomice. Pokud peníze od FEDu použijí např. na splacení úvěrů nebo si je podrží na depozitech zvyšuje se tím inflační potenciál ale ještě ne přímo inflace. Ta se rozjede až v momentě, kdy to lidé vzdají, vezmou peníze z účtu a začnou utrácet v reálné ekonomice.

  • @UNWA
    @UNWA 4 роки тому

    Díky za skvělé video.

  • @zdenekmlcoch8540
    @zdenekmlcoch8540 4 роки тому +3

    Máte pravdu . Prakticky nikdo tomu nerozumí. Rezervy , které drží komerční banky na svých depozitních účtech u FEDu jsou vázány jen do výše povinných rezerv (parametr stanovený FEDem,může to být i NULA). Nadlimitní rezervy mají banky k volnému použití na trhu, nebo si je navzájem mohou půjčovat, případně je s FEDem vyměnit za hotovost. Komerční banky , které jsou součástí federálního rezervního systému mezi sebou provádějí vypořádání plateb přesuny mezi svými zůstatky rezervních účtů u FEDu. FED rozhodně QE nákupem dluhopisů ze systému žádnou likviditu neodsává ale likviditu systému dodává přes rezevní účty dealerů, kteří si likviditu-rezervy mohou odčerpat. Musí jim ale na účtu rezerv zůstat povinná rezerva. Když chce FED provádět QT -Quantitative Tightening tak dluhopisy prodává a snižuje tím zůstatky rezervních účtů dealerů,kterým ty dluhopisy prodal. Pokud by dealerovi zůstatek rezervního účtu u FEDu poklesl pod povinné minimum ,tak si žádný dluhopis u FEDu koupit nemůže. FED de facto přes různé prostředníky privátní dluh (MBS,CMBS, corporate a municipal dluhopisy) nakupovat může a dělá to. Maskuje se to různými SPV (special purpose vehicles) prostředníky, které jsou např. založeny US Treasury a podle FED act mohou prodávat např. dluhopisy FEDu. Masivní nákupy provádí např. přes společnost BLACKROCK. Hypotéky občanů jsou z větší části spravovány státními Fannie May a Freddie Mac a ty je ve formě sekuritizovaných MBS mohou prodávat FEDu.

  • @michalsnobl6603
    @michalsnobl6603 4 роки тому

    Velice hezky vysvětleno, super video :D

  • @svenvietnam
    @svenvietnam 4 роки тому +1

    Skvělé a dobře zpracované video. Ohledně tohoto tématu jsem pořád pouze amatér, ale je pravda, že dolar ztrácí svojí kupní sílu? A pokud ano, tak z jakého důvodu to je, když se netisknou peníze? Přeci jenom nemáme už nějaký ten pátek zlatý standart, tak co vládám brání tisknout peníze?

    • @David-ks9jb
      @David-ks9jb 4 роки тому

      Každá mena stráca kúpnu silu vždy a všade. Peniaze sa “tisknú” ale nie centrálnymi bankami. Tie tvoria iba papieriky. Reálne infláčné peniaze sú iba niake čísla kdesi na účte( “virtuálne peniaze”).

  • @JayK366
    @JayK366 4 роки тому

    Skvěle vysvětleno 👍

  • @viktorsutor6378
    @viktorsutor6378 4 роки тому +1

    Opäť super video. Zaujímalo by ma ako to funguje v ECB a Bank of Japan? Tiež tieto centrálna banky môže vykupovať dlhopisy a na proti hodnotu poskytujú investičným bankám iba rezervy ? U Bank of Japan som niekde počul o Tom že vykupujú aj priamo akcie firiem. Je to pravda ?

    • @David-ks9jb
      @David-ks9jb 4 роки тому

      ECB tvorí tiež iba rezervy a BoJ kupuje aj akcie, nie priamo, ale prostredníctvom ETF. To isté urobil aj Fed teraz na jar s junk bondmi.

  • @davivorhodan943
    @davivorhodan943 2 роки тому

    A proč tedy reálná hodnota dolaru trvale směřuje k nule? Nejen dolar ale jakákoli měna. A mezitím si peníze svou hodnotu víceméně drží.

  • @martingebauer1880
    @martingebauer1880 4 роки тому

    What about Black Rock what Are they buying than?

