Érdekes egy nagyvállalkozó szemüvegén keresztül látni a dolgokat! Többször elhangzik duzzogva, hogy a hazai (és eu-s) gazdák háromnegyede 1-5 hektáros, támogatott kisgazdaság, csak az nem hangzik el, hogy a számszaki fölényben lévő kisgazdaságok a földterület töredékét uralják és jelenleg rosszabb a birtokszerkezet hazánkban, mint az 1930-as években, aminek tudjuk mi volt a következménye. Számokban: a gazdaságok 5%-a használja a földek kétharmadát, ebből a legnagyobb 1200 gazdaság kezeli a földek egyharmadát, míg a maradék egyharmad az 50 hektár feletti gazdaságoké. Megható a szabadföldi kertészetért való aggódás, azonban a vállalkozók döntő többsége "búzabánya"-ként használja a területét, vagyis a cél a minél magasabb profitráta elérése. A kertészkedést egyébként a sok kisgazdaság csinálta anno, akik részben azóta kihaltak, mert az utódaik nem folytatták a dolgot, amire a munkaerőhiány és az éghajlatváltozás hatásai is "rásegítettek". A nyilatkozó méretgazdaságosság iránti rajongása tapintható, azonban ezen vállalatok környezetbarátságát érdemes fenntartásokkal kezelni. Az elmúlt évtizedekben Európában a talaj 17x (tizenhétszer!) pusztult gyorsabban a talajforgatás miatt, mint ahogy keletkezett, a szántók időben részleges talajfelszín borítottsága jelentősen hozzájárul a sivatagosodáshoz, a felhasznált vegyszerek és műtrágyák maradványai szennyezik a talajt és belekerülnek a talajvizekbe, nem beszélve az így előállított élelmiszerek beltartalmi értékeinek drasztikus romlásáról. Amiben egyet értünk, hogy a jelenlegi rendszeren változtatni kell, de nem olyan eszetlenül, ahogy az EU zöldjei nekifogtak. A feladat azonban nem könnyű, hiszen le kell váltani a termelési paradigmát és eszközöket, ami borzasztóan nehéz egy olyan országban, ahol a termelők fele 60 feletti, mint nálunk. A legnagyobb változásnak azonban a személetben kellene bekövetkezni, mert amíg a bármi áron megtermelt profit a cél és nem a minőségi élelmiszer előállítása, addig csak a rosszat fogják egyre jobban csinálni.
jó, hogy leírtad a számokat, de ezzel vitatkoznék: "amíg a bármi áron megtermelt profit a cél és nem a minőségi élelmiszer előállítása" - ahhoz fizetőképes kereslet is kellene, ami nagyrészt nem itt van, vagyis exportálni kellene, amihez okosnak kellene lenni, nyelveket beszélni stb. A magyar munkaerő egyébként is elég alacsony színvonalú a világpiacon (nem véletlen, hogy akkugyárak települnek ide és nem orvosiműszer-gyárak), de nyilvánvaló, hogy az agrárszektor még ennek is aljából válogathat...
@@gaborszabo3110 Van néhány makacs tévhit, ami folyamatosan előkerül újra, meg újra. Magad is elsorolsz néhányat: 1.Az első hiba az értéktelen, sőt esetenként egészségre káros ipari élelmiszerek árához viszonyítani a minőségit. De ha ahhoz hasonlítunk is, akkor sem feltétlenül igaz, hogy a minőségi többe kerül. Aki keresi az egészséges élelmiszert, az meg is találja. Lehet biotermelőtől vásárolni a piacon, vagy valamilyen rövid ellátási láncból, például kosár közösségből. Ezen felül az egészséges élelmiszerből kevesebb is elegendő, mert sokkal magasabb a beltartalmi értéke. 2. 30 éve talán még igaz volt, hogy nem beszéltünk nyelveket, de az már akkor sem, hogy ne lettünk volna okosak. Éppen ellenkezőleg, nekünk magyaroknak mindig megvolt a magunkhoz való (régen így mondták józan paraszti) eszünk. Így aztán exportáljuk is a terményeinket a "búzabányából", ami viszont csak a vállalkozót gazdagítja. 3. A magyar munkaerő magas színvonalú, képzett, leleményes és szorgalmas. Akiket kint dolgozó magyarokat ismerek - van családtag is köztük - azokért kapkodnak a britt munkaerő piacon, mert lényegesen okosabbak az ottani sok nemzetiségű munkaerő átlagánál és sokkal jobban terhelhetők. Az sem véletlen, hogy itthon is több nagy cég üzemeltet fejlesztő részleget, ahol ezer számra foglalkoztatnak mérnököket, informatikusokat.. Az akkugyárak sem azért kerültek ide, amit írtál, hiszen külföldi vendég munkásokat dolgoztatnak bennük. 4.Az szántóföldi vállalkozók nem válogatnak semmilyen munkaerőből, mert nincsen rá szükségük. Manapság ugyanis egy több ezer hektáros gazdaság is működtethető pár emberrel. Nagy gépeik vannak, amiknek a többsége már automatizálva van. GPS vezérlésű traktor, ugyanilyen permetező drón, stb.
@@gaborszabo3110volt a magyar oktatás és egészségügy elsőrangú, csak a nép lebutítása jobban ment mint a gazdaság és a kereskedelem fejlesztése. Ezért egy magára adó jó kepességü, tanult család már elmenekült ez elől a gárda elől, mihelyst leszedték a köztársaság táblát a határon.
Ángyán Józsefet is meg kellett volna hívni. Szakmailag megtudta volna cáfolni a nagygazdaságok létét. Tudott volna mobdani sok érvet a kisgazdaságok mellett.
Magyarország termőterülete annyira kicsi, hogy itt nem az alacsony hozzáadott értékű, kevés munkát és sok területet igénylő nagy monokultúrákban kellene gondolkodni, hanem zöldség-gyümölcstermelésben, ami sokkal melósabb, de nyilván nem lehet összehasonlítani az 1 hektáron megtermelt búzán és az 1 hektáron megtermelt karalábén elérhető profitot, gondolom, lehet vagy 1 000-szeres szorzó, ha pedig a szőlőt/bort nézzük, inkább 10 000-szeres. Lehet, hogy erről is beszél Raskó, de már pár hete láttam és annyira rohadt unalmasan beszél, hogy nincs erőm még egyszer végighallgatni és megkeresni 😀 okos ember egyébként, de nagyon nem képernyőre való.
@@gaborszabo3110 Persze, csakhogy a piac nagyon szépen meghatározza, hogy mire van szüksége. Lehet, hogy nem kell annyi karalábé és lehet, hogy nincs aki annyi karalábét termeljen, mert egyszerűen nincs ki dolgozzon...
Vesd mar abba a pici agyadba, hogy ami nyereseges azt a piacon nem lehet kinyirni akarattal sem. Azok a szar cukorgyarakon sirtok allandoan, veszteseges volt, fogd mar fel
Na aki még benyalja azt a fideszes szöveget, hogy agrár ország vagyunk itt van a valóság. Ezen a területen is totálisan csődöt produkáltunk a rendszerváltás után. Van amivel nem értek egyet . Nem kell birtok koncentráció. Támogatást csak a nagy hozzáadott értékű termeléssel foglalkozó termelők kapjanak.
