Cheap welding machine after 4 months.

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 6 вер 2019
  • My experience after 4 months of using a cheap MIG / MAG welder - GMAW
    What are the lowest parameters of this welder and what are the biggest?
  • Наука та технологія

КОМЕНТАРІ • 156

  • @tomraider7390
    @tomraider7390 3 роки тому +7

    Merytoryczny wykład, szacunek, prosimy o więcej. pozdrawiam.

    • @topidrut1
      @topidrut1  3 роки тому +2

      Teram mam tydzień spawania wyjazdowego. Mam nadzieje po powrocie caś pomontować na YT bo materiałów przybywa ale są nie zmontowane. Dziękuję. Miłego dnia!

  • @PiotrT-ue1jw
    @PiotrT-ue1jw 3 роки тому +6

    Wreszcie ktoś to wszystko łopatologicznie i sensownie wyjaśnił. Łapka w górę i sub leci :)

    • @topidrut1
      @topidrut1  3 роки тому +1

      To co się dowiedzaiłeś z tego filmu?

    • @PiotrT-ue1jw
      @PiotrT-ue1jw 3 роки тому +1

      @@topidrut1 na razie w sumie nie mam jeszcze własnej spawarki i nie wiedziałem co to czterotakt czy synergia. Sam kiedyś się zastanawiałem się nad jakimś chinczykiem, ale który wybrać to nie wiedziałem. Nie wiedziałem czym się różni markowa spawarka od chińczyka. Bardzo dużo fajnych informacji przed kupnem.
      Na razie jeszcze mieszkam w bloku, ale za jakiś czas planuje dom z własnym warsztatem. Chciałem przy okazji kupić migomat i na nim trochę pospawać. Planowałem. Wydać tak Max 3 tysiące na jakiś. Piran kiedyś spawał patonem, w sumie spodobał mi się. Najgorzej zacząć bo człowiek nie wie co kupić.

    • @topidrut1
      @topidrut1  3 роки тому +3

      @@PiotrT-ue1jw | O synergii myślę osobny odcinek zrobić bo jest to hasło reklamowe nie za bardzo zrozumiałe dla ludzi. Mogę Ci zdradzić że jest szansa na moim kanale na niezależną recenzję Patona. Mam już materiał nagrany o przyłbicach znanej marki ... czeka na montaż. Ponieważ jest spore zainteresowanie mam zamiar zgłaszać się do dystrybutorów różnych marek o wypożyczenie sprzętu i nagrywać niezależne recenzje bez sponsoringu podobnie jak Kuba Klawiter na Tech Week

    • @lukki9314
      @lukki9314 3 роки тому +2

      @@topidrut1 czekam na odcinek o synergii okiem praktyka bo w reklamach no to wiadomo. Pozdrawiam

    • @topidrut1
      @topidrut1  3 роки тому

      @@lukki9314 ok

  • @grzegorzrafalski6333
    @grzegorzrafalski6333 5 місяців тому

    Super już obserwuje i słucham.

  • @mariuszdabek2396
    @mariuszdabek2396 3 роки тому +3

    Super filmik. Naprawdę szacunek da Ciebie chłopie że coś takiego dodałeś. Sam planuje coś kupić do prac domowych i żeby uzyskać jakieś konkretne informacje dla kogoś kto chce sobie w domu pomajsterkowac to tragedia. Chciałem wydać do 2 tyś na migomat i ewentualnie spawarke MMA. Ale spróbuję na początek tej 😉. Udzielasz bardzo dużo informacji więc poczytam komentarze i później ewentualnie podpytam. Robisz super robotę 👍

    • @topidrut1
      @topidrut1  3 роки тому

      Dziękuje. Niedługo powinny pojawić się nowe filmy. Cały czas próbuję uchwycić łuk spawalniczy żeby go ładnie pokazać i już jest całkiem dobrze. Miłego dnia.

  • @MAGNUMvideoprezentacje
    @MAGNUMvideoprezentacje 11 місяців тому

    Fajny film, czekamy na jakieś nowe materiały! 😊😊

  • @stronatube1597
    @stronatube1597 2 роки тому

    Fajny wykład, a co byś powiedział o Mig/Mag Proxus 250C. Chciałbym się dowiedzieć czy to dobry wybór do spawania cienkich blach i grubych profili 5mm-10mm. Pozdrawiam

    • @topidrut1
      @topidrut1  2 роки тому

      Wg opisu brzmi pięknie. Nie miałem w rękach więc tylko opis ze strony podlega ocenie.

  • @jarosawgromadzki8556
    @jarosawgromadzki8556 3 роки тому +1

    Film konkretny. Dobrze wszystko tłumaczysz. Więcej takich filmów. Jak się teraz sprawdza ta spawarka?

    • @topidrut1
      @topidrut1  3 роки тому +1

      W kolejnej firmie spawa wydechy. Drut 0.6 CO2. Jako spawarka zastępcza bo ich spawarka jest w serwisie. Po wymianie palnika (taki jak w mojej) okazalo się ze zaworek w rączce nie domyka gazu. Dziękuję,miłego dnia!

    • @jarosawgromadzki8556
      @jarosawgromadzki8556 3 роки тому

      @@topidrut1 Może kiedyś zrobisz film dla początkujących spawaczy na co zwrócić uwagę no i ogólnie taki instruktażowy jak ustawić itp. Coś podpowiesz ciekawego 😉. Pozdrawiam...

  • @lesnyobserwator1288
    @lesnyobserwator1288 4 роки тому +2

    Witaj ! :) Mam dwa pytania.
    Jak prawidłowo ustawić reduktor na butli z CO2, mam taki z dwoma zegarami, i dwoma pokrętłami, jedno duże od spodu, drugie mniejsze z boku przy rurce, w którą wpięty jest wężyk idący do spawarki. Szukałem już na różnych kanałach, ale jakoś nic konkretnego nie mogę znaleźć :)
    Sprawa numer dwa- jak używać pokrętła o nazwie "indukcyjność"? Jak, i według czego dobierać jego ustawienie ?
    Dopiero zaczynam przygodę z metodą MIG, wcześniej miałem styczność tylko z MMA, więc jestem jeszcze trochę "zielony" ;)
    Pozdrawiam serdecznie :)

    • @topidrut1
      @topidrut1  4 роки тому +5

      To duże pokrętło to śruba reduktora i ustala się za jej pomocą ciśnienie ale ... ponieważ w takim reduktorze jest zwężka to od tego ciśnienia zależy prędkość wypływu gazu. Patrząc na zegar bliżej węża do spawarki i przy włączonym wypływie gazu tak kręcimy tym pokrętłem aby uzyskać odpowiednią wartość. Kiedy gaz przestaje lecieć ciśnienie nieco wzrasta(dlatego reguluje się kiedy gaz wypływa). Drugie pokrętło to prawdopodobnie zawór odcinający czyli kiedy nie chcemy pobierać gazu to go zakręcamy wtedy można odpiąć węża nie zakręcając butli. Generalnie butle zawsze zakręcamy po spawaniu. Warto też czasem sprawdzić szczelność układu czyli po zakończeniu spawania zakręcić butlę i obserwować co się dzieje z ciśnieniem. Powinno być długo takie samo kilka godzin lub dni. Jeśli ciśnienie spada szybko to znaczy w kilka minut lub sekund to szukamy nieszczelności i ją usuwamy, szkoda gazu. Indukcyjność zmienia charakter łuku, mała indukcyjność to twardy łuk więcej odprysków ale węższe i głębsze wtopienie, duża indukcyjność to miękki łuk mniej odprysków szersze wtopienie i płytsze.

    • @lesnyobserwator1288
      @lesnyobserwator1288 4 роки тому +2

      @@topidrut1 dziękuję za odpowiedź:) dużo mi ona wyjaśniła :)

  • @robertchabasinski7225
    @robertchabasinski7225 2 роки тому

    Jaki byś radził wybrać migomat, BESTER 190c multi bo marka i dostępny serwis ? czy morze coś bardziej egzotycznego typu ,IDEAL, magnum, szerman itp. w podobnych pieniądzach ale niby z lepszymi osiągami przynajmniej na papierze? Mo zakresach do 200a.

