Także dziękuję za test, nosiłem się z zamiarem i wybór padł na Laxar NM790 2TB na system, użytki i gry. Sugerowałem się kompromisem wydajności do ceny, no i posiadany Lexar od ponad roku mnie nie zawiódł. Jakbym mógł to by pewnie kupił KC3000, lubię markę ;).
No i zamówiony KC3000 - i takie testy to mi pasują :) Teraz czekam na porównanie najmocniejszych procków Intela vs AMD. Edit Zamontowany. OMG - to potwór! Kopiowanie 25GB z Samsunga evo 970 na zwykły dysk 2TB - 4.30min. Kopiowanie na Kingstona KC3000 - 11sek !!! Pracuję przy zdjęciach RAW i powiem tylko tyle, że czuje się tak, jakbym odkrył Amerykę! Wyświetlenie podglądu dla 2-3tyś zdjęć zajmuje dosłownie sekundy
2TB to już trochę mało, mając lexar nm620 1TB i samsung 980 pro z radiatorem 2TB dokupiłem lexar nm790 4TB bo zaczęło mi brakować miejsca na gry. Nowe gry zajmują po 120-150GB a tak mając łącznie 7TB długo nie zabraknie mi miejsca na gry.
Aktualnie jestem w trakcie zbierania na nową maszynę do grania. Na wszystko trzeba czasu i pewnie ceny też się zmienią więc na spokojnie analizuję i sprawdzam. Dzięki za materiał Pozdrawiam Serdecznie.
Mój wybór padł na Lexar NM620 1TB (189zł), wcześniej używany Samsung 980 256GB NVME w IV 2022r. kosztował więcej - około 239zł. Także zmiana cen jest bardzo zauważalna. Dzięki za test, rób takie co generację :) !
KC3000 wspaniały twardziel, mam u siebie wersję 1TB jako główny dysk na system i gry, śmiga aż miło. Na śmietnik i pierdoły w tym obecnym dołku cenowym dokupiłem 1TB Lexara NM620 i też się dobrze sprawdza jako nośnik na duperele.
Właśnie około 9 dni czytając , wałkując temat na forach + ..tych dysków NVMe dużo się dowiedziałem, przerodziło się to w problem , bo okazało się , że prawie każdy dysk miał gdzieś jakiś problem, temperatury, degradacje, problemy z oprogramowaniami i inne więc miałem tego po prostu dość i kupiłem taki jaki mi pierwszym razem polecił sklep na X . Padło na tego Lexara nm790, po zrobieniu klonu porzednika użytkuję od wczoraj Lexara w laptopie, co nie jest takie oczywiste , bo żyrafy ze szafy twierdzą Lexar? ... do konsoli , koniec. A ja zrobiłem to po swojemu i do lapka. Tak że róże dyski oferują różne rzeczy przez co wybór jest nie łatywy, ale da się wybrać 😄
Na polski rynek właśnie trafiły KC3000 z wolniejszymi kościami Kioxia, innym firmware i innym taktowaniem ramu - sprzedawane przez Morele. Przydałaby się aktualizacja testu porównująca te dyski.
Bardzo dobry test sprzed kilku miesięcy, a w międzyczasie pojawił się WD Blue 580, który ma bardzo dobre parametry i klasyfikacji cena/jakość nie ma sobie równych.
@@andrzejudalski7081 w tej cenie nie moim zdaniem lepszego ssd. Niewątpliwie zalety WD SN580, to pamięć NAND produkcji Kioxia, kontroler SanDisk. Dysk nie zwalnia po przekroczeniu 85% zajętości pojemności. Na wysoki bufor pseudo SLC w wersji 1TB ponad 300 GB. Wersja 1TB kosztuje w x-kom 289 zł (a często można też trafić rabat). Dlatego uważam, że w kategorii cena / jakość ten ssd jest nie do pobicia.
Na płycie Asus strix B550 żeby KC3000 był widzialny jako bootowalny trzeba w biosie najpierw wyłączyć CSM, restart, jak jest widoczny ustawić jako #boot1, zrestartować i ponownie w biosie włączyć CSM.
KC3000 ma tylko jedną wadę, kupiłem go za większą kasę w X-kom 2-3 miesiące temu :). A tak poważnie polecam ten nośnik. Nic nie zwalnia nawet po solidnym zapełnieniu. Dysk po dołożeniu radiatora jest chłodny. Kingston też ma fajne pamięci RAM :)
Dobry test, wyniki z grubsza pokrywają się z innymi testami. KC3000 wciąż pozostaje najbardziej opłacalnym wysokowydajnym dyskiem PCI-e 4.0, chociaż najwydajniejszym już od dawna nie jest.
