Оказа се по практично и по удобно да се изкъртят две или повече отвори за нужния брой контакти. Мисля че най-много контакти с обща рамка е 5. Божествено става като се направи с кабели пва-2 и съответните кабелни накрайници. Колега, поздрав за труда ти.
Занулява се задължително. После като те пере тока през старата печка или поялника ходи обяснявай как пишело в наредбата. За вкъщи както си решил, но на клиент да не занулиш новите контакти и после да те говорят.... То ако е така вземи и бойлера не си занули, после влез да се къпеш... Естествено зануляването се прави като е сигурно, че връзките в разклонителните кутии и таблото са добре.
Чл. 182. (1) Електрическите уредби в сгради и външните уредби с напрежение до 1000 V като правило се захранват от мрежи с директно заземена неутрала по схеми TN. (2) За защита срещу поражения от електрически ток като правило се използва автоматично изключване на захранването. (3) Указания за избор на конкретна схема - TN-C, TN-S или TN-C-S, са посочени в съответните глави на наредбата. Чл. 183. (1) Когато условията на функциониране на електрическа уредба с напрежение до 1000 V не допускат прекъсване на електрозахранването при първи дефект на изолацията, като правило се предвижда захранване от източник с изолирана неутрала по схема IT. (2) За защита срещу поражения от електрически ток при първи дефект на изолацията се използва защитно заземяване в съчетание с контрол на съпротивлението на изолацията. (3) При второ земно съединение се осигурява защитно изключване на захранването. Чл. 184. (1) Когато условията за защита срещу поражения от електрически ток за схема TN не могат да бъдат спазени, се допуска захранване на електрическа уредба с напрежение до 1000 V от източник по схема TT. (2) За защита срещу поражения от електрически ток се използва защитно изключване на захранването посредством защитен прекъсвач при спазване на условието: Ra х Iа £ 50 V, където: Iа е токът на сработване на защитния прекъсвач; Ra - общото съпротивление на заземителя и заземителния проводник на потребителя; при използване на един защитен прекъсвач за защита на няколко потребителя се взема съпротивлението на най-отдалечения потребител. Чл. 185. Когато за защита при индиректен допир се използва автоматично изключване на захранването, се изпълнява главна система за изравняване на потенциалите, а при необходимост - и допълнителна система за изравняване на потенциалите. Чл. 186. (1) При схемите TN се изпълнява повторно заземяване на защитния проводник PE и на проводника PEN. Препоръчва се повторното заземяване да се изпълнява при главното разпределително табло. За повторно заземяване с предимство се използват естествените заземители. (2) В големи или високоетажни сгради изравняването на потенциалите чрез свързване на проводника PE към главната заземителна клема (шина) изпълнява същата функция, както повторното заземяване. (3) Съпротивлението на заземителя за повторно заземяване е не по-голямо от посоченото в чл. 228 независимо от вида на въвода - въздушен или кабелен. Чл. 187. Като алтернатива на автоматичното изключване на захранването при схеми TN или IT за части на електрическата уредба или за отделни потребители може да се използват защитно изолиране (двойна изолация), безопасно свръхниско напрежение или предпазно свръхниско напрежение, защитно разделяне, изолационни (нетокопроводими) помещения, зони или площадки.
Шуко контактите нямат полярност. За това и цялото оборудване, което се поставя е съобразено с този факт. В някои държави като Франция, Германия, Англия, Италия има приет стандарт фаза - ОТ ЛЯВО / нула - ОТ ДЯСНО. В България не е описано в нормативните уредби от коя страна да е фазата и от коя нулата. Зануляването е забранено от 2004г ако не ме лъже паметта, за това и не занулявам контакта. Ако някой все пак иска да занули контактите си в къщи съм показал как се прави в това видео. ua-cam.com/users/shortsC3Qc4t4_-lo
Зануляването е забранено от 2004г ако не ме лъже паметта, за това и не занулявам контакта. Ако някой все пак иска да занули контактите си в къщи съм показал как се прави в това видео. ua-cam.com/users/shortsC3Qc4t4_-lo . В нормативните уредби за електрообзавеждане е описано и позволено да се прави едиствено защитно заземяване. Това е причината и всички електроинсталации в новото строителство да са трипроводни.
@@Just_Joro И коя наредба го прочете това че зануляването е забранено? Щото при трипроводна инсталация пак се прави зануляване ! Само да те светна жълтозеленият проводник се нарича защитен проводник.Той може да е защитна земя може и да е защитна нула.Така че в България той е защитна нула.И имаме Фаза кафяв работна нула син и защитна нула жълто зелен.Вземи прочети наредбата иначе ще те докладвам!
Гледах до 1 минута видеото и като чух за ток в контакта "докато го разкачаме" приключих.... Човека бърка понятията ток и напрежение и не съм убеден че прави разлика между двете.