  • @wiruskorona1504
    @wiruskorona1504 3 роки тому

    Czy próbowałeś spawać gołym drutem bez gazu , można by sprężynę razem z całą dyszą zdemontować a sczepianie prętów ogrodzenia nie stawia wymagań wytrzymałościowych.

    • @topidrut1
      @topidrut1  3 роки тому

      Poprawiłeś mi chumor. Celowo nigdy alecwystarczy nie odkręcić gazu na butli i taka pruba wychodzi w tamach niespodzianki... Żeby coś się połączyło musi być metalem a w takich warunkach stal batdzo szybko się utlenia... krótko nie ma szans!

  • @dawid1082
    @dawid1082 3 роки тому

    10 lat temu kupilem esab C170. Przez te 10 lat padł tylko potencjometr od posuwu drutu. Koszt nowego-50 groszy. Jedyna jego wada to ciężar, bo to transformator. Spawa blaszki od 0,5 mm. Prosta nie do zakatowania spawara. Ostatnio i aluminium pospawalem, choć trzeba bylo wygrzać materiał.

  • @The_wild_wolfWildcraft
    @The_wild_wolfWildcraft 4 роки тому +1

    Witam chciałbym wykorzystać tę spawarkę do spawania karoserii z blachy 0.8 do 1.0.Chodzi mi o to czy nie będzie ona przepalać blachy aczkolwiek może udało by się nawet zrobić spoinę zamiast punktowo.Posiadam MiG ale jest stary i transformatorowy i jest męka bo już pluje albo przepala takie blaszki on już tylko spawa grubsze więc czy polecasz taki model do 1500zł MiG?i czy lepsze są te które mają jedną funkcje a nie np.3w1 bo jak to mówią jak coś jest do wszystkiego to jest do niczego, jeśli mogę prosić o filmik na którym byś pospawał blaszki 0.8 byłbym wdzięczny dziękuję i pozdrawiam

    • @topidrut1
      @topidrut1  4 роки тому

      Od strony niskich parametrów jest bardzo dobrze bez problemu zespawasz blaszkę 0,8 ale punktowo. Może przy odrobinie wprawy krótkie spoiny. Mimo tego że to chińczyk jest ok do takich zastosowań czego nie da się powiedzieć o tanich spawarkach transformatorowych (to trochę bardziej obszerny temat bo są dobre spawarki na tradycyjnym transformatorze ale raczej 3 fazowe). Nie mam takiej blachy mam 0,5 może uda mi się coś wrzucić. Jeśłi tylko nie płacisz ekstra za dodatkowe wyposażenie do tych pozostałych dwóch metod to ok. To w zasadzie tylko przełącznik na obudowie te dodatkowe metody... oprócz elektrody otulonej to raczej mało przydatne. W takim budżecie na pewno coś co będzie spawać da się kupić. Warto wspomnieć ze ta z filmu ma aluminiowy przewód w palniku!!! To nie sprzyja trwałości ale działa więc jak ktoś mało używa to nawet może posłużyć dość długo. Jeśli nie chcesz najtańszego i coś tym zarabiasz to kup spawarkę z eurozłączem do palnika.

    • @topidrut1
      @topidrut1  4 роки тому

      Tutaj jest filmik specjalnie dla Ciebie.
      ua-cam.com/video/ssII7abFe40/v-deo.html

    • @zbigniewmietlicki9083
      @zbigniewmietlicki9083 2 роки тому

      Metoda MAG 135,136 cienkie blaszki pospawasz fajnie tylko z góry na dół jak to mówią spawacze,TIG bardziej odpowiedni

  • @goodmovies3655
    @goodmovies3655 3 місяці тому

    Cześć! Czy Twoim zdaniem ta spawarka nada się dla amatora próbującego swoich sił z początkami blacharki samochodowej? Chciałbym zacząć od wspawania progów i błotników. Z góry dziękuję za odpowiedź.

    • @topidrut1
      @topidrut1  3 місяці тому +1

      Tak. W tym celu pożyczyłem koledze który robi blacharkę i spawarka była ok

  • @kubax9110
    @kubax9110 4 роки тому +3

    Kolego mam pytanko.
    Naszukałem się spawareczki czytając opinie itp itd. Ponoć fajnym wyborem jest Magnum MIG 208 MMA aallee mam problem następujący.
    Mam zabezpieczenie zasilania w garażu C16A A jak miałem B16 to migomat kolegi właśnie taki marketowy (flora dekatech) wywalał mi bezpieczniki. Po zmianie zabezpieczenia na C16A już tego problemu nie ma. Bardziej chciałbym Magnum MIG 208 MMA bo ma odłączany przewód i metalowy podajnik ale on ma wymagane zabezpieczenie zasilania 25A według specyfikacji i szukając dalej natrafiłem właśnie na tą spawarke z Twojego filmu tj Magnum MIG 170.
    Co myślisz o tej sytuacji?
    Pozdrawiam

    • @topidrut1
      @topidrut1  4 роки тому +1

      Każda spawarka pobiera prąd z sieci adekwatny do prądu spawania więc spawając na podobnych parametrach będzie działać tak jak ta od kolegi. Inna sprawa to to że są spawarki z pfc i wtedy pobierają mniejszy prąd z sieci a spawają takim samym prądem (to nie magia tylko ten dodatkowy prąd krąży między spawarką a elektrownią i wybija zabezpieczenie ale nie jest liczony przez licznik i nie jest wykorzystywany do spawania po prostu płynie sobie tam i z powrotem bez celu_. Tu jest przykład spawania z pfc i bez ua-cam.com/video/EBcDJn87ZMg/v-deo.html. Widać tu że spawarka bez pfc chce pobrać prąd ok 20 A przy maksymalnych parametrach spawania a ta z pfc nie chce wziąć więcej niż 16 co z resztą deklaruje i zachwala producent. W obecnej ofercie można znaleźć "tanie" spawarki z pfc to znaczy chińskie spawarki. Spawarką z pfc będziesz mógł spawać wyższym prądem przy tym samym zabezpieczeniu sieci. Bez tego też da się spawać tylko jak producent deklaruje zabezpieczenie 25A to trzeba się liczyć z tym że pełnych parametrów nie osiągniesz na twoich 16 A bezpieczniku tylko mniejsze.

    • @kubax9110
      @kubax9110 4 роки тому

      @@topidrut1 Dziękuję bardzo za szybką odpowiedź. Dzwoniłem też do dystrybutora spawarek magnum i powiedział że do MIG 208 MMA bezpiecznik C16 będzie ok i żebym mu zaufał A jak nie będzie działać to mogę spawarke oddać bez problemu

    • @topidrut1
      @topidrut1  4 роки тому

      @@kubax9110 To jak już kupisz i przetestujesz to daj znać jak poszło. Na pewno jest to lepszy wybór niż ta najtańsza bo ma eurozłącze czyli też ma elektrozawór do gazu i solidniejszy podajnik. Zastanawia mnie tylko opis pokręteł... Prędkość podawania drutu jest odpowiedzialna za prąd (przy tym samym napięciu) więc dziwi mnie podpis drugiej gałki prąd spawania. Pewnie będzie tak jak w tej 170 że to pokrętło prąd spawania to tak naprawdę zmienia napięcie.

    • @kubax9110
      @kubax9110 4 роки тому +1

      @@topidrut1 tam jest przełącznik między MMA i MIG, do tego dwa osobne pokrętła do MIG i MMA, prędkość podawania drutu jest z prawej strony . A tutaj znalazłem ciekawy filmik o Magnum MIG 208 MMA
      Obejrzyj film „Magnum Mig 208 :)” w UA-cam
      ua-cam.com/video/95wUHd3Y4YY/v-deo.html

    • @topidrut1
      @topidrut1  4 роки тому

      @@kubax9110 Też go znalazłem, daj znać po testech.