Jeśli planujemy poważną pracę to wiele nowych SSD powinno być dobrze chłodzone. Nie wiem jak wygląda ten heatsink który jest w komplecie z płytą, ale ja do swojej MOBO takiego nie miałem. Zakupienie zwykłego Radiatora Gelid, i dołożenie wentylatora BeQuiet w odpowiednie miejsce (tak aby powietrze odbierało ciepło) przyspieszyło mi SSD z 10 do prawie 1500 MB/s. Tak 10!!!, Taki to miałem mocny throttling (był to jakiś Crucial P1). Po jakimś czasie i tak postanowiłem kupić coś nowszego, z polecanych znałem tylko Samsung PRO i WD Black, WD Black na PCI 3.0 akurat miał promocję, więc padło na niego. Nie dość że miał własny radiator zamontowany fabrycznie to od razu mnie zaskoczył prędkościami kilka GB na sekundę i brakiem throttlingu. To jest postęp! Teraz można pracować. Klonowanie 1TB poszło w około minutę! I system uruchomiony z nowego SSD.
Gorzej w laptopie jak nie ma miejsca na radiator do dysku :( obecnie się borykam z podobnymi problemami jak wspominasz, wystarczy ściąganie 1GB przez szybkie gigabitowe łącze, temperatura zaraz dobija do 80+ stopni i dysk masakrycznie zwalnia. Nawet ograniczenie prędkości pobierania do 100Mbit nie pomogło.
Chłop zrobił testy 16 dysków , ale i tak piszą ,że za mało 😅 Lipton musisz cały rok testować 120 marek dysków może wtedy będzie git 😅 chociaż wątpię , nie dogodzisz każdemu , mimo to świetna robota 👍👊
Ja jestem szczęśliwym użytkownikiem Lexar NM620 2TB, w planach na przyszły rok jest zakup albo dysku pod nvme4 2TB albo 4TB pod nvme 3. I tu obecnie mam upatrzone PNY 2TB M.2 PCIe Gen4 NVMe XLR8 CS3140 Heatsink - jako główny/systemowy lub Crucial 4TB M.2 PCIe NVMe P3 jako magazyn :) No chyba że wyjdzie LEXAR NM620 4TB (magazyn) :)
W moim laptopie mam Samsunga 970 Evo 1tb. Pracuje ponad 2 lata a może już 3. Nie pamiętam kiedy kupiłem. W każdym razie kiedy kupujesz ssd do laptopa najważniejsze decydować się o wyborze według temperatury działania. U mnie to 64 stopni przy użyciu podstawki z wentylatorami w zwykłej pracy. Kupiłem radiatora z Aliexpres który powinien zmniejszyć temperature w okolicach 10 stopni. W tym tygodniu zamontuje i zobaczę.
Wow. Fajny odcinek. Ja używam Samsung 970 Evo. 2-3 lata temu robił furorę, dziś jest spoko, boków nie urywa i daje radę ale na koniec lata zmiana będzie 😁 na adata
Ha, od dwóch, może trzech miesięcy nosiłem się z zamiarem dysku SSD, aby przerzucić gry z 970 QVO (SATA) na coś co będzie stricte szybkim dyskiem przeznaczonym na gry. Odwiedzałem regularnie x-kom szukając jakiegoś pomysłu na to co by to mogło być i wybór mnie trochę przytłoczył, zwłaszcza gdy, tak jak wspomniałeś, wszyscy pamiętają problemy z niektórymi konstrukcjami. Dzięki za materiał, ponieważ będę mógł mieć szersze spojrzenie na to co znajduje się na rynku :)
@@TechLipton A to ciekawe bo miesiąc temu pod postem NAPISAŁEŚ - "UWZGLĘDNIĘ" i wtedy o "zabytkach" nie pisałeś - oby i ciebie kiedyś twój dzieciak zabytkiem nie nazwał.
Mam tego KC 3000 w wersji 2TB i naprawdę rewelacyjny dysk. Natomiast teraz zamierzam kupić Lexara 2TB jako storage pod zdjęcia, filmy i inne rzeczy gdzie nie potrzebuje aż takiej wydajności.
Zdecydowanie najlepiej wypada Kingston KC3000. Dobre wyniki we wszystkich kategoriach, w miarę rozsądna cena. Tym, co jednak przeważa są temperatury - temat pomijalny w przypadku blaszaków, ale bardzo istotny, gdy dysk ma trafić do laptopa. Różnice typu 50 zł w przypadku sprzętu kupowanego na kilka lat, to praktycznie żadna kwota.
Ja kupilelm na ten przyklad PNY XLR8 i biedaczek,fakt ze dostawal po D.... konkretnie ,padl po dwoch miesiacach.Jestem wlasnie w oczekiwaniu na zwrot gwarancyjny gdzie obsluga zajela sie tym od reki z dnia na dzien i obiecala odeslac nowy.(wadliwy odeslalem do PNY Fr)Problem byl ze wskoczyl w RAW i nie dalo sie odzyskac danych,ani sformatowac na wszelakie sposoby.Pisze z Francji wiec nie wiem jak serwis PL.pozdro
Hej - czemu nie umieściłeś naszego polskiego producenta Wilk Elektronik GoodRam do testów? model 2TB M.2 PCIe Gen4 NVMe IRDM PRO Slim jak by wypadł na tle konkurencji proszę ewentualnie dodać
Szkoda, że brakło SN770 bo podobno nieźle się sprawdza. Super test dzięki. SN850 bez X używam i jestem zadowolony. :) Wcześniej miałem MP510 Corsair i po jakimś czasie prędkości stracił tak jakby buffor przestał działać i dopiero po formacie wracał więc poleciał do obudowy NVME jako dysk przenośny.
