Це відео не доступне.
Перепрошуємо.

JAKÉ JSOU TYPY ELEKTRÁREN? FOTOVOLTAIKA DÍL#1 | BACINA.TV

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 17 сер 2024
  • Vy jste si o to řekli, my s Ondřejem Bajerem dodáváme! První díl seriálu o #Fotovoltaika je tady.
    👑 500+ exkluzivních příspěvků na Patreonu: bit.ly/bcnPatreon
    👨‍👩‍👧‍👦 Veřejná část Discordu pro všechny: bit.ly/bcnDiscord
    🚗 Pomoc s nákupem a prodejem EV: www.importev.cz
    🏷️ Tesla Referral s výhodami pro vás: bit.ly/bcnTesla
    🌐 Můj Web s články o technologiích: bacina.tv/
    Sponzoři videa:
    📦 S Úsporným balíkem dnes objednáte, zítra vyzvednou a pozítří doručí
    balík kdekoli v ČR: bit.ly/bcnUspo...
    🚴 Špičková elektrokola Haibike Morava se slevou 5 % pro Patrony: bit.ly/bcnHaib...
    📚 Kapitoly videa:
    ▪ 00:00 Ostrovní Systém
    ▪ 01:47 On-grid
    ▪ 05:38 Hybridní systém
    ▪ 07:35 Omezení FVE systémů
    ▪ 13:23 USA vs. EU Fotovoltaika
    ▪ 18:17 Vracení energie do sítě
    ▪ 19:20 Komunitní energetika
    ▪ 21:25 Rozvody Ukrajina vs. ČR

КОМЕНТАРІ • 169

  • @stanislavharuda5935
    @stanislavharuda5935 3 роки тому +26

    Opravdu přínosné, naprosto srozumitelné a budu rád za další seriál o fotovoltaikách. Děkuji

  • @MartinPodhorny
    @MartinPodhorny 3 роки тому +6

    No tak tohle vypadá na opravdu skvělý seriál. Informace hodnotné ve srozumitelné formě, co víc chtít. Skvěle práce borci 👍

  • @ludmilkodenevko
    @ludmilkodenevko 2 роки тому +2

    Ahoooj, Ondro, skvely serial....a diky za to MOC, obaja ste krasne vysvetlili vsetko co treba a je potrebne. Ja uz cakam len na montaz elektrtarne (oktober) na strechu garaze, s vykonom 14kWp a 3f hybridnym menicom. dal som spravit hybridny lebo v buducnosti uvazujem o kupe akumulatoru cca 10kWh, ale zatial budem fungovat tak ze vsetko cez den spotrebujem a nabijem EV a prebytky poslem do virtualu. ....sam som velmi zvedavy....este raz VELKE DIK ❤

  • @HodnotoveInvestovani
    @HodnotoveInvestovani 3 роки тому +8

    Super poučné video.. O tomto tématu toho moc nevím, tedy to bylo pro mne zajímavé, děkuji.. 👍🙂

  • @papanhe
    @papanhe 3 роки тому +2

    Velké díky. Nádherně srozumitelně podané informace.
    To Ukrajinské padání napětí v síti moc dobře znám z dob minulých. Se sousedy na konci vesnice jsme měli dohodnuto kdy kdo bude prát nebo řezat na cirkule jinak nešlo pořádně nikomu nic.

    • @thomtrucker1925
      @thomtrucker1925 3 роки тому +2

      No ja bydlim na severu v Norsku v male vesnici, kde he 56 obyvatel ve 34 domech a je tu 38 elektromobilu. Taky mame rozpis, kdy kdo muze nabijet auto, letos zatim jenom 11x jsme byli vsichni bez proud. Proste rozvodna sit na takove odbery nebyl a postavena. Ani v cesku to adi nebude lepsi, skuste si nabijet doma 2 elektromobily naraz a chod domacnosti.

    • @obajer
      @obajer 3 роки тому +1

      @@thomtrucker1925 Moc díky za info o nabíjení. Je vidět, že provozovatelé elektrických distribučních soustav to budou muset ještě vyřešit. V rámci jedné domácnosti se nabíjení více aut zaráz dá vyřešit snadno - chytřejší wallboxy umí výkon do auta inteligentně řídit podle toho, kolik odebírá domácnost a případně i další připojené elektromobily. Řešení v rámci celé vesnice už tak snadné není - vyžadovalo by měření u transformátoru a automatickou distribuci naměřených hodnot do wallboxů obyvatel. Jednou to asi přijde, ale určitě to bude ještě roky trvat.

  • @jakub9594
    @jakub9594 3 роки тому +4

    Panové, tohle je pecka, jen tak dál.👏👏

  • @Dzordzikk
    @Dzordzikk 3 роки тому +5

    Skvělé video. Jsem jednoznačně za další díly a ideálně směrem k ostrovům s bateriemi a hybridům s bateriemi.

    • @ondrej.bacina
      @ondrej.bacina  3 роки тому +1

      Zrovna doladujeme další díly snad bude tento čtvrtek.

    • @Dzordzikk
      @Dzordzikk 3 роки тому

      @@ondrej.bacina Díky. Je možné dostat kontakt, email, telefon, na Ondru? Zrovna řeším výběr a optimalizaci FVE a mám pár dotazů, které bych si chtěl ujasnit. Děkuju moc.

    • @ondrej.bacina
      @ondrej.bacina  3 роки тому +1

      @@Dzordzikk není, Ondra je extreme vytizeny. Pracujeme na tom ze mi informace předává a já budu moct následně dávat placené konzultace.

    • @obajer
      @obajer 3 роки тому +2

      @@Dzordzikk Zdravím Vás, já toho opravdu už moc nestíhám, ale doporučím Vám zaregistrovat se na fóru solarforum cézet. Mám tam několik zkušených kolegů, kteří již roky provozují různé FVE (včetně ostrovů), takže Vám dokáží dobře poradit, co funguje a co je naopak slepá ulička.

    • @Dzordzikk
      @Dzordzikk 3 роки тому +1

      @@obajer Děkuju za info, mrknu na to. mějte se fajn a těším se na další díl.

  • @pkostlivy
    @pkostlivy 3 роки тому +1

    Naprosto super, zajímavé a naprosto srozumitelné. Teď už mám jasno.

    • @obajer
      @obajer 3 роки тому +1

      Díky za feedback!
      PS: Samozřejmě, některé informace jsme ve videu podali značně zjednodušeně, protože jinak by to bylo 3x delší, popletli bychom hlavy netechnickým uživatelům a sami bysme se do toho také zamotali :) Například, limit fázové nesouměrnosti dle PPDS příloha 4 je zmíněných 3,7kW, ale v praxi má většina uživatelů limit ještě horší: 3,3kW. To proto, že běžné 10kW hybridní střídače více výkonu na fázi ani nedokážou dodat. Podobně i vracení energie do sítě má další konsekvence, kterých jsme se nedotkli atd. Nicméně, z hlediska základních principů a omezení opravdu platí vše, co bylo ve videu řečeno.

  • @beny68eos
    @beny68eos 3 роки тому +1

    Pěkně kluci. Díky za pokračování. Jen k výkonu na fázi i síťovek. Dle nového PPDS by se měl výkon 1f FVE určovat dle výkonu měniče, tedy nemělo by být omezení v rámci panelů na střeše. Do max. zatížení stringu na DC. Zatím se ale s tímto PPDS asi moc techniků DS neřídí, povolují se dál 1f 5kW měniče v pohodě. Pokud by bylo možné dát na střechu 5 kWp k 1f 3,7 kW mělo by to zajímavý efekt v době, kdy slunce méně svítí. Ještě k přetokům. Přetoky lze prodat buď za aktuální cenu na spotovém trhu, což ale s sebou nese to, že i Vy si na spotovém trhu nakupujete, tedy máte cenu bez fixu. Nebo je možnost ji u ČEZu poslat ven a vzít si za to 100% slevu na odebranou silovku (platíte jen distribuci, jističe atd a 200 Kč poplatek). Je možné to čerpat celý rok, u konkurence se účtuje po měsíci. Pravdou je, že to je výhodné u FVE s velkými přetoky do sítě a je jasné, že nejlepší je to vše zdělat doma, ikdyž investice do baterii návratnost rapidně prodlužuje a mě připadá, jestli není lepší to vše ven takto poslat.

