Szuper, hogy mindent megmutatsz (illetve kérjük, mutasd), mert mi pontosan ugyanebben járunk, egy legalább 25 éve elhanyagolt kertet próbálunk feléleszteni. Egyelőre küzdünk a tarackkal, de azért már jó sok pozitív eredményünk van :-)
Nagyon várom, hogy alakul a projekt. Rengeteg olyan célt és értéket látok megvalósulni egyszerre, ami miatt csodálatos dolognak tartom ezt a lépésedet, de magát az életvitelt is. A természetközeli megközelítésed, mentalitásod pedig nagyon szimpatikus. Talán egyszer felismerjük azt, hogy ugyan olyan részesei vagyunk a minket körülvevő világnak/természetnek, mint bármelyik másik élőlény, a felelősségünk és szerepünk ennek megőrzésében viszont kulcsfontosságú. Sok sikert a továbbiakhoz 🙏
Sajnos nagyon sokan tökéletesen elszakadtak a természettől és azt gondolják, hogy az emberek függetlenek tőle...az étel a Tescoban terem, és fogalmuk sincs arról, hogy mennyire fontos az egész bolygónak például az, hogy milyen dolgok élnek a talajban. Próbálok majd minél több olyan dolgot megosztani itt, ami ezen a téren hasznos információkkal segíthet! Köszönöm/köszönjük a támogatást! :)
@@gyurgyalagostanya A gombák jelenléte és fontossága a talajban már én is hallottam nem rég egy másik helyen. Szurkolok, hogy minden jól sikerűljön nektek! És remélem nekem is lesz nem sokára egy hasonló macskám 😊 Jó egészséget, Kellemes Karácsonyi Ünnepet És Boldog Harmónikus Békés Áldott Új Esztendőt Kívánunk Nektek És Mindenkinek!
Kedves Ferenc, sok sikert és jó termést kívánok a továbbiakban, remélem sokáig kitart a kezdeti lelkesedésetek, és évről évre megújul majd, akár a kert, amit műveltek. Csak pozitív véleményem van az elhangzottakkal kapcsolatban, magam is ezzel a nem konvencionális, 'no dig' talajműveléssel gyűjtöm a tapasztalatokat immár három éve. Amit hiányoltam a bemutatkozásban, az a videósorozat (feltételezem és remélem, hogy több rész is készül majd) készítésének és publikálásának a célja. Egyszerű videónapló szenvedélyből? A talajművelési mód népszerűsítése? Oktatás? Szemléletformálás? Jövedelemkiegészítés? Vállalkozás marketingje? Milyen személyes motiváció van a videókészítési projekt mögött? Ki a célközönség? Szűkebb baráti, ismertségi kör? Kezdő, minimális tapasztalattal rendelkező kertészkedők? Piacra termelők? Vendéglátósok? Tudományos szemléletű kertészek? Fontosnak tartom e két kérdés kezdeti tisztázását, hogy tudjuk mire számítsunk. Jó volt hallani a nem bolygatás pozitív hatásáról a talaj ökoszisztémára, kontrasztba állítva az intenzív műveléssel. Amikor rátértél az előkészítés alatt álló jövőbeli termőterület bemutatására, arra gondoltam, hogy nem elégséges annyival elintézni hogy 'füves, gazos, terület'. Ha már annyira a talajra tetted a hangsúlyt, akkor meg kellene említeni legalább, hogy milyen talajtípus jellemzi a területet, milyen a talaj szerkezete, vízáteresztő képessége. A képekből sajnos ez nem derül ki. Nem beszélve a meghatározó környezeti viszonyokról, úgy mint domborzat, éghajlat. Ezek az információk segítenék a nézőt kontextusba helyezni azt, amit lát. Ezek olyan viszonyok, melyek jelentősen meghatározzák majd a későbbiekben bemutatott sikereket és kudarcokat, nem lehet szó nélkül elmenni mellettük. Visszatérve a talajra, egy ilyen nagy (40 m³ komposzt,15 cm mély -> 200-250 m² ágyás???) vállalkozásnál érdekes lenne egy átlagolt talajmintát kielemeztetni laboratóriumban, így lenne egy képetek a talaj tápanyagtartalmának kezdeti állapotáról. Van-e erre törekvés, hogy legyen mért adat a későbbi összehasonlításhoz, trendek bemutatásához, és az esetleges tápanyaghiány diagnózisához és orvoslásához? Felmerülnek további kérdések. Milyen időtávlatú a projekt? Milyen részletességgel fogjátok az ültetvény fejlődését bemutatni? Ugyanolyan hangsúllyal prezentáljátok majd a sikereket és a kudarcokat? Köszi a válaszokat! Sok sikert!