  • @tomekjodowska7177
    @tomekjodowska7177 2 роки тому +1

    W instrukcji tej spawarki jest napisane, że można spawać aluminium. Jest w niej niebieski przewód, chyba niewymienny. Czy on nadaje się do spawania aluminium, jeśli tak to czy trzeba wymienić rolkę?Może lepiej kupić sobie za 200 zł uchwyt tig? Jak Pan uważa?

    • @topidrut1
      @topidrut1  2 роки тому

      Zakup uchwytu Tig co by miał dać? Powinien być wkład z "plastiku" teflonu. Da się go wymienić. Do prób powinno wystarczyć to co jest wkład i rolki.

    • @tomekjodowska7177
      @tomekjodowska7177 2 роки тому

      @@topidrut1 Bardzo dziękuję za radę.

  • @mateusztutaj4393
    @mateusztutaj4393 6 днів тому

    Witam serdecznie super filmik i pomocny. Mam pytanie do pana ile bolców ma wtyka bolców pod gniazdo siłowe 400 v ?

  • @Lewy1122pl
    @Lewy1122pl 3 роки тому +1

    Witam, zamierzam nabyc polautomat do spawania profili na plotki, czasem konstrukcje z profili o ściankach 4mm, czy też blachownice, płaskowniki gr 10mm ale też cienkie blachy. Zastanawiam się czy ideal lub Magnum około 200a dadzą radę. A nie chciałbym wydawać 1500 czy 2000zl na spawarkę, która nie będzie używana codziennie tylko kilka razy w roku. I chciałbym jeszcze wiedzieć czy można zrobić przedłużkę przewodu spawalniczego lub masowego kupując przewód miedziany o odpowiedniej grubości i wtyczki euro? Czy jak taki przewód Będzie dłuższy okół 5-6 m to nie będzie się gorzej się spawalo? Pozdrawiam

    • @topidrut1
      @topidrut1  3 роки тому +1

      Nawet ten z filmu da radę bo i 6mm blachę zespawa. Pytanie czy można to robić dłużej i mniej wygodnie za niższą cenę (hobby lub okazjonalne projekty) czy chcemy zarabiać pieniądze? Każda złotówka powyżej tej najtańszej przekłada się na wygodę i funkcjonalność ale te same rzeczy powiedzmy do 4, 6 mm pospawasz. Przedłużać można i da się przewód masowy. Te najtańsze spawarki mają aluminiowe przewody!!! Dość szybko się uszkadzają (łamią się) szczególnie masowy (w palniku jeszcze działa). Czyli kabel masowy będzie trzeba kupić np. 5m i to dobrze z mocną klamrą albo ściskiem a to kosztuje. Te krokodylki oryginalne ze spawarki ... brak słów. Palnika się nie przedłuża kupuje się gotowy dłuższy ale ... nie za długi bo podajnik z najtańszych spawarek może mieć problem z przepchnięciem. Wydaje mi się że dla Ciebie mogła by być dobra najtańsza spawarka z euro złączem z 3m palnikiem a jeśli to za mało to przy zakupie wymienić na 4 ... tylko czy podajnik przepchnie ten metr więcej... tego nie wiem powinno się udać jak nie będzie zanadto poskręcany. 5m palnik mig to bym raczej się nie łudził że zadziała na podajniku jedno czy dwu rolkowym (chodzi o ilość rolek napędowych, w tej najtańszej jest jedna drugie kółko to tylko docisk/łożysko i nie przekazuje napędu). W profesjonalnej spawarce mam palnik 5m ale podajnik jest 4 rolkowy a silnik w podajniku jest wielkości litrowej coli. Jako ciekawostka powiem że w przemyśle stosuje się nawet bardzo długie przedłużacze ale... one mają napęd dodatkowy który ciągnie drut ze spawarki i kosztuje to tyle co cały sprzęt w amatorskim warsztacie. Jak coś nie napisałem to pytaj.

    • @Lewy1122pl
      @Lewy1122pl 3 роки тому +1

      @@topidrut1 ok dzięki za spostrzeżenia. W sumie już mam na oku 3 migomaty z osprzętem, ale do końca nie mogę się zdecydować... To 1. allegro.pl/oferta/spawarka-migomat-mig-200-igbt-mma-zestaw-mag-200a-9138764203
      2.
      allegro.pl/oferta/spawarka-migomat-zestaw-mig-mag-200-mma-2w1-flux-8749814771
      3.
      allegro.pl/oferta/spawarka-migomat-magnum-mig-160-mini-mma-zestaw-9688170635
      Prosiłbym o rzucenie okiem która jest pod względem parametrów lepsza i będzie wygodniej się nią spawac. Ta ostatnia trochę mniejszą i drut tylko 1kg ale wydaje mi się że to nie aż taki problem.

    • @topidrut1
      @topidrut1  3 роки тому +1

      ​@@Lewy1122pl Z tego co przedstawiłeś ja bym wybrał www.ceneo.pl/60697101#crid=369857&pid=21026
      Weldman ma mniejszy prąd dla cyklu 60% 170A (z takim prądem można spawać 6 minut na 10minut) Ideal ma 60% 200A - trzeba pamiętać że to jest deklaracja producenta i może nie być tak jak zadeklarowali - cokolwiek by ktoś nie pisał to są spawarki amatorskie ale to już wiesz i takiej szukasz. Magnum mini według mnie to za mało dla Ciebie. Małe szpulki i niski prąd (cykl pracy mały) 60% 160A. Tylko Ideal ma gniazdo ISO i w zestawie 3m palnik i jest duża szansa że ma miedziany przewód w palniku. Wygrywa Ideal. Zastanowiłbym się na przyłbicą bo te maski z zestawu to ... nawet dziecku twarzy nie zakrywa co dopiero mówić o głowie.

    • @Lewy1122pl
      @Lewy1122pl 3 роки тому +1

      @@topidrut1 ok, dzięki za konkret. Też bardziej mi podpasowala ideal. A z tymi cyklami to różnie. Nie raz opis ma nijak do rzeczywistości. Ale mam nadzieję że będzie ok. Przyłbice też już mam ogarniętą. Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam

    • @topidrut1
      @topidrut1  3 роки тому +1

      @@Lewy1122pl Podziel się wrażeniami z zakupionej spawarki jak już trochę pospawasz.

  • @zachary8315
    @zachary8315 3 роки тому

    Co sądzisz na temat fronius transtig 1750 pulse do spawania głównie wydechów ze stali nierdzewnej?

    • @topidrut1
      @topidrut1  3 роки тому +1

      Nie miałem okazji pracować tą spawarką. Według opisu producenta do tego zastosowania jest bardzo dobrym wyborem. Zakres prądów jest dobry w górę i w dół, mikroszczepianie czyli spawanie prądem impulsowym o czasie trwania od 0,05s, puls - to się przydaje bardzo. Generalnie jest to bardzo dobra marka. W chińskich często jest problem z zajarzeniem łuku z większej odległości tu raczej tego nie będzie. Można pomyśleć nad palnikiem z obracaną główką i przewodem 8m jeśli to wydechy do samochodów 4m do pracy na stole. Masa nie musi być długa mi przeważnie 5m wystarcza.

  • @WormZes
    @WormZes 3 роки тому

    Hej, hej!
    Kupiłbyś ją dzisiaj? Może coś innego budżetowego?
    Poszukuję urządzenia, które posiada MiG i TiG w jednym.
    Głównie chodzi o karoserię i czasem może rury układu wydechowego. Pomożesz? :)

    • @topidrut1
      @topidrut1  3 роки тому +1

      Tak kupiłbym. Ona nie ma tiga. Teraz jest w warsztacie znajomego jako spawarka zastępcza bo ich jest w naprawie. Służy tam główne do spawania tłumików ze stali czarnej i dobrze się spisuje.

    • @WormZes
      @WormZes 3 роки тому

      @@topidrut1 na aukcji twardo piszą „Tig lift).
      Tak czy inaczej wezmę ją, bo chciałem bester za 1300zeta ale chyba nie warto.

