Dobrze wytłumaczony temat - jak zawsze profeska. Potwierdziłeś mi tym samym, że mam za duży przepływ wody w akwa i za dużo bąbelków powietrza, a za mało CO2. Zatem wkrótce instaluję butlę CO2 i przykręcam przepływ w filtrze, bo jak widać nadfiltracja wcale taka dobra nie jest.
Wszystko jak najbardziej się zgadza i świetny materiał. Jednak dodam że krasnorosty można także zwalczyć przez obniżenie odczynu pH i twardości wody za pomocą torfu w filtrze. Oczywiście stosuje się to wtedy, gdy posiada się ryby, które żyją w środowisku o niskim odczynie pH jak na przykład ryby Amazonii. Nie każdy jednak dostępny torf się sprawdza. Najlepszy jest dobrze sprasowany o dużej granulacji. Dwukrotnie podczas mojej długiej nieobecności w domu, mimo podmiany wody w akwarium przez żonę, wystąpiły plagi krasnorostów w akwarium. Ogólnie stosuje torf, ale ten już był jałowy w filtrze. Najbardziej porośnięte krasnorosnorostami liście roślin wycinałem i wyrzucałem. Standardowo torf wymieniam co 4 lub 5 tygodni, jednak podczas kuracji na krasnorosty co 3 tygodnie i w troszkę większej ilości. Początkowo rozrost krasnorostów jest zachamowany, po czasie zaczynają bieleć i odpadać. Mankamentem tej kuracji są pływające wolne krasnorosty i osiadające na dnie między roślinami, ale rurka do podmiany wszystko wciąga. Jest także bardzo częste czyszczenie prefiltra filtra biologicznego i filtra mechanicznego. Gdy nie widzę już krasnorostów, nawet tych wolno pływających zakańczam kurację. Podczas stosowania tej kuracji zaobserwowałem tarło neonów czerwonych, tak im warunki ku temu sprzyjały 🙂
Ja postąpiłem inaczej.Mam skałę która ma już 70 lat. Jakieś 30 lat temu czyli w czasach w których o rzadkie rośliny było trudno, przez którąś z kupionych roślin załatwiłem sobie wszystkie pozostałe oraz całą skałę .Rośliny musiałem wyrzucić,żwir wybrałem i sparzyłem wrzątkiem.Natomiast skałę z koksu (ma pory) oraz wnętrze akwarium (ramowe 330 ltr.:110x40x75) tak jakbym malował,posmarowałem "ACE" pendzlem dwa razy.Po każdym smarowaniu,pierwszego dnia i następnego przykrywałem czarnymi workami plasykowymi do śmieci,by ulatniający się chlor dokończył reszty, zamiast się tylko ulotnić.Po tygodniu worki wyjąłem i nalałem wody,włączyłem pompę 130 ltr./h.Na drugi dzień ją wylałem i ponownie napełniłem akwa.W sumie po 3 dniach wodę wylałem i dalej normalna procedura.To było jakieś 25 lat temu i do dzisiaj mam spokój.
A co z odmulaniem? Nie robić? Siłą rzeczy grzebie się w podłożu. Pojawiły sie u mnie krasnorosty i z tego co Pan mówi to: 1. Poruszam podłożem (przy odmulaniu) 2. Nie mam CO2 3. Ewentualnie za duża obsada ryb... 40l mam 5 neonów, z 6-8 gupików, 3 glonojady i kilka krewetek. Wodę podmieniam raz na tydzień lub raz na 2 tyg. Światło teraz zredukowałem do 7h bo zaczął pojawiać sie glon. Zrobię jeszcze testy wody. Ps. Bardzo fajny film!
Kolejny świetny film. Jest Pan prawdziwym fachowcem w dziedzinie akwarystyki. Korzystam z Pańskich porad. Może zrobi Pan film jak utrzymać szkiełko w idealnej czystości. Czym usuwać nacieki wody i jakie preparaty stosować do czyszczenia tych brzydkich nacieków spod pokrywy... Czy oprócz czyszczenia mechanicznego stosować jeszcze jakieś preparaty? Co sądzi Pan o takim produkcie jak Algavec od Tetry, za Pana namowa wymieniłem media w kuble na Siporax i jestem mega zadowolony, dlatego też jestem ciekaw Pana opinii. Pozdrawiam
Witam i kolejny ciekawy film ;),może jakiś film z cyklu co jaki czas czyścić filtry wewnętrzne i kubełkowe zwłaszcza te drugie bo zdania są podzielone na forach
Dobre pytanie, sam jestem ciekaw. Ale wydaje mi sie, że czas do czyszczenia kubla. Jest wprost proporcjonalna do obsady i czystosci w samym akwarium. Pozdrawiam
Bardzo fajny materiał. Nie do końca zgadzam się tylko z propozycją zmniejszenia przepływu wody przez filtr. To wpłynie na zmniejszenie wydajności filtracji biologicznej, która przy krasnych często i tak kuleje. Wg mnie propozycja druga - z założeniem deszczownicy czy innym uregulowaniem przepływu jest dużo lepsza. Jedną z przyczyn krasnych (niewspomnianą) jest słaby obieg wody w akwarium. Często zdarza się (szczególnie przy dłuższych zbiornikach, albo mocno obsadzonych roślinami), że woda nie krąży po całym akwarium. Tworzą się "martwe strefy", które przez brak dostatecznej filtracji bardzo sprzyjają krasnym. Tak więc warto zadbać o dobrą cyrkulację wody (aczkolwiek bez rwącego nurtu który krasne uwielbiają). Deszczownice są tutaj bardzo pomocne. Odradzałbym też stosowanie carbo i innych miejscowych zabiegów zanim wyleczymy przyczyny (leczenie samych skutków nic nie da). Dopiero gdy zadbamy o jakość wody w akwa (dostateczna filtracja biologiczna, regularne podmiany i inne wspomniane) i zauważymy , że nowe krasnorosty się nie pojawiają, a stare zaczynają blednąć, warto się zająć ich dobijaniem (usuwanie mechaniczne i ewentualnie carbo). W każdym razie powtórzę - bardzo dobry materiał! Myślę, że pomoże wielu osobom.
