Rodiče koupili v osmdesátých letech 1033 A multitón ( Tesla Bratislava ) kde v úhledné skříni na kolečkách bylo rádio , kazetový magnetofon i gramofon a ve spodní části za prosklenými dvířky odkládací prostor pro mnoho gramodesek i kazet. V té době skvělý výrobek bez větších problémů s krásně hrajícími samostatnými reprobednami.
@@vladkoky278 Přišly až v polovině 80. let a například Condor byl vzor poruchovosti. SM na tom nebyla tak zle, dokonce má oficiální Dolby B (když už jiní měli C), ale skříň je strašná.
Udělali si plán, kterej dokázali splnit s prstem v nose. A pak když ho překročili o 20 %, tak se plácali po zádech, jak jsou dobří. Kvůli nedostatku zboží na trhu to vypadalo, že je o jejich výrobky mimořádný zájem. Jenže lidi brali, co bylo dostupný. Hrozná doba, všechno se muselo složitě shánět, jen mít peníze nestačilo. A když už jste to sehnali, tak poruchovost byla vysoká. Tržní ekonomika by je naučila dělat opravdu kvalitně a efektivně.
Za 40 rokov ČSSR sme vyrábali aspoň niečo a to v širokom spektre a pomerne kvalitné. Za nasledujúcich 35 kapitalizmu chamtivý, pardon, trhový kapitalizmus dokázal rozbiť aj to, čo bolo a už nevyrábame ani žiarovku... tak sa čudujem, akí to sú ľudia prízemní kritizovať z jedného videa, čo bolo a pritom neurobili nič alebo skôr škodu. Za 35r kapitalizmu sa nevybudovalo vôbec nič, dokonca strata keď počítame kurz EUR 1:30 a následné zníženie hodnoty opäť desaťnásobne, tak je to reálna strata hodnoty 30 000%... ale to niekto ešte bude písať o výkone "trhovej ekonomiky", čo je založené na marketingu (čiže klamstve a často bezbrehom).
@@martinjanovec5186 Když jsme měli tak skvělé výrobky, tak proč naši lidi byli tak lační po západním zboží? No protože bylo prostě lepší. Komunisti zařízli konkurenci tím, že všechno soustředili do několika málo podniků a ještě jim rozdělili porfolio. Tím se zpomalil pokrok a výzkum, nebylo proč se snažit. Veškerou pokročilou technologii jsme kopírovali ze západu, zvláště elektroniku. Že naše hopodářství po revoluci dopadlo tak, jak dopadlo, je zásluha právě komunistů. Byli jsme zaostalí, bez kapitálu, přístupu na světové trhy a bez znalostí marketingu a ekonomiky. Jakej to byl rozdíl, když jsem měl svoje první vlastní auto, VW Golf II, kterej byl vyroben ve stejným roce, jako naše Škoda 120LS! Se nedivím, že to byl podnik odsouzen k zániku, nebo k pohlcení někým lepším.
@@martinjanovec5186to sú kecy, zaslúžite si metál za propagandu napríklad taký “Rád červenej hviezdy” alebo “Za zásluhy o výstavbu socialistickej spoločnosti”. Spomienkový optimizmus je sviňa, skresľuje skutočnosť.
Rodiče koupili v roce 1986 za 6 tisíc Kčs (2-3 měsíční platy) gramorádio Tesla Dominant 1039A a sice jako výkon dobrý, ale při otáčení ovladačů hlasitosti, basů, výšek a podobně to strašně chrastí. Je nutné při regulaci hlasitosti přepnout gramorádio na sluchátka, jinak to rve uši. DOPLNĚNÍ - chrastili už v 90.letech. ne teď.KONEC DOPLNĚNÍ. Je to honosně se tvářící šunt. No ale nám s bratrem dobře posloužilo, má to slušný vykon.
@@janlala6599 To jste ovšem nenapsal. Potenciometry obvykle stačilo vyčistit a bylo po chrastění, pokud jste je nestačil vydřít. Ono to bývalo i v návodu.
