DMR jest oczywiście dobry, ale nadal nie mogę przyzwyczaić się do zniekształcenia głosu, jakby mówi pijana osoba. Dziękuję za film! Bardzo interesujące!
Wiadomo że dmr będzie jakościowo lepsze ale z odległością nagle zasięg urywa się kiedy w FM nadal będzie coś słychać. Jeśli chodzi o jakość rozmów na niewielkiej odległości to cyfra wygrywa tyle że w terenie ze zmiennym ukształtowaniem nagle może urwać się a FM słabo bo słabo ale coś tam słychać.
no właśnie nie do końca jakościowo lepsze, mam wrażenie że na wąskim FM głos jest bardziej zrozumiały przez to że nie jest aż tak cyfrowo przerobiony przez vocoder
DMR nie jest modulacją, a standardem cyfrowej łączności radiowej. Modulacją sygnału radiowego w DMR jest czterowartościowa modulacja FSK (4FSK). Z doświadczenia wiem, że kiedy urywa się łączność w FM, to w DMR można jeszcze porozmawiać. Standard DMR oferuje inną, o wiele wydajniejszą opcję w porównaniu z FM. . Ponieważ do realizacji połączenia potrzebna jest tylko jedna z dwóch szczelin czasowych, nadajnik zużywa tylko połowę mocy. Praktycznie jest on połowicznie bezczynny w czasie nadawania. Tak więc ograniczenie czasu nadawania o połowę, może ograniczyć pobór mocy z akumulatora nawet o 40% i o tyle samo wydłużając czas rozmowy z trx przenośnego w porównaniu z trx FM. vy 73 de Piotr
@@tttchojnacki Na tym teście komunikowaliśmy się w trybie DMO (simplex). Jest jeszcze tryb DCDM. Zapewne jest to właśnie coś takiego o czym piszesz ale nie zagłębiałem się w temat jeszcze.
@@tttchojnacki No i przez Ciebie zamiast pracować to się zajmuje "głupotami" :D - sprawdziłem i po wstępnym researchu wychodzi mi że w trybie DMO / Simplex radio używa obu slotów jednocześnie - nie ma przemiennika który by synchronizował szczeliny czasowe. Nie powinno więc mieć znaczenia który jest wybrany (do sprawdzenia), ale jednocześnie nie da się prowadzić dwóch rozmów na raz - i tutaj właśnie używa się DCDM czyli Dual Capacity Direct Mode gdzie radia będące w swoim zasięgu powinny się synchronizować i używać dwóch slotów.
@@m4v3r1kpl dzięki wielkie że sprawdziłeś to, ja mam zaprogramowane kanały na dwa ręczniaki z DMR i zastanawiałem się czy da się zrobić transmisję, która wykluczy zakłócenia wykorzystując dwie szczeliny bo niezbyt fajnie się gada na jednej szczelinie wiedząc że druga się marnuje!!
Zdecydowanie zabrakło mi tu porównania ale na granicy zasięgów. Obstawiam, że podczas gdy DMR by już "wymiękł" fm byłby jeszcze przez jakiś czas trochę słyszalny w szumach. Poza tym ten cyfrowy dźwięk jest jakiś "nieradiowy". Dzięki za materiał.
Też mi tego zabrakło. Potrzeba dwa ręczniaki i dwie osoby które będa się od siebie oddalały :) .Na granicy sygnału DMR w 99% utrata pakietów spowodowałaby przerywanie. Analog nadal by szumiał :) To samo można było zaobserwowac z TV analogową pracująca równolegle z DVBT. Obraz zaszumiony z odbiciami (analog) nadal był dostępny w przeciwieństwie do pikselizacji i kompletnego zatrzymania obrazu. Dźwięk DMR (cyfrowy) wynika z niedoskonałości przetwarzania ADDC i powstałego w ten sposób szumu 'kwantyzacji". Jakby nie patrzył to transmisja cyfrowa jest skompresowana aby "wypchnąć" jak najwięcej w wąskim paśmie.
Cyfra super sprawa ale na duże odległości analog bardziej skuteczny. Ucho z pod szumu wychwyci o co chodzi rozmówcy a w cyfrze radio wytnie bo ciąg cyferek się pomiesza. Pozdrawiam i jestem dzisiaj w Kielcach 17-19 to zawołam lokalnie tylko podaj częstotliwość więc do uslyszenia 😉
Nie rozumiem. Na duże odległości - piszesz - analog. Ale na bliskie, na mocny sygnał fm brzmi zdecydowanie lepiej a cyfra bardzo sztucznie. Zresztą widać to na filmie - fm brzmi czytelniej i naturalniej. No to o co chodzi z tą "cyfrą"? W czym ona taka lepsza - że się znak wyświetla na ekraniku? To już drugi test Andrzeja dot. dmr i ja jestem zdegustowany jakoscią.
