A SNOOKER FŐBB SZABÁLYAI - ALMÁSI GERGŐ (

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 15 вер 2024
  • A SNOOKER FŐBB SZABÁLYAI, KÜLÖNBSÉGEK A POOL-HOZ KÉPEST
    VENDÉGÜNK: ALMÁSI GERGŐ - SNOOKER OKTATÓ, NEMZETKÖZI JÁTÉKVEZETŐ
    KÉRDÉSEIDET tedd fel, tapasztalataidat oszd meg a
    "Biliárd/Snooker Tippek - Fejlődjünk együtt!"
    FACEBOOK CSOPORTUNKBAN! 🙂
    ----------
    BILIÁRD/SNOOKER TIPPEK VIDEÓSOROZAT - 108. RÉSZ:
    #1. A SNOOKER a biliárd játéktípusok között a POOL mellett szintén nagyon népszerű, egyre több nemzetközi versenyt rendeznek és a sport TV-csatornákon egyre több snooker közvetítést láthatnak a nézők világszerte.
    Ismerkedjünk meg ennek a gyönyörű játéknak a főbb szabályaival!
    VENDÉGÜNK: ALMÁSI GERGŐ - SNOOKER OKTATÓ, NEMZETKÖZI JÁTÉKVEZETŐ
    ---
    #2. Míg a pool versenyasztal 9 LÁB (KB. 2,74 MÉTER) HOSSZÚ (ez a teljes hossz a falakkal együtt, nem csak a játékfelület), a snooker asztal jóval nagyobb, 12 LÁB HOSSZÚ, tehát több mint másfélszer NAGYOBB A JÁTÉKTÉR,
    és ehhez képest a snooker GOLYÓK JÓVAL KISEBBEK és KÖNNYEBBEK, mint a pool biliárd golyók.
    A másik nagy különbség az asztalon, hogy míg a pool asztalon a LYUKAK/ZSEBEK SZÉLEI EGYENESEK (befelé terelik a golyót nem túl erős lökésnél), a snooker zsebek szélei HOMORÚ "ÍVEK", amelyek csak egy bizonyos részen "engedik be" a golyót a lyukba, KEVÉSBÉ PONTOS LÖKÉSNÉL viszont "KIDOBJÁK" A GOLYÓT.
    A POSZTÓ is más, mert a snooker asztal posztója (a pool posztótól eltérően) FÉSÜLÉSI IRÁNNYAL rendelkezik, tehát LASSÍTJA vagy GYORSÍTJA a golyót a gurulás irányától függően.
    ---
    #3. A mérkőzéseken belül a partik neve nem "RACK", mint a pool-ban, hanem "FRAME", minden frame-ben az a cél, hogy ANNYI PONTOT szerezzen a játékos, hogy ellenfelének már NE MARADJON ELEGENDŐ PONT AZ ASZTALON a frame megfordításához (pl. 50 pont az előny, de csak 49 pont maradt az asztalon). Azt a golyót, amelynek BELÖKÉSÉVEL elérjük ezt a célt, "FRAME BALL"-nak hívjuk.
    A játékosoknak minden asztalhoz érkezésekor a fehér golyóval ELŐSZÖR EGY PIROS GOLYÓT KELL ELTALÁLNIUK, majd ha zsebbe esett a piros, egy ettől eltérő színűt (sárga, zöld, barna, kék, rózsa vagy fekete golyót - amelyeket egyszerűen csak "SZÍNESEK"-nek hívjuk) kell lökniük, majd így felváltva piros, színes, piros, színes stb. Amikor egy játékos sorozatban egymás után sikeresen belök golyókat, azt "SOROZATNAK", azaz "BREAK"-nek hívjuk.
    ---
    #4. A PIROS golyók belökése 1 PONTOT ÉR, a SZÍNESEKÉ PEDIG (AZ ÁLLANDÓ HELYÜK irányának, sorrendjének megfelelően):
    SÁRGA - 2 PONT, ZÖLD - 3 PONT, BARNA - 4 PONT (ők a "KIS PONTÉRTÉKŰ SZÍNESEK"),
    KÉK - 5 PONT, RÓZSA - 6 PONT, FEKETE - 7 PONT (ők a "NAGY PONTÉRTÉKŰ SZÍNESEK").