I czekać na płacz ludzi, co polecali 980 pro, że test opłacony, bo dysk nie wypadł na 1 miejscu ^^ Jak się mówiło, że lepiej brać KC3000 tak nadal jest to reguła de facto - chociaż by "oczernić" KC3000 czy ogólnie Phison E18 już widziałem, człowieka co pisał, że kontroler pada, ale nie był w stanie podać jak często, ile i czy to faktycznie kontroler padł, bo argument "trust me bro" to jedyne co się pojawiło
Jeszcze nie obejrzałem całości, a już mam pytanie : jakim cudem te okienka z programów są tak idealnie wpasowane na wideo? Sam kiedyś bawiłem się montażem, kiedy działałem aktywnie na youtube, ale wpasowanie tyłu okienek plus przejścia po prostu mnie przerasta. Kawał dobrej roboty Lipton!
Obecnie używam w swoim komputerze jednego Samsunga 970 Pro 500 gb oraz jednego Samsunga 860 Evo 1 tb Planuje zakup dwuterabajtowca, aby przesiąść się z dwóch różnych dysków na jeden i ten test jest mi na rękę
Warto też tutaj dodać Samsunga 990 PRO gdzie w benchmarkach przebija około 20-30% wydajności np Samsunga 980PRO czy SN850X jeżeli NIE będziemy patrzeć aż tak bardzo na cene..
No i jeszcze jest kwestia sprzętowego szyfrowania. To ma znaczenie, zwłaszcza w czasach Windows 11 i TPM. A softwarewy BitLocker potrafi mocno uderzyć w wydajność.
jak już to różnice będą we wczytywaniu gry i to bardziej w homeopatycznej różnicy kilku sekund. Oczywiście jeśli mówimy o dyskach z testu, porównując do jakiegoś starego ssd na sata różnica będzie większa
Fajnie by było gdybyś porównał kilka dysków na pci4.0 a pózniej te same na pci3.0. Byloby to dobre porownanie, bo w tescie jednak dyski byly inne na obu pci
Mam Samsung 980 pro z radiatorem 2TB i Lexar nm790 4TB, czekam na ryzen 9 9900X3D i składam nowy pc a dyski oczywiście przejdą do nowego pc oprócz lexar nm620 1TB bo ten jest na pci-e 3.0 a nie 4.0. Na platformie am4 tylko jeden dysk działa z pełną prędkością bo mobo x570 mają tylko jedno złącze m.2 pci-e 4.0 ale to się zmieni jak złoże pc na platformie am5.
Czyli jednym słowem WD blak jest do multizastosowań. Czyli jak ktoś ma lapka czy PC do gier i do pracy to jest idealny ale KC3000 tez robi wrażenie 0.o
Moim następnym nośnikiem będzie dalej SSD-ek pod PCI-E 3.0. Oczywiście jak będą dalej dostępne. Wydaje mi się, że pod gry wszelkiej maści nie ma potrzeby iść w wyższe o oczko rozwiązania.
Fajny i merytoryczny test. Mam pytanie do autora lub komentujących. Potrzebuje zapisywać filmy z kilku kamer sportowych i drona. Potem ten materiał chce obrabiać w FCP, czy do tego zastosowania nadają się takie dyski jak np KC3000? Czy zamknięcie takiego dysku w obudowie zewnętrznej i połączenie go z komputerem poprzez USB c spowolni jego pracę? Jak go wykorzystać maksymalnie żeby nie stracić na jego wydajności. Mój komputer to MacBook Pro 16" M3 Max 16-core CPU + 40-core GPU / 128GB RAM / 4TB SSD.
Ja mam w wersji 2tb samsung 970 evo plus, wb blue sn570, wd black sn770. Szkoła, że żaden z nich się do tego testu nie załapał. Wydaje mi się, że to dość dobre dysku w kategorii cena do wydajności i TBW.Czym kierowałeś się się przy wyborze dysków do testu?
Myślicie że oficjalna lista kompatybilności dysków z płytą główną może mieć wpływ na ich działanie? Tak się składa że kupiłem wspomnianego w filmie Kingstona KC3000 oraz Lexara nm620, obydwa w wersji 1TB. Zamontowałem obydwa w MSI B650 Tomahawk Wifi (na liście kompatybilności płyty tego lexara nie ma wcale a Kingston jest tylko w wersji 500GB) i żaden nie działa prawidłowo. Kingston odpali się tylko jak ograniczę port do PCI-E 3.0 a Lexar nie uruchamia się nawet na 1.0 (zupełnie jakby się przegrzewały i wyłączały pomimo zamontowanych heatsinków z płyty)
Dobry test. Niestety przez tanią płytę główną byłem zmuszony jakieś 4 miesiące temu zakupić dysk na 3.0. Padło na Lexar NM620 2TB i szczerze pisząc jestem zadowolony - wcześniej korzystałem z SSD SATA od Kingstona więc i tak przeskok kolosalny. Oczywiście ja jak to ja. Najpierw zrobiłem porządny research i dokupiłem od razu radiator od BeQuiet. Temperatury ledwo dobijają do 50C
Z nieba mi spadłeś z tym testem. Dobra robota!