@@kanalstudio a może posłuchaj kiedyś jak w cyfrowej pracują radia profesjonalne, hytera motorola... Tutaj w teście brały udział dwa chińczyki. Dzisiaj zrobiliśmy test na bezpośredniej w c4fm. Radio bardziej markowe to jakość jest lepsza. Ale co racja to racja, FM to FM.
@@bombayystarachowice Wiem jak pracuje profesjonalna Motorola ale, jak sam to określiłeś, ona jest "profesjonalna". Hytera nie wiem ale zakładam, że podobnie - wszak ma na koncie przegrany proces o kradzież własności intelektualnej :P My jednak jesteśmy amatorzy i radia z logo M, z którymi miałem okazję pracować, nie nadają się do naszych zastosowań. Dlatego nie porównujmy. Poza tym odniosłem się do tego co na filmie a nie, że jest super, bo jakby było inne radio...
@@kanalstudio tak się zastanawiam. Czasem jeszcze zależy jaki ktoś ma punkt odniesienia. Jeśli ktoś rozmawia głównie lub tylko analogowo to oczywiście cyfrówki wypadną gorzej i mają prawo nie podobać się. Natomiast jeśli jak w moim przypadku z racji pracy i spędzania większości czasu za granicą, pracuje głównie przez hotspoty i przemienniki to jakość tam a jakość bezpośrednio antena w antenę w cyfrze to duza różnica. Stąd moje na plus dla cyfrowych. Ale z przyjemnością wracając do domu wołam na przemiennikach(z ciekawostek to czasami koledzy z którymi rozmawia się tylko w dmr, spotkani w FM mają zupełnie inna modulację) i chętnie spotkam się na bezpośredniej. Zapraszam do łączności. Znak już znasz, wystarczy po znaku dopisać -14 i widzisz moja pozycję. Stoję na 145.500 pozdrawiam miłej nocy.
A może warto było by zrobić test łączności w terenie mocno zurbanizowanym gdzie jest smog elektromagnetyczny? Wtedy zapewne chińskie wynalazki miały by problem z łącznością ze względu na słabej jakości tory odbiorcze. Poza tym profesjonalne radia DMR zdecydowanie lepiej pracują w hałaśliwym środowisku jeśli chodzi o nadawanie.
Chciałem zapytać czy przy dmr jest możliwość aby przemiennik działał na jednej częstotliwości? Czy musi być jak w analogu jedna do nadawania druga do odbioru?
Jedyny problemem w dmr jest to że różne stacjie mają ustawiono na różnych poziomach wzmocnienie mikrofonu . Efekt tego jest taki że jeden idzie za cicho drugi zaś ryczy za głośno. Poprostu brakuje w radiotelefonach dmr automatyki po stronie odbiornika znanej jako AGC lub ARW. To by się przydało. Ale producenci zapomnieli o tym w tych chińskich zabawkach.
Nowsze radia DMR Motoroli (począwszy od serii DP/DM4xxx) posiadają już taką funkcję. Nazywa się to "RX Audio Leveling" i naprawdę jest bardzo przydatne, zwłaszcza w amatorskich sieciach, gdzie każdy nadaje ze sprzętu innego producenta i z innymi ustawieniami audio. Raz a dobrze ustawiasz gałkę głośności na konkretny poziom i o niej zapominasz na dłuższy czas.
@Kurt Rolson Racja, Ciekawe by były takie testy. Nie wiem jak jest w DMR z ramkami danych ale w C4FM nadaje dwa time slot wtym jeden audio a jeden dane, ale można przesyłać tylko jeden slot audio wiec nie bedzie nakładania się slotów, ale mogę sie mylić :)
W modulacja cyfrowej dmr należy pamiętać że wąski kanał jest podzielony na dwa sloty i nie można fizycznie uzyskać z tego powodu super modulacji takiej np jaka jest w telewizji publicznej gdzie kanał jest bardzo szeroki . Coś za coś. I jak w analogu tak i w cyfrze szerokość kanału ma decydujące znaczenie. Jak ktoś chce mieć super czysta modulacja cyfrowa amatorsko to niech sobie zainstaluje aplikacje Zello na smartfonie. Zawsze można sprzedać radiotelefon dmr jeżeli komuś nie pasuje modulacja cyfrowa. Przecież nikt nikogo nie zmusza do pracy na dmr. Krótkofalarstwo dziś to ma dużo możliwości i każdy coś wybierze dla siebie. Ale szanuje tutaj autora tego filmu bo ma on prawo się wypowiedzieć jakie ma swoje odczuca w stosunku do modulacji cyfrowej dmr.