    A PIROS golyók belökés után a zsebben maradnak, a SZÍNESEKET viszont VISSZA KELL TENNI AZ ÁLLANDÓ HELYÜKRE, hogy minden piros golyó után a 6 közül BÁRMELYIK SZÍNES lökhető legyen. Amikor mind a 15 piros elfogyott, a 6 SZÍNEST KELL PONTÉRTÉK SZERINTI SORRENDBEN BELÖKNI.
    ---
    #5. Maga a "SNOOKER" szó azt az állást jelenti, amikor a FEHÉR GOLYÓ egy blokád mögött áll "elbújva", azaz NEM TUD KÖZVETLENÜL ELTALÁLNI EGYETLEN LÖKHETŐ CÉLGOLYÓT SEM úgy, hogy annak MINDKÉT OLDALÁT a lehető LEGVÉKONYABBAN eltalálja.
    A BIZTONSÁGI (SAFETY) lökések célja, hogy a fehéret ilyen "snooker" állásba juttassa, azaz "elbújtassa", és az ellenfelet 1 vagy több falas "kimenekülésre" kényszerítse.
    -----
    #6. Ha egy játékos HIBÁT VÉT (pl. lyukba esik a fehér, vagy nem sikerül a fehérrel először lökhető célgolyót eltalálnia stb.), NEM TŐLE VONJÁK LE a hibapontot, hanem az ELLENFÉL PONTSZÁMÁHOZ ADJÁK HOZZÁ. Minden hibáért MINIMUM 4 PONT JÁR az ellenfélnek, de ha a KÉK golyóra hibázunk, 5 PONT, a RÓZSÁNÁL 6 PONT, a FEKETÉNÉL pedig 7 PONT jár.
    Ha az egyik játékos eljut a FRAME BALL-ig, ellenfele még MEGFORDÍTHATJA A FRAME-ET azzal, hogy jó safety-vel "snooker" állásba juttatja a fehéret és megpróbálja HIBÁRA KÉNYSZERÍTENI a pontelőnyben lévő játékost.
    Ha egy játékos NEM TALÁL EL EGY LÖKHETŐ CÉLGOLYÓT SEM, a hibapont felírása mellett ellenfele VISSZARAKATHATJA A FEHÉRET (és a többi elmozdult golyót) AZ ELŐZŐ HELYÉRE, és újralöketheti a játékost. Ha az adott hibapont felírásával elérte a FRAME-BALL helyzetet, akkor viszont már nem rakathatja vissza.
    -----
    #7. Ha NEM VAGYUNK "SNOOKER" ÁLLÁSBAN (azaz LEGALÁBB 1 LÖKHETŐ CÉLGOLYÓNAK MINDKÉT OLDALÁT a lehető legvékonyabban el tudjuk találni), és 3-szor egymás után NEM TALÁLUNK EL EGY CÉLGOLYÓT SEM, ELVESZÍTJÜK A FRAME-ET.
    Ha az ellenfelünk HIBÁT VÉT ÉS SNOOKER ÁLLÁSUNK MARAD, a bíró "FREE BALL"-T, "szabad golyót" ítél, és egy MÁSIK GOLYÓT LÖKHETÜNK a célgolyó helyett (pl. piros helyett egy színest, de 1 PONTÉRT,
    majd ismét egy színest kell löknünk).
    Üdv,
    Jobbágy Szabi
    Operatőr: Steinecker Péter

КОМЕНТАРІ • 7

  • @szabolcscsengoi4231
    @szabolcscsengoi4231 Рік тому +1

    Köszi a videot! ✌️

  • @ernoilyes3418
    @ernoilyes3418 5 років тому

    A pool asztal 2,54 méter hosszú!!! A videóban rosszul írtátok ki.

    • @szabolcsjobbagy30
      @szabolcsjobbagy30  5 років тому

      A teljes asztalhosszt írtuk, a falakkal együtt. A játékfelület (a falak tetejének szélessége nélkül) valóban kb. 2,54 méter.

  • @gorbelaszlo7556
    @gorbelaszlo7556 Рік тому

    Hibát vét??

    • @szabolcsjobbagy30
      @szabolcsjobbagy30  Рік тому

      Kedves László, mi a kérdésed?

    • @gorbelaszlo7556
      @gorbelaszlo7556 Рік тому

      @@szabolcsjobbagy30 Ha valaki hibát vét, akkor nem hibázik. Magyarul így mondjuk helyesen, hogy például hibázik, vagy, hibát követ el. Nincs kérdésem. Snooker rajongó vagyok, emellett tisztelem egyik legnagyobb kincsünket, a magyar nyelvet.