Majd bolondok lesznek az emberek újból parasztok lenni, hogy újból kizsigeteljék őket..közép Európa Sztálin alatt megszűnt agrár terület lenni s ezt nagyon nehéz lesz visszaálítani mert a paradztságot brutálisan szűntették meg. Ezek az emberek már Nincsenek.
Az előbb kimentem a kertbe és leszedtem egy csomó vegyszermentes zöldséget. Zöldhagymám, salátám, rukkolám, spenótom egész télen van. Már nő a retek is. Az idénygyümölcsökből annyit eszem, amennyit akarok. Nyáron annyi paradicsom terem, hogy egész évre valót el tudok tenni, pedig nincs nagy kertem. Igaz, nem vagyok lusta, ha a kertben dolgozni kell. Régebben rengeteg családnak volt hétvégi kertje. Most azokban a régi kertekben tujákat, meg füvet látok. Úgyhogy vegyék csak a multis vackokat, meg a magyar méregdrága őstermelőit és ne sírjanak, hogy drága.
@nlenky3322 Hat persze hogy az es te is csak a minosegit eszed 🤣mindig a masik eszi a szar.t, nem vetted meg eszre ?🤣🤣🤣Amugy Posti vagyok, tudod merre van ?🤣
Egy ideig gondolkodtam, hogy tételesen cáfolom, aztán feladtam... Ennyi részigazságot, hangulatkeltő csúsztatást rég nem hallottam. Kár, hogy nem egy valódi, a napi hazai gyakorlatban naprakész szakember lett megkérdezve.
A "napi hazai gyakorlat" az, hogy a mezőgazdaságnál sokkal jobb munkákra sincs elég munkaerő és hát a földművelésnél talán csak a bányász munkája megterhelőbb. Óriási mértékű gépesítés kellene, de azt biztos nem az 5% diplomás fogja megcsinálni; ezt az arányt elhiszem, tekintve, hogy a teljes népességen belül is 20% a diplomások aránya, az agráriumban nyilván ennek a töredéke.
@@gaborszabo3110 És miből gépesítesz, ha a jelenlegi géppark szinten tartására és pótlására sincs már forrásod? Az alapprobléma az az, hogy a kartellező kereskedők nyomott áron veszik csak át a terményt, mert az ukrán szürke importtal közel a felére lettek lenyomva a termelői árak. Miből gépesítesz, ha 56.000-ért adod el azt a kukoricát, amit 60.000-ért termeltél, miközben a német paraszt (és már a lengyel is) ugyanazért 90.000-et kap?
@@erospista6012 Ha engem kérdezel, vagy gépesítésre lenne szükség vagy ha az nem megy, akkor a mezőgazdasági tevékenység felszámolására, csak annyit megtartani belőle, amennyi a háborús készletek újratöltéséhez folyamatosan szükséges (nyilván mint minden országnak, Mo-nak is vannak ilyen készletei); ha igaz, amit leírsz, akkor a mezőgazdaságot ilyen széles körben fenntartani még annál is nagyobb ostobaság, mint ahogy eddig gondoltam...
Hát ugye nem csak emelni kellene a gazdáknak és sírni,hogy mi mennyibe kerül. De nem régi példa mikor covid alatt a benzin ára közel 200ft-ra csökkent milyen érdekes semminek sem vitték le az árát.amint emelkedett,akkor rögtön jött a szöveg hogy hű ezt ők nem tudják ki termelni. Ez pedig csak a jéghegy csúcsa.
A cvd az emberi tortenelem legnagyobb biznisze volt, sok ceg hallgatolagosan igazabol tamogatta azaz minel jobban elhuzta az idejet, mert fossa kerestek magukat. Mondjuk csak ugy, hogy nem siettettek, hogy vege legyen.
Azért a szövetkezés nem csak a gazdák "kényelmes" hozzáállása miatt nincs jelen. Az ezredforduló magasságában már sok próbálkozás volt a szövetkezésre, általában szörnyű eredménnyel. Becsődöltek tagonként sokmilliós tartozást hátrahagyva.
Ezt már hallottam pont fordítva is. 😂 Mi lehet az oka? 😊 Sajnos ez így kamu. Semmit sem támaszt alá semmivel. Csak darál. Kiváncsi lennék a nyugat európai termelők mennyire örültek, mert arról el felejtett beszélni. Meg egy csomó minden másról is.😊
a fideszes és ellenzéi értelmiség teljesen ellentétes dolgokat mond szinte már minden témában. lassan oda jutunk, hogy egzakt tudományos dolgokban is ellenkezőjét fogják mondani. pl a fideszes értelmiség szerint 200 fokon forr a víz, az ellenzéki értelmiség szerint meg 50 fokon :D
@@janosnekalaszi5721Azért, mert nincs hozzáadott értékű termék. Gabona van jelentős mértékben, amit nem kell feldolgozni, csak eladni. A kertészeti és a hús termékeket lehetne feldolgozni és így értékesíteni, de nincs aki feldolgozza és felvásárolja a termelőktől, ezért nem foglalkoznak vele a gazdák. Ha lennének helyi termékeket, jó áron felvásárló üzemek, ahol értékesítésre alkalmas, feldolgozás történik, akkor többen termelnének az ágazatban.
@@janosnekalaszi5721A fejlett gazdaságok a szolgáltatóipar felé húznak. A mezőgazdaság is fejlődik, csak más szektorok még gyorsabban tudnak fejlődni. Viszont sokat költünk rá, illetve sok iparág épül rá, amik többet hoznak a konyhára. Gazdasági katalizátor.
Ha a debreceni nagybani piacon 500 Ft volt a termelőknél az őszibarack a piacon 1300 Ft -ért adták a kofák. A 200 Ft dinnyét 500, a 200 Ft almát 450 ért adják a piacon. A 270 Ft os sárgadinnye 900 Ft ért van a piacon. Ez egész nyáron így volt. Ki engedi meg a kereskedőknek ez ez irdatlan árrést? Nem a gazdákon múlik! Persze a 27 ős ÁFA nem ugyanaz 270 , min 900 Ft után. Érthető, hogy a fogyasztóvédelem láthatatlan.
Én nem igazán vagyok képben a mezőgazdasággal, pláne nem a kereskedelemmel, de nagyon régóta mondogatják, hogy a gazdáknak, legalább az értékesítés összehangolására, szövetkezetekbe kellene tömörülniük, ahol közösen léphetnek fel a felvásárlási árak letörése ellen. Dániában, ahol sokkal kedvezőtlenebbek a természeti adottságok a mienknél, valahogy működik a mezőgazdaság.
ez marhaság már bocsi. állandó rizsa ez, valójában itt az alföldön az őstermelők háznál pont annyiért adják mint a piacon és az még a teszkónál is mindig drágább. Ha valaki nekem mutat egy gazdát aki 500 ft-ért adja barackot akkor veszek tőle 5 rekesszel azonnal. Rengetegszer jön fel ez a kacsa, de a valóság hogy aki nem teljesen fogyatékos az tud rendes áron eladni, csak itt jön vissza az ami a Raskó teljes szövegéből nem féligazság, hogy a magyar gazdák iszonyatosan iskolázatlanok és így sem a marketing sem az alapvető közgazdaságtan nem megy (határhaszon és társai).
