8 minuta pierwszego filmu który u Ciebie oglądam i leci sub. Forma genialna, ALE... xD ważniejsza dbałość o szczegóły i prostota tłumaczenia. Zostanę na dłużej.
Albo po prostu 250 W na CPU jest niemożliwe do schłodzenia, to ciepło nie jest nawet w stanie opuścić procesora niezależnie jak szybko byłby chłodzony.
Teorie foliarksie osób który nie znają branży. Prawda jest taka, że w pogoni za wydajnością w testach by jakoś walczyć mając przestarzały proces 10nm intel przegiął.
BIOS - Basic Input/Output System (Podstawowy - Prosty system wejścia/wyjścia) Często tworzony w asemblerze, w porównaniu do współczesnych programów, mikroskopijny. Bardzo trudno w czymś takim ukryć niebezpieczny kod. --- UEFI - Unified Extensible Firmware Interface (Zunifikowany rozszerzalny interfejs oprogramowania układowego) Napisany w C, jak podają różne źródła, bazuje na Tianocore/EDK-II czyli składa się z jakichś 15000000 linii kodu, plus pliki nagłówków 400000 plus cały ten kolorowy okienkowy śmietnik obsługiwany myszką który wpychają tam producenci płyt głównych i który często bije na głowę wczesne wersje windowsa. --- „System operacyjny” DOS w pierwszej wersji składał się z ok 4000 linii kodu... --- Plotka, prawdopodobnie zmyślona, mówi że William Henry Gates III prorokował jakoby 640KB pamięci to wszystko co kiedykolwiek komukolwiek będzie potrzebne do uruchomienia wszystkiego co może być sensownie użyte do pracy. To czy rzeczywiście kiedyś tak powiedział, nie ma znaczenia. Jedyne co ma znaczenie to fakt że 640KB to więcej niż dość aby uruchomić złożony, w pełni funkcjonalny i dający pełną kontrolę nad wszystkimi współczesnymi komponentami w komputerze system operacyjny (zakładając że jest zoptymalizowany i nie musi obsługiwać myszki i kolorowych animowanych okienek)
Oksydacja w wyniku błędów w procesie produkcji. Niby teraz jest poprawiony. Ale teraz to produkcje procesorów 15 gen przejmie TSMC. Intel teraz jak coś wyjdzie z 15 gen to może umyć łapy i powie, że to nie nasza wina. To TSMC zawiniło.
„Fizyczne” starzenie się procesorów to temat na doktorat :-) Wszystkie urządzenia elektryczne / elektroniczne podlegają mniej więcej tym samym regułom, tyle że różnią się skalą. Zmiany temperatury - każdy materiał ulega rozszerzalności cieplnej, każdy w nieco innym zakresie, krzem, german, miedź, tlenki metali i warstwy których budowa chemiczna jest pilnie strzeżoną tajemnicą. Procesor to bardzo delikatna mikrostruktura miliardów tranzystorów, więc choćby promieniowanie jonizujące może je zniszczyć - właśnie dlatego układy produkowane na potrzeby satelitów i programów kosmicznych nie są produkowane w najnowszych technologiach, tylko w starszych np. 22nm, są też zaopatrzone w specjalne ekranowanie. Pamięci RAM do zastosowań profesjonalnych - serwerowych są wyposażone w system kodowania korekcyjnego ECC, między innymi dlatego że nawet przez grubą warstwę atmosfery czasami może się przedostać niewielka ilość promieniowania która zmieni stan tranzystorów reprezentujących bity w pamięci. Jeśli substrat na którym umieszczony jest wyprodukowany czip ulegnie uszkodzeniu mechanicznemu (np. z powodu nieprawidłowego montażu układu chłodzenia, zbyt dużych przeciążeń / wibracji podczas transportu). Kondensacja pary wodnej, praca w trudnych warunkach gdzie występują opary chemiczne. Wszystko nieuchronnie się starzeje, wyszczerbia, traci swoje właściwości, chociaż łatwiej to zaobserwować w „zwykłej” elektronice - puchnące kondensatory, przepalone rezystory itd. Mikroprocesor to wciąż „tylko” kolekcja miliardów tranzystorów, jednak na tyle małych że nawet niewielki błąd może wpłynąć na niezamierzoną zmianę interakcji zjawisk kwantowych na których bazuje ich działanie. Najlepiej chyba zacząć od historii tranzystora i od tego na czym polega jego działanie pl.wikipedia.org/wiki/Tranzystor Oprócz literatury fachowej, bardzo fajne i przystępne analizy można znaleźć na kanale Asianometry ua-cam.com/video/c1MdNHJltNc/v-deo.html
@@WaszInformatyk Tak, problemem nie do uniknięcia jest dyfuzja. Atomy domieszek w krzemie z czasem wędrują, tym szybciej, im wyższa jest temperatura. To powoduje, że obszary w krysztale tracą swoje właściwości i elementy się degradują.
16:10 Na szczęście jest też opcja nie polecaj tego kanału Czemu nie nagrasz filmu o krytycznych lukach AMD których nie łata w starszych procesorach Ryzen?
Twój wpis przypomina kawał z czasów realnego socjalizmu: "Uczeni radzieccy skonstruowali bardzo mądry komputer, który zna odpowiedzi na wszystkie pytania. Na uroczyste otwarcie zaproszono uczonych amerykańskich, którzy zadali komputerowi pytanie: ”Jak nazywa się najsilniejszy, najbardziej demokratyczny kraj świata?” Komputer natychmiast odpowiedział: - Związek Radziecki. Uczeni amerykańscy zadali komputerowi drugie pytanie: ”W jakim kraju żyją najbardziej szczęśliwi ludzie i w jakim kraju ludzie zarabiają najwięcej na świecie?” Komputer zatrzeszczał, a po chwili wyświetlił na ekranie odpowiedź: - W Związku Radzieckim. Uczeni Amerykańscy zadali komputerowi jeszcze jedno pytanie: ”W jakim kraju ludzie jedzą najwięcej mięsa w przeliczeniu na jednego mieszkańca?” Komputer przez chwilę zastanawia się nad odpowiedzią, w końcu odpowiada: - Ale za to u was biją Murzynów!"
W laptopie używam i7-4710HQ. Trzy lata temu padł mi wiatraczek i chociaż miałem go wymienić to spodobała mi się ta absolutna cisza i tak już zostało. Działa cicho chociaż nieco spokojniej od tej pory, a zimą aluminiowa obudowa przyjemnie grzeje :-D
Nie wierze ci. Ja NUC-u Gigabyte-a mialem i5-4570 czy 4750 i grzal sie tak, ze pojawialy sie bledy pamieci. Generalnie to moge ci go sprzedac jesli lubisz goraca atmosfere :) Takie 100 stopni.
@@WaszInformatyk Ale jak działa, to po co? sam miałem bardzo długo i5 8600k wystarczy zrobić undervolting nie polegać na domyślnych ustawieniach płyty głównej i nie powinno być problemów. Ta przedłużana gwarancja, to bardziej próba ratowania wizerunku i zaufania inwestorów. Korporacja ma gdzieś klienta który teraz krytykuje, a jak wyjdą nowe procesory, to i tak kupi. Już czytałem że 15 gen ma mieć najwydajniejsze iGPU na rynku :D tylko to dla graczy średnio istotne, bo mają dedykowane karty, a układ iGPU i tak pobiera prąd nagrzewa się mimo faktu, że nie jest używany.
@@iset112 Szczerze, mało osób które kupuje CPU dla tego że ma wbudowane igpu, często gęsto ludzie bardziej wybierają układy z odblokowanym mnożnikiem niż to ze mają dodatkowo układ graficzny, gdyby integrę można było wykorzystywać w podobny sposób do pracy jak to jest w laptopach, lub jako układ wspomagający do generowania obrazu w grach czy aplikacjach to byłby to krok w przód. Tak jak słusznie zauważyłeś to mylenie oczu kupującym tą wydłużoną gwarancją, pytanie jak będą się odnosić do reklamowanych CPU, bo jeśli tak jak do tej pory robili z serią 13/14, to będzie kolejny pokaz ignorancji z ich strony i pokazania że odbiorcę indywidualnego mają gdzieś, zakładam że część racjonalnych osób raczej odpuści sobie 15 generację, bojąc się podobnego losu co 13/14 generacji Intela.
@@Otheim Nie wszyscy muszą mieć komputer z dedykowanym układem grafiki. Układy zintegrowane są dużo tańsze i wystarczające podczas standardowej pracy. Pani z biura rachunkowego, oglądacz YT, kiosk informacyjny nie potrzebują super wydajnych układów grafiki.
@@miszkurka2000 Pani z biura rachunkowego dostają komputery OEM, gdzie masz i3z IGPU, 8GB Ramu i dyskiem twardym z wąskiej obudowie, np. Dell oferuje takie komputery dla firm.
Intel w przeszłości też zwalniał masowo ludzi,zakładam że zwolnienia dotyczą tych fabów wtórych się produkuje w 22nm i starszych procesach. A ostatecznie wykorzystywane do produkcji chipsetów, modułów wifi lan tip. Czyli czegoś co i taka było dopalaniem procesu technologicznego. W mojej ocenie intel przy 13 i 14 generacji trafił na kumulację problemów, raz trafiła im się wadliwa seria, dwa zaszaleli z limitami i trzy producenci płyt też popłynęli. Na początku życia AM5 też były problemy z upalonymi gniazdami i procesorami. W przeszłości też mieli problemy z procesorami jak np problem z dzieleniem na pentiumie I, czy też niepoprawne działanie procesorów 386 w 32bitach. Są obecnie liderem i nawet jeśli tracą pałeczkę wydajności to mają szanse ją odzyskać. Co do konkurencji ze strony qualcoma nie traktowałbym tego na poważnie, MS nie potrafi zrobić systemu co będzie działać na tym nie zawodnie to mimo tego że procesor może być w porządku to system położy wszystko. PS. intel już od pewnego momentu przestał też podawać liczbę tranzystorów w swoich układach wiec ukrywanie procesów to kolejna nowość z jego strony. Chyba że nie wiedzą jeszcze w jakim procesie marketingowo to sprzedawać ;)
Masz błędne założenia. Intel zwalnia bo spadła im sprzedaż procesorów, a w dodatku w przyszłym roku cześć produkcji zleci TSMC bo ma rezerwacje na 2nm.