  • @flejti
    @flejti 5 місяців тому

    Jaki migomat do ok 1000zl polecacie dla amatora?
    Priorytetem będzie kompaktowy wymiar, możliwość spawania drutem samooslonowym i najlepiej dodatkowo mma.
    Im mniej ustawień na których się nie znam tym lepiej.
    Co powiecie o Torrosach a konkretnie ich najtańszym modelu torros mig200 m2010, która ma rzekomo cykl pracy 20%.
    Czy da się taką spawarką pospawać aluminium?
    Chcialbym używać jej sporadycznie do auta, jakiegoś stojaczka, bramy itp

    • @topidrut1
      @topidrut1  5 місяців тому

      Ta z filmu jest teraz za 1100 i jest ok. (w opisie link). W tej cenie spawarki są bardzo podobne i jeśli nie jest to bezgazowa spawarka to każda będzie dobra

  • @ghostrecon4everphantoms374
    @ghostrecon4everphantoms374 3 роки тому +1

    Witam,chciałbym się dowiedzieć czy warto kupić Spawarka MIGOMAT inwertorowa MAGNUM MIG 190 MMA
    do spawania w domowym warsztacie?Jakies opinie

    • @topidrut1
      @topidrut1  3 роки тому

      To najtańsza opcja spawarki z euro złączem. Według mnie do domowego warsztatu jest dobra. To będzie trochę mocniejsza niż ta z filmu i z wymiennym palnikiem. Prawdziwe "gałki" a nie synergia to w tanich spawarkach plus. Można niezależnie wszystko regulować a już widziałem spawarkę w której nie dało się w trakcie spawania regulować napięcia ... bo nie i już.

    • @ghostrecon4everphantoms374
      @ghostrecon4everphantoms374 3 роки тому

      A jest jakaś lepsza w podobnej cenie,jak ten macalister z castoramyPółautomat spawalniczy MacAllister MIG/MMA/TIG 200 A

    • @topidrut1
      @topidrut1  3 роки тому

      @@ghostrecon4everphantoms374 Mam wrażenie że to jest ta sama spawarka tylko w innej obudowie. W filmie o półautomacie bez gazowym są pokazane identyczne spawarki w 5 kolorach... Jak ktoś ma fantazję to może sobie zamówić kontener takich spawarek ze swoim zdjęciem... W tym budżecie nie ma wielkich różnic.

    • @ghostrecon4everphantoms374
      @ghostrecon4everphantoms374 3 роки тому

      Dzieki za informację,kupie chyba tego magnuma

  • @emka4256
    @emka4256 4 роки тому +1

    Dzień dobry
    Po obejrzeniu Pana filmu na temat tej spawarki właśnie ja zakupiłem (dosłownie przed chwilą na aledrogo za 855)
    W związku z tym mam pytanie jaki drut samoosłonowy Pan poleca, będę spawać bardzo mało wiec nie będę kupować zestawu gazowego, widziałem film z porównania 5 drutów samoosłonowych i stwierdził tam Pan że wszystkie są porównywalne
    Czy po roku użytkowania potwierdza Pan to czy jednak wyłonił się jakiś lider wśród drutów?
    Jeszcze jedno pytanie laika, mianowicie czy kupując drut musze zwracać uwagę na typ rolki czy po prostu kupuje rolkę 5kg i będzie pasować do tej spawarki?
    W opisie do tej spawarki jest mowa o drucie grubości 0,8mm a czy np. Lincoln 0,9 będzie pasował, w teście był chyba właśnie taki wykorzystany jeśli dobrze pamietam?
    Pozdrawiam

    • @topidrut1
      @topidrut1  4 роки тому +2

      Rolka w środku jest na drut 0,6 i 0,8 ale to nie ma znaczenia dla 0,9 rolka 0,8 też dobrze podawała. Możesz kupić drut samo osłonowy 0,8 lub 0,9 i będzie dobrze raczej bym wybrał E71 T11 niż E71 GS bo ten GS jest do pojedynczych spoin dedykowany. Szpulka mała lub średnia nie ma znaczenia pół, jeden czy pięć kilogramów się zmieści 15 już nie. Generalnie drut samo osłonowy nie jest po to żeby nie kupować butli z gazem i reduktora tylko żeby spawać w warunkach gdzie osłona gazowa mogła by zostać zdmuchnięta. Wiem jednak że wiele osób ma w planach spawanie w warsztacie takim drutem właśnie dla tego że można pominąć zakup butli. Pamiętaj o odpowiednim wietrzeniu i maseczce FFP3 by chronić płuca. Zawsze spawaj w pełnym najlepiej bawełnianym ubraniu, rękawicach i pełnych butach. Dobrze pod przyłbicą/maską mieć okulary ochronne be ze spoiny może coś odprysnąć do oka. Koledze zdarzyła się taka sztuka tej spawarki że w palniku był nie do końca zaciśnięty kabel na oczku i to powodowało silne grzanie się palnika aż do stopienia wężyka od gazu. Po dokuci oczka było już ok. Pewnie to przypadek 1 na 1000 i dotyczy tych palników z zaworkiem nie tej konkretnej spawarki ale był. Miłego spawania napisz swoje wrażenia i co spawałeś jak już coś popracujesz nią.

    • @topidrut1
      @topidrut1  4 роки тому

      Drut możesz kupić dowolny są na tyle zbliżone parametrami w swojej grupie że to nie ma znaczenia jakiej firmy. Jedyna różnica to pomiędzy E71 T11 niż E71 GS.

    • @emka4256
      @emka4256 4 роки тому +1

      Topidrut dziękuje za obszerna odpowiedz, doceniam poświęcony mi czas, o rolkę zapytałem dlatego że wydawało mi się że występują różne mocowania i np. mała 0,5kg ma inną średnice otworu montażowego niż taka 5kg ale jeśli to wszystko jest uniwersalne to tym lepiej, a czy mogę kupić duża rolkę która wystarczy mi na cały rok czy lepiej kilka małych bo duża może stracić swoje właściwości po takim czasie?

    • @topidrut1
      @topidrut1  4 роки тому

      @@emka4256 Można dużą ale lepiej byłoby ją przechowywać w worku jak będzie dłuższy czas nie używana bo proszek może troszkę nawilgnąć a i sama powierzchnia drutu jak nie jest miedziowana to też morze zardzewieć. Może całą spawarkę do mocnego worka na śmieci na czas przechowywania... chyba że może być w ciepełku a nie w garażu.

    • @zbigniewmietlicki9083
      @zbigniewmietlicki9083 2 роки тому

      Spawanie drutem proszkowym wymaga zmiany biegunowości,nie każda spawarka ma taką możliwość,to tak dla przypomnienia

  • @baader40
    @baader40 2 роки тому

    Witam mam pytanie,spawarka bester z castoramy 1350 zł,3 w jednym(mig-mag,tig,mma.)Warto taką kupić?

    • @topidrut1
      @topidrut1  2 роки тому

      Jeśli głównym zastosowaniem ma być MIG/MAG to można brać pod uwagę takie urządzenia wielofunkcyjne. Nie nastawiał bym się na spawanie TIG czymś takim. Piszę ogólnie o tego typu niedrogich urządzeniach anie konkretnie o tej.

  • @damiangorski7173
    @damiangorski7173 3 роки тому

    Witam nada się ten migomat np. Do spawania tłumików cienkich blach?

    • @topidrut1
      @topidrut1  3 роки тому +1

      Tak. Na moim kanale są dwa filmy o spawaniu blach tą spawarką. ua-cam.com/video/ssII7abFe40/v-deo.html
      ua-cam.com/video/ndVVPx4hTiI/v-deo.html
      Powinny wiele wyjaśnić. Kolega który robi z blacharką preferuje jako gaz CO2 mówi że lepiej się spawa po rdzy jak się nie wyczyści. Ja wolę mieszankę argon+CO2 i czyścić materiał do błyszczącego metalu (czasem się nie da na samochodzie tak zrobić)

    • @damiangorski7173
      @damiangorski7173 3 роки тому +2

      @@topidrut1 okey dzięki obejrzałem filmik i od razu allegro spawarka kupiona dzięki Ci bardzo za szybka odpowiedz pozdrawiam 😊😊😊

  • @sulkowicesrodkowe
    @sulkowicesrodkowe 2 роки тому

    Witam mogła się zepsuć od tego że ktoś w tym samym czasie podłączył kątowke do tego samego gniazdka?