@@xsc1000 gramofón je už vymeneny v r.1987 za novší s magnetodynamickou prenoskou, nejaké drobné závady sa vyskytli,pretrhlo sa lanko ladenia,ale vseko sme si sami doma opravili
@@MrVoltrp S tím Nikolou Teslou je to zajímavé. Samozřejmě, že je značka Tesla vybrána podle něj. Jenže jsme tím jednak "nepotěšili" Jugoslávce, kteří si to jméno vcelku oprávněně nárokovali a pak taky nastal problém se zápisem značky v některých zemích, kde při použití jména potřebujete souhlas dotyčné osoby nebo dědiců. Tam jsme začali tvrdit, že je to zkratka slov TEchnika SLAboproudá. Technicky slabé, to už je jen zákaznický postřeh :-)
Prosím pane jafarski, nemáte tam nějakou reportáž z podniku Tona Pečky, který už neexistuje?? vyráběli se tam stranové klíče a gola sady.mimochodem,dodnes to nářadí funguje, používám ho v dílně.
Vyzera ze si brali inspiraciu disajnu od firmy NAD. No pamatam si ako to v Priori zivalo prazdnotou. Je vela japonskej elektroniky ktora prezila desatrocia a pracuje bez nejakych oprav. Ozaj a co sa tam malo pokazit na tom??
Různé věci odcházely. Kromě samotného "kvalitního" pájení, kterým byl babostroj v Blavě i Oravě známý, se kazily keramické filtry z NDR, teslácké odporové trimry a potenciometry a při vyšší vlhkosti a blbě použitém tavidle už jsem se dočkal i tranzistorů se sežranými vývody.
@@xsc1000 Aspoň to bolo opraviteľné a vyrobené nami, nie kúpené od japoncov na dlh (a môžeš akurát zahodiť, nie opraviť). Japonci v technike nie sú až tak top, málokto to vie (lebo skočia na pekný marketing), že SONY nevedela vyrobiť ani kondenzátor (používala CSSR tantaly) a ani len žiarovku... ale tu vidím zase píšu "odborníci"...
@@martinjanovec5186 To jsou zase totální žvásty. Věci vyrobené do 90. let byly opravitelné, ať je vyrobil kdokoliv, byly prostě jednodušší a z diskrétních součástek nebo obecných IO. Sám jsem jich spoustu opravoval. A to, že Sony neuměla vyrobit kondenzátor, to už je zcela mimo. Sony nebyla fabrika na všechno jako Tesla, kde pod jednu značku komanč hodil veškerou elektroniku. Sony tak používala kondenzátory, které nakoupila od jiných. Odborníku :-)
@@martinjanovec5186 Staré krámy sú paradoxne lepšie opraviteľné ako moderná elektronika, lebou používajú väčšinou diskrétne elektronické súčiastky. Tie sa na jednej strane dajú ľahko meniť, na druhej sa v tom treba vyznať a výrobne je to drahé. Spoľahlivosť tiež nič moc, keď je tam násobne viac komponentov, síce jednoduchých, ale každý z nich môže odísť. A že odchádzali! Typicky "hovniaky" kondenzátory, ktoré praskali jedna radosť, "krabičáky" síce nepraskali, ale ľúbili vyschnúť. Suverénne najhoršie na tom sú rôzne prepínače, kde si oxidácia dala stratnutie so špinou a vo väčšine prípadov spôsobuje problémy. Napr. Japonské hifi z rovnakého obdobia týmto neduhom až tak netrpia, lebo sú po mechanickej stránke oveľa lepšie skonštruované. Že sa v Japonsku vyrábali aj "šmejdy" je pravda. Pred rokmi to po nich so "šmejdami" prebrala Čína.
@@erikziak1249 Japonsko v 60. letech bylo takovou levnou Čínou pro USA a pro západní Evropu jí byl často východní blok. Jenže Japonci se to naučili a už od 70. let dělali špičkové výrobky, zatímco východní blok stagnoval, takže v 80. letech už nebyl ani tou levnou Čínou ...