@@kiler529 A w ilu nanometrach będą miały bramki w procesie technologicznym "2nm"? Bo to już od jakiegoś czasu nie oznacza nanometrów tylko marketingowy slang ^^
@@kiler529 intel jedzie bardzo dobrze na licencjach, chociazby na kartach sieciowych ktore masz praktycznie w kazdym lapku, a koszt maintainowania produktu praktycznie zaden.
Co po tej gwarancji jak juz im brakuje na wymiane gwarancyjna i czas wymiany to 4-5 tygodni, czyli na ten czas jest sie bez procesora. Druga kwestia to aktualizacja. Jak ona ma naprawic cos co jest wadliwe fizycznie? To tak jakby intel chcial krzywiace sie pricesory prostowac aktualizacjami, a tak sie nie da.
@@danielkowalski7527 to nie było latanie, a tylko przed bad sektorem i zapisanie danych o powierzchni. Ie do użytku. Później to już zostało zastosowane w firmawer w nowszych dyskach, by nie było problemów. Wiec dalej nie wiem jaki to ma związek.
Trochę naciągane, tak naprawdę wiele procesorów mobilnych z serii 13xxx to tak naprawdę procesory 12 generacji ze zmienioną nazwą. Więc bym nie demonizował pewnie wszyskto poza topem z dopiskiem K będzie ok.
4:20 z TDP jest jeszcze prościej. 100% pobranej energii elektrycznej procesor zmienia w ciepło. DOSŁOWNIE 100%. Natomiast z tych 100% tylko 1 do 5% to faktyczne ciepło które jest używane na obliczenia. Pozostałe to opór przewodników. Nie ma czegoś takiego jak moc elektryczna zużyta na obliczenia... :))) Bo co to są obliczenia? To przepływ prądu po między bramkami a każdy przepływ prądu to ruch elektronów który podnosi temp w przewodniku = CIEPŁO.
Smiejcie sie, ale w pracy mam 9950x i w ostatnich dwoch tygodnia meeeeega spowolnil i to widac po czasach kompilacji. Update-y instalowane wg security czyli generalnie prawie wszystkie sensowe, including microcode.
Dziwne ale mam wrażanie gościa który mówi o ziemniakach które są niezdrowe. Słuchając tego całego materiału i pytając się fachowców od IT to raczej pan jest niewiarygodny. Czytam opis " Dlaczego procesory Intela palą się? " a ja odpowiem tym samym " Dlaczego AMD się paliły ?". Z tego co słyszałem AMD zostało naprawione w tym temacie a Intel tego nie naprawi ? Teraz pytanie za co ty chcesz być wspierany xD ??
@@danielkowalski7527 nie będę wspierał człowieka który wciska co mu się podoba więc o czym my tu gadamy ? Jak dla mnie temat został zamknięty bo po co dalej drążyć temat skoro mam wypracowaną opinię. Informacje się żetelnie weryfikuje i ma podstawy do konkretnych informacji.
przecież wiele jego materiałów to ogólnie bełkot, np materiał o crowd strike który mówił jak to Linux spaniały, Windows be, zapomniał dodać że awaria crowdstrike dotkneła pare miesiecy wczesniej linuxa, ale nikt tego nie zauwazył ;V
Temperatura też ma znaczenie przy degradacji cpu który pracuje przy 60 stopniach celsjusza bezie się zużywał wolniej o tego który pracuje w 80 stopniach celsjusza.
Że co? 1-5% to wychodzi na to że nasza cywilizacja jeszcze nawet nie poskromiła półprzewodników... Oczywiście ja wiem że prąd stały zawsze wytwarza ciepło, i że tylko taki prąd jest w stanie poruszać stykami w bramkach. A co jeśli by wykorzystać zjawisko seebecka i w jakiś sposób konwertować ciepło na prąd przynajmniej w jakimś stopniu.
No właśnie ja zrobiłem o wystąpienie gwarancji mija 5 dzień no proces jest mozolny ale jestem ciekaw czy wymienią mi na nowy procek i pytanie do was jak myślicie nawet jak mi dadzą mi nowy to dalej będzie się pierdolił 😂
@@arkobiako6919 chłopie ja tyle godzin robię w pracy jeszcze siłownia że jednak nie chcę rowerka 😂 ale ci powiem że może tak zrobię że sprzedam płytę i procek dołożę i kupię AMD 🙂
@@hypedark2178 ja miałem iść parę lat temu na Intela 8 czy tam 9 generacji, ale ta żonglerka płytami, plus ceny zestawów mobo, proc i ram, stwierdziłem że wolę jednak wrócić do starego zaufanego AMD, jako że wtedy siedziałem na i5 4generacji, przesiadłem się na Ryzena 2600X, a niedawno wymieniłem płytę i proca na Ryzena 5700X3D+B550 i jestem zadowolony.
@@Otheim masz rację wiesz ja zawsze uważałem Intela za pioniera procesorów i tak było do czasu ale jak czas pokazuje nic nie może być wiecznie i tak jak zawsze się śmiałem z AMD to teraz patrząc jakie procesory potrafią zaoferować i w dobrej cenie to jednak mam szacunek do AMD i zrobię przesiadkę raczej bo dzięki Intelowi jestem stratny w chuj 🙃
@@hypedark2178 Powiem ci że się uśmiejesz, ale mój Ryzen 5700X3D chodzi na tym samym chłodzeniu na którym chodziła i5 4570, wymieniam tylko wentylatory bo stare z czasem coraz gorzej radziły sobie z wyciąganiem ciepła z wentylatorów, temperatury w stresie nie przekraczają 65 stopni. XD
czytając komentarze współczuję Ci jak bodziesz chciał na nie odpowiadać, poziom IQ i nastawienie wojenne AND vs Intel - jest odczuwalne! pozdrawiam! - robimy swoje!
Ale, ale, ale, ale, ale.... Ale wiesz, że nie przeskoczysz fizycznych właściwości materiałów z których są zbudowane posczegolne komponenty czy gotowe układy i jest to naturalne, że cześć energi elektycznej zamieniana jest w ciepło. Tak samo, przy przepływie prądu przez jaki kolwiek przewodnik....
Czemu procesory Intela palą się, prawdopodobnie po tylu latach marketingu tak nieudanej architektury przypominają raczej uliczną instalację elektryczną w Indiach niż procesor.
Do takiego i9 14900XX to trzeba mieć dobry, najlepiej wodny, cooler. Ja z moim wiatrakiem Noctua(zajmuje 1/3 obudowy ATX) do i9 14900KF to sobie mogę spokojnie grać z taktowaniami rdzeni P na poziomie 3,2 GHz. Przy maksymalnych taktowaniach tego Procka to np w grę Jedi Survivor grałem max 2 min i mnie wywalało.
TMSC produkuje również procesory serii M czyli M1, M2, m3 oraz M4 w wersjach zwykłych jak i Pro, to procesory ARM dla komputerów, i tabletów Apple, sam używam Mac Mini z M2 pro, śmiga to bez zająknięcia. renderowanie filmów to bajka.
Mi się właśnie podoba ten spokojny powolny styl filmów, bo oglądając tych "popularnych" influencerów czy innych youtuberów może rozboleć głowa od ilości cięć, jakiś efektów na ekranie, dźwięków w tle i ogólnie bardzo szybkiej dynamiki, a samej treści niestety niewiele albo jest taka że nie warto na nią tracić czasu.
Cóż - chyba najlepszy sposób na oglądanie dłuższych treści, zwłaszcza do śniadania/obiadu, a w kolejce jeszcze jest parę ciekawych filmów do obejrzenia. Zaś co do cięć/dynamiki... jeżeli te filmy są krótkie (ale nie pod Shortsy/TikToka - poziome do 10 minut) to jeszcze OK, najgorsze jak ktoś robi przyspieszony materiał pełen efektów i cięć trwający ostatecznie więcej niż 40 minut (a i tak spora część to lokowania produktów lub tematy poboczne).
Jak sobie złożyłem komputer z 13 gen. to po 2 latach nie miałem żadnego bluekranu. Kupiłem go z premierą więc o czym ty gadasz w tym filmie. Nie mam nic do Ryzena ale nie psioczyłbym jak ty na intele. Wystarczą testy w Cinema R23 jakie te Ryzeny są słabe. Windowsa 11 używam dwa lata. 3 razy zasyfiłem go wirusami że świrował, ratowałem go i do dzisiaj chodzi wzorowo. Takie pierdy to możesz gadać małolatom co planują zakup komputera. Mam jeszcze rok gwarancji paragonu plus 2 lata od intela, więc do tego czasu zmienię platformę na kolejne intele. AMD jaką ma sprzedaż swoich kart graficznych w stosunku do Nvidii i innych. 15% rewelacja !!!
Coś ty się chłopie obudził ? Ludzie już pomału zaczęli zapominać , a Ty im przypomniałeś. Szkoda że jakoś ceny nie chcą spadać tych procków, a liczyłem na jakąś fajną promocję.
A czy to się przypadkiem nie nazywa "planowe postarzanie produktów" miało być pięknie ładnie ale komuś się przecinek pomylił i padają przed upływem gwarancji?