Świetny film, zrobiłem wszystko co Pan zasugerował w filmie i po latach o krasnorostach mogę zapomnieć i to w parę dni. Natomiast z węglem jest taki problem, że jest on bardzo drobny i bardzo ogranicza przepływ wody w filtrze. Po tygodniu użytkowania przepływ wody bardzo mocno spadł, do tego stopnia że ryby wyraźnie pływają pod taflą wody, a mam gatunki pochodzące z górskich strumieni. I tu pytanie trzymać węgiel jeszcze przez 3 tygodnie, czy go wyjąć?
@@Podwodneswiaty dzięki za odpowiedź. Okazało się, że miałem problem z krasnorostami gdyż fosfor był na poziomie 0. Miałem w filtrze złoże do redukcji fosforanów, wychodzi na to, że niepotrzebnie. Mam wrażenie, że karbo też zrobiło świetną robotę, będę tego używał bo i rośliny odżyły po latach stagnacji. Nie robiłem jeszcze testów wody, ciekaw jestem jak teraz wygląda stosunek PO4 do NO3. Pozdrawiam serdecznie.
Spotkał się ktoś ze długotrwałe stosowanie carbo w dużych dawkach daje odwrotny skutek i powoduje krasnorosty? Filtr 5x większy niż trzeba, czysty, mikro filtracja mechaniczna, co2 że sterownikiem. Wegiel aktywny. Altenhatrea i inne rosna szybko. , nawozow nie przedawkowuje. Wode 40%co tydzień po bricie. Trochę więcej gupikow niż się zaleca ale reszta książkowo. Kilka miesięcy temu pojawiły mi się krasnorosty na kamieniach po braku co2 w butli. To co powstało usuwałem za pomocą strzykawka z karbo. Nie bylo tego dużo, ale ciągle na kamieniach dragon stone pojawiaja się nowe..... W dodatku rosliny trawnikowe monte carlo, heniek i eleocharis przestaly rosnac i zaczęły również zarastac krasnorostami, gdy wcześniej przez kilka miesięcy trzeba było regularnie przycinać i wyglądały zdumiewajaco.... Obecnie odstawiłem carbo a kamienie te które udało się wyciągnąć potraktowałem domestosem.... Trawniki przyciąłem żeby glony wyciagnac. Zobaczymy...
Czy po skończeniu zwiększonego dozowania carbo nie nastąpi wykwit innych glonów? Bo w wodzie będzie bardzo dużo węgla? Pytam bo tak chyba stało się u mnie i szukam przyczyny. Z góry dziękuję za pomoc.
Witam ;) Obejrzałem film i prosiłbym o słowo komentarza / nauki ... około 5-6 tygodniowe akwarium 360 litrów (300litrów wody), dużo roślin (pięknie rosną - anubiasy mają co tydzień nowy liść), za 30 rybk wielkości 3-4 cm , regularna podmiana 30% w tygodniu , pH7,5 / KH6 / GH9 / NO2 NO3 NH3 nie wykrywalne / PO4 0,5 (aktualnie to prostuję) - i mam przepiękne krasnorosty ... po rachunku sumienia tylko jedna myśl mi przychodzi do głowy - zbyt mocny obieg wody na pompie CO ... proszę o opinię, czy przy parametrach wody (jak wyżej) zbyt szybki obieg to jedyne "mea culpa" czy też coś jeszcze sknociłem ... pozdrawiam serdecznie, Tomek.
czy to możliwe, że krasnale zaczynają się rozrastać z powodu "zapchania" wkładów biologicznych (ceramika + seachem matrix)? Bo nie robiłem niczego, przed czym przestrzegałeś w filmie :/ Baniak 125 l, podmiany 20 l/tydz., filtr Fluval 207. NO3 20 mg/l, PO4 0,25 mg/l, K 25 mg/l
Zamiast carbo punktowo można użyć wody utlenionej. Działa to tak samo dobrze jak nie lepiej. Co do przyczyn powstawania głonów dodalbym jeszcze zbyt niski stosunek potasu do magnezu i azotu.
Zależy jaki filtr. Ale w zasadzie jest jedna odpowiedż, która się tyczy każdego filtra i brzmi ona: Kiedy trzeba :> A możesz się o tym przekonać na podstawie działania filtra i stanu akwarium.
A co jeśli wszystkie znane przyczyny występowania krasnych zostały usunięte, a one nadal rosną sobie w najlepsze? Walczę z nimi już ze 3 lata bez skutku. Chyba już nawet wyhodowałem odmianę odporną na wodę utlenioną i carbo, bo na początku ginęły a teraz już tylko zmieniają kolor na bordowy, a po paru dniach wracają do formy.
Ja przez dwa miesiące od założenia, utrzymywałem zbiornik jako roślinny żeby pięknie zarósł przed wpuszczeniem ryb. Wiadomo, że nie obyło się bez grzebania w powłożu(wiemy jak to jest). No i krasnorosty pojawiły się na na bucefalandrach. Carbo nie stosowałem bo nie jestem zwolennikiem wlewania trucizn do akwarium. Moim sposobem na krasnale, było wpuszczenie 8szt podrośniętych garra flavatra, po tygodniu liście roślin i nie tylko były wyczyszczone na błysk. Według mnie garra flavatra to "glonojad" no.1 Trzeba jednak pamiętać że jest to ryba tlenolubna. Ja stosuję u siebie(mimo panującej opinii, że jedno wyklucza drugie, bo jednak nie jest to sprawa zero-jedynkowa) co2 + napowietrzanie 24/7. Przy 2 bąbelkach na sekundę dopasowałem napowietrzanie tak, że w ciągu dnia mam ph6.9, a w nocy ph6.8 przy kh4. Ryby mają się bardzo dobrze, a rośliny rosną jak szalone. Nepalki radośnie brykają, a prętniki przystąpiły do tarła już następnego dnia po wpuszczeniu.