Jeżeli ktoś sprawdza na chińskim tanim radiotelefonie dmr to czy modulacja w jest lepsza w dmr czy w FM to nie tedy droga. Proponuję test zrobić z radiotelefonu profesjonalnego hetera lub motorola i wtedy można poczuć ze dmr jest dobra modulacja cyfrowa. Niestety radiotelefony dmr chińskie typu TYT , Retevis , Baofeng mają kiepskie wykonanie. Dopiero bym zaczął od np Anytone at 878 II plus gdzie modulacja dmr na odbiorze i nadawaniu jest super.Kolega z tego filmu pracuje na kf i niech sobie załączy filtr np 2.1 kHz na ssb i poczuje ze modulacja jest okrojona o pewne częstotliwości akustyczne. Jeżeli ktoś chce mieć super modulacja to proponuję pasmo 11 metrów i radiotelefon na pasmo 10/11 metrów gdzie filtr ssb ma szerokość 4khz a filtr am i FM 6khz.
Weź skręć filmy jak to testujesz ;) chętnie zobaczę te różnice pomiędzy tanimi chińskimi radiami a drogą cudowną technologią. Choć mam wątpliwości że są różnice w jakości to z chęcią je zobaczę opisane i pokazane przez profesjonalistów.
Jakiś identyfikator wpisać w radiu musisz. Nikt Ci nie zabroni żeby to był 123456 ale głupio żeby nie zarejestrować się jak masz licencję. Bez tego nie wyświetli się Twoja wizytówka u rozmówcy po drugiej stronie.
Świetny test !! Tego mi brakowało. Mam te same radia co wy wiec dla mnie jest to tym bardziej cenny filmik! Jeszcze warto było przetestować SMSy w DMR -e, dzięki
@@tttchojnacki Jeśli chodzi o analogowy to najpierw musisz przez aplikację zaprogramować swój znak. Potem w ustawieniach wybierasz odpowiednią częstotliwość, jak często ma wysyłać i na koniec trzeba włączyć APRS zmieniając Upload Type na "Sel A Aprs". To wystarczy żeby się zaczęło coś wysyłać. Możesz oprócz tego wybrać żeby brał współrzędne z GPS i wpisać tekst jaki będzie wysyłany.
Kupili kilkadziesiąt takich Motoroli do firmy. Ogólnie , fajnie słychać ale z czasem , rozwój tej cyfrowej technologii zacznie przypominać telefony komórkowe z lat 90 ych tylko zamiast zwykłych przemienników będą satelitarne Elona M. He he.
Na 145.500-145.550 były straszne zakłócenia i trochę za bardzo poszliśmy w górę. Łączność była bardzo krótka a najbliższy przemiennik na 145.650 na drugim końcu Polski, więc mam nadzieję, że nikomu nic się nie stało ;)
Dmr wygrywa dlaczego ? Pierwsze głos cały czas taki sam bez szumów , po drugie nikt nie może posłuchać zmieniając color lub encrypt więc zalet dmr jest znacznie więcej
DMR tragedia, uwstecznienie się jakościowe ale zasięg jest, zawodowo uczono mnie że "informacja przekazana" więc jest dobrze ale osobiście nie chce się męczyć z DMR, szum jest dużo bardziej akceptowalny niż ten 'umęczony' głos z DMR. Gdyby zabroniono radiostacji analogowych to zrezygnowałbym z użycia radiostacji bo nie zapłacił bym za coś tak tragicznego jak DMR. DMR - znacznie gorszy dźwięk, wyższy pobór mocy podczas nasłuchu, minimalnie niższy zasięg. Dlatego urządzenia DMR mają zawsze fabrycznie większe akumulatory gdyż są to urządzenia niewydajne energetycznie. Interesował by mnie test nie z tak wysokich miejsc a gdy wysokie miejsce przesłania dwie nisko położone stacje realne życie, szczególnie gdy są to sytuacje awaryjne i mało kto może jechać na szczyt robić łączności. Długi brak prądu spowoduje także że paliwo nie będzie wydawane. Dobry efekt jest taki że nie będzie zakłóceń radiowych od urządzeń sieciowych. Zdrowia :)
Dzięki! Masz rację. Zrobimy jeszcze jeden test w gorszych warunkach. Też jestem zwolennikiem emisji analogowych. Tym bardziej, że DMR do pracy wymaga konfiguracji. W przypadku FM wystarczy wybrać częstotliwość. Mam już nagrany film FM kontra C4FM. Będzie na kanale w najbliższy weekend.
