2 дена, 2 епизода, на тотално различни теми, но изключително полезни за точните хора. Това може да се случи само в Impact! Адмирации, момчета! Благодарим за всичко, което правите!
Всички подкасти с Мони са безкрайно интересни и полезни. Момчета, благодаря ви за подбора на гост, топ попадение! Мони, благодаря ти за всичко, което споделяш с нас! ⭐
Казвате, че чуждите инвестиции бягали от покачване на максималният осиг. доход. В същото време същият този праг не е вдиган от 3 години. Сега проверете и чуждите инвестиции в същият период. Абе направо проверете чуждите инвестиции за последните 10 години спрямо преди ерата Борисов. Истината е , че чуждите инвестиции искат сигурност, така е, ама сигурност в правосъдната система, сигурност, че няма корупция на всяко възможно ниво в държата и т.н.
Съгласен съм, ама именно това казва и гостът, че ние нямаме никакво конкурентно предимство по отношение на корупция, съдебна система със Западна Европа. Нашето предимство е нисък плосък данък, невисоки осигуровки. Като махнеш предимствата ни и остане същото ниво на корупция, какво според теб ще последва? Тъй като Асен Василев Велики до момента нищо не е направил по отношение на борба с корупцията, само предлага някакви квази-социалистически административни промени.
@@Ivanntu Пич, още не управляват, айде да им дадем поне 100 дни като управляват и тогава да казваме, кой е велик, кой не, кой се бори с корупцията и кой не...
@@RAIDPVP По принцип съм съгласен с това, ама при положение, че идваш и първата ти работа е да поставиш като топ приоритет вдигане на МОД и слагане на такъв голям коефициент от 2.3 по нестабилна променлива като средната заплата... На мен това ми срива доверието. Аз лично просто нямам никакво търпение вече към такива политики и наглости. ГЕРБ им дадохме година и повече без критика през 2015, видяхме какво стана после. Така че предпочитам всички отсега да критикуват яко такива ужасни решения, а не ,,дай да им дадем време, да видим какво ще стане". Не, аз няма да им дам време да правят простотии! Продължат ли по тази посока, за мен са ясни нещата.
@@Ivanntu Коефициента И СЕГА Е ТАКЪВ, какво говориш ? Просто ще се актуализира със средната заплата. Същият коефициент преди години е бил и 3 и 4 и т.н. Стига вече глупости, винаги ще има недоволни, а истината е ,че трябва се събират пари, за да има силна държава. И по-добре е да се вземат от по-заможните, отколкото от най-бедните. И всички това го говоря от човек в IT сферата, осигурен доста близко до сегашния максимум. СТИГА РЕВ, ВРЕМЕ Е ЗА БАЧКАНЕ И ДАВАНЕ НА СВОЯ ДЯЛ НА ДЪРЖАВАТА.
@@RAIDPVP Няма никакъв коефициент сега! По таблицата на Асен Василев, коефициентът, който той показва дори реално намаля от година на година и сега иска да го закотви на 2.3. Какъв принос да дам на държавата? Здравната каса по признание дори на Бойко Борисов се източва редовно, принос за ламборгинита на някакви тарикати ли? Поне парите като останат при хората, както каза гостът, ще се завъртят в икономиката. Иначе в момента с тази корупция, по-добре да ги хвърля в реката парите, отколкото да ги ,,давам" на държавата. Нека първо новият кабинет да докаже, че може да бори корупцията, тогава да иска принос от нас. И пак казвам, нормално е МОД да се вдигне, но този коефициент от 2.3 и фиксирането му към променлива като средната заплата е лудост! Средната заплата тази година до голяма степен е скочила поради по-големия ръст на заплатите на чиновниците от заплатите в частния сектор. Тоест, увеличението на средната заплата изобщо не отразява реален ръст на БВП. На всичкото отгоре тук не говорим изобщо за най-бедните пенсионери, а за увеличение на максималната пенсия.
Много се радвам да видя Мони Дочев отново при вас, първият клип бе много влиятелен за мен, тъй като съм в началото на втората ни година като гейминг (изкарваща парите си чрез аутсорсинг хах) компания. Човекът е изключително точен и разказва за проблеми, които всеки предприемач в българия се сблъсква
Момчета, мисля, че ще е супер тема да сравните живота в другите държави (и като манталитет) с този в България и хората да се светнат малко. От години повтарям, че блажената анархия, в която живеем, има много плюсове, които не сме готови да жертваме. А там, където я няма тази анархия, има начин на живот, който ние не можем (и не искаме) да водим.
Ниско платените няма да са засегнати от МОД. Сериозно заможните (няма да казвам богатите) са с регистрирани фирми в офшорните зони. Тези, които са регистрирани в България, се осигуряват на минималния праг за управител, който е под 1000 лева. Всичко купуват с фактури за фирмите си, дори тоалетната хартия за вкъщи. Вдигането на МОД ще удари само средната класа, която работи за висока заплата, но работи за друг. При положение, че сме първи в ЕС по сив сектор в отношение с брутен вътрешен продукт, да се дерат бизнесите на светло е мародерство. Нали щеше да се борят с корупцията, ами да борят и сивия сектор.
Много ми хареса това с Швейцария. Аз съм ходил един път и откровено ги съжалих, когато ги гледах масово да карат колело в държа, защото притежанието на кола не е по джоба им (местни, не емигранти). Бях в Женева, всички ресторанти бяха празни. Един път седнах и разбрах защо. Българите ненужно живеем с комплекси, че живеем зле.
@@todorbalabanov1928 аз бях наскоро в Цюрих, направи ми впечатление, че хората там карат скъпи коли и купуват супер маркови(скъпи) дрехи. Всичко там е доста скъпо, включително ддолнопробни марки като Hama. Има много сръбски пенсионери в провинцията.
Абсолютно съм сългасен с този коментар. В сегашните ни условия това ще е пагубно за бизнесът и ще удари само тези, които честно си декларират доходите. Остава един горчив вкус в устата и разочарование от системата.
Първо дойдоха за проф-съюзите, после за социалистие. Това са първите две групи, така че не мисля, че е най-добрия аргумент за десни хора това. Поздрави :)
Да еврейте ,комунистите ,социялдемократите,профсъюзите беше последователността а думите принадлежаха на местният поп после цитирани от украйнеца на който му забравих името ;)
Вчера говорихме с един приятел по тая тема. Той е и собственик на софтуерна компания, аз пък съм програмист. Оказа се, че от 200 000 засегнати от тая мярка хора, само 20к са в айти сферата. И аз очаквах да са по-голямата част, но се оказва не така.
Според Асен Василев - 47 хиляди са от IT сектора от общо 188 хиляди. Високи заплати има в минното дело и енергетиката, например, районите с големи компании в тази сфера са със СРЕДНИ заплати, които доближават МОД.
Ей Мони е толкова умен , жалко ,че само малцина ще го разберат. Аз също ги изкарвам по интересни парички и направо умирам , че вдигат прага. Защо да уча да съм инженер 5 години , на работа да си скъсваш мозъка от мислеене и да плащам заплатите на някви малоумници ? Не издържам направо. Ебаси майката. И най тъпото е ,че ИТ много подкрепяха ПП... Даже на един ваш Community Post го бях писал. Народът си заслужава съдбата !
По отношение на казаното в 26:00 във връзка с пенсионните фондове: Пенсионноосигурителната система (първият стълб) е технически фалирала. Държавата ежегодно дотира разликата, която се измерва в милиони ако не и милиарди
Aз лие4но от десетилетие не съм гледал по съдържателно и смислено интервю от това ! Респект мом4ета, към вас и към госта ви ! Ако се умножат по 1000 хората като вас, няма как да не станем, като големите икономики.
Аз като цяло не съм привърженик на максималният осигурителен доход. Но също така, не мога и да не се чувствм засегнат от резултатът от здравните и пенсионните осигуровки. За това как се харчат данъците ми дори не ми се говори. За това предпочитам да има таван на парите, които държавата може да ми вземе ако така или иначе ще получа същото здравеопазване като тези, които плащат по 20 лева на месец. Ако разрешим пролемите с корупцията, сивата икономика и спрем течовете от осигурителните системи, с удоволствие ще плащам повече осигуровки. В моемнта това е лоша стъпка, която ще донесе само негативи за българския бизнес.
Дали е защото е "спонтанен" епизод или не - Когато говори някой по-умен, оставете го да се изкаже докрай, вместо да го прекъсвате постоянно, видиш ли "я това го знам, дай да се изкажа"
Аз споделям мнението на Мони Дончев. За съжаление, хората които не са засегнати от това, необръщат внимание защото не ги засяга. Повечето, ако не всички хора, им харесва това, че други плащат по-високи осигуровки от тях, до момента, в който те не са от другата страна.
За съжаление хората не разбират и отразяват случващото се в последните година и половина, но за човек следящ политическите процеси в последните 10-15 години и що-годе познаващ политическата история в България ще ви каже, че е притеснително. Ако някой си мисли, че Политиката не късае личният му живот, нека да почете повече политическа история и върже реалността. А това, което някои публични личности представят за промяна е една много добре финансирана кампания за наивници. Поздравления за избраната тема и опростения анализ, браво!
Като чух това веднага си зададох въпроса. Аз ще получа ли по-добра услуга за това, че ще платя повече? :)) И да, допълнителното здравно осигуряване е в ПЪТИ по-адекватно.
Защото работи поне донякъде на пазарен принцип. Ако не беше по-добро никой нямаше да плаща от джоба си всеки месец за същата мизерия като държавното осигуряване.
