Q&A odcinek 54 - najsłabszy punkt zestawu, kolor plecionki, FC raz jeszcze ...

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 4 жов 2024
  • Wracamy do pytania czy węzeł powinien być najsłabszym punktem w zestawie? Czy kolor plecionki ma znaczenie? Jakie są zalety i wady fluorocarbonu?
    Polecane węzły linka - żyłka -
    👍
    Węzeł, który ja stosuję - www.bing.com/v...
    Inne węzły -
    www.bing.com/v...
    www.bing.com/v...

КОМЕНТАРІ • 35

  • @pawelmrozek5970
    @pawelmrozek5970 8 місяців тому +2

    Jeszcze raz dzięki. Pana programy to kopalnia wiedzy . Dla pstrągarzy w szczegulności. Mimi że łowię pstrągi 35 lat to chétnie korzystam z Pańskiego doświadczenia. Pozdrawiam.

  • @adamlisiecki6119
    @adamlisiecki6119 8 місяців тому +1

    Najsłabszy punkt mojego zestawu szczupakowego to kółko łącznikowe przy kotwicy. Kólko rozgina się przy obciażeniu 7-7,5 kg, a plecionka ma wytrzymałość 13 kg, więc nawet lekko zużyta ma na węźle 10 kg. Przy zaczepie tracę tylko kotwicę ( przeważnie używam tylko tylnej ) Na żwirowni gdzie jest sporo zaczepów odzyskałem dzieki temu kilka cennych jerków. Obecnie łowię na dużym, czystym jeziorze. Wiążę przypon strzałowy z żyłki 0,40 żeby przy zarzucaniu trzymać za żyłkę a nie za plecionkę, palec mniej boli ( używam kołowrotka o szpuli stałej ) Jest to też dodatkowa amortyzacja ważna w końcowej fazie holu. Mimo grubej i na pewno widocznej w czystej wodzie żyłki, bywa, że na ten zestaw biorą grube okonie. Rozumiem, że mój zestaw może nie jest odpowiedni na rekordowe sumy, ale na eksploatowanym rybacko jeziorze, gdzie szczupak 5 kg to wielki sukces, sprawdza się dobrze.
    40 lat temu na Warcie używałem gorzowskiej żyłki 0,40, miała podaną wytrzymałość 6,2 kg. Podczas zaczepu jednym hakiem kotwice ówczesnych alg i gnomów przeważnie się rozginały.

  • @ArturLowcaPajkuf
    @ArturLowcaPajkuf 2 роки тому +4

    Jedyny kanał , gdzie oglądam filmy od początku do końca :)

  • @marcinszczubelek4162
    @marcinszczubelek4162 2 роки тому +3

    No dobra przekonał mnie Pan do najsłabszego punktu zestawu :)
    Pozwole sobie wyjaśnić genezę moich przekonań. Wędkuje w Narwi w miejscach gdzie na dnie jest dużo konarów i drzew. Łowie dużo na gumy i zauważyłem, że przy plecionce o wytrzymałości ok 15kg podczas zaczepu hak główki japońskiego producenta na literę G o rozmiarze 4/0 prostuje się i udaje mi się uwolnić wabik. Rozwiązanie mi się spodobało bo ratowałem gumę i przypon a wymieniałem jedynie główkę jigową. Dwie ryby, z którymi nie miałem szans (sumy najpewniej) wyprostowały haczyk i odpłynęły bez przynęty w pysku. Równocześnie zestaw był na tyle mocny, że zwykłe "polskie" szczupaki nie prostowały haczyków. Te doświadczenia pozwoliły mi przyjąć zasadę, by zestaw dobierać, tak by na zaczepie prostował się hak główki jigowej. Przyznaje Panu równicześnie, że przy woblerach ta sztuczka się nie sprawdzała zbyt dobrze - przy grubej lince wobler nie osiągał ani oczekiwanej głębokości ani odległości rzutu.

    • @ppprofishing
      @ppprofishing  2 роки тому

      Rozumiem. Przy łowieniu na pojedynczy haczyk to niezła taktyka.

  • @andrzejbilecki3377
    @andrzejbilecki3377 2 роки тому +2

    Ja w przypadku plecionki do agrafki lub przyponu stosuję tylko palomara prosty i mocny, podstawowa zasada podwójne przełożenie.