Ja som elektronik a fanatik do Tesla suciastok. Ich vyrobky poznam ako tak, skusenosti mam skor z ich oprav, nie vyroby. Stihol ma este socializmus a neviem aky ...mus, ale musite tu pisat taketo komentare? Ja by som sa skor potesil prispevkom, ktore potesia, su pozitivne, nieco sa dozviem, mozno sa skusit vyjadrit fundovanejsie, ako dehonestovat pracu ludi, snahu spolocnosti, nech uz bola doba akakolvek. Islo o nase domace vyrobky, prosim skuste byt pokornejsi a nekritizujte tolko, stacilo. Skuste nieco doma vymysliet, vyrobit a potom si povedat, ci je to kvalitne a vydrzi to fungovat. Je jasne, ze vsade sa najdu chyby, tento svet nie je nich, je to prirodzene. Dakujem a prosim zdrzte sa negativnych komentarov, reagovat nemienim na ziadne. Majte krasny den.
Podle mě ji neodkoupila Čína, ale nějaký náš prodejce, co si tam nechává vyrábět věci. Tak jako v ČR jeden prodejce už kdysi odkoupil japonskou značku Sencor.
Ako tak sa zacala lepsit kvalita po 1982 roku ked sa zacali pouzivat kvalitnejsie materialy a svaby,treba brat do uvahy ze sme nemohli doviest nic co sa tykalo zahranicia ohladne elektrosuciastok vsetko sme museli vydumat v labakoch sami,klonuk dole pred vtedajsimi technikmi z nicoho vyrobit nieco,TV boli uz ako tak na urovni a kvalitne,zosilnovace a kotucove mg tiez ,zaostavali hlavne autoradia a nastupujuce vhs a dvd a prenosne radioMG,aj ked vzhladovo boli spicka napr Condor,,koli suciastkam,trafa reproduktory vyhybky a zosilnovace sme mali na urovni a su kvalitne podnes,
@@pjaro77 samozrejme stačí si dohľadať technické veci a čítať, Prvé syntetické materiály gumu odvolávajúci zime aj teplo vymysleli ruskí technici,rovnako prvé syntetické minerály ktoré nahradili prírodné minerály v priemysle prvým sa podarilo vyrobiť syntetické diamanty a korundy,rovnako majú prvenstvo a stále trvá v jadrovej fúzií a energetike ,takisto dlhodobé pobyty v kozme zatiaľ zvládli len ruské posádky,takisto pesto znie plodín a šľachtenie zase Rusi,rovnakom prvé 9 kódové chipsy Bajakal ktoré licenčné odkúpil Intel a zdokonalil , na nebyť ich výskumu tak 50% toho čo dnes bežne používame nemáme,Československo zase bolo prvé stavom v strojárstve a výskume v zdravotníctve a sklarskom priemysle,kde máme prvé stáva vo výrobe a výskume,opalove skla žiarovky a úsporné žiarovky sú naše a Philips ich len licencne kúpil cez Tungsram,,len dnes to nič malej nevedia a myslia si že všetko k nám spadlo zo západu,
@@pjaro77 tam to bolo iné mali sme ja vlastný výskum a vývoj lenže boli sankcie na dovoz súčiastok ale prvé dvd aj VHS sa vyrobili len poruchovosť kôli zlým súčiastkam, Aj radiomagnetofony ale v druhej už zdokonalenie verzii boli kvalitné veľa z nich funguje podnes len to už sa otváral trh polovica 90 rokov a záplava lacnejšej elektroniky zvonka proti ktorej sa nedalo cenovo konkurovať
@@vladkoky278 Na dovoz součástek pro běžnou elektroniku žádné embargo nebylo. Jen na ně komunistický režim neměl devizy. Tak si je musel okopírovat, což vznosně nazýval vývoj. Ve všech našich TV tak jsou integráče, co jsou kopií Philipse.
@@pevan73 Ferebný telkáč bez dialkového ovládania COLOR 110ST mal cenu 15200 Kčs, a aj to bolo treba ešte šupnúť vedúcemu v elektre do vrecka dačo pomimo aby ho človek vôbec mohol kúpiť .... Ano bolo pomerne lacné bývanie, a aj základné potraviny, ale kilo šunky bolo za 100Kčs a kilo Štandart kávy 120Kčs. Takže žiaden robotnícky raj ako nám súdruhovia z tribúny na prvomájovom sprievode hlásali sa nekonal .... a to si 80. roky už dosť dobre pamätám ako som začal robiť v Tesla v BA v roku 86. A to je reportáž z Tesly z roku 78. o desať rokov neskôr ten istý výrobný program ....... celý štát a celá ekonomika bola v poriadku len na papieri . Realita bola o dosť smutnejšia .