Точно се прибирам от тренировка, правя си пилешко и сладки картофи, и гледам нов епизод на Impact. Какво по-добро начало на вечерта. Like още преди да съм пуснал видеото :)
Това което не съм съгласен е ,че плоският данък е най-справедлив . Защо когато изкарвам повече от останалите аз трябва да плащам по-голям данък ? Аз не влизам с предимство при лекаря и не карам по по-добри пътища от тях , не дишам по чист въздух за да да плащам повече от тях . За да се развия повече от останалите (охранител , полицай , чистачка и т.н.) аз съм отделил време и средства за да се образовам и развия .
Най-справедлив, ако разглеждаме плосък срещу прогресивен. Иначе представяш ли си някой да каже, че иска РЕгресивен данък :D Тоест колкото повече вадиш, толкова по-малък процент да плащаш? Тогава ще пощуреят всички социалисти. То плоският им се струва нечестен и искат прогресивен, пък ако е обратното... не знам :D
@@impactbulgaria да така е . Според моите представи за справедливо е да има един универсален данък , който да е един за всички без значение кой колко изкарва . Това за солидарността е грешно ,защото не е солидарност ако не е доброволно , а те задължават със закон .
В 120мин по БТВ Асен Василив дори каза, че тези пари които ще се съберат от увеличението на МОД е незначителна, но "Било справедливо!" И че такива фирми, които за 50-100лв повече правят проблем "Не трябват на България" Браво момчета и т.н.
Преди години някой ми беше казал, че най-голямата фирма за таксита в София всъщност има 6 работника, останалите са по тези схема, за която Мони спомена - всички шофьори(стотици на брой, може би хиляди) са ЕТ.
Аз избягах, защото никой не инвестираше в моето развитие, а само гледаха да ти плащат възможно най-малко и те залъгваха с храна и пиене (тъкму да подпомогнем масовто затлъстяване). 👌 Много хубаво ги коментирате тея работи, ама в масовата част обществото папка и слушка и това според мен си е заложено в човешката природа и ти трябва наистина много, ама много силно желание за промяна, за да прогледнеш ако нямаш правилната среда за развитие, която България (и не само) не предоставя (което си е отговорност на обществото). Трудно да накараш слепият да прогледне. В крайна сметка ви гледат и слушат само хора, които са прогледнали или търсят промяната, но това отново е много малка част от населението. Много вероятно другите да ви гледат като на арогантни чорбаджии капиталисти и превземковци без да осъзнават приноса и няма и да ви чуят. 😥Ще си пуснат Бай Брадър. xd
Добри съждения и вероятно добри заключения. Казвам "вероятно", защото не изслушах цялото видео. Сега като гледам гостa Ви, много ми се иска да го попитам за нещо, което беше казал в предното си участие. А именно - онази история, че бил наел 20-30 junior-и , които специализирали с програмен език "А", а били хвърлени върху програмен език "Б". Съответно над половината "изгоряли". И да, знам, че човек трябва да се напъне, да излезе от зоната си на комфорт, че така се случва развитието, бла-бла и т.н. Въпросът ми е, колко коректно всъщност е това към работниците, защото самият той създаде впечатление за това като нещо много готино и едва ли не дори вдъхновяващо. Разбира се, въпросът е реторичен. :P
Супер епизод, само искам да спомена, че "историята" за която Мони говори в началото е стихотворението на Мартин Нимьолер - "Когато нацистите дойдоха за мен"
Приятели, от тези близо 190 000 души засегнати нали се сещате, че 170 000 живеят в София. От кой ако не от вас зависи да се вдигне протест и да покажем, че така не става ! 20 000 млади хора с активна гражданска позиция да излязат пред парламента и ще ги изядете с парцалите ... надявам се, че не чакате от провинцията да ви свършат работата, най-малкото защото в провинцията хората осигуряващи се на МОД са единици ....
Тоя гост е пряко повлиян и това е единственоя смислен аргумент за позицията му по дискутирания въпрос. Мнението му не кореспондира с това на мнозинството и е резултат от личния му финансов интерес. Нищо ново под слънцето .
Защо на шивачка със 700лв заплата и я облагат цялата, а на ITсъс 15хил.само до 3000лв? Не е ли най справедливо всички заплати да се облагат в пълен размер? Каква е разликата от къде идва това? Защо закона е такъв? Хората с ниски доходи да си плащат върху всичко, а тези с висок само върху част? Гледах дискусията в сектор финанси А. В. каза, че ставката ако се гледало нещо си в европа трябвало да е 4 и нещо.
Точно това си мислех още около 20-та минута на видеото. И някой ще каже, не всички взимат чак толкова, но мисля, че едва ли има международен шофьор с по-малко от 2500 лв, а се осигуряват на минимална масово.
коментарите към време 1:06:00 от видеото ме подсетиха за "кастинга" на мой познат пред потенциалният му тъст (човек на години и разбирания на хилядолетия (назад)): - Иване, ти какво работиш? С какво се занимаваш. - Ами уча компютри и затова започнах работа в ИТ фирма и правим сайтове. - Аха, ааааа докога така мислиш с тия компютри. Нещо по-сериозно мислил ли си да работиш? ............
Честито! Синдикатите се обявиха за увеличение на корпоративния данък, като КНСБ дори "фиксираха" ставката на 15% (каквато е и обсъжданата ставка за глобален корпоративен минимален данък). Не може да не се отбележи ниската степен на амбиция за корпоративното подоходно облагане. Ние искаме 15 процента да стане данък печалба върху доходите на юридическите лица, тъй като средноевропейските ставки са много по-високи, каза по време на заседанието на тристранния съвет Любослав Костов от КНСБ, цитиран от БТА.
Според мен не се спомена нещо много важно. Може и да има вдигане с 15% на заплатите , обаче поскъпването на стоки ,услуги ,имоти е достааа над 15%. Смея да кажа ,че последните 2 години хората получили 15% нагоре заплата имат доста по-ниска покупвателна способност от преди.Това беше хубаво да се обсъди също , защото това удря и "богаташа" ,който изплаща апартамент,кола има деца ,плаща данъци ,плаща за градини и още 1000 неща и допълнително налива в икономиката.
Изключително приятна тема, но бих искал да добавя нещо, което като че ли се пропуска. 1во аз нямам никакъв избор над това, на каква сума да бъда осигуряван, работодателя ми казва "- на минималната и това е , повече не може и да искаш" И 2ро относно "толеранса" за това, че някой плаща 3х моите осигуровки, но в държавна болница получаваме еднаква грижа, забравя се обаче, че след операция за 20 дни болнични аз получавам от държавата 300 лв, които не стигат само за наема ми, каму ли за храна и лекарства. Също така жените, които излизат в майчинство на минимални осигуровки също "мизерстват" но единствения избор им е да сменят бранша. Всеки според мен страда от това да е на минималният осигурителен праг.
По втората точка, Мони го обясни, той плаща 1400 лва на месец повече, за година са 16 800. Дори да вземем за пример 2 майчинства и 5 пъти някой да остане за месец в болница, за период от 40 години трудов стаж, платил е майчинство и болнични на доста повече хора
@@georgigospodinov5732 не ви разбрах, той плаща майчинството на жена ми и моя болничен, пък аз плащам пенсия на нечия баба, това не е от значение, кой на кого какво плаща. Мисълта ми беше, че майката на минимално майчинство е ПРИНУДЕНА да работи за минимални осигуровки от работодателя си, а не е нейн личен избор.
@@MrAfroChris Нали това е идеята на разговора? Вместо да вдигат и да гонят тези, които са готови да плащат, да вземат да подгонят шефа дето ти казва "на минимална и т'ва е". Повярвай ми доста повече пари ще влезнат в държавата от колкото от вдигането на максимума.
Мони е прав има много истина в думите му да и аз косвено ще пострадам от такова деиствие и не оправдавам кокорчо!Нека обаче си го кажем в очите чистият бял айти сектор няма как да остане като девствена самодива ,колкото и да ни се иска и зад това не седят само икономическите положения които обсъждате а и обстановката на международно ниво защо развиващият се айти сектор в индия илирусия не е бяла самодива а и дори в САЩ в момента в който айти хората" гласуваха " за самообучаващ се интелект предопределиха и собствената си съдба не само тази на склададжиите и сервитьорите и не не ни делят на бедни и богати поне в бг защото просто всичките сме бедни просто в различна степен .Както казва платон :"няма нищо по -лошо за едно общество от поляризацията му на бедни и богати." Проблемът не е в данъците и осигуровките а за какво се харчат което не се отразява добре в БГ защото гражданското общество не реагира както трябва на злоупотребите...
За да влязат пари в хазната няма какво друго да вдигнат на фирмите. Ако вдигнат данъка вие си имате начини винаги да намаляте данъка с фирмени разходи и добри счетоводители, тоест при вдигането на данъка може да си правите още "по- големи" фирмени разходи и пак същото ще си плащате както преди вдигането да данъка. Но от осигуровките няма как да се избяга, колкото и добър счетоводител да имащ не можеш, колкото и фирмени разходи да правиш не можеш. Фирмените разходи намалят данъка, който се плаща (консумативи за фирмата, пътни разходи, облекло за служители и подобни)
Здравейте, Максималният осигурителен праг е пълна глупост. Според мене трябва да бъде премахнат, както е в по-голямата част от Европа. Аз лично работя в Германия като програмист и ми взимат 42% от брутната заплата. Максималният осигурителен праг създрава още по-голяма разлика между богати и бедни.
