SADAS (100.) DRINKKIVIDEO sis. KOLME DRINKKIÄ | Miksologia.fi
Вставка
- Опубліковано 7 лют 2025
- Tämä on sadas (100.) UA-camssa julkaisemani drinkkivideo ja on erikoisvideon aika. Julkaisin ensimmäisen drinkkivideoni 20.3.2022 joten lähes kolme vuotta meni sadan videon kuvaamiseen ja julkaisuun. Sellaista elämä on, kun töissäkin pitää käydä. Videolla näet myös ensimmäistä kertaa uuden kanavaintroni.
Valmistan videolla kolme erilaista drinkkiä ja käytän jokaisessa arvokkaimpia alkoholejani. Videolla esiintyy myös kolme vierasta, joilla on yhteensä 12 jalkaa.
Olen harrastelijamiksologi ja teen kotioloissa drinkkejä. Kerron mielipiteeni drinkeistä nettisivustollani miksologia.fi.
DRINKIT JA NIIDEN AINESOSAT:
100 Miles to Oaxaca
25 ml mezcal (Del Maguey Vida Clásico)
20 ml blanco tequila (Fortaleza Blanco)
15 ml Aperol
30 ml vastapuristettu ruby greippimehu
15 ml vastapuristettu limemehu
10 ml agave-siirappi
100 Year Old Cigarette
50 ml kypsytetty rommi (Appleton Estate Nassau Valley Casks 21 Year)
25 ml kahvilikööri (Mr Black Cold Brew Coffee Liqueur)
2 roiskausta bitter (Angostura Cocoa Bitters)
5 ml demerarasiirappi (2:1)
Satanen (oma resepti)
30 ml bourbon (Jack Daniel’s Single Barrel Barrel Strength)
15 ml kypsytetty cachaça (Novo Fogo Colibri)
30 ml ananaslikööri (Giffard Caribbean Pineapple)
15 ml vastapuristettu limemehu
60 ml soodavesi
Mielipiteeni drinkeistä voit lukea täältä:
100 Miles to Oaxaca: www.miksologia...
100 Year Old Cigarette: www.miksologia...
Satanen: www.miksologia...
Kaikki tekemäni ja arvioimani drinkit arvosanoineen sekä maistelemani ja arvioimani alkoholit, sekä muuta asiaa miksologiasta harrastuksenani löydät sivustoltani www.miksologia.fi
En ole kenenkään sponsoroima tai kytköksissä mihinkään alkoholin valmistajaan. Olen maksanut kaiken itse. Kaikki mielipiteeni ovat omiani ja aitoja lausuntahetken mielipiteitä. Jos olen johonkin videoon saanut sponsorointia tai ilmaisnäytteitä, mainitsen siitä videolla tai täällä kuvauksessa aina erikseen. Tällä videolla esiintyvä Nick & Nora lasi on saatu lahjoituksena: www.miksologia...
Äänitehosteet ja muu kuin itse hyräilty musiikki on lisensioitu ja peräisin sivustolta www.freesfx.co.uk - Навчання та стиль
Kait se Jack Daniels voitaisiin luokitella bourboniksi, mutta itse olen aina käsittänyt sen Tennessee viskinä.
Eikös siinä ollut joku filtteröinti ainakin erinlainen mitä bourboneita valmistettaessa ei käytetä
@@maurimela4390 Tämä on nyt se lupaamani vastaväite... mutta olet juurikin oikeassa. Jack tekee sen ylimääräisen hiilifiltteröinnin.
Onnistun aina silloin tällöin olemaan oikeassa.
Juuri niin, hiili filtteröintihän se oli
Hyvän näköisiä drinkkejä jälleen kerran, ensimmäistä tulee varmasti kokeiltua kerran jos toisenkin.