    • @obajer
      @obajer 3 роки тому +2

      Ten tarif s výkupem 1:1 (ČEZ elektřina pro soláry) mne zaujal, takže jsem si na to nedávno sednul a propočítal, jak vychází. A teď pozor - došel jsem k tomu, že ten tarif nedává ekonomický smysl, ani kdyby měl člověk 10kWp ongrid a veškerou roční výrobu (10MWh) nacpal do DS s tím, že si ji v zimě vyzvedne na topení. Háček tohodle tarifu je totiž v tom, že má docela drahou silovku, plus fixní poplatek 200Kč měsíčně. Samozřejmě, distribuční poplatek, OZE, jistič a další musí člověk platit vždycky. Takže:
      1) Jakmile člověk začne odebírat z DS více, než těch svých naspořených 10MWh ročně, tak strašně přeplatí.
      2) Pokud odebere jen těch svých 10MWh, tak to zase kazí ten vysoký měsíční fix.
      Result prostě byl, že pokud někdo potřebuje elektřinu v zimě, tak je lepší si vzít tarif konkurence, s co nejmenší cenou za kWh. Ten ČEZí tarif je prostě vymyšlen tak chytře že reálně člověku s FVE uspoří asi tak 500 korun ročně, ať se bude snažit sebevíc. A pokud má naopak člověk v zimě velkou spotřebu, tak ho ten ČEZí tarif "elektřina pro soláry" přijde pěkně draho. Měl jsem to i pěkně sepsané, bohužel to bylo asi v YT komentáři, takže už to nedokážu najít. Škoda :(

    • @beny68eos
      @beny68eos 3 роки тому

      @@obajer Díky za reakci. Mám ještě tu původní verzi tarifu, s 80 Kč měsíčně a cca 0,7 Kč na slevě. Příští rok mě to končí, tak jsem hledal možné alternativy. Začnu od ceny silovky. ČEz má v tomhle tarifu (poslední verze) silovku za 2100,- , v porovnání s fixem na tři roky je u D25d cena 2590,- což je 500,- Kč na MWh. Jeden tarif je měsičně za 200,- druhý za 96,- . Já nakupuju teď 2 MWh za rok, v zimě a v době kdy to blbě svítí. Což je s jedním tarifem 6600,- a s druhým 6332,- Počítám jen silovku a paušály. Hmm tak takhle jsem si to nikdy nepostavil a to teď všem tvrdím, jak je to výhodné. A to jsme jen v ceníku u ČEZu. Jasně, oni ty ceny se asi stejně srovnají i u ostatních dodavatelů, záleží kolik a kdy nakoupily. U prodeje za spotovou cenu je možnost nějakého skokového výkyvu nejen u prodeje, ale i u nákupu. Ikdyž se dá prodat všechno a ne jen do množství co se odebere. Takže co teď. Co radíte? Chápu, že asi řešit nákup 2 MWh nějakým dlouhým propočíváním asi nemá moc smysl. A těch přetoků to asi více nedá, než 2 MWh. EDIT: Nemyslí mě to dneska po ránu. Vždyť já tu silovku přeci nenakoupím, když budu mít 2 MWh přetoků ... zaplatím vlastně jen ten paušál 2400,- ročně. Což se tedy rovná ceně 1200,- /MWh pokud počítám 2 MWh nákup. Tak´že OK ne? Nebo pořád počítám blbě?

    • @obajer
      @obajer 3 роки тому +1

      @@beny68eos Dle mých zkušeností je nejlepší řešení toto: Vybrat si dodavatele a tarif, který pro můj odběr vyjde jako nejlevnější a nabízí nějaký delší fix. Prodej přebytků nebo virtuální baterii vůbec neřešit, a to co nedokážu spotřebovat sám, prostě nechat na střeše.
      Například:
      - U Skautské Energie vyjde odběr 2MWh za rok (NT, D25d, 3x16A jistič) na 6534 Kč. A to je celková platba. (Silovka v NT tam stojí 1,03 Kč) K výběru se mi nejlépe osvědčil kalkulátor na: "kalkulator tecka tzb-info tecka cézet".
      - U "ČEZ elektřina pro soláry" bych zůstal jen v případě, že opravdu nebudu muset nakupovat žádnou energii nad rámec toho, co jsem si v létě naspořil. Jakmile bych totiž začal dokupovat, tak má ČEZ drahou silovku a po chvilce začnu přeplácet.
      Chápu, že jsem asi moc neporadil, sorry :/

  • @miroslavvesely222
    @miroslavvesely222 3 роки тому +2

    Skvělé video. Děkuji za užitečné informace

  • @lamiavitova4664
    @lamiavitova4664 3 роки тому +2

    Moc poučné video, kde todle plno lidí nevědělo a otevřelo oči. Dodavatel energii má asi hodně radost, když si někdo udělá solary doma levně odnich nakoupí druhému vedle draze prodá. Takhle se to dělá a běda když nezaplatiš složenku, tak vyšlou pinčla a šmik chceš zapnout tak1500kč aby i pičlik taky něco vidělal. Asi by koukal dodavatel kdyby si každý udělal ostrovní dům. Ale tady v zimě to hold nejde. Hezké video

    • @obajer
      @obajer 3 роки тому +2

      Bohužel, v zimě jsou týdny, kdy to v ČR opravdu nevyrobí skoro nic. Respektive tak akorát na svícení a provoz PC. Takže se prostě uskromnit a smířit s tím, že se týden budu koupat ve studené vodě a večeře bude z grilu :D
      Jinak co se týče toho zisku distributorů, státu a prodejců elektřiny, tak domácích solárů je v ČR tak málo, že z hlediska objemu jsou to pro ně jen drobné. Přesto je to prostě zlodějina a pokud by se domácí soláry měly rozšířit masově, tak bude určitě potřeba celý ten systém účtování elektřiny upravit. Dokonce je možné, že se v budoucnu bude elektřina účtovat podobně jako kdysi mobilní telefony - předplacené kWh v základním tarifu, různá cena podle ročního období, různá cena za kWh při odběru nad určitou hranici atd. Jisté je jen jedno - levnější elektřina v budoucnu rozhodně nebude :(

  • @tominomaza
    @tominomaza Рік тому +1

    To je dost šokující zjištění. Zajímalo by mě jestli se něco od té doby změnilo co se týče maximálních přetoků na jedné fázi. Platí stále 3, 6kw?
    A pokud na mé adrese není možné posílat přetoky do sítě. Tak rozumím dobře že je lepší mít jednofázový 5 kw střídač než třífázový?

    • @obajer
      @obajer Рік тому +1

      Maximální povolená fázová asymetrie je stále 3,6kW. Stejně tak platí, že pokud máte jednofázovou FVE, můžete mít na ni připojeno maximálně 3,6kWp panelů. Jednofázovou FVE Vám tedy nemohu doporučit - omezila by Vás v tom počtu panelů, což je škoda. To, že byste neposílal žádné přetoky do sítě, protože to na Vaší adrese nelze, na to bohužel nemá vliv. Chcete-li tedy mít více panelů, a zároven provozovat FVE typu hybrid či ongrid, připojenou do DS, pak jedině třífázovou. Detailní podmínky najdete v dokumentu "Podmínky připojení k distribuční soustavě příloha 4". Google Vám tento PDF najde na stránkách EgD, ČEZu i PRE. Je to dlouhé a složité čtení, tak se nelekněte.
      Jednofázová FVE dává smysl jen tehdy, bude-li provozovaná trvale v ostrovním režimu, tedy galvanicky oddělená od DS. Tam ČEZ, PRE ani EgD o připojení k DS nežádáte, licenci nepotřebujete, panelů i měničů si můžete dát dle libosti. Bude však o dost horší ekonomika, právě díky absenci možnosti plynule spolupracovat s DS a kvůli nutnosti koupit si dražší měniče plus velké baterie. Tohle tedy opravdu dobře promyslete, ať později rozhodnutí nelitujete.

    • @tominomaza
      @tominomaza Рік тому +1

      @@obajer Dobrý den, díky za rady. Uvažoval jsem chvilku o něčem jako je Bluetti AC500 + jedna baterie, jde o tzv plug and play založní zdroj, který by mi stačil jako pro případ výpadku na čerpadlo do studny + nějaké další spotřebiče. Ale cena je vysoká (ještě není v prodeji ale odhaduji cca 140tis za 5kW 1F střídač a 3kWh baterie + panely ) a přesto že by to trvale napojit na nějaké okruhy šlo tak z dlouhodobého hlediska asi ekonomicky špatný a prostě dává větší smysl dát o něco víc za plnohodnotnou FV s dotací která se bude přeci jen lépe ekonomicky vracet a hlavně poskytne mnohem lepší výkon.
      Jen jsem se včera dozvěděl, že od nového roku bude distributor CEZ vyžadovat pro realizaci FV aby antoníček byl na hranici pozemku a volně přístupný. Kdo to nemá, nemůže žádat připojení do sítě a tedy i dotaci. Musí investovat další nehorázné peníze za přeložení sloupku! Já mám právě přípojku na hranici parcely ale za vraty takže není volně přístupný a tedy od nového roku budu mít problém s realizací

  • @otisaraPoN
    @otisaraPoN 3 роки тому +4

    Pěkně podané informace v kostce.
    Samozřejmě je to dáno, tím že Ondra je majitelem a stavitelem své FVE.
    Většina co si FVE nechá postavit, tak se pak diví.
    Jen si něco nastudovat není to samé jak to i fyzicky zprovoznit.
    Jinak fandím a díky za další videa.