Kedves Gábor. Egész nyáron a debreceni Monostorpályi úti nagybani piacon vásároltam.Igaz korán kellett kelni, de megérte. Maga nyilván nem, mert tapasztalata az nincs, csak véleménye. Sajnos ha a tudatlanság magabiztossággal és agresszív viselkedéssel társul,akkor esélye sincs, hogy igazi ismeretei legyenek. Biztos vannak a tesconál is árusok, de a termelőket a nagybani találja.
Sajnos én is azt veszem észre hogy a piacokon árulók nagy része ilyen. De szét kell nézni. Eddig bárhol laktam bármilyen piacon is voltam, szinte mindenhol találtam olyan őstermelőt aki olcsóbban adta mint a multi. Igaz ezek a termelők nem a legszebb nem a legnagyobb felfújt zöldséget gyümölcsöt adják hanem kissé ütött kopott kevésbé szépet de azokat igazi zöldségek azoknak van íze, azok a természetes igazi zöldségek. A XVII. kerületi piacon, akad olyan östermelő aki évek óta 300ért slsdja a sárgarépát, akarmi is történt. Most 350-ért adja..
Régen történt. A dinnyeföldön a termelő 70 forintért árulta a dinnyét, a kereskedő zöldséges 20 kilóméterrel odébb ugyanazt a dinnyét 47 forintért árulta.
Az 50-70 perc között kifejezetten érdekes volt, amit Raskó úr elmondott. A riporter azért ül ott, hogy azt mondja 'ühüm' meg 'hmhm' meg 'még 15 percünk van', aztán ismét 'ühüm' meg 'hmmm' ... Ez a része kicsit kiábrándító volt.
"The most frequent toxins present in corn are aflatoxin, fumonisin, DON, ZEN and T-2 toxin." Tehát DON toxinról volt szó. "Deoxynivalenol, also known as DON or vomitoxin, is the most common mycotoxin in corn and small grains. In animals, the acute response to DON ingestion is vomiting, while chronic exposure to low doses leads to anorexia, immunotoxicity, reduced weight gain, growth impairment, and reproduction issues" Tehát egy gomba termeli, mint sok más élelmiszerben jelenlévő méreganyagot.
Többször elhangzott az állatvédelmi intézkedések számonkérése, (rosszallóan). Valakinek el kell kezdeni a számonkérést, nevelést. Rettenetesen bánunk a haszonállatokkal! Be kell építeni az árakba a meg emelkedett költségeket. Ez nem lehet politikai kérdés. (Libatömés, hízómarha tartás stb...)
Liba tömès több száz èves ,hízó marha meg darát kap a többi takarmány mellè .Mozogni kell neki mert attol márványos a hús. Bikát hizlalják nagyobb rèszt meg a felesleges üszőt .
@@janosvarga9628 Ha a kisbikákat nem félméteres kötélen tartanák, valószínű drágább lenne a hús. Nem az "egyszerű" tenyésztőnek kellene eldönteni a tartási körülményeket, hanem szakembereknek. A Libatömés ismerős, csinálták a környezetemben. Az nem érv, hogy már 100 éve......
49 perc. Kérdezze meg a dunántúli gazdákat, hogy ott hogy működik ez, mert Kovács László nem ezt mondtam ua-cam.com/video/5_GPoRE8tcU/v-deo.htmlsi=-A1AJ9vzMv9ukNKL
1. Európa mezőgazdasága a magas költségek miatt versenyképtelen. OK! NE támogassuk! Tönkremegy az európai mezőgazdaság. Minden élelmet más kontinenseken termelnek majd és importáljuk. Ez válalhatatlanul kockázatos kitettséget jelent, függőséget. Akárki zsarolhat majd kajával....orosz-ukrán háború okozta gabonakrízisre emlékszel még, vagy fel sem fogtad, mi történt? 2. Legyél független kis ország a mindenkori nagyhatalmak között. Te leszel a kis független óvodás a tankcsata kellős közepén egy fakarddal a kezedben. Próbáld túlélni, te kis független. 3. Esetleg próbaként próbálj függetelenedni a légkörtől. Ne vegyél többet levegőt. Majd írd meg kérlek az eredményt , milyen élmény volt. Szerintem majd meglátod, nehezebb mint elsőre gondolná az ember.
Egyrészt a mezőgazdaság mind a hozzáadott értékét, mind a fontosságát tekintve elhanyagolható, nagyon jó, hogy olyan butább országok, mint pl. Brazília vagy Ukrajna is tudnak belőle pénzt csinálni. A mezőgazdaság egyedül a kiszolgáltatottság miatt fontos, mert fűteni tudunk holnaptól bármivel, ha nincs gáz, de ennivalót nem lehet 1 nap alatt termelni a semmiből, ezért kell fenntartani az EU-ban is, a gazdák persze pofátlanul visszaélnek ezzel, de mondjuk őket ítélem el ezért a legkevésbé, össze nem lehet hasonlítani pl. azzal, amit a nagy techcégek művelnek. A legfontosabb dolog azért nem hangzik el: a területek, hiszen ugye a mezőgazdaság egy olyan dolog, amihez kell a föld, csak viszonyításképpen: Brazília 8 M km2, USA 10 M km2, Európa Oroszország nélkül 6 M km2, Oroszország európai része 4 M km2, Európa Skandinávia nélkül, ahol ugye nem nagyon lehet semmit termelni 5 M km2, Mo. meg persze 0,1 M km2 sincs, a részletes adatok itt: en.wikipedia.org/wiki/Land_use_statistics_by_country
A területi elemzés nagyon fontos, de a mezőgazdaság kurvára nem "fontosságát tekintve elhanyagolható". Az egyik leginkább kulcsfontosságú iparág. Nem akarsz egy másik nép kegyeit keresve étkezni.
@@N7sensei Biztos tudsz olvasni, de azért idemásolom még egyszer, amit írtam: "A mezőgazdaság egyedül a kiszolgáltatottság miatt fontos, mert fűteni tudunk holnaptól bármivel, ha nincs gáz, de ennivalót nem lehet 1 nap alatt termelni". Azt pedig, hogy a mezőgazdaság mennyire "kulcsfontosságú iparág", javasolom, hogy abból próbáld kikövetkeztetni, hogy melyik ország GDP-jében mekkora arányt képez. És bár nem népszerű erről beszélni, de azért biztos te is hallottál róla: élelmiszert is lehet gyártani. Nem túl egészséges, de az éhhalálnál jobb.
Hat nem artana akkor pl a szarvasmarha felvasarlasi arat egy kicsit megnyomni mert olyan alacsony h persze h senki nem akar hizlalni illetve a tejet is olyan keves penzert veszik meg h fejni se akar senki
Nem hogy ukrán génmódosított gabona nincs, maga a génmódosított gabona mint kategória, kvázi nem létezik. Egyetlen argentín fejlesztés van, ami ha egy fél tucat országban próbálkoznak, akkor már sokat mondok. Ennyit arról, hogy milyen szinten nyomul a nemzeti inzultáció. Mondjuk ez eddig sem volt titok, hogy hazudnak.
