Fajnie wlokwałeś produkt ale też podkreśliłeś na końcu że wielkość soczewki i ilość padającego światła robi swoje a to co niektórzy pomijają, głupio porównując smartfony z lustrzankami. Szacun za fachowość a nie jaranie się gadzetami :)
Fajna reklama, jak się powie ludziom że telefon ma lepszy aparat niż sonda, to zaraz kupią 😂😂😂 WOW, Dzięki za tyle lików, nawet się nie spodziewałem! 👍
Cóż, trzeba wziąć też pod uwagę fakt, że sonda ma niezwykle dobrze zoptymalizowany sysytem pod swoją konstrukcję - więc te 700Mhz jej starcza z nadmiarem. W Xiaomi mamy niestety Androida, który to optymalizacji nie ma żadnej, stąd wymaga 6 rdzeni a i tak potrafi zwalniać (bo łatwiej jest dodać rdzeń czy Mhz, niż zagłebiac się w kod systemu i starać się go poprawić) - no i kto by kupił nowy telefon jakby system działał nawet na starym sprzęcie tak samo jak na flagowcu ? Zdecydowanie mniej osób :) Co do aparatu, duża matryca lustrzanki, względem mikroskopijnej telefonu ma tę przewagę że oferuje dużo niższe szumy przy podobnym ISO. I moja lustrzanka sprzed 10 lat robi lepsze zdjęcia niż nawet nowy iPhone X (jakościowo) - i gołym okiem to widać po wywołaniu takowego zdjecia na kliszsy.
Plus wciąz ma duzą jasną soczewke. Natomiast trzeba pamieac, ze najlepszy aparat to ten, któy mamy przy sobie, a fona mamy prawie caly czas, wiec milo ze jakosc fot z niego jest coraz wyzsza :)
W końcu jakieś normalne (jak to ktoś skomentował: nieinwazyjne) lokowanie produktu. Kreatywnie, miło się słucha a do tego można się wiele dowiedzieć. Dzięki!!
Siema. Jak zawsze genialny film. Mam pomysł na ciekawy odcinek: czytałem ostatnio o złocie i ponoć powstaje w wyniku wybuchu supernowej. Może fajnie byłoby zrobić odcinek jak powstaje złoto (oraz inne metale ciężkie) oraz w jaki sposób dostaje się na Ziemię. Wiem, że film w Twoim wykonaniu będzie na pewno super. Pozdrawiam
Może i Xiaomi zapłaciło... i bardzo dobrze bo gdyby wyciąć z filmu temat telefonu, nie zmieni to treści materiału. Świetny film, pozdrawiam i zostawiam pierdoły
I zajebiscie. Jesli sa firmy ktore chca sponsorowac ten kanal i robia to jak juz ktos wspomnial nieinwazyjnie. Co drugi albo 3 filmik moze taki byc. Abys tylko dalej robil kawal dobrej roboty. .Jak do tej pory promuj nauke kolego :)
Baaardzo fajnie że ten wybitny kanał, o tak określonym zakresie naukowym jakim jest astronomia, astrofizyka, fizyka kwantowa dostał wsparcie! Go, go Astrofaza!
Mógłbyś nagrać film o budowie i działaniu sond? W ogóle wszystkie sprzęty kosmiczne wydają się interesujące, nie tylko one. Powiedziałbyś o nich kiedyś? Jak to się dzieje, że przemieszczają się dokładnie w zamierzonym kierunku, na ile są ,,sterowane" z Ziemi, a na ile poruszają się zgodnie z tym, jak je zaprogramowano? I na czym w ogóle polega ich programowanie? Co, gdyby na ich drodze pojawiła się jakaś przeszkoda? Czy jest to przewidywane podczas konstrukcji i jak się zapobiega szkodom itp.? Niesamowicie chciałabym zaspokoić ciekawość w tym temacie 😂
@@robdob5350 To gdzie indziej ty masz takie temperatury jak nie w lekkiej próżni na krańcach atmosfery? A jeśli chcesz wiedzieć ile by wytrzymała bateria w cieczy lub gazie na jakiejś planecie w tej temperaturze to zapewne kilka sekund bo zmieniły by się jej właściwości zarówno chemiczne jak i fizyczne.
Liczby i cyfry, to jest coś co napędza koniunkture. Rzadko kiedy używa sie oznaczeń wag produktów 1kg lub np pojemność power banków 4000ah, zamiast tego widzimy 1000gram albo amperogodziny wyrazone w miliamperogodziny. Tak samo w przypadku fotografi matryce już dawno wyprzedziły rozdzielczość optyki a wszystko takze rozchodzi sie o cyfry. Jednak jedną z najważniejszych właściwości matrycy to generowanie szumy i rozpiętosc tonalna co absolutnie nie idzie w parze z megapikselami. W dodatku z tak skąpym światłem w kosmosie matryca pracuje z dużą czułością, optyka musi być jasna i ostra, ciężko wypracować tutaj kompromis. Czy w sondach są matryce cmos czy stare ccd ? Wydaje mi sie, ze stare ccd z fujifilm jakie wypracował w modelu S5 pro.
Wyłącznie i włączenie działa zawsze, tylko trzeba to zrobić odpowiednią ilość razy w odpowiedni sposób, ewentualnie przejść się do takiej sondy, uderzyć i będzie śmigać jak nówka
Wydajesz sie byc troche przestraszony i tak jakbys mial na sumieniu to ze przedstawiasz produkt na kanale. Moim zdaniem jak najbardziej zaslugujesz i w zadnym razie nie sprawia mi to problemu. Bah, mysle ze to byl bardzo ciekawy odcinek i perfekcyjnie polaczyles reklame i temat kosmosu. Pozdrawiam, Kamil :)
Powinno być ci wstyd nie przez lokowanie, tylko przez wprowadzanie ludzi w błąd ! Jakość zdjęć robionych przez sondy porównując do uwczesnych aparatów jest powalająca. A MP a jakość i szczegółowość zdjęć to osobna bajka. Ile byś nie umieścił pikseli na cm2 to i tak dociera do nich konkretną ,,ilosc,, światła więc jakość optyki i elektroniki ma znaczenie w fotografii tej standardowej i tej kosmicznej. Tak jak w przypadku radioteleskopów czemu nie tworzy się farm tylko łączy się radioteleskopy o konkretnej odległości od siebie.... Ja wiem więc polecam poszukać... Z poważaniem
O kurcze super ze xiaomi robi reklame na Twoim kanale! Naprawde jestem pozytywnie zaskoczony! Xiaomi dobry wybór! Good Job! Ps. Właśnie stoje przed wyborem nowego telefonu i z sympatii wezme ta reklame pod uwage! Xiaomi Mi 9 nadchodze!