+ za dobry test, widać poświęcony czas.
Dziękujemy za test. Wybraliśmy już dyski do naszych stacji, również dzięki temu filmowi!
Właśnie kupiłem KC 3000.Teraz wiem że był to strzał w 10,dzięki.
xd
też kupiłem, szatan a nie dysk
+1
Super film właśnie mam zamiar kupić taki dysk ssd! :D Bardzo doceniam dorzucenie pci 3.0 do porównania, przydało się
Wspaniały materiał. Przydatny komentarz na końcu, na pewno mi pomoże w wyborze. Dzięki Liptonie.
Dzięki za testy, przydają się, bo dobrze wiedzieć jaka jest rzeczywistość, a nie tylko dane specyfikacji na stronach.
Rzetelnie, precyzyjnie i obszernie. Świetna robota!
Takiego filmu właśnie potrzebowałem. Świetny materiał.
Akurat poszukuję dysku na system, dzięki wielki Lipton. Jak zawsze pełna profeska!
Ale po co ci 2TB na system? zresztą nie potrzeba mieć oddzielnego dysku różnice są znikome.
Także dziękuję za test, nosiłem się z zamiarem i wybór padł na Laxar NM790 2TB na system, użytki i gry. Sugerowałem się kompromisem wydajności do ceny, no i posiadany Lexar od ponad roku mnie nie zawiódł. Jakbym mógł to by pewnie kupił KC3000, lubię markę ;).
No i zamówiony KC3000 - i takie testy to mi pasują :) Teraz czekam na porównanie najmocniejszych procków Intela vs AMD.
Edit
Zamontowany. OMG - to potwór! Kopiowanie 25GB z Samsunga evo 970 na zwykły dysk 2TB - 4.30min. Kopiowanie na Kingstona KC3000 - 11sek !!! Pracuję przy zdjęciach RAW i powiem tylko tyle, że czuje się tak, jakbym odkrył Amerykę! Wyświetlenie podglądu dla 2-3tyś zdjęć zajmuje dosłownie sekundy
Ten test upewnił mnie o celnym zakupie tz. Kingston KC3000 2Tb
2TB to już trochę mało, mając lexar nm620 1TB i samsung 980 pro z radiatorem 2TB dokupiłem lexar nm790 4TB bo zaczęło mi brakować miejsca na gry. Nowe gry zajmują po 120-150GB a tak mając łącznie 7TB długo nie zabraknie mi miejsca na gry.
Wielkie dzięki za rozjaśnienie sytuacji w tych dyskach i już wiem, że moim dyskiem bedzie KC
Aktualnie jestem w trakcie zbierania na nową maszynę do grania. Na wszystko trzeba czasu i pewnie ceny też się zmienią więc na spokojnie analizuję i sprawdzam. Dzięki za materiał Pozdrawiam Serdecznie.
Ten KC 3000 wypada super szczególnie ze ma dobra cenę :) fajny test jak zawsze lipton Gj
Mój wybór padł na Lexar NM620 1TB (189zł), wcześniej używany Samsung 980 256GB NVME w IV 2022r. kosztował więcej - około 239zł. Także zmiana cen jest bardzo zauważalna. Dzięki za test, rób takie co generację :) !
Kingston KC 3000 albo WD SN850, którego nie wezmę to będę zadowolony:) Ale test z temperaturą przechylił szalę dla KC3000:) Dzięki za testy
KC3000 wspaniały twardziel, mam u siebie wersję 1TB jako główny dysk na system i gry, śmiga aż miło. Na śmietnik i pierdoły w tym obecnym dołku cenowym dokupiłem 1TB Lexara NM620 i też się dobrze sprawdza jako nośnik na duperele.
System i gry na jednym dysku? Przecież gry to też pierdoly i na pewno lepiej trzymać na osobnym dysku 😉
dosłownie przy grach nie zauważyłbyś żadnej różnicy między kc3000 a nm620
Akurat potrzebowałem takiego testu.
dzięki za ten test!