    • @obajer
      @obajer 3 роки тому +2

      Jirko, ta moje FVE to je totální ekonomická katastrofa - však víš. Ale vyškolil jsem se na tom krásně, to je pravda.

    • @otisaraPoN
      @otisaraPoN 3 роки тому +2

      @@obajer Hele o tom to právě je.
      Potom máš dále co sdělit. A nejen teoreticky kecat.
      Takových videjí je hafo.
      A ty jsi zda(r)(t)ným příkladem.
      Škoda tě jinde, ale umíš si to vynahradit.
      Holt presentace ti sedí.

    • @jirikratochvila5519
      @jirikratochvila5519 2 роки тому

      @@obajer Ondřeji, prosím Vás o dovysvětlení - ve videu říkáte, aby FVE byla off grid (ostrov), nesmí být přifázována k ČEZu, maximálně může fungovat ČEZ jako nabíječ baterek místo FVE. Ve videu předešlém, kde představujete svou off grid FVE na baráku, říkáte mnohokrát, že můžete přepnout na ČEZ (prodleva přepnutí 50ms). Znamená to, že ČEZ pak dobíjí vaše FVE baterie a ty pak drží spotřebu domu? Nebo jak je řešeno napájení domu z ČEZu, kdy nejsou kompletně dvojí rozvody a FVE je ostrov? Děkuji Jirka

    • @obajer
      @obajer 2 роки тому +2

      @@jirikratochvila5519 V tom mém případě se nepoužívá přifázování, ale spotřebiče se zcela odpojí od FVE a místo toho se připojí k DS. To proto, aby FVE a DS byly elektricky zcela oddělené.
      Osobně nepoužívám ani dobíjení baterií z DS, byť jsem to párkrát zkoušel a funguje to. Kdysi jsem to měl trochu jinak - baterie se dobíjely z elektrocentrály. Ale to bylo proto, že u elektrocentrály je výhodnější nechat ji běžet kratší dobu pod vyšší zátěží (a nabít si tak baterky), než ji nechat běžet na volnoběh celý den.

    • @jirikratochvila5519
      @jirikratochvila5519 2 роки тому +1

      @@obajer Děkuji moc Ondřeji za vysvětlení. Já jsem to bral z pohledu legislativy, kdy jsem si myslel, že ČEZ chápe jako ostrovní systém pouze ten, kde figuruje maximálně jako dobíječ baterií FVE. Pokud legislativně akceptuje jako ostrov i systém, kde lze přepínat mezi FVE a ČEZem a přitom využít ty samé rozvody v domě, je to elegantní řešení. Myslel jsem, že aby ČEZ akceptoval systém FVE jako ostrov, musely by být dvojí rozvody elektřiny v domě (myšleno zásuvka od ledničky žlutá = FVE, zelená = ČEZ).

  • @davidkopecky8924
    @davidkopecky8924 3 роки тому

    Studenější nebo vlažnější vzduch by byl nasáván trubkama v minulostech prosturů. Vzduch by byl vhnán do sklepního prostorů kdeby se ohřál v kamnech a zase zpátky byl vhnán do prosturů místností prosturů a tak pořád dokola. Je to podobný jako u radiátoru topení na teplou vodu ale ohřívání vzduchu je rychlejší a efektivnější úspory energie.

    • @obajer
      @obajer 3 роки тому +1

      Podobný systém se stále používá například u teplovzdušného vytápění krbem. Na některých starých hradech to měli udělané právě takto. Přesto, efektivnější topné médium je cirkulace horké vody. Vzduch totiž nemá moc dobrou tepelnou vodivost a není vhodný ani k akumulaci tepla. Je to prostě tepelný izolant.

  • @Jakub_115
    @Jakub_115 2 роки тому

    Dobrý večer chlapi, mám na Vás dotaz.
    Na budoucí pergolu se chystáme položit solární panely. Poradíte mi, jaké přípravy je potřeba provést (např. vyvedení kabelů či mít v technické místnosti místo na ...)?
    Aktuálně máme stavbu pod střechou a hotové příčky. Včera proběhla první konzulace s panem elektrikářem ohledně světel, vypínačů a zásuvek. S největší pravděpodobností budeme mít tepelné čerpadlo.
    Děkuji Vám za rady. Přeji hezký večer 🙂.

    • @obajer
      @obajer 2 роки тому +1

      Nejlepší je natáhnout do pergoly pár chrániček Kopoflex 50, ať se dají kabely přidávat dle potřeby. Pokud by tam byly jenom panely, tak se tahá tzv solární kabel, což je speciální vodič 6mm2. Podle počtu panelů a typu střídače většinou stačí jen 2, ale někdy se dává více (například u měničů Victron nebo Axpert). Budete-li panely na pergole zemnit (dělá se to), tak pak je potřeba propojit zem domu se zemí u pergoly. Možná budete chtít někdy v pergole wifi, takže se hodí i UTP kabel, abyste tam mohli zapojit wifi Access Point. Jestli tam někdy bude Wallbox pro EV, tak zase budete potřebovat CYKY 5x6mm2 plus UTP kabel pro dynamické řízení. Co se týče FVE v technické místnosti, většinou se na zeď věsí jeden střídač (velikost koupelnové skříňky) a dva až tři rozvaděče (dohromady max 1m2). Na zem nebo na zeď se pak dají baterky. Těch je spousta typů ale dnes se často prodávají takové, co vypadají jako botník, nebo metrová věž, složená z krabic na boty. Na referenčních fotkách to určitě uvidíte. Pozor je potřeba dát na to, že mezi hlavním rozvaděčem a FVE budete muset natáhnout 2x pětižilový kabel, většinou 5x6mm2 nebo 5x10mm2. Pak nějaké uzemňovací vodiče a také jeden či dva UTP kabely na připojení tzv Smart Meteru, který bývá v hlavním rozvaděči hned na jeho vstupu. Mezi elektroměrovým sloupkem a FVE se natahuje vícežilový kabel na HDO řízení. Do sloupku se totiž později kvůli FVE přidává HDO, relé, extra vypínač, extra jistič.

  • @archmagus1510
    @archmagus1510 3 роки тому

    wooooow.super kvazi prednaska. dakujem.

  • @vgarazi2875
    @vgarazi2875 2 роки тому

    Hodně poučné pro začátečníky s FV.
    👍

  • @jirizyka
    @jirizyka 3 роки тому +1

    zvažuju stavbu FVE a oslovil jsem asi tu největší firmu, co se tím v ČR zabývá. Bohužel mám dost malou spotřebu, kolem 3,5MWh ročně. Nejdřív navrhovali 1f, což jsem rázně odmítl. Takže navrhovali tušímže 2,4kWp v panelech, abych nepřekročil podmínky dotací (spotřeba minimálně 70% energie), 5kW měnič od GoodWe, 7,8kW baterie Pylntech. Cenovka kolem 170 po dotacích.
    Vzhledem k tomu, že plánuji i elektromobil, tak mi to přijde slabé a určitě bych šel cestou 10kW měniče. Panely jdou přidat vždycky, baterie taky.
    Měl by někdo nějaká doporučení před tím, než jim to neuváženě podepíšu?

