Što odabrati za svoje prvo ulaganje na burzi - VOO vs USMV (index funds)

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 27 лип 2019
  • Dobrodošli na moj novi kanal, Financije i samo Financije!
    U ovom videu napravit ćemo usporedbu dva slična ETF-a koji trebaju biti vaša temeljna ulaganja i činiti većinu portfelja.
    Nemojte zaboraviti lajkati video i pretplatiti se! :)
    Zatražite svoju BESPLATNU MasterCard (BEZ naknada, BESPLATNO podizanje novca s bankomata, bez naknada; savršeno za uporabu u inozemstvu jer nema troška konverzije kao kod domaćih banaka!) - revolut.com/r/tin963n
    Svi upiti - financeshow4you@gmail.com

КОМЕНТАРІ • 35

  • @NMR11
    @NMR11 4 роки тому +11

    Pozdrav, moze jedan video o tome kako otvoriti nalog na vanguardu, jer bez njega ne mozemo ni kupiti indeks..Ja sam pokusao i trazi mi neki ssn kod i kaze da samo mogu sa njihovim drzavljanstvom? Kako si ti uspio?

    • @igorromcevic9894
      @igorromcevic9894 3 роки тому

      Pozdrav! Jeste li kupili ovaj etf? Mislim da se može kupiti preko bilo koje brokerske platforme, bez otvaranja naloga na vanguardu, ako sam dobro razumio.

    • @financije
      @financije  3 роки тому +1

      Može ga se kupiti preko IB-a za kojeg sam napravio tutorial. Europska verzija VOO-a je VUSD.

  • @peky771
    @peky771 2 роки тому

    Pozdrav,
    Je li moguće na IB kupovati parcijalno ETF-ove? Pokušavam kupiti dio CSPX-a ili VUSD-a ali traži mi neka dopuštenja za koja nisam siguran koja su.
    Je li uopće moguće kupovati fractional shares kad se radi o ETF-ovima, i ako da, što konkretno treba dopustiti? Unaprijed hvala na odgovoru.

  • @irenavukas1857
    @irenavukas1857 4 роки тому

    Pozdrav!
    Što mislite o ulaganjima u REIT-ove na globalnoj razini?
    I možete li napraviti jedan video o svim troškovima koje imate prilikom kupovanja dionica (razne naknade banci, naknada brokeru, porez na dobit, trošak promjene valuta kad kupujete dionice u dolarima) Kako to sve funkcionira?

    • @financije
      @financije  4 роки тому +3

      Pozdrav! Planiram uskoro jedan video o REIT-ovima koji su sad postali dosta popularni, a pogotovo oni koji su "oštećeni" u ovoj krizi.
      Što se tiče troškova ja osobno imam samo naknadu koja se plaća brokeru ($1 za svaku transakciju), a konverziju na Ineractive Brokers plaćam $2 neovisno o iznosu. Porez na kapitalnu dobit se plaća jedino ako se dionica proda unutar 2 godine od kupnje.

  • @marioknezevic2053
    @marioknezevic2053 2 роки тому

    Pozdrav! Na interactive brokersu se nemoze kupiti voo ako nismo us residence,samo eu etf-ove barem meni neda...dal ima nesto sto neznam ili..hvalaa na odg!

    • @financije
      @financije  2 роки тому +1

      Tako je, zbog EU regulative se više ne može pa moramo kupovati europske replike. Tako je npr. VOO u SAD-u, a za naše tržište su napravili VUSD.

  • @danipavlovic7188
    @danipavlovic7188 3 роки тому

    Pozdrav , imam pitanje ,nov sam neznam bas jel pitanje glupo ali, kako bi ja podigao novac ako bi 20 godina ulagao u ajmo rec microsoft , svaku godinu da uplacujem 10000 kuna, jel bi onda to morao prodati ili?

    • @financije
      @financije  3 роки тому

      Tako je, onda bi se dionice trebale prodati nakon čega je novac dostupan na brokerskom računu i može ga se isplatiti na račun u banci ili koristiti za druga ulaganja.

  • @virdgaj205
    @virdgaj205 3 роки тому

    Sve pohvale!
    Zanima me kada predlažete ulaganje od 1000 do 2000 dolara ,govorite li o mjesečnom ili godišnjem ulogu?
    Također kupuju li se dionice iznova godišnje ili mjesečno?
    Hvala.

    • @financije
      @financije  3 роки тому +2

      To sam pričao za ulaganje preko ZB tradera budući da su njihove provizije puno veće od recimo Interactive Brokersa pa se isplati kada se odjednom kupuje veći iznos. Dionice koje su jednom kupljene ostaju trajno na vašem brokerskom računu do prodaje, a dinamiku kupnje novih dodatnih dionica određuje svatko za sebe ovisno o financijskim mogućnostima i prilikama na tržištu.

  • @vladoglobetrek
    @vladoglobetrek 4 роки тому

    I mene zanima kako se otvara nalog. Otišao sam na sajt i ne vidim nigde takvu opciju.

    •  3 роки тому

      Preporučujem IB!