Właśnie około 9 dni czytając , wałkując temat na forach + ..tych dysków NVMe dużo się dowiedziałem, przerodziło się to w problem , bo okazało się , że prawie każdy dysk miał gdzieś jakiś problem, temperatury, degradacje, problemy z oprogramowaniami i inne więc miałem tego po prostu dość i kupiłem taki jaki mi pierwszym razem polecił sklep na X . Padło na tego Lexara nm790, po zrobieniu klonu porzednika użytkuję od wczoraj Lexara w laptopie, co nie jest takie oczywiste , bo żyrafy ze szafy twierdzą Lexar? ... do konsoli , koniec. A ja zrobiłem to po swojemu i do lapka. Tak że róże dyski oferują różne rzeczy przez co wybór jest nie łatywy, ale da się wybrać 😄
Łapka w górę i można oglądać :)
Dzięki wielkie🤚🤩
Bardzo przydatny film. Ja użytkuje Samsung 970 Evo i Kingston kc3000. I jak cena kingstona jeszcze trochę spadnie kupię na zaś jeszcze jedna sztukę.
Na polski rynek właśnie trafiły KC3000 z wolniejszymi kościami Kioxia, innym firmware i innym taktowaniem ramu - sprzedawane przez Morele. Przydałaby się aktualizacja testu porównująca te dyski.
Dobra robota. Mam Legędę 960 i jestem bardzo zadowolony.
Bardzo dobry test sprzed kilku miesięcy, a w międzyczasie pojawił się WD Blue 580, który ma bardzo dobre parametry i klasyfikacji cena/jakość nie ma sobie równych.
Tak, to prawda. Stąd jego obecność w polecanych.
@@TechLipton chyba nie, bo przecież nie testowałeś WD Blue sn 580.
@@lukerak2456 owszem, ale w polecanych PC jest ten nośnik.
Z jakich wzgledow "nie ma sobie rownych"?
@@andrzejudalski7081 w tej cenie nie moim zdaniem lepszego ssd. Niewątpliwie zalety WD SN580, to pamięć NAND produkcji Kioxia, kontroler SanDisk. Dysk nie zwalnia po przekroczeniu 85% zajętości pojemności. Na wysoki bufor pseudo SLC w wersji 1TB ponad 300 GB. Wersja 1TB kosztuje w x-kom 289 zł (a często można też trafić rabat). Dlatego uważam, że w kategorii cena / jakość ten ssd jest nie do pobicia.
Na płycie Asus strix B550 żeby KC3000 był widzialny jako bootowalny trzeba w biosie najpierw wyłączyć CSM, restart, jak jest widoczny ustawić jako #boot1, zrestartować i ponownie w biosie włączyć CSM.
No i o takie testy walczyłem :D KC3000 zamówiony
Super materiał
dzięki właśnie tego potrzebowałem, wjeżdza legend 960 MAX
KC3000 ma tylko jedną wadę, kupiłem go za większą kasę w X-kom 2-3 miesiące temu :).
A tak poważnie polecam ten nośnik. Nic nie zwalnia nawet po solidnym zapełnieniu. Dysk po dołożeniu radiatora jest chłodny.
Kingston też ma fajne pamięci RAM :)
Spoko materiał.
Dobry test, wyniki z grubsza pokrywają się z innymi testami. KC3000 wciąż pozostaje najbardziej opłacalnym wysokowydajnym dyskiem PCI-e 4.0, chociaż najwydajniejszym już od dawna nie jest.
A cóż to dzisiaj jest 2TB? A tak przy okazji chłopie jak ty się zmieniłeś na twarzy! Fakt kilka lat tu mnie nie było ale to tym bardziej widzę różnicę
Spoko testy wydajnościowe
Jeśli planujemy poważną pracę to wiele nowych SSD powinno być dobrze chłodzone. Nie wiem jak wygląda ten heatsink który jest w komplecie z płytą, ale ja do swojej MOBO takiego nie miałem.
Zakupienie zwykłego Radiatora Gelid, i dołożenie wentylatora BeQuiet w odpowiednie miejsce (tak aby powietrze odbierało ciepło) przyspieszyło mi SSD z 10 do prawie 1500 MB/s. Tak 10!!!, Taki to miałem mocny throttling (był to jakiś Crucial P1). Po jakimś czasie i tak postanowiłem kupić coś nowszego, z polecanych znałem tylko Samsung PRO i WD Black, WD Black na PCI 3.0 akurat miał promocję, więc padło na niego.
Nie dość że miał własny radiator zamontowany fabrycznie to od razu mnie zaskoczył prędkościami kilka GB na sekundę i brakiem throttlingu. To jest postęp! Teraz można pracować.
Klonowanie 1TB poszło w około minutę! I system uruchomiony z nowego SSD.
Gorzej w laptopie jak nie ma miejsca na radiator do dysku :( obecnie się borykam z podobnymi problemami jak wspominasz, wystarczy ściąganie 1GB przez szybkie gigabitowe łącze, temperatura zaraz dobija do 80+ stopni i dysk masakrycznie zwalnia. Nawet ograniczenie prędkości pobierania do 100Mbit nie pomogło.