@@impactbulgaria По- тази логика би трябвало всеки да плаща еднакво: Както хората с минимална заплата, така и тези с максимална, след като ползват една и съща услуга. Но светът не е устроен така и е нормално хората които изкарват повече, да плащат по-големи вноски и данъци. Или друг вариант изобщо да не се плащат никакви вноски и на когото му се наложи да ползва здравни или други услуги си ги заплаща? Аз лично не виждам никаква логика в максималния осигурителен праг, той даже не е адекватен за времето си. Кой ИТ специалист в българия изкарва по 3000 лв? Всички в сектора заплати са доста над този лимит. Затова моето мнение е, че този праг трябва да се премахне. Надали човек, който изкарва 6к, 7к на месец и нагоре би му било проблем да си плати данъците. Въпросът вече, че данъците се харчат неправомерно е друг, и за това трябява да се намери решение как всичко да е по-прозрачно.
@@stankogradev8766 "нормално хората които изкарват повече, да плащат по-големи вноски и данъци." - Ами то вече е така. "Или друг вариант изобщо да не се плащат никакви вноски и на когото му се наложи да ползва здравни или други услуги си ги заплаща? " - Би било супер. Аз правя точно това - заплащам си абсолютно всичко. Не съм използвал здравната каса през последните 11 години и си плащам всичко като поп, независимо, че си и здравните осигуровки за капак... "Надали човек, който изкарва 6к, 7к на месец и нагоре би му било проблем да си плати данъците" - Ами той си плаща вече големите данъци и да, би било проблем. Най-лесно се харчат чужди пари.
Защо тогава и някой койтополучава примерно 1,5лв да плаща върхо всичките си пари след като получава здравно обслужване като хората които плащат по-малко от него. Всички освен да плащаме минималното понеже обслужането е еднкво
В БГ тн "АйТи-та" са "Emerging Middle Class" в големите градове с Южна България + Варна... А тва да си осигурен - е роля на ОСИГУРОВка, а не ЕТ, или ЕООД (както са наше дюлгери на Baustelle в Германия)... Плащаш каквото ти поискат, Ама Трудовото Законодателство те Пази
Пичове, мони е милионер, кво очаквате, като каза колко се кефи на плоския данък и ми стана ясно, че яко го бърка него. Ако Мони е толкова умен, да отговори защо в страната, където тази индустрия, в която той се изживява тоест "IT/игри/програмиране" тоест в САЩ масово е въведен прогресивният данън. Ще Ви дам един пример елементарен, ако Мони вади 250 хил евро на година, и го обложа с 10% корпоративен и 5% дивидент, ще му дойде най - общо казано 14.5% данъци. Ако е в САЩ и вади тази сума най вероятно ще му е данъка поне 20% и нагоре. Понеже там са на нива, и когато изкарваш повече, плащаш по - голям процент. Тоест за Мони като "БОС" финално ниво и 50% да му е данъка, ще му стане 125 хил евро да си ги харчи печалба след данъци, докато на Бай Пешо ако му е 20хил брутаната печалба на година, ще му останат 10 хил нетна при същата ставка (тоест плосък данък). Докато при подоходното облагане, Бай Пешо като стартиращ малък бизнес ще плати 5% данък и ще има хем да спечели хем да реинвестира, а на Мони ще му вземат 50% и той пак ще има пре достатъчно да живее над средно-статистическия българин и да си е окай. Така че, ако може без тези глупости как плоския данък е много готин, това може да го каже само някой дето вади от 500хил нагоре и много добре знае, че е тотално в негова изгода данъка да си седи еднакъв за всички. Също за максималния доход. Това са глупости, най - малкото защото системата е направена така, че всяка банка, за да Ви пусне кредит ще направи проверка на колко Ви осигуряват. Тоест работника няма никакъв интерес работодателя му да крие доходи, понеже ако това става, после в банката ще кажат няма ипотечен за апартамент, няма лизинг за кола и няма нищо. От тази гледна точка банките (с всичките негативи, които носят) стимулират хората да се осигуряват на реалния си доход. В София цените на апартаментите растат последните месец, а балонът все се пука, и този растеж е защото хората имат пари да купуват, и тези пари са по над 100 хил евра. Има схема с заплатите дето са по 10-20 хил лева и нагоре, и максимално осигурителния доход, умните хора я знаят и са я измислили, тя е за едни кредити и се взимат парите на заплати, вместо 10% корпоративен и дивидент. Предлагам на Мони, да се фокусира върху това дето приказва предния път, понеже беше смислено, но да не засяга финансови теми, понеже е пракалено зависим от собствения си интерес, за да ги коментира адекватно. А да и Мони, стига ни пробутва претоплени истории за чуждестранни инвеститори и техния голям стрес, ако някой ги говореше същите глупости като тебе, когато ти си почвал, едва ли щеше да имаш собствен бизнес, най - много да свършиш сеиниор в някоя IT компания. В България трябва да се стимулира местния микро и малък бизнес, но за да стане това, трябва хората като тебе да спрат да дават съвети, понеже вече са на съвсем друго ниво и в съвсем други зависимости. Нормалните държави в ЕС първо стимулират собствения си бизнес, после канят инвеститори. Пример с хранителните магазини, Лидл, Била, Кауфланд, Метро и прочие все са чужди, и какво? Голям стрес ги гони затова си седят още в България и ни продават боклуците си с ГМО-та и всякакви отровни енща вътре. Накрая изнасят печалбата на вънка към компанията майка. То и с банките е така де. Публично си говорим какъв голям стрес има за инвеститорите, а те реално са си тука и ни гърбят на макс, и ни продават боклуците си, лоши продукти, услуги и каквото още се сетиш. Проблемът основния е как да се стимулира местния бизнес, няма прогресирала държава, която е обърнала гръб на собствените си хора, а кани чудестранни инвеститори и чака едва ли не те да оправят нещата. Чуждестранния инвеститор е инвеститор, защото той вижда възможност да вади едни кинти, вади ги и накрая си ги изнася там откъде е. Тоест в БГ нищо не остава от него. Местния бизнес е този, където компанията майка, собствениците и прочие живеят в България и искат не искат, ще реинвестират в икономиката, директно или индиректно. Така че, моля без глупости. Следващия път поканете нормален програмист, не собственик на масивен бизнес. Тези неща дето Мони ги мърмори, ще Ви ги каже и всеки зависим хотелиер от Слънчев бряг, Банско и т.н.
Брат, никой не иска да плаща повече данъци. В САЩ големите не плащат толкова, колкото го пишеш, защото правят врътки и накрая плащат много по-малко. Защо мислиш Ирландия привлича толкова офшорки? Дали не е заради ниския данък поне отчасти? А в България реалният потребителски данък излиза над 30%. Ние само на теория сме с 10-15% данък.
@@atanas-nikolov врътки врътки ти колко хора с бизнеси по милион долара в САЩ познаваш, понеже аз познавам. Там се ходи в затвора, ако те хванат. Тук прехвърляш на мангал и си живееш кат пич. Къде е по голям риска?!
Начи хора, на които ако им спреш интернета (дори и само stackoverflow-a) няма да могат да разделят сеното на две магарета, да се правят на големи ИТ специалисти ми е малко смешно да се жалват за 75 лв.
Сивата икономика е проблем - факт. Минималният осигурителен праг е друг проблем. Вие казвате - решете единия проблем преди другия, а няма ли вариант двата проблема да се решават едновременно. Мен, ако питате не трбава да има нито максимален праг на пенсиите, нито максимален праг на осигуряването. Но тъй като системата е такава, нека да си зададем няколко въпроса, преди да отсъдим дали решението за вдигане на прага е правилно. Първи въпрос - откога максималният осигурителен праг не е актуализиран. Втори въпрос - каква е натрупаната инфлация за това време ( годините, през които маскималният осигурителен праг не е актуализиран). Трети въпрос - има ли поскъпване на здравните услуги за този период ( колкото по-скъпи са те, толкова повече ресурс трябва за тяхнто задоволяване) Четвърти въпрос - колко пъти е вдиган размера на максималната пенсия, без да се вдига максималния осигурителен доход. Пети въпрос - какъв процент от разходите за здравеопазване и пенсия, безработица и прочие се финансират от осигуровките и колко е допълнителното финансиране от другите данъци и съребрения фонд. Шести въпрос - колко бързо и какъв процент от сивата икономика може да се изсветли. ( ако можеше това да стане за ден, два или месец, актуализацията на максималния праг можеше и да не случи тази година, а след още две например, но е неизбежна предвид фактора инфланиция) Седми въпрос - има ли политическа воля за борба със сивата икономика и няма ли работодателските организации да са първите, които биха се възпротивили на подобни опити. ( Най-ефективните мерки за борба със сивата икономика минават през санкциониране на работодателите, които не внасят осигуровки. Подобни санкции са най-ефективни, когато са насочени само срещу работодателите, въпреки че работниците, които приемат пари в плик имат своя принос ( вина) за разрастването на сивата икономика, задължението за внасяне на осигуровки е на работодателя, така че той трабва да понесе цялото наказание за това деяние. Когато работодател и работник влязат в договорни отношения и работодателя знае, че единствено той „ще го отнесе“ ако не плаща пълния размер на осигуровките, тогава рядко би прибегнал до даване на пари в плик, тъй като работника, при първото сречкване, може да го издаде на властите)
Ако няма таван на пенсиите, ще трябва да помислят и дали трябва постоянно да растат социалните. Нов таван или премахването му не води до автоматично преизчисление. Ако го махнат, ще трябва и да дават повече пари. А не могат. В момента това е насилствена "солидарност" между самите пенсионери и е правилно, доколкото цялата система изисква солидарност. Не защитавам едната или другата позиция, просто отбелязвам.
Съжалявам , но няма да гледам този епизод. Според мен хората , които обсъждате темата сте крайно некомпетентни да говорите по него . Повикайте счетоводител или някой тясно свързан с нещата :) не го приемайте като "hate" , все още съм ви привърженик просто този епизод не е за мен
Браво , съвсем на място ! Обичат нашите мозъци гледайки към "бъдещето" , да ги тряскат чуждите чепове. Ей така като на "шега" в близките години ще си изгубим и Южна България !