Jak coś śmierdzi z akwarium to na logike znaczy, że coś się tam w wodzie psuje i uwalnia śmierdzące gazy. Przyczyn może być wiele, ale nikt nie znajdzie odpowiedzi za Ciebie zwłaszcza kiedy nie wie co tam do zbiornika włożyłeś. Co może powodować zły zapach? Gnijące rośliny, nieodpowiednie korzenie czy dekoracje, nadamiar produkótów przemiany materi, martwe zwierzęta, zakwit glonów, sinica. Generalnie zły zapach wody zawsze oznacza, że jest w zbiorniku coś nie tak, a ze zdrowego akwarium nic nie powinno śmierdzieć. Jak po podmianie wody w akwarium nadal ma niewłaściwy zapach to znaczy, że pownieneś to robić częściej żeby szkodliwe związki jak najbardziej rozcieńczyć, a pełne usunięcie złego zapachu załatwi dopiero zlikwidowanie przyczyny. Mam nadzieję, że pomogłem.
Jezeli juz wystąpiły glony a N do P rozjechane to : zwalczyc najpierw glony a pozniej poprawić stosunek N do P czy najpierw poprawić stosunek a później glony same odejdą?
Witam proszę o małą radę chodzi o krasnorosty więc PO- 0,20 N - 5_10 K - 15 Filtr -Aquael 1000 Ultramax ( czyszczę co 3 miesiące a obecnie w przedfiltrze wywaliłem gąbkę a wsypałem węgiel aktywny już jest 14 dni następnie) a prefiltr czyszczę co 14 dni , CO2 podaję 24h w bardzo mało z powodu iż przeszłemu z HT na low-tec dodatkowo włożyłem korzeń ak 112l wsumie 15 sztuk małych ryb do 3 cm lampa chihiros wrgb 2 pro 60 cm ustawiona na 25wat czas świecenia 10h ruch wody taki sam jak miałem w HT (średni) a tam nie miałem nic żadnych upierdliwych glonów . Proszę pomoc co mogę jeszcze zrobić zanim posunę się do chemii ( a czy przedawkowanie węgla w płynie nie zabije bakterii w filtrze?)
Mając ph średnio 7,4 8 miałem problem z krasnorostami teraz od dłuższego czasu utrzymuje ph poniżej 6 i tam niemam wogole krasnorostow w drugim stopniowo zmuejszam z 6,8 i tam trochę są ale prawie niewidoczne
Witam Pan w filmie powiedział że trudno dostępne miejsca z krasnorostami wziąć strzykawkę i punktowo wstrzykiwać carbo, mam pytanie po jakim czasie te krasnorosty ustąpią czy mam np. ten czynnik ponawiać codziennie raz robić taki zabieg czy jak to wygląda? Również mam kolejne pytanie ile baniek powinienem ustawić w co2 na akwarium 65 litrów, mam teraz ustawioną 2 bańki na sekunde i test pokazuje że dalej jest go za mało dodam też że co2 uruchamia mi się w raz ze światłem czyli o 13:00 a wyłącza się o godzinie 22:00. Może powinienem mieć co2 włączone 24h na dobę jeśli by Pan mógł prosiłbym o szybką odpowiedź.
Carbo punktowo podaje się codziennie przez 5-7 dni. Co do CO2. 2 bąble na sekundę to dawka wyjściowa. Tutaj sporo zależy od dyfuzora. Jeśli puszcza grube bąble to może się okazać za mało. Lub jeśli puszcza mgiełkę to w sam raz. Trzeba się kierować pH i KH. Należy obserwować uważnie ryby. Jeśli są blisko powierzchni i energicznie ruszają skrzelami to CO2 jest za dużo i zrobiło się groźnie. Każde akwarium jest inne tutaj nie ma gotowej recepty
@@Podwodneswiaty Ok dziękuje jeszcze raz za odpowiedź, będę pisał jeśli wkoncu ustana te glony, jak sprawdzałem testerem paskowym to wszystkie parametry ph kh no2 no3 gh cl2 to wszystkie były w normie
Mi się wydaje ze ostatnimi czasy coś popsuło się w podłożach aktywnych bo nigdy do tej pory nie miałem ja i znajomi problemów z glonami nie tylko krasnorostami jak teraz
@@Podwodneswiaty witam akwarium założyłem na wodzie ro ph 6,9 gh9 niestety nie wiem jakie jest kh i reszta parametrów jadę na mineralizatorze vimi i nawozy vimi all in red
Można, ale ryzykujesz, że w nocy ilość CO2 w wodzie będzie wyższa przez co obsadzie może brakować tlenu, a także będziesz wiecej co2 zwyczajnie marnować i mogą być przez to wahania ph (im więcej co2 ph niższe) . A to dlatego, że podajemy co2 rośliną bo potrzebuja go do fotosyntezy natomiast nocą rośliny nie prowadzą fotsyntezy tylko oddychają i do tego potrzebują tlenu. Wielu akwarystów z powodzeniem prowadzi akwaria z 24h podażą co2 ale należy przy tym pomiętać o zapewnieniu dobrego natlenienia wody nocą aby się w akwarium zwierzęta nie podusiły.
Potwierdzam, są to najbardziej upierdliwe glony. Z moich porowatych skał nie da się ich usunąć mechanicznie bez ich wyciągania. Próbowałem szczoteczki do zębów, elektrycznej, małej szczotki drucianej, karty kredytowej itd. Jedyna opcja to spuscic wodę i polać carbo zostawić na kilka minut. Polewanie carbo w wodzie nie daje efektu.