  • @jakokapr
    @jakokapr 4 роки тому

    www.marketplace.org/2020/06/16/the-fed-starts-buying-corporate-bonds/
    Zdravim,
    jsem z Vaseho videa trochu zmateny. Co si mam tedy predstavit pod tim, ze FED nakupuje korporatni dluhopisy? Znamena to, ze clanek vyse je nepravidivy nebo jenom to, ze FED je nakupuje protipravne?

    • @David-ks9jb
      @David-ks9jb 4 роки тому

      joohnnypolis je pravdivý, ale kupuje to prostredníctvom ETF, nie napriamo.

    • @jakokapr
      @jakokapr 4 роки тому +1

      @@David-ks9jb ETF fondy ale pak musi tyto aktiva nakoupit a tim se tedy pumpuji penize do ekonomiky a logicky ztraceji na hodnote. Autorovo video je tedy zavadejici, zejmena kdyz v nem kritizuje investice do zlata, stribra a bitcoinu, kterym naopak vyhovuje uvolnena menova politika a nizke urokove sazby.

    • @David-ks9jb
      @David-ks9jb 4 роки тому +1

      joohnnypolis áno, ale iba do niektorých sektorov (najväčších). Fed jednoducho nedokáže týmito nákupmi EtF ( mimochodom, je to jediné,čo je aspoň trochu účinné) pokryť celú ekonomiku a efektívne to prerozdeliť. Nevie nahradiť komerčné banky a ich úverovanie, toto je iba zastavenie krvácania.
      No a nakoniec. Tento autor zabŕda do monetárneho tieňa, aj keď doň trošku posvietil, sám tomu nerozumie a potom šíri takéto neúplné a zle vysvetlené pojmy.
      Nechce sa mi tu vypisovať, čo hovoril zle a tak, ale tieto veci sú nesmierne zložité a je to téma na mesiace, nie jedno video.
      Ale celá pointa jeho videa je(len o nej nevie, lebo nerozumie tomu, čo hovorí), že NEPOZERAJTE SA NA SVET OČAMI CENTRÁLNEJ BANKY. Všetci stále centrálne banky , centrálne banky. Proste ju neberte do úvahy. Je to obyčajný bankový regulátor. Pozerajte sa na SVET, QE, FINANČNÉ TRHY OČAMI KOMERČNÝCH BÁNK nie centrálnych.

    • @radek9281
      @radek9281 4 роки тому

      @@David-ks9jb A co vidime ocima komercnich bank? Zprisnovani dostupnosti uveru a dal?

    • @David-ks9jb
      @David-ks9jb 4 роки тому +1

      Rrrr no to že QE je pre nich úplne nepodstatné, je to iba swapom aktív a nič iné. Centrálna banka síce nafukuje svoju bilanciu, ale kom. banka nie. Pokiaľ komerčná banka chce môže sa financovať a pákovať aj dlhopismi, akciami, ABSkami, čím koľvek na repo markete alebo derivátmi.A je to pre ňu lacnejší spôsob ako čisto iba a cashom, ale dobre to by sme už šli do regulácí kap. Požiadaviek a tak. To je na dlho.
      No ale, ďalšia somarina čo tam hovorí, je že “CB sťahuje z trhu likviditu”. No po 1. Likvidnejšie aktívum ako dolárová hotovosť neexistuje. Takže ona likviditu dodá lenže, QE ako vieme sa vždy robí v zlých časoch a prečo by som sa ja zbavoval toho najlikvidnejšieho aktíva aké existuje v čase paniky? No nechám si tieto rezervy a nemusím už likvidivať aktíva. Tie ktoré mi nezoberie repo market, založím do QE a refinancujem sa. To je dôvodom, prečo nás QE vždy dostane od okraja priepasti. No ale keďze svet je stále rizikový, tak sa držím bezpečia a nepožičiavam to.
      No a posledný bod, pokiaľ svet funguje, môže rásť aj bez bankových rezerv, tie už nie sú potrebné. Veď do roku 2008 neexistovali žiadne nafúkania bilancí centrálnych bánk a inflácia bola vyššia, pretože zasa kokerčné banky sa nafukovali. Teraz kom.b. Sa zmenšujú a CB sa zväčšujú. Ale CB tvoria niake rezervy, ktorými nestíhajú kompenzovať toto zmenšovanie.
      No a posledná vec, nikdy to nebolo o tom, aké rizikové aktíva ste mali na knihách, vždy sa banky starali o to, o koľko sa ich cena môže pohnúť za jeden deň.
      No a keď sa niečo pokazilo, cena sa pohla o viac, ako sa čakalo, trh sa zlomil(nebral už takéto rizikové papiere) no tak ste pekne založili tento rizikový papier do QE za nominálnu hodnotu.
      Celá pointa je. Očami komerčnej banky QE nič nerobí iba vymieňa aktíva. Pokiaľ banka chce vies sa lepšie(lacnejšie) financovať aj dlhopismi. Dlhopisy sú v súčasnom systéme také isté peniaze ako hotovosť, ak nie lepšie.