@@martinjanovec5186 Teď je otázka, jaký byl poměr ceny výrobku ke mzdě tady a třeba ve Francii. Jestli za to dal průměrný francouz, či Ital, taky roční plat.
Páči sa mi že 45% produktov nespĺňajúcich najvyššiu kvalitu štátnych skúšok je vynikajúci úspech
Podla zapadnych kriterii by to bolo len 5%. Uz si spokojny.
@@atlanko1 Hej, jasné :D
Rodiče koupili v osmdesátých letech 1033 A multitón ( Tesla Bratislava ) kde v úhledné skříni na kolečkách bylo rádio , kazetový magnetofon i gramofon a ve spodní části za prosklenými dvířky odkládací prostor pro mnoho gramodesek i kazet. V té době skvělý výrobek bez větších problémů s krásně hrajícími samostatnými reprobednami.
Na začátku osmdesátých let jsem si sehnal rádio a kazeťák Akai. Hliníkové čelní panely led displeje,… Kdepak byla Tesla.
Rmg Condor Tesla,SM 261noze gugli,
@@vladkoky278 Přišly až v polovině 80. let a například Condor byl vzor poruchovosti. SM na tom nebyla tak zle, dokonce má oficiální Dolby B (když už jiní měli C), ale skříň je strašná.
@@xsc1000 viem mal som opravoval,kazilo sa to,nehadam sa
Odebírám...kvalitní materiál🥰👌
Udělali si plán, kterej dokázali splnit s prstem v nose. A pak když ho překročili o 20 %, tak se plácali po zádech, jak jsou dobří. Kvůli nedostatku zboží na trhu to vypadalo, že je o jejich výrobky mimořádný zájem. Jenže lidi brali, co bylo dostupný. Hrozná doba, všechno se muselo složitě shánět, jen mít peníze nestačilo. A když už jste to sehnali, tak poruchovost byla vysoká. Tržní ekonomika by je naučila dělat opravdu kvalitně a efektivně.
Za 40 rokov ČSSR sme vyrábali aspoň niečo a to v širokom spektre a pomerne kvalitné. Za nasledujúcich 35 kapitalizmu chamtivý, pardon, trhový kapitalizmus dokázal rozbiť aj to, čo bolo a už nevyrábame ani žiarovku... tak sa čudujem, akí to sú ľudia prízemní kritizovať z jedného videa, čo bolo a pritom neurobili nič alebo skôr škodu. Za 35r kapitalizmu sa nevybudovalo vôbec nič, dokonca strata keď počítame kurz EUR 1:30 a následné zníženie hodnoty opäť desaťnásobne, tak je to reálna strata hodnoty 30 000%... ale to niekto ešte bude písať o výkone "trhovej ekonomiky", čo je založené na marketingu (čiže klamstve a často bezbrehom).
@@martinjanovec5186 Když jsme měli tak skvělé výrobky, tak proč naši lidi byli tak lační po západním zboží? No protože bylo prostě lepší. Komunisti zařízli konkurenci tím, že všechno soustředili do několika málo podniků a ještě jim rozdělili porfolio. Tím se zpomalil pokrok a výzkum, nebylo proč se snažit. Veškerou pokročilou technologii jsme kopírovali ze západu, zvláště elektroniku. Že naše hopodářství po revoluci dopadlo tak, jak dopadlo, je zásluha právě komunistů. Byli jsme zaostalí, bez kapitálu, přístupu na světové trhy a bez znalostí marketingu a ekonomiky.
Jakej to byl rozdíl, když jsem měl svoje první vlastní auto, VW Golf II, kterej byl vyroben ve stejným roce, jako naše Škoda 120LS! Se nedivím, že to byl podnik odsouzen k zániku, nebo k pohlcení někým lepším.
@@martinjanovec5186
Evidentne si nepamatate realitu.
@@martinjanovec5186 Bolševické kecy!