To tylko teoria ..W praktyce wygląda to inaczej. Akwarium 275 l. 2 kubelki zarośnięte na maxa i zero krasnali.Teraz po kilku restartach ,podłoże tylko trochę żwiru gradacja 0.5 do 1mm i powrót krasnali..Carbo ogólnie jest szkodliwe...Oświetlenie. I inne rzeczy górna półka, jedynie co zauważyłem 3 akwaria bez CO2 światło 6500K I nie ma problemu..A CO2 tylko wtedy jeżeli zbiornik jest obsadzony na maxa I oświetlenie też na maxa...Na krasnale wolałem wodę utleniona
Z tym że woda nie była podmieniana i mamy krasnorosty to się nie zgodzę....pierwsze glony jakie miałem po zalaniu zbiornika i to już po miesiącu to były krasnorosty
Jeśli chodzi o osad i wszelkie zanieczyszczenia to należy je z powierzchni podłoża odessać wraz z wodą przy podmianie. Nie powinno sie przy tm zanadto podłoża wzburzać. Podobnie można podłoże odmulić jeśli jest to konieczne, ale należy przy tym wciągać jak najwięcej zabrudzeń tak, aby nie rozpywały się w wodzie tylko były wyciągane. Jeśli coś w podłożu gnije to należy to usunąć i raczej nie dopuszczać do czegoś takiego. Jak podłoże jest całkowicie zamulone i nie da się go odmulić żeby sie osad nie przedostał do wody to już wtedy trzeba rozważyć restart zbiornika. Czyli wymiane wszystkich elementów martwych wewnatrz przy wcześniejszym przeniesieniu życia do bezpiecznego zbiornika zastępczego. Ewentualnie mozna zrobić częściowy restart i rearanżacje czyli usunięcie tylko tego co trzeba i zastąpienie nowym.
Jak słusznie zauważyłeś jest problem z tego typu zwierzakami do małych zbiorników. Np do zbiorników 50L można wpuścić Otoski, krewetki Amano czy ślimaki Helmet, Clinthon Corona, Nertina, Ale popularna kosiarka w takim zbiorniku być już nie powinna.
@@Podwodneswiaty to częsty problem na forach akwarystycznych jeżeli ktoś spyta jak walczyć z glonami znajdzie się przynajmniej swych którzy radzą rybki nie pytając o litraż czy resztę obsady
Nagroda Nobla w akwarystyce powinna być przyznana za to co słyszymy. Brawo
Nie wiem dlaczego ale do tej pory nie widziałem tego kanału. Zostawiam suba, świetny kanał.
Gość trochę wygląda jak Ty -10kg😁😁😁😁
@@kamilkamil4544 Jak ja?Nie ma włosy hehehe tylko to ze okulary ma jest podobne.
Odpowiedź jest prosta: to co dobre nie wymaga reklamy! :) Pozdrawiam.
Wszystko konkretnie😊
Dziękuję za porcję cennych informacji
Swoje pierwsze akwarium założyłem właśnie dzięki temu gościowi ......No dobra to mój przyjaciel, którego pozdrawiam :)
To było ponad 20 lat temu.... 😁 Do tego czasy choroba zwana akwarystyką rozrosła się u mnie jak widzisz do monstrualnych rozmiarów 😂
Przejrzałem filmy na kanale i jestem pod ogromnym wrażeniem, w końcu kanał którego potrzebowałem :D Dzięki, leci sub!
Dokladnie takie same mam wrażenia. Cala akwarystyka w kilku odcinkach. Konkretnie i na temat
Thanks!
Najlepszy kanał o akwarystyce, humor średni ale wiedza konkretna i poparta doświadczeniem, dziękuję.
Uwielbiam gościa. Dziękuję.
Pozdrawiam i dziękuję bardzo za pomoc Robert
Świetny filmik szukałem tego kanału biorę się do roboty z glonami bo u mnie tragedia
Świetny kanał bardzo dużo już wiem a krasnorosty mam i zaczynam z nimi walczyć pozdrawiam
Dziękuję Panu Zbawicielu dziękuje
Dobrze wytłumaczony temat - jak zawsze profeska. Potwierdziłeś mi tym samym, że mam za duży przepływ wody w akwa i za dużo bąbelków powietrza, a za mało CO2. Zatem wkrótce instaluję butlę CO2 i przykręcam przepływ w filtrze, bo jak widać nadfiltracja wcale taka dobra nie jest.
Zabawne, przydatne. Wspaniale pan to prowadzi. Dziekuje.
Super wiedza, pozdrawiam serdecznie!!!
Madrego dobrze posluchac 😀.Pozdrawiam
Witaj, łapa w górę i oglądamy
Wszystko jak najbardziej się zgadza i świetny materiał. Jednak dodam że krasnorosty można także zwalczyć przez obniżenie odczynu pH i twardości wody za pomocą torfu w filtrze. Oczywiście stosuje się to wtedy, gdy posiada się ryby, które żyją w środowisku o niskim odczynie pH jak na przykład ryby Amazonii. Nie każdy jednak dostępny torf się sprawdza. Najlepszy jest dobrze sprasowany o dużej granulacji. Dwukrotnie podczas mojej długiej nieobecności w domu, mimo podmiany wody w akwarium przez żonę, wystąpiły plagi krasnorostów w akwarium. Ogólnie stosuje torf, ale ten już był jałowy w filtrze. Najbardziej porośnięte krasnorosnorostami liście roślin wycinałem i wyrzucałem. Standardowo torf wymieniam co 4 lub 5 tygodni, jednak podczas kuracji na krasnorosty co 3 tygodnie i w troszkę większej ilości. Początkowo rozrost krasnorostów jest zachamowany, po czasie zaczynają bieleć i odpadać. Mankamentem tej kuracji są pływające wolne krasnorosty i osiadające na dnie między roślinami, ale rurka do podmiany wszystko wciąga. Jest także bardzo częste czyszczenie prefiltra filtra biologicznego i filtra mechanicznego. Gdy nie widzę już krasnorostów, nawet tych wolno pływających zakańczam kurację. Podczas stosowania tej kuracji zaobserwowałem tarło neonów czerwonych, tak im warunki ku temu sprzyjały 🙂
Ja postąpiłem inaczej.Mam skałę która ma już 70 lat. Jakieś 30 lat temu czyli w czasach w których o rzadkie rośliny było trudno, przez którąś z kupionych roślin załatwiłem sobie wszystkie pozostałe oraz całą skałę .Rośliny musiałem wyrzucić,żwir wybrałem i sparzyłem wrzątkiem.Natomiast skałę z koksu (ma pory) oraz wnętrze akwarium
(ramowe 330 ltr.:110x40x75) tak jakbym malował,posmarowałem "ACE" pendzlem dwa razy.Po każdym smarowaniu,pierwszego dnia i następnego przykrywałem czarnymi workami plasykowymi do śmieci,by ulatniający się chlor dokończył reszty, zamiast się tylko ulotnić.Po tygodniu worki wyjąłem i nalałem wody,włączyłem pompę 130 ltr./h.Na drugi dzień ją wylałem i ponownie napełniłem akwa.W sumie po 3 dniach wodę wylałem i dalej normalna procedura.To było jakieś 25 lat temu i do dzisiaj mam spokój.