    • @topidrut1
      @topidrut1  2 роки тому +1

      Taki powód uszkodzenia jest prawie niemożliwy. Włączenie szlifierki mogłoby spowodować spadek napięcia w sieci a to jest filtrowane przez duże kondensatory za prostownikiem (typowa cecha spawarek jednofazowych muszą mieć zapas energii kiedy napięcie w gniazdu przechodzi przez 0). Ewentualny wzrost napięcia podobnie byłby odfiltrowany. Na wejściu prądu do urządzeń są filtry mają one zabezpieczać przed zakłóceniami z zewnątrz i niedopuszczań do wychodzenia zakłóceń z urządzenia do sieci energetycznej. Tak prościej mówiąc "mi to nie szkodzi a sam innym też nie szkodzę".

  • @hanskloss576
    @hanskloss576 Рік тому

    spawanie różnych metali, alu, stal, mosiądz miedź itd.

  • @Sopel-001
    @Sopel-001 3 роки тому +5

    Zawodowo zajmuje się spawaniem pracuje spawarkami za 50tys. prywatnie mam spawarkę ozas minimag163 można jeszcze ją gdzieś znaleść na portalach ja jestem mega zadowolony

    • @topidrut1
      @topidrut1  3 роки тому +1

      Mój półautomat katalogowo kosztuje 60 000 530A w cyklu 70% z podajnikiem z podwójnym pulsem i przystawka do tiga 420A 100% ten kupiłem tylko po to żeby sprawdzić czy da się tym spawać... no da się. To trochę jak Ari Alexa Mini i smartfon jedno i drugie moża nagrywać filmy. Synergia i sterowanie prądem z palnika ... bezcenne.

  • @user-fe8ho7mb4n
    @user-fe8ho7mb4n 4 роки тому

    Witam! Czy mógł by pan podać firmę spawarki? Dzięki bardzo

    • @topidrut1
      @topidrut1  4 роки тому

      Link afiliacyjny jest też w opisie pod filmem ale wkleję również tutaj.
      www.ceneo.pl/84728422#crid=309324&pid=21026

  • @waldemarkozak6288
    @waldemarkozak6288 4 роки тому +1

    Czekam na film o Magnum MIG 170W MMA.
    Pozdrawiam.

    • @topidrut1
      @topidrut1  4 роки тому

      Zasadniczo to jest właśnie o niej, chyba że chodzi o spawanie elektrodą otuloną tą spawarką. Ostatnio zmieniałem złączkę do gazu z choinki na węża na szybkozłączkę bo wszystkie moje spawarki i reduktory mają szybkozłączce. Przy okazji przedmuchałem elektronikę i przepatrzyłem kondensatory. Już ma rok. Wszystko ok. Myślę zrobić podsumowanie po roku ale jeszcze chcę zrobić parę testów.

  • @stasekwyrwidab5660
    @stasekwyrwidab5660 3 роки тому

    30 lat spawam elektra beckum 160 i chyba szybko nie umrze

  • @magdamagda5593
    @magdamagda5593 4 роки тому +1

    Witam serdecznie jestem przed zakupem migomatu co sądzisz o tecnomig 280

    • @topidrut1
      @topidrut1  4 роки тому

      Nigdy nie miałem takiej, nigdy nie widziałem na oczy nawet w sklepie. Z tego co widzę w internecie to dobre strony prąd spawania 250A 60%, złącze euro do palnika, podajnik 4 rolkowy, ma możliwość założenia rolek na fi 1.2 (chyba nie ma w zestawie). Rozważyłbym dłuższy palnik ofertę którą ja widzę ma 3m. Wady masa prawie 100kg regulacja napięcia (tak się domyślam) skokowa 30 zakresów czyli jest na transformatorze tradycyjnym nie inwerterowa (to akurat nie wada) ale nie ma regulacji na tyrystorach tylko doczepy czyli raczej w trakcie spawania nie poregulujesz napięcia. To wszystko na podstawie informacji z internetu a nie potwierdzone przezemnie obserwacje z natury więc nie biorę za to odpowiedzialności.

    • @magdamagda5593
      @magdamagda5593 4 роки тому

      A co byś polecił za 1500zł Max 2tyś

    • @topidrut1
      @topidrut1  4 роки тому +1

      @@magdamagda5593 Jutro popatrze i dam linka na co ja bym zwrucił uwagę. Jak napiszesz co chcesz robic to będzie łatwiej. Ogrodzenia, blacharkę, konstrukcję stalowe, sztuka/rzeźby, jakaś grubość materiału, w warsztacie, garażu czy też wyjazdowo, profesjonalnie czy amatorsko? Masz budrzet na inne sprzęty piła taśmowa szlifierka kątowa itd a może już masz resztę i tylko spawarki szkasz?

    • @magdamagda5593
      @magdamagda5593 4 роки тому

      Blacharkę i ogrodzenia

    • @topidrut1
      @topidrut1  4 роки тому

      @@magdamagda5593 Pod innym filmem już ktoś o to pytał. Skopiuje Ci odpowiedź (całość w linku ua-cam.com/video/SaJJytOAppY/v-deo.html&t komentaż do "EzzGR") "Tutaj daje Ci reflinka do spawarki magnum www.ceneo.pl/78722751#crid=312120&pid=21026
      Uwaga nie znam tej spawarki ale jest to troszkę droższy model i wydaje się być ok. Jest euro złącze co daje dużą szansę że elektro zawór jest w spawarce (inaczej to byłoby dziwne) najlepiej dopytać sprzedawcę. Troszkę większy prąd 20A więcej. Co ciekawe model 170 ma jak sama nazwa wskazuje 160A prąd maksymalny analogicznie czytelnie i intuicyjnie model oznaczony 201 ma prąd maksymalny 180A!!! Jakie to proste prawda? Niech ich szlak z tymi oznaczeniami. Jeszcze sprzedawca pisze że to profesjonalny półautomat litości. Ciekawe czy w tym palniku z euro złączem przewód prądowy jest miedziany czy aluminiowy bo w 170 jest alu. Wydaje mi się że warto dopłacić te 200 zł i mieć troszkę wygodniej. Możesz zapytać o długość przewodu palnika może da się kupić trochę dłuższy niż jest "fabrycznie" bo w tej 170 on jest naprawdę żenująco krótki no ale ma być najtaniej to jest. Mam nadzieje że pomogłem. Nie namawiam bo nie miałem tego sprzętu w ręce, wpisałem zakres cenowy do wyszukiwania i zobaczyłem taki model. Decyzję podejmij sam na spokojnie."
      Myślę że warto się zastanowić nad takim www.ceneo.pl/60757339#crid=313360&pid=21026, ma zadawanie parametrów synergicznie czyli jednym pokrętłem zmieniają się dwa parametry prąd i napięcie co ułatwia i przyspiesza ich ustawianie.
      Tu jeszcze dwie trochę droższe ale funkcjonalnością do stali nie będą się za bardzo różnić, drut max 1mm prąd 200A
      www.ceneo.pl/86180307#crid=313361&pid=21026
      www.ceneo.pl/84713665#crid=313362&pid=21026
      Wszystkie propozycje to rzeczy które wybrałem na podstawie deklaracji sprzedawcy nigdy nie miałem w ręce.
      Podaje propozycję sprzętów firmy Magnum bo mam ich kilka sprzętów (małą spawarkę elektrodową, przecinarkę plazmową no i ten najtańszy półautomat 170) są przyzwoite. Nie ma co się zachwycać opisami że to sprzęt profesjonalny. To są przyzwoite sprzęty do amatorskiego i półprofesjonalnego użytku w bardzo przystępnej cenie. Oczywiście możesz poszukać innych marek sprzętów o podobnych parametrach. Jak się na coś zdecydujesz i kupisz to daj znać co to było. Miłego dnia.