A génmódosítás azt jelenti, hogy az adott növény genomjába kémiai eljárással hozzáadnak valamilyen gyomirtó vagy növényvédőszer hatóanyagot. A cél az, hogy ellenállóbb legyen a kártevőkkel, de főként a gyomirtókkal szemben! A szója 90%- a génmódosított és szinte minden élelmiszerben benne van. Alkalmazzák a kukoricánál, cukorrépánál,de még a gyapotnál is.
Miért vagy hülye? Genetikailag módosított búza valóban nem nagyon van. De kukorica az USA kukoricatermelés 93%-a. Persze a GMO nem feltétlenül rossz, vagy jó, inkább viszonlyag ismeretlen, és nehezebben eladható, mert a vásárlók preferálják a nem GMO ételeket.
Jelentem, a zöldseg NEM dragabb Magyarorszagon, mint Spanyolorszagban. A magyar arak a Spanyolnak nagyjabol a fele, ha a piacon vasarolsz, uzletben kb. egyharmada. A kenyer viszont olcsobb Spanyolban. Es a hal is.
Az orosz invázió elleni harc áldozatokkal jár. Hogy ezt miért kell pont a gazdákkal megfizettetni, nagy kérdés. Ha bukik az ukrán függetlenségi harc, mindenki fizetni fog.
Még az interjú előtt leírom véleményem. Kíváncsi vagyok hogy valamelyikről szó lesz e. Alapvetően hàrom dolgot látok -az első egy megállapítás. A magyar termelők eladók egy része nem ért az üzlethez, és ha kevesebb a vevője akkor annyival drágábban adja a terméket akár a zöldségét is hogy a kevesebb vevőből is megéljen. Valamint nagyon sokat ügynövedett termelők között az ál ősteremlő, kik valójában viszonteladók. Ők oersze, hogy drágábbak. -A második dolog, hogy alapvetően a multik egyfelől a magyar zöldséget gyümölcsöt direkt drágában adják mint a külföldit. A másik pedig az hogy Magyarország például tele van szlovákiából származó termékekkel. Mikor ezt mondom felvidéki kollegámnak, hogyhogy nálatok, hogy nálatok legalább a mezőgazdaság jól működik akkor ő csodálkozva mondja, hogy az boltjaik pedig magyarországról származó termékekkel van tele és ugyanez magyarországról gondolta.. -3 egy feltételezés. A legtöbb ország szarik ezekre a szabályokra szarik arra hogy mennyivel támogathat, nem egyszerűen nem tartják be fű alatt támogatják és ezért tudnak olcsobbak lenni, mint mi magyarok akik mindig mindent szolgái módon betartunk.. Na most jöjjön a műsor kíváncsi vagyok hogy ezekről szól lesz e.
Hát persze! Annyira örültem, hogy a műsorvezető megkérdezte, hogy ugyan mi a bánatos francnak van gmo vetőmag tilalom, ha a máshol megtermelt árura ugyanez már nem vonatkozik! Egyébiránt nagyon jó fizetett beszélgetés volt!!
@@atilanimrod8872 8-16 perc közt hallgasd végig még 1X. Pont, hogy a riportalany részletezte az általad említett furcsaságokat IS! (riporteri rákérdezés nélkül is) Te melyik műsort hallgatod?
Rákosi a piszkos kizsákmányoló kulákot eltakarította, mars a börtönbe. Éhínség lett 1953 -ra , forradalom 56 -ra. Egyébként a lehetőség adott, van hely az élősködők között.
Iratkozzon fel UA-cam-csatornánkra👉 bit.ly/2NbBeeV
Legyen a Magyar Hang előfizetője👉 hang.hu/elofizetes
Érdekes egy nagyvállalkozó szemüvegén keresztül látni a dolgokat! Többször elhangzik duzzogva, hogy a hazai (és eu-s) gazdák háromnegyede 1-5 hektáros, támogatott kisgazdaság, csak az nem hangzik el, hogy a számszaki fölényben lévő kisgazdaságok a földterület töredékét uralják és jelenleg rosszabb a birtokszerkezet hazánkban, mint az 1930-as években, aminek tudjuk mi volt a következménye. Számokban: a gazdaságok 5%-a használja a földek kétharmadát, ebből a legnagyobb 1200 gazdaság kezeli a földek egyharmadát, míg a maradék egyharmad az 50 hektár feletti gazdaságoké. Megható a szabadföldi kertészetért való aggódás, azonban a vállalkozók döntő többsége "búzabánya"-ként használja a területét, vagyis a cél a minél magasabb profitráta elérése. A kertészkedést egyébként a sok kisgazdaság csinálta anno, akik részben azóta kihaltak, mert az utódaik nem folytatták a dolgot, amire a munkaerőhiány és az éghajlatváltozás hatásai is "rásegítettek". A nyilatkozó méretgazdaságosság iránti rajongása tapintható, azonban ezen vállalatok környezetbarátságát érdemes fenntartásokkal kezelni. Az elmúlt évtizedekben Európában a talaj 17x (tizenhétszer!) pusztult gyorsabban a talajforgatás miatt, mint ahogy keletkezett, a szántók időben részleges talajfelszín borítottsága jelentősen hozzájárul a sivatagosodáshoz, a felhasznált vegyszerek és műtrágyák maradványai szennyezik a talajt és belekerülnek a talajvizekbe, nem beszélve az így előállított élelmiszerek beltartalmi értékeinek drasztikus romlásáról. Amiben egyet értünk, hogy a jelenlegi rendszeren változtatni kell, de nem olyan eszetlenül, ahogy az EU zöldjei nekifogtak. A feladat azonban nem könnyű, hiszen le kell váltani a termelési paradigmát és eszközöket, ami borzasztóan nehéz egy olyan országban, ahol a termelők fele 60 feletti, mint nálunk. A legnagyobb változásnak azonban a személetben kellene bekövetkezni, mert amíg a bármi áron megtermelt profit a cél és nem a minőségi élelmiszer előállítása, addig csak a rosszat fogják egyre jobban csinálni.
jó, hogy leírtad a számokat, de ezzel vitatkoznék: "amíg a bármi áron megtermelt profit a cél és nem a minőségi élelmiszer előállítása" - ahhoz fizetőképes kereslet is kellene, ami nagyrészt nem itt van, vagyis exportálni kellene, amihez okosnak kellene lenni, nyelveket beszélni stb. A magyar munkaerő egyébként is elég alacsony színvonalú a világpiacon (nem véletlen, hogy akkugyárak települnek ide és nem orvosiműszer-gyárak), de nyilvánvaló, hogy az agrárszektor még ennek is aljából válogathat...
@@gaborszabo3110 Van néhány makacs tévhit, ami folyamatosan előkerül újra, meg újra. Magad is elsorolsz néhányat:
1.Az első hiba az értéktelen, sőt esetenként egészségre káros ipari élelmiszerek árához viszonyítani a minőségit. De ha ahhoz hasonlítunk is, akkor sem feltétlenül igaz, hogy a minőségi többe kerül. Aki keresi az egészséges élelmiszert, az meg is találja. Lehet biotermelőtől vásárolni a piacon, vagy valamilyen rövid ellátási láncból, például kosár közösségből. Ezen felül az egészséges élelmiszerből kevesebb is elegendő, mert sokkal magasabb a beltartalmi értéke.