dzięki film dużo mi pomógł
Szacun dla Pana, robi Pan super robotę, dziękuję!
Przydatne, przyswajalne informacje👍szacunek za wiedze i pozdro.
Kolejny swietny odcinek
Konkretnie i merytorycznie.... Mój ulubiony kanał
No proszę, naprawdę tematycznie, oglądam następne produkcje kolegi.
Pozdrawiam serdecznie 😎👍
Łapka w górę! 👍
Pozdrawiam! 👋
Pozdrawiam i łapeczkę daję 😉👍🙋♀️
A co z odmulaniem? Nie robić? Siłą rzeczy grzebie się w podłożu. Pojawiły sie u mnie krasnorosty i z tego co Pan mówi to:
1. Poruszam podłożem (przy odmulaniu)
2. Nie mam CO2
3. Ewentualnie za duża obsada ryb... 40l mam 5 neonów, z 6-8 gupików, 3 glonojady i kilka krewetek.
Wodę podmieniam raz na tydzień lub raz na 2 tyg. Światło teraz zredukowałem do 7h bo zaczął pojawiać sie glon.
Zrobię jeszcze testy wody.
Ps. Bardzo fajny film!
Ja myślałem że walka z okrzemkami jest wyczerpująca. Jednak od kiedy mam krasnorosty, zmieniłem zdanie :D
Witam. Dobrze by było nagrać coś o ZIELONYM ZAKWICIE WODY. Pozdrawiam
Kolejny świetny film. Jest Pan prawdziwym fachowcem w dziedzinie akwarystyki. Korzystam z Pańskich porad. Może zrobi Pan film jak utrzymać szkiełko w idealnej czystości. Czym usuwać nacieki wody i jakie preparaty stosować do czyszczenia tych brzydkich nacieków spod pokrywy... Czy oprócz czyszczenia mechanicznego stosować jeszcze jakieś preparaty? Co sądzi Pan o takim produkcie jak Algavec od Tetry, za Pana namowa wymieniłem media w kuble na Siporax i jestem mega zadowolony, dlatego też jestem ciekaw Pana opinii. Pozdrawiam
Dziękuje za pomoc
Witam i kolejny ciekawy film ;),może jakiś film z cyklu co jaki czas czyścić filtry wewnętrzne i kubełkowe zwłaszcza te drugie bo zdania są podzielone na forach
Dobre pytanie, sam jestem ciekaw. Ale wydaje mi sie, że czas do czyszczenia kubla. Jest wprost proporcjonalna do obsady i czystosci w samym akwarium. Pozdrawiam
Jak zwykle świetny konkret ! Pozdrawiam ! :)
Właśnie walczymy ;) Choć łatwo nie będzie :P Warunki u mnie są jak na ich zamowienie ;)
Bardzo fajny materiał. Nie do końca zgadzam się tylko z propozycją zmniejszenia przepływu wody przez filtr. To wpłynie na zmniejszenie wydajności filtracji biologicznej, która przy krasnych często i tak kuleje. Wg mnie propozycja druga - z założeniem deszczownicy czy innym uregulowaniem przepływu jest dużo lepsza. Jedną z przyczyn krasnych (niewspomnianą) jest słaby obieg wody w akwarium. Często zdarza się (szczególnie przy dłuższych zbiornikach, albo mocno obsadzonych roślinami), że woda nie krąży po całym akwarium. Tworzą się "martwe strefy", które przez brak dostatecznej filtracji bardzo sprzyjają krasnym. Tak więc warto zadbać o dobrą cyrkulację wody (aczkolwiek bez rwącego nurtu który krasne uwielbiają). Deszczownice są tutaj bardzo pomocne.
Odradzałbym też stosowanie carbo i innych miejscowych zabiegów zanim wyleczymy przyczyny (leczenie samych skutków nic nie da). Dopiero gdy zadbamy o jakość wody w akwa (dostateczna filtracja biologiczna, regularne podmiany i inne wspomniane) i zauważymy , że nowe krasnorosty się nie pojawiają, a stare zaczynają blednąć, warto się zająć ich dobijaniem (usuwanie mechaniczne i ewentualnie carbo).
W każdym razie powtórzę - bardzo dobry materiał! Myślę, że pomoże wielu osobom.
Witaj łapka w górę :)
Łatwo. Powiedzieć trudniej zrobić
Przez 27 lat mojej akwarystyki nigdy nie miałem z nim problemu ale widziałem setki może nawet tysiące zbiorników które wyglądały jak łąki podwodne ;)
Może materiał jak utrzymać stabilne Ph w morskim? Borykam się z dość dużymi spadkami.