    • @obajer
      @obajer 3 роки тому +2

      Souhlasím, hybridní FVE v kombinaci s elektromobilem jedině 3F, jinak je to ekonomická sebevražda.
      Měnič o výkonu rozhodně 10kW, slabší 3f je k ničemu. Škoda, že je formální problém připojit 3f 20kWh měnič - není už totiž o moc dražší.
      Spotřebu 3,5MWh máte teď. S elektromobilem ta spotřeba bude úplně jinde. A do energetického posudku pro dotaci s tím klidně můžete uvažovat.
      Jestli máte nabídku na měnič RCT, tak si dejte pozor, že přepnutí na backup režim při "blackoutu" není hned ale trvá pár vteřin. Navíc je k tomu potřeba externí krabice za příplatek 30 tisíc Kč. U jiných značek bývá backup režim rovnou v ceně.
      Jestli máte nabídku na měnič GoodWe, tak si dejte pozor, že zbytečně tahá 100W ze sítě, ikdyž by nemusel. Nebo naopak v noci posílá pár desítek wattů z baterie do sítě, což je na palici.
      Připojení k DS nechte schválit ve "standardním režimu".
      Přidání panelů je opravdu technicky snadné, dokonce na to můžete později požádat o další dotaci - rozšíření FVE. Ovšem pozor - přidání baterií bývá u vysokonapěťových baterií problém. Jsou tam nějaké technické a časové limity. Navíc, za 5 let už se daný typ baterie také vůbec nemusí prodávat. Takže si nechte dopředu zpracovat, jak by vypadalo to přidání dalších baterií. Myšleno technicky, cenově, z hlediska maximální rozšiřitelnosti a zda-li je výrobce baterií schopen garantovat, že danou řadu bude za pár let stále nabízet.
      U typu baterií, který Vám nabízí "největší firma v ČR" si spočítejte, kolik stojí cena za kWh kapacity, včetně BMS modulu. Porovnejte, jak by ta cena vycházela u baterií konkurenčního výrobce.
      Do baráku si nedávejte baterie Liion, ale jedině LiFePO4 (případně volte drahé, bezpečné a nezničitelné baterie LTO, které Vám ale nikdo nabízet nebude).
      Až budete kupovat to EV, kupte si takové, co má 3f OBC. Pozor na asijské značky a importy z US, tam to občas nebývá.
      Nenabíjejte EV ze zásuvky, ale pomocí Wallboxu, který bude mít vazbu na FVE a dokáže EV krmit přednostně z přebytků výroby FVE. Takže například Wallboxy ZAPPI nebo Home Box Solar (ze stránky autonabijeni cézet). Standardní wallbox bez vazby na FVE Vás bude buď finančně vysávat, nebo z Vás udělá "operátora nabíječky". To nechcete.

    • @jirizyka
      @jirizyka 3 роки тому +1

      ​@@obajer jj, jsem počítal, že samotný barák 3,5MWh a elektromobil by si řekl klidně o další 4,5-5MWh ročně.
      Ovšem jeho pořízení je v plánu až tak na jaře, resp. podle toho, jestli se podaří sehnat to, co chci a hlavně za tolik, kolik chci. Ony ty jeté Tesly ne a ne zlevnit, potvory. A nic jiného nechci. Ne že bych byl Tesla/Musk fanboy, ale tento jediný elektromobil mi dává smysl i pro provoz po Evropě.
      Nabízeli (SolidSun) mi GoodWe, právě v režimu backupu. Ale jen 5kW. To až když jsem nad tím přemýšlel, pogooglil, tak jsem si říkal, že je ta 5kW blbost, protože to je jen 1,7kW na fázi. Zapnu v garáži 1f svářečku, 1f kompresor a můžu si vyrábět co chci, stejně budu sosat ze sítě na jedné fázi jak šílený, takže mi je ta vlastní výroba vlastně k ničemu. Hledal jsem i na netu, kolik ta krabice žere a našel toto: www.solidpower.cz/data/user-content/datasheety/menice/et/Goodwe-et-vlastni-spotreba.pdf
      Ovšem zatím jsem nedohledával jiné typy měničů. Nevím totiž, jestli si musím vybírat kompatibilní k potřebným optimizérům (členitá střecha), nebo je to jedno. Backup potřebuji - kvůli čerpadlům na krbová kamna s teplovodním výměníkem a fototermický ohřev vody. To doposud tak nějak zanedbávám. Hlavně mi přijde pitomost mít FVe na střeše, baterky, měnič a být stejně závislý na existenci sítě. Ta informace s dobou přepnutí je také dobrá. Opět díky. Musím zjistit, jak rychlé to je. Aby mi chcípnul server kvůli vteřinovému výpadku ... to mi pak ta možnost jet na baterie je docela k ničemu, když budu dva dny rebuildit raid pole. A zálohovat to extra "PCčkovou" UPS ... to je další spotřebič. Toho bych se rád zbavil. Stejně tak té Pb baterie.
      U těch baterek - díky za zkušenost. By mne nějak ani nenapadlo, že to přestanou vyrábět nebo, že by byl problém to poskládat z jiných typů. To se budu muset zamyslet. Každopádně LiFePo4 je jasná volba. Já nechci mít v baráku "malý chemický reaktor" v podobě Liion. Stačí když bude v garáži :-)
      K tomu wallboxu - také dobrý tip. Já bych automaticky sáhl po tom Tesláckém, což asi nebude nejlepší varianta. Navíc dost možná nezůstanu u jednoho, takže budu potřebovat i loadbalancing.

    • @jirizyka
      @jirizyka 3 роки тому

      @@obajer teď jsem našel, že když si nechám udělat FVE + nabíječku pro auto, tak dostanu dotačku na FVE + dotačku na nabíječku + bonus za souběh dotací 10t Kč. Kdybych instaloval třeba ještě dešťovku, tak je to dalších 10t Kč bonus navíc. KDybych využil všech dotaci na barák, tak je to i +100t Kč na dotačních bonusech. To je bordel.

    • @obajer
      @obajer 3 роки тому

      @@jirizyka Vida, o tom že jsou dotace pro instalaci wallboxů (nabíječek elektromobilů) ani nevím. Ale to bude tím, že já dotace nikdy čerpat nechtěl, nemám je rád. Platí to opravdu i pro normální občany, nebo jen pro firmy? Co vím, tak v minulosti byly dotace na nabíječky jen pro firmy. Stejně tak dotace na nákup EV jsou jen pro firmy, tam vím určitě, že to tak trvá i dnes (8/2021).

  • @StepanProkopPlay
    @StepanProkopPlay 3 роки тому

    super video, a doufam ze v dalsim dile, nebo dilech se dostanete na gridfree fotovoltaiku, protoze ta je v soucasnosti nejschudnejsi reseni pro panelaky ktera jsou jako druzstevni (u SVJ to jde) a neda se tam tedy resit sjednocene odberne misto, a ze takovych panelaku zrovna v CR je celkem hodne
    ja jsem prave jedn z tech co ma v takovem cinzaku byt/kancelar s realtivne stabilnim doberem nonstop, a vim ze na balkony ktere maj zaroven idelani polohu a sviti na ne pod sklonem nekdy i 10 hodin denne, jsem schopnej dostat cca 2,1kWp, ale vesmes jinou moznost nez gridfree tam ted instalovat nemuzu

    • @obajer
      @obajer 3 роки тому

      Potíž je, že GridFree je v ČR v takové šedé zóně. Přitom je to vlastně nejlevnější způsob, jak si snadno a bez velké investice snížit účet za elektřinu. Obzvláště, když se dají koupit mikroinvertory a GridFree kity, které zvládne namontovat úplně každý. Bohužel, legalizace GridFree FVE je nelehká a papírově úplně stejně náročná (tedy drahá) jako legalizace klasické 10kWp elektrárny na rodinném domě.
      Nejpřínosnější by asi bylo natočit rozhovor s někým, kdo si ten proces připojení GridFree prošel osobně od A do Z, včetně papírů...

    • @StepanProkopPlay
      @StepanProkopPlay 3 роки тому

      @@obajer me by hlavne zajimalo prave to, co me hrozi kdys to papirem nepodporim, protoze na tuhle otazku jsem vesmes nikde nedostal primou odpoved

    • @obajer
      @obajer 3 роки тому +1

      @@StepanProkopPlay Pokud je u bytu digitální elektroměr, tak začne do speciálního interního registru logovat všechny přetoky energie do DS. Cca rok od instalace GridFree pak přijde dopis od distributora, ve kterém bude vyhrožovat, že "Na odběrném místě neevidujeme smlouvu o převzetí regulační odchylky... ". Když to člověk bude ignorovat a GridGree okamžitě neodpojí, tak po nějakém čase dorazí pozvánka/pokuta od Energetického Regulačního Úřadu (ERÚ).
      Konkrétní případ lze najít pod heslem "ERÚ rozhodnutí o provozování náhradních zdrojů bez dohody", které člověka nasměruje na diskusi na serveru MyPower. Tam byla situace ještě prekérnější - zákazník měl klasický starý elekroměr s kolečkem a při ročním odečtu pracovník distributora viděl, jak se za slunného dne kolečko točí radostně nazpátek (elektroměr neměl brzdu).
      Prostě bez papírů to za to riziko fakt nestojí :/