Wydaje mi się, że ARM to przyszłość procesorów. Najlepszy stosunek mocy obliczeniowej do pobranej energii. Telefony na tym działają teraz czas na laptopy.
Ale są mniej skuteczne i większość mniej popularnych/starszych programów nie włączysz więc jak zawsze coś za coś. Jako mniej skuteczne mam na myśli że wykonują mniej prostszych instrukcji na sekundę w stosunku do procesorów x86 (i chyba x64).
Nie tylko AMD zamiast intela... Dzieki Trumpowi i jego embargom, chińczycy zaczeli ostro promować swoje serwery z licencjonowanymi przez nich procesorami ARM. Miałem okazję porównać oba rozwiązania...i nie da się ukryć, że pod względem niskiej awaryjności to architektura ARM wypada zdecydowanie lepiej. No i rdzenie ARM...może słabe wydajnościowo...ale efektywne energetycznie...przy zachowaniu TDP można ich upchnąć w jednym CPU zdecydowanie więcej... Czyli jeśli nie musisz mieć kompatybilności z x86 - serwerki na ARMach są tak samo wydajne i mniej się psują...
@@miszkurka2000 Można też tak podejść... Ale dzięki sukcesowi chińczyków...taki Qualcomm dostał wiatru w skrzydła i nie boi się rzucić wyzwania Intelowi. Osobiście kibicuję im wszystkim. Czas odesłać architekturę x86 na emeryturę. Świat się zmienił.... już nie ma tego ścisłego powiązania software'u z architekturą CPU, jak w czasach (nieudanej) próby zerwania z przeszłością jakiej próbował Intel przy przejściu z 32 na 64 bity (IA64...czy ktoś to jeszcze pamięta?)
Intelgate ma już chwilę i im dłużej trwa tym mam wrażenie że to taki sam shit jak palące się rtx4090. Dlaczego ten problem mnie dotyczy? 13700k rtx4090 setup prawie dwa lata. Nic się nie działo, jak zawsze zresztą z intelem, na drugiej konkurencyjnej platformie było, bywa i będzie znając życie bywać różnie. Ludzie, po prostu zacznijcie myśleć. Materiał bardzo słaby jak na jakiegoś informatyka, tym bardziej tego niby NASZEGO? Zostań sam sobie, słaby materiał, argumenty żadne, żadnych konkretnych statystyk chociażby. Pozdrawiam. E nawet nie bo wstyd trochę.
dokładnie tak 13900k mam od marca 2023r razem z 4090 tką nvidii i smieje się z takich filmików które nic nie wnoszą , żadnych konkretów nic tylko takie wioskowe gdybanie .
Intel atom, najgorsze cpu z jakimi miałem do czynienia a najgorszy netbook to taki z intel atom i lutowanym ram. Takie gówna nadają się na śmietnik a nie do zakupu.
Każdy produkt jest na odpowiednią lukę rynkową. Netbooki były bardzo tanie, małe, przenośne i w bardzo podstawowych zastosowaniach typu komunikacja przez internet, czytanie wiadomości ze świata, poczta email, oglądanie YT i komentowanie, facebook, słuchanie muzyki i radia oglądanie filmów, pisanie dokumentów w edytorze tekstu, klasyczne i proste gry były wystarczające. Owszem były to komputery dla tych którzy się aż tak nie spieszą ale swoja rolę spełniały.
Tym razem do przekazu było ciężko się doczepić oprócz jego prędkości wysławiania się :) - ale jak zawsze dojebie się do czegoś. A tym razem do mikronów. To że intel nie nadąża, to ze intel za dużo sobie ceni zwłaszcza gdy słyszysz cena sugerowana a nie cena produkcji to krew mnie zalewa. W skrócie intel cena procesora 5999zł AMD wprowadza procesor tak samo wydajny za 2800zł z dnia na dzień cena procesora intel 3500zł - Powiedz czy ty był byś w stanie obniżyć sobie marżę o 100% z dnia na dzień ? jak byś nie miał jej jeszcze większej ?? Ale do mikronów , te nie przeszkadzają by wyprodukować zajebiście trwałe procesory, ale jak Nvidia zjebała sekcje zasilania nawet z wtyczką i karty wpadają w rezonans tak Intel zjebał sobie procesory przez projekt, nie przez mikrony gdyż inne nie miały tego problemu. Patrząc nawet od D920 którym paliły się kontrolery pamięci. Ale potem tylko pasmo sukcesów :) do serii 13-14 ale nie mikrony to zrobiły. Mogę mieć procek 2 razy większy "bo mikrony" ale nich on będzie sprawny wewnątrz :)
@@wojteksie93 Dodam więcej, sprawność zasilacza w dużej mierze to DTP procesora, pomyśl sobie że ja mam 207v czy 197v na i niekiedy 252v i jak to ma wyglądać twoje DTP i sprawność zasilacza ??? Pokaż zasilacz w 200v który jest sprawny jak ten w 230v -= dlatego odniósł się do sprawności i 20% tego czego tak naprawdę nie ma .... Nie ma tylko głupie liczby i brednie producenta że to 600wat a tak naprawdę 500wat i ludzie myślą że zestaw będzie chodził stabilnie jak zrobią go na styk. Czyli zapraszam iść do swojego auta i tak zajebać mu 90% mocy na postoju , pierwsze jak długo ? , jak szybko się przegrzeje, i potem porozmawiamy o bredniach jakie szerzysz. A teraz czyste DTP, to mierzone dla całego procesora, zapraszam zobaczyć która strona procesora się grzeje bardziej, dlaczego tak ważne jest równomierne rozłożenie pasty , no i sprawdzenie przy zakupie czy twój procesor ma "lut" czy "glut" i jak ty to biedaku wymienisz :) . Jeśli nie wiesz o czym mówię to zapraszam do zapoznania się i odwiedzenia czarnej listy zasilaczy. Tam 500wat oznacza 300wat i mniej. On za mało powiedział, ten procesor się nawet nie spali zrobi się brązowa kropka u spodu i tyle będzie z procka.
Co ty za bzdury wygadujesz o poborze prądu i sprawności? Oznaczenie zasilacza 80+ GOLD nie oznacza, że zasilacz ma w najlepszym przypadku 80% sprawności tylko min. 92% przy 50% obciążenia zasilacza, a w najgorszym 89%. TDP 65W nie oznacz, że procesor będzie pobierał kilka procent więcej jak 65W. Części modeli potrafi i pobrać nawet 140W w piku.
O ile pamiętam, to dawniej (Czasy serii FX, albo 3-rdzeniowców) ludzie śmiali się z AMD, że "można nim ogrzać chałupe", bo pobiera np. 140W TDP albo i więcej. Podawali to oficjalnie w katalogach. A Intele niby brały 65W... Ale wtedy AMD podawał MAKSYMALNĄ pobieraną moc, a Intel podawał ŚREDNIĄ. Obecnie AMD podaje podobnie jak Intel, czyli "typową" pobieraną moc, w uproszczeniu można powiedzieć, że średnią...
@@Mr7700mayday TDP to nie pobierana moc tylko wydzielana moc cieplna i ma niewiele wspólnego z pobieranymi watami przez jednostkę centralną tylko służy dobraniu odpowiedniego chłodzenia by owe ciepło rozproszyć.
Wasz informatyk to typowa stara szkola mylenie pojęć i niewielka wiedza merytoryczna. A bzdury dotyczące Biosu sprawnosci zasilaczy jak i TDP to az żart.
@@krzysztofmechanik4029 Rarytasem to był Celeron 300A który praktycznie każdy chodził na 450MHz po zmianie FSB na 100MHz i był wydajnościowo pomiędzy PII 450MHz, a PIII 450MHz.
@@kiler529 Nie, celeron 300A był dość powszechnie występującym procesorem, bo taki był zamysł wprowadzenia celerona - przystępny cenowo, obcięty pentium II, który sprzeda się w dużych ilościach. Sam podkręcony celeron 300A do poziomu 450MHz przez puszczenie na fsb100 nie plasuje się wydajnościowo między PII 450 a PIII 450, bo musiałby być wydajniejszy od PII 450, żeby taka logika zdania była prawdziwa. Nie jest wydajniejszy, bo celeron i pentium II mają dokładnie to samo jądro, które w celeronie 300A zostało wzbogacone o cache L2 w ilości 128kB i mimo że pracuje z pełną prędkością rdzenia, to jest go 4 razy mniej niż cache L2 (512kB) doklejone do PII, które pracuje z połową prędkości rdzenia. W takim układzie procesory pracują na tej samej fsb100. Po prostu fenomen celerona 300A polega na tym, że te szybkie 128kB pozwoliło mu bardzo zbliżyć się do PII oferując dużo niższą cenę, w odróżnieniu od celerona 300, który też bez problemu szedł na 450MHz, ale mając 0kB L2 pozostawał wydajnościowo daleko za PII 450. K6-300 jest rarytasowym procesorem, bo to najszybsza wersja K6, która bardzo rzadko występuje w przyrodzie, zdecydowanie rzadziej niż K6-266 i K6-2 266. Jest to zrozumiałe, ponieważ miał wewnętrzną konkurencje w postaci powszechnego K6-2 300. Z kolei mój K6-2 366 jest najszybszym K6-2 przeznaczonym tylko na fsb66 co też czyni go rzadkim okazem. Za to powszechnie występuje K6-2 333, który był bardziej opłacalny do płyty z fsb66. To są oczywiście wymagania teoretyczne, gdyż każdy K6 i K6-2 ma odblokowany mnożnik i na fsb66 można posadzić K6-2 400 przez ustawienie 6x66 - trzeba na płycie ustawić mnożnik 2x. Tak samo nic nie stoi na przeszkodzie, żeby 333 czy 366 działały na innych fsb, tylko wtedy taktowanie będzie inne niż 366. Ciekawie jest z modelem 333, bo tu da się praktycznie na (prawie) wszystkie sposoby: 5x66, 4.5x75, 4x83, 3.5x95, 3x112.