И аз не видях мост към зануляването.Това ако ще пускаш уреди без метален корпос горе доло ама я пусни печки котлони скари итнт и се фани за една нула и работи на тях аман от простотии.
Зануляването е забранено от 2004г ако не ме лъже паметта, за това и не занулявам контакта. Ако някой все пак иска да занули контактите си в къщи съм показал как се прави в това видео. ua-cam.com/users/shortsC3Qc4t4_-lo . В нормативните уредби за електрообзавеждане е описано и позволено да се прави едиствено защитно заземяване. Това е причината и всички електроинсталации в новото строителство да са трипроводни.
@@ivailopetrov198 В нормативните уредби за електрообзавеждане е описано и позволено да се прави едиствено защитно заземяване. Това е причината и всички електроинсталации в новото строителство да са трипроводни. Зануляването е ЗАБРАНЕНО! Ако някой го прави трябва да бъде изцяло на негова отговнорност. Не искам да споря дали е правилно или грешно само казвам , че не е позволено да се прави.
@@Just_Joro Кво е забранено за стационарен контакт в стената си е задължително остай простотиите .Ако изскаш да те пере тока на скарата не си го занулявай.Тя ел технниката не е измислена през 2004 година и това със заземяване ако сам решиш да си го правиш ходи и проверявяй заземителя и аз не знам през колко време ама е пунта мара....Така е и при гръмоотводите.Друго нещо е в русия така съм чувал ,че трафовете не са им заземени ама тва е друга тема....И са на три кабела ако не греша.
@@ivailopetrov198 То тоя направо си е за съд.Как може да публикува такива опасни неща да не занули контакта.Първо новата наредба не важи за стари инсталации.Второ при трипроводна инсталация отново имаме зануляване и трето според новата наредба се допуска при обосновани случай работната нула се ползва и като защитна PEN проводник с е със сечение не по-малко от 2.5кв и има не повече от 5свързвсния от таблото с повторното заземяване.
Браво и благодаря!
Радвам се, че съм успял да помогна :)
Оказа се по практично и по удобно да се изкъртят две или повече отвори за нужния брой контакти. Мисля че най-много контакти с обща рамка е 5. Божествено става като се направи с кабели пва-2 и съответните кабелни накрайници. Колега, поздрав за труда ти.
Благодаря :)
Занулява се задължително. После като те пере тока през старата печка или поялника ходи обяснявай как пишело в наредбата.
За вкъщи както си решил, но на клиент да не занулиш новите контакти и после да те говорят....
То ако е така вземи и бойлера не си занули, после влез да се къпеш...
Естествено зануляването се прави като е сигурно, че връзките в разклонителните кутии и таблото са добре.
Благодаря за съвета ще го имам в предвид за бъдеще.
То е задължително зануляването според новата наредба а този даже не я е чел казва че било забранено зануяването!
Чл. 182. (1) Електрическите уредби в сгради и външните уредби с напрежение до 1000 V като правило се захранват от мрежи с директно заземена неутрала по схеми TN.
(2) За защита срещу поражения от електрически ток като правило се използва автоматично изключване на захранването.
(3) Указания за избор на конкретна схема - TN-C, TN-S или TN-C-S, са посочени в съответните глави на наредбата.
Чл. 183. (1) Когато условията на функциониране на електрическа уредба с напрежение до 1000 V не допускат прекъсване на електрозахранването при първи дефект на изолацията, като правило се предвижда захранване от източник с изолирана неутрала по схема IT.
(2) За защита срещу поражения от електрически ток при първи дефект на изолацията се използва защитно заземяване в съчетание с контрол на съпротивлението на изолацията.
(3) При второ земно съединение се осигурява защитно изключване на захранването.
Чл. 184. (1) Когато условията за защита срещу поражения от електрически ток за схема TN не могат да бъдат спазени, се допуска захранване на електрическа уредба с напрежение до 1000 V от източник по схема TT.
(2) За защита срещу поражения от електрически ток се използва защитно изключване на захранването посредством защитен прекъсвач при спазване на условието:
Ra х Iа £ 50 V,
където:
Iа е токът на сработване на защитния прекъсвач;
Ra - общото съпротивление на заземителя и заземителния проводник на потребителя; при използване на един защитен прекъсвач за защита на няколко потребителя се взема съпротивлението на най-отдалечения потребител.
Чл. 185. Когато за защита при индиректен допир се използва автоматично изключване на захранването, се изпълнява главна система за изравняване на потенциалите, а при необходимост - и допълнителна система за изравняване на потенциалите.