    • @StepanProkopPlay
      @StepanProkopPlay 3 роки тому

      @@obajer idelani by bylo tohle zkusit rozebrat prave v nejakem dalsim videu o fotovoltaice, treba i to jak vypada takove papirovani k tomu, pocitam ze prave papirovani bude to nejvic ceho se lidi u vsech typu OZE boji a nasledne skacou jako zakaznici k firmam ktere na to slibuji ze vse vyridi vcetne dotace a kde je pocitam i vic nez 50% z ceny prave jen za papirovani

    • @obajer
      @obajer 3 роки тому +4

      @@StepanProkopPlay Papírování je skutečně důvod, proč většina lidí musí vzít předraženou komerční nabídku (od firmy, která to často umí formálně vyřídit, ale fyzické zapojení a vyladění FVE odflákne).
      Samotný proces formalit je dobře zmapovaný, ale k jeho dokončení potřebujete zaplatit tři lidi:
      - projektanta v oboru elektro
      - elektrikáře
      - revizního technika
      plus dodat pár podkladů od výrobce střídače, které ale u známých značek není problém sehnat.
      Problém je totiž v tom, že před "prvním paralelním připojením" distributor vyžaduje technickou zprávu, dokument výrobního modulu, revizi, protokol o nastavení ochran atd. A to jsou papíry, které Vám nikdo jiný než osoba disponující kulatým razítkem nedá :/
      Pokud byste chtěl žádat následně o proplacení dotace, tak je potřeba doložit ještě kompletní projektovou dokumentaci a energetické hodnocení. Které opět může vydat jen osoba s přílušným razítkem :D Prostě i v roce 2021 jsme stále Rakousko-Uhersko.

  • @ondrejholoubek2387
    @ondrejholoubek2387 3 роки тому +1

    Dobrý den , myslím že by stálo zmínit systém Grid free (Grid-Tie).
    Dle mého názoru nejjednodušší solární systém s velmi krátkou návratností.

    • @ondrej.bacina
      @ondrej.bacina  3 роки тому +2

      Díky za námět na další dil

    • @jakubcapsky2219
      @jakubcapsky2219 2 роки тому

      @@ondrej.bacina Ahoj, ještě ten díl není, že? Mě ten grid-free taky připadá jako hodně zajímavý, hlavně s ohledem na fakt, že nejsou potřeba baterie.

  • @NeoOndra
    @NeoOndra 3 роки тому

    Pokud budu upřímný, tak prezentace na max. 10 minut, rozplízlá do 24 minut. FVE je pro mě zajímavé téma a možná investice do budoucnosti. Zatím mi ale nevychází smysluplně návratnost. Bez baterii to nedává smysl a s bateriemi je to obrovská počáteční investice. Pokud má někdo dost peněz nazbyt, tak proč ne. Brát si na to úvěr ale nedává smysl. Návratnost 15-20 let je hodně, pak už může být životnost instalace na hraně. Nicméně v FVE vidím budoucnost a někdo tím průkopníkem musí být. :-)

    • @martinfridrich5628
      @martinfridrich5628 3 роки тому +2

      Tohle není o výhodné investici. Tohle je max o uložení přebytečných peněz, které se znehodnocují a případně snížení provozních výdajů v budoucnu (což nemusí být špatné pokud např. klesnou příjmy) s bonusem mám doma UPSku na určitou dobu, když náhodou vypadne elektřina. Což pokud např. topím plynem, může být výhodou. Protože plynové kotle bez elektřiny netopí.

    • @obajer
      @obajer 3 роки тому +2

      Díky za feedback!
      Pravda je, že návratnost FVE v ČR je opravdu hodně dlouhá. Obzvláště, pokud člověk nemá klimatizaci, bazén, elektromobil atd. Hodně také záleží na tom, jestli dokáže energii spotřebovat přesně ve chvíli kdy vznikne (tudíž mu bude stačit malá nebo dokonce žádná baterie). Takže rychlou návratnost má FVE třeba pro důchodce, rodiče na mateřské, člověka co má doma truhlářskou dílnu nebo je na homeworkingu. FVE v dnešní době není moc investice, spíše je to něco jako "pojištění". V příštích 5ti letech se elektřina poměrně hodně zdraží a pak ta návratnost bude lepší. Každopádně sliby instalačních firem, že bude návratnost 10 let jsou většinou opravdu pohádky. Pokud člověk výrazně neupraví svůj životní styl, tak mají ty hybridy návratnost téměř 20 let, což je peklo.

    • @olokix
      @olokix 3 роки тому +1

      Hele ono je to těžký, kamarádova rodina na baráku má celou střechu solárů, když to stavěli, tak jsem si říkal, že "no jo exoti" :D ale když jsem se o tom s ním bavil nedávno, tak říkal, že se jim to po cca 7 letech zaplatilo, a teď už to jen čerpají přes den, kdy jim jedou nonstop třeba 2 lednice, pračka, sušička atd. takže není takovej problém to naplánovat na den, protože stejně většina lidí ve 3 ráno spí a nepere... Takže zbytky odprodávají a nebo mají elektřinu doslova zadarmo už.
      Zase ale uznávám, že v té době to byla "novinka" a dostali i nějak hodně výhodnou smlouvu od ČEZ a dotaci od státu. Dneska to už asi bude dost jiný...

    • @obajer
      @obajer 3 роки тому

      @@olokix az budete s kamaradem mluvit, tak se zeptejte za kolik prodava kWh do site. Ty prvni instalace ve 2010 cerpaly takzvany "zeleny bonus", kdy za kazdou vyrobenou kWh dostaly treba 6 az 11Kc. Panely byly tenkrat drahe ale jejich cena klesala tak rychle, ze to byl zlaty dul (solarni baroni). Dnes uz to nejde, ale to je dobre, protoze to byl fakt extrem, na ktery doplacime vsichni (poplatek OZE na vyuctovani).

    • @insidr5552
      @insidr5552 2 роки тому

      @@olokix pokud to postavili do 2010 roku, tak to opravdu návratnost mohla byt v jednotkách let a dodnes temhle platis 600 Kč z každé ze site odebrane MWh :-)
      Pan Oldřich říkal skoro 500 - ale POZE platis 600,- včetně DPH :-)) Jojo někdo byl vizionář :-)

  • @Nosnx1987
    @Nosnx1987 2 роки тому

    Dobrý den, děkuji Vám za toto velice informativní video. Pomohlo mi velice se zorientovat v problematice. Má otázku na kterou jsem zatím nenašel odpověď a hlodá nedá mi spát.
    Podepsal jsem smlouvu na instalaci 3f hybridní elektrárny klasického set upu: AEG panely, Goodwee ET10kw střídač a baterie Pylontech H2..
    Zajímá mě, jestli lze FVE vypnout za účelem šetření komponent, (nabíjecí cykly baterek etc) pokud vím, že bude třeba týden škaredě?
    Děkuji

    • @ondrej.bacina
      @ondrej.bacina  2 роки тому +1

      Podívejte se na díl SW tam tomu přesně věnujeme a taky chystaný #8 bude o chování v zimě tam se tomu taky věnujeme

    • @obajer
      @obajer 2 роки тому +3

      Ano, pokud chcete, není problém měnič vypnout. Budete-li mít nějaké spotřebiče připojené na jeho zálohovaný výstup (backup/critical loads atd.), tak je potřeba je bypass přepínačem přepnout přímo na distribuční síť. Součástí AC rozvaděče FVE takový přepínač určitě bude. Může být automatický, ale většinou firmy dávají levnější manuální.
      Další možnost je, nastavit si na měniči, aby v zimě vybíjel baterie maximálně do nějaké konkrétní hodnoty SoC (např. 60%). GW10k-ET takové nastavení umí a na zimu jej spousta uživatelů aplikuje. Když pak náhodou vyleze slunce, baterie se automaticky začne opět dobíjet a Vás nemrzí že máte FVE vypnutou a nejste zrovna doma.
      PS: Napište Vašemu dodavateli, ať Vám ještě před instalací zašle odkaz na "příručku pro obsluhu" abyste se mohl nachytřit dopředu jak Vaši FVE ovládat. Lepší firmy mají ke svým FVE zpracované docela pěkné postupy jak vypínat, zapínat, jak se chovat v zimě a také popisy k čemu slouží každý prvek v AC a DC rozvaděčích FVE. Horší firmy Vám pošlou jen manuál ke střídači.
      Mimochodem, z hlediska cyklů nemusíte baterie nijak přehnaně šetřit. Jako cyklus se počítá vybití/nabití celé jmenovité kapacity. Částečné cykly se počítají jen částečně. Force H2 zvládne cyklů tisíce, v přepočtu na roky to je cca 10-15 let provozu. Střídač vydrží to samé. Mnohem více bateriím škodí, když je vybijete někam k nule a necháte je tam celou zimu. Takže ideálně ať to klidně osciluje okolo těch 50-60%. A střídač bych také zbytečně nevypínal. Elektronika má nejradši trvalý běh 24x7, bez zbytečných rázů. A jestli se má pokazit, tak ať se aspoň pokazí v záruční době :)

    • @Nosnx1987
      @Nosnx1987 2 роки тому +1

      @@obajer Děkuji za bohatou odpověď.