@@martinjanovec5186to sú kecy, zaslúžite si metál za propagandu napríklad taký “Rád červenej hviezdy” alebo “Za zásluhy o výstavbu socialistickej spoločnosti”. Spomienkový optimizmus je sviňa, skresľuje skutočnosť.
Rodiče koupili v roce 1986 za 6 tisíc Kčs (2-3 měsíční platy) gramorádio Tesla Dominant 1039A a sice jako výkon dobrý, ale při otáčení ovladačů hlasitosti, basů, výšek a podobně to strašně chrastí. Je nutné při regulaci hlasitosti přepnout gramorádio na sluchátka, jinak to rve uši. DOPLNĚNÍ - chrastili už v 90.letech. ne teď.KONEC DOPLNĚNÍ. Je to honosně se tvářící šunt. No ale nám s bratrem dobře posloužilo, má to slušný vykon.
Po skoro 40 letech se není čemu divit. Grundig z té doby měl životnost potenciometrů 10-15 let. Takže tak.
@@pevan73 prosím vás, po jakých 40 letech, chrastili už v 90.letech
@@janlala6599 To jste ovšem nenapsal. Potenciometry obvykle stačilo vyčistit a bylo po chrastění, pokud jste je nestačil vydřít. Ono to bývalo i v návodu.
@@pevan73 aha! Děkuju.
Máte zoxidované potíky. Stačí očistit kontakty a pokud nejsou vydřené, praskání zmizí.
So cool! Greetings from Holandsko.
Thx. Fucking apparates!!!
Vsetko plnili na viac ako 100% no aj napriek tomu bolo toho nedostatok a ceny boli predrazene. Majstri ekonomiky🚩✌️
My mame Synkopu 1032A z r 1980 dodnes funkčnú
Opravdu bez oprav za celou dobu?
@@xsc1000 gramofón je už vymeneny v r.1987 za novší s magnetodynamickou prenoskou, nejaké drobné závady sa vyskytli,pretrhlo sa lanko ladenia,ale vseko sme si sami doma opravili
TESLA - TEchnicky SLAbé - tak sme to hovorili za socializmu
Nikola Tesla nic jo? 😳😳😳
@@MrVoltrp S tím Nikolou Teslou je to zajímavé. Samozřejmě, že je značka Tesla vybrána podle něj. Jenže jsme tím jednak "nepotěšili" Jugoslávce, kteří si to jméno vcelku oprávněně nárokovali a pak taky nastal problém se zápisem značky v některých zemích, kde při použití jména potřebujete souhlas dotyčné osoby nebo dědiců. Tam jsme začali tvrdit, že je to zkratka slov TEchnika SLAboproudá. Technicky slabé, to už je jen zákaznický postřeh :-)
@@xsc1000tech. slabe bola mozno realita😂😂
Prosím pane jafarski, nemáte tam nějakou reportáž z podniku Tona Pečky, který už neexistuje?? vyráběli se tam stranové klíče a gola sady.mimochodem,dodnes to nářadí funguje, používám ho v dílně.
Lampa blikla, pak zhasla úplně docela! Bylo to tím, že značky TESLA nebyla…
Ako 60- ročný elektronik, môžem vyhlásiť jedno: TESLA Blava, najväčší ,,prúser" Tesly.... Najväčšia hanba.... 😉
Philips pod názvem Tesla.
Dnes robia aj jednoduche bateriove auta.
Vyzera ze si brali inspiraciu disajnu od firmy NAD. No pamatam si ako to v Priori zivalo prazdnotou. Je vela japonskej elektroniky ktora prezila desatrocia a pracuje bez nejakych oprav. Ozaj a co sa tam malo pokazit na tom??
Různé věci odcházely. Kromě samotného "kvalitního" pájení, kterým byl babostroj v Blavě i Oravě známý, se kazily keramické filtry z NDR, teslácké odporové trimry a potenciometry a při vyšší vlhkosti a blbě použitém tavidle už jsem se dočkal i tranzistorů se sežranými vývody.
@@xsc1000 Aspoň to bolo opraviteľné a vyrobené nami, nie kúpené od japoncov na dlh (a môžeš akurát zahodiť, nie opraviť). Japonci v technike nie sú až tak top, málokto to vie (lebo skočia na pekný marketing), že SONY nevedela vyrobiť ani kondenzátor (používala CSSR tantaly) a ani len žiarovku... ale tu vidím zase píšu "odborníci"...