Впрочем, още нещо @Стан и @Никола, много моля не канете тази жена Георги Шишков, и като го наричам жена му правя комплимент да коментира как се свалят и прочие жени. Поканете нормален успял семеен мъж като Станимир Етов или Борислав Адов. Последните двама не само, че имат семейство, жена, деца, ами и поведението на живо им е като на мъже. Георги говори за мъжкари на теория, а после се държи като репресиран в концлагер страхливец във всяко едно отношение. Без да се обиждате, личен опит и наблюдения и с 3мата.
Каквито аргументи против вдигането на осигуровките да имаше, в този разговор въобще не станаха ясни. Давате абсурдни примери и заобикаляте реалния проблем, като се извинявате с работниците. Огромна част от IT сектора взима заплати много по-големи от максималния праг. Основният проблем е, че това ще удари маржа на работодателя - fair enough. Ама щели да си правят ЕООД-та, ама щели да бягат в чужбина, ама аз съм солидарен, обаче мрънкам как една корекция на осигуровките ще развали средата в България, защото IT сектора е златната кокошка на БВП-то - ами, не е! Това го казвам, като считам, че имате какво да кажете по темата, просто губите дискусията с липсата на друга гледна точка.
Като човек преди това работил във финанси, потвърждавам, че IT секторът е златната кокошка в България. Ако не беше IT секторът, никога нямаше да получавам висока заплата с финанси, а щях да кретам на 1000 лева бруто в някоя малка счетоводна канторка. IT секторът вдига заплатите за редица други сектори като счетоводство, финанси, човешки ресурси, маркетинг, право, тъй като наема и такива хора. Внася също много големи данъци, осигуровки, тъй като е на светло. Аз нямам против да се вдига максималния осигурителен доход, но с някакъв нормален темп. Да обвържеш МОД със средната заплата и да сложиш коефициент от 2.3 е пълна лудост! Средната работна заплата е някаква изкуствена променлива величина, която редовно не отразява реалния ръст на БВП. Тя се влияе силно от държавния сектор. Утре Асен Василев излезе и каже, вдигаме със 100 лева заплатите на всички чиновници, средната заплата се вдига без да има нищо ново произведено, от там скачат осигуровките и МОД. Само за пример, след 3 години ако продължи темпа на нарастване на заплатите по същия начин (като в държавния сектор по всички статистики растат с по-голям ръст от частния), средната работна заплата ще стигне 2000 лева бруто, което ще вдигне МОД от сегашните 3000 на 4600 лева. Тоест над 50% ръст от сегашното положение, огромен е!
20 Мин изгледах, не сте обективни всичките. Предложението на ПП е да се заключи пропорционално максималния праг със средната работна заплата. И при условие, че 3 г прагът не е пипан а средната заплата се покачва следователно искат за заключат с около 2.3 пъти максималния праг спрямо средната заплата. Само повтаряте - искат да вдигат прага демек да накарат тези , които вземат сега повече пари да плащат повече данъци. Идеята е да се заключат пропорционално заплатите и осигуровките, защото така е честно. Коментирам от страната на човек , който се осигурява на максималния праг.
Не сме обективни, защото не сме съгласни с теб? Надявам се, сам разбираш, че такова изказване е меко казано несериозно. Може да не си съгласен, но не можеш да смяташ, че само твоето мнение е обективното, при положение, че тук говорим за нещо, което е много сложно. Също така изгледай повече от 20 минути, за да разбереш всички аргументи.
Допълнение: Мони споменава във видеото тази точка със заключването на един коефициент между МОД и средна работна заплата и умуваме каква е връзката между двете :)
Това което всеки повтаря е - искат да вдигат прага и да вземат повече пари от тези които вече вземат много пари, което не е така. С риск да се повторя не е това идеята. Цялото обсъждане беше онлайн. Ако не сте го гледали го изгледайте. Не е нормално да расте работната заплата а прага да не расте. Идеята е да се определи един коефицент и да не се гласува при всяко увеличение. И искам да ви уверя че няма да има никакъв проблем като го вдигнат. Както нямаше и преди 3г когато го направиха от 2600 на 3000. Да сте чули проблеми тогава. Не. Ама инъче всички започнаха да се оплакват как ит фирмите щели да избягат от бг - пълни глупости, чак ми е чудно Мони как се е хванал да коментира такова нещо.
@@zmavrodinov " Не е нормално да расте работната заплата а прага да не расте. " - Въпросът е ЗАЩО ТОЧНО СЕГА расте този праг? Тепърва встъпват на власт и това им е едно от първите предложения? Това ли е най-важното? В предизборната кампания други неща се споменаваха. "Идеята е да се определи един коефицент и да не се гласува при всяко увеличение." - Как е измислен точно този коефициент и защо въобще има коефициент? Каква е връзката между двете?
как определи кое е справедливо и кое не е? На чужд гръб и 100 тояги са малко, нали? Защо човек да отделя време да се образова и тн и тн (в частния сектор заплатата се заслужава, не е като в администрацията) и получава заплата над мин осиг праг да трябв да плаща повече? Защото е ползвал много блага и обществото го е научило на много търсени специфични знания/умения? Заплащането на труда е както всяко друго нещо - търсене/предлагане. Ако Мъск е един от малкото със силно специфични и желани от обществото знания и умения, то няма как това да не му бъде заплатено. Буквално хората ще се бият да му дават пари :). Ако Стан и Никола смъкнат цената на програмата си на 100 лв/месец (предполагам е доста над това и спекулирам), то ще има ааааааааадски много повече желаещи. Защо данъците/акцизите върху алкохола се въвеждат с цел да се намали потреблението му (защото е вреден), а данъците върху труда, по невиждана логика ще ме поощрят ли да се развивам да плащам повече на държавата ли :))))))))))))))))) И също макар и примерно процентно осигуровки и данъци да са еднакви, то 10% на 1000 не са колкото 10% на 5000. В повечето западни икономики има прогресивно облагане на доходите, т.е. колкото повече се увеличават доходите, толкова повече и %-ът и сумата респективно. Това към какво те подтиква? Наистина ми е интересно да отговориш на този въпрос.
И последно "мърмоти" Мони не е никакво IT в момента, той е предприемач и мениджър. Също както Бил Гейтс в началото сам си пишел кода с колегата му, когато компанията пораства и си наемат персонал, той започнал все повече да се занимава с мениджмънт и все по - малко с програмиране. Мони в момента едва ли има някаква IT дейност, която той сам да извършва, той се води CEO на компания (ако е такъв нали са ги купили) в ИТ сектора. Това го прави собственик на бизнес, предприемач, мениджър и предполага, че с опита си би могъл да бъде също толкова добър мениджър и в други сектори, понеже това също е умение. ИТ са хората, които работят за него. Затова си поканете работещ ИТ или няколко на различни позиции и заплати, те да говорят. Монито както вече казахме е ясен, но това, което правите е доста подвеждащо.
Трябва да си кажем предварително, не след като е станало :) То по отзивите и обратната връзка ще се вземе решението. Ако всеки си мълчи, накрая ще има "защо така стана?" :)
2 дена, 2 епизода, на тотално различни теми, но изключително полезни за точните хора. Това може да се случи само в Impact! Адмирации, момчета! Благодарим за всичко, което правите!
Ти ли си от точните момчета? Ако ти кажа да ми сипеш догоре, дори тва няма точно да свършиш посерко...
Гостът много добре се изразява, на разбираем език, и за първи път ми беше интересна подобна тема, браво!
СУПЕР ПОДКАСТ! Мони е един доста интересен гост!
Всички подкасти с Мони са безкрайно интересни и полезни. Момчета, благодаря ви за подбора на гост, топ попадение! Мони, благодаря ти за всичко, което споделяш с нас! ⭐
Благодарим и на Мони за отделеното време!
Изключително ползотворно видео! Благодаря!
Казвате, че чуждите инвестиции бягали от покачване на максималният осиг. доход. В същото време същият този праг не е вдиган от 3 години. Сега проверете и чуждите инвестиции в същият период. Абе направо проверете чуждите инвестиции за последните 10 години спрямо преди ерата Борисов. Истината е , че чуждите инвестиции искат сигурност, така е, ама сигурност в правосъдната система, сигурност, че няма корупция на всяко възможно ниво в държата и т.н.
Съгласен съм, ама именно това казва и гостът, че ние нямаме никакво конкурентно предимство по отношение на корупция, съдебна система със Западна Европа. Нашето предимство е нисък плосък данък, невисоки осигуровки. Като махнеш предимствата ни и остане същото ниво на корупция, какво според теб ще последва? Тъй като Асен Василев Велики до момента нищо не е направил по отношение на борба с корупцията, само предлага някакви квази-социалистически административни промени.
@@Ivanntu Пич, още не управляват, айде да им дадем поне 100 дни като управляват и тогава да казваме, кой е велик, кой не, кой се бори с корупцията и кой не...
@@RAIDPVP По принцип съм съгласен с това, ама при положение, че идваш и първата ти работа е да поставиш като топ приоритет вдигане на МОД и слагане на такъв голям коефициент от 2.3 по нестабилна променлива като средната заплата... На мен това ми срива доверието. Аз лично просто нямам никакво търпение вече към такива политики и наглости. ГЕРБ им дадохме година и повече без критика през 2015, видяхме какво стана после. Така че предпочитам всички отсега да критикуват яко такива ужасни решения, а не ,,дай да им дадем време, да видим какво ще стане". Не, аз няма да им дам време да правят простотии! Продължат ли по тази посока, за мен са ясни нещата.
@@Ivanntu Коефициента И СЕГА Е ТАКЪВ, какво говориш ? Просто ще се актуализира със средната заплата. Същият коефициент преди години е бил и 3 и 4 и т.н.