ani jednego konkretu w filmie tylko czysta jechanka "ach jaki straszny zły intel " a czy wspomniałeś o problemach amd ?? procki amd 5xxx jarały się na potęgę bo napięcia tak samo jak w intelu były przesadzone , LLC było z dvpy itd itd a gamer nexus w szczegółach to opisał . Powinieneś też objaśnić że TDP nie jest żadną normą tak samo jak nanometry które są dzis tylko ekwiwalentem więc TSMC jak najbardziej potrafi zrobić świetną fotolitografię ale INTEL jak na 10nm robi to świetnie a co do problemów z degradacją to derbauer pokazał też gdzie mniej więcej jest błąd w prockach gdzie ten błąd wyeliminowano w 2023 roku . Intel owszem spitolił sprawę i kompletnie przeszarżował ścigając się z Amd z napięciami . Posiadam 13900k i wgrany najnowszy bios 129x i schodzi z napięć na MSI jeszcze bardziej co wczesniej ręcznie każdy ustawiał więc jak najbardziej intel spieprzył sprawę ustawień napięć ale czy same procki sa złe , no proszę cię nie zamienił bym na inny procek a już napewno na amd które wydajnościowo jest w czarnej dupie za intelem na pojedyńczym wątku . Mówisz z przekąsem jak chłopek z wioski jakie to te rdzenie eficience są mułowate to sprawdź sobi ich wydajność bo się okaże że niewiele im brakuje do amd pełnych rdzeni z serii 5xxx więc sorry no nie narzekał bym a jak bys jeszcze opowiedział jak spierniczony jest przydział cachu w CCXach i ile wolniejszy jest cache w amd więc musi go być sporo więcej przez to , spoko uznał bym że dążysz do prawdy ale jesteś zwykłym fanbojem czerwonych i spoko każdy lubi swoje bardzo szanuję firmę amd za ciutkę lepszą politykę choć to korpo więc wszystkich mają w dupie ale daleko im jeszcze do intela i jak by nie patrzeć intel ma swoje FABy a amd może co najwyżej zamówić procki w TSMC bo chyba nawet GF już chyba nie jest ich z tego co pamiętam.
Nie ma korporacji lepszych gorszych każda bardziej lub mniej oszukuje klientów dla zysku. W tej branży nie ma zmiłuj. Dlaczego AMD nie zaora Intela? bo nie. Nawet to lepiej. Jak teraz będą robić procesory które będą miały taką sobie sprzedaż, to nie będą mogli w AMD dyktować cen. Chociaż są firmy które mimo wysokich cen mają i tak niezłe zyski ze sprzedaży. Moim zdaniem, to od początku był problem z mikrokodem. Płyty na ustawieniu Core Votlage na Auto ustawiają nawet 1.4V przez moment :D co jest zbyt dużym ustawieniem. Nawet 1.3V to gruba przesada. Gonić każdy MHz byle w wykresach były widoczne różnice jest bez sensu. AMD też miał swoją wpadkę wypalanie dziury w sockecie chociaż to bardziej wpadka Asusa niż AMD ktoś powie. Przesadzili z napięciami, ale też opierać dobór napięcia na algorytmie który może nie zadziałać, to też nie jest dobra praktyka. Bo u Intela może i nie wypalało dziury w sockecie, ale degradowało krzem, że procesor z czasem przez pracę na napięciu 1.3V itd zużywał się zbyt szybko. Dlaczego płyty same nie ustawiały 1.1V bo się obawiali, że będzie niestabilnie. Ale przez to złe dobieranie napięć, to procesory się zdegradowały inne mają oksydacje albo jedno i drugie i mamy dramę. Jakiś inżynierek nie pomyślał. Albo pomyślał, ale księgowi mieli inne zdanie. Ja nie patrzę na wykresy. Nawet inne firmy produkujące procesory ARM nie będą dążyć do zaorania Intela. Nie może być tylko jednego gracza na rynku procesorów do komputerów PC i laptopów, bo wtedy ceny wystrzelą. I będzie stagnacja i całkowity brak rozwoju CPU. AMD to dupe uratowały konsole i procesory APU który tam siedzą są produkcji AMD. Nie ważne co masz, ale istotne jest to jak potrafisz to sprzedać ludziom. Za parę lat ludzie zapomną o tej dramie i będą kupować CPU Intela i będą srać na AMD. Jak były początki tych dwóch firm, to jedna od drugiej brała projekt procesora i poprawiała produkt konkurencji wypuszczając na rynek klona który był lepiej zrobiony Intel miał swój procek, ale on był przez AMD poprawiony i był dużo wydajniejszy. A teraz te dwie firmy walczą o klienta. I to jest dobre dla konsumenta nawet jeśli te dwie firmy zarzucają sobie nieuczciwą konkurencje, to że Intel płaci producentom laptopów by nie mieli modelów z procesorami AMD.
Tylko różnicą była po pierwsze skala problemu, parę procent u AMD vs Intel wszystkie powyżej 65W TDP, a druga kwestia AMD po zgłoszeniu przez użytkowników wad wymieniała procesory, bez matactwa i zamiatania pod dywanik. Intel oczywiście zwalał na producentów płyt głównych, a jak się okazało że limity mocy były ustawione na poziomach zalecanych przez Intela, to nagle nabrali wody w ustach. Intel jedzie na starej technologii bo przespał okres gdzie mógł wciąż mając monopol, polepszać produkt przechodząc na niższe procesy, mógł, a tego nie robił, ważniejsze było dla firmy klepanie wciąż na 14nm + 4 rdzenie w średniej półce, 2 rdzenie do domu/biura przez parę lat przez co rozwój wielu technologii się zatrzymał. Ciekawe gdzie AMD w wydajności jest gorzej niż Intel? W FHD, 720P? Bo mając procesory High Endowe różnica w FPSach na 1440P i wyżej się zaciera do błędu statystycznego. Zarzucasz innym byciem fanboyem, gdy sam to robisz marginalizując problemy intela.
Ja mam Intela 10th generacji ale jeżeli Intel nie rozwiąże tych kłopotów i sam nie przestanie celowo generować kłopotów to ja po zużyciu mojego procka obecnego przejdę na AMD
TDP to nie jest pobór mocy procesora Najlepsze zasilacze mają 80% sprawdności? ;-D Ciekawe ile jeszce jest dezinformacji w tym filmiku. Brać z przymrużeniem oka bo koleś wali losowe babole
Co z tego, że przedłużyli gwarancję skoro w większości je odrzucają?
8 minuta pierwszego filmu który u Ciebie oglądam i leci sub. Forma genialna, ALE... xD ważniejsza dbałość o szczegóły i prostota tłumaczenia. Zostanę na dłużej.
Bardzo ciekawy odcinek.
to nie wada tylko ukryta postarzanie produktu. tylko za wszybko te tzw awarie. miały się psuć po gwarancji
Dokładnie tak jak dotychczas widać tendencje wyliczeń kiedy ma to się popsuć...
Albo po prostu 250 W na CPU jest niemożliwe do schłodzenia, to ciepło nie jest nawet w stanie opuścić procesora niezależnie jak szybko byłby chłodzony.
Teorie foliarksie osób który nie znają branży. Prawda jest taka, że w pogoni za wydajnością w testach by jakoś walczyć mając przestarzały proces 10nm intel przegiął.
I co miały puścić po gwarancji i przedłużyli gwarancję? Więc po co przedłużyli? Skoro twoim zdaniem to było celowe.
Jakoś przez ostatnie 40 lat procesorów postarzać nie było trzeba, nadal szybciej stają się przestarzałe niż psują…
1:32 Dlaczego błędnie nazywane jest biosem?
BIOS - Basic Input/Output System
(Podstawowy - Prosty system wejścia/wyjścia)
Często tworzony w asemblerze, w porównaniu do współczesnych programów, mikroskopijny.
Bardzo trudno w czymś takim ukryć niebezpieczny kod.
---
UEFI - Unified Extensible Firmware Interface
(Zunifikowany rozszerzalny interfejs oprogramowania układowego)
Napisany w C, jak podają różne źródła, bazuje na Tianocore/EDK-II
czyli składa się z jakichś 15000000 linii kodu,
plus pliki nagłówków 400000
plus cały ten kolorowy okienkowy śmietnik obsługiwany myszką
który wpychają tam producenci płyt głównych i który często bije na głowę wczesne wersje windowsa.
---
„System operacyjny” DOS w pierwszej wersji składał się z ok 4000 linii kodu...
---
Plotka, prawdopodobnie zmyślona, mówi że
William Henry Gates III prorokował jakoby 640KB pamięci to wszystko co kiedykolwiek komukolwiek będzie potrzebne do uruchomienia wszystkiego co może być sensownie użyte do pracy.
To czy rzeczywiście kiedyś tak powiedział, nie ma znaczenia.
Jedyne co ma znaczenie to fakt że 640KB to więcej niż dość aby uruchomić złożony, w pełni funkcjonalny i dający pełną kontrolę nad wszystkimi współczesnymi komponentami w komputerze system operacyjny
(zakładając że jest zoptymalizowany i nie musi obsługiwać myszki i kolorowych animowanych okienek)
Gdzie można znaleźć materiały o fizycznym starzeniu się procesorów?
Oksydacja w wyniku błędów w procesie produkcji. Niby teraz jest poprawiony. Ale teraz to produkcje procesorów 15 gen przejmie TSMC. Intel teraz jak coś wyjdzie z 15 gen to może umyć łapy i powie, że to nie nasza wina. To TSMC zawiniło.