Proszę filmik o ślimakach jakieś porady plaga ślimaków
Liść sałaty nanoc zostawić rano wyżuć parę razy i po slimakach
Świetny film, zrobiłem wszystko co Pan zasugerował w filmie i po latach o krasnorostach mogę zapomnieć i to w parę dni. Natomiast z węglem jest taki problem, że jest on bardzo drobny i bardzo ogranicza przepływ wody w filtrze. Po tygodniu użytkowania przepływ wody bardzo mocno spadł, do tego stopnia że ryby wyraźnie pływają pod taflą wody, a mam gatunki pochodzące z górskich strumieni. I tu pytanie trzymać węgiel jeszcze przez 3 tygodnie, czy go wyjąć?
Wyjąć. Warto wybierać węgle o grubej granulacji
@@Podwodneswiaty dzięki za odpowiedź. Okazało się, że miałem problem z krasnorostami gdyż fosfor był na poziomie 0. Miałem w filtrze złoże do redukcji fosforanów, wychodzi na to, że niepotrzebnie. Mam wrażenie, że karbo też zrobiło świetną robotę, będę tego używał bo i rośliny odżyły po latach stagnacji. Nie robiłem jeszcze testów wody, ciekaw jestem jak teraz wygląda stosunek PO4 do NO3. Pozdrawiam serdecznie.
Spotkał się ktoś ze długotrwałe stosowanie carbo w dużych dawkach daje odwrotny skutek i powoduje krasnorosty? Filtr 5x większy niż trzeba, czysty, mikro filtracja mechaniczna, co2 że sterownikiem. Wegiel aktywny. Altenhatrea i inne rosna szybko. , nawozow nie przedawkowuje. Wode 40%co tydzień po bricie. Trochę więcej gupikow niż się zaleca ale reszta książkowo. Kilka miesięcy temu pojawiły mi się krasnorosty na kamieniach po braku co2 w butli. To co powstało usuwałem za pomocą strzykawka z karbo. Nie bylo tego dużo, ale ciągle na kamieniach dragon stone pojawiaja się nowe..... W dodatku rosliny trawnikowe monte carlo, heniek i eleocharis przestaly rosnac i zaczęły również zarastac krasnorostami, gdy wcześniej przez kilka miesięcy trzeba było regularnie przycinać i wyglądały zdumiewajaco.... Obecnie odstawiłem carbo a kamienie te które udało się wyciągnąć potraktowałem domestosem.... Trawniki przyciąłem żeby glony wyciagnac. Zobaczymy...
Babka tęczowa i blue neon pomogą w czyszczeniu glonów obecnym już military helmet oraz przylgom siatkowanym? czy to już za duży mix gatunków?
Czy po skończeniu zwiększonego dozowania carbo nie nastąpi wykwit innych glonów? Bo w wodzie będzie bardzo dużo węgla? Pytam bo tak chyba stało się u mnie i szukam przyczyny.
Z góry dziękuję za pomoc.
cześć, jak utrzymujesz w czystości to białe podłoże?
Witam ;) Obejrzałem film i prosiłbym o słowo komentarza / nauki ... około 5-6 tygodniowe akwarium 360 litrów (300litrów wody), dużo roślin (pięknie rosną - anubiasy mają co tydzień nowy liść), za 30 rybk wielkości 3-4 cm , regularna podmiana 30% w tygodniu , pH7,5 / KH6 / GH9 / NO2 NO3 NH3 nie wykrywalne / PO4 0,5 (aktualnie to prostuję) - i mam przepiękne krasnorosty ... po rachunku sumienia tylko jedna myśl mi przychodzi do głowy - zbyt mocny obieg wody na pompie CO ... proszę o opinię, czy przy parametrach wody (jak wyżej) zbyt szybki obieg to jedyne "mea culpa" czy też coś jeszcze sknociłem ... pozdrawiam serdecznie, Tomek.
A co w przypadku kiedy krasnorosty są spowodowane nadmiarem PO4? stosuję preparat na PO4, czy węgiel nie wchłonie tego preparatu?
A co zrobić z nitkami? Jak się ich pozbyć?
Właśnie mam wykwit krasnorostów....Sam kanał arcyciekawy 😀
Dziędobry co pan sądzi o fluwal starum jaka jest pana opinia o tym substracie
czy to możliwe, że krasnale zaczynają się rozrastać z powodu "zapchania" wkładów biologicznych (ceramika + seachem matrix)? Bo nie robiłem niczego, przed czym przestrzegałeś w filmie :/ Baniak 125 l, podmiany 20 l/tydz., filtr Fluval 207. NO3 20 mg/l, PO4 0,25 mg/l, K 25 mg/l
Co ile dni / tygodni należy czyścić filtr kubełkowy ???
Wegiel aktywny nie szkodzi na carbo i odzywke dla roślin tzn nie wyciaga tego z wody?? Prosze o rade jestem początkująca
Kupiłem dwie kosiarki do akwarium w którym krasnorosty mnie zaatakowały i był spokój, aż kosiarki nie urosły i przesłały je jeść :)
Zamiast carbo punktowo można użyć wody utlenionej. Działa to tak samo dobrze jak nie lepiej. Co do przyczyn powstawania głonów dodalbym jeszcze zbyt niski stosunek potasu do magnezu i azotu.
Witam. Dopiero zaczynam przygode wiec zapytam. Co ile powinniśmy czyścić filtr ?
Zależy jaki filtr. Ale w zasadzie jest jedna odpowiedż, która się tyczy każdego filtra i brzmi ona: Kiedy trzeba :> A możesz się o tym przekonać na podstawie działania filtra i stanu akwarium.
A co jeśli wszystkie znane przyczyny występowania krasnych zostały usunięte, a one nadal rosną sobie w najlepsze? Walczę z nimi już ze 3 lata bez skutku. Chyba już nawet wyhodowałem odmianę odporną na wodę utlenioną i carbo, bo na początku ginęły a teraz już tylko zmieniają kolor na bordowy, a po paru dniach wracają do formy.
Ja przez dwa miesiące od założenia, utrzymywałem zbiornik jako roślinny żeby pięknie zarósł przed wpuszczeniem ryb. Wiadomo, że nie obyło się bez grzebania w powłożu(wiemy jak to jest). No i krasnorosty pojawiły się na na bucefalandrach. Carbo nie stosowałem bo nie jestem zwolennikiem wlewania trucizn do akwarium.
