Wambierzyce'2019 (4K/UHD)

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 20 жов 2024
  • Wambierzyce'2019 - Sanktuarium Wambierzyckiej Królowej Rodzin
    4K/UHD Video - Marek & Ewa Wojciechowscy
    www.tripsoverp...
    Music: MANCY from the site:
    www.jamendo.co...
    Informacje o Sanktuarium Wambierzyckiej Królowej Rodzin z Wikipedii (pl.wikipedia.o...
    Bazylika Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny, Sanktuarium Wambierzyckiej Królowej Rodzin Patronki Ziemi Kłodzkiej[1] - barokowa bazylika znajdująca się w Wambierzycach koło Radkowa w powiecie kłodzkim. Wybudowana została w latach 1715-1723. W 1936 r. papież Pius XI nadał kościołowi tytuł bazyliki mniejszej. Obiekt zarejestrowany jako zabytek 2 stycznia 1950.
    Obecna bazylika stoi na wzgórzu, gdzie w XII w. w niszy wysokiego drzewa umieszczono figurkę Matki Boskiej. Według kronik w 1218 r. ociemniały Jan z Raszewa odzyskał w tym miejscu wzrok. Po tym zdarzeniu do Wambierzyc zaczęło podróżować wielu pielgrzymów. Wkrótce pod drzewem z figurką postawiono ołtarz, a po bokach lichtarz i chrzcielnicę. W 1263 r. na wzgórzu powstał drewniany kościół.
    W 1512 r. Ludwik von Panwitz wzniósł większą świątynię wybudowaną z cegły. Został on jednak zrujnowany podczas wojny trzydziestoletniej. W latach 1695-1711 wybudowano nowy kościół na zlecenie Daniela von Osterberga, który jednak szybko zaczął się walić i został rozebrany w 1714 r. W latach 1715-1723 powstała kolejna świątynia wybudowana przez hrabiego Franciszka Antoniego von Goetzena(niem.), która przetrwała do dziś.
    W 1936 r. papież Pius XI nadał kościołowi tytuł bazyliki mniejszej[3]. 17 sierpnia 1980 r. kardynał Stefan Wyszyński dokonał koronacji figurki Matki Bożej nadając jej tytuł Wambierzyckiej Królowej Rodzin.
    Od 25 czerwca 2007 r. w Wambierzycach posługują franciszkanie z Prowincji św. Jadwigi Zakonu Braci Mniejszych. Pierwszym kustoszem franciszkańskim był o. Damian Franciszek Stachowicz OFM, a od 6 lipca 2009 r. funkcję tę pełni o. Albert Ireneusz Krzywański OFM.
    Prezbiterium jest oddzielone od nawy kratą. Ołtarz główny jest dziełem Karla Sebastiana Flackera(niem.). W centrum znajduje się rzeźba Madonny z Dzieciątkiem adorowana przez dwa anioły. Figurka wykonana z drewna lipowego ma 28 cm. Pochodzi z końca XIV w.
    W nawie po stronie południowej znajduje się barokowa ambona, dzieło Flackera z 1723 r. Jest ona ilustracją hymnu Magnificat. Ambonę wieńczy postać Ducha Świętego, poniżej widnieje Madonna w otoczeniu aniołów. Na baldachimie siedzą personifikacje kontynentów: Ameryki, Europy, Azji i Afryki. Na korpusie znajdują się rzeźby czterech ewangelistów. We wnękach prezbiterium umieszczono ołtarze pochodzące z XIX w. Od wschodu są to ołtarze: św. Jana Nepomucena, św. Walentego, św. Anny, św. Józefa i św. Antoniego. Ponad drzwiami na ścianie północnej wiszą obrazy św. Jadwigi Śląskiej, św. Otylii i św. Apolonii, a na ścianie północnej św. Jana Sarkandra, św. Franciszka Ksawerego i św. Karola Boromeusza.

КОМЕНТАРІ • 6

  • @janantoni3604
    @janantoni3604 3 роки тому +3

    Dzieki za Piekna wycieczke.

  • @zuzannaopag3860
    @zuzannaopag3860 2 роки тому +2

    Byłam tam na wycieczce cudowne miejsce 💞🌺

  • @beatabasiak3212
    @beatabasiak3212 4 роки тому +3

    Film byłby dobry, gdyby była dobra ostrośc obrazu. W Bazylice piękne freski są zbyt naświetlone przez światło wpadające przez okna w kopule, a pozostała część Bazyliki jest w mrocznym ujęciu. Potrzebny jest zakup nowoczesnej kamery filmowej.

  • @kubaraszkowski1360
    @kubaraszkowski1360 4 роки тому +4

    Łał, jestem ciekaw czy te ujęcia kręcił człowiek, czy dron, bo te przesuwanie kamerą wyglada na mechaniczne

    • @tripsoverpoland
      @tripsoverpoland  4 роки тому +1

      kręciliśmy DJI Osmo, kamerą na gimbalu trzymanym w ręku.