2. 30 éve talán még igaz volt, hogy nem beszéltünk nyelveket, de az már akkor sem, hogy ne lettünk volna okosak. Éppen ellenkezőleg, nekünk magyaroknak mindig megvolt a magunkhoz való (régen így mondták józan paraszti) eszünk. Így aztán exportáljuk is a terményeinket a "búzabányából", ami viszont csak a vállalkozót gazdagítja.
3. A magyar munkaerő magas színvonalú, képzett, leleményes és szorgalmas. Akiket kint dolgozó magyarokat ismerek - van családtag is köztük - azokért kapkodnak a britt munkaerő piacon, mert lényegesen okosabbak az ottani sok nemzetiségű munkaerő átlagánál és sokkal jobban terhelhetők. Az sem véletlen, hogy itthon is több nagy cég üzemeltet fejlesztő részleget, ahol ezer számra foglalkoztatnak mérnököket, informatikusokat.. Az akkugyárak sem azért kerültek ide, amit írtál, hiszen külföldi vendég munkásokat dolgoztatnak bennük.
4.Az szántóföldi vállalkozók nem válogatnak semmilyen munkaerőből, mert nincsen rá szükségük. Manapság ugyanis egy több ezer hektáros gazdaság is működtethető pár emberrel. Nagy gépeik vannak, amiknek a többsége már automatizálva van. GPS vezérlésű traktor, ugyanilyen permetező drón, stb.
Üdítő volt értelmes embert hallgatni. Kár, hogy folyamatosan verte az asztalt, vagy a mikrofont.
Udv orbánc rezsimben
@@gaborszabo3110volt a magyar oktatás és egészségügy elsőrangú, csak a nép lebutítása jobban ment mint a gazdaság és a kereskedelem fejlesztése. Ezért egy magára adó jó kepességü, tanult család már elmenekült ez elől a gárda elől, mihelyst leszedték a köztársaság táblát a határon.
Raskó úr, az Ön cégei mit termelnek ami olcsón -elfogadható áron- kerül a magyar emberek asztalára ?
A kozteveben meno reklamok es foleg kezerdeku kozlemenyek helyett ilyen interjuknak kellene mennie. Informativ, kitekintő, konstruktív. Koszonom!
Ángyán Józsefet is meg kellett volna hívni. Szakmailag megtudta volna cáfolni a nagygazdaságok létét. Tudott volna mobdani sok érvet a kisgazdaságok mellett.
jaja, az itt elhangzott féligazságokat kb 5 perc alatt szedte volna szét
Cáfolni lehet, de enni azért kell…
Magyarország termőterülete annyira kicsi, hogy itt nem az alacsony hozzáadott értékű, kevés munkát és sok területet igénylő nagy monokultúrákban kellene gondolkodni, hanem zöldség-gyümölcstermelésben, ami sokkal melósabb, de nyilván nem lehet összehasonlítani az 1 hektáron megtermelt búzán és az 1 hektáron megtermelt karalábén elérhető profitot, gondolom, lehet vagy 1 000-szeres szorzó, ha pedig a szőlőt/bort nézzük, inkább 10 000-szeres. Lehet, hogy erről is beszél Raskó, de már pár hete láttam és annyira rohadt unalmasan beszél, hogy nincs erőm még egyszer végighallgatni és megkeresni 😀 okos ember egyébként, de nagyon nem képernyőre való.
@@gaborszabo3110 Persze, csakhogy a piac nagyon szépen meghatározza, hogy mire van szüksége. Lehet, hogy nem kell annyi karalábé és lehet, hogy nincs aki annyi karalábét termeljen, mert egyszerűen nincs ki dolgozzon...
@@gaborszabo3110ezzel teljesen egyetértek
Igen ám a lengyelek önállóan termelnek a beszerzést és a értékesítést végzik az Ő tulajdonukban lévő szövetkezetek.
Jó asztalcsapkodást, 15 percig bírtam, csá.
Raskó urat a cukorgyárak privatizációs dolgairól is kérdezzük meg, ja és , hogy hogyan jutott a földjeihez.....az is érdekes dolog. Raskó úr?
Vesd mar abba a pici agyadba, hogy ami nyereseges azt a piacon nem lehet kinyirni akarattal sem. Azok a szar cukorgyarakon sirtok allandoan, veszteseges volt, fogd mar fel
Ángyánt mikor kérdezed meg, hogy miért segg hülye ahhoz amit magyaráz?
En mondtam hogy nem hulye hozza?
ne dübögj létszi
Na aki még benyalja azt a fideszes szöveget, hogy agrár ország vagyunk itt van a valóság. Ezen a területen is totálisan csődöt produkáltunk a rendszerváltás után. Van amivel nem értek egyet . Nem kell birtok koncentráció. Támogatást csak a nagy hozzáadott értékű termeléssel foglalkozó termelők kapjanak.
Majd bolondok lesznek az emberek újból parasztok lenni, hogy újból kizsigeteljék őket..közép Európa Sztálin alatt megszűnt agrár terület lenni s ezt nagyon nehéz lesz visszaálítani mert a paradztságot brutálisan szűntették meg. Ezek az emberek már Nincsenek.
A pályázati pénzeket meg a nagyok teszik zsebre nem a kisgazdák!!!
Kb. 20 percnél meguntam a dübörgést...
Mért kell az asztalt csapkodni!
A szék recseg az asztal dübög! 🤨
nem kell 1folytában verni az asztalt
Nagyon hasznos beszélgetés, köszönjük!
Tök jó lett volna nem folyamatosan püfölni az asztalt... szabin volt a hangmérnök?
Még jó, hogy vannak szakértőink.
Parasztság is kellene.
A parasztok a Maldív-szigeteken nyaralnak.
Háború a nemzet ellen című filmben szerepel ez a jó ember. Számomra hiteltelen
Nem csoda, ti a kritikat nem birjatok, az biztos 🤣
A nagybirtok akkor kapjon támogatást, ha nem szánt.
Egész korrekt elemzés, csak miért veri vagy rugdossa az asztalt folyton? Legközelebb le kell kötözni az embert az interjú előtt
😂
Qrwa jó téma .
A hangmérnök bealudt , vagy tényleg folyamatosan verte Gyuri az asztalt ???😮
Az előbb kimentem a kertbe és leszedtem egy csomó vegyszermentes zöldséget. Zöldhagymám, salátám, rukkolám, spenótom egész télen van. Már nő a retek is. Az idénygyümölcsökből annyit eszem, amennyit akarok. Nyáron annyi paradicsom terem, hogy egész évre valót el tudok tenni, pedig nincs nagy kertem. Igaz, nem vagyok lusta, ha a kertben dolgozni kell. Régebben rengeteg családnak volt hétvégi kertje. Most azokban a régi kertekben tujákat, meg füvet látok. Úgyhogy vegyék csak a multis vackokat, meg a magyar méregdrága őstermelőit és ne sírjanak, hogy drága.