Moim sposobem na krasnale, było wpuszczenie 8szt podrośniętych garra flavatra, po tygodniu liście roślin i nie tylko były wyczyszczone na błysk.
Według mnie garra flavatra to "glonojad" no.1
Trzeba jednak pamiętać że jest to ryba tlenolubna. Ja stosuję u siebie(mimo panującej opinii, że jedno wyklucza drugie, bo jednak nie jest to sprawa zero-jedynkowa) co2 + napowietrzanie 24/7. Przy 2 bąbelkach na sekundę dopasowałem napowietrzanie tak, że w ciągu dnia mam ph6.9, a w nocy ph6.8 przy kh4. Ryby mają się bardzo dobrze, a rośliny rosną jak szalone. Nepalki radośnie brykają, a prętniki przystąpiły do tarła już następnego dnia po wpuszczeniu.
Przy temacie, to skąd bierze się pleśniawy zapach wody mimo podmiany wody i stosowania filtra?
Jak coś śmierdzi z akwarium to na logike znaczy, że coś się tam w wodzie psuje i uwalnia śmierdzące gazy. Przyczyn może być wiele, ale nikt nie znajdzie odpowiedzi za Ciebie zwłaszcza kiedy nie wie co tam do zbiornika włożyłeś. Co może powodować zły zapach? Gnijące rośliny, nieodpowiednie korzenie czy dekoracje, nadamiar produkótów przemiany materi, martwe zwierzęta, zakwit glonów, sinica. Generalnie zły zapach wody zawsze oznacza, że jest w zbiorniku coś nie tak, a ze zdrowego akwarium nic nie powinno śmierdzieć. Jak po podmianie wody w akwarium nadal ma niewłaściwy zapach to znaczy, że pownieneś to robić częściej żeby szkodliwe związki jak najbardziej rozcieńczyć, a pełne usunięcie złego zapachu załatwi dopiero zlikwidowanie przyczyny. Mam nadzieję, że pomogłem.
Dokladnnie u mnie sie pokazy tam gdzie ruch wody szybszy 😉
Jezeli juz wystąpiły glony a N do P rozjechane to : zwalczyc najpierw glony a pozniej poprawić stosunek N do P czy najpierw poprawić stosunek a później glony same odejdą?
Jestem w akwarystyce takim gościem jak największy koks na siłowni
Ja na anubiasy stosowałem płukanie woda utleniona plus karbo po 2 dniach krasnorostów brak
Witam proszę o małą radę chodzi o krasnorosty więc PO- 0,20 N - 5_10 K - 15 Filtr -Aquael 1000 Ultramax ( czyszczę co 3 miesiące a obecnie w przedfiltrze wywaliłem gąbkę a wsypałem węgiel aktywny już jest 14 dni następnie) a prefiltr czyszczę co 14 dni , CO2 podaję 24h w bardzo mało z powodu iż przeszłemu z HT na low-tec dodatkowo włożyłem korzeń ak 112l wsumie 15 sztuk małych ryb do 3 cm lampa chihiros wrgb 2 pro 60 cm ustawiona na 25wat czas świecenia 10h ruch wody taki sam jak miałem w HT (średni) a tam nie miałem nic żadnych upierdliwych glonów . Proszę pomoc co mogę jeszcze zrobić zanim posunę się do chemii ( a czy przedawkowanie węgla w płynie nie zabije bakterii w filtrze?)
A co z odmulaniem?
Jak mam to wszystko zrobić w malawiaku?
Co to za rybki ławicowe pływają w tym dużym akwarium?
Hemigrammus rhodostomus
Mając ph średnio 7,4 8 miałem problem z krasnorostami teraz od dłuższego czasu utrzymuje ph poniżej 6 i tam niemam wogole krasnorostow w drugim stopniowo zmuejszam z 6,8 i tam trochę są ale prawie niewidoczne
Czy Pan pracuje w radiu ?
:) Chyba bym się nie nadał.
Jakoś same giną powoli nawet z nim nie walczylam.
Krasnoludki z Krasnegostawu też dają radę. Nurkują w minimaseczkach ze słomką i tną. Tylko ciężko ich dorwać. Terminy.
Witam Pan w filmie powiedział że trudno dostępne miejsca z krasnorostami wziąć strzykawkę i punktowo wstrzykiwać carbo, mam pytanie po jakim czasie te krasnorosty ustąpią czy mam np. ten czynnik ponawiać codziennie raz robić taki zabieg czy jak to wygląda? Również mam kolejne pytanie ile baniek powinienem ustawić w co2 na akwarium 65 litrów, mam teraz ustawioną 2 bańki na sekunde i test pokazuje że dalej jest go za mało dodam też że co2 uruchamia mi się w raz ze światłem czyli o 13:00 a wyłącza się o godzinie 22:00. Może powinienem mieć co2 włączone 24h na dobę jeśli by Pan mógł prosiłbym o szybką odpowiedź.
Carbo punktowo podaje się codziennie przez 5-7 dni. Co do CO2. 2 bąble na sekundę to dawka wyjściowa. Tutaj sporo zależy od dyfuzora. Jeśli puszcza grube bąble to może się okazać za mało. Lub jeśli puszcza mgiełkę to w sam raz. Trzeba się kierować pH i KH. Należy obserwować uważnie ryby. Jeśli są blisko powierzchni i energicznie ruszają skrzelami to CO2 jest za dużo i zrobiło się groźnie. Każde akwarium jest inne tutaj nie ma gotowej recepty
@@Podwodneswiaty Dziękuje bardzo za odpowiedź
@@Podwodneswiaty A jeszcze takie pytanie czy co2 powinno chodzić 24h na dobe czy włączac się i wyłączać?