„Fizyczne” starzenie się procesorów to temat na doktorat :-)
Wszystkie urządzenia elektryczne / elektroniczne podlegają mniej więcej tym samym regułom, tyle że różnią się skalą. Zmiany temperatury - każdy materiał ulega rozszerzalności cieplnej, każdy w nieco innym zakresie, krzem, german, miedź, tlenki metali i warstwy których budowa chemiczna jest pilnie strzeżoną tajemnicą. Procesor to bardzo delikatna mikrostruktura miliardów tranzystorów, więc choćby promieniowanie jonizujące może je zniszczyć - właśnie dlatego układy produkowane na potrzeby satelitów i programów kosmicznych nie są produkowane w najnowszych technologiach, tylko w starszych np. 22nm, są też zaopatrzone w specjalne ekranowanie.
Pamięci RAM do zastosowań profesjonalnych - serwerowych są wyposażone w system kodowania korekcyjnego ECC, między innymi dlatego że nawet przez grubą warstwę atmosfery czasami może się przedostać niewielka ilość promieniowania która zmieni stan tranzystorów reprezentujących bity w pamięci. Jeśli substrat na którym umieszczony jest wyprodukowany czip ulegnie uszkodzeniu mechanicznemu (np. z powodu nieprawidłowego montażu układu chłodzenia, zbyt dużych przeciążeń / wibracji podczas transportu). Kondensacja pary wodnej, praca w trudnych warunkach gdzie występują opary chemiczne. Wszystko nieuchronnie się starzeje, wyszczerbia, traci swoje właściwości, chociaż łatwiej to zaobserwować w „zwykłej” elektronice - puchnące kondensatory, przepalone rezystory itd. Mikroprocesor to wciąż „tylko” kolekcja miliardów tranzystorów, jednak na tyle małych że nawet niewielki błąd może wpłynąć na niezamierzoną zmianę interakcji zjawisk kwantowych na których bazuje ich działanie. Najlepiej chyba zacząć od historii tranzystora i od tego na czym polega jego działanie pl.wikipedia.org/wiki/Tranzystor
Oprócz literatury fachowej, bardzo fajne i przystępne analizy można znaleźć na kanale Asianometry
ua-cam.com/video/c1MdNHJltNc/v-deo.html
@@WaszInformatyk Tak, problemem nie do uniknięcia jest dyfuzja. Atomy domieszek w krzemie z czasem wędrują, tym szybciej, im wyższa jest temperatura. To powoduje, że obszary w krysztale tracą swoje właściwości i elementy się degradują.
16:10 Na szczęście jest też opcja nie polecaj tego kanału
Czemu nie nagrasz filmu o krytycznych lukach AMD których nie łata w starszych procesorach Ryzen?
Twój wpis przypomina kawał z czasów realnego socjalizmu: "Uczeni radzieccy skonstruowali bardzo mądry komputer, który zna odpowiedzi na wszystkie pytania. Na uroczyste otwarcie zaproszono uczonych amerykańskich, którzy zadali komputerowi pytanie: ”Jak nazywa się najsilniejszy, najbardziej demokratyczny kraj świata?” Komputer natychmiast odpowiedział:
- Związek Radziecki.
Uczeni amerykańscy zadali komputerowi drugie pytanie: ”W jakim kraju żyją najbardziej szczęśliwi ludzie i w jakim kraju ludzie zarabiają najwięcej na świecie?” Komputer zatrzeszczał, a po chwili wyświetlił na ekranie odpowiedź:
- W Związku Radzieckim.
Uczeni Amerykańscy zadali komputerowi jeszcze jedno pytanie: ”W jakim kraju ludzie jedzą najwięcej mięsa w przeliczeniu na jednego mieszkańca?” Komputer przez chwilę zastanawia się nad odpowiedzią, w końcu odpowiada:
- Ale za to u was biją Murzynów!"
Oj zapiekło.
Dzięki
a może tak pociąć taki procesor pociąć i pod mikroskop elektronowy wrzucić ?
Już są takie testy...😅
łatwiej w duckduckgo poszukać
@@danielkowalski7527 pytam bo mam taką możliwość :P
@@MsDexter47 Wrzucaj i publikuj ^^ daj linka ^^
W laptopie używam i7-4710HQ. Trzy lata temu padł mi wiatraczek i chociaż miałem go wymienić to spodobała mi się ta absolutna cisza i tak już zostało. Działa cicho chociaż nieco spokojniej od tej pory, a zimą aluminiowa obudowa przyjemnie grzeje :-D
Nie wierze ci. Ja NUC-u Gigabyte-a mialem i5-4570 czy 4750 i grzal sie tak, ze pojawialy sie bledy pamieci. Generalnie to moge ci go sprzedac jesli lubisz goraca atmosfere :) Takie 100 stopni.
@@adamwalter2573 Wklejam linka do udostępnionego na OneDrive zdjęcia ale automat kasuje wpis.
@@adamwalter2573 Dziwne, u mnie działa 😀
@adamwalter2573 na szczęście mam I5 5300U
Uj z tą ich przedłużoną gwarancją, a co jeśli procek się uszkodzi nieodwracalnie po tym czasie?
Jeśli procesor padnie po 5 latach, to już chyba pora na nowy procesor...
@@WaszInformatyk Ale jak działa, to po co? sam miałem bardzo długo i5 8600k wystarczy zrobić undervolting nie polegać na domyślnych ustawieniach płyty głównej i nie powinno być problemów.
Ta przedłużana gwarancja, to bardziej próba ratowania wizerunku i zaufania inwestorów. Korporacja ma gdzieś klienta który teraz krytykuje, a jak wyjdą nowe procesory, to i tak kupi. Już czytałem że 15 gen ma mieć najwydajniejsze iGPU na rynku :D tylko to dla graczy średnio istotne, bo mają dedykowane karty, a układ iGPU i tak pobiera prąd nagrzewa się mimo faktu, że nie jest używany.
@@iset112 Szczerze, mało osób które kupuje CPU dla tego że ma wbudowane igpu, często gęsto ludzie bardziej wybierają układy z odblokowanym mnożnikiem niż to ze mają dodatkowo układ graficzny, gdyby integrę można było wykorzystywać w podobny sposób do pracy jak to jest w laptopach, lub jako układ wspomagający do generowania obrazu w grach czy aplikacjach to byłby to krok w przód. Tak jak słusznie zauważyłeś to mylenie oczu kupującym tą wydłużoną gwarancją, pytanie jak będą się odnosić do reklamowanych CPU, bo jeśli tak jak do tej pory robili z serią 13/14, to będzie kolejny pokaz ignorancji z ich strony i pokazania że odbiorcę indywidualnego mają gdzieś, zakładam że część racjonalnych osób raczej odpuści sobie 15 generację, bojąc się podobnego losu co 13/14 generacji Intela.
@@Otheim Nie wszyscy muszą mieć komputer z dedykowanym układem grafiki. Układy zintegrowane są dużo tańsze i wystarczające podczas standardowej pracy. Pani z biura rachunkowego, oglądacz YT, kiosk informacyjny nie potrzebują super wydajnych układów grafiki.
@@miszkurka2000 Pani z biura rachunkowego dostają komputery OEM, gdzie masz i3z IGPU, 8GB Ramu i dyskiem twardym z wąskiej obudowie, np. Dell oferuje takie komputery dla firm.
Jakie spalenie procesorów? Degradacja...
Intel w przeszłości też zwalniał masowo ludzi,zakładam że zwolnienia dotyczą tych fabów wtórych się produkuje w 22nm i starszych procesach. A ostatecznie wykorzystywane do produkcji chipsetów, modułów wifi lan tip. Czyli czegoś co i taka było dopalaniem procesu technologicznego.
W mojej ocenie intel przy 13 i 14 generacji trafił na kumulację problemów, raz trafiła im się wadliwa seria, dwa zaszaleli z limitami i trzy producenci płyt też popłynęli. Na początku życia AM5 też były problemy z upalonymi gniazdami i procesorami. W przeszłości też mieli problemy z procesorami jak np problem z dzieleniem na pentiumie I, czy też niepoprawne działanie procesorów 386 w 32bitach. Są obecnie liderem i nawet jeśli tracą pałeczkę wydajności to mają szanse ją odzyskać.
Co do konkurencji ze strony qualcoma nie traktowałbym tego na poważnie, MS nie potrafi zrobić systemu co będzie działać na tym nie zawodnie to mimo tego że procesor może być w porządku to system położy wszystko.
PS. intel już od pewnego momentu przestał też podawać liczbę tranzystorów w swoich układach wiec ukrywanie procesów to kolejna nowość z jego strony. Chyba że nie wiedzą jeszcze w jakim procesie marketingowo to sprzedawać ;)
Masz błędne założenia. Intel zwalnia bo spadła im sprzedaż procesorów, a w dodatku w przyszłym roku cześć produkcji zleci TSMC bo ma rezerwacje na 2nm.
@@kiler529 A w ilu nanometrach będą miały bramki w procesie technologicznym "2nm"? Bo to już od jakiegoś czasu nie oznacza nanometrów tylko marketingowy slang ^^
@@kiler529 intel jedzie bardzo dobrze na licencjach, chociazby na kartach sieciowych ktore masz praktycznie w kazdym lapku, a koszt maintainowania produktu praktycznie zaden.
wiatraczki są w Holandi
Co po tej gwarancji jak juz im brakuje na wymiane gwarancyjna i czas wymiany to 4-5 tygodni, czyli na ten czas jest sie bez procesora. Druga kwestia to aktualizacja. Jak ona ma naprawic cos co jest wadliwe fizycznie? To tak jakby intel chcial krzywiace sie pricesory prostowac aktualizacjami, a tak sie nie da.