Стига вече глупости, винаги ще има недоволни, а истината е ,че трябва се събират пари, за да има силна държава.
И по-добре е да се вземат от по-заможните, отколкото от най-бедните.
И всички това го говоря от човек в IT сферата, осигурен доста близко до сегашния максимум.
СТИГА РЕВ, ВРЕМЕ Е ЗА БАЧКАНЕ И ДАВАНЕ НА СВОЯ ДЯЛ НА ДЪРЖАВАТА.
@@RAIDPVP Няма никакъв коефициент сега! По таблицата на Асен Василев, коефициентът, който той показва дори реално намаля от година на година и сега иска да го закотви на 2.3. Какъв принос да дам на държавата? Здравната каса по признание дори на Бойко Борисов се източва редовно, принос за ламборгинита на някакви тарикати ли? Поне парите като останат при хората, както каза гостът, ще се завъртят в икономиката. Иначе в момента с тази корупция, по-добре да ги хвърля в реката парите, отколкото да ги ,,давам" на държавата. Нека първо новият кабинет да докаже, че може да бори корупцията, тогава да иска принос от нас.
И пак казвам, нормално е МОД да се вдигне, но този коефициент от 2.3 и фиксирането му към променлива като средната заплата е лудост! Средната заплата тази година до голяма степен е скочила поради по-големия ръст на заплатите на чиновниците от заплатите в частния сектор. Тоест, увеличението на средната заплата изобщо не отразява реален ръст на БВП. На всичкото отгоре тук не говорим изобщо за най-бедните пенсионери, а за увеличение на максималната пенсия.
Мега тема с мега гост отново! И аз дискутирам с хората около мен голя част от опорните точки в последните дни 😁
Благодарение на предишния епизод с Мони, кандидатствах за стаж в Империята и вече съм част от компанията :)
Продължавайте в същия дух 💪
Много се радвам да видя Мони Дочев отново при вас, първият клип бе много влиятелен за мен, тъй като съм в началото на втората ни година като гейминг (изкарваща парите си чрез аутсорсинг хах) компания. Човекът е изключително точен и разказва за проблеми, които всеки предприемач в българия се сблъсква
Направете ежемесечна рубрика с Мони Дочев. Той може да говори за всичко и винаги ще е прав.
Имаме поне още 2 епизода с него, вече записани. :) Много ще са интересни.
Много адекватен анализ на Мони Дочев!👌🏽
Момчета, мисля, че ще е супер тема да сравните живота в другите държави (и като манталитет) с този в България и хората да се светнат малко. От години повтарям, че блажената анархия, в която живеем, има много плюсове, които не сме готови да жертваме. А там, където я няма тази анархия, има начин на живот, който ние не можем (и не искаме) да водим.
100%
Работя в IТ сектора, но като ви слушам се радвам, че не работя в българска компания.
xd, bet
Много добавена стойност в епизода !
Ниско платените няма да са засегнати от МОД. Сериозно заможните (няма да казвам богатите) са с регистрирани фирми в офшорните зони. Тези, които са регистрирани в България, се осигуряват на минималния праг за управител, който е под 1000 лева. Всичко купуват с фактури за фирмите си, дори тоалетната хартия за вкъщи. Вдигането на МОД ще удари само средната класа, която работи за висока заплата, но работи за друг.
При положение, че сме първи в ЕС по сив сектор в отношение с брутен вътрешен продукт, да се дерат бизнесите на светло е мародерство. Нали щеше да се борят с корупцията, ами да борят и сивия сектор.
Сив сектор и корупция има благодарение на социалистите или левите,същите тези,които ще ни управляват.
Много ми хареса това с Швейцария. Аз съм ходил един път и откровено ги съжалих, когато ги гледах масово да карат колело в държа, защото притежанието на кола не е по джоба им (местни, не емигранти). Бях в Женева, всички ресторанти бяха празни. Един път седнах и разбрах защо. Българите ненужно живеем с комплекси, че живеем зле.
@@todorbalabanov1928 аз бях наскоро в Цюрих, направи ми впечатление, че хората там карат скъпи коли и купуват супер маркови(скъпи) дрехи. Всичко там е доста скъпо, включително ддолнопробни марки като Hama. Има много сръбски пенсионери в провинцията.
@@Kalo953 Аз бях само в Женева и то преди 5 години.
Абсолютно съм сългасен с този коментар. В сегашните ни условия това ще е пагубно за бизнесът и ще удари само тези, които честно си декларират доходите. Остава един горчив вкус в устата и разочарование от системата.
Първо дойдоха за проф-съюзите, после за социалистие. Това са първите две групи, така че не мисля, че е най-добрия аргумент за десни хора това. Поздрави :)
Да еврейте ,комунистите ,социялдемократите,профсъюзите беше последователността а думите принадлежаха на местният поп после цитирани от украйнеца на който му забравих името ;)
Супер гост!!! Браво момчета!!!!Ама по-бързо ги качвайте в Spotify, че няма какво да слушам в колата, трябва да пусна ледена кралица
Много добро видео! Адмирации!!!
многоо добър подкаст
Вчера говорихме с един приятел по тая тема. Той е и собственик на софтуерна компания, аз пък съм програмист. Оказа се, че от 200 000 засегнати от тая мярка хора, само 20к са в айти сферата. И аз очаквах да са по-голямата част, но се оказва не така.
Не казвай на никой…
Според Асен Василев - 47 хиляди са от IT сектора от общо 188 хиляди.
Високи заплати има в минното дело и енергетиката, например, районите с големи компании в тази сфера са със СРЕДНИ заплати, които доближават МОД.
@@NikolaiTsekov Да, моя грешка, но все пак очаквах да са повечко.
Отново много стойностно видео!
Ей Мони е толкова умен , жалко ,че само малцина ще го разберат. Аз също ги изкарвам по интересни парички и направо умирам , че вдигат прага. Защо да уча да съм инженер 5 години , на работа да си скъсваш мозъка от мислеене и да плащам заплатите на някви малоумници ? Не издържам направо. Ебаси майката. И най тъпото е ,че ИТ много подкрепяха ПП... Даже на един ваш Community Post го бях писал. Народът си заслужава съдбата !
Пускам един лайк за алгоритама преварително защото знам ,че ще е мега доброто.
По отношение на казаното в 26:00 във връзка с пенсионните фондове: Пенсионноосигурителната система (първият стълб) е технически фалирала. Държавата ежегодно дотира разликата, която се измерва в милиони ако не и милиарди
Aз лие4но от десетилетие не съм гледал по съдържателно и смислено интервю от това ! Респект мом4ета, към вас и към госта ви ! Ако се умножат по 1000 хората като вас, няма как да не станем, като големите икономики.
Не бяха ли ИТ-тата тези, които викаха за ИТ-то Асен Василев?
Велики!
Благодаря
Аз като цяло не съм привърженик на максималният осигурителен доход. Но също така, не мога и да не се чувствм засегнат от резултатът от здравните и пенсионните осигуровки. За това как се харчат данъците ми дори не ми се говори. За това предпочитам да има таван на парите, които държавата може да ми вземе ако така или иначе ще получа същото здравеопазване като тези, които плащат по 20 лева на месец.
Ако разрешим пролемите с корупцията, сивата икономика и спрем течовете от осигурителните системи, с удоволствие ще плащам повече осигуровки. В моемнта това е лоша стъпка, която ще донесе само негативи за българския бизнес.
Е тоя клип ще избухне😃. Страхотен клип момчета!
Дали е защото е "спонтанен" епизод или не -
Когато говори някой по-умен, оставете го да се изкаже докрай, вместо да го прекъсвате постоянно, видиш ли "я това го знам, дай да се изкажа"
Аз споделям мнението на Мони Дончев. За съжаление, хората които не са засегнати от това, необръщат внимание защото не ги засяга. Повечето, ако не всички хора, им харесва това, че други плащат по-високи осигуровки от тях, до момента, в който те не са от другата страна.
Мони ми е най-интерестния събеседник.
За съжаление хората не разбират и отразяват случващото се в последните година и половина, но за човек следящ политическите процеси в последните 10-15 години и що-годе познаващ политическата история в България ще ви каже, че е притеснително. Ако някой си мисли, че Политиката не късае личният му живот, нека да почете повече политическа история и върже реалността. А това, което някои публични личности представят за промяна е една много добре финансирана кампания за наивници. Поздравления за избраната тема и опростения анализ, браво!
страхотен подкаст, радвам се че има все повече хора които имат критично мислене
Като чух това веднага си зададох въпроса. Аз ще получа ли по-добра услуга за това, че ще платя повече? :)) И да, допълнителното здравно осигуряване е в ПЪТИ по-адекватно.
Защото работи поне донякъде на пазарен принцип. Ако не беше по-добро никой нямаше да плаща от джоба си всеки месец за същата мизерия като държавното осигуряване.
Точно се прибирам от тренировка, правя си пилешко и сладки картофи, и гледам нов епизод на Impact. Какво по-добро начало на вечерта. Like още преди да съм пуснал видеото :)
Мони много добре обяснява.
Две години по-късно темата е актуална отново. Я обсъдете отново темата.
Това което не съм съгласен е ,че плоският данък е най-справедлив . Защо когато изкарвам повече от останалите аз трябва да плащам по-голям данък ? Аз не влизам с предимство при лекаря и не карам по по-добри пътища от тях , не дишам по чист въздух за да да плащам повече от тях . За да се развия повече от останалите (охранител , полицай , чистачка и т.н.) аз съм отделил време и средства за да се образовам и развия .