@@SierraEcho Dobrze by było taki test właśnie w średnich warunkach i warunkach ciężkich - las w dołku i naturalne przeszkody. Drugi operator także w lesie i w dołku a między nimi np. 40 metrów przeszkoda typu górka. Tak jak ma to miejsce w wojsku by się ukrywać. Oczywiście tu nawet 2 km to będzie 'za dużo' dla większości urządzeń , choć bardzo liczę na CB z dłuższymi antenami i przeciwwagą, samochód wiadomo że da radę bo to potężna wydajność. Kiedyś warto sprawdzić na antenach teleskopowych jak działa przenośne radio KF jak Yaesu FT-818 itp. w SSB/AM na różnych pasmach 3,5 , 7 , 14 i 27/28 Mhz na takie odległości w ciężkim terenie całkowicie bez widzialności optycznej. Wojskowe podręczniki radzą zawsze " używaj częstotliwości 2,5 Mhz gdy poruszasz się w wąwozach , gdy brak łączności bezpośredniej VHF "
Z tego co zauważyłem to dmr-ki najlepiej sprawdzają się w służbach - redukcja szumu i kodowanie. w amatorce to chyba jeszcze fanaberia... jeszcze. czas pokaże.
Miałem DMR i wróciłem do analogu bo jak chciałem z kimś pogadać na dmr to najpierw musiałem telefon do kolegi zrobić żeby włączył radio xD Yaesu vx6 wygrało.
rozmowy na radiu: "abc7r2 jak mnie slychac? - tu cbd981eb dobrze cie slychac a mnie? - ciebie tez dobrze slychac - a to dzieki do uslyszenia" :D to takie hamerykanskie "how are you?" pytaja ale tak naprawde to g... ich obchodzi jak sie masz, odpowiadaj schematem i nara
DMR jest oczywiście dobry, ale nadal nie mogę przyzwyczaić się do zniekształcenia głosu, jakby mówi pijana osoba. Dziękuję za film! Bardzo interesujące!
Wiadomo że dmr będzie jakościowo lepsze ale z odległością nagle zasięg urywa się kiedy w FM nadal będzie coś słychać. Jeśli chodzi o jakość rozmów na niewielkiej odległości to cyfra wygrywa tyle że w terenie ze zmiennym ukształtowaniem nagle może urwać się a FM słabo bo słabo ale coś tam słychać.
no właśnie nie do końca jakościowo lepsze, mam wrażenie że na wąskim FM głos jest bardziej zrozumiały przez to że nie jest aż tak cyfrowo przerobiony przez vocoder
DMR nie jest modulacją, a standardem cyfrowej łączności radiowej. Modulacją sygnału radiowego w DMR jest czterowartościowa modulacja FSK (4FSK).
Z doświadczenia wiem, że kiedy urywa się łączność w FM, to w DMR można jeszcze porozmawiać.
Standard DMR oferuje inną, o wiele wydajniejszą opcję w porównaniu z FM. . Ponieważ do realizacji połączenia
potrzebna jest tylko jedna z dwóch szczelin czasowych, nadajnik zużywa tylko połowę mocy. Praktycznie jest on połowicznie bezczynny w czasie nadawania. Tak więc ograniczenie czasu nadawania o połowę, może ograniczyć pobór mocy z akumulatora nawet o 40% i o tyle samo wydłużając czas rozmowy z trx przenośnego w porównaniu z trx FM.
vy 73 de Piotr
Masz rację, to był taki skrót myślowy ;)
A czy w DMR w trybie direct dałoby sie zrobić na TS1 i TS2 transmisję różnicową? Czy poprawi to jakość na większych odległościach?
@@tttchojnacki Na tym teście komunikowaliśmy się w trybie DMO (simplex). Jest jeszcze tryb DCDM. Zapewne jest to właśnie coś takiego o czym piszesz ale nie zagłębiałem się w temat jeszcze.
@@tttchojnacki No i przez Ciebie zamiast pracować to się zajmuje "głupotami" :D - sprawdziłem i po wstępnym researchu wychodzi mi że w trybie DMO / Simplex radio używa obu slotów jednocześnie - nie ma przemiennika który by synchronizował szczeliny czasowe. Nie powinno więc mieć znaczenia który jest wybrany (do sprawdzenia), ale jednocześnie nie da się prowadzić dwóch rozmów na raz - i tutaj właśnie używa się DCDM czyli Dual Capacity Direct Mode gdzie radia będące w swoim zasięgu powinny się synchronizować i używać dwóch slotów.
@@m4v3r1kpl dzięki wielkie że sprawdziłeś to, ja mam zaprogramowane kanały na dwa ręczniaki z DMR i zastanawiałem się czy da się zrobić transmisję, która wykluczy zakłócenia wykorzystując dwie szczeliny bo niezbyt fajnie się gada na jednej szczelinie wiedząc że druga się marnuje!!