Kedves Dániel! Nagyon köszönöm a hozzászólást és a rengeteg remek kérdést! Azt hiszem, hogy a legkönyebben egy másik videóban fogok tudni ezekre válaszolni, ami, remélhetőleg, holnap el is készül! (Nem ígérem 100%-ra a holnapot, de a videót igen!)
Hatalmas terület! Lehet látni tőled a faültetésről is felvételeket? Diófa, meggy, cseresznyefa, almafa, körtefa, stb? Amúgy, amennyire én tudom, a konyhai hulladékból is lehet komposztot készíteni. Természetesen ezalatt nem a műanyagokra gondolok, gyorsan hozzáteszem még mielőtt ezt valaki fèlreérti 😊 Az almahéjat, a krumplihéjat, a különböző ételmaradványokra gondoltam ezalatt. S ha jól tudom, jobb az hogyha több részre van felosztva ezek a maradványok. Mivel az érési idő különbözik, és a hőmérséklet emelkedès miatt is ami az erjedési folyamat következtében jön létre. És természetesen a földigilisztákat is bele lehet vonni ezekbe a tevékenységekbe.
Lesz egy-két fa amit majd ültetek, de rengeteg fánk van már így is (kb.1 ha gyümölcsös). Pár kivit, fügéket vettem, azok még várják a konténerben a kiültetést. Konyhai hulladékot is lehet a komposzthoz adni, sőt, gyakorlatilag bármilyen szervesanyagot, de még mindenféle gazokat is. Helyes komposztálás esetén a gyommagvak elpusztulnak (a keletkező hő miatt), így nem kell attól tartani, hogy csupa gyommaggal borítjuk be a területet.
Szuper, hogy mindent megmutatsz (illetve kérjük, mutasd), mert mi pontosan ugyanebben járunk, egy legalább 25 éve elhanyagolt kertet próbálunk feléleszteni. Egyelőre küzdünk a tarackkal, de azért már jó sok pozitív eredményünk van :-)
Köszönöm szépen a támogatást! Remélem lesz majd olyan dolog itt a csatornán, ami esetleg hasznos lesz nektek is! :)
Nagyon várom, hogy alakul a projekt. Rengeteg olyan célt és értéket látok megvalósulni egyszerre, ami miatt csodálatos dolognak tartom ezt a lépésedet, de magát az életvitelt is. A természetközeli megközelítésed, mentalitásod pedig nagyon szimpatikus. Talán egyszer felismerjük azt, hogy ugyan olyan részesei vagyunk a minket körülvevő világnak/természetnek, mint bármelyik másik élőlény, a felelősségünk és szerepünk ennek megőrzésében viszont kulcsfontosságú. Sok sikert a továbbiakhoz 🙏
Sajnos nagyon sokan tökéletesen elszakadtak a természettől és azt gondolják, hogy az emberek függetlenek tőle...az étel a Tescoban terem, és fogalmuk sincs arról, hogy mennyire fontos az egész bolygónak például az, hogy milyen dolgok élnek a talajban. Próbálok majd minél több olyan dolgot megosztani itt, ami ezen a téren hasznos információkkal segíthet!
Köszönöm/köszönjük a támogatást! :)
@@gyurgyalagostanya A gombák jelenléte és fontossága a talajban már én is hallottam nem rég egy másik helyen. Szurkolok, hogy minden jól sikerűljön nektek! És remélem nekem is lesz nem sokára egy hasonló macskám 😊
Jó egészséget, Kellemes Karácsonyi Ünnepet És Boldog Harmónikus Békés Áldott Új Esztendőt Kívánunk Nektek És Mindenkinek!
@@janosszentpeteri1922 Kellemes ünnepeket! 😊
Végre egy nagyon jó, hasznos videó! Köszönet érte!💚
Én is köszönöm!
Jaj de izgi, tökjó, várom a fejleményeket és a videókat!😊
Köszi Rita! :)
Gratulálok a projekthoz, várom a videókat :)!
Köszönjük szépen!
Sok sikert kívánok!!
Köszönöm szépen!
De jó hajrá! Sok sikert :) cicák nyávognak 😁
Köszönjük szépen! :) (Szerintem a macskák folyamatos résztvevők lesznek a videókban... :D)
Kedves Ferenc, sok sikert és jó termést kívánok a továbbiakban, remélem sokáig kitart a kezdeti lelkesedésetek, és évről évre megújul majd, akár a kert, amit műveltek.
Csak pozitív véleményem van az elhangzottakkal kapcsolatban, magam is ezzel a nem konvencionális, 'no dig' talajműveléssel gyűjtöm a tapasztalatokat immár három éve.
Amit hiányoltam a bemutatkozásban, az a videósorozat (feltételezem és remélem, hogy több rész is készül majd) készítésének és publikálásának a célja. Egyszerű videónapló szenvedélyből? A talajművelési mód népszerűsítése? Oktatás? Szemléletformálás? Jövedelemkiegészítés? Vállalkozás marketingje? Milyen személyes motiváció van a videókészítési projekt mögött?