Chociażby tak jak dawniej łatało sie uszkodzone fizycznie hdd - "nie korzystaj z tego wadliwego kawałka - omijaj go"
@@danielkowalski7527 to nie było latanie, a tylko przed bad sektorem i zapisanie danych o powierzchni. Ie do użytku. Później to już zostało zastosowane w firmawer w nowszych dyskach, by nie było problemów. Wiec dalej nie wiem jaki to ma związek.
@@danielkowalski7527 Tylko, że w filmie jest mowa o nowym produkcie a nie zajechanych dyskach.
Trochę naciągane, tak naprawdę wiele procesorów mobilnych z serii 13xxx to tak naprawdę procesory 12 generacji ze zmienioną nazwą. Więc bym nie demonizował pewnie wszyskto poza topem z dopiskiem K będzie ok.
Mam 12 i pod Linuxem. Bezproblemowo.
Wątpię, żeby intel naprawił oksydacje w mikrokodach, gdzie przy wysokim TDP miedź cały cas się ulatnia. Ale wina, lezy też po stronie producenci płyt.
4:20 z TDP jest jeszcze prościej. 100% pobranej energii elektrycznej procesor zmienia w ciepło. DOSŁOWNIE 100%. Natomiast z tych 100% tylko 1 do 5% to faktyczne ciepło które jest używane na obliczenia. Pozostałe to opór przewodników. Nie ma czegoś takiego jak moc elektryczna zużyta na obliczenia... :))) Bo co to są obliczenia? To przepływ prądu po między bramkami a każdy przepływ prądu to ruch elektronów który podnosi temp w przewodniku = CIEPŁO.
Smiejcie sie, ale w pracy mam 9950x i w ostatnich dwoch tygodnia meeeeega spowolnil i to widac po czasach kompilacji. Update-y instalowane wg security czyli generalnie prawie wszystkie sensowe, including microcode.
Warto dodać, że problem nie dotyczy laptopowych wersji tych procesorów. Wspomniałeś o TDP, ale myślę, że nie wszyscy mogą zrozumieć.
A skąd pewność że dotyczy to tylko pudłowych werjsji a laptopowych już nie ?
@@xxxxxx-vi7lm Opieram się na artykułach przeczytanych w sieci oczywiście
@@Marcin-ph2js Ok rozumiem dzięki za odpowiedź
Dziwne ale mam wrażanie gościa który mówi o ziemniakach które są niezdrowe. Słuchając tego całego materiału i pytając się fachowców od IT to raczej pan jest niewiarygodny. Czytam opis " Dlaczego procesory Intela palą się? " a ja odpowiem tym samym " Dlaczego AMD się paliły ?". Z tego co słyszałem AMD zostało naprawione w tym temacie a Intel tego nie naprawi ? Teraz pytanie za co ty chcesz być wspierany xD ??
Czy to ważne za co? Po prostu chce być wspierany ^^ Racjonalizacja nie jest ważna ^^
@@danielkowalski7527 nie będę wspierał człowieka który wciska co mu się podoba więc o czym my tu gadamy ? Jak dla mnie temat został zamknięty bo po co dalej drążyć temat skoro mam wypracowaną opinię. Informacje się żetelnie weryfikuje i ma podstawy do konkretnych informacji.
@@TheSigerus klepie glupoty, dokladnie :D
przecież wiele jego materiałów to ogólnie bełkot, np materiał o crowd strike który mówił jak to Linux spaniały, Windows be, zapomniał dodać że awaria crowdstrike dotkneła pare miesiecy wczesniej linuxa, ale nikt tego nie zauwazył ;V
Temperatura też ma znaczenie przy degradacji cpu który pracuje przy 60 stopniach celsjusza bezie się zużywał wolniej o tego który pracuje w 80 stopniach celsjusza.
Halo ludzie czemu nikt nie zaczął się kłócić o wymowę xeon ?
Że co? 1-5% to wychodzi na to że nasza cywilizacja jeszcze nawet nie poskromiła półprzewodników... Oczywiście ja wiem że prąd stały zawsze wytwarza ciepło, i że tylko taki prąd jest w stanie poruszać stykami w bramkach. A co jeśli by wykorzystać zjawisko seebecka i w jakiś sposób konwertować ciepło na prąd przynajmniej w jakimś stopniu.
No właśnie ja zrobiłem o wystąpienie gwarancji mija 5 dzień no proces jest mozolny ale jestem ciekaw czy wymienią mi na nowy procek i pytanie do was jak myślicie nawet jak mi dadzą mi nowy to dalej będzie się pierdolił 😂
Najlepiej zaraz go sprzedaj i kup sobie rower to Ci przynajmniej wyjdzie na zdrowie.
@@arkobiako6919 chłopie ja tyle godzin robię w pracy jeszcze siłownia że jednak nie chcę rowerka 😂 ale ci powiem że może tak zrobię że sprzedam płytę i procek dołożę i kupię AMD 🙂
@@hypedark2178 ja miałem iść parę lat temu na Intela 8 czy tam 9 generacji, ale ta żonglerka płytami, plus ceny zestawów mobo, proc i ram, stwierdziłem że wolę jednak wrócić do starego zaufanego AMD, jako że wtedy siedziałem na i5 4generacji, przesiadłem się na Ryzena 2600X, a niedawno wymieniłem płytę i proca na Ryzena 5700X3D+B550 i jestem zadowolony.
@@Otheim masz rację wiesz ja zawsze uważałem Intela za pioniera procesorów i tak było do czasu ale jak czas pokazuje nic nie może być wiecznie i tak jak zawsze się śmiałem z AMD to teraz patrząc jakie procesory potrafią zaoferować i w dobrej cenie to jednak mam szacunek do AMD i zrobię przesiadkę raczej bo dzięki Intelowi jestem stratny w chuj 🙃
@@hypedark2178 Powiem ci że się uśmiejesz, ale mój Ryzen 5700X3D chodzi na tym samym chłodzeniu na którym chodziła i5 4570, wymieniam tylko wentylatory bo stare z czasem coraz gorzej radziły sobie z wyciąganiem ciepła z wentylatorów, temperatury w stresie nie przekraczają 65 stopni. XD
Prowadzący daje radę, na 1,5x 😉
czytając komentarze współczuję Ci jak bodziesz chciał na nie odpowiadać, poziom IQ i nastawienie wojenne AND vs Intel - jest odczuwalne!
pozdrawiam! - robimy swoje!
Ale, ale, ale, ale, ale.... Ale wiesz, że nie przeskoczysz fizycznych właściwości materiałów z których są zbudowane posczegolne komponenty czy gotowe układy i jest to naturalne, że cześć energi elektycznej zamieniana jest w ciepło.
Tak samo, przy przepływie prądu przez jaki kolwiek przewodnik....
no i h.... jak się spali kupię sobie nowszego/nowego mój 13900k dalej na oryginalnych asusa ustawieniach działa bez problemowo!
I będziesz miał 2? Przecież dostaniesz kolejny z gwarancji - po co kupować? ^^
@@danielkowalski7527 ciekawe ile dni/tygodni bylby bez komputera. chyba, ze ma bieda-drugi komputer, albo lapka
Ma końcu strasznie prosisz o datek na płytę. Śmieszne to jest troszkę i żałosne.
Czemu procesory Intela palą się, prawdopodobnie po tylu latach marketingu tak nieudanej architektury przypominają raczej uliczną instalację elektryczną w Indiach niż procesor.
Najgorsze jest to że do końca nie wiadomo które wersje dołączą do wadliwych .Zaczyna się już mówić o procesorach mobilnych
Do takiego i9 14900XX to trzeba mieć dobry, najlepiej wodny, cooler. Ja z moim wiatrakiem Noctua(zajmuje 1/3 obudowy ATX) do i9 14900KF to sobie mogę spokojnie grać z taktowaniami rdzeni P na poziomie 3,2 GHz. Przy maksymalnych taktowaniach tego Procka to np w grę Jedi Survivor grałem max 2 min i mnie wywalało.
panie nie sraj żarem i nie siej paranoi.... to tylko elektronika, popsuje się to się kupuje nowy sprzęt tyle
TMSC produkuje również procesory serii M czyli M1, M2, m3 oraz M4 w wersjach zwykłych jak i Pro, to procesory ARM dla komputerów, i tabletów Apple, sam używam Mac Mini z M2 pro, śmiga to bez zająknięcia. renderowanie filmów to bajka.
Kazik Staszewski to przewidział. Śpiewał: "Spalam się... dla Ciebie spalam się..."
po prostu dokonują automatyzacji fabryki
normy 80+/bronze itd mówi o efektywności w najgorszym przypadku, w najlepszym to potrafią mieć ponad 90%
nie wiatraczek tylko wentylator
Pana sarkazm w głosie jest mylący
No to przyspieszamy x1,5 i jedziemy z koksem.
Mi się właśnie podoba ten spokojny powolny styl filmów, bo oglądając tych "popularnych" influencerów czy innych youtuberów może rozboleć głowa od ilości cięć, jakiś efektów na ekranie, dźwięków w tle i ogólnie bardzo szybkiej dynamiki, a samej treści niestety niewiele albo jest taka że nie warto na nią tracić czasu.
x1.25 jest w sam raz.
Cóż - chyba najlepszy sposób na oglądanie dłuższych treści, zwłaszcza do śniadania/obiadu, a w kolejce jeszcze jest parę ciekawych filmów do obejrzenia.
Zaś co do cięć/dynamiki... jeżeli te filmy są krótkie (ale nie pod Shortsy/TikToka - poziome do 10 minut) to jeszcze OK, najgorsze jak ktoś robi przyspieszony materiał pełen efektów i cięć trwający ostatecznie więcej niż 40 minut (a i tak spora część to lokowania produktów lub tematy poboczne).
wciąż za wolno... 1.75 dla mnie jest ideolo... na 0.5 wychodzi styl "pijany mistrz" jak po 0.5 litra soku z gumijagód...