  • @piotrwikiera8689
    @piotrwikiera8689 3 роки тому

    Witam czy synergia jest tak naprawde Potrzebna

    • @topidrut1
      @topidrut1  3 роки тому

      W większości przypadków nie a kiepska synergia może przeszkadzać. Od dłuższego czasu planuje odcinek właśnie o synergii i mam tyle innej pracy że jeszcze nie powstał. Ta cała synergia to taka tabelka którą można prawie równie dobrze przykleić na spawarkę i na jej podstawie kręcić dwoma "gałkami". To nie czyni spoin lepszymi w magiczny sposób prąd płynie tak samo jak w spawarce bez synergii (spawacz ani spoina nie widzą różnicy). Dopiero jak się ma pilota na palniku i spawa aluminium w pozycjach przymusowych a szczeliny są o bardzo dużej zmienności bo nie przygotowane starannie (czasem się nie da) to jest naprawdę super.

  • @The_wild_wolfWildcraft
    @The_wild_wolfWildcraft 4 роки тому +2

    Zdecydowałem się na powermat 220 a

    • @topidrut1
      @topidrut1  4 роки тому +1

      Z opisu wydaje się rozsądnym wyborem jako tania spawarka ale nie najtańsza. Daj znać jak już coś pospawasz jak wrazenia.

    • @marcinyyy5683
      @marcinyyy5683 3 роки тому +1

      Mam tą spawarke rok czasu.Dla amatora świetna sprawa.

  • @marcin1988ize
    @marcin1988ize 3 роки тому +6

    Prędkość oglądania 1,5 i wszystko ok :)

    • @topidrut1
      @topidrut1  3 роки тому +4

      Ten film ma rok. Teraz leci troszkę szybciej. Początki są trudne.

    • @marcin1988ize
      @marcin1988ize 3 роки тому +1

      @@topidrut1 najwazniejsze ze treść konkretna i na temat!

  • @remigiuszsodowy8270
    @remigiuszsodowy8270 6 місяців тому

    Kolego, znów gratuluję. Żadnego yyyy, mmmmm tym podobne. Czysty tekst z ważnymi informacjami.

  • @scurekburek2092
    @scurekburek2092 4 роки тому +12

    Broda jest niezbędna... Jutuber bez brody to nie jutuber :)

  • @RunKingFilm
    @RunKingFilm 25 днів тому

    Aktualna cena na Allegro - 617,47 zł

  • @buszmen8
    @buszmen8 3 роки тому

    Witaj! Po pierwsze dziękuję za filmik, fajny, jasny opis, rzeczowy klarowny (świetna dykcja oraz brak rozpraszającego, łomoczącego podkładu ,,muzycznego'') !!!
    Zastanawiam się nad zakupem czegoś w budżecie do 1500zł (w zestawie z butlą).
    Czy jesteś w stanie powiedzieć cokolwiek o:
    1.Sherman MIG 200 Speedy-
    2.Sherman DUALMIG-210
    3.Powermat 220 A
    Osobiście w tej kolejności typuję(cena, akcesoria)
    Zamierzam używać do drobnych napraw(ogrodzenie, taczka, samochód) ale też do spawania ,,złomowego rękodzieła"( materiały grubości od 0,8 do 3mm, sporadycznie coś grubszego 5-15mm, raczej punktowo). Raczej krótkie cykle pracy, odcinki maks. 15-20 cm przy materiale do 3mm.Nie codziennie, 1-2 godz.
    Dziękuję i subskrybuję.
    Pozdrawiam serdecznie!
    P.S. Broda, to podstawa...:-)

    • @topidrut1
      @topidrut1  3 роки тому +1

      Dziękuję za miłe słowa. Te spawarki są dość podobne a ja ich zupełnie nie znam więc mogę jedynie polegać na opisie... której byś nie kupił będzie ok. Stal o grubości 15mm można by rozważyć drut proszkowy metaliczny jeśli spawarka radzi sobie z drutem 1,2 mm to się da taki użyć. Teraz robię konstrukcję stalową z HEA180 i właśnie spawam takim drutem prądy 110 do 140A. O takim drucie będzie niedługo na kanale więcej informacji. Miłego dnia.

  • @kaczan5674
    @kaczan5674 Рік тому

    Ja taką do śrub kiedyś kupiłem bo tylko do tego się nadawała

  • @user-vt5ty1gp1r
    @user-vt5ty1gp1r 3 дні тому

    Witam czy majster polska mp-0115 da rade spawac czy polecił bys soś innego do amatorskiego spawania w domu

    • @topidrut1
      @topidrut1  2 дні тому

      @@user-vt5ty1gp1r Ja osobiście nie polecam tylko bezgazowego spawania, minimum cokolwiek co ma możliwość spawania w gazie. Ta z filmu jest ok. Spawanie bez gazowe to raczej na zewnątrz i raczej nie do blacharki.

    • @user-vt5ty1gp1r
      @user-vt5ty1gp1r 2 дні тому

      @@topidrut1 ok a co takiego byś polecił żeby było ok

    • @topidrut1
      @topidrut1  2 дні тому

      @@user-vt5ty1gp1r to co ma filmie jest ok

  • @lukki9314
    @lukki9314 3 роки тому

    Cześć Topidrucie . Również kupiłem taniego miga wraz z butla za 999 zł dzięki temu filmikowi.
    Po przesiadce z elektrody to jest coś pięknego.
    Super kanał Pozdrawiam

    • @topidrut1
      @topidrut1  3 роки тому

      Jakiej marki ta spawarka? Niech służy.

    • @Vorioth
      @Vorioth 3 роки тому

      Chętnie też bym się dowiedział, bo jestem w podobnej sytuacji.

    • @Snickers__
      @Snickers__ 2 роки тому

      Ja też się chętnie dowiem jakiej firmy

  • @krzysko2861
    @krzysko2861 3 роки тому +1

    Ja to bym chciał widzieć filmik o migomacie magnum 160 mini bo nigdzie nie ma a raz go widziałem i rozmiary mnie zaciekawiły ale jak spawanie to nie wiem

    • @topidrut1
      @topidrut1  3 роки тому +1

      Myślę że poza tym że jest on mniejszy nie różni się za bardzo od tego z filmu tylko ma okrojony maksymalny prąd i mniejszą obudowę. Układ sterujący jest prawie na pewno ten sam. Według mnie nie ma żadnych powodów żeby wybrać tą wersję mini (chyba jest 100zł tańszy ale to nie jest dobry powód). Ciekawostka spawarka za 60 000 ma dokładnie ten sam układ sterujący pracą przetwornicy co ta z filmu ale sposób w jaki jest wykorzystany jest zupełnie różny.

    • @krzysko2861
      @krzysko2861 3 роки тому +1

      @@topidrut1 no takie myki są normalne w telefonach i komputerach też takie myki są że te same części w różnych markach a cena różni się kolosalnie

    • @topidrut1
      @topidrut1  3 роки тому

      @@krzysko2861 Ten układ o którym mówię to przetwornica scalaczek UC2526 18 nóżek cena ok 5zł. Tylko do niego potrzebne są elementy typu tranzystor za 5 albo 500 zł itd. Co prawda nie tu jest cena z kosmosu ale nie da się zrobić mocnej spawarki za 800 zł jak same tranzystory kosztują kilkaset zł. W tych tanich spawarkach to nawet miedzi za dużo nie ma i kable spawalnicze są z aluminium.