Чл. 186. (1) При схемите TN се изпълнява повторно заземяване на защитния проводник PE и на проводника PEN. Препоръчва се повторното заземяване да се изпълнява при главното разпределително табло. За повторно заземяване с предимство се използват естествените заземители.
(2) В големи или високоетажни сгради изравняването на потенциалите чрез свързване на проводника PE към главната заземителна клема (шина) изпълнява същата функция, както повторното заземяване.
(3) Съпротивлението на заземителя за повторно заземяване е не по-голямо от посоченото в чл. 228 независимо от вида на въвода - въздушен или кабелен.
Чл. 187. Като алтернатива на автоматичното изключване на захранването при схеми TN или IT за части на електрическата уредба или за отделни потребители може да се използват защитно изолиране (двойна изолация), безопасно свръхниско напрежение или предпазно свръхниско напрежение, защитно разделяне, изолационни (нетокопроводими) помещения, зони или площадки.
Фазовия кабел не трябва ли да е от дясната страна по правилник?Освен това, защо не зануляваш контакта след като е двупроводна инсталация?
Шуко контактите нямат полярност. За това и цялото оборудване, което се поставя е съобразено с този факт. В някои държави като Франция, Германия, Англия, Италия има приет стандарт фаза - ОТ ЛЯВО / нула - ОТ ДЯСНО. В България не е описано в нормативните уредби от коя страна да е фазата и от коя нулата. Зануляването е забранено от 2004г ако не ме лъже паметта, за това и не занулявам контакта. Ако някой все пак иска да занули контактите си в къщи съм показал как се прави в това видео.
ua-cam.com/users/shortsC3Qc4t4_-lo
@@Just_Joro ами дай линк или копирай текста където го пише това ако може.
@@Just_Joro Ти си направо за съда!
Благодаря
Браво :)
А кой ще занули контакта?
Зануляването е забранено от 2004г ако не ме лъже паметта, за това и не занулявам контакта. Ако някой все пак иска да занули контактите си в къщи съм показал как се прави в това видео.
ua-cam.com/users/shortsC3Qc4t4_-lo . В нормативните уредби за електрообзавеждане е описано и позволено да се прави едиствено защитно заземяване. Това е причината и всички електроинсталации в новото строителство да са трипроводни.
@@Just_Joro И коя наредба го прочете това че зануляването е забранено? Щото при трипроводна инсталация пак се прави зануляване ! Само да те светна жълтозеленият проводник се нарича защитен проводник.Той може да е защитна земя може и да е защитна нула.Така че в България той е защитна нула.И имаме Фаза кафяв работна нула син и защитна нула жълто зелен.Вземи прочети наредбата иначе ще те докладвам!
Гледах до 1 минута видеото и като чух за ток в контакта "докато го разкачаме" приключих....
Човека бърка понятията ток и напрежение и не съм убеден че прави разлика между двете.
Ok, благодаря :)
За зануляване чувал ли си
И аз не видях мост към зануляването.Това ако ще пускаш уреди без метален корпос горе доло ама я пусни печки котлони скари итнт и се фани за една нула и работи на тях аман от простотии.
Зануляването е забранено от 2004г ако не ме лъже паметта, за това и не занулявам контакта. Ако някой все пак иска да занули контактите си в къщи съм показал как се прави в това видео.
ua-cam.com/users/shortsC3Qc4t4_-lo . В нормативните уредби за електрообзавеждане е описано и позволено да се прави едиствено защитно заземяване. Това е причината и всички електроинсталации в новото строителство да са трипроводни.
@@ivailopetrov198 В нормативните уредби за електрообзавеждане е описано и позволено да се прави едиствено защитно заземяване. Това е причината и всички електроинсталации в новото строителство да са трипроводни. Зануляването е ЗАБРАНЕНО! Ако някой го прави трябва да бъде изцяло на негова отговнорност. Не искам да споря дали е правилно или грешно само казвам , че не е позволено да се прави.
@@Just_Joro Кво е забранено за стационарен контакт в стената си е задължително остай простотиите .Ако изскаш да те пере тока на скарата не си го занулявай.Тя ел технниката не е измислена през 2004 година и това със заземяване ако сам решиш да си го правиш ходи и проверявяй заземителя и аз не знам през колко време ама е пунта мара....Така е и при гръмоотводите.Друго нещо е в русия така съм чувал ,че трафовете не са им заземени ама тва е друга тема....И са на три кабела ако не греша.
@@ivailopetrov198 То тоя направо си е за съд.Как може да публикува такива опасни неща да не занули контакта.Първо новата наредба не важи за стари инсталации.Второ при трипроводна инсталация отново имаме зануляване и трето според новата наредба се допуска при обосновани случай работната нула се ползва и като защитна PEN проводник с е със сечение не по-малко от 2.5кв и има не повече от 5свързвсния от таблото с повторното заземяване.