Най-справедлив, ако разглеждаме плосък срещу прогресивен. Иначе представяш ли си някой да каже, че иска РЕгресивен данък :D Тоест колкото повече вадиш, толкова по-малък процент да плащаш? Тогава ще пощуреят всички социалисти. То плоският им се струва нечестен и искат прогресивен, пък ако е обратното... не знам :D
@@impactbulgaria да така е . Според моите представи за справедливо е да има един универсален данък , който да е един за всички без значение кой колко изкарва . Това за солидарността е грешно ,защото не е солидарност ако не е доброволно , а те задължават със закон .
@@impactbulgaria Здравейте. Бихте ли могли да ми дадете пример за държава в която е въведен регресивен данък? Благодаря.
В 120мин по БТВ Асен Василив дори каза, че тези пари които ще се съберат от увеличението на МОД е незначителна, но "Било справедливо!" И че такива фирми, които за 50-100лв повече правят проблем "Не трябват на България"
Браво момчета и т.н.
Преди години някой ми беше казал, че най-голямата фирма за таксита в София всъщност има 6 работника, останалите са по тези схема, за която Мони спомена - всички шофьори(стотици на брой, може би хиляди) са ЕТ.
Аз избягах, защото никой не инвестираше в моето развитие, а само гледаха да ти плащат възможно най-малко и те залъгваха с храна и пиене (тъкму да подпомогнем масовто затлъстяване). 👌
Много хубаво ги коментирате тея работи, ама в масовата част обществото папка и слушка и това според мен си е заложено в човешката природа и ти трябва наистина много, ама много силно желание за промяна, за да прогледнеш ако нямаш правилната среда за развитие, която България (и не само) не предоставя (което си е отговорност на обществото). Трудно да накараш слепият да прогледне.
В крайна сметка ви гледат и слушат само хора, които са прогледнали или търсят промяната, но това отново е много малка част от населението. Много вероятно другите да ви гледат като на арогантни чорбаджии капиталисти и превземковци без да осъзнават приноса и няма и да ви чуят. 😥Ще си пуснат Бай Брадър. xd
Добри съждения и вероятно добри заключения. Казвам "вероятно", защото не изслушах цялото видео.
Сега като гледам гостa Ви, много ми се иска да го попитам за нещо, което беше казал в предното си участие. А именно - онази история, че бил наел 20-30 junior-и , които специализирали с програмен език "А", а били хвърлени върху програмен език "Б". Съответно над половината "изгоряли". И да, знам, че човек трябва да се напъне, да излезе от зоната си на комфорт, че така се случва развитието, бла-бла и т.н. Въпросът ми е, колко коректно всъщност е това към работниците, защото самият той създаде впечатление за това като нещо много готино и едва ли не дори вдъхновяващо. Разбира се, въпросът е реторичен. :P
Супер епизод, само искам да спомена, че "историята" за която Мони говори в началото е стихотворението на Мартин Нимьолер - "Когато нацистите дойдоха за мен"
Приятели, от тези близо 190 000 души засегнати нали се сещате, че 170 000 живеят в София. От кой ако не от вас зависи да се вдигне протест и да покажем, че така не става ! 20 000 млади хора с активна гражданска позиция да излязат пред парламента и ще ги изядете с парцалите ... надявам се, че не чакате от провинцията да ви свършат работата, най-малкото защото в провинцията хората осигуряващи се на МОД са единици ....
Еми айде, ама пенсионерите нали знаеш, че са над 2 милиона....
Демокрацията е три вълка и едно агне гласуват какво да ядат за вечеря.
Тоя гост е пряко повлиян и това е единственоя смислен аргумент за позицията му по дискутирания въпрос. Мнението му не кореспондира с това на мнозинството и е резултат от личния му финансов интерес. Нищо ново под слънцето .
Отново актуална тема, за съжаление...
За огромно, огромно съжаление...
Ще е готино, ако поканите Румен Виста, преди да е заминал за Бали. :)
Защо на шивачка със 700лв заплата и я облагат цялата, а на ITсъс 15хил.само до 3000лв? Не е ли най справедливо всички заплати да се облагат в пълен размер? Каква е разликата от къде идва това? Защо закона е такъв? Хората с ниски доходи да си плащат върху всичко, а тези с висок само върху част? Гледах дискусията в сектор финанси А. В. каза, че ставката ако се гледало нещо си в европа трябвало да е 4 и нещо.
Международните шофьори получават между 4000 и 6000лв , обаче се осугуряват на минимални заплати....
Точно това си мислех още около 20-та минута на видеото. И някой ще каже, не всички взимат чак толкова, но мисля, че едва ли има международен шофьор с по-малко от 2500 лв, а се осигуряват на минимална масово.
Бащата на приятел прибира 3000, но се осигурява на минималната. Как решаваме този проблем? Вдигаме максималния осигурителен доход!
коментарите към време 1:06:00 от видеото ме подсетиха за "кастинга" на мой познат пред потенциалният му тъст (човек на години и разбирания на хилядолетия (назад)):
- Иване, ти какво работиш? С какво се занимаваш.
- Ами уча компютри и затова започнах работа в ИТ фирма и правим сайтове.
- Аха, ааааа докога така мислиш с тия компютри. Нещо по-сериозно мислил ли си да работиш?
............
Честито!
Синдикатите се обявиха за увеличение на корпоративния данък, като КНСБ дори "фиксираха" ставката на 15% (каквато е и обсъжданата ставка за глобален корпоративен минимален данък).
Не може да не се отбележи ниската степен на амбиция за корпоративното подоходно облагане. Ние искаме 15 процента да стане данък печалба върху доходите на юридическите лица, тъй като средноевропейските ставки са много по-високи, каза по време на заседанието на тристранния съвет Любослав Костов от КНСБ, цитиран от БТА.
Според мен не се спомена нещо много важно. Може и да има вдигане с 15% на заплатите , обаче поскъпването на стоки ,услуги ,имоти е достааа над 15%. Смея да кажа ,че последните 2 години хората получили 15% нагоре заплата имат доста по-ниска покупвателна способност от преди.Това беше хубаво да се обсъди също , защото това удря и "богаташа" ,който изплаща апартамент,кола има деца ,плаща данъци ,плаща за градини и още 1000 неща и допълнително налива в икономиката.
Направо къртите с този гост. Ще чакаме пак да го чуем скоро.
Напълно съм съгласен с това което каза Мони, ако това нещо се приеме ще се получи snowball effect, който когато засегне всички ще е късно.
🔥
Изключително приятна тема, но бих искал да добавя нещо, което като че ли се пропуска.
1во аз нямам никакъв избор над това, на каква сума да бъда осигуряван, работодателя ми казва "- на минималната и това е , повече не може и да искаш"
И 2ро относно "толеранса" за това, че някой плаща 3х моите осигуровки, но в държавна болница получаваме еднаква грижа, забравя се обаче, че след операция за 20 дни болнични аз получавам от държавата 300 лв, които не стигат само за наема ми, каму ли за храна и лекарства. Също така жените, които излизат в майчинство на минимални осигуровки също "мизерстват" но единствения избор им е да сменят бранша. Всеки според мен страда от това да е на минималният осигурителен праг.
По втората точка, Мони го обясни, той плаща 1400 лва на месец повече, за година са 16 800. Дори да вземем за пример 2 майчинства и 5 пъти някой да остане за месец в болница, за период от 40 години трудов стаж, платил е майчинство и болнични на доста повече хора
@@georgigospodinov5732 не ви разбрах, той плаща майчинството на жена ми и моя болничен, пък аз плащам пенсия на нечия баба, това не е от значение, кой на кого какво плаща. Мисълта ми беше, че майката на минимално майчинство е ПРИНУДЕНА да работи за минимални осигуровки от работодателя си, а не е нейн личен избор.
@@MrAfroChris Нали това е идеята на разговора? Вместо да вдигат и да гонят тези, които са готови да плащат, да вземат да подгонят шефа дето ти казва "на минимална и т'ва е". Повярвай ми доста повече пари ще влезнат в държавата от колкото от вдигането на максимума.
@@yankobahchevanov5822 съгласен съм
Плоският данък не го ли прокараха БСП преди години, които уж са социалисти.
Покажете 1 достоверна статистика, че 80% от държавата се осигурява на МРЗ.
Мони е прав има много истина в думите му да и аз косвено ще пострадам от такова деиствие и не оправдавам кокорчо!Нека обаче си го кажем в очите чистият бял айти сектор няма как да остане като девствена самодива ,колкото и да ни се иска и зад това не седят само икономическите положения които обсъждате а и обстановката на международно ниво защо развиващият се айти сектор в индия илирусия не е бяла самодива а и дори в САЩ в момента в който айти хората" гласуваха " за самообучаващ се интелект предопределиха и собствената си съдба не само тази на склададжиите и сервитьорите и не не ни делят на бедни и богати поне в бг защото просто всичките сме бедни просто в различна степен .Както казва платон :"няма нищо по -лошо за едно общество от поляризацията му на бедни и богати." Проблемът не е в данъците и осигуровките а за какво се харчат което не се отразява добре в БГ защото гражданското общество не реагира както трябва на злоупотребите...
38:07 Не очаквах точно той да каже “силиконовата долина” 😀
Вече сме силиконова :D И аз много често забравям, че е Силициева, а не силиконова :D
@@impactbulgaria хахаха да ние вече сме силиконовата наистина
Ако имате интерес и взмобеност би било много интересно да направите епизод с Христо Попов.
БСП > Радев > ПП. Някой нещо друго ли е очаквал? :)
Тъкмо ми е .
За да влязат пари в хазната няма какво друго да вдигнат на фирмите. Ако вдигнат данъка вие си имате начини винаги да намаляте данъка с фирмени разходи и добри счетоводители, тоест при вдигането на данъка може да си правите още "по- големи" фирмени разходи и пак същото ще си плащате както преди вдигането да данъка.