Neked mar csak egy ugras a barlang 🤣Nem csak a vegyszerezet elelmiszert veszik ezek a verebek, hanem meg fizetik a rezsit is, jo nagy h.ulyek mi ?
Remelem az arzenos kutbol locsolod a minosegi zoldsegeket 🤣
@@tomitomi3569 Nem tudom a prolik miért ilyen irigyek...nem, bevizsgálták, tisztább mint a csapvíz!😂
@nlenky3322 Hat persze hogy az es te is csak a minosegit eszed 🤣mindig a masik eszi a szar.t, nem vetted meg eszre ?🤣🤣🤣Amugy Posti vagyok, tudod merre van ?🤣
@@tomitomi3569De bunko irigy fasz vagy.A munka neked nagyon büdös lehet.
Table hit silencer OFF ...Røde😅😅
Egy ideig gondolkodtam, hogy tételesen cáfolom, aztán feladtam... Ennyi részigazságot, hangulatkeltő csúsztatást rég nem hallottam. Kár, hogy nem egy valódi, a napi hazai gyakorlatban naprakész szakember lett megkérdezve.
Ha nem csusztatna, lehet kiderulne, hogy meg annal is hulyebbek vagyunk 🤣🤣🤣
A "napi hazai gyakorlat" az, hogy a mezőgazdaságnál sokkal jobb munkákra sincs elég munkaerő és hát a földművelésnél talán csak a bányász munkája megterhelőbb. Óriási mértékű gépesítés kellene, de azt biztos nem az 5% diplomás fogja megcsinálni; ezt az arányt elhiszem, tekintve, hogy a teljes népességen belül is 20% a diplomások aránya, az agráriumban nyilván ennek a töredéke.
@@gaborszabo3110 És miből gépesítesz, ha a jelenlegi géppark szinten tartására és pótlására sincs már forrásod? Az alapprobléma az az, hogy a kartellező kereskedők nyomott áron veszik csak át a terményt, mert az ukrán szürke importtal közel a felére lettek lenyomva a termelői árak. Miből gépesítesz, ha 56.000-ért adod el azt a kukoricát, amit 60.000-ért termeltél, miközben a német paraszt (és már a lengyel is) ugyanazért 90.000-et kap?
@@erospista6012 Ha engem kérdezel, vagy gépesítésre lenne szükség vagy ha az nem megy, akkor a mezőgazdasági tevékenység felszámolására, csak annyit megtartani belőle, amennyi a háborús készletek újratöltéséhez folyamatosan szükséges (nyilván mint minden országnak, Mo-nak is vannak ilyen készletei); ha igaz, amit leírsz, akkor a mezőgazdaságot ilyen széles körben fenntartani még annál is nagyobb ostobaság, mint ahogy eddig gondoltam...
Nagyon èrdekes amit mond, csak ne csapkodja közben az asztalt kèrem mert nagyon zavaro🤯
Hát ugye nem csak emelni kellene a gazdáknak és sírni,hogy mi mennyibe kerül.
De nem régi példa mikor covid alatt a benzin ára közel 200ft-ra csökkent milyen érdekes semminek sem vitték le az árát.amint emelkedett,akkor rögtön jött a szöveg hogy hű ezt ők nem tudják ki termelni. Ez pedig csak a jéghegy csúcsa.
A cvd az emberi tortenelem legnagyobb biznisze volt, sok ceg hallgatolagosan igazabol tamogatta azaz minel jobban elhuzta az idejet, mert fossa kerestek magukat. Mondjuk csak ugy, hogy nem siettettek, hogy vege legyen.
A kedves vendég végig rugdosta az asztal lábát?
Hát ez jó volt! 👍
jó szakértő, de miért nem szóltak neki, hogy ne csapkodja az asztalt 5sec-kont
Azért a szövetkezés nem csak a gazdák "kényelmes" hozzáállása miatt nincs jelen. Az ezredforduló magasságában már sok próbálkozás volt a szövetkezésre, általában szörnyű eredménnyel. Becsődöltek tagonként sokmilliós tartozást hátrahagyva.
Ezt már hallottam pont fordítva is.
😂
Mi lehet az oka?
😊
Sajnos ez így kamu.
Semmit sem támaszt alá semmivel.
Csak darál.
Kiváncsi lennék a nyugat európai termelők mennyire örültek, mert arról el felejtett beszélni.
Meg egy csomó minden másról is.😊
a fideszes és ellenzéi értelmiség teljesen ellentétes dolgokat mond szinte már minden témában. lassan oda jutunk, hogy egzakt tudományos dolgokban is ellenkezőjét fogják mondani. pl a fideszes értelmiség szerint 200 fokon forr a víz, az ellenzéki értelmiség szerint meg 50 fokon :D
Rengeteg adat hangzott el, talan egy-,kettőt irhatott volna, mert engem érdekel hogy a nemzeti jóvedelem miért cssk 5 ,,%-át adja a mezőgazdaság.
@@janosnekalaszi5721Azért, mert nincs hozzáadott értékű termék. Gabona van jelentős mértékben, amit nem kell feldolgozni, csak eladni. A kertészeti és a hús termékeket lehetne feldolgozni és így értékesíteni, de nincs aki feldolgozza és felvásárolja a termelőktől, ezért nem foglalkoznak vele a gazdák. Ha lennének helyi termékeket, jó áron felvásárló üzemek, ahol értékesítésre alkalmas, feldolgozás történik, akkor többen termelnének az ágazatban.
@@janosnekalaszi5721A fejlett gazdaságok a szolgáltatóipar felé húznak. A mezőgazdaság is fejlődik, csak más szektorok még gyorsabban tudnak fejlődni. Viszont sokat költünk rá, illetve sok iparág épül rá, amik többet hoznak a konyhára. Gazdasági katalizátor.
Ha a debreceni nagybani piacon 500 Ft volt a termelőknél az őszibarack a piacon 1300 Ft -ért adták a kofák. A 200 Ft dinnyét 500, a 200 Ft almát 450 ért adják a piacon. A 270 Ft os sárgadinnye 900 Ft ért van a piacon. Ez egész nyáron így volt. Ki engedi meg a kereskedőknek ez ez irdatlan árrést? Nem a gazdákon múlik! Persze a 27 ős ÁFA nem ugyanaz 270 , min 900 Ft után. Érthető, hogy a fogyasztóvédelem láthatatlan.
Én nem igazán vagyok képben a mezőgazdasággal, pláne nem a kereskedelemmel, de nagyon régóta mondogatják, hogy a gazdáknak, legalább az értékesítés összehangolására, szövetkezetekbe kellene tömörülniük, ahol közösen léphetnek fel a felvásárlási árak letörése ellen. Dániában, ahol sokkal kedvezőtlenebbek a természeti adottságok a mienknél, valahogy működik a mezőgazdaság.
ez marhaság már bocsi. állandó rizsa ez, valójában itt az alföldön az őstermelők háznál pont annyiért adják mint a piacon és az még a teszkónál is mindig drágább. Ha valaki nekem mutat egy gazdát aki 500 ft-ért adja barackot akkor veszek tőle 5 rekesszel azonnal. Rengetegszer jön fel ez a kacsa, de a valóság hogy aki nem teljesen fogyatékos az tud rendes áron eladni, csak itt jön vissza az ami a Raskó teljes szövegéből nem féligazság, hogy a magyar gazdák iszonyatosan iskolázatlanok és így sem a marketing sem az alapvető közgazdaságtan nem megy (határhaszon és társai).