  • @radoslavnovotka4043
    @radoslavnovotka4043 4 роки тому

    Super

  • @jancermak7811
    @jancermak7811 3 роки тому

    Musim souhlasit se zalesakem. Stačí se podívat kolem sebe. Jak roste průměrný plat, ceny potravin, ceny nemovitostí, ceny všeho. jestli inflaci způsobuje fed nebo vláda je technická podrobnost. Detaily viz článek W. E. Buffett: How inflation swindles the equity investor. Je to jeden z nejdůležitějších textů, možná vůbec nejdůležitější, který byl napsán ve dvacátém století.

  • @IvanVesely920
    @IvanVesely920 3 роки тому

    No paráda, tak jste si to od září dostudoval, objevil J. Snidera a dohnal rezervy o rezervách. Ještě zbývá uvědomit si, že krom komerčních bank vytvářejících použitelné ale dočasné peníze skrze půjčky je zdrojem trvalých peněz stát skrze deficitní hospodaření.

  • @slusnyobcan1063
    @slusnyobcan1063 4 роки тому +1

    Urobte prosim odporucania ako si uchranit kupnu silu uspor na 20 rokov pre dochodok, dakujem

  • @martinbilek7057
    @martinbilek7057 4 роки тому +4

    Jsem toho názoru že to že deflace snižuje nákupy spotřebitelů je mýtus. Například u mobilu mám téměř jistotu, že když rok počkám, koupím si stejný telefon levněji nebo budu mít lepší. Přesto se výrobcům daří a nekrachují. A pravděpodobnost že bych snídal 2 rohlíky místo 3, když bych očekával, že za několik měsíců bude rohlík o pár haléřů levnější se také blíží nule.

  • @AsimeCZ
    @AsimeCZ 4 роки тому

    Hezké vysvětlení a přiznám se, že jsem nevěděl, že banky nemohou tyto rezervy libovolně využít - ale asi to nějak ošefóvané mají. Mám ale dost velkou výhradu, co se týče toho deflačního tlaku.
    Rozhodně nesouhlasím s tím, že QE nepůsobí inflačně - vždyť to jde vidět na akciovém trhu. Nebo ty indexy pumpuje snad retail? A co nemovitostní trh?
    Plně chápu, že CPI ukazuje něco jiného, ale všichni přece víme, že tyto metody mají dost velká omezení. Přecejenom CPI sleduje spotřební koš.

    • @David-ks9jb
      @David-ks9jb 4 роки тому

      Ano , ale nemovitostní a akciový trh nikomu nepomôže(okrem boháčov) , zato rast CPI áno.

  • @vitozana8659
    @vitozana8659 4 роки тому +4

    Neřekl jste nám toho trochu málo?
    Kdy tedy komerční banka může "vybrat" své rezervy? A neumožňuje FED výkupem dluhopisů (dluhů které nikdo nikdy nesplatí, protože je to odpad) bankám poskytovat další a další úvěry t.j. tisk peněz (růst peněžní zásoby)?

    • @AkcieSJindrichem
      @AkcieSJindrichem  4 роки тому

      Řekl jsem toho velmi málo. Je nemožné vše shrnout do jediného videa. Navíc se nechci prezentovat jako expert na centrální banky. Bylo to jen pár myšlenek.

  • @janziki4476
    @janziki4476 4 роки тому

    Taky jsem se snažil dohledat některé info ohledně fed a jejich činů ale můžu říct že fakta se dohledávání mimořádně obtížne a jsou obalovaný snůžkami zbytečného balastu. Take jsem shlédl pár videí rozhovoru dr Lacy Hanta zjevně velkého oblíbence v USA ale za mě jenom dokáže šikovné vysvětlit jak qantitativni uvolňování je zdravé a nic nehrozí.

  • @janziki4476
    @janziki4476 4 роки тому +4

    Jinými slovy inflace zatím není jenom proto, že nové peníze končí na trhu cenných papírů, ktery se nafukuje úměrně s kvantitativní uvolňováním.