Zdecydowanie zabrakło mi tu porównania ale na granicy zasięgów. Obstawiam, że podczas gdy DMR by już "wymiękł" fm byłby jeszcze przez jakiś czas trochę słyszalny w szumach. Poza tym ten cyfrowy dźwięk jest jakiś "nieradiowy". Dzięki za materiał.
Też tak myślę. Jeśli będzie okazja zrobimy test na jeszcze większej odległości, ewentualnie 2 radia ręczne z wbudowanymi antenami.
@@SierraEcho na ręcznych bylo by swietnie to usłyszeć.
Też mi tego zabrakło. Potrzeba dwa ręczniaki i dwie osoby które będa się od siebie oddalały :) .Na granicy sygnału DMR w 99% utrata pakietów spowodowałaby przerywanie. Analog nadal by szumiał :) To samo można było zaobserwowac z TV analogową pracująca równolegle z DVBT. Obraz zaszumiony z odbiciami (analog) nadal był dostępny w przeciwieństwie do pikselizacji i kompletnego zatrzymania obrazu. Dźwięk DMR (cyfrowy) wynika z niedoskonałości przetwarzania ADDC i powstałego w ten sposób szumu 'kwantyzacji". Jakby nie patrzył to transmisja cyfrowa jest skompresowana aby "wypchnąć" jak najwięcej w wąskim paśmie.
Dokładnie miałem to samo napisać.. różnicy pomiędzy FM a dmr praktycznie nie słychać.. ba jest chyba nawet lepiej bO bez szumu..pozdrawiam Adam SQ7PGN
A i jeszcze jedno. Z zwyczaj radia ryżowe cyfrowo-analogowe mają upośledzony analog. To do uslyszenia. Przygotuj może ft70 to zrobimy testa na c4fm.
OK, już się ładuje ;)
No to mamy temat kolejnego filmu - porównanie emisji FM w radiu analogowym i DMR :)
Cyfra super sprawa ale na duże odległości analog bardziej skuteczny. Ucho z pod szumu wychwyci o co chodzi rozmówcy a w cyfrze radio wytnie bo ciąg cyferek się pomiesza. Pozdrawiam i jestem dzisiaj w Kielcach 17-19 to zawołam lokalnie tylko podaj częstotliwość więc do uslyszenia 😉
O, fajnie! Będę nasłuchiwał na 145,550 i 433,550
Nie rozumiem. Na duże odległości - piszesz - analog. Ale na bliskie, na mocny sygnał fm brzmi zdecydowanie lepiej a cyfra bardzo sztucznie. Zresztą widać to na filmie - fm brzmi czytelniej i naturalniej.
No to o co chodzi z tą "cyfrą"? W czym ona taka lepsza - że się znak wyświetla na ekraniku?
To już drugi test Andrzeja dot. dmr i ja jestem zdegustowany jakoscią.
@@kanalstudio a może posłuchaj kiedyś jak w cyfrowej pracują radia profesjonalne, hytera motorola... Tutaj w teście brały udział dwa chińczyki. Dzisiaj zrobiliśmy test na bezpośredniej w c4fm. Radio bardziej markowe to jakość jest lepsza. Ale co racja to racja, FM to FM.
@@bombayystarachowice Wiem jak pracuje profesjonalna Motorola ale, jak sam to określiłeś, ona jest "profesjonalna". Hytera nie wiem ale zakładam, że podobnie - wszak ma na koncie przegrany proces o kradzież własności intelektualnej :P My jednak jesteśmy amatorzy i radia z logo M, z którymi miałem okazję pracować, nie nadają się do naszych zastosowań. Dlatego nie porównujmy.
Poza tym odniosłem się do tego co na filmie a nie, że jest super, bo jakby było inne radio...
@@kanalstudio tak się zastanawiam. Czasem jeszcze zależy jaki ktoś ma punkt odniesienia. Jeśli ktoś rozmawia głównie lub tylko analogowo to oczywiście cyfrówki wypadną gorzej i mają prawo nie podobać się. Natomiast jeśli jak w moim przypadku z racji pracy i spędzania większości czasu za granicą, pracuje głównie przez hotspoty i przemienniki to jakość tam a jakość bezpośrednio antena w antenę w cyfrze to duza różnica. Stąd moje na plus dla cyfrowych. Ale z przyjemnością wracając do domu wołam na przemiennikach(z ciekawostek to czasami koledzy z którymi rozmawia się tylko w dmr, spotkani w FM mają zupełnie inna modulację) i chętnie spotkam się na bezpośredniej. Zapraszam do łączności. Znak już znasz, wystarczy po znaku dopisać -14 i widzisz moja pozycję. Stoję na 145.500 pozdrawiam miłej nocy.
pamiętaj też ze gruszka baofunga przy pracy na DMR na antenie gumowej ręcznej będzie łapać w tor mikrofonu różne brzęki...