Tak to jest problem. Ale są porządne SSD które się nie grzeją przy normalnej pracy. @@user-fy9ij9fx2e
Chłop zrobił testy 16 dysków , ale i tak piszą ,że za mało 😅 Lipton musisz cały rok testować 120 marek dysków może wtedy będzie git 😅 chociaż wątpię , nie dogodzisz każdemu , mimo to świetna robota 👍👊
Wszystkim nie dogodził nawet Jezus 😅
Ja jestem szczęśliwym użytkownikiem Lexar NM620 2TB, w planach na przyszły rok jest zakup albo dysku pod nvme4 2TB albo 4TB pod nvme 3. I tu obecnie mam upatrzone PNY 2TB M.2 PCIe Gen4 NVMe XLR8 CS3140 Heatsink - jako główny/systemowy lub Crucial 4TB M.2 PCIe NVMe P3 jako magazyn :) No chyba że wyjdzie LEXAR NM620 4TB (magazyn) :)
Jasny gwint, oglądając takie materiały uświadamiam sobie jak jeszcze mało wiem o komponentach komputerowych. Dzięki Lipton 😅
W moim laptopie mam Samsunga 970 Evo 1tb. Pracuje ponad 2 lata a może już 3. Nie pamiętam kiedy kupiłem. W każdym razie kiedy kupujesz ssd do laptopa najważniejsze decydować się o wyborze według temperatury działania. U mnie to 64 stopni przy użyciu podstawki z wentylatorami w zwykłej pracy. Kupiłem radiatora z Aliexpres który powinien zmniejszyć temperature w okolicach 10 stopni. W tym tygodniu zamontuje i zobaczę.
Właśnie mi przypomniałeś lipton, ze muszę wrócić do twojego starego testu PCIe 3.0. Pora kupić 2TB
Dlaczego żadnego Cruciala?
Dobre pytanie. Zdecydowanie zabrakło Cruciala T500 czy P5 Plus
Wow. Fajny odcinek.
Ja używam Samsung 970 Evo. 2-3 lata temu robił furorę, dziś jest spoko, boków nie urywa i daje radę ale na koniec lata zmiana będzie 😁 na adata
Też go mam i się na razie nawet nie zastanawiam nad wymianą, plików dużych nie kopiuję, win 11 włącza się w 10 sek, chodzi bezawaryjnie
Największa jego wadą to bardzo wysokie temperatury, gdzie większość obudów wymięka.
@@mieczysawmietki4053 to fakt, po tygodniu kupiłem radiator 😀 teraz dysk nie przekracza 45 C.
@@TriumphST-X Bo masz dysk w wentylowanej obudowie. W obudowie pendrive ten dysk się gotuje jak mam do zapisu 400GB.
Mi zapis czy tam odczyt spadł z 3000mb/s do 1000mb/s po pół roku użytkowania, taki se ten dysk
Ha, od dwóch, może trzech miesięcy nosiłem się z zamiarem dysku SSD, aby przerzucić gry z 970 QVO (SATA) na coś co będzie stricte szybkim dyskiem przeznaczonym na gry.
Odwiedzałem regularnie x-kom szukając jakiegoś pomysłu na to co by to mogło być i wybór mnie trochę przytłoczył, zwłaszcza gdy, tak jak wspomniałeś, wszyscy pamiętają problemy z niektórymi konstrukcjami.
Dzięki za materiał, ponieważ będę mógł mieć szersze spojrzenie na to co znajduje się na rynku :)
W pytę 😀
łał dzięki! uwielbiam twoje testy. mam kc3k 1tb i z radością widzę,że następny będzie kc3k 2tb :)
2:39 - co to za kawałek? Podoba mi się 😉
Ja się kurna pytam GDZIE JEST mój P3 od Cruciala co miał być w teście?!?!?!?! Tyle czekania na marne!! OSZUKAŁEŚ!!!
Nie będę testował takich zabytków :D
@@TechLipton A to ciekawe bo miesiąc temu pod postem NAPISAŁEŚ - "UWZGLĘDNIĘ" i wtedy o "zabytkach" nie pisałeś - oby i ciebie kiedyś twój dzieciak zabytkiem nie nazwał.
Dzięki!
Kupilem kc3000 2tb z 2msc temu i jest świetny
Mam KC3000 od ponad roku pod system i działa jak należy
Mam tego KC 3000 w wersji 2TB i naprawdę rewelacyjny dysk. Natomiast teraz zamierzam kupić Lexara 2TB jako storage pod zdjęcia, filmy i inne rzeczy gdzie nie potrzebuje aż takiej wydajności.
Ja stawiam na wd black, dobry równy poziom cały czas
Dzięki :)
Zdecydowanie najlepiej wypada Kingston KC3000. Dobre wyniki we wszystkich kategoriach, w miarę rozsądna cena. Tym, co jednak przeważa są temperatury - temat pomijalny w przypadku blaszaków, ale bardzo istotny, gdy dysk ma trafić do laptopa. Różnice typu 50 zł w przypadku sprzętu kupowanego na kilka lat, to praktycznie żadna kwota.