Kedves Gábor. Egész nyáron a debreceni Monostorpályi úti nagybani piacon vásároltam.Igaz korán kellett kelni, de megérte. Maga nyilván nem, mert tapasztalata az nincs, csak véleménye. Sajnos ha a tudatlanság magabiztossággal és agresszív viselkedéssel társul,akkor esélye sincs, hogy igazi ismeretei legyenek. Biztos vannak a tesconál is árusok, de a termelőket a nagybani találja.
Sajnos én is azt veszem észre hogy a piacokon árulók nagy része ilyen. De szét kell nézni. Eddig bárhol laktam bármilyen piacon is voltam, szinte mindenhol találtam olyan őstermelőt aki olcsóbban adta mint a multi.
Igaz ezek a termelők nem a legszebb nem a legnagyobb felfújt zöldséget gyümölcsöt adják hanem kissé ütött kopott kevésbé szépet de azokat igazi zöldségek azoknak van íze, azok a természetes igazi zöldségek.
A XVII. kerületi piacon, akad olyan östermelő aki évek óta 300ért slsdja a sárgarépát, akarmi is történt. Most 350-ért adja..
Régen történt. A dinnyeföldön a termelő 70 forintért árulta a dinnyét, a kereskedő zöldséges 20 kilóméterrel odébb ugyanazt a dinnyét 47 forintért árulta.
Információ gazdag lett .
A német zöldség is brutál drága, épp most jöttem a bevásárlásból és szörnyülködök majdnem 100 €-t fizettem, kis zöldség, Cappuccino, pipere.
Van vöröshagyma a tarisznyában keserű magában szolga legénynek, Hejj de szegénynek keserű vacsora
Talán Borvendég Zsuzsannát kellene meghallgatni hogy privatizálta a mezőgazdaságot saját zsebre Gyurika!
Éppen Tiroli almát rágcsálok,Előbb marokkói zöldhagymat ettem,Nílusi zöldPaprikával vagy fordítva
Miután a hagymának és paprikának nincs szezonja.
Látom nyilas vagy
@@amitol_magyarok_vagyunk
Nagyon jo reportalany: de a studio kornyeken vmilyen beruhazas folytatodik? Nagyon zavaro a zaj!
Az 50-70 perc között kifejezetten érdekes volt, amit Raskó úr elmondott. A riporter azért ül ott, hogy azt mondja 'ühüm' meg 'hmhm' meg 'még 15 percünk van', aztán ismét 'ühüm' meg 'hmmm' ... Ez a része kicsit kiábrándító volt.
12:12 "domtoxin szint volt " ez pontosan mi és mit jelent?
"The most frequent toxins present in corn are aflatoxin, fumonisin, DON, ZEN and T-2 toxin."
Tehát DON toxinról volt szó.
"Deoxynivalenol, also known as DON or vomitoxin, is the most common mycotoxin in corn and small grains. In animals, the acute response to DON ingestion is vomiting, while chronic exposure to low doses leads to anorexia, immunotoxicity, reduced weight gain, growth impairment, and reproduction issues"
Tehát egy gomba termeli, mint sok más élelmiszerben jelenlévő méreganyagot.
Többször elhangzott az állatvédelmi intézkedések számonkérése, (rosszallóan). Valakinek el kell kezdeni a számonkérést, nevelést. Rettenetesen bánunk a haszonállatokkal!
Be kell építeni az árakba a meg emelkedett költségeket.
Ez nem lehet politikai
kérdés.
(Libatömés, hízómarha tartás stb...)
Liba tömès több száz èves ,hízó marha meg darát kap a többi takarmány mellè .Mozogni kell neki mert attol márványos a hús. Bikát hizlalják nagyobb rèszt meg a felesleges üszőt .
@@janosvarga9628 Ha a kisbikákat nem félméteres kötélen tartanák, valószínű drágább lenne a hús. Nem az "egyszerű" tenyésztőnek kellene eldönteni a tartási körülményeket, hanem szakembereknek.
A Libatömés ismerős, csinálták a környezetemben. Az nem érv, hogy már 100 éve......
@@evadudas1801 itt válik el ki szereti a jószágot ki csak a pènzt . Biznisz isten oltárára minden feláldoz.
Ha csernobili is az a kenyér,csak tedd elém anyàm....😮
Rásko a nagy szojakiráj 😢!
Tanulságos…
orbán ezt is megcsinálta :D
Kapnak a nagyok támogatást mivel a nagy az 30 Kft. közös cégcsoportja
A Kukrán gabona nem Kukrán,hanem Amerikai. Ez egy harc a lóvé megszerzése miatt.
49 perc. Kérdezze meg a dunántúli gazdákat, hogy ott hogy működik ez, mert Kovács László nem ezt mondtam
ua-cam.com/video/5_GPoRE8tcU/v-deo.htmlsi=-A1AJ9vzMv9ukNKL
támogatás= függetlenség elleni támadás, megmondják mit tehetsz a sajátodban
1. Európa mezőgazdasága a magas költségek miatt versenyképtelen. OK! NE támogassuk! Tönkremegy az európai mezőgazdaság. Minden élelmet más kontinenseken termelnek majd és importáljuk. Ez válalhatatlanul kockázatos kitettséget jelent, függőséget. Akárki zsarolhat majd kajával....orosz-ukrán háború okozta gabonakrízisre emlékszel még, vagy fel sem fogtad, mi történt?
2. Legyél független kis ország a mindenkori nagyhatalmak között. Te leszel a kis független óvodás a tankcsata kellős közepén egy fakarddal a kezedben. Próbáld túlélni, te kis független.
3. Esetleg próbaként próbálj függetelenedni a légkörtől. Ne vegyél többet levegőt. Majd írd meg kérlek az eredményt , milyen élmény volt. Szerintem majd meglátod, nehezebb mint elsőre gondolná az ember.
Be is lehet csődölni. Nem tiltja senki. Lehet menni az akkugyárakba robotolni. (Persze, azt a mi kormányunk támogatja irgalmatlan összegekkel)
@@arpadheizer7126 ja gut, herr heizer
Az Erdőmetse vághatom ki
Egyrészt a mezőgazdaság mind a hozzáadott értékét, mind a fontosságát tekintve elhanyagolható, nagyon jó, hogy olyan butább országok, mint pl. Brazília vagy Ukrajna is tudnak belőle pénzt csinálni. A mezőgazdaság egyedül a kiszolgáltatottság miatt fontos, mert fűteni tudunk holnaptól bármivel, ha nincs gáz, de ennivalót nem lehet 1 nap alatt termelni a semmiből, ezért kell fenntartani az EU-ban is, a gazdák persze pofátlanul visszaélnek ezzel, de mondjuk őket ítélem el ezért a legkevésbé, össze nem lehet hasonlítani pl. azzal, amit a nagy techcégek művelnek. A legfontosabb dolog azért nem hangzik el: a területek, hiszen ugye a mezőgazdaság egy olyan dolog, amihez kell a föld, csak viszonyításképpen: Brazília 8 M km2, USA 10 M km2, Európa Oroszország nélkül 6 M km2, Oroszország európai része 4 M km2, Európa Skandinávia nélkül, ahol ugye nem nagyon lehet semmit termelni 5 M km2, Mo. meg persze 0,1 M km2 sincs, a részletes adatok itt:
en.wikipedia.org/wiki/Land_use_statistics_by_country
A területi elemzés nagyon fontos, de a mezőgazdaság kurvára nem "fontosságát tekintve elhanyagolható".