Nie przekonuje mnie rozdzielczość 48 MPX żeby rozważać zakup. Wiele smartfonów jak porównywałem ma 12 MPX, ja mam 16MPX i to w zupełności wystarczy. Chcecie mieć super resolution to się w takim przypadku robi serię wielu zdjęć i obrabia Photoshopem, tu na UA-cam są tutotiale. A do astrofotografii to jest specjalny program Autostakkert czyli stakowanie również serii wielu zdjęć, pewnie z kilkuset, tylko po to żeby Wam wyszło elegancko zdjęcie księżyca. A te 48 MPX podejrzewam może być tylko po to by specjalnymi algorytmami i jakimś oversamplingiem mieć te 12MPX ale i tak jak na Instagrama czy Facebooka to Wam to wystarczy. Co do sond, z tego co wiem to sonda będąca w punkcie L1 czyli równowagi grawitacyjnej Ziemia - Słońce robi 3 zdjęcia z filtrami RGB po to by złożyć to zdjęcie w jedno kolorowe. A Wasze aparaty mają Bayer Filter, czyli macie od razu zdjęcia kolorowe. Sonda która jest obecnie na granicy układu słonecznego była wysłana wiele lat temu więc nie ma dziwne, że jest słaba rozdzielczość zdjęć. Czyli nie ma dziwne, że dzisiejsze smartfony robią o niebo lepsze zdjęcia, mając na względzie jeszcze odpowiednie oprogramowanie.
Uszanowanie :) Proszę o informację z jakiego filmu są te animacje w tle? Można gdzieś obejrzeć całość? Wygląda jak przedstawienie historii eksploracji Układu Słonecznego. Czuję się zaintrygowany :) Pozdrowienia.
Jest jeszcze kilka kwestii takich jak czułość piksela jego rozmiar i szumy generowane przez matrycę i wszystko inne zauważ iż kamery astrofotograficzne mają bardzo małą rozdzielczość jak na standardy zwykłej fotografii taka typowa co do rozdzielczości jest są tańsze teleskopy.pl/product_info.php?cPath=32_116_322&products_id=1935&lunety=Kamera%20ATIK%20314L%20CCD%20monochromatyczna o większej rozdzielczości jak ta nie widziałam teleskopy.pl/product_info.php?cPath=32_116_322&products_id=1935&lunety=Kamera%20ATIK%20314L%20CCD%20monochromatyczna zwróćmy uwagę na rozmiar piksela podany w mikrometrach są spore porównując zwykłe aparaty a w zależności od światło siły teleskopu oraz tego co będziemy fotografować obiekty DS czy Planety jak to drugie to drobniejszy a przy DS grubszy
Dokladnie. Poziom szumow ze smartfona ze wzgledu na bardzo maly element swiatloczuly jest znaczaco wiekszy, niz w kamerach stosowanych w programie kosmicznym.
Nokia 808 PureViev. 42Mpx. ostatnia nokia na symbianie, mimo kupienia przez Microsoft, tylko symbian mial mozliwosci obrobienia takiej grafiki z aparatu mala moca obliczeniowa, a teraz to nowosc. od skasowania meego i maemo pokladam nadzije tylko w Tizen i SailfishOS, zadne androidy czy homoios :< a dzis uzywam noki E72 na symbian os i Nokii N9 na meego :>
Ja się dziwię czemu mózgiem i baterią sond kosmicznych nie są bebechy nokii 3310, pracowały by milion lat i przetrwały by taranowanie w jowisza XDDD A tak na serio mam pytanie odnośnie modułów użytych do sondy parker solar probe. Tam gdzie ona poleciała jedynym w sumie ograniczeniem jeśli chodzi o energię jest moc paneli słonecznych ale tam już chyba dało by się umieścić nowoczesne, szybkie i wydajne bebechy co nie ;)?
W tym telefonie 48 megapikseli jest interpolowane z 12-Mpix matrycy, czyli przeskalowano zdjęcie dwukrotnie przy użyciu którejś z powszechnie uznanych metod resamplingu, uzyskując w efekcie obraz mający czterokrotnie więcej punktów niż źródłowy. Zdjęcia może i tyle mają pixeli ale powstały z matrycy 12Mpix.
I to jest fajny film sponsorowany na najwyzszym poziomie, nie mowisz " najlepszy super duper nasa go uzywa" tylko masz temat i zgrabnie wplatasz zagadnienie jakim jest promocja telefonu super sie to ogladalo
padnie, komercyjna elektronika w ograniczonym zakresie lata na ISS (np. aparaty fotograficzne Nikona), ale po kilkunastu miesiacach uzytkowania musza byc wymieniane, bo jakosc zdjec dramatycznie spada ze wzgledu na uszkodzenie przetwornikow ccd. Przy satelitach bierze sie pod uwage promieniowanie kosmiczne i projektuje oslony, testuje elektronike na rozne okolicznosci w niesprzyjajacym srodowisku. W przypadku "ziemskich" aparatow takich testow oczywiscie brakuje.
Słyszałem że układ słoneczny porusza sie w drodze mlecznej względem czarnej dziury drogi mlecznej po okręgu. Wiec mam pytanie, czy wiemy z jaką prędkością się porusza nasz układ i jakie mogą być tego skutki dla nas?
@@Astrofaza Jak on się utrzymał w takiej pozycji podskakując i z utraconą przyczepnością sunąc stopami do tyłu bez butów Michaela Jacksona, (w ogóle wrażenie jakby coś go odpychało). Tudno by mi było nie paść na twarz gdyby przy pochylaniu sunęły mi się stopy w tył, nawet będąc w wodzie musiałbym zamaszyście machnąć rękami, by utrzymać pozycję do tego jeszcze mając na plecach plecak, który sprawia wrażenie jakby był wypełniony niesprężonym wodorem. :-)
@@PawelJimmi Bo jest tam kilkukrotnie lżejszy, więc jego mięśnie są w stanie niejako "unieść" więcej :) Mógłbyś tam spokojnie na jednej ręce stać zapewne, więc i gibnąwszy się w drugą stronę jesteś w stanie odzyskać równowagę.
@@Astrofaza To chyba nie rozwiązuje mojego problemu, ale być może inaczej balansuje się środkiem ciężkości w miejscu nie tylko o obniżonej grawitacji, ale i pozbawionym atmosfery, którą my na Ziemi odczuwamy bardzo mocno kiedy się ruszamy, utrzymując równowagę znacznie wykorzystujemy powietrze się.
