Danilo Kaćanski | Graditelji Novog Sada (1)

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 5 жов 2024
  • Danilo Kaćanski - graditelj Novog Sada
    Kada se govori o arhitekturi moderne u Novom Sadu i najvećim graditeljskim poduhvatima u gradu između dva svetska rata, Danilo Kaćanski spada među nekoliko glavnih junaka toga doba.
    Rođen je 1895. godine u Srborbanu, gde se i školovao, kao i u Novom Vrbasu, Bratislavi i Budimpešti. Diplomirao je na Visokoj tehničkoj školi u Pragu, nakon čega kraće vreme boravi s porodicom i radi u Beogradu. Tu je stekao i prva praktična iskustva u oblasti arhitekture i građevinarstva.
    Na poziv takođe velikog graditelja, svog rođaka i prvog bana Dunavske banovine Davida - Dake Popovića, Kaćanski dolazi u Novi Sad 1927. g. Posle nekoliko uspešnih poslovnih godina, postaje suvlasnik pa vlasnik preduzeća, koje mu prepušta Daka Popović jer se povlači iz gradjevinskih poslova.
    Do početka rata, Kaćanski projektuje i gradi objekte javne i stambene namene. Radio je na obnovama, rekonstrukcijama, a s posebnim uspehom u poslovima u vezi sa industrijskom i niskom arhitekturom, kojom se u manjoj meri bavio i u posleratnoj Jugoslaviji. Razni hidrotehnički radovi oko funkcionisanja kanala Dunav-Tisa-Dunav bile su mu najčešće radne aktivnosti do 1961. godine i odlaska u penziju.
    Prema nekim istoriografskim podacima, do 1941. godine u Novom Sadu podigao je preko 30 objekata, potpuno različitih namena. Postoji i deo njegovih radova koje je projektovao, a koji nisu izvedeni. Neki, nažalost, više i ne postoje.
    Najpoznatija arhitektonska dela Danila Kaćanskog su Učiteljski dom kod Dunavskog parka, vila građena za porodicu Gutman u Ulici Pavla Simića 9, gde je danas sedište novosadske predškolske ustanove „Radosno detinjstvoˮ, kao i dve zgrade pod rednim brojevima 4 i 6 u Grčkoškolskoj ulici.
    Dela velikog neimara takođe se prostiru i na teritoriji užeg i šireg centra Novog Sada, a to su između ostalih i neke od zgrada u ulicama: Železničkoj, Konstantina Danila, Vojvode Mišića, Sonje Marinković i Maksima Gorkog.
    Kao uspešan inženjer, preduzimač i izvođač građevinskih radova, Kaćanski je zaslužan za postojanje nekoliko verskih objekata u Novom Sadu, kao i nekih zgrada preko puta Banovine na Bulevaru Mihajla Pupina. Na broju 17 tog bulevara, nekada zvanog Kraljice Marije, i danas se nalazi četvorospratnica, koja je pripadala porodici Kaćanski i koju je on sâm projektovao.
    Na njenom prvom spratu tridesetih godina prošlog veka, nalazilo se njegovo preduzeće za inženjersko projektovanje i gradnju.
    Preminuo je 1963. godine, a sahranjen je u porodičnoj grobnici na Almaškom groblju u Novom Sadu.
    UREDNIK I SCENARISTA
    Vladimir Bajić
    STRUČNI SARADNIK NA SCENARIJU
    Istoričar umetnosti Vladimir Mitrović
    DIREKTOR FOTOGRAFIJE
    Arpad Garbac
    MONTAŽERI SLIKE I ZVUKA
    Milica Švonja
    Nemanja Strajina
    POSTPRODUKCIJA
    Stevan Miloščin
    SNIMATELJ ZVUKA
    Nikola Lončar
    DIZAJNER SVETLA
    Zoran Mihajlović
    PRODUCENT
    Marko Pecelj
    DIZAJN I ANIMACIJA
    Aleksandar Šećerov
    MUZIKA
    Vladimir Bajić i „Hirurgijaˮ
    Odgovorna urednica Dokumentarno-obrazovnog programa
    Jelena Bugarski
    Proizvodnja RTV
    JUN 2021.
    Radio-televizija Vojvodine www.rtv.rs
    Servis odloženog gledanja i slušanja media.rtv.rs

КОМЕНТАРІ •