Ja kupilelm na ten przyklad PNY XLR8 i biedaczek,fakt ze dostawal po D.... konkretnie ,padl po dwoch miesiacach.Jestem wlasnie w oczekiwaniu na zwrot gwarancyjny gdzie obsluga zajela sie tym od reki z dnia na dzien i obiecala odeslac nowy.(wadliwy odeslalem do PNY Fr)Problem byl ze wskoczyl w RAW i nie dalo sie odzyskac danych,ani sformatowac na wszelakie sposoby.Pisze z Francji wiec nie wiem jak serwis PL.pozdro
2 misiace pozniej lexar 790 w cenie uwczesnego lexar 640 359pln .. ceny leca jak szalone wiec warto poczekac chwile i upolowac wydajniejsza opcje.
kc300 to mój następny dysk tak jak myślałem :)
mam adatę legend 960 i wymiata, polecam
Hej - czemu nie umieściłeś naszego polskiego producenta Wilk Elektronik GoodRam do testów? model 2TB M.2 PCIe Gen4 NVMe IRDM PRO Slim jak by wypadł na tle konkurencji proszę ewentualnie dodać
Właśnie kupuje dysk do c skylines. Ale mi zaimponowałeś tym testem
Szkoda, że brakło SN770 bo podobno nieźle się sprawdza.
Super test dzięki.
SN850 bez X używam i jestem zadowolony. :) Wcześniej miałem MP510 Corsair i po jakimś czasie prędkości stracił tak jakby buffor przestał działać i dopiero po formacie wracał więc poleciał do obudowy NVME jako dysk przenośny.
Fajne by było porównanie tych wyników z platformą AM4, np R7 5800X3D
teraz to mnie Wąski zaimponowałeś!
I czekać na płacz ludzi, co polecali 980 pro, że test opłacony, bo dysk nie wypadł na 1 miejscu ^^ Jak się mówiło, że lepiej brać KC3000 tak nadal jest to reguła de facto - chociaż by "oczernić" KC3000 czy ogólnie Phison E18 już widziałem, człowieka co pisał, że kontroler pada, ale nie był w stanie podać jak często, ile i czy to faktycznie kontroler padł, bo argument "trust me bro" to jedyne co się pojawiło
używam trzech dysków kc3000, 1x1tb, 2x2tb i wszystko ładnie działa
Jeszcze nie obejrzałem całości, a już mam pytanie : jakim cudem te okienka z programów są tak idealnie wpasowane na wideo? Sam kiedyś bawiłem się montażem, kiedy działałem aktywnie na youtube, ale wpasowanie tyłu okienek plus przejścia po prostu mnie przerasta. Kawał dobrej roboty Lipton!
Obecnie używam w swoim komputerze jednego Samsunga 970 Pro 500 gb oraz jednego Samsunga 860 Evo 1 tb
Planuje zakup dwuterabajtowca, aby przesiąść się z dwóch różnych dysków na jeden i ten test jest mi na rękę
Zwracam honor - jest info o szyfrowaniu ;)
Warto też tutaj dodać Samsunga 990 PRO gdzie w benchmarkach przebija około 20-30% wydajności np Samsunga 980PRO czy SN850X jeżeli NIE będziemy patrzeć aż tak bardzo na cene..
990 Pro byłby w tych testach na poziomie KC3000, ale cenowo to jest dramat.
@@stark_2991 No własnie myśle że KC3000 cena do wydajności to topka ciekawe jak z Fury Renegadem w sumie chyba te same dyski
Nie planujesz czasem testu Radka 780M? Nie widziałem jeszcze nic na polskich kanałach
U mnie nadal leciwy już 860Evo 1Tb. Mam od jakiegoś czasu zakupione 2x P5 Plus 2TB ale brak czasu i chęci żeby się przesiadać :D
No i jeszcze jest kwestia sprzętowego szyfrowania. To ma znaczenie, zwłaszcza w czasach Windows 11 i TPM.
A softwarewy BitLocker potrafi mocno uderzyć w wydajność.
moj sx 8200 pro dziala idealnie od ponad 2 lat 1tb dlatego polecam xpg
Fajne porównanie bardzo prosił bym o odpowiedź na jedno pytanie do ps5 lepszy bedzie adata legend 960max czy kingston kc3000 ?
Wg mnie lekka przewaga na korzyść kc3000. Ale oba dyski godne polecenia.
Czy szybki dysk poprawia odbiór gier? Jak z doczytywaniem tekstur, stutteringiem, doczytywaniem obszarów? Jest lepiej?
Nie
Na wszystkich dyskach z tego testu gry będą działać jednakowo.
jak już to różnice będą we wczytywaniu gry i to bardziej w homeopatycznej różnicy kilku sekund. Oczywiście jeśli mówimy o dyskach z testu, porównując do jakiegoś starego ssd na sata różnica będzie większa
@@stark_2991 Czyli szybkość dysku nie wpływa na streaming tekstur i mechanik, w 4k, ultra i w czasie szybkiej jazdy? Widziałeś jakieś testy?
@@tomaszgolik3265 A znasz jakąś grę, która przewala gigabajty tekstur w czasie szybkiej jazdy?
Super mam akurat KC3000 :)
Fajnie by było gdybyś porównał kilka dysków na pci4.0 a pózniej te same na pci3.0. Byloby to dobre porownanie, bo w tescie jednak dyski byly inne na obu pci
Samsung mnie mega rozczarował w tym zestawieniu! WD ładnie się tu zaprezentowało.