  • @See-Ireland
    @See-Ireland 2 роки тому +1

    Bardzo dobra puenta 😉
    Polamania z szczupakabrami! 🎣💪🏼

  • @pike.attack
    @pike.attack 2 роки тому +1

    Ciekawie jak zawsze. Pozdrawiam

  • @plusiak
    @plusiak Рік тому

    Super materiał, Pana filmy to super źródło informacji, żałuje że odkryłem te serie Q&A tak późno! tak więc teraz dopiero nadrabiam starsze odcinki! Dziękuje serdecznie za te garści wiedzy!
    Chciałem jednak sprostować pewne popularne uproszczenie językowe dotyczące przejrzystości/przezroczystości i kąta załamania światła. Fulorocarbon i woda nie mają kąta załamania światła same w sobie, ponieważ parametr ten dotyczy przechodzenia światła między ośrodkami. W przypadku floarocarbonu i wody jest on bliski "1" (co wpływa na niewidzialność fluorocarbonu w wodzie), dlatego że prędość światła w tych dwóch ośrodkach jest do siebie zbliżona, tak więc nie kąt załamania światła, a gęstość optyczna a co za tym idzie prędkość światła w danym ośrodku powinny być tutaj omawiane ;) pozdrawiam

    • @ppprofishing
      @ppprofishing  Рік тому

      Bardzo dziękuję za sprostowanie. Uczymy się całe życie.

  • @janantoni4967
    @janantoni4967 7 місяців тому

    Najmocniejszy wezel to "wezel bez wezla" na lączniku bez wezlowym 😊 zamiast krętlika, zwieksza wytrzymalosc plecionki do 50% w teście waga wedkarską, a żylki do 10%

    • @ppprofishing
      @ppprofishing  7 місяців тому

      Nie wydaje mi się, że jakikolwiek węzeł może "zwiększyć wytrzymałość: żyłki czy plecionki! To jakaś legenda ... Wytrzymałość na zerwanie testuje się na linkach BEZ węzła. Każdy węzeł ją więc obniża - o 10% albo o 40%.

    • @janantoni4967
      @janantoni4967 7 місяців тому

      @@ppprofishing chodzi o to, że zwiększa się realna wytrzymałość gdy zamienisz krętlik na łącznik bezwęzłowy, nie zwiększa się natomiast wytrzymałość abstrakcyjna napisana na opakowaniu, może niejasno się wyraziłem, to co mówie jest sprawdzone osobistymi testami i niepodważalne :)

    • @ppprofishing
      @ppprofishing  7 місяців тому

      @@janantoni4967 rozumiem, że chodzi koledze o różnicę wytrzymałości węzła tradycyjnego (np. Palomar) i łączenia typu not-a-knot, który moim zdaniem również można nazwać węzłem. Do not-a-knot potrzebny jest oczywiście wspomniany łącznik. Tu pełna zgoda chociaż nie znam wiarygodnych testów. Nie wiem tylko czemu wspomina kolega "krętlik"? Ja np rzadko używam krętlika ponieważ rzadko łowię na obrotówki. Przynętę łączę z linką przy pomocy agrafki.

  • @lukaszk21.
    @lukaszk21. 2 роки тому

    Witam. Chciałem pogratulować przynęty Perch 12cm, jest genialna. Gryzą jak wściekłe na ten wobler. Polecam. Pozdrawiam

  • @VinceWM81
    @VinceWM81 2 роки тому +1

    Dlatego ja zawsze nie bawię się z rybami...szybko na brzeg,fotka i jak najszybciej do wody...

  • @Piter32199
    @Piter32199 2 роки тому

    👍👊

  • @rozsierdzonyryb4589
    @rozsierdzonyryb4589 2 роки тому

    Byłoby fantastycznie, gdyby Pan pokazał jak się wiąże plecionkę z żyłką :) Pozdrawiam!

    • @ppprofishing
      @ppprofishing  2 роки тому

      Przecież pod filmem są wklejone linki na ten temat!

  • @slawomir91
    @slawomir91 2 роки тому

    Witam. Rok temu używałem przyponu 0.17 " fluorocarbon"do 2.5kg. Trafiłem rybę i mimo dobrego sprzętu, pstrąg uciekł z woblerem. Teraz używam 0,28 FC. Do 4.5kg na agrafce. Przynęta nie traci za bardzo na pracy a ryba dalej atakuje. Przypon bez kretlika o długości 80 do 100cm.