Peter Koseth \m/^_^\m/ a słyszleś że Indie rozwaliły jakąś swoją sondę przy pomocy rakiety i teraz lata po orbicie ziemskiej od groma kosmicznego śmiecia ? Chyba że ta informacja to był jakiś żart primaaprilisowy ?
A telefon ma wgrane oprogramowanie szpiegujące tak jak chinska konkurencja? Nie, nie mam nic przeciwko lokowaniu produktu. Po prostu nie uzywam chinskiej technologii szpiegujacej
Byłbym zainteresowany wspaniałym telefonem Xiaomi, ale interesuje mnie czy są wyposażone w funkcję szpiegowania kapitalistów, burżujów i reakcjonistów z US i A?
Czy ktoś z was wie w jakiej *rodzielczości* robi zdjęcia i filmy telefon ukazany na filmie? Bo w moim samsungu galaxy s7 jest 12 megapixeli i można robić filmy jakości 4K, a zdjęcia w 4032x3024
Zdjęcia robi w 12MP, ponieważ 48MP służy tutaj do zwiększenia ilości uchwyconego światła. Łączy, po prostu 4 sąsiadujące ze sobą piksele w jeden. Aplikacja zainstalowana fabrycznie pozwala nagrywać video w 1080p (1920 × 1080) i robić zdjęcia w 4k, ale pobranie ze sklepu Play aplikacji Gcam od Google pozwoli na nagrywanie w 4k. Zdjęcia z Gcam będą porównywalne jakościowo do S8.
Ale halo halo. Mimo tego że bardzo lubię xiaomi to niestety ale tutaj to 48 mpx jest jedną wielką ściema - jest interpolowane z 12... Obczajcie sobie np.Majster Pirzu, który bardzo ładnie o tym wszystkim opowiada 😉. Niemniej sam telefon całkiem spoko ale wolę Mi 9 😊 gdzie serio jest tyle ile mówią.
Sprawa wygląda trochę inaczej. Majster trochę to uprościł na potrzeby odcinka. Matryca (w przypadku RN7 wyprodukowana przez Samsunga) rzeczywiście ma 48 milionów pikseli. Jednak oprogramowanie Xiaomi zapisuje dane z 4 sąsiadujących ze sobą pikseli jako jeden piksel. To teoretycznie pomaga zmniejszyć ilość szumów, których pewnie jest sporo, bo wielkość pojedynczego punktu światłoczułego w tej matrycy to 0,8 mikrona. Następnie jeśli użytkownik chce dostać zdjęcie w pełnym rozmiarze, oprogramowanie interpoluje tę 12-megapikselową fotkę do 48. Prawdopodobnie w wyniku takiej interpolacji i tak otrzymujemy lepszej jakości zdjęcie niż oryginał z natywnych 48 mpx. Ot, takie to sztuczki nam tu Remi zarzuciło. Jednak trzeba przyznać, że sama matryca naprawdę ma te 48mpx.
@@sebascristobal dokladnie taki sam myk zastosowano kilka lat wczesniej (2013) w Lumi 1020. Pixel oversampling z 38 milionow (41,3 milionow natywnej), skalowal zdjecie do 5 milionow. Roznica tylko polegala na tym, ze mozna bylo sobie wybrac zdjecie w super wysokiej rozdzielczosci, lub mniejszej. W przypadku Xiaomi chyba takiej mozliwosci nie ma.
Nie wiem czy jest sens montowania 48 MPx w aparacie. Z tego co wiem, to ludzkie oko ma granicę 20 MPx, i ponoć nie widzi różnicy między 30 a 50 MPx. Dlatego mnie zastanawia co zadecydowało o montowaniu takiej matrycy, bo zakładam, że takie rozwiązanie jednak ma sens.
Argon Gas jest sens jak z tego będziesz robił duże powiększenia, bo naprawdę co się liczy to nie ilość MPx tylko wielkość kątowa każdego piksela oglądanego później przez oko ludzkie.
@@mikolajm6354 Marketing :) Producent chwali to co ma najlepsze w danym produkcie, pomijając inne dane. Kiedyś Leica wypuściła na rynek szkło z większą winietą mamiąc klientów że to zaleta, to dopiero ściema przy tej kasie.
@@mikolajm6354 Akurat w przypadku telefonów to one mają znaczenie. Pamiętaj, że tu nie pracuje sam sensor i optyka jak w lustrzance czy bezlusterkowcu, tylko zdjęcie obrabiają algorytmy, więc duża ilość informacji na wejściu jest korzystna. Plus akurat w tym odelu zastosowano więszy sensor żeby obniżyć stosunek szumu do sygnału.
@@Astrofaza jednak takiej samej wielkości sensor w rozdzielczosci chociazby 16 mpix. Dalby o niebo lepsze efekty przez to, ze pojedynczy pixel jest duzo wiekszy. Dawanie duzo megapixeli do aparatow w telefonach jest tylko chwytem marketingowym. Porownujac nawet zdjecia z lustrzanki z matryca 8 mpix prawdopodobnie dopatrzymy sie podobnej ilosci szczegółów jak w przypadku magicznych 48 mpix a teledonie
Wypowiedz się na temat obalenia przez japońskich naukowców teorii Hawkinga o małych czarnych dziurach z antymaterii które miały być z wielkiego wybuchu jeszcze i wyrownywać brakującą masę wszechświata chciałbym usłyszeć twoją opinię na ten temat
W jaki sposób badany jest skład chemiczny, planet, gwiazd, atmosfer i ogólnie obiektów, w kosmosie, gdzie nawet na ziemi by zbadać skład chemiczny, korzystamy z mikroskopu
Nie ma jakoś dużo łapek w dół ale i tak jest dużo jak na film Astrofazy. Za takie lokowanie to on może tak sądzę zrobić z 3 kolejne filmy a może i więcej :)
Takie pytanko na Astrofon Dlaczego rakiety ULA np. Delta IV Heavy lub Delta IV Medium podczas startu puszczają taką kulę ognia, która przypala farbę rakiety?
Troszkę się przyczepię bo jako informatyk mogę :P Takie sondy utrzymują zasilania rzędu setek wat a procesor smartfonowy przykładowo snapdragon serii 8xx pracuje przy zasilaniu ~2000mW. Więc sądze że jeśli będą powstawać nowoczesne sondy to będą zapewne bazowane na tego typu procesorach :) P.s. i tak pewnie nikt tego nie przeczyta
Właśnie chciałem napisać o procesorze z Playstation a Ty to powiedziałeś. :) Może za kilka lat wyślemy sondę z jakimś 2 lub 4 rdzeniowym procesorze który nosimy w kieszeni lub mamy w domowych komputerach. Zanim wyrzucę jakiś stary telefon to pomyśle czy nie wysłać go nasa :)
@@Astrofaza Wiadomo, że duża moc obliczeniowa przydała by się w promach kosmicznych czy sondach by robić jeszcze lepsze zdjęcia lub kilka operacji na raz. Z tego co pamiętam to omawiałeś w jednym filmiku jeśli dobrze pamiętam, że łazik Curiosity posiada jak na dzisiejsze standardy bardzo słaby procesor. Spowodowane jest to tym, że zasilanie w łaziku ma ograniczoną moc i trzeba to wykorzystać jak najlepiej.