Dobrze, że kebaby się tak nie spalają xD
Jak sobie złożyłem komputer z 13 gen. to po 2 latach nie miałem żadnego bluekranu. Kupiłem go z premierą więc o czym ty gadasz w tym filmie. Nie mam nic do Ryzena ale nie psioczyłbym jak ty na intele. Wystarczą testy w Cinema R23 jakie te Ryzeny są słabe. Windowsa 11 używam dwa lata. 3 razy zasyfiłem go wirusami że świrował, ratowałem go i do dzisiaj chodzi wzorowo. Takie pierdy to możesz gadać małolatom co planują zakup komputera. Mam jeszcze rok gwarancji paragonu plus 2 lata od intela, więc do tego czasu zmienię platformę na kolejne intele. AMD jaką ma sprzedaż swoich kart graficznych w stosunku do Nvidii i innych. 15% rewelacja !!!
Coś ty się chłopie obudził ? Ludzie już pomału zaczęli zapominać , a Ty im przypomniałeś. Szkoda że jakoś ceny nie chcą spadać tych procków, a liczyłem na jakąś fajną promocję.
Palą się to chyba niewłaściwe słowo
Polecam głosowanie portfelem. Pozdrawiam.
jaki atom panie cóż pan pier
A czy to się przypadkiem nie nazywa "planowe postarzanie produktów" miało być pięknie ładnie ale komuś się przecinek pomylił i padają przed upływem gwarancji?
Tego nie da się słuchać, po kilku "ALE" szlag mnie trafił i wyłączyłem.
Wydaje mi się, że ARM to przyszłość procesorów. Najlepszy stosunek mocy obliczeniowej do pobranej energii. Telefony na tym działają teraz czas na laptopy.
Ale są mniej skuteczne i większość mniej popularnych/starszych programów nie włączysz więc jak zawsze coś za coś.
Jako mniej skuteczne mam na myśli że wykonują mniej prostszych instrukcji na sekundę w stosunku do procesorów x86 (i chyba x64).
Już są superkomputery zbudowane w oparciu o ARM.
Nie tylko AMD zamiast intela...
Dzieki Trumpowi i jego embargom, chińczycy zaczeli ostro promować swoje serwery z licencjonowanymi przez nich procesorami ARM.
Miałem okazję porównać oba rozwiązania...i nie da się ukryć, że pod względem niskiej awaryjności to architektura ARM wypada zdecydowanie lepiej.
No i rdzenie ARM...może słabe wydajnościowo...ale efektywne energetycznie...przy zachowaniu TDP można ich upchnąć w jednym CPU zdecydowanie więcej...
Czyli jeśli nie musisz mieć kompatybilności z x86 - serwerki na ARMach są tak samo wydajne i mniej się psują...
Myślę, że poważna instytucja może się obawiać o serwetkę z chińskim ARMem z dziurką.
@@miszkurka2000 Można też tak podejść... Ale dzięki sukcesowi chińczyków...taki Qualcomm dostał wiatru w skrzydła i nie boi się rzucić wyzwania Intelowi.
Osobiście kibicuję im wszystkim. Czas odesłać architekturę x86 na emeryturę.
Świat się zmienił.... już nie ma tego ścisłego powiązania software'u z architekturą CPU, jak w czasach (nieudanej) próby zerwania z przeszłością jakiej próbował Intel przy przejściu z 32 na 64 bity (IA64...czy ktoś to jeszcze pamięta?)
ALE....
AALLLEEEE...
Eee tam …
Intelgate ma już chwilę i im dłużej trwa tym mam wrażenie że to taki sam shit jak palące się rtx4090. Dlaczego ten problem mnie dotyczy? 13700k rtx4090 setup prawie dwa lata. Nic się nie działo, jak zawsze zresztą z intelem, na drugiej konkurencyjnej platformie było, bywa i będzie znając życie bywać różnie. Ludzie, po prostu zacznijcie myśleć. Materiał bardzo słaby jak na jakiegoś informatyka, tym bardziej tego niby NASZEGO? Zostań sam sobie, słaby materiał, argumenty żadne, żadnych konkretnych statystyk chociażby. Pozdrawiam. E nawet nie bo wstyd trochę.
Bo ten gość ma 2 swoich Bożków do których składa pokłon każdego dnia.
Linuks i AMD.
Jak można być takimi fanbojami 😂
@@donrazorek Jakiś konkret?
dokładnie tak 13900k mam od marca 2023r razem z 4090 tką nvidii i smieje się z takich filmików które nic nie wnoszą , żadnych konkretów nic tylko takie wioskowe gdybanie .
Co wnosi kolejny rtx? Ktoś ma zazdrościć czy coś? 😂 Jest globalny problem z dwoma generacjami ale u kilku Polaczków on nie występuje 😂
Intel atom, najgorsze cpu z jakimi miałem do czynienia a najgorszy netbook to taki z intel atom i lutowanym ram. Takie gówna nadają się na śmietnik a nie do zakupu.
Każdy produkt jest na odpowiednią lukę rynkową. Netbooki były bardzo tanie, małe, przenośne i w bardzo podstawowych zastosowaniach typu komunikacja przez internet, czytanie wiadomości ze świata, poczta email, oglądanie YT i komentowanie, facebook, słuchanie muzyki i radia oglądanie filmów, pisanie dokumentów w edytorze tekstu, klasyczne i proste gry były wystarczające. Owszem były to komputery dla tych którzy się aż tak nie spieszą ale swoja rolę spełniały.
Mistrz Yoda pisania nagłówków uczył Cię? :D
Licentia poetica
Wat jest jeden, nie sześćdziesiąt pięć czy więcej. Jeden i tylko jeden.
Po polsku. Jakie, pieprzone ejaj?
Tym razem do przekazu było ciężko się doczepić oprócz jego prędkości wysławiania się :) - ale jak zawsze dojebie się do czegoś. A tym razem do mikronów. To że intel nie nadąża, to ze intel za dużo sobie ceni zwłaszcza gdy słyszysz cena sugerowana a nie cena produkcji to krew mnie zalewa. W skrócie intel cena procesora 5999zł AMD wprowadza procesor tak samo wydajny za 2800zł z dnia na dzień cena procesora intel 3500zł - Powiedz czy ty był byś w stanie obniżyć sobie marżę o 100% z dnia na dzień ? jak byś nie miał jej jeszcze większej ??
Ale do mikronów , te nie przeszkadzają by wyprodukować zajebiście trwałe procesory, ale jak Nvidia zjebała sekcje zasilania nawet z wtyczką i karty wpadają w rezonans tak Intel zjebał sobie procesory przez projekt, nie przez mikrony gdyż inne nie miały tego problemu. Patrząc nawet od D920 którym paliły się kontrolery pamięci. Ale potem tylko pasmo sukcesów :) do serii 13-14 ale nie mikrony to zrobiły. Mogę mieć procek 2 razy większy "bo mikrony" ale nich on będzie sprawny wewnątrz :)
>cięzko
To co gada o TDP i sprawności zasilaczy to jest bełkot.
@@wojteksie93 Dodam więcej, sprawność zasilacza w dużej mierze to DTP procesora, pomyśl sobie że ja mam 207v czy 197v na i niekiedy 252v i jak to ma wyglądać twoje DTP i sprawność zasilacza ??? Pokaż zasilacz w 200v który jest sprawny jak ten w 230v -= dlatego odniósł się do sprawności i 20% tego czego tak naprawdę nie ma .... Nie ma tylko głupie liczby i brednie producenta że to 600wat a tak naprawdę 500wat i ludzie myślą że zestaw będzie chodził stabilnie jak zrobią go na styk. Czyli zapraszam iść do swojego auta i tak zajebać mu 90% mocy na postoju , pierwsze jak długo ? , jak szybko się przegrzeje, i potem porozmawiamy o bredniach jakie szerzysz.
A teraz czyste DTP, to mierzone dla całego procesora, zapraszam zobaczyć która strona procesora się grzeje bardziej, dlaczego tak ważne jest równomierne rozłożenie pasty , no i sprawdzenie przy zakupie czy twój procesor ma "lut" czy "glut" i jak ty to biedaku wymienisz :) . Jeśli nie wiesz o czym mówię to zapraszam do zapoznania się i odwiedzenia czarnej listy zasilaczy. Tam 500wat oznacza 300wat i mniej. On za mało powiedział, ten procesor się nawet nie spali zrobi się brązowa kropka u spodu i tyle będzie z procka.
Co ty za bzdury wygadujesz o poborze prądu i sprawności?
Oznaczenie zasilacza 80+ GOLD nie oznacza, że zasilacz ma w najlepszym przypadku 80% sprawności tylko min. 92% przy 50% obciążenia zasilacza, a w najgorszym 89%.
TDP 65W nie oznacz, że procesor będzie pobierał kilka procent więcej jak 65W. Części modeli potrafi i pobrać nawet 140W w piku.
O ile pamiętam, to dawniej (Czasy serii FX, albo 3-rdzeniowców) ludzie śmiali się z AMD, że "można nim ogrzać chałupe", bo pobiera np. 140W TDP albo i więcej. Podawali to oficjalnie w katalogach. A Intele niby brały 65W... Ale wtedy AMD podawał MAKSYMALNĄ pobieraną moc, a Intel podawał ŚREDNIĄ. Obecnie AMD podaje podobnie jak Intel, czyli "typową" pobieraną moc, w uproszczeniu można powiedzieć, że średnią...
@@Mr7700mayday TDP to nie pobierana moc tylko wydzielana moc cieplna i ma niewiele wspólnego z pobieranymi watami przez jednostkę centralną tylko służy dobraniu odpowiedniego chłodzenia by owe ciepło rozproszyć.