Az egyik leginkább kulcsfontosságú iparág. Nem akarsz egy másik nép kegyeit keresve étkezni.
@@N7sensei Biztos tudsz olvasni, de azért idemásolom még egyszer, amit írtam: "A mezőgazdaság egyedül a kiszolgáltatottság miatt fontos, mert fűteni tudunk holnaptól bármivel, ha nincs gáz, de ennivalót nem lehet 1 nap alatt termelni". Azt pedig, hogy a mezőgazdaság mennyire "kulcsfontosságú iparág", javasolom, hogy abból próbáld kikövetkeztetni, hogy melyik ország GDP-jében mekkora arányt képez. És bár nem népszerű erről beszélni, de azért biztos te is hallottál róla: élelmiszert is lehet gyártani. Nem túl egészséges, de az éhhalálnál jobb.
@@gaborszabo3110A helyben maradó gazda fenn és eltartja és eltartja a nemzetet, s mellesleg útjában a multi kultinak. Ezért eltakarítandó .
Minden brüsszel miatt van...😅😅😅😅
Hat nem artana akkor pl a szarvasmarha felvasarlasi arat egy kicsit megnyomni mert olyan alacsony h persze h senki nem akar hizlalni illetve a tejet is olyan keves penzert veszik meg h fejni se akar senki
Nem hogy ukrán génmódosított gabona nincs, maga a génmódosított gabona mint kategória, kvázi nem létezik. Egyetlen argentín fejlesztés van, ami ha egy fél tucat országban próbálkoznak, akkor már sokat mondok. Ennyit arról, hogy milyen szinten nyomul a nemzeti inzultáció. Mondjuk ez eddig sem volt titok, hogy hazudnak.
A génmódosítás azt jelenti, hogy az adott növény genomjába kémiai eljárással hozzáadnak valamilyen gyomirtó vagy növényvédőszer hatóanyagot. A cél az, hogy ellenállóbb legyen a kártevőkkel, de főként a gyomirtókkal szemben!
A szója 90%- a génmódosított és szinte minden élelmiszerben benne van. Alkalmazzák a kukoricánál, cukorrépánál,de még a gyapotnál is.
Plakáttal azért el lehet intézni hogy legyen,Legalábbis a fejekben
Miért vagy hülye?
Genetikailag módosított búza valóban nem nagyon van. De kukorica az USA kukoricatermelés 93%-a.
Persze a GMO nem feltétlenül rossz, vagy jó, inkább viszonlyag ismeretlen, és nehezebben eladható, mert a vásárlók preferálják a nem GMO ételeket.
Jelentem, a zöldseg NEM dragabb Magyarorszagon, mint Spanyolorszagban. A magyar arak a Spanyolnak nagyjabol a fele, ha a piacon vasarolsz, uzletben kb. egyharmada. A kenyer viszont olcsobb Spanyolban. Es a hal is.
A műsort a meghívott vendég minősíti negatívan.
Az orosz invázió elleni harc áldozatokkal jár. Hogy ezt miért kell pont a gazdákkal megfizettetni, nagy kérdés. Ha bukik az ukrán függetlenségi harc, mindenki fizetni fog.
Putyin március 24-én indítja a harmadik világháborút
Még az interjú előtt leírom véleményem. Kíváncsi vagyok hogy valamelyikről szó lesz e.
Alapvetően hàrom dolgot látok
-az első egy megállapítás. A magyar termelők eladók egy része nem ért az üzlethez, és ha kevesebb a vevője akkor annyival drágábban adja a terméket akár a zöldségét is hogy a kevesebb vevőből is megéljen.
Valamint nagyon sokat ügynövedett termelők között az ál ősteremlő, kik valójában viszonteladók. Ők oersze, hogy drágábbak.
-A második dolog, hogy alapvetően a multik egyfelől a magyar zöldséget gyümölcsöt direkt drágában adják mint a külföldit.
A másik pedig az hogy Magyarország például tele van szlovákiából származó termékekkel.
Mikor ezt mondom felvidéki kollegámnak, hogyhogy nálatok, hogy nálatok legalább a mezőgazdaság jól működik akkor ő csodálkozva mondja, hogy az boltjaik pedig magyarországról származó termékekkel van tele és ugyanez magyarországról gondolta..
-3 egy feltételezés. A legtöbb ország szarik ezekre a szabályokra szarik arra hogy mennyivel támogathat, nem egyszerűen nem tartják be fű alatt támogatják és ezért tudnak olcsobbak lenni, mint mi magyarok akik mindig mindent szolgái módon betartunk..
Na most jöjjön a műsor kíváncsi vagyok hogy ezekről szól lesz e.
a műsor meghallgatása után,mi a véleménye? Bejött amit kérdez?
Szakmai, precíz, informatív
Hát persze! Annyira örültem, hogy a műsorvezető megkérdezte, hogy ugyan mi a bánatos francnak van gmo vetőmag tilalom, ha a máshol megtermelt árura ugyanez már nem vonatkozik! Egyébiránt nagyon jó fizetett beszélgetés volt!!
@@atilanimrod8872 8-16 perc közt hallgasd végig még 1X. Pont, hogy a riportalany részletezte az általad említett furcsaságokat IS! (riporteri rákérdezés nélkül is)
Te melyik műsort hallgatod?
@@atilanimrod8872nem tudom hol él ez az ember (raskó), de nem itthon, m0-on. Vannak dolgok, amiben igaza van, de sok esetben nem
A ti tekintelyetek hol van?? Egyáltalán volt valaha??
Magyar gazdák élősködnek a Magyarországon lakókon.
Javaslom hogy váltson át az élősködők közé. Majd megtudja milyen azon az oldalon lenni.
@@GézaDr.Zsiros Zöldség és gyömölcs árak láttán, nekem dágáknak tűnik. EU-s támogatást én nem kapok.
Rákosi a piszkos kizsákmányoló kulákot eltakarította, mars a börtönbe. Éhínség lett 1953 -ra , forradalom 56 -ra. Egyébként a lehetőség adott, van hely az élősködők között.
Tessek mondani, itt talalhatoak a legendasan lelemenyes magyarok ? Mar megint kiderul, hogy a bilibe log a fejetek ? 🤣
Mazlis az EU mert Ukrajna nem lesz,max. a mai 20% a.
Mocskos fideszesek ábrándoznak így
Akarom mondani idomított Fidesz majmok