Witam oglądam cię od dłuższego czasu i mam 2 nurtujące mnie pytania. Czy żyjemy w czarnej dziurze sugerując się tym że w dalekiej przyszłości świat zamiast się rozszerzać zacznie się kompresować i zamieniać w gigantyczną czarną dziurę która doprowadziłaby do tego co prawdobopodnie spotkało utworzenie się wielkiego wybuchu który utworzył ten wszechświat? Czy obce cywilizację ukrywają się/znajdują w czarnych dziurach aby uniknąć kontaktu lub też znajdują się podobnie jak my nie mając świadomości iż jest się w czarnej dziurze dlatego też nie możemy się z nimi skontaktować lub też zaobserwować żadnych sygnałów czy informacji gdyż czarne dziury pochłaniają wszystko a także z czarnych dziur nie wydostaje się nic co czyni to idealną podstawę do tego aby urchronić się przed obcą cywilizacją oraz czy cała teoria jest możliwa?
@@olasek7972 wiem że się rozszerza aczkolwiek mówiłem o późniejszym czasie gdy świat przestanie się rozszerzać i galaktyki zaczną się ze sobą zderzać , co do czarnej dziury to stwierdzałem to tylko hipotetycznie
Ja się tam cieszę że xiaomi płaci za nowy odcineczek... Życzę owocnej współpracy. Mam nadzieję że urodzi się z tego jakiś większy projekt.
bardzo fajne i nieinwazyjne lokowanie produktu :)
tak trzymać!
A jakże kreatywne :D
Mmmm.. to lubię smaczny sarkazm.
@@dawiducha411 co?
...Szkoda tylko,że to chiński sprzęt szpiegowski...
Jakub Nosarzewski Dlaczego tak uważasz? Podeślij mi jakieś dowody od razu jak będziesz tłumaczył
Fajnie wlokwałeś produkt ale też podkreśliłeś na końcu że wielkość soczewki i ilość padającego światła robi swoje a to co niektórzy pomijają, głupio porównując smartfony z lustrzankami. Szacun za fachowość a nie jaranie się gadzetami :)
Fajnie usłyszeć to intro, tak jak z 2015 . Teraz tylko powrót AstroPrzepisów :)
Fajna reklama, jak się powie ludziom że telefon ma lepszy aparat niż sonda, to zaraz kupią 😂😂😂
WOW, Dzięki za tyle lików, nawet się nie spodziewałem! 👍
Boże jak mi brakowało tego intra
Wiem
Tutaj też go masz: ua-cam.com/video/R7kGw-4vafU/v-deo.html
Pierwsze lokowanie produktu które nie irytowało :) Brawo Pioter tak trzymać
Bardzo fajny pomysł na lokowanie produktu ;) Gratuluje. Zaciekawiłeś mnie tymi informacjami.
Jak zrobic reklame ktora nie wkurza i jest ciekawa? Spytajcie Piotrka :)
10:23
Dzięki za pomysł! Już wiem, co będę robił w wakacje.
Cóż, trzeba wziąć też pod uwagę fakt, że sonda ma niezwykle dobrze zoptymalizowany sysytem pod swoją konstrukcję - więc te 700Mhz jej starcza z nadmiarem. W Xiaomi mamy niestety Androida, który to optymalizacji nie ma żadnej, stąd wymaga 6 rdzeni a i tak potrafi zwalniać (bo łatwiej jest dodać rdzeń czy Mhz, niż zagłebiac się w kod systemu i starać się go poprawić) - no i kto by kupił nowy telefon jakby system działał nawet na starym sprzęcie tak samo jak na flagowcu ? Zdecydowanie mniej osób :)
Co do aparatu, duża matryca lustrzanki, względem mikroskopijnej telefonu ma tę przewagę że oferuje dużo niższe szumy przy podobnym ISO.
I moja lustrzanka sprzed 10 lat robi lepsze zdjęcia niż nawet nowy iPhone X (jakościowo) - i gołym okiem to widać po wywołaniu takowego zdjecia na kliszsy.
Plus wciąz ma duzą jasną soczewke. Natomiast trzeba pamieac, ze najlepszy aparat to ten, któy mamy przy sobie, a fona mamy prawie caly czas, wiec milo ze jakosc fot z niego jest coraz wyzsza :)
W końcu jakieś normalne (jak to ktoś skomentował: nieinwazyjne) lokowanie produktu. Kreatywnie, miło się słucha a do tego można się wiele dowiedzieć. Dzięki!!
Nie nadążam z tymi filmami. Oby było jeszcze więcej :D
najlepszy produktPJECMENT jaki widziałem brawo
Z jakiego filmu są te przebitki? :P obejrzał bym chętnie 😁
przyłączam się do pytania
Nie lubie filmow z lokowaniem produktu, ale dales rade tak czy siak.
Bardzo fajnie opowiedziane, szanuje.
Siema. Jak zawsze genialny film.
Mam pomysł na ciekawy odcinek: czytałem ostatnio o złocie i ponoć powstaje w wyniku wybuchu supernowej. Może fajnie byłoby zrobić odcinek jak powstaje złoto (oraz inne metale ciężkie) oraz w jaki sposób dostaje się na Ziemię. Wiem, że film w Twoim wykonaniu będzie na pewno super. Pozdrawiam
Idealne lokowanie produktu. Nie nekajace ludzi tym aby zakupili telefon lecz aby pomyśleli co tak naprawdę mają prawie cały czas przy sobie brawo!
Nie ma to tamto. Dobrze ze jest astrofaza bo nie ma drugiego takiego kanalu. Rob dalej swoje jest zajebiscie
Świetnie przedstawione lokowanie produktu. Rzetelne, nie nachalne. Tak trzymać towarzyszu !