    • @krzysko2861
      @krzysko2861 3 роки тому +1

      @@topidrut1 rację masz oczywiście ale z drugiej strony gdzie ja spawaczem nie jestem tylko choć troszkę umiem zlepić na swoje potrzeby i raz na pół roku wyciągnę spawarkę i zrobię bzyk bo się mi bramka zepsuła albo tak jak teraz będę robił szklarnie a potem buch spawarka do piwnicy na kolejne pół roku to taki sprzęt to aż za dużo a dlatego pytam o tą mała bo bardzo mi się spodobała kumpel taka ma i jak mi się mobilność jej spodobała pożyczał mi jej właśnie do tej bramki założył mi drut samooslonowy żebym nie taszczył butli do jednego zawiasu teraz nią spawam szklarnie oczywiście już na gazie no już kończę i myślę żeby taka sobie kupić ale chciałem zasięgnąć opinii mądrzejszego w tym temacie czy to pochodzi dłużej za tą cenę ale największym bajerem właśnie jest dla mnie że to waży może ze 7 kg

    • @topidrut1
      @topidrut1  3 роки тому

      @@krzysko2861 Przy takich argumentach możesz śmiało brac tego mikrusa.

  • @januszekppp728
    @januszekppp728 2 роки тому

    Czy pospawam tym blache 5 mm ?

    • @topidrut1
      @topidrut1  2 роки тому +1

      Tak. W materiale mówię o blachach 6mm.

  • @andrzejpal4178
    @andrzejpal4178 4 роки тому +3

    Magnum MIG 170W MMA

    • @topidrut1
      @topidrut1  4 роки тому

      Tak. Jeszcze mam trochę przemyśleń i doświadczeń z tym sprzętem i niedługo film o tym.

  • @yacca
    @yacca 4 роки тому

    Witam - fajny materiał. Mam i ja dwa pytania :)
    Półautomat, drut 0,8, czarna stal, możliwość regulacji napięcia i prędkości podawania drutu.
    1. Dlaczego czasem powstają (analogia do lutowania) "zimne spawy" - tzn. spaw trzyma się np. spawanej śruby, natomiast ODKLEJA się od podstawy (drugiego obiektu - grubej blachy).
    2. Prędkość przepływu gazu (argon/CO2) - Kolega pokazał mi, że da się spawać na ok. 5 litrach, tymczasem z tego, co widzę na UA-cam i nie tylko - powinno to być ok. 14 litrów. Na tych 5 jakoś to idzie... No suma sumarum zgłupiałem...
    Pozdrawiam, J.

    • @topidrut1
      @topidrut1  4 роки тому +2

      1. Fachowo to będą niezgodności spawalnicze przyklejenia. Upewniając się internecie znalazłem:
      "
      • spawanie małym natężeniem prądu przy dużej prędkości (niską energią liniową łuku),
      • niewłaściwa technika spawania (np. jednostronne pochylenie elektrody),
      • obecność trudnotopliwych związków (tlenki, żelazowolfram) na powierzchniach łączonych." - spawalnicy.pl/edukacja/136-niezgodnosci-spawalnicze
      W twoim przypadku najprawdopodobniej będzie to za mały prąd, skupianie się na łbie śruby tak samo jak na grubym elemencie oraz możliwe brak oczyszczenia powierzchni blachy. Jeśli blacha jest gorąco walcowana to ma na sobie zgorzelinę-gruba warstwa tlenku, utrudnia ona transfer ciepła do blachy. Napisz proszę czy oczyszczasz blachę przed spawaniem przez szlifowanie? Moje zalecenia oczyść blachę do białego błyszczącego metalu, śrubę też czarną czy ocynkowaną tak samo trzeba zgodznie ze sztuką oczyścić (często ludzie tego nie robią popatrz co spawa Piran a co Adiweld) Ustawić największy prąd jaki się da np 150 - 170A wyregulować napięcie na jakimś odpadzie i zacząć od blachy aby ją mocno nagrzać, generalnie element o większej pojemności cieplnej - większej grubości trzeba nagrzewać dłużej, śruba jest mała i łatwo ją nadtopić. Drut można bardziej kierować w stronę blachy to też da więcej ciepła do elementu trudniej nagrzewającego się. Jak już się w blachę dobrze wtopisz to przy okazji i śruba się nagrzeje i można wtedy na chwilkę na jej łeb wjechać łukiem aby poprawić symetrię spiony. Generalnie to trwa sekundę lub dwie - mówię o jednym punkcie bo przeważnie robię 3 punkty a nie łeb na około.
      2. Ilość gazu ... to zależy od wielu czynników. Rotametry czy mierniki przepływu na zegarze nie muszą koniecznie pokazywać dobrze. Dysza może być mała lub duża. Odległość od przedmiotu może być różna, inny wolny wylot elektrody, inna długość łuku. Do spawania połączeń pachwinowych będzie potrzeba mniej gazu niż do narożnika zewnętrznego. Jeszcze ewentualny wiatr, przeciąg zdmuchujący osłonę. Mam rotametr który oszukuje i na + czyli jak mam ustawione 4l/m to on dale ok 6 i to jest dla mnie dla małej dyszy drutu 0.8 i bez wiatru ok. Dla dyszy 18 w palniku chłodzonym cieczą ustawiłbym 10 do 12l/m be wiatru. Najprościej to ustaw np 5 zrób próbę ustaw 7 a potem 2.5 l/m. Dla 5 i 7 bez wiatru przy małej dyszy powinno być ok a przy 2.5 zobaczysz jak nie powinno to wyglądać.
      Pytaj śmiało chętnie odpowiem.

    • @yacca
      @yacca 4 роки тому

      @@topidrut1 Dzięki za szybką odpowiedź... Taaak - tu będzie pies pogrzebany, jeśli chodzi o ten spaw. Zapewne chodzi o brud. Nie wiem, czy link do foto przejdzie:
      photos.google.com/photo/AF1QipMGD71SuvRV_1kruC82UL1n-ugu72M9aNeXy32i
      Ponieważ spawarkę mam dosłownie od wczoraj, w ramach treningu łapałem w łapę wszystko, co się dało z piwnicy i spawałem na blachę - od gwoździ, po druty zbrojeniowe, żeby jakoś ogarnąć ustawienia. Na koniec przyspawałem tę starą szczotę - praktycznie bez czyszczenia, no i taki był efekt - gwint szczotki praktycznie się stopił i nie uzyskałem wtopienia w blachę - po złapaniu i pokręceniu szczotką, "odkleiła" się razem ze spawem od podłoża - no ale jak piszesz - była brudna, natomiast sama blacha pod spodem była chyba jedynie oczyszczona szczotką drucianą na wiertarce... Dzisiaj już wiem, że to za mało - taka szczota tylko jakby "poleruje" brud i rdzę, natomiast nie ma mowy o doczyszczeniu do "białego metalu". Suma summarum, najlepsze efekty mam po szlifierce kątowej i tarczy tej "lamelkowej" - (paski papieru ściernego na zakładkę). Podpowiedz czego używać do takiego czyszczenia, żeby było wydajnie i w miarę tanio...
      Aha - jeszcze jedno - mam w spawarce jeszcze opcję głębokości wtapiania. Ruszać to, czy nie - i np. zostawić mniej więcej w środku skali?
      Co do gazu - zrobię, jak piszesz. Dzięki
      Pozdrawiam, J.

    • @topidrut1
      @topidrut1  4 роки тому

      @@yacca Pokazuje mi błąd 404. Dałeś adres do zdjęcia z przeglądarki czy kliknąłeś udostępnij i utwórz link. Tutaj link dla próby photos.app.goo.gl/JiXDkCht3MDwrSnn9 zrobiony tak zdjęcia google w przeglądarce klikam na zdjęcie następnie udostępnij i utwórz link jak Ci się otworzy to daj zrób tak samo.
      Tutaj trochę podstaw myślę że warto przeczytać:
      spawara.pl/parametry-spawania-mig-mag-podstawy/
      Powiedz co to za spawarka bo dla mnie są dwa parametry które się ustawia prędkość podawania drutu (z niej wynika prąd) i napięcie (kształt spoiny płaska wypukła) jeśli ma bardziej zaawansowane ustawienia tupu grubość materiału i rodzaj wykonywanej spoiny to wtedy może być coś innego. Nie wiem w tej chwili o co chodzi z tą głębokością wtopienia.
      Do czyszczenia krawędzi czy powierzchni do spawania używam tarczy do szlifowania można nią też ukosować. Często też małe fragmenty tarczą do cięcia 1mm jest mniej agresywna. Lamelowe dość szybko przestają "brać" zgorzelinę. Niestety przygotowanie do spawania zgodne ze sztuką jest pracochłonne i widzę że nawet przez firmy wykonujące konstrukcję odpowiedzialne pomijają ten etap aby zaoszczędzić czas. Jak dla mnie najlepsze jest piaskowanie ale... nie mam piaskarki i wielu ludzi nie ma pozostaje tarcza do szlifowania i kątówka. Do spawania wystarczy oczyścić 10-15 mm wokół przyszłej spoiny. Pewnym sposobem na to jest zostawić stal na zewnątrz aby woda się wgryzła i zardzewiało z wierzchu wtedy jest szansa że szczotka druciana da radę. Tylko to trwa.