  • @mirazikmund4981
    @mirazikmund4981 2 роки тому +2

    Skvělá instruktáž. Toto vám dnes nikdo neřekne. Firmy vám vnutí své řešení, stát vás zdaní, čez na tom vydělá. Hnus.

  • @amperak
    @amperak 3 роки тому +2

    Super video, ale nejsem si jist tím výkonem na fázi 3,7kW. to je jen výkon měniče do sítě. domů do spotřebiče může být i více.
    A k hybridní FVE, ne všechny jsou přifázované, ale to by bylo na uplně stejně dlouhej díl a tam jen probírat hybridy...

    • @obajer
      @obajer 3 роки тому +7

      Já si jistej sem :) Je to tak, že v PPDS příloha 4 je povolena maximální asymetrie mezi fázemi 3,7kW, nebo pro přifázovanou 1F FVE maximální výkon 3,7kW. Teoreticky by sice mělo být možné povolit připojení měniče, který do DS pošle maximálně výkon dle toho limitu v PPDS, zatímco do baráku bude schopen poslat víc, ale v reálu je to tak, že ti to žádný distributor připojit nepovolí. Je to dost škoda, ale na druhou stranu se jim nedivím, že to povolovat nechtějí: Je-li totiž hybridní měnič zrovna přifázován, tak jeho vstupní a výstupní svorky jsou uvnitř natvrdo propojeny pomocí relé. Výkon do DS se pak omezuje na základě proudového transformátoru u vstupních svorek měniče, což má svoje regulační limity. Pokud by tak například barák odebíral 20kW a pak najednou s odběrem přestal, tak v okamžiku vypnutí spotřebiče vznikne výkonová špička do DS, jejíž náběh změří CT a vydá pokyn ke snížení výkonu měniče. Jenomže to už tam odletí třeba 12kW výkonu, byť třeba jen po dobu 10ms.
      Pro domácí instalace bez licence je to tedy tak, že distributor povoluje maximální výkon 10kWp panelů a k tomu 10kW měnič :( Neuznává ani to, když se v nastavení měniče softwarově omezí výkon do DS.

    • @obajer
      @obajer 3 роки тому +1

      To co máš (asi) na mysli je FVE s dvojitou konverzí AC-DC-AC, tedy že na straně sítě je nabíječka, která nabíjí baterie, výkon do baterií posílají také panely, a na druhé straně je měnič, který z těch baterek opět vyrábí AC. Toto se dá buď postavit z komponent (např victron měnič+regl+charger) nebo se to dá koupit jako jedna krabice (Axpert King aka PIP5048MK). Ano, z čistě technického pohledu je to "hybridní FVE", ale v datasheetech výrobců měniče s funkcí AC-DC-AC nebývají označeny jako hybridní, ale jako off-grid. Pokud je v datasheetu výrobce u nějakého měniče uvedeno "hybrid inverter", tak to vždycky znamená že umí pracovat v přifázovaném režimu (GoodWe, Victron, SolaX, RCT, Studer atd.).

    • @amperak
      @amperak 3 роки тому +1

      @@obajer tak to je masakr, ale proč teda a jak dokážou firmy instalovat 5kW infinisolary? když jsou 1F?
      Jo, axperta prodávaj firmy jako offgrid, u toho co mám já, ten HV je napsáno něco co sem uplně nepochopil jak je myšleno, že umí posílat do sítě při špatném softwaru energii, což by sedelo na hybrid, ale zase píšou že na výstupu je sinus synchroní se sítí, ale napětí odpovídá zvolenému (vyrovná podpětí), což zase je synchronizovaný offgrid, no prostě zmatek. to, že to je offgrid si ale posuzuji dle bypas funkce, kdy to překlene relé přímo do DS a odpojí měnič.
      Každopádně hodně firem tyhle axperty prodává jako hybridy, nikoliv jako offgridy nebo ostrovy.
      BTW infiničko jde taky přepnout na offgrida aby byl jako axpert.
      S těma špičkama máš pravdu, ten muj infini je generuje.
      Jo a od prodejce mám povoleno ten axpert kuchnout, tak snad vykoumu, zdali tam je nabíječ ze sítě do baterie, nebo nějakej měnič do vysokonapětové části.

    • @obajer
      @obajer 3 роки тому

      @@amperak Axperta je strašně moc verzí ale ty verze co mají PV vstup na 450V DC mívají jednu zajímavou funkci: Umí fungovat jen na panely, i bez baterie. Má to ale podmínku, že musí v té chvíli být připojeny k DS o kterou se opírají, aby dokázali do zátěže dodat tvrdé napětí. A bohužel, to opírání o DS je tam vyřešeno tak stupidně, že to opravdu může vygenerovat přetoky. Jedná se například o typ PIP5048MG. V tomhle typu ale na vstupu AC-DC charger není. Schválně se pak mrkni. V ČR bych ho moc nedoporučovat v tom režimu provozovat, jakmile si distributor všimne na elektroměru přetoků v registru, tak pošle škaredej dopis.

    • @martinfridrich5628
      @martinfridrich5628 3 роки тому +1

      @@obajer Ta funkce invertoru a vstupního napětí pouze z panelů je dána tím, že to celé funguje na H tranzistorovém můstku, tedy DC napětí musí být v takové výši, aby po vykrytí úbytku napětí na těchto tranzistorech bylo mírně vyšší než je napětí v síti (pozor ne od nuly , ale +-) při max. zátěži.

  • @tomas12912
    @tomas12912 3 роки тому

    Prosím Vás, měl bych pár dotazů. Kde je nejlepší nakupovat jednotlivé komponenty? Jaké panely se nejvíce vyplatí? Je lepší vzít drahé s garancí dlouhé životnosti a nízkého poklesu výkonu během 25 let, nebo raději levnější s tím, že možná bude do té doby něco lepšího?

    • @obajer
      @obajer 3 роки тому +6

      U komponent (jako třeba měniče) je to vždy podle toho, jakou značku si vyberete. Nejlepší ceny totiž mají tam, kde prodávají jen jednu nebo dvě značky. Jak má obchodník v nabídce 10 značek měničů, tak nikdy nemá dobré ceny. Takže bych doporučil si nejprve naplánovat co chcete, vybrat si nějaké komponenty které budou mít potřebné funkce a dobré parametry a teprve pak se pobavit na diskusních fórech (např solarforum cézet) kde na to mají zrovna dobrou cenu. Rozhodně se vyplatí vše pořádně promyslet, rozdíly mezi užitnou hodnotou výrobků jsou totiž obrovské.
      Pozor také na to, že pokud chcete mít hybridní FVE přifázovanou k síti, tak při svépomocné stavbě narazíte na legislativní obtíže, viz některé z komentářů níže, co vše je potřeba doložit.
      S panely je to takto: Amorfní/Thinfilm/CdTe fungují i při částečném zastínění, například větvemi, komínem, sloupem. Mají ale strašně malý výkon, nepraktické hodnoty napětí a vyžadují galvanicky oddělené střídače. Na stejný výkon spotřebujete 2-3x více těchto panelů, než u jiných typů. Takže NEBRAT.
      Monokrystaly mají nejvyšší špičkový výkon při přímém osvitu. Za škaredého počasí, když není vidět slunce, mají ale největší propad výkonu.
      Polykrystaly nemají tak velké špičkové výkony jako Monokrystaly, ale při škaredém počasí mají o 1-5% vyšší výrobu než Monokrystaly. Jenomže 5% z 10W jsou 2W, takže jestli panel při zatažené obloze dává 10 nebo 12W (místo 350W) je vlastně jedno.
      V praxi je to tak, že ať si vyberete Mono nebo Poly, tak roční výroba bude úplně stejná. Největší investice do inovací výrobci aktuálně dávají do Monokrystalů, takže v těchto panelech najdete ty nejlepší vychytávky jako třeba PERC, half-cut, 9-busbar, atd. Tyto panely se tedy dnes montují nejčastěji. Ideální je, si prostě přepočítat cenu za Wp a vzít takové Mono nebo Poly, které tu cenu mají nejnižší. Nejlevněji vychází vždy celá paleta, takže nebrat po kusech.
      Dnes (8/2021), se dobrá cena pozná tak, že panel stojí méně, než je desetinásobek jeho štítkového výkonu. Například 350Wp mono, half-cut, PERC za 2950 Kč vč DPH. Špatná cena je například 330Wp za 3690 Kč vč DPH nebo 400Wp za 7650 Kč. Právě výkon mezi 300-400Wp je dnešní sweetspot. Výkonnější panely už mají vysokou cenu za Wp.
      Ohledně životnosti je dnes na každý nový panel záruka 25let na 80% výkonu. Brát špičkové panely, například SunPower Maxeon 400Wp, které mají záruku 25let na 96% výkonu se nevyplatí - jsou strašně předražené.
      Celá problematika je samozřejmě mnohem složitější a při stavbě či nákupu FVE je velký prostor pro fatální chyby. Proto bych doporučil se skutečně poradit na některém diskusním fóru, a nechat si vymluvit slepé uličky, které už prošli ti před Vámi :)