  • @Jan.1917
    @Jan.1917 4 роки тому +3

    V tomto videu říká šéf FEDu, že je tiskne, vytváří a posílá do oběhu:
    ua-cam.com/video/ff6SDsaS7rI/v-deo.html&feature=emb_title

  • @michalk7777
    @michalk7777 4 роки тому

    Ked si hovoril o tej fiskalnej politike a moznosti zvysovania inflacie pomocou stimulov, no... nie je to tak uplne pravda. Research od Dr. Lacy Hunt hovori o tom, ze fiskalny stimulus je stimulacny iba niekolko mesiacov po jeho uplatneni. Rozmedzie ucinnosti stimulu by malo byt v rozhrani 3-6 mesiacov. Ked sa nad tym zamyslime jednoducho, samotna vlada si musi peniaze pozicat a teda stahovat likviditu z obehu aby ju nasledne mohla minut do ekonomiky. Jedine co sa teda stane je narast statneho dlhu a vytvorenie inflacie v rozmedzi 3-6 mesiacov. Nasledne inflacia a stimulacny efekt klesne ako sa to deje prave teraz.

    • @David-ks9jb
      @David-ks9jb 4 роки тому

      Maikell zhruba máš pravdu. Preto to ,čo je dočasné ako tento stimulus, nikdy nebude dlhodobo inflačné.

    • @David-ks9jb
      @David-ks9jb 4 роки тому

      Akurát ide o to, kto tie dlhopisy kupuje. A to musia robiť primary dealers, ktorí ich následne predávajú na sekundárnom trhu ľuďom a firmám. A ak si primary dealer ide o to, ako si financuješ tie nákupy. Niekedy to nové peniaze môžu byť, inokedy nie.

  • @dadazizala5271
    @dadazizala5271 4 роки тому +1

    www.cnb.cz/cs/o_cnb/vlog-cnb/Jak-vznikaji-penize-v-ekonomice/
    I v čr vznikají peníze dluhem, každá “uklizečka” chce přece barák na hypošku

  • @martinsvkq
    @martinsvkq 4 роки тому +5

    Fed je akciová spoločnosť a vlastnia ju súkromny investori

    • @ignacbonifac206
      @ignacbonifac206 4 роки тому

      ano přesně tak to je ...

    • @ignacbonifac206
      @ignacbonifac206 4 роки тому

      @@marvan1965 je to uzavřená akciová společnost s pavoučí strukturou kde jsou investoři a má pravdu!!! Nastuduj si to a uvidíš že si to nevymyslel !

    • @marvan1965
      @marvan1965 4 роки тому +1

      @@ignacbonifac206 přesně tak, je to uzavřená společnost. Není to akciová společnost, jako nějaká firma. Není nikým formálně vlastněna. Akcie nejsou jako akcie soukromých společností, akcie Fed vlastní pouze 12 neziskových Regionálních federálních rezervních bank, které založila vláda USA.

  • @CernyMatej
    @CernyMatej 4 роки тому +3

    Se CBDC už to takto dlouho fungovat nebude...

    • @zdenekmlcoch8540
      @zdenekmlcoch8540 4 роки тому +1

      Bude. Politici a banksteři potřebují měnu jako skrytý nástroj přerozdělování, protože daně jim na to nestačí. BUdou tedy CBDC fungovat stejně jako dnes - de facto jako FIAT měny a změní se jen technologie, která jim zjednoduší možnosti manipulací a sledování co ,kdy,kde,od koho a za kolik jsme si koupili.To že budou CBDC krypto neznamená , že budou mít limitovanou emisi jako BTC. To by nedovolovalo provozovat ekonomiku založenou na paradigmatu "plné zaměstnanosti", která je kriticky závislá na přerozdělování. CBDC nejspíš umožní lepší navázání na nějakou společnou digitální měnu - digitální zlato. MOc bych se divil, kdyby tím digitálním zlatem byl BTC, protože ten jim nepůjde manipulovat-není pod kontrolou světobanksterů. Vidím to na digitální verzi SDR, na kterou budou navázány ostatní CBDC. Přívadně by mohly být navázány na tokenizované zlato, ale to by asi byla zbytečná komplikace.Otázka je co se vyjedná na úrovni MMF a SB, protože každá varianta navázání CBDC znamená výhody pro jiné země.

  • @winkelbauer2
    @winkelbauer2 4 роки тому

    monetární heroin