⚠ ВНИМАНИЕ !!! : Този видеоклип не е образователен. Моля да не предприемате походи за гъби на базата на моят видеоклип. Гъбите имат силно отровни двойници и отравянето с гъби може да е фатално!!! ⚠
Невероятно, у нас гриб «рыжик» появляется только осенью, часто даже небольшие заморозки и иней не мешает им появиться на свет во мху, только от холода октября они растут синеватыми, и размером с маленькую пуговку; хотя горы и высота, наверно, меняют картину растительного царства
Здравейте, Цитирам Ви част от статия, която отговаря на въпроса защо я бера "В последните години все повече се налага мнението, че гъбите не бива да се режат с ножче, а трябва да се отделят цели след внимателно разклащане. И това е съвсем логично, тъй като те са съзряло плодно тяло, което трябва да се отдели от мрежата под повърхността. Гъбата няма корени, каквато е широко разпространената представа. Природата се е погрижила за всеки един вид гъба и тя има изтънено поясче в основата на пънчето, посредством което с леко разклащане и завъртане става отделянето и от мицелната мрежа. При използване на ножче, част от пънчето остава под повърхността, загнива и унищожава мицела около себе си. В природата плацентата на никое новородено не остава в утробата на майката. Много важно е след изваждане на гъбата мястото да се покрие с почва и шума, за да не изсъхва и загива мицела." Погледнете как се берат гъби в другите държави, примерно в една Швейцария е проведено проучване в контролирани площи над 20г дали „скубането“ намалява появата на нови плодни тела. Ще споделя и като последно допълнение, че когато се извади цялата гъба се определя най - добре какъв вид е точно.
⚠ ВНИМАНИЕ !!! : Този видеоклип не е образователен. Моля да не предприемате походи за гъби на базата на моят видеоклип. Гъбите имат силно отровни двойници и отравянето с гъби може да е фатално!!! ⚠
хубав размер
Определено - Първо качество :)
Наслука през сезона !
Благодаря ти, нека ти се връща в пъти пожеланието!
Миналата година намерих такава гъба точно в такава борова гора. В края на месеца пак отивам в тази гора и се надявам да намеря и манатарки .
Принципно се срещат предимно през Есента, но сега просто имаше много валежи и излязоха.
Невероятно, у нас гриб «рыжик»
появляется только осенью,
часто даже небольшие заморозки и иней
не мешает им появиться на свет во мху,
только от холода октября они растут
синеватыми, и размером с маленькую пуговку;
хотя горы и высота, наверно,
меняют картину
растительного царства
Этот гриб осенний, но он только что появился из-за низких температур.
Влади, тези берат друг вид гъба. Казва се Кърваво червена млечница и расте само през есента.
Радвам се ,че можете да ни покажете как берете гъби,защото при нас е сухо и няма още гъби.Снетърпение чакам и аз да започна да бера.
Пожелавам в скоро време да имаш възможност да си набереш каквото ти е на сърце и душа! Благодаря ти за коментара, приятно ми беше да го прочета.
Бихте ли казали къде е това място ?
Намира се в Родопи планина, точната локация нарочно не я споделям публично.
Защо се изтръгват така, вместо да се реже ниско пънчето в основата....
Здравейте,
Цитирам Ви част от статия, която отговаря на въпроса защо я бера "В последните години все повече се налага мнението, че гъбите не бива да се режат с ножче, а трябва да се отделят цели след внимателно разклащане. И това е съвсем логично, тъй като те са съзряло плодно тяло, което трябва да се отдели от мрежата под повърхността. Гъбата няма корени, каквато е широко разпространената представа. Природата се е погрижила за всеки един вид гъба и тя има изтънено поясче в основата на пънчето, посредством което с леко разклащане и завъртане става отделянето и от мицелната мрежа. При използване на ножче, част от пънчето остава под повърхността, загнива и унищожава мицела около себе си. В природата плацентата на никое новородено не остава в утробата на майката. Много важно е след изваждане на гъбата мястото да се покрие с почва и шума, за да не изсъхва и загива мицела."
Погледнете как се берат гъби в другите държави, примерно в една Швейцария е проведено проучване в контролирани площи над 20г дали „скубането“ намалява появата на нови плодни тела.
Ще споделя и като последно допълнение, че когато се извади цялата гъба се определя най - добре какъв вид е точно.