Do tego radia możesz załadować alternatywny soft OpenGD77. Od razu przyjemniejsza obsługa będzie. Od niedawna dopiero się pojawiła taka możliwość.
Pewnie tak zrobię
Twoje filmy inspirują pozdrawia uczeń z 2X Baofeng
Czy możesz gdzieś pokazać ustawienia dmr w simpleksie? Mam na myśli zrzut ekranu z softu programującego z kompa. Jaki time slot, cc, itd…
W pierwszym teście czytelność na 5? Ja tam chłopa zrozumiałem może w 50%.
Kolejny dobry film. Pozdrawiam serdecznie 👍🖐️
Dziękuje i pozdrawiam!
Witam. Mam pytanie? Posiadam bafenga dm1701. Jak przełączyć się z cyfry na analog,na tym radiu.
Witam, czy może Pan podpowiedzieć czy są na rynku radiotelefon przenośny dla wędrowców do około 15km . oczywiście w miarę tanie :) Pozdrawiam
Bardzo dobry film
DMR niby szybciej się urwie ale dla tej jakości rozmowy warto zrobić to pozwolenie :)
A może warto było by zrobić test łączności w terenie mocno zurbanizowanym gdzie jest smog elektromagnetyczny? Wtedy zapewne chińskie wynalazki miały by problem z łącznością ze względu na słabej jakości tory odbiorcze. Poza tym profesjonalne radia DMR zdecydowanie lepiej pracują w hałaśliwym środowisku jeśli chodzi o nadawanie.
Chciałem zapytać czy przy dmr jest możliwość aby przemiennik działał na jednej częstotliwości? Czy musi być jak w analogu jedna do nadawania druga do odbioru?
Jedyny problemem w dmr jest to że różne stacjie mają ustawiono na różnych poziomach wzmocnienie mikrofonu . Efekt tego jest taki że jeden idzie za cicho drugi zaś ryczy za głośno. Poprostu brakuje w radiotelefonach dmr automatyki po stronie odbiornika znanej jako AGC lub ARW. To by się przydało. Ale producenci zapomnieli o tym w tych chińskich zabawkach.
Nowsze radia DMR Motoroli (począwszy od serii DP/DM4xxx) posiadają już taką funkcję. Nazywa się to "RX Audio Leveling" i naprawdę jest bardzo przydatne, zwłaszcza w amatorskich sieciach, gdzie każdy nadaje ze sprzętu innego producenta i z innymi ustawieniami audio. Raz a dobrze ustawiasz gałkę głośności na konkretny poziom i o niej zapominasz na dłuższy czas.
Brakuje porównania na granicy słyszalności, który wypada lepiej na odległość
Będzie :)
@Kurt Rolson Racja, Ciekawe by były takie testy. Nie wiem jak jest w DMR z ramkami danych ale w C4FM nadaje dwa time slot wtym jeden audio a jeden dane, ale można przesyłać tylko jeden slot audio wiec nie bedzie nakładania się slotów, ale mogę sie mylić :)
W modulacja cyfrowej dmr należy pamiętać że wąski kanał jest podzielony na dwa sloty i nie można fizycznie uzyskać z tego powodu super modulacji takiej np jaka jest w telewizji publicznej gdzie kanał jest bardzo szeroki . Coś za coś. I jak w analogu tak i w cyfrze szerokość kanału ma decydujące znaczenie. Jak ktoś chce mieć super czysta modulacja cyfrowa amatorsko to niech sobie zainstaluje aplikacje Zello na smartfonie. Zawsze można sprzedać radiotelefon dmr jeżeli komuś nie pasuje modulacja cyfrowa. Przecież nikt nikogo nie zmusza do pracy na dmr. Krótkofalarstwo dziś to ma dużo możliwości i każdy coś wybierze dla siebie. Ale szanuje tutaj autora tego filmu bo ma on prawo się wypowiedzieć jakie ma swoje odczuca w stosunku do modulacji cyfrowej dmr.
Może zrób kiedyś film o tym na jakiej zasadzie działa dmr i czym się różni od analoga
Kiedyś będzie. Na razie uczę się jeszcze DMR.