    • @tomas12912
      @tomas12912 3 роки тому +1

      @@obajer Moc Vám děkuji! Já se právě o panely již trochu zajímal a první jsem hledal ty s největší účinností. Sunpower a jejich tuším Maxeony nebo LG neon 2 měly úžasné parametry. Řekl jsem si super, ale pak jsem viděl cenu a byla až dvojnásobná, než za podobné parametry.
      Moc Vám děkuji za tu poučku s tou cenou. To je skvělé vodítko a je se alespoň čeho chytit.
      Já teď rekonstruuji starší dům z roku 1960. Všechno tu je ještě v hliníku a dávám vše do mědi. Chci si však připravit krky na FVE.
      Prosím Vás, k rozvaděči mi bude stačit ze sklepa (kde budou komponenty FVE) dotáhnout jeden krk o průměru 50 mm? Toto musím nutně nachystat, protože budu vylévat podlahy anhydritem a pak už to bude problém. Děkuju!

    • @obajer
      @obajer 3 роки тому +3

      @@tomas12912 zivot mne naucil, ze husich krku neni nikdy dost a ze je vzdycky nejlepsi namontovat 2x vetsi rozvadec, nez jaky si clovek mysli, ze bude maximalne potrebovat. Vzhledem k tomu, ze chranicka stoji par korun, tak pokud muzete, dejte dve 50mm. Realne ale bude skutecne stacit jen jedna. Vetsinou se vedou tyto kabely: 2x CYKY 5x6mm nebo 5x10mm. 2xUTP pro merici sondy (CT) nebo pro modbus elmer, 1xUTP pro pripojeni monitoringu na internet. To do 50mm kopoflexky date v pohode. Datove kabely by spravne nemely mit soubeh se silovymi, ale znate to - v realu to bez soubehu natahnout nejde.

    • @tomas12912
      @tomas12912 3 роки тому +1

      @@obajer Dobře. Tak ještě jednou děkuju a přeji, ať se daří!! :)

  • @jindrichskrla-podnikanisez140
    @jindrichskrla-podnikanisez140 2 роки тому

    Pokud je nejaké omezení dodávat 3.7kW na fázi, tak nevidim technicků důvod, proč bych nemohl mít měnič 3 faze třeba 20kW, který bude jen omezovat výkon do sítě. Systémy ongrid se běžně dělají tak, že do sítě nedodávají nic, a dodávají jen podle potřeby v domě.

    • @obajer
      @obajer 2 роки тому +2

      Technicky to opravdu není žádný problém, nastavit omezení exportu na určitou hodnotu, umí téměř každý střídač. Bohužel, potíž je na straně předpisů, konkrétně "Podmínky připojení k distribuční síťi, příloha číslo 4". Díky tomuto dokumentu je rozhodnutí, jestli Vám toto softwarové omezení výkonu bude při připojování mikrozdroje uznáno nebo ne, zcela v rukou distributora elektřiny (ČEZ, EG.D, PRE).
      Jinými slovy - v techice problém není. Je to v předpisech.

  • @vaclav_benes
    @vaclav_benes 3 роки тому

    super

  • @jakubsevcik733
    @jakubsevcik733 2 роки тому

    super prezentace!

  • @richard10cz
    @richard10cz 2 роки тому

    Dobrýden, mám na výběr baterie Risen/Syl HV3700 HomeEES 11.1kwh 5500 cyklů nebo PylonTech H48050A 12kwh 4000cyklů, cena je stejná, mohl byste mi prosím doporučit, kterou zvolit? díky

    • @richard10cz
      @richard10cz 2 роки тому

      Ještě bych k tomu dodal, že Risen je NCM a Pylon lithium LifePO4

    • @obajer
      @obajer 2 роки тому +1

      @@richard10cz Právě. Risen je jedna z mála značek, které mají odvahu nabízet pro domácí FVE Liion (druhý je třeba BMZ), všichni ostatní výrobci nabízejí raději bezpečnější LiFePO4. Akorát pozor na to, že Risen vs H48050 jsou úplně jiné form-factory. Risen je designová krabice ve stylu botníku, který neurazí ikdyž ho budete mít vystavený třeba v předsíni. H48050 jsou baterky do racku, které by kdekoliv jinde než v technické místnosti nebo v garáži působili jako pěst na oko. Osobně bych sáhnul raději po bezpečnějším Pylontechu, který se u nás také déle prodává a navíc lze škálovat až do obrovských kapacit. Risen HV3700 má strop kapacity 22kWh, což ale spoustě lidí bude úplně stačit.

    • @obajer
      @obajer 2 роки тому +1

      PS: Pokud jde o ty cykly, tam bych specsheetům výrobců moc nevěřil. Respektive, každý si pro ten počet cyklů stanovil jiné podmínky a metriky, takže pro srovnání to nemá moc velkou vypovídací hodnotu. Když už, tak vždy porovnejte, kolik cyklů umí za stejných podmínek ta která konkrétní chemie - na což lze občas najít nezávislé studie a grafy od výzkumníků.

  • @alien105cz
    @alien105cz 2 роки тому +1

    Mam dotaz lze připojit do čez sítě victrony 3x 5000 ??? Dekuji 👌👌

    • @obajer
      @obajer 2 роки тому +2

      1) V režimu "výrobna s licencí ERÚ" je to bez problémů.
      2) V režimu "mikrozdroj do 10kWp bez licence ERÚ" nelze zaručit. Některé firmy tvrdí, že jim takto žádost o připojení do DS prošla, jiné že to nejde. Takže evidentně je to case-by-case.
      Někdy příští rok by to mělo jít i v tomto režimu bez problémů, projde-li představená změna Energetického Zákona a souvisejících předpisů, která má limit mikrozdroje navýšit výrazně nad 10kW.

    • @alien105cz
      @alien105cz 2 роки тому

      @@obajer Jo super moc diky hodně lidí právě říkalo že to někde schválili a spousta lidí říká zase že to neschválili záleží to jak zrovna distributor to posoudí kdo tam je s tím razítkem za stolem. Mám elektrickou Konu jednofázovou takže potřebuju do tý jedny fáze narvat aspoň minimálně 3,6 kW už budu mít 10 kw fotovoltaiku.👌👌

    • @alien105cz
      @alien105cz 2 роки тому

      @@obajer Diky moc za info je neco jineho nez 3x Victron ktery umi posilat do jedné faze aspon 4kw pro stale nabijeni EV aspon 3,6 kw? Diky

    • @obajer
      @obajer 2 роки тому +2

      @@alien105cz Tohle je lepší prodiskutovat například na www.solarforum.cz. Nabíjení EV z FVE již řešila spousta lidí, takže možných řešení je hned několik. Pravda ale je, že standardní 10kWp FVE stejně nemá dostatečný PV výkon na to, aby mohla EV nabíjet několik hodin maximální rychlostí. Takže pokud vím, tak většina lidí to nabíjí většinou jen 3x 230V 10A, což je necelých 7kW. I tak si wallbox často "sáhne" do domácí baterky, protože dodávat delší dobu 7kW PV výkonu už je na 10kWp FVE hodně.

  • @peterlesoto555
    @peterlesoto555 Рік тому

    👍

  • @pavelmicka5036
    @pavelmicka5036 2 роки тому

    Dobrý den, můžu se zeptat jaký typ střídačů máte?

    • @obajer
      @obajer 2 роки тому +1

      Ty zelene krabice? To jsou Voltronic InfiniSolar 5K Plus. Jednofazove hybridy s moznosti ostrovniho provozu a s podporou skalovani vykonu pomoci paralelniho spojeni. Ale nedoporucuju - v dnesni dobe uz se daji sehnat mnohem lepsi typy. InfiniSolary maji prilis velkou vlastni spotrebu.