Но от осигуровките няма как да се избяга, колкото и добър счетоводител да имащ не можеш, колкото и фирмени разходи да правиш не можеш.
Фирмените разходи намалят данъка, който се плаща (консумативи за фирмата, пътни разходи, облекло за служители и подобни)
38:05 ние сме силоконя, за силиция ще почакаме
Фантазии на квадрат, бъркайки възможното с желаното.
Здравейте,
Максималният осигурителен праг е пълна глупост. Според мене трябва да бъде премахнат, както е в по-голямата част от Европа. Аз лично работя в Германия като програмист и ми взимат 42% от брутната заплата. Максималният осигурителен праг създрава още по-голяма разлика между богати и бедни.
А защо да плащаш повече, за същия тип услуга? Максималният осигурителен праг не би било глупост, ако плащайки повече - получаваш повече.
@@impactbulgaria По- тази логика би трябвало всеки да плаща еднакво: Както хората с минимална заплата, така и тези с максимална, след като ползват една и съща услуга. Но светът не е устроен така и е нормално хората които изкарват повече, да плащат по-големи вноски и данъци. Или друг вариант изобщо да не се плащат никакви вноски и на когото му се наложи да ползва здравни или други услуги си ги заплаща?
Аз лично не виждам никаква логика в максималния осигурителен праг, той даже не е адекватен за времето си. Кой ИТ специалист в българия изкарва по 3000 лв? Всички в сектора заплати са доста над този лимит. Затова моето мнение е, че този праг трябва да се премахне. Надали човек, който изкарва 6к, 7к на месец и нагоре би му било проблем да си плати данъците. Въпросът вече, че данъците се харчат неправомерно е друг, и за това трябява да се намери решение как всичко да е по-прозрачно.
@@stankogradev8766 "нормално хората които изкарват повече, да плащат по-големи вноски и данъци."
- Ами то вече е така.
"Или друг вариант изобщо да не се плащат никакви вноски и на когото му се наложи да ползва здравни или други услуги си ги заплаща? "
- Би било супер. Аз правя точно това - заплащам си абсолютно всичко. Не съм използвал здравната каса през последните 11 години и си плащам всичко като поп, независимо, че си и здравните осигуровки за капак...
"Надали човек, който изкарва 6к, 7к на месец и нагоре би му било проблем да си плати данъците"
- Ами той си плаща вече големите данъци и да, би било проблем. Най-лесно се харчат чужди пари.
2024 - Втора серия
Защо тогава и някой койтополучава примерно 1,5лв да плаща върхо всичките си пари след като получава здравно обслужване като хората които плащат по-малко от него. Всички освен да плащаме минималното понеже обслужането е еднкво
В БГ тн "АйТи-та" са "Emerging Middle Class" в големите градове с Южна България + Варна... А тва да си осигурен - е роля на ОСИГУРОВка, а не ЕТ, или ЕООД (както са наше дюлгери на Baustelle в Германия)... Плащаш каквото ти поискат, Ама Трудовото Законодателство те Пази
Пичове, мони е милионер, кво очаквате, като каза колко се кефи на плоския данък и ми стана ясно, че яко го бърка него. Ако Мони е толкова умен, да отговори защо в страната, където тази индустрия, в която той се изживява тоест "IT/игри/програмиране" тоест в САЩ масово е въведен прогресивният данън. Ще Ви дам един пример елементарен, ако Мони вади 250 хил евро на година, и го обложа с 10% корпоративен и 5% дивидент, ще му дойде най - общо казано 14.5% данъци. Ако е в САЩ и вади тази сума най вероятно ще му е данъка поне 20% и нагоре. Понеже там са на нива, и когато изкарваш повече, плащаш по - голям процент. Тоест за Мони като "БОС" финално ниво и 50% да му е данъка, ще му стане 125 хил евро да си ги харчи печалба след данъци, докато на Бай Пешо ако му е 20хил брутаната печалба на година, ще му останат 10 хил нетна при същата ставка (тоест плосък данък). Докато при подоходното облагане, Бай Пешо като стартиращ малък бизнес ще плати 5% данък и ще има хем да спечели хем да реинвестира, а на Мони ще му вземат 50% и той пак ще има пре достатъчно да живее над средно-статистическия българин и да си е окай. Така че, ако може без тези глупости как плоския данък е много готин, това може да го каже само някой дето вади от 500хил нагоре и много добре знае, че е тотално в негова изгода данъка да си седи еднакъв за всички. Също за максималния доход. Това са глупости, най - малкото защото системата е направена така, че всяка банка, за да Ви пусне кредит ще направи проверка на колко Ви осигуряват. Тоест работника няма никакъв интерес работодателя му да крие доходи, понеже ако това става, после в банката ще кажат няма ипотечен за апартамент, няма лизинг за кола и няма нищо. От тази гледна точка банките (с всичките негативи, които носят) стимулират хората да се осигуряват на реалния си доход. В София цените на апартаментите растат последните месец, а балонът все се пука, и този растеж е защото хората имат пари да купуват, и тези пари са по над 100 хил евра. Има схема с заплатите дето са по 10-20 хил лева и нагоре, и максимално осигурителния доход, умните хора я знаят и са я измислили, тя е за едни кредити и се взимат парите на заплати, вместо 10% корпоративен и дивидент. Предлагам на Мони, да се фокусира върху това дето приказва предния път, понеже беше смислено, но да не засяга финансови теми, понеже е пракалено зависим от собствения си интерес, за да ги коментира адекватно.
А да и Мони, стига ни пробутва претоплени истории за чуждестранни инвеститори и техния голям стрес, ако някой ги говореше същите глупости като тебе, когато ти си почвал, едва ли щеше да имаш собствен бизнес, най - много да свършиш сеиниор в някоя IT компания. В България трябва да се стимулира местния микро и малък бизнес, но за да стане това, трябва хората като тебе да спрат да дават съвети, понеже вече са на съвсем друго ниво и в съвсем други зависимости. Нормалните държави в ЕС първо стимулират собствения си бизнес, после канят инвеститори. Пример с хранителните магазини, Лидл, Била, Кауфланд, Метро и прочие все са чужди, и какво? Голям стрес ги гони затова си седят още в България и ни продават боклуците си с ГМО-та и всякакви отровни енща вътре. Накрая изнасят печалбата на вънка към компанията майка. То и с банките е така де. Публично си говорим какъв голям стрес има за инвеститорите, а те реално са си тука и ни гърбят на макс, и ни продават боклуците си, лоши продукти, услуги и каквото още се сетиш. Проблемът основния е как да се стимулира местния бизнес, няма прогресирала държава, която е обърнала гръб на собствените си хора, а кани чудестранни инвеститори и чака едва ли не те да оправят нещата. Чуждестранния инвеститор е инвеститор, защото той вижда възможност да вади едни кинти, вади ги и накрая си ги изнася там откъде е. Тоест в БГ нищо не остава от него. Местния бизнес е този, където компанията майка, собствениците и прочие живеят в България и искат не искат, ще реинвестират в икономиката, директно или индиректно. Така че, моля без глупости. Следващия път поканете нормален програмист, не собственик на масивен бизнес. Тези неща дето Мони ги мърмори, ще Ви ги каже и всеки зависим хотелиер от Слънчев бряг, Банско и т.н.
яко комунист си братле
Брат, никой не иска да плаща повече данъци. В САЩ големите не плащат толкова, колкото го пишеш, защото правят врътки и накрая плащат много по-малко. Защо мислиш Ирландия привлича толкова офшорки? Дали не е заради ниския данък поне отчасти?
А в България реалният потребителски данък излиза над 30%. Ние само на теория сме с 10-15% данък.
Пълен комунист. Аз ще бачкам като луд, ще мисля неща, които са полезни за обществото и чиновниците ще ми взимат по-голям процент.
@@atanas-nikolov врътки врътки ти колко хора с бизнеси по милион долара в САЩ познаваш, понеже аз познавам. Там се ходи в затвора, ако те хванат. Тук прехвърляш на мангал и си живееш кат пич. Къде е по голям риска?!
@@mydogsvlogs Може ли да посочиш един от големите бизнесмени, които познаваш в САЩ, които са щастливи с прогресивния данък и си плащат?
Начи хора, на които ако им спреш интернета (дори и само stackoverflow-a) няма да могат да разделят сеното на две магарета, да се правят на големи ИТ специалисти ми е малко смешно да се жалват за 75 лв.
Пича си го каза за риска и за компаниите. Накрая всички фирми ще се преместят в Румъния, тъй като тук дори няма закони за работата от вкъщи.
По-добре, че няма.
Сивата икономика е проблем - факт. Минималният осигурителен праг е друг проблем. Вие казвате - решете единия проблем преди другия, а няма ли вариант двата проблема да се решават едновременно. Мен, ако питате не трбава да има нито максимален праг на пенсиите, нито максимален праг на осигуряването. Но тъй като системата е такава, нека да си зададем няколко въпроса, преди да отсъдим дали решението за вдигане на прага е правилно.
Първи въпрос - откога максималният осигурителен праг не е актуализиран.
Втори въпрос - каква е натрупаната инфлация за това време ( годините, през които маскималният осигурителен праг не е актуализиран).
Трети въпрос - има ли поскъпване на здравните услуги за този период ( колкото по-скъпи са те, толкова повече ресурс трябва за тяхнто задоволяване)
Четвърти въпрос - колко пъти е вдиган размера на максималната пенсия, без да се вдига максималния осигурителен доход.
Пети въпрос - какъв процент от разходите за здравеопазване и пенсия, безработица и прочие се финансират от осигуровките и колко е допълнителното финансиране от другите данъци и съребрения фонд.