Może i Xiaomi zapłaciło... i bardzo dobrze bo gdyby wyciąć z filmu temat telefonu, nie zmieni to treści materiału. Świetny film, pozdrawiam i zostawiam pierdoły
Bardzo ładnie wplecione lokowanie, jedno z lepszych jakie widziałem na polskim UA-cam
Dziękuję, staraliśmy się :)
I zajebiscie. Jesli sa firmy ktore chca sponsorowac ten kanal i robia to jak juz ktos wspomnial nieinwazyjnie. Co drugi albo 3 filmik moze taki byc. Abys tylko dalej robil kawal dobrej roboty. .Jak do tej pory promuj nauke kolego :)
wilk syty i owca cała, gratuluję zbilansowanego podejścia do tematu, chciałbym żeby taki polsat choćby również opanował podobne umiejętności :)
Baaardzo fajnie że ten wybitny kanał, o tak określonym zakresie naukowym jakim jest astronomia, astrofizyka, fizyka kwantowa dostał wsparcie! Go, go Astrofaza!
Świetny materiał. Chciałbym kiedyś osiągnąć taki poziom w nagrywaniu i montażu jak Ty! Wielkie uznanie.
Mógłbyś nagrać film o budowie i działaniu sond? W ogóle wszystkie sprzęty kosmiczne wydają się interesujące, nie tylko one. Powiedziałbyś o nich kiedyś? Jak to się dzieje, że przemieszczają się dokładnie w zamierzonym kierunku, na ile są ,,sterowane" z Ziemi, a na ile poruszają się zgodnie z tym, jak je zaprogramowano? I na czym w ogóle polega ich programowanie? Co, gdyby na ich drodze pojawiła się jakaś przeszkoda? Czy jest to przewidywane podczas konstrukcji i jak się zapobiega szkodom itp.? Niesamowicie chciałabym zaspokoić ciekawość w tym temacie 😂
Ile wytrzyma bateria tego telefonu przy -220C ? :P
W próżni dłużej niż w normalnych warunkach
Wsadź telefon do piekarnika to się dowiesz :) dla dobra nauki
@@przekoles44 Tam jest -
@@hubabuba5794 Ale pytanie nie jest o próżnię, tylko o temperaturę -220 C. Jedno z drugim nie ma nic wspólnego.
@@robdob5350 To gdzie indziej ty masz takie temperatury jak nie w lekkiej próżni na krańcach atmosfery?
A jeśli chcesz wiedzieć ile by wytrzymała bateria w cieczy lub gazie na jakiejś planecie w tej temperaturze to zapewne kilka sekund bo zmieniły by się jej właściwości zarówno chemiczne jak i fizyczne.
Jak zwykle świetny odcinek,
Pozdrawiam serdecznie!
Liczby i cyfry, to jest coś co napędza koniunkture. Rzadko kiedy używa sie oznaczeń wag produktów 1kg lub np pojemność power banków 4000ah, zamiast tego widzimy 1000gram albo amperogodziny wyrazone w miliamperogodziny. Tak samo w przypadku fotografi matryce już dawno wyprzedziły rozdzielczość optyki a wszystko takze rozchodzi sie o cyfry. Jednak jedną z najważniejszych właściwości matrycy to generowanie szumy i rozpiętosc tonalna co absolutnie nie idzie w parze z megapikselami. W dodatku z tak skąpym światłem w kosmosie matryca pracuje z dużą czułością, optyka musi być jasna i ostra, ciężko wypracować tutaj kompromis. Czy w sondach są matryce cmos czy stare ccd ? Wydaje mi sie, ze stare ccd z fujifilm jakie wypracował w modelu S5 pro.
Wyłącznie i włączenie działa zawsze, tylko trzeba to zrobić odpowiednią ilość razy w odpowiedni sposób, ewentualnie przejść się do takiej sondy, uderzyć i będzie śmigać jak nówka
Wydajesz sie byc troche przestraszony i tak jakbys mial na sumieniu to ze przedstawiasz produkt na kanale. Moim zdaniem jak najbardziej zaslugujesz i w zadnym razie nie sprawia mi to problemu. Bah, mysle ze to byl bardzo ciekawy odcinek i perfekcyjnie polaczyles reklame i temat kosmosu. Pozdrawiam, Kamil :)
Raczej się próboałem nie zwijać z bólu. Padł mi kręgosłup :)
@@Astrofaza mam xiaomi od roku, nie zmienię na inny bo śmiga mi niczym rakieta ;D pzdr !
Powinno być ci wstyd nie przez lokowanie, tylko przez wprowadzanie ludzi w błąd ! Jakość zdjęć robionych przez sondy porównując do uwczesnych aparatów jest powalająca. A MP a jakość i szczegółowość zdjęć to osobna bajka. Ile byś nie umieścił pikseli na cm2 to i tak dociera do nich konkretną ,,ilosc,, światła więc jakość optyki i elektroniki ma znaczenie w fotografii tej standardowej i tej kosmicznej. Tak jak w przypadku radioteleskopów czemu nie tworzy się farm tylko łączy się radioteleskopy o konkretnej odległości od siebie.... Ja wiem więc polecam poszukać... Z poważaniem
Nie zapowietrzyłeś się???
Dam ci złotówke na wc bo zaraz popuścisz :)
@@jaro931027 Ja pójdę do WC a tobie dalej g... zostanie w głowie słuchając bzdur.
@@damian9684 jak się ciesze, że nawet w internecie ktoś dba o moją głowę :D
Porównuje tutaj elektronikę. Jakość w sondach jest lepsza przez optykę, której na żaden sposób nie wpakuje się do telefonu.
O kurcze super ze xiaomi robi reklame na Twoim kanale! Naprawde jestem pozytywnie zaskoczony! Xiaomi dobry wybór! Good Job!
Ps. Właśnie stoje przed wyborem nowego telefonu i z sympatii wezme ta reklame pod uwage! Xiaomi Mi 9 nadchodze!
Kocham to intro! Super film! Pozdrawiam!
Nie przekonuje mnie rozdzielczość 48 MPX żeby rozważać zakup. Wiele smartfonów jak porównywałem ma 12 MPX, ja mam 16MPX i to w zupełności wystarczy. Chcecie mieć super resolution to się w takim przypadku robi serię wielu zdjęć i obrabia Photoshopem, tu na UA-cam są tutotiale. A do astrofotografii to jest specjalny program Autostakkert czyli stakowanie również serii wielu zdjęć, pewnie z kilkuset, tylko po to żeby Wam wyszło elegancko zdjęcie księżyca. A te 48 MPX podejrzewam może być tylko po to by specjalnymi algorytmami i jakimś oversamplingiem mieć te 12MPX ale i tak jak na Instagrama czy Facebooka to Wam to wystarczy.