    • @yacca
      @yacca 4 роки тому

      @@topidrut1 Oki - już poprawiam - teraz powinno być ok: photos.app.goo.gl/w4kn8zKEVX2dR7pXA
      Ta "głębokość wtapiania" to był jeden z parametrów do ustawiania w menu, oprócz indukcyjnośći, grubości drutu itp. Jest to bardzo mętnie opisane w instrukcji... W każdym razie tak mi to kolega przedstawił. Spawarka to Trafimig Vario 200 www.trafistel.pl/produkt/mig200-vario/ Poeksperymentuję jutro - lepiej przygotuję materiał do spawania i zobaczymy. Aha, co robić z nowymi profilami, które są pokryte tym ciemnym "nagarem"? To się czyści mechanicznie, czy chemicznie jakoś?

    • @topidrut1
      @topidrut1  4 роки тому +1

      @@yacca Do profili chyba ostatnio używałem właśnie tarczy lamelowej i było ok oczyść tak z 7-10 mm bez specjalnej przesady że gdzieś coś zostanie (przy tigu bezwzględnie trzeba to zrobić dokładnie przy elektrodzie zasadowej też bym sobie nie odpuścił, w tigu elektroda się szybko degraduje od tlenu z tlenku żelaza i trzeba ją ostrzyć często więc to się nie opłaca taka oszczędność). Do prób też sobie oczyszczaj przynajmniej będziesz wiedział ile to potrwa jak chcesz zrobić porządnie i będziesz wiedział że to nie przez zanieczyszczony materiał. Może ten parametr to jest korekcja prądu dla danej grubości materiału albo korekcja napięcia. Sprawdź to ustawiając skrajne i środkowe wartości i wykonując napomnę na kawałku blachy. Ważne żeby nie robić tego bez chłodzenia bo wyniki będą zafałszowane najlepiej inne kawałki blachy ablo studzić. będziesz miał miej więcej porównanie. Na mojej spawarce z tego filmu parametry nie zgadzają się z opisem to znaczy prawe pokrętło jest żeczywiście do prądu spawania ale ... dla metody mma a dla półautomatu to jest akurat napięcie tak żeby wszyscy wiedzieli podpisali "prąd spawania". W spawarce przemysłowej mam parametr prędkość podawania drutu i napięcie w normalnym trybie a w synergii tylko prąd i ewentualnie korekcja napięcia. To jest bardzo wygodne ze zdalnym sterowaniem na palniku bo mogę sterować rpądem spawania w trakcie spawanie z dala od spawarki a napięcie się ustala dzięki synergii.
      Ta spoinka (szczotka blacha) wygląda całkiem przyzwoicie tylko jedna taka nie ma szans daj 3 i wtedy testuj ale najpierw oczyść. Tak mała szczepka może się nawet podhartować i pękać więc nawet jak by było dobrze wtopione to porostu może być kruche.
      Ocynkowane śruby i nakrętki można trawić kwasem np. solnym czy fosforowym (fosforowy to odrdzewiacz w sklepie metalowym czy markecie budowlanym można używać wielokrotnie dopóki ocynk bombluje) i opłukać wodą po osuszeniu raczej od razu wykorzystać bo rdzewieją. Ta szczotka chyba jest ocynkowana na gwincie. Generalnie spawając ocynk szczególnie ogniowy czyli gruby są same problemy i jest to szkodliwe - najlepiej oszlifować. Ocynk galwaniczny czyli większość śrub ze sklepu metalowego da się wypalić w trakcie spawania ale ja go trawie. Popróbuj trochę bo sporo wiedzy już jesteś do przodu teraz praktyka. Powodzenia.

  • @daniello78YT
    @daniello78YT 4 роки тому +1

    A gdzie błaganie o łapki w górę? ....:-p

    • @topidrut1
      @topidrut1  4 роки тому +1

      Jak przyszedłem już tak było. Zapomniałem też o klikbajtowej miniaturze - wstyd na mnie. Handluj z tym!

    • @daniello78YT
      @daniello78YT 4 роки тому +1

      @@topidrut1 ...gdybykózkakwiecieńplecieńtobyślimakwiosnynieczyni...

    • @Skelmato
      @Skelmato 3 роки тому

      @@daniello78YT wiem ze odkopie ten komentarz po roku ale czuje się jak wygrany po zawodach, po 4 piwie jestem dumny ze się udalo to przeczytać i zrozumieć hahahah. Gratuluję pomysłu pozdro :D
      //Czas dekodowania tekstu: 2min :D hahah

  • @PawelGlowienka
    @PawelGlowienka 3 роки тому

    Widze ze grasz?

    • @topidrut1
      @topidrut1  3 роки тому +1

      Coś tam próbuje jak przychodziła pani do dzieci je uczyć na klawiszach to stwierdziłem że i mnie może pomęczyć. Ostatnio trochę mniej. Czasem gitarę pomęczę ale raczej umiem ją trzymać niż grać.

    • @PawelGlowienka
      @PawelGlowienka 3 роки тому

      @@topidrut1 fajnie tak czulem ze jestes czlowiekiem renesansu, podobnie jak ja, chyba dlatego jestem u Ciebie na Kanale. tak trzymac super umiejetnosci masz, i je pokazujesz.

  • @antonikalinowski7725
    @antonikalinowski7725 2 роки тому

    ja z 10 wiosen temu kupilem szermana ale z 1,5 roku temu mi coś zaszfankował i kupiłem jakieś gówno i INWERTOROWA nie zdaje u mnie egzaminu raz było w naprawie to chcieli mnie obciążyć bo oni nic nie widzą no ale po mojej interwencji coś tam pogrzebali i ze 2 mieś spokój a potem znowu błąd 001 niby za małe napięcie ale ja ją pod kabel siłowy podłączałem i czasami musi się długo zastanawiać oczywiście można tym g, cienkie blaszki spawać zalety to tylko ta ze w aucie ją worze i nic po za tym a stary Szerman który ma trafo aluminiowe i szpulka 15 kg to spawam na 3 zakresie a ma do 7 zakresów

  • @darekmarzejon2140
    @darekmarzejon2140 3 роки тому +2

    Lol

  • @karolalbin
    @karolalbin 3 роки тому

    Migomat jezcze żyje ? :D

    • @topidrut1
      @topidrut1  3 роки тому +2

      Tak i zrobił fajne zlecenie, będzie o tym materiał.

    • @karolalbin
      @karolalbin 3 роки тому

      @@topidrut1 Super nie mogę się doczekać :)

  • @ufjjdu
    @ufjjdu Рік тому

    Pani zurek

    • @topidrut1
      @topidrut1  Рік тому

      ?

    • @ufjjdu
      @ufjjdu Рік тому

      @@topidrut1 pomililem sie chcialem napisqc pqn

  • @buschkraft7096
    @buschkraft7096 3 роки тому

    dobry mig zaczyna się od 3000 zł którym da się powalczyć

    • @topidrut1
      @topidrut1  3 роки тому +1

      Tak też mówiłem w jednym z mioch filmów ale... jak kupiłem tego żółtego to uważam że do pracy dorywczej chobbystycznej jest ok. Nie każdy potrzebuje lepszego. Tylko dobrze mieć świadomość ze to najtańsza opcja i nie ma cudów nie zrobi tego co zestaw za 60 000.