@@martinjanovec5186 To jsou zase totální žvásty. Věci vyrobené do 90. let byly opravitelné, ať je vyrobil kdokoliv, byly prostě jednodušší a z diskrétních součástek nebo obecných IO. Sám jsem jich spoustu opravoval. A to, že Sony neuměla vyrobit kondenzátor, to už je zcela mimo. Sony nebyla fabrika na všechno jako Tesla, kde pod jednu značku komanč hodil veškerou elektroniku. Sony tak používala kondenzátory, které nakoupila od jiných. Odborníku :-)
@@martinjanovec5186 Staré krámy sú paradoxne lepšie opraviteľné ako moderná elektronika, lebou používajú väčšinou diskrétne elektronické súčiastky. Tie sa na jednej strane dajú ľahko meniť, na druhej sa v tom treba vyznať a výrobne je to drahé. Spoľahlivosť tiež nič moc, keď je tam násobne viac komponentov, síce jednoduchých, ale každý z nich môže odísť. A že odchádzali! Typicky "hovniaky" kondenzátory, ktoré praskali jedna radosť, "krabičáky" síce nepraskali, ale ľúbili vyschnúť. Suverénne najhoršie na tom sú rôzne prepínače, kde si oxidácia dala stratnutie so špinou a vo väčšine prípadov spôsobuje problémy. Napr. Japonské hifi z rovnakého obdobia týmto neduhom až tak netrpia, lebo sú po mechanickej stránke oveľa lepšie skonštruované. Že sa v Japonsku vyrábali aj "šmejdy" je pravda. Pred rokmi to po nich so "šmejdami" prebrala Čína.
@@erikziak1249 Japonsko v 60. letech bylo takovou levnou Čínou pro USA a pro západní Evropu jí byl často východní blok. Jenže Japonci se to naučili a už od 70. let dělali špičkové výrobky, zatímco východní blok stagnoval, takže v 80. letech už nebyl ani tou levnou Čínou ...
Mohli poslat jeden kousek na čumendu soudruhům do Japonska. Ti by se nad tou naší elektronickou dobou kamennou tak smáli, až by se za břicha popadali.
A teraz Vy kapitatlisti čo vyrábate ? 😁
Ja som elektronik a fanatik do Tesla suciastok. Ich vyrobky poznam ako tak, skusenosti mam skor z ich oprav, nie vyroby. Stihol ma este socializmus a neviem aky ...mus, ale musite tu pisat taketo komentare? Ja by som sa skor potesil prispevkom, ktore potesia, su pozitivne, nieco sa dozviem, mozno sa skusit vyjadrit fundovanejsie, ako dehonestovat pracu ludi, snahu spolocnosti, nech uz bola doba akakolvek. Islo o nase domace vyrobky, prosim skuste byt pokornejsi a nekritizujte tolko, stacilo. Skuste nieco doma vymysliet, vyrobit a potom si povedat, ci je to kvalitne a vydrzi to fungovat. Je jasne, ze vsade sa najdu chyby, tento svet nie je nich, je to prirodzene. Dakujem a prosim zdrzte sa negativnych komentarov, reagovat nemienim na ziadne. Majte krasny den.
teraz značku Tesla pre SK trh odkúpila Číína, strašná kvalita
cinan ti vyrobi veci v takej kvalite za aku zaplatis. Tento retardovany narod chce lacne veci, tak take aj dostane..
Podle mě ji neodkoupila Čína, ale nějaký náš prodejce, co si tam nechává vyrábět věci. Tak jako v ČR jeden prodejce už kdysi odkoupil japonskou značku Sencor.
A funguje dobře i v roce 2024 takže? Co z těch dnešních sraček vydrží takovou dobu????
Právě že hromada z nich nefungovala 😂 záruční doba minimální a během ní zcela standardně poruchovost 20-30%
Keď kúpiš kvalitu tak vydrží. Ale kvalita nestojí 1500 kč.