  • @ugljesar
    @ugljesar Рік тому

    Usmv ne mogu pronaci na sajtu justetf , znate li zasto ? Tamo ima.jedan slican ali osnovan tek 2020 te...Hvala

    • @financije
      @financije  Рік тому +1

      Zato što mu je sjedište u SAD-u, a njih Europljani više ne mogu kupovati nego moraju koristiti “replike” tih fondova sa sjedištem u Europi.

    • @ugljesar
      @ugljesar Рік тому

      @@financije hvala na brzom odgovoru , kad bi nam i prinosi rasli tom brzinom ko zna dje bi nam bio kraj ;)

  • @AlenRukavina
    @AlenRukavina 4 роки тому

    Odličan video. Preko koje brokerske kuće kupiti udjele u ovim fondovima? Hvala

    • @financije
      @financije  4 роки тому +2

      Pozdrav! Ja trenutno koristim Interactive Brokers, a budući da su nam "prijatelji birokrati" iz EU zabranili kupnju američke verzije ovih ETF-ova, moramo kupovati europsku verziju. Vanguardova kopija američkog VOO je u Europi VUSD.

    • @AlenRukavina
      @AlenRukavina 4 роки тому

      @@financije a kako komentirate naše fondove, npr zapeo mi je za oko zaba trend koji ima preko 90% USA kompanija. Zašto zaba, pa zato što s 3 klika kupiš udio bez puno muke što je za nekog tko bi 3 put godišnje uložio po 5-6 tisuća kuna bitno. Jel bi mogli povuci paralelu sa ovim spomenutim VUSD i zaba trend fondom?

    • @financije
      @financije  4 роки тому

      @@AlenRukavina To je odlična opcija za one kojima je ulaganje u fondove prioritet, tj. onima koji ne žele ulagati u individualne dionice i zamarati se s brokerskim platformama. Ja sam također na početku počeo sa Zabinim fondovima, ali ono što me odbilo su njihove iznimno visoke naknade. Ako se ne varam naknada ukupno ispadne preko 2,3% godišnje. Naknada koja se plaća za VUSD je 0,07%. To je otprilike 30 puta manje nego u Zabi. Ako računamo da će 100.000kn za 10 godina uz prinos 8% biti vrijedno cca. 215.000kn, kod Zabe bi prinos na godišnjoj razini bio otprilike 6% (pod uvjetom da njihov fond ostvari toliki prinos jer ne znam što je sve u njemu) i konačna vrijednost bi bila cca. 179.000kn. Znači radi se o razlici od 36.000kn samo zbog naknade.

    • @AlenRukavina
      @AlenRukavina 4 роки тому

      @@financije da, razlika je ogroma. Ali koliko sam citao po nekakvim forumima IB ima nekakvu mjesecnu naknadu za vođenje racuna koja je dosta osjetna ako se radi o manjem ulaganju. Mozda nisam u pravu? Koliko je komplicirano otvoriti racun kod njih, prebacivati tamo lovu, zezati se s porezom? Sto god sam citao po forumima ta sva pitanje nekako ostanu visiti u zraku. Mozda bi bilo zanimljivo da napravite video o IB, kako izraditi racun itd.

    • @financije
      @financije  4 роки тому

      @@AlenRukavina To je isto točno, IB naplaćuje naknadu $3 (mlađima od 25 godina), a svima ostalima $10 s time da ukoliko na računu ima više od $100.000 onda nema naknade. Ovisno o kakvom se ukupnom iznosu radi, nekome se isplati jedno, a nekome drugo. Ako ne planirate velika ulaganja onda su i Zabini fondovi u redu.
      Da, svakako ću uskoro napraviti jedan video specifično vezan baš za IB.

  • @ECL1PSEEEE
    @ECL1PSEEEE 3 роки тому

    Pozdrav i sve pohvale za kanal! Pitanje vezano za ulaganje u VOO i VUSA, ima li prednosti ulagati u VUSA za ulagače iz RH? Kojom stopom se oporezuje dividenda dobivena preko VUSA u odnosu na VOO?

    • @financije
      @financije  3 роки тому +1

      VOO se oporezuje s 30% na dividendu dok ne potpišemo ugovor o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja s SAD-on i može se trenutno kupiti samo preko ZB tradera. Za VUSD se obračunava 15% poreza na dividendu budući da se radi o europskom fondu, a VUSA koliko sam upućen ne isplaćuje dividendu.

    • @ECL1PSEEEE
      @ECL1PSEEEE 3 роки тому

      @@financije Hvala na odgovoru! Mozete li pojasniti jos samo zasto je moguce kupiti VOO preko ZB tradera, ali ne i preko IB-a?

    • @financije
      @financije  3 роки тому +1

      @@ECL1PSEEEE Zato što američki ETF-ovi nisu više dostupni državljanima EU nego moraju koristiti europske replike tih fondova i svi brokeri su ih onemogućili, osim ZB tradera iz nekog razloga. Ali opet, razlike između nečega kao što je VOO (američki) i VUSD (europski) nema, osim što je porez na dividendu niži kod europskog.

    • @ECL1PSEEEE
      @ECL1PSEEEE 3 роки тому

      @@financije Zanimljivo, hvala na pojašnjenju!

  • @mix2636
    @mix2636 3 роки тому

    Zasto ne msci world

    • @financije
      @financije  3 роки тому

      Osobno smatram američko tržište kapitala najboljim.