Co do sond, z tego co wiem to sonda będąca w punkcie L1 czyli równowagi grawitacyjnej Ziemia - Słońce robi 3 zdjęcia z filtrami RGB po to by złożyć to zdjęcie w jedno kolorowe. A Wasze aparaty mają Bayer Filter, czyli macie od razu zdjęcia kolorowe. Sonda która jest obecnie na granicy układu słonecznego była wysłana wiele lat temu więc nie ma dziwne, że jest słaba rozdzielczość zdjęć. Czyli nie ma dziwne, że dzisiejsze smartfony robią o niebo lepsze zdjęcia, mając na względzie jeszcze odpowiednie oprogramowanie.
Daje do myślenia. Super!
Jeszcze jakby miał te obiecane 48MP, a tak to wykorzystywany jest zabieg interpelacji.
Film jak najbardziej świetny😉
Uszanowanie :)
Proszę o informację z jakiego filmu są te animacje w tle? Można gdzieś obejrzeć całość?
Wygląda jak przedstawienie historii eksploracji Układu Słonecznego. Czuję się zaintrygowany :)
Pozdrowienia.
skąd bierzecie takie genialne animacje? np ta z 8:06 bo całą animacje z grand finale cassini widziałem
Czy da się względnie domowymi sposobami przejąć sygnał z jakiejś sondy i rozkodować go?
Jak wyglądało to w programie Wenera?
Sygnały możesz sobie przejmować... tylko problem będzie w ich zrozumieniu. Podejrzewam, że tylko właściciel sondy ma dekoder.
Jest jeszcze kilka kwestii takich jak czułość piksela jego rozmiar i szumy generowane przez matrycę i wszystko inne zauważ iż kamery astrofotograficzne mają bardzo małą rozdzielczość jak na standardy zwykłej fotografii
taka typowa co do rozdzielczości jest są tańsze
teleskopy.pl/product_info.php?cPath=32_116_322&products_id=1935&lunety=Kamera%20ATIK%20314L%20CCD%20monochromatyczna
o większej rozdzielczości jak ta nie widziałam
teleskopy.pl/product_info.php?cPath=32_116_322&products_id=1935&lunety=Kamera%20ATIK%20314L%20CCD%20monochromatyczna
zwróćmy uwagę na rozmiar piksela podany w mikrometrach są spore porównując zwykłe aparaty a w zależności od światło siły teleskopu oraz tego co będziemy fotografować obiekty DS czy Planety jak to drugie to drobniejszy a przy DS grubszy
Dokladnie. Poziom szumow ze smartfona ze wzgledu na bardzo maly element swiatloczuly jest znaczaco wiekszy, niz w kamerach stosowanych w programie kosmicznym.
Co to za wygaszacze świecą w tle? Będę wdzięczny za info.
daję like za intro :)
Nokia 808 PureViev. 42Mpx. ostatnia nokia na symbianie, mimo kupienia przez Microsoft, tylko symbian mial mozliwosci obrobienia takiej grafiki z aparatu mala moca obliczeniowa, a teraz to nowosc. od skasowania meego i maemo pokladam nadzije tylko w Tizen i SailfishOS, zadne androidy czy homoios :< a dzis uzywam noki E72 na symbian os i Nokii N9 na meego :>
TheFicktion ciekawe O Tizen i sailfishOS nie słyszałem.MMjk
@@sudosun3533 polecam poszukac, niszowe systemy, ale ciekawe uwagi :>
TheFicktion sailfish OS mi się nawet podoba.
@@sudosun3533 bardzo fajny i szybki w obsłudze
Pjoter dobra reklama nie jest zla😂
Pozdro Astrofazowicze🚀
Dobre te filmy wy####ne w kosmos 😉
Pomysłowe wykorzystanie smartwona i fajne analigie.
Jaką rozdzielczość ma teleskop hubbla?
lokowanie produktu oznacz
Panie kolego.
Ja się dziwię czemu mózgiem i baterią sond kosmicznych nie są bebechy nokii 3310, pracowały by milion lat i przetrwały by taranowanie w jowisza XDDD
A tak na serio mam pytanie odnośnie modułów użytych do sondy parker solar probe. Tam gdzie ona poleciała jedynym w sumie ograniczeniem jeśli chodzi o energię jest moc paneli słonecznych ale tam już chyba dało by się umieścić nowoczesne, szybkie i wydajne bebechy co nie ;)?
Zejon tam gdzie ona poleciała jest najtrudniejsze środowisko dla urządzeń instrumentów sondy
W tym telefonie 48 megapikseli jest interpolowane z 12-Mpix matrycy, czyli przeskalowano zdjęcie dwukrotnie przy użyciu którejś z powszechnie uznanych metod resamplingu, uzyskując w efekcie obraz mający czterokrotnie więcej punktów niż źródłowy. Zdjęcia może i tyle mają pixeli ale powstały z matrycy 12Mpix.
I to jest fajny film sponsorowany na najwyzszym poziomie, nie mowisz " najlepszy super duper nasa go uzywa" tylko masz temat i zgrabnie wplatasz zagadnienie jakim jest promocja telefonu super sie to ogladalo
Takie lokowanie produktów to ja rozumiem ;) bomba
Pytanie - czy taki smartfon nie padnie od promieniowania kosmicznego w razie wyprawy na księżyc/marsa?
Przymocój do fireworka i się przekonasz😂
padnie, komercyjna elektronika w ograniczonym zakresie lata na ISS (np. aparaty fotograficzne Nikona), ale po kilkunastu miesiacach uzytkowania musza byc wymieniane, bo jakosc zdjec dramatycznie spada ze wzgledu na uszkodzenie przetwornikow ccd. Przy satelitach bierze sie pod uwage promieniowanie kosmiczne i projektuje oslony, testuje elektronike na rozne okolicznosci w niesprzyjajacym srodowisku. W przypadku "ziemskich" aparatow takich testow oczywiscie brakuje.
No, w końcu xiaomi lepsze!😁
Słyszałem że układ słoneczny porusza sie w drodze mlecznej względem czarnej dziury drogi mlecznej po okręgu. Wiec mam pytanie, czy wiemy z jaką prędkością się porusza nasz układ i jakie mogą być tego skutki dla nas?
ten aparat nie ma 48 mp to jest tylko chwyt marketingowy
2:08 Piotrze uratuj mój umysł, który śmiał się podobnie jak Ty z teorii spiskowych, ale tego nie mogę zrozumieć... co tu się wydarzyło?
Ale co?