    • @ppprofishing
      @ppprofishing  2 роки тому +1

      no właśnie!

    • @slawomir91
      @slawomir91 2 роки тому

      @@ppprofishing Dodam tylko, że pstrągi już mi nie uciekają z przynetami a mała agrafka pozwala przynęcie mieć więcej luzu na sztywnym przyponie z fc.

  • @bswedkowanie1351
    @bswedkowanie1351 2 роки тому +3

    Panie Piotrze, łowie na kilku wodach ale tylko na jednej dość często obserwuje jak holowanego szczupaka odprowadza drugi, podobnie jak w przypadku okoni. A nie słyszałem o czymś takim jedynie od osób tam wedkujacych. Może Pan to wytłumaczyć? Pozdrawiam

    • @ppprofishing
      @ppprofishing  2 роки тому

      Jedynym wytłumaczeniem może być fakt, że w tym zbiorniku jest bardzo dużo szczupaków. W takich sytuacjach zawsze występuje niedobór pokarmu (ofiar innego gatunku) i duża konkurencja pokarmowa. Często jeden szczupak drugiemu chce po prostu zabrać upolowaną rybę z pyska.

    • @bswedkowanie1351
      @bswedkowanie1351 2 роки тому

      @@ppprofishing przytoczę ze jest to duża żwirownia stowarzyszenia wędkarskiego i chłopaki bardzo staraja się o rybostan i zarybiają. Dziękuję za odpowiedź

  • @donsopello
    @donsopello 2 роки тому

    Cześć Piotr, mam nadzieję że udało się złowić ładne ryby podczas wypadu majówkowego. Fajnie, że miałem okazje zamienić z Tobą kilka słów nad wodą. Fluocarbon 0,91mm vs Regenerator 1,05 mm, co lepsze i dlaczego? Pozdrawiam serdecznie

    • @ppprofishing
      @ppprofishing  2 роки тому +1

      Niestety żaden szczupak nie chciał zawitać do mojej łodzi. Jeden odprowadził gumę FOXa do burty - taki lekko ponad 100cm. Nie znam materiału Regenerator. Opinie słyszałem dobre ale sam nie używałem. Z moich doświadczeń FC 0,9mm to absolutne minimum na przypon szczupakowy.

  • @luqo9386
    @luqo9386 2 роки тому +3

    Minnow ukleja 5cm, killer

  • @krzysztofwojewoda8271
    @krzysztofwojewoda8271 2 роки тому

    Łowie bez przyponu! Co jakiś czas skracm plecionke o około metr w zależności od jej zmęczenia nad wodą dzięki czemu cały czas mam "świeżą"! Nie zauważyłem znacząco zmiejszenia częstotliwości brań!
    Pozdrawiam!

  • @Hm.Fishing167
    @Hm.Fishing167 2 роки тому

    Dlaczego japońskie plecionki? Czy amerykańskie są gorsze? Używam power pro od nastu lat 4-splotowa i nie widzę konkurencji. Miałem berkleya 9x i szybko się niszczyła. Oczywiście nie używałem omawianych w materiale plecionkę , ale czy można nimi lowic np 5 lat? Power pro używam nawet 7 lat i łowią. Pewnie nikt w to nie uwierzy ale tak jest.

    • @ppprofishing
      @ppprofishing  2 роки тому

      Czy na pewno mówimy o plecionkach o grubości około 0.10mm? Sugeruję spróbować np Varivasa 8 splotowego i wtedy wrócimy do rozmowy.

  • @rafam5021
    @rafam5021 2 роки тому

    Linki do polecanych węzłów poproszę!:)

    • @rafab20
      @rafab20 2 роки тому

      W przypadku szczupaków do połączenia przyponu z plecionką najlepiej użyć łącznik bezwęzłowy.Jak sama nazwa wskazuje nie ma tam węzła więc plecionka zachowuje 100% swojej wytrzymałości.

  • @Hm.Fishing167
    @Hm.Fishing167 2 роки тому

    Palomar💪💪💪

  • @luqo9386
    @luqo9386 2 роки тому

    Minnow ukleja 5cm, killer