Mam Samsung 980 pro z radiatorem 2TB i Lexar nm790 4TB, czekam na ryzen 9 9900X3D i składam nowy pc a dyski oczywiście przejdą do nowego pc oprócz lexar nm620 1TB bo ten jest na pci-e 3.0 a nie 4.0. Na platformie am4 tylko jeden dysk działa z pełną prędkością bo mobo x570 mają tylko jedno złącze m.2 pci-e 4.0 ale to się zmieni jak złoże pc na platformie am5.
Czyli jednym słowem WD blak jest do multizastosowań. Czyli jak ktoś ma lapka czy PC do gier i do pracy to jest idealny ale KC3000 tez robi wrażenie 0.o
Gammix S70 Blade śmiga. Myślę, że w swojej półce cenowej to świetny wybór. Wyżej to już tylko kc3000
Moim następnym nośnikiem będzie dalej SSD-ek pod PCI-E 3.0. Oczywiście jak będą dalej dostępne. Wydaje mi się, że pod gry wszelkiej maści nie ma potrzeby iść w wyższe o oczko rozwiązania.
będzie druga część? brakuje mi niektórych serii np. crucial p3/p5 albo wd black sn770
Na razie nie planuję. Prawdopodobnie wrócę do tematu przy 4TB, ale to jeszcze trochę.
WD Black SN850X na system i Kingston KC3000 na gry to dobry wybór?
jakiś update co jest teraz godnego polecenia?
Fajny i merytoryczny test. Mam pytanie do autora lub komentujących. Potrzebuje zapisywać filmy z kilku kamer sportowych i drona. Potem ten materiał chce obrabiać w FCP, czy do tego zastosowania nadają się takie dyski jak np KC3000? Czy zamknięcie takiego dysku w obudowie zewnętrznej i połączenie go z komputerem poprzez USB c spowolni jego pracę? Jak go wykorzystać maksymalnie żeby nie stracić na jego wydajności. Mój komputer to MacBook Pro 16" M3 Max 16-core CPU + 40-core GPU / 128GB RAM / 4TB SSD.
Wow, nie spodziewałem się, że Kingston KC3000, który kupiłem, jest tak dobrym dyskiem...
Ja mam w wersji 2tb samsung 970 evo plus, wb blue sn570, wd black sn770. Szkoła, że żaden z nich się do tego testu nie załapał. Wydaje mi się, że to dość dobre dysku w kategorii cena do wydajności i TBW.Czym kierowałeś się się przy wyborze dysków do testu?
Lexara wziąłem ze względu na popularność. EVO podobnie. NM710 ze względu na relację cena/wydajność. Reszta to już raczej topka :)
KC3000 KING 👑
Dzięki za świetny test. Teraz czekamy na test dysków 5.0 bez radiatorów.
Myślicie że oficjalna lista kompatybilności dysków z płytą główną może mieć wpływ na ich działanie? Tak się składa że kupiłem wspomnianego w filmie Kingstona KC3000 oraz Lexara nm620, obydwa w wersji 1TB. Zamontowałem obydwa w MSI B650 Tomahawk Wifi (na liście kompatybilności płyty tego lexara nie ma wcale a Kingston jest tylko w wersji 500GB) i żaden nie działa prawidłowo. Kingston odpali się tylko jak ograniczę port do PCI-E 3.0 a Lexar nie uruchamia się nawet na 1.0 (zupełnie jakby się przegrzewały i wyłączały pomimo zamontowanych heatsinków z płyty)
A gdzie Samasung 990 PRO ? ..bo takiego niedawno nabyłem
Patrząc na cenę, to nie wiem jak musiałby działać żebym go polecał.
@@TechLipton Tu nie chodzi o polecanie tylko o przetestowanie :) Bądź tak miły proszę i zrób również test 990PRO.
Siema a jakiś test na prądozernosc może, bo podobno ten kingston dużo prądu je.
Dlaczego w teście nie było 990 pro ?
Dobry test. Niestety przez tanią płytę główną byłem zmuszony jakieś 4 miesiące temu zakupić dysk na 3.0. Padło na Lexar NM620 2TB i szczerze pisząc jestem zadowolony - wcześniej korzystałem z SSD SATA od Kingstona więc i tak przeskok kolosalny. Oczywiście ja jak to ja. Najpierw zrobiłem porządny research i dokupiłem od razu radiator od BeQuiet. Temperatury ledwo dobijają do 50C
Ja teraz kupiłem tego Lexara NM620 i radiator BeQuiet MC 1 Pro, tylko jeszcze go nie zamontowałem, bo muszę wszystko przygotować ;)
Cześć @TechLipton a gdzie Samsung 990 PRO ?
Wreszcie jest ten test. Ciekaw jestem czy jest różnica miedzy lga 1700 a am5 w szybkości dysków
Według testu na purepc nie ma żadnych.
Dzieki