Nigdy nie spalił mi się żaden procesor Intela, nawet staruszek Pentium II i Pentium 4 w starych komputerach działają do tej pory bez problemu.
rdzeń 'ej aj' fire
Wasz informatyk to typowa stara szkola mylenie pojęć i niewielka wiedza merytoryczna. A bzdury dotyczące Biosu sprawnosci zasilaczy jak i TDP to az żart.
ja jade na K6-300 i też jest dobrze.
Rarytasowy procek, zazdro. W sumie to mam K6-2 366, więc też rzadki model.
@@krzysztofmechanik4029 Rarytasem to był Celeron 300A który praktycznie każdy chodził na 450MHz po zmianie FSB na 100MHz i był wydajnościowo pomiędzy PII 450MHz, a PIII 450MHz.
@@kiler529 Nie, celeron 300A był dość powszechnie występującym procesorem, bo taki był zamysł wprowadzenia celerona - przystępny cenowo, obcięty pentium II, który sprzeda się w dużych ilościach.
Sam podkręcony celeron 300A do poziomu 450MHz przez puszczenie na fsb100 nie plasuje się wydajnościowo między PII 450 a PIII 450, bo musiałby być wydajniejszy od PII 450, żeby taka logika zdania była prawdziwa. Nie jest wydajniejszy, bo celeron i pentium II mają dokładnie to samo jądro, które w celeronie 300A zostało wzbogacone o cache L2 w ilości 128kB i mimo że pracuje z pełną prędkością rdzenia, to jest go 4 razy mniej niż cache L2 (512kB) doklejone do PII, które pracuje z połową prędkości rdzenia. W takim układzie procesory pracują na tej samej fsb100. Po prostu fenomen celerona 300A polega na tym, że te szybkie 128kB pozwoliło mu bardzo zbliżyć się do PII oferując dużo niższą cenę, w odróżnieniu od celerona 300, który też bez problemu szedł na 450MHz, ale mając 0kB L2 pozostawał wydajnościowo daleko za PII 450.
K6-300 jest rarytasowym procesorem, bo to najszybsza wersja K6, która bardzo rzadko występuje w przyrodzie, zdecydowanie rzadziej niż K6-266 i K6-2 266. Jest to zrozumiałe, ponieważ miał wewnętrzną konkurencje w postaci powszechnego K6-2 300. Z kolei mój K6-2 366 jest najszybszym K6-2 przeznaczonym tylko na fsb66 co też czyni go rzadkim okazem. Za to powszechnie występuje K6-2 333, który był bardziej opłacalny do płyty z fsb66. To są oczywiście wymagania teoretyczne, gdyż każdy K6 i K6-2 ma odblokowany mnożnik i na fsb66 można posadzić K6-2 400 przez ustawienie 6x66 - trzeba na płycie ustawić mnożnik 2x. Tak samo nic nie stoi na przeszkodzie, żeby 333 czy 366 działały na innych fsb, tylko wtedy taktowanie będzie inne niż 366. Ciekawie jest z modelem 333, bo tu da się praktycznie na (prawie) wszystkie sposoby: 5x66, 4.5x75, 4x83, 3.5x95, 3x112.
ani jednego konkretu w filmie tylko czysta jechanka "ach jaki straszny zły intel " a czy wspomniałeś o problemach amd ?? procki amd 5xxx jarały się na potęgę bo napięcia tak samo jak w intelu były przesadzone , LLC było z dvpy itd itd a gamer nexus w szczegółach to opisał . Powinieneś też objaśnić że TDP nie jest żadną normą tak samo jak nanometry które są dzis tylko ekwiwalentem więc TSMC jak najbardziej potrafi zrobić świetną fotolitografię ale INTEL jak na 10nm robi to świetnie a co do problemów z degradacją to derbauer pokazał też gdzie mniej więcej jest błąd w prockach gdzie ten błąd wyeliminowano w 2023 roku . Intel owszem spitolił sprawę i kompletnie przeszarżował ścigając się z Amd z napięciami . Posiadam 13900k i wgrany najnowszy bios 129x i schodzi z napięć na MSI jeszcze bardziej co wczesniej ręcznie każdy ustawiał więc jak najbardziej intel spieprzył sprawę ustawień napięć ale czy same procki sa złe , no proszę cię nie zamienił bym na inny procek a już napewno na amd które wydajnościowo jest w czarnej dupie za intelem na pojedyńczym wątku . Mówisz z przekąsem jak chłopek z wioski jakie to te rdzenie eficience są mułowate to sprawdź sobi ich wydajność bo się okaże że niewiele im brakuje do amd pełnych rdzeni z serii 5xxx więc sorry no nie narzekał bym a jak bys jeszcze opowiedział jak spierniczony jest przydział cachu w CCXach i ile wolniejszy jest cache w amd więc musi go być sporo więcej przez to , spoko uznał bym że dążysz do prawdy ale jesteś zwykłym fanbojem czerwonych i spoko każdy lubi swoje bardzo szanuję firmę amd za ciutkę lepszą politykę choć to korpo więc wszystkich mają w dupie ale daleko im jeszcze do intela i jak by nie patrzeć intel ma swoje FABy a amd może co najwyżej zamówić procki w TSMC bo chyba nawet GF już chyba nie jest ich z tego co pamiętam.
Nie ma korporacji lepszych gorszych każda bardziej lub mniej oszukuje klientów dla zysku. W tej branży nie ma zmiłuj. Dlaczego AMD nie zaora Intela? bo nie. Nawet to lepiej. Jak teraz będą robić procesory które będą miały taką sobie sprzedaż, to nie będą mogli w AMD dyktować cen. Chociaż są firmy które mimo wysokich cen mają i tak niezłe zyski ze sprzedaży. Moim zdaniem, to od początku był problem z mikrokodem. Płyty na ustawieniu Core Votlage na Auto ustawiają nawet 1.4V przez moment :D co jest zbyt dużym ustawieniem. Nawet 1.3V to gruba przesada.
Gonić każdy MHz byle w wykresach były widoczne różnice jest bez sensu. AMD też miał swoją wpadkę wypalanie dziury w sockecie chociaż to bardziej wpadka Asusa niż AMD ktoś powie. Przesadzili z napięciami, ale też opierać dobór napięcia na algorytmie który może nie zadziałać, to też nie jest dobra praktyka. Bo u Intela może i nie wypalało dziury w sockecie, ale degradowało krzem, że procesor z czasem przez pracę na napięciu 1.3V itd zużywał się zbyt szybko. Dlaczego płyty same nie ustawiały 1.1V bo się obawiali, że będzie niestabilnie. Ale przez to złe dobieranie napięć, to procesory się zdegradowały inne mają oksydacje albo jedno i drugie i mamy dramę. Jakiś inżynierek nie pomyślał. Albo pomyślał, ale księgowi mieli inne zdanie.
Ja nie patrzę na wykresy. Nawet inne firmy produkujące procesory ARM nie będą dążyć do zaorania Intela. Nie może być tylko jednego gracza na rynku procesorów do komputerów PC i laptopów, bo wtedy ceny wystrzelą. I będzie stagnacja i całkowity brak rozwoju CPU. AMD to dupe uratowały konsole i procesory APU który tam siedzą są produkcji AMD. Nie ważne co masz, ale istotne jest to jak potrafisz to sprzedać ludziom. Za parę lat ludzie zapomną o tej dramie i będą kupować CPU Intela i będą srać na AMD. Jak były początki tych dwóch firm, to jedna od drugiej brała projekt procesora i poprawiała produkt konkurencji wypuszczając na rynek klona który był lepiej zrobiony Intel miał swój procek, ale on był przez AMD poprawiony i był dużo wydajniejszy. A teraz te dwie firmy walczą o klienta. I to jest dobre dla konsumenta nawet jeśli te dwie firmy zarzucają sobie nieuczciwą konkurencje, to że Intel płaci producentom laptopów by nie mieli modelów z procesorami AMD.
Tylko różnicą była po pierwsze skala problemu, parę procent u AMD vs Intel wszystkie powyżej 65W TDP, a druga kwestia AMD po zgłoszeniu przez użytkowników wad wymieniała procesory, bez matactwa i zamiatania pod dywanik. Intel oczywiście zwalał na producentów płyt głównych, a jak się okazało że limity mocy były ustawione na poziomach zalecanych przez Intela, to nagle nabrali wody w ustach. Intel jedzie na starej technologii bo przespał okres gdzie mógł wciąż mając monopol, polepszać produkt przechodząc na niższe procesy, mógł, a tego nie robił, ważniejsze było dla firmy klepanie wciąż na 14nm + 4 rdzenie w średniej półce, 2 rdzenie do domu/biura przez parę lat przez co rozwój wielu technologii się zatrzymał. Ciekawe gdzie AMD w wydajności jest gorzej niż Intel? W FHD, 720P? Bo mając procesory High Endowe różnica w FPSach na 1440P i wyżej się zaciera do błędu statystycznego. Zarzucasz innym byciem fanboyem, gdy sam to robisz marginalizując problemy intela.
Wiekszych bzdur w całym internecie nie słuszałem , weź chłopie usuń ten kanał
ALE po co ma usuwać ;)
Ja mam Intela 10th generacji ale jeżeli Intel nie rozwiąże tych kłopotów i sam nie przestanie celowo generować kłopotów to ja po zużyciu mojego procka obecnego przejdę na AMD
Dalej wierzcie w te głupoty, póki co od roku nie spotkałem sie z żadnym problemem. Kolejny fake news
TDP to nie jest pobór mocy procesora
Najlepsze zasilacze mają 80% sprawdności? ;-D
Ciekawe ile jeszce jest dezinformacji w tym filmiku. Brać z przymrużeniem oka bo koleś wali losowe babole
żeby tylko w tym materiale
13th też.
Ja od początku z AMD i sobie nie wyobrażam mieć intela nigdy nie miałem i nie zamierzam hehe pozdrawiam