Берг, Воццек, 3д. Антракт і 5к .

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 26 вер 2024
  • А. Берг. Опера "Воццек". 3д. 5 к. Сюжет: "Сцена 5. Яскравий сонячний ранок наступного дня. Біля будинку Марі грають діти, верхи на паличках, як на конях. Серед них малюк Марі. З'являється інша група дітей. Вони мають новину. Один із них кричить малюкові: "Гей, твоя мати померла!" Але малюк не чує - він захоплений грою. Усі поспішають подивитись на труп, а малюк продовжує стрибати на "конячці". "Хоп-хоп! Хоп-хоп!" - весело кричить він."
    Оркестровий антракт (інвенція на тональність "ре") між 4-ю і 5-ю картинами Берг назвав "сповіддю, що звернена до всього людства". Дійсно, такої сили симфонічного узагальнення європейська опера не знала з часів Вагнера.
    Берг об'єднав в антракті теми і лейттеми драми, варіюючи лише фактуру їх викладу і інструментування - теми пісні Андреса, Доктора, Капітана, групи тем Марі з сцени зваблення її Тамбурмажором. З двох тем Воццека одна має епізодичне значення, а друга є основним його лейтмотивом. Їх спільна поява обумовлена тим, що вони обидві пов'язані з чітким розумінням Воццеком свого безправного положення.
    Симфонічне узагальнення в антракті досягається Бергом використанням у вступному і заключному розділах нової теми, що відрізняється незвичним для цього твору широким мелодичним диханням. Вона вбирає в себе інтонації різних тем (пісня Андрема з 2-ї картини 1 дії, але переважно з колискової Марі).
    Можна сказати, що ця нова тема втілила в собі ідеал материнської любові і справжнє почуття Воццека до Марі. Нею завершується симфонічний антракт, який називають реквіємом.
    Заключна 5-та картина за зовнішніми ознаками - ще одна жанрова сценка (діти, серед котрих і син Марі, грають біля її будинку в коники). Насправді вона має складний філософський і психологічний підтекст. Безтурботна дитяча пісенька "Чижик" ( 3:38 ) на безперервному русі восьмими типу жиги безумовно розряджає атмосферу попередньої картини і реквієму.
    Важливою для розуміння цієї сцени інтонаційний зв'язок цієї пісеньки з колисковою Марі ("ніби мати здалля колисає дитину, яку вона більше не може взяти на руки").
    Але нерозуміння дитиною Марі сенсу того, що сталося, коли він ніяк не реагує на слова однолітків про смерть матері, може сприйматися і якще одне підтвердження повної самотності звичайної людини в сучасному для Берга світі, якому дитина-сирота нікому не потрібна.

КОМЕНТАРІ • 2

  • @tanyakirilina9128
    @tanyakirilina9128 5 місяців тому

    1:58 - тема Доктора
    2:06 - тема Капитана
    2:28 - т Тамбурмажора
    2:42 - т Воццека из арии
    2:57 - т Воццека из фуги

  • @moderato1985
    @moderato1985  Рік тому

    Плейлист опери:
    ua-cam.com/play/PLkPqPURRG5EoEw5WTiKaYpVZatw5AfwMe.html&feature=shared