Jeżeli ktoś sprawdza na chińskim tanim radiotelefonie dmr to czy modulacja w jest lepsza w dmr czy w FM to nie tedy droga. Proponuję test zrobić z radiotelefonu profesjonalnego hetera lub motorola i wtedy można poczuć ze dmr jest dobra modulacja cyfrowa. Niestety radiotelefony dmr chińskie typu TYT , Retevis , Baofeng mają kiepskie wykonanie. Dopiero bym zaczął od np Anytone at 878 II plus gdzie modulacja dmr na odbiorze i nadawaniu jest super.Kolega z tego filmu pracuje na kf i niech sobie załączy filtr np 2.1 kHz na ssb i poczuje ze modulacja jest okrojona o pewne częstotliwości akustyczne. Jeżeli ktoś chce mieć super modulacja to proponuję pasmo 11 metrów i radiotelefon na pasmo 10/11 metrów gdzie filtr ssb ma szerokość 4khz a filtr am i FM 6khz.
Weź skręć filmy jak to testujesz ;) chętnie zobaczę te różnice pomiędzy tanimi chińskimi radiami a drogą cudowną technologią. Choć mam wątpliwości że są różnice w jakości to z chęcią je zobaczę opisane i pokazane przez profesjonalistów.
A czy w dmr można sobie prowadzić łączność lokalną? Czy trzeba pisać o przyznanie numeru dla dmr.
Jakiś identyfikator wpisać w radiu musisz. Nikt Ci nie zabroni żeby to był 123456 ale głupio żeby nie zarejestrować się jak masz licencję. Bez tego nie wyświetli się Twoja wizytówka u rozmówcy po drugiej stronie.
A od czego jest takie opóźnienie w nadawaniu w DMR?
Bo DMR nadaje w slotach czasowych, a nie cały czas jak FM. Czyli ty mówisz, on to loguje do pamięci, następnie kompresuje i dopiero wysyła.
@@krzysztofpiecuch8011 aha, I wszytko jasne, dzięki
Witam czy na częstotliwości 433.450 można używać modemów dmr czy są inne częstotliwości do tego?
Nie 433.450 to Wywołanie SOTA w dmr
"433.450 MHz Wywołanie DV" Według bandplanu to całkiem dobra częstotliwość ;)
Cześć. Jaki tx contact ustawiasz podczas łączności direct w dmr?
Był tam CC1 TS1 TG99, czyli odpowiadając na Twoje pytanie: 99 - chyba taki standard przy łącznościach simplexowych.
@@m4v3r1kpl to masz ustawioną grupę międzynarodową ustawcie sobie tg 9 lub 260 sq9jdo.com.pl/Informator/Ogolne.html
Świetny test !! Tego mi brakowało. Mam te same radia co wy wiec dla mnie jest to tym bardziej cenny filmik! Jeszcze warto było przetestować SMSy w DMR -e, dzięki
Następnym razem przetestujemy sms i wysyłanie pozycji gps.
@@SierraEcho mam w Anytone ten APRS nawet nie wiem jak to ustawić
@@tttchojnacki Jeśli chodzi o analogowy to najpierw musisz przez aplikację zaprogramować swój znak. Potem w ustawieniach wybierasz odpowiednią częstotliwość, jak często ma wysyłać i na koniec trzeba włączyć APRS zmieniając Upload Type na "Sel A Aprs". To wystarczy żeby się zaczęło coś wysyłać. Możesz oprócz tego wybrać żeby brał współrzędne z GPS i wpisać tekst jaki będzie wysyłany.
Kupili kilkadziesiąt takich Motoroli do firmy. Ogólnie , fajnie słychać ale z czasem , rozwój tej cyfrowej technologii zacznie przypominać telefony komórkowe z lat 90 ych tylko zamiast zwykłych przemienników będą satelitarne Elona M. He he.
Andrzeju czemu gadacie na przemienniku 145.650MHz??
Na 145.500-145.550 były straszne zakłócenia i trochę za bardzo poszliśmy w górę. Łączność była bardzo krótka a najbliższy przemiennik na 145.650 na drugim końcu Polski, więc mam nadzieję, że nikomu nic się nie stało ;)
DMR w 12.5kHz daje gorszą jakość audio jak FM w 12.5kHz, a co dopiero FM w 25kHz :)
Niech kolega nie powiela fanaberii proponuję zrobić test na motkach albo hyterach..wtedy kolega zmieni zdanie...pozdrawiam SQ7PGN
Dmr wygrywa dlaczego ? Pierwsze głos cały czas taki sam bez szumów , po drugie nikt nie może posłuchać zmieniając color lub encrypt więc zalet dmr jest znacznie więcej
Dlatego wole dmr
@@radiooperatorsar właśnie ja również
@Kurt Rolson sam sobie odpowiedziałeś , my szyfrujemy plus nadajemy na innych częstotliwościach rx i tx
@Kurt Rolson Ty za to masz pojęcie 🤣🤣🤣 i pewnie wszyscy Cię słuchają o czym gadasz gratuluję
@Kurt Rolson jak my używaliśmy dmr to ty jeszcze bawiłeś się radiem CB
DMR tragedia, uwstecznienie się jakościowe ale zasięg jest, zawodowo uczono mnie że "informacja przekazana" więc jest dobrze ale osobiście nie chce się męczyć z DMR, szum jest dużo bardziej akceptowalny niż ten 'umęczony' głos z DMR. Gdyby zabroniono radiostacji analogowych to zrezygnowałbym z użycia radiostacji bo nie zapłacił bym za coś tak tragicznego jak DMR.