Ako tak sa zacala lepsit kvalita po 1982 roku ked sa zacali pouzivat kvalitnejsie materialy a svaby,treba brat do uvahy ze sme nemohli doviest nic co sa tykalo zahranicia ohladne elektrosuciastok vsetko sme museli vydumat v labakoch sami,klonuk dole pred vtedajsimi technikmi z nicoho vyrobit nieco,TV boli uz ako tak na urovni a kvalitne,zosilnovace a kotucove mg tiez ,zaostavali hlavne autoradia a nastupujuce vhs a dvd a prenosne radioMG,aj ked vzhladovo boli spicka napr Condor,,koli suciastkam,trafa reproduktory vyhybky a zosilnovace sme mali na urovni a su kvalitne podnes,
Farebné TV - obrazovky boli vyrábané u nás v licencii Toshiby. VHS videorekrodéry licencia philips.
Aj západní technici ich museli vydumať sami, nikto im technologie výroby z neba nedoniesol.
@@pjaro77 samozrejme stačí si dohľadať technické veci a čítať,
Prvé syntetické materiály gumu odvolávajúci zime aj teplo vymysleli ruskí technici,rovnako prvé syntetické minerály ktoré nahradili prírodné minerály v priemysle prvým sa podarilo vyrobiť syntetické diamanty a korundy,rovnako majú prvenstvo a stále trvá v jadrovej fúzií a energetike ,takisto dlhodobé pobyty v kozme zatiaľ zvládli len ruské posádky,takisto pesto znie plodín a šľachtenie zase Rusi,rovnakom prvé 9 kódové chipsy Bajakal ktoré licenčné odkúpil Intel a zdokonalil , na nebyť ich výskumu tak 50% toho čo dnes bežne používame nemáme,Československo zase bolo prvé stavom v strojárstve a výskume v zdravotníctve a sklarskom priemysle,kde máme prvé stáva vo výrobe a výskume,opalove skla žiarovky a úsporné žiarovky sú naše a Philips ich len licencne kúpil cez Tungsram,,len dnes to nič malej nevedia a myslia si že všetko k nám spadlo zo západu,
@@pjaro77 tam to bolo iné mali sme ja vlastný výskum a vývoj lenže boli sankcie na dovoz súčiastok ale prvé dvd aj VHS sa vyrobili len poruchovosť kôli zlým súčiastkam, Aj radiomagnetofony ale v druhej už zdokonalenie verzii boli kvalitné veľa z nich funguje podnes len to už sa otváral trh polovica 90 rokov a záplava lacnejšej elektroniky zvonka proti ktorej sa nedalo cenovo konkurovať
@@vladkoky278 Na dovoz součástek pro běžnou elektroniku žádné embargo nebylo. Jen na ně komunistický režim neměl devizy. Tak si je musel okopírovat, což vznosně nazýval vývoj. Ve všech našich TV tak jsou integráče, co jsou kopií Philipse.
Kazdy obcan si mohol za komunististov z jednej mzdy kupit toto radio aj k tomu aj farebny televizor ako si mozu teraz:D LOL
Tak to fakt nemohl, barevná TV stála asi tak roční plat.
@@pevan73 Samozrejme myslel som ironicky.
@@pevan73 Ferebný telkáč bez dialkového ovládania COLOR 110ST mal cenu 15200 Kčs, a aj to bolo treba ešte šupnúť vedúcemu v elektre do vrecka dačo pomimo aby ho človek vôbec mohol kúpiť .... Ano bolo pomerne lacné bývanie, a aj základné potraviny, ale kilo šunky bolo za 100Kčs a kilo Štandart kávy 120Kčs. Takže žiaden robotnícky raj ako nám súdruhovia z tribúny na prvomájovom sprievode hlásali sa nekonal .... a to si 80. roky už dosť dobre pamätám ako som začal robiť v Tesla v BA v roku 86. A to je reportáž z Tesly z roku 78. o desať rokov neskôr ten istý výrobný program ....... celý štát a celá ekonomika bola v poriadku len na papieri . Realita bola o dosť smutnejšia .
@@pevan73 v tej dobe to bolo drahé všade, ale to už málokto vidí
@@martinjanovec5186 Teď je otázka, jaký byl poměr ceny výrobku ke mzdě tady a třeba ve Francii. Jestli za to dal průměrný francouz, či Ital, taky roční plat.