@@Astrofaza
Jak on się utrzymał w takiej pozycji podskakując i z utraconą przyczepnością sunąc stopami do tyłu bez butów Michaela Jacksona, (w ogóle wrażenie jakby coś go odpychało). Tudno by mi było nie paść na twarz gdyby przy pochylaniu sunęły mi się stopy w tył, nawet będąc w wodzie musiałbym zamaszyście machnąć rękami, by utrzymać pozycję do tego jeszcze mając na plecach plecak, który sprawia wrażenie jakby był wypełniony niesprężonym wodorem. :-)
@@PawelJimmi Bo jest tam kilkukrotnie lżejszy, więc jego mięśnie są w stanie niejako "unieść" więcej :) Mógłbyś tam spokojnie na jednej ręce stać zapewne, więc i gibnąwszy się w drugą stronę jesteś w stanie odzyskać równowagę.
@@Astrofaza
To chyba nie rozwiązuje mojego problemu, ale być może inaczej balansuje się środkiem ciężkości w miejscu nie tylko o obniżonej grawitacji, ale i pozbawionym atmosfery, którą my na Ziemi odczuwamy bardzo mocno kiedy się ruszamy, utrzymując równowagę znacznie wykorzystujemy powietrze się.
Fajna koszulka 😋😃 piękne ujęcia 8:54
Peter Koseth \m/^_^\m/ a słyszleś że Indie rozwaliły jakąś swoją sondę przy pomocy rakiety i teraz lata po orbicie ziemskiej od groma kosmicznego śmiecia ? Chyba że ta informacja to był jakiś żart primaaprilisowy ?
Kolejny ciekawy odcinek " : )
A telefon ma wgrane oprogramowanie szpiegujące tak jak chinska konkurencja? Nie, nie mam nic przeciwko lokowaniu produktu. Po prostu nie uzywam chinskiej technologii szpiegujacej
Bardzo ciekawe a tego nie wiedziałem
znowu! coś kosmicznie super odcinek !!!👍
Byłbym zainteresowany wspaniałym telefonem Xiaomi, ale interesuje mnie czy są wyposażone w funkcję szpiegowania kapitalistów, burżujów i reakcjonistów z US i A?
Zapewne tak, podobnie jak każdy zachodni w funkcję szpiegowania komunistów i marksistów ;)
@@Astrofaza Dlatego mam Samsunga ;) Pozdro.
No te 48 Mpx to tak średnio
PS. Co to za film w tle?
Dokładam się do pytania :D
No teoretycznie to jest...
9:59 miedzy innymi ten ua-cam.com/video/xrGAQCq9BMU/v-deo.html
@@jerzy.modzelewski Animacja New Horizons od NASA :)
@@Astrofaza dziękuję ;)
To lokowanie brzmi trochę jak parodia XDDDD
Czy ktoś z was wie w jakiej *rodzielczości* robi zdjęcia i filmy telefon ukazany na filmie?
Bo w moim samsungu galaxy s7 jest 12 megapixeli i można robić filmy jakości 4K, a zdjęcia w 4032x3024
W samsungu s9 podobnie :>
Zdjęcia robi w 12MP, ponieważ 48MP służy tutaj do zwiększenia ilości uchwyconego światła. Łączy, po prostu 4 sąsiadujące ze sobą piksele w jeden.
Aplikacja zainstalowana fabrycznie pozwala nagrywać video w 1080p (1920 × 1080) i robić zdjęcia w 4k, ale pobranie ze sklepu Play aplikacji Gcam od Google pozwoli na nagrywanie w 4k. Zdjęcia z Gcam będą porównywalne jakościowo do S8.
@@hubabuba5794 *Wielkie Dzięki* ;>
Biere w ciemno kosmiczną technologię rodem z NASA xd
Ale halo halo. Mimo tego że bardzo lubię xiaomi to niestety ale tutaj to 48 mpx jest jedną wielką ściema - jest interpolowane z 12... Obczajcie sobie np.Majster Pirzu, który bardzo ładnie o tym wszystkim opowiada 😉. Niemniej sam telefon całkiem spoko ale wolę Mi 9 😊 gdzie serio jest tyle ile mówią.
Sprawa wygląda trochę inaczej. Majster trochę to uprościł na potrzeby odcinka. Matryca (w przypadku RN7 wyprodukowana przez Samsunga) rzeczywiście ma 48 milionów pikseli. Jednak oprogramowanie Xiaomi zapisuje dane z 4 sąsiadujących ze sobą pikseli jako jeden piksel. To teoretycznie pomaga zmniejszyć ilość szumów, których pewnie jest sporo, bo wielkość pojedynczego punktu światłoczułego w tej matrycy to 0,8 mikrona. Następnie jeśli użytkownik chce dostać zdjęcie w pełnym rozmiarze, oprogramowanie interpoluje tę 12-megapikselową fotkę do 48. Prawdopodobnie w wyniku takiej interpolacji i tak otrzymujemy lepszej jakości zdjęcie niż oryginał z natywnych 48 mpx. Ot, takie to sztuczki nam tu Remi zarzuciło. Jednak trzeba przyznać, że sama matryca naprawdę ma te 48mpx.
@@sebascristobal dokladnie taki sam myk zastosowano kilka lat wczesniej (2013) w Lumi 1020. Pixel oversampling z 38 milionow (41,3 milionow natywnej), skalowal zdjecie do 5 milionow. Roznica tylko polegala na tym, ze mozna bylo sobie wybrac zdjecie w super wysokiej rozdzielczosci, lub mniejszej. W przypadku Xiaomi chyba takiej mozliwosci nie ma.
Nie wiem czy jest sens montowania 48 MPx w aparacie. Z tego co wiem, to ludzkie oko ma granicę 20 MPx, i ponoć nie widzi różnicy między 30 a 50 MPx. Dlatego mnie zastanawia co zadecydowało o montowaniu takiej matrycy, bo zakładam, że takie rozwiązanie jednak ma sens.
Argon Gas jest sens jak z tego będziesz robił duże powiększenia, bo naprawdę co się liczy to nie ilość MPx tylko wielkość kątowa każdego piksela oglądanego później przez oko ludzkie.
Myślałem, że to ma jakiś sens, dlatego w sumie, chcąc się dowiedzieć jaki, napisałem ów komentarz. Niemniej dzięki za podzielenie się swoją wiedzą.
Argon Gas tak, ma sens dla specjalnych celów
Fajny film:)
Ale za ocenianie aparatu w telefonie po ilości mpx to ma pan ode mnie duzego minusa.
Pewnie wytyczne producenta. Astrofazior jest fotografem więc swoje wie.
@@majsterchief wiem, a to jest idealny pokaz conajmniej nie mowienia prawdy, jesli nie oklamywania nieswiadomych widzow dla zarobku
@@mikolajm6354 Marketing :) Producent chwali to co ma najlepsze w danym produkcie, pomijając inne dane. Kiedyś Leica wypuściła na rynek szkło z większą winietą mamiąc klientów że to zaleta, to dopiero ściema przy tej kasie.