DMR - znacznie gorszy dźwięk, wyższy pobór mocy podczas nasłuchu, minimalnie niższy zasięg. Dlatego urządzenia DMR mają zawsze fabrycznie większe akumulatory gdyż są to urządzenia niewydajne energetycznie.
Interesował by mnie test nie z tak wysokich miejsc a gdy wysokie miejsce przesłania dwie nisko położone stacje realne życie, szczególnie gdy są to sytuacje awaryjne i mało kto może jechać na szczyt robić łączności. Długi brak prądu spowoduje także że paliwo nie będzie wydawane. Dobry efekt jest taki że nie będzie zakłóceń radiowych od urządzeń sieciowych.
Zdrowia :)
Dzięki! Masz rację. Zrobimy jeszcze jeden test w gorszych warunkach. Też jestem zwolennikiem emisji analogowych. Tym bardziej, że DMR do pracy wymaga konfiguracji. W przypadku FM wystarczy wybrać częstotliwość. Mam już nagrany film FM kontra C4FM. Będzie na kanale w najbliższy weekend.
@@SierraEcho Dobrze by było taki test właśnie w średnich warunkach i warunkach ciężkich - las w dołku i naturalne przeszkody. Drugi operator także w lesie i w dołku a między nimi np. 40 metrów przeszkoda typu górka. Tak jak ma to miejsce w wojsku by się ukrywać. Oczywiście tu nawet 2 km to będzie 'za dużo' dla większości urządzeń , choć bardzo liczę na CB z dłuższymi antenami i przeciwwagą, samochód wiadomo że da radę bo to potężna wydajność. Kiedyś warto sprawdzić na antenach teleskopowych jak działa przenośne radio KF jak Yaesu FT-818 itp. w SSB/AM na różnych pasmach 3,5 , 7 , 14 i 27/28 Mhz na takie odległości w ciężkim terenie całkowicie bez widzialności optycznej. Wojskowe podręczniki radzą zawsze " używaj częstotliwości 2,5 Mhz gdy poruszasz się w wąwozach , gdy brak łączności bezpośredniej VHF "
Umęczony głos wynika z kiepskiego kodera w tanich radiach..dlatego tak ubogo to leci..niestety
wiadomo ze dmr ;)
Z tego co zauważyłem to dmr-ki najlepiej sprawdzają się w służbach - redukcja szumu i kodowanie. w amatorce to chyba jeszcze fanaberia... jeszcze. czas pokaże.
@Kurt Rolson No tak, zagdza się. Laicko napisałem.
Miałem DMR i wróciłem do analogu bo jak chciałem z kimś pogadać na dmr to najpierw musiałem telefon do kolegi zrobić żeby włączył radio xD
Yaesu vx6 wygrało.
Na dmr radio potrzeba uprawnienia posiadać..
Wystarczy licencja krótkofalarska
Jechaĺem kilka razy przez Kielce i na 145.500.cisza nikt nie odpowiada odpowiada
Gruszka? Może jabłko miałoby lepszą modulację….
Moźliwe ;)
Przekonywałem Andrzeja żeby użyć śliwki, ale uparł się na gruszkę, bo niby że ma swoje z sadu... Ale jabłka też warto następnym razem spróbować.
Mimo wszystko proponuję użyć mikrofonu.
@@johnanderson-novak1230 To by było zbyt łatwe!
,,gruszka,,esy,,tak nie mówi krótkofalowiec !
Dlaczego? To jest slang cb z lat 90-tych. Co w tym złego?
Nie wolno tak mówić bo misiu kolorowy się obrazi ?? Pewnie koledzy mają wesoło jak z nimi gadosz ? Hehe
tzn...
FM ;) heheh
Ja nie lubię tej kompresji w cyfrze. Czasami głos jest jakby bełkoczący.
Też wolę analoga.
@@SierraEcho Panie Andrzeju a ma Pan radio DAB+ ? Pytam z ciekawości
Nie mam.
pierwszy?
rozmowy na radiu: "abc7r2 jak mnie slychac? - tu cbd981eb dobrze cie slychac a mnie? - ciebie tez dobrze slychac - a to dzieki do uslyszenia" :D to takie hamerykanskie "how are you?" pytaja ale tak naprawde to g... ich obchodzi jak sie masz, odpowiadaj schematem i nara