Шести въпрос - колко бързо и какъв процент от сивата икономика може да се изсветли. ( ако можеше това да стане за ден, два или месец, актуализацията на максималния праг можеше и да не случи тази година, а след още две например, но е неизбежна предвид фактора инфланиция)
Седми въпрос - има ли политическа воля за борба със сивата икономика и няма ли работодателските организации да са първите, които биха се възпротивили на подобни опити. ( Най-ефективните мерки за борба със сивата икономика минават през санкциониране на работодателите, които не внасят осигуровки. Подобни санкции са най-ефективни, когато са насочени само срещу работодателите, въпреки че работниците, които приемат пари в плик имат своя принос ( вина) за разрастването на сивата икономика, задължението за внасяне на осигуровки е на работодателя, така че той трабва да понесе цялото наказание за това деяние. Когато работодател и работник влязат в договорни отношения и работодателя знае, че единствено той „ще го отнесе“ ако не плаща пълния размер на осигуровките, тогава рядко би прибегнал до даване на пари в плик, тъй като работника, при първото сречкване, може да го издаде на властите)
Ако няма таван на пенсиите, ще трябва да помислят и дали трябва постоянно да растат социалните. Нов таван или премахването му не води до автоматично преизчисление. Ако го махнат, ще трябва и да дават повече пари. А не могат. В момента това е насилствена "солидарност" между самите пенсионери и е правилно, доколкото цялата система изисква солидарност.
Не защитавам едната или другата позиция, просто отбелязвам.
Съжалявам , но няма да гледам този епизод. Според мен хората , които обсъждате темата сте крайно некомпетентни да говорите по него . Повикайте счетоводител или някой тясно свързан с нещата :) не го приемайте като "hate" , все още съм ви привърженик просто този епизод не е за мен
Не съм действащ счетоводител, но точно това съм завършил.
пак гласувай за тях
Браво , съвсем на място ! Обичат нашите мозъци гледайки към "бъдещето" , да ги тряскат чуждите чепове. Ей така като на "шега" в близките години ще си изгубим и Южна България !
Впрочем, още нещо @Стан и @Никола, много моля не канете тази жена Георги Шишков, и като го наричам жена му правя комплимент да коментира как се свалят и прочие жени. Поканете нормален успял семеен мъж като Станимир Етов или Борислав Адов. Последните двама не само, че имат семейство, жена, деца, ами и поведението на живо им е като на мъже. Георги говори за мъжкари на теория, а после се държи като репресиран в концлагер страхливец във всяко едно отношение. Без да се обиждате, личен опит и наблюдения и с 3мата.
Прочети си пак първото "изречение".
Да нямаш мозъчно увреждане нещо?...
Каквито аргументи против вдигането на осигуровките да имаше, в този разговор въобще не станаха ясни. Давате абсурдни примери и заобикаляте реалния проблем, като се извинявате с работниците. Огромна част от IT сектора взима заплати много по-големи от максималния праг. Основният проблем е, че това ще удари маржа на работодателя - fair enough.
Ама щели да си правят ЕООД-та, ама щели да бягат в чужбина, ама аз съм солидарен, обаче мрънкам как една корекция на осигуровките ще развали средата в България, защото IT сектора е златната кокошка на БВП-то - ами, не е!
Това го казвам, като считам, че имате какво да кажете по темата, просто губите дискусията с липсата на друга гледна точка.
Като човек преди това работил във финанси, потвърждавам, че IT секторът е златната кокошка в България. Ако не беше IT секторът, никога нямаше да получавам висока заплата с финанси, а щях да кретам на 1000 лева бруто в някоя малка счетоводна канторка. IT секторът вдига заплатите за редица други сектори като счетоводство, финанси, човешки ресурси, маркетинг, право, тъй като наема и такива хора. Внася също много големи данъци, осигуровки, тъй като е на светло.
Аз нямам против да се вдига максималния осигурителен доход, но с някакъв нормален темп. Да обвържеш МОД със средната заплата и да сложиш коефициент от 2.3 е пълна лудост! Средната работна заплата е някаква изкуствена променлива величина, която редовно не отразява реалния ръст на БВП. Тя се влияе силно от държавния сектор. Утре Асен Василев излезе и каже, вдигаме със 100 лева заплатите на всички чиновници, средната заплата се вдига без да има нищо ново произведено, от там скачат осигуровките и МОД. Само за пример, след 3 години ако продължи темпа на нарастване на заплатите по същия начин (като в държавния сектор по всички статистики растат с по-голям ръст от частния), средната работна заплата ще стигне 2000 лева бруто, което ще вдигне МОД от сегашните 3000 на 4600 лева. Тоест над 50% ръст от сегашното положение, огромен е!
@@Ivanntu АКо не беше ИТ секторът най-вероятно и импакт нямаше да го има, както и половината ни програма :D
@@MariyaStaleva Ако си беше хванала програмист, друго щеше да пееш. Ама нейсе.
20 Мин изгледах, не сте обективни всичките. Предложението на ПП е да се заключи пропорционално максималния праг със средната работна заплата. И при условие, че 3 г прагът не е пипан а средната заплата се покачва следователно искат за заключат с около 2.3 пъти максималния праг спрямо средната заплата.
Само повтаряте - искат да вдигат прага демек да накарат тези , които вземат сега повече пари да плащат повече данъци. Идеята е да се заключат пропорционално заплатите и осигуровките, защото така е честно.
Коментирам от страната на човек , който се осигурява на максималния праг.
Не сме обективни, защото не сме съгласни с теб? Надявам се, сам разбираш, че такова изказване е меко казано несериозно. Може да не си съгласен, но не можеш да смяташ, че само твоето мнение е обективното, при положение, че тук говорим за нещо, което е много сложно.
Също така изгледай повече от 20 минути, за да разбереш всички аргументи.
Допълнение:
Мони споменава във видеото тази точка със заключването на един коефициент между МОД и средна работна заплата и умуваме каква е връзката между двете :)
Това което всеки повтаря е - искат да вдигат прага и да вземат повече пари от тези които вече вземат много пари, което не е така. С риск да се повторя не е това идеята. Цялото обсъждане беше онлайн. Ако не сте го гледали го изгледайте. Не е нормално да расте работната заплата а прага да не расте. Идеята е да се определи един коефицент и да не се гласува при всяко увеличение. И искам да ви уверя че няма да има никакъв проблем като го вдигнат. Както нямаше и преди 3г когато го направиха от 2600 на 3000. Да сте чули проблеми тогава. Не. Ама инъче всички започнаха да се оплакват как ит фирмите щели да избягат от бг - пълни глупости, чак ми е чудно Мони как се е хванал да коментира такова нещо.
@@zmavrodinov " Не е нормално да расте работната заплата а прага да не расте. "
- Въпросът е ЗАЩО ТОЧНО СЕГА расте този праг? Тепърва встъпват на власт и това им е едно от първите предложения? Това ли е най-важното? В предизборната кампания други неща се споменаваха.
"Идеята е да се определи един коефицент и да не се гласува при всяко увеличение."
- Как е измислен точно този коефициент и защо въобще има коефициент? Каква е връзката между двете?
как определи кое е справедливо и кое не е? На чужд гръб и 100 тояги са малко, нали? Защо човек да отделя време да се образова и тн и тн (в частния сектор заплатата се заслужава, не е като в администрацията) и получава заплата над мин осиг праг да трябв да плаща повече? Защото е ползвал много блага и обществото го е научило на много търсени специфични знания/умения? Заплащането на труда е както всяко друго нещо - търсене/предлагане. Ако Мъск е един от малкото със силно специфични и желани от обществото знания и умения, то няма как това да не му бъде заплатено. Буквално хората ще се бият да му дават пари :). Ако Стан и Никола смъкнат цената на програмата си на 100 лв/месец (предполагам е доста над това и спекулирам), то ще има ааааааааадски много повече желаещи. Защо данъците/акцизите върху алкохола се въвеждат с цел да се намали потреблението му (защото е вреден), а данъците върху труда, по невиждана логика ще ме поощрят ли да се развивам да плащам повече на държавата ли :)))))))))))))))))
И също макар и примерно процентно осигуровки и данъци да са еднакви, то 10% на 1000 не са колкото 10% на 5000. В повечето западни икономики има прогресивно облагане на доходите, т.е. колкото повече се увеличават доходите, толкова повече и %-ът и сумата респективно. Това към какво те подтиква? Наистина ми е интересно да отговориш на този въпрос.
И последно "мърмоти" Мони не е никакво IT в момента, той е предприемач и мениджър. Също както Бил Гейтс в началото сам си пишел кода с колегата му, когато компанията пораства и си наемат персонал, той започнал все повече да се занимава с мениджмънт и все по - малко с програмиране. Мони в момента едва ли има някаква IT дейност, която той сам да извършва, той се води CEO на компания (ако е такъв нали са ги купили) в ИТ сектора. Това го прави собственик на бизнес, предприемач, мениджър и предполага, че с опита си би могъл да бъде също толкова добър мениджър и в други сектори, понеже това също е умение. ИТ са хората, които работят за него. Затова си поканете работещ ИТ или няколко на различни позиции и заплати, те да говорят. Монито както вече казахме е ясен, но това, което правите е доста подвеждащо.
Аре стига сте ревали бе! Това е Европейският модел, нали много го искахте?!
Все пак коментирате нещо, което е все още само спекулация, не се е случило и може да не.
Не е много окей.
Трябва да си кажем предварително, не след като е станало :) То по отзивите и обратната връзка ще се вземе решението. Ако всеки си мълчи, накрая ще има "защо така стана?" :)
ако изпълнят обещанията си аз съм за, дори като бъдещ ИТ работник, тоест пряко засегнат