    • @pavelmicka5036
      @pavelmicka5036 2 роки тому

      @@obajer Děkuji za odpověď

    • @obajer
      @obajer 2 роки тому

      @@pavelmicka5036 jestli vybirate neco pro ostrov, tak zkuste Victron Multiplus, Studer XTH, pripadne levny Axpert.

  • @NnetTucnak
    @NnetTucnak 2 роки тому

    Cože? kod má elektřinu za 3,50? :D :D To chci a nebudu stavět FVE

  • @davidkopecky8924
    @davidkopecky8924 3 роки тому +1

    Proč by se nednalo vyrobyt obří baterie z litia která by byla bezpečnější než jaderná elektrárna.

    • @obajer
      @obajer 3 роки тому +1

      Taková baterie by se vyrobit dala, jen se do toho někdo musí pustit. Trochu rozdíl je také v tom, že zatímco jaderná (nebo jiná) elektrárna energii vyrábí, tak lithiová baterie energii pouze skladuje. Do nákladů se tak musí započítat jak baterie, tak i další zařízení na samotnou výrobu energie (fotovoltaické panely, větrné turbíny atd.) Na dlouhodobé ukládání energie ale vychází u baterií špatná ekonomika. Přečerpávací elektrárna nebo setrvačník budou jako dlouhodobé úložiště vždy vhodnější / levnější než baterie. Výhodou baterie je to, že energie je dostupná okamžitě a v plném výkonu, takže se hodí spíše na krátkodobé vyrovnání špiček a menší kapacity.

    • @Mike-kr5dn
      @Mike-kr5dn 3 роки тому

      @@obajer Souhlasím, ale baterie ve větším měřítku vychází levněji než přečerpávací VE.

  • @lofaslofas4834
    @lofaslofas4834 3 роки тому

    teslacek :D

  • @martinrausa6900
    @martinrausa6900 2 роки тому

    napätie niesi schopný zmeniť na prúd ? WTF ?

    • @ondrej.bacina
      @ondrej.bacina  2 роки тому +1

      No jasně, třeba tak, že připojíte k napětí odpor a tím vyrobíte proud podle Ohmova zákona: I=U/R. Uvnitř MPPT obvodu na vstupu fotovoltaického střídače to ale funguje trochu jinak, není tam odpor ale pomocí PWM modulace MPPT hledá bod optimální impedance vůči panelům. Ten, ve kterém bude U-I charakteristika dávat nejvyšší součin U*I, tedy výkon.
      V příkladu z videa jde ale o to, že konvertovat stejnosměrné napětí z panelů na střídavý proud o přesně dané frekvenci 50Hz, o sinusovém průběhu, při napětí 230V, bez ohledu na příkon připojené zátěže je velmi obtížné. Proto není možné vyrábět tento střídavý proud pokud ke střídači není současně připojena také veřejná distribuční síť, o kterou se střídač takzvaně "opře". Nebo, není-li ke střídači připojena baterie, která slouží jako vyrovnávací buffer. Napětí na panelech tedy máte, ale nejste schopen jej konvertovat na použitelný a kvalitní střídavý proud.
      PS: Jestli Vás problematika zajímá, mrkněte i na další videa z playlistu "Fotovoltaika". Díky :)

  • @Tomasdj1
    @Tomasdj1 2 роки тому

    Pokud mají v USA 1 fázi na dům, jak pak roztočí 3-fázové motory v domácnosti? 👀🤨😂

    • @obajer
      @obajer 2 роки тому +2

      Stroje s třífázovými motory USA domácnosti moc nepoužívají. Například RD tam staví často ze dřeva, takže na stavbách nebývá klasická míchačka, ale základovou desku vyleje automix a drobnosti si pak řemeslníci domíchají "vrtačkou" v kýblu. Když už má doma někdo silnější stroj, tak bývá často poháněn spalovacím motorem. To platí třeba pro pily nebo i ty míchačky, když už. Pokud by nějaký majitel RD chtěl, tak může třífázovou přípojku mít, problém to není, ale většinou mají buď jednu fázi 120V AC nebo takzvané split-phase zapojení, což jsou dvě fáze proti sobě, které dělají dohromady 240V AC. Split-phase 240V AC se tam používá třeba na tepelná čerpadla, sušičky prádla atd. Komerční a průmyslové nemovitosti v USA třífázovou přípojku mají.

    • @Tomasdj1
      @Tomasdj1 2 роки тому +1

      @@obajer mockrát děkuji za obsáhlou odpověď 🙂 hned jsem zase o trochu chytřejší.

  • @tomas12912
    @tomas12912 3 роки тому

    No nic. Stěhuju se do Ameriky 😂

  • @davidkopecky8924
    @davidkopecky8924 3 роки тому

    Nebo rodinné kamna které by Ohřival vzduch ve sklepě.Teplý vzduchu by byl hnán trubkama do všech místností prosturů.

  • @martinnechvatal6002
    @martinnechvatal6002 3 роки тому +1

    2:50 Napětí konvertovat na proud? Ale ale ale......

    • @obajer
      @obajer 3 роки тому +2

      Ale jiste :D napeti lze konvertovat na proud za pomoci Ohmova zakona. Napeti je jenom potencial, ktery konvertujete na proud tim, ze jej pripojite k odporu. Pak plati, ze I = U / R. Ale to urcite znate...

    • @martinnechvatal6002
      @martinnechvatal6002 3 роки тому +1

      @@obajer Ano pokud to řeknete celé tak je to v pořádku, ale z videa to vyznělo tak že vyrobím pouze napětí které přivedu do měniče který napětí konvertuje pouze na proud.

    • @obajer
      @obajer 3 роки тому +5

      @@martinnechvatal6002 Máte pravdu, mohl jsem ten přerod napěťového potenciálu z panelů přes MPPT vstup a měnič směrem do AC výstupu vysvětlit detailněji a neodbývat to tak rychle. To je tím, že v odpovědi Ondrovi Bačinovi jsem se soustředil na ten hlavní problém: že prostě udělat FVE, která nebude mít baterii a nebude připojena ani do distribuční sítě a přesto bude spolehlivě napájet spotřebiče na 230V AC nelze. Je tam problém udržet kvalitu výstupní sinusovky, její napětí, proud a frekvenci. A další problém je, kam s vyrobenou energií, která už je připravená ve výstupním bloku měniče, ve chvíli kdy uživatel odpojí AC zátěž. Na tyto stavy je potřeba buffer, takže buď baterie, distribuční síť nebo alespoň kondenzátor s kapacitou několika Faradů. A MPPT vstupy měničů zase neumí reagovat tak rychle, aby dokázaly posouvat pracovní bod na U/I křivce panelů v reálném čase podle toho, kolik výkonu zrovna potřebuje zátěž připojená na AC výstup měniče.

    •  3 роки тому +3

      @@martinnechvatal6002 Ne ne, takhle jste to pochopil z videa jen Vy :) Respektive jen Vy jste si chtel rejpnout :) Elektrikar vi o cem Ondra mluvil a lajk si toho absolutne nevsimne a necha ho to chladnym.

    • @martinnechvatal6002
      @martinnechvatal6002 3 роки тому

      @ Možná právě pro to že nejsem absolutní lajk ani kovaný elektrikář. Jsem mechatronik, který se tomu více jak 15let nevěnuje. Takže někde na pomezí a toto tvrzení které jsem zmínil mě zarazilo. Nicméně s panem Bajerem jsme si toto tvrení vysvětlili a těším se na další díl. Do nikoho nerýpu, vážím si takovéto osvěty a věcných diskuzí.

  • @jangieraczka9326
    @jangieraczka9326 2 роки тому

    Vždyť v tý americe museji mít tak 4x větší průřezy vodičů když ty výkony tahají po jedné fázi ? Všechno musí být dimenzované na o hodně větší proudy.

    • @obajer
      @obajer 2 роки тому +1

      Jo, mají. Stačí se kouknout do nějakého amerického rozvaděče - hlavní přívod už nevypadá jako kabel, ale spíš jako trubka :) Proto také tahají napětí několik kV skoro ke každému baráku a transformátor je na sloupu na ulici. Pro pračky, sušičky a bojlery mají speciální zapojení 240V split-phase. Mají k tomu i speciální zásuvky, do kterých nejdou zapojit běžné 120V spotřebiče.

    • @jangieraczka9326
      @jangieraczka9326 2 роки тому

      @@obajer šílený :-)

    • @jirijezek8480
      @jirijezek8480 25 днів тому

      Amerika - země neomezených možností 😅 Bohužel to nestihli včas předělat.