@@mikolajm6354 Akurat w przypadku telefonów to one mają znaczenie. Pamiętaj, że tu nie pracuje sam sensor i optyka jak w lustrzance czy bezlusterkowcu, tylko zdjęcie obrabiają algorytmy, więc duża ilość informacji na wejściu jest korzystna. Plus akurat w tym odelu zastosowano więszy sensor żeby obniżyć stosunek szumu do sygnału.
@@Astrofaza jednak takiej samej wielkości sensor w rozdzielczosci chociazby 16 mpix. Dalby o niebo lepsze efekty przez to, ze pojedynczy pixel jest duzo wiekszy. Dawanie duzo megapixeli do aparatow w telefonach jest tylko chwytem marketingowym. Porownujac nawet zdjecia z lustrzanki z matryca 8 mpix prawdopodobnie dopatrzymy sie podobnej ilosci szczegółów jak w przypadku magicznych 48 mpix a teledonie
Wypowiedz się na temat obalenia przez japońskich naukowców teorii Hawkinga o małych czarnych dziurach z antymaterii które miały być z wielkiego wybuchu jeszcze i wyrownywać brakującą masę wszechświata chciałbym usłyszeć twoją opinię na ten temat
Huginix to w zasadzie nie była teoria a hipoteza Hawkinga, coś mi się wydaje ze sam Hawking nie byłby zaskoczony ze jego hipoteza się nie sprawdziła
Zaprawde powiadam wam, że kiedyś to będą się zabijali o to by wspierać ten kanał!
W jaki sposób badany jest skład chemiczny, planet, gwiazd, atmosfer i ogólnie obiektów, w kosmosie, gdzie nawet na ziemi by zbadać skład chemiczny, korzystamy z mikroskopu
Za pomocą spektrografu, tak jak i na ziemi.
10:17 no mówiłem, że reptilianin, jest 21:44.
wszystko fajnie tylko ten telefon nie ma nic wspólnego z matrycą 48mpix :)
szanuję twoją twórczość ale chamskie lokowanie
spoko prezentacja, własnie szukałem budzetowego telefonu ostatnio.
Jutro będzie robił film o suszarce
Z kąt wiemy że wszechświat się rozszerza ?
Panie co mnie Xiaomi gdzie news o pierwszym zdjęciu czarnej dziury ?! :P
Nie ma jakoś dużo łapek w dół ale i tak jest dużo jak na film Astrofazy. Za takie lokowanie to on może tak sądzę zrobić z 3 kolejne filmy a może i więcej :)
ŁAPKA W GÓRĘ!!!po trzykroć
Takie pytanko na Astrofon
Dlaczego rakiety ULA np. Delta IV Heavy lub Delta IV Medium podczas startu puszczają taką kulę ognia, która przypala farbę rakiety?
Łukaszewski 05 pytanie zadawane sto razy, są na ten temat filmiki.
@@olasek7972 Dobra dzięki 👍
Troszkę się przyczepię bo jako informatyk mogę :P Takie sondy utrzymują zasilania rzędu setek wat a procesor smartfonowy przykładowo snapdragon serii 8xx pracuje przy zasilaniu ~2000mW. Więc sądze że jeśli będą powstawać nowoczesne sondy to będą zapewne bazowane na tego typu procesorach :) P.s. i tak pewnie nikt tego nie przeczyta
Właśnie chciałem napisać o procesorze z Playstation a Ty to powiedziałeś. :)
Może za kilka lat wyślemy sondę z jakimś 2 lub 4 rdzeniowym procesorze który nosimy w kieszeni lub mamy w domowych komputerach.
Zanim wyrzucę jakiś stary telefon to pomyśle czy nie wysłać go nasa :)
Kiedyś NASA skupowała stare komputery, bo komponenty z nich były już nie do dostania, a używano ich w promach kosmicznych ;)
@@Astrofaza Wiadomo, że duża moc obliczeniowa przydała by się w promach kosmicznych czy sondach by robić jeszcze lepsze zdjęcia lub kilka operacji na raz.
Z tego co pamiętam to omawiałeś w jednym filmiku jeśli dobrze pamiętam, że łazik Curiosity posiada jak na dzisiejsze standardy bardzo słaby procesor.
Spowodowane jest to tym, że zasilanie w łaziku ma ograniczoną moc i trzeba to wykorzystać jak najlepiej.
A tak serio to jaki telefon polecacie?
A gdyby stara nokia 3310 miała aparat to już byśmy mieli zdjęcia ze słońca.
Super filmik
Ile bym dał, by zobaczyć planety z bliska, ahhhh.
Zdjęcia? A po co to komu? Za moich czasów używało się prawdziwych przyrządów do obserwacji, nie to co teraz. Kiedyś to było.
ostatnio jak na księżycu byłem nie mogłem złapać sygnału, telefon mi się zepsuł czy jak?
Może kogut Twardowskiego znowu przedziobał kabel anteny przekaźnikowej :)
Tak się robi materiał sponsorowany. Bardzo ciekawy odcinek.
Ogólnie Kozak bo zrobiłeś odc reklame a był ciekawy szacunek!
O panie co tak często odcinki?
Ten aparat nie ma 48mpx tylko 12
Witam oglądam cię od dłuższego czasu i mam 2 nurtujące mnie pytania.
Czy żyjemy w czarnej dziurze sugerując się tym że w dalekiej przyszłości świat zamiast się rozszerzać zacznie się kompresować i zamieniać w gigantyczną czarną dziurę która doprowadziłaby do tego co prawdobopodnie spotkało utworzenie się wielkiego wybuchu który utworzył ten wszechświat?
Czy obce cywilizację ukrywają się/znajdują w czarnych dziurach aby uniknąć kontaktu lub też znajdują się podobnie jak my nie mając świadomości iż jest się w czarnej dziurze dlatego też nie możemy się z nimi skontaktować lub też zaobserwować żadnych sygnałów czy informacji gdyż czarne dziury pochłaniają wszystko a także z czarnych dziur nie wydostaje się nic co czyni to idealną podstawę do tego aby urchronić się przed obcą cywilizacją oraz czy cała teoria jest możliwa?
G@ska nie żyjemy w czarnej dziurze i świat nie tylko się rozszerza ale robi to coraz szybciej
@@olasek7972 wiem że się rozszerza aczkolwiek mówiłem o późniejszym czasie gdy świat przestanie się rozszerzać i galaktyki zaczną się ze sobą zderzać , co do czarnej dziury to stwierdzałem to tylko hipotetycznie
G@ska obecny stan wiedzy wyklucza możliwość ze przestanie się rozszerzać.