Ki a célközönség? Szűkebb baráti, ismertségi kör? Kezdő, minimális tapasztalattal rendelkező kertészkedők? Piacra termelők? Vendéglátósok? Tudományos szemléletű kertészek?
Fontosnak tartom e két kérdés kezdeti tisztázását, hogy tudjuk mire számítsunk.
Jó volt hallani a nem bolygatás pozitív hatásáról a talaj ökoszisztémára, kontrasztba állítva az intenzív műveléssel. Amikor rátértél az előkészítés alatt álló jövőbeli termőterület bemutatására, arra gondoltam, hogy nem elégséges annyival elintézni hogy 'füves, gazos, terület'. Ha már annyira a talajra tetted a hangsúlyt, akkor meg kellene említeni legalább, hogy milyen talajtípus jellemzi a területet, milyen a talaj szerkezete, vízáteresztő képessége. A képekből sajnos ez nem derül ki. Nem beszélve a meghatározó környezeti viszonyokról, úgy mint domborzat, éghajlat. Ezek az információk segítenék a nézőt kontextusba helyezni azt, amit lát. Ezek olyan viszonyok, melyek jelentősen meghatározzák majd a későbbiekben bemutatott sikereket és kudarcokat, nem lehet szó nélkül elmenni mellettük.
Visszatérve a talajra, egy ilyen nagy (40 m³ komposzt,15 cm mély -> 200-250 m² ágyás???) vállalkozásnál érdekes lenne egy átlagolt talajmintát kielemeztetni laboratóriumban, így lenne egy képetek a talaj tápanyagtartalmának kezdeti állapotáról. Van-e erre törekvés, hogy legyen mért adat a későbbi összehasonlításhoz, trendek bemutatásához, és az esetleges tápanyaghiány diagnózisához és orvoslásához?
Felmerülnek további kérdések. Milyen időtávlatú a projekt? Milyen részletességgel fogjátok az ültetvény fejlődését bemutatni? Ugyanolyan hangsúllyal prezentáljátok majd a sikereket és a kudarcokat?
Köszi a válaszokat! Sok sikert!
Kedves Dániel!
Nagyon köszönöm a hozzászólást és a rengeteg remek kérdést! Azt hiszem, hogy a legkönyebben egy másik videóban fogok tudni ezekre válaszolni, ami, remélhetőleg, holnap el is készül! (Nem ígérem 100%-ra a holnapot, de a videót igen!)
Nagyon ötletes kezdés! Azt a nagy mennyiségű komposztot honnan lehet beszerezni? Gondolom csillagászati áron volt.
Egy hulladékudvarból (Tura) vásároltam. A nagyobb összeg nem is a komposzt, hanem a szállítás volt..
Szia! Jól hangzik. Mit gondolsz az erősen homokos talajról, illetve a nagyon agyagos talajról?
Ha abba mernéd hagyni. Tudom hol laksz. :) :) :)
Várlak majd egy zöldségturmixra! :)
Bocsi, milyen fólia az agró fólia helyett?
Fekete silófólia
@@gyurgyalagostanya köszi az infót!
Szándékosan nem használtad a permakultúra szót?
Igen, szándékosan, mert az azért más dolog. Lesz olyan része is a területnek (pontosabban már van is), de ez nem az.
Hatalmas terület! Lehet látni tőled a faültetésről is felvételeket? Diófa, meggy, cseresznyefa, almafa, körtefa, stb?
Amúgy, amennyire én tudom, a konyhai hulladékból is lehet komposztot készíteni. Természetesen ezalatt nem a műanyagokra gondolok, gyorsan hozzáteszem még mielőtt ezt valaki fèlreérti 😊
Az almahéjat, a krumplihéjat, a különböző ételmaradványokra gondoltam ezalatt. S ha jól tudom, jobb az hogyha több részre van felosztva ezek a maradványok. Mivel az érési idő különbözik, és a hőmérséklet emelkedès miatt is ami az erjedési folyamat következtében jön létre. És természetesen a földigilisztákat is bele lehet vonni ezekbe a tevékenységekbe.
Lesz egy-két fa amit majd ültetek, de rengeteg fánk van már így is (kb.1 ha gyümölcsös). Pár kivit, fügéket vettem, azok még várják a konténerben a kiültetést.
Konyhai hulladékot is lehet a komposzthoz adni, sőt, gyakorlatilag bármilyen szervesanyagot, de még mindenféle gazokat is. Helyes komposztálás esetén a gyommagvak elpusztulnak (a keletkező hő miatt), így nem kell attól tartani, hogy csupa gyommaggal borítjuk be a területet.
Mi az a fekete, műanyag fólia?
Agroszövet.