Raczej nie jeśli nie masz sterownika pH. Jest to dość ryzykowne
@@Podwodneswiaty Ok dziękuje jeszcze raz za odpowiedź, będę pisał jeśli wkoncu ustana te glony, jak sprawdzałem testerem paskowym to wszystkie parametry ph kh no2 no3 gh cl2 to wszystkie były w normie
Mi się wydaje ze ostatnimi czasy coś popsuło się w podłożach aktywnych bo nigdy do tej pory nie miałem ja i znajomi problemów z glonami nie tylko krasnorostami jak teraz
Jakich marek?
@@Podwodneswiaty np yokuchi
Skoro są zarodniki we wodzie to może warto odpalać lampkę uV która zabija wszystko z wody 💪
A jak mogę się pozbyć okrzemków? Ma ktoś jakieś pomysły?
Kolego z JBL jest dobry wkład, bodajże silikat czy coś takiego, daje radę 👍
A co przy świeżym akwarium czemu pojawiają się krasnorosty
To złożona kwestia. Na początek spróbuj zmniejszyć prąd wody, lub go rozproszyć. Zachowaj odpowiedni stosunek azotu do fosforu. Utrzymuj pH poniżej 7
@@Podwodneswiaty witam akwarium założyłem na wodzie ro ph 6,9 gh9 niestety nie wiem jakie jest kh i reszta parametrów jadę na mineralizatorze vimi i nawozy vimi all in red
Jeśli masz problemu z glonami niestety ale musisz badać wodę na NO3 i PO4
@@Podwodneswiaty ok.dzieki.za wiadomość pozdrawiam
Teraz już zgłupiałem to co ile mam czyścić filtr kubełkowym...🙃
😊
👍
Witam. A czy co2 można podawać 24 na godzinę.
Można, ale ryzykujesz, że w nocy ilość CO2 w wodzie będzie wyższa przez co obsadzie może brakować tlenu, a także będziesz wiecej co2 zwyczajnie marnować i mogą być przez to wahania ph (im więcej co2 ph niższe) . A to dlatego, że podajemy co2 rośliną bo potrzebuja go do fotosyntezy natomiast nocą rośliny nie prowadzą fotsyntezy tylko oddychają i do tego potrzebują tlenu. Wielu akwarystów z powodzeniem prowadzi akwaria z 24h podażą co2 ale należy przy tym pomiętać o zapewnieniu dobrego natlenienia wody nocą aby się w akwarium zwierzęta nie podusiły.
Łapka w górę, koment i udostępniamy. I dla tych co zapomnieli zasubskrybuj!
Krewetki amano mam od 2 lat i nigdy nie widziałem żeby zjadały krasnale...
Potwierdzam, są to najbardziej upierdliwe glony. Z moich porowatych skał nie da się ich usunąć mechanicznie bez ich wyciągania. Próbowałem szczoteczki do zębów, elektrycznej, małej szczotki drucianej, karty kredytowej itd. Jedyna opcja to spuscic wodę i polać carbo zostawić na kilka minut. Polewanie carbo w wodzie nie daje efektu.
To tylko teoria ..W praktyce wygląda to inaczej. Akwarium 275 l. 2 kubelki zarośnięte na maxa i zero krasnali.Teraz po kilku restartach ,podłoże tylko trochę żwiru gradacja 0.5 do 1mm i powrót krasnali..Carbo ogólnie jest szkodliwe...Oświetlenie. I inne rzeczy górna półka, jedynie co zauważyłem 3 akwaria bez CO2 światło 6500K I nie ma problemu..A CO2 tylko wtedy jeżeli zbiornik jest obsadzony na maxa I oświetlenie też na maxa...Na krasnale wolałem wodę utleniona
Z tym że woda nie była podmieniana i mamy krasnorosty to się nie zgodzę....pierwsze glony jakie miałem po zalaniu zbiornika i to już po miesiącu to były krasnorosty
Ja też się staję czerwony bo zbombardowaniu alkoholem.
czeka mnie walka z tym ;/
Z tym jedzeniem krasnorostów przez amano i kosiarki to nie trochę urban legend? Nie widziałem nigdy na żywo ani na żadnym filmiku.
To jak czyscic podłoże?
Jeśli chodzi o osad i wszelkie zanieczyszczenia to należy je z powierzchni podłoża odessać wraz z wodą przy podmianie. Nie powinno sie przy tm zanadto podłoża wzburzać. Podobnie można podłoże odmulić jeśli jest to konieczne, ale należy przy tym wciągać jak najwięcej zabrudzeń tak, aby nie rozpywały się w wodzie tylko były wyciągane. Jeśli coś w podłożu gnije to należy to usunąć i raczej nie dopuszczać do czegoś takiego. Jak podłoże jest całkowicie zamulone i nie da się go odmulić żeby sie osad nie przedostał do wody to już wtedy trzeba rozważyć restart zbiornika. Czyli wymiane wszystkich elementów martwych wewnatrz przy wcześniejszym przeniesieniu życia do bezpiecznego zbiornika zastępczego. Ewentualnie mozna zrobić częściowy restart i rearanżacje czyli usunięcie tylko tego co trzeba i zastąpienie nowym.
Jak można polecać ryby czy krewetki do walki z problemami w akwarium ? Zaraz mniej zorientowani będą kupować kosiarki do kostki 30l 😳🙄
Jak słusznie zauważyłeś jest problem z tego typu zwierzakami do małych zbiorników. Np do zbiorników 50L można wpuścić Otoski, krewetki Amano czy ślimaki Helmet, Clinthon Corona, Nertina, Ale popularna kosiarka w takim zbiorniku być już nie powinna.
@@Podwodneswiaty to częsty problem na forach akwarystycznych jeżeli ktoś spyta jak walczyć z glonami znajdzie się przynajmniej swych którzy radzą rybki nie pytając o litraż czy resztę obsady
No tak plaga braku kasy najgorsza!!! XD
Nabawiłem się tego dziadostwa grzebiąc w podłożu..... kupiłem kosiarki, zobaczymy.
😊
👍
😊
👍