Etap szkolny 51. OB cz. 2

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 20 жов 2021
  • Rozwiązanie etapu szkolnego 51 Olimpiady Biologicznej 2021/22!
    Jestem Ola! Teraz jestem już strasznie stara (rocznik '98), ale kiedy byłam w liceum to zostałam dwukrotną laureatką OB (3. i 7. miejsce), a także miałam okazję reprezentować Polskę na Olimpiadzie Międzynarodowej w Hanoi w 2016 roku, gdzie zdobyłam brązowy medal. W liceum to wszyscy mówili mi, że nie mam szans na sukces w olimpiadzie (z mojej szkoły nie było nigdy laureata, a finalisty od wieeeeelu lat), ale jednak już za pierwszym razem udało mi się dojść do finału, zdobyć 3. miejsce, i jeszcze pojechać na IBO! Kocham biologię i uwielbiam uczyć, dlatego chętnie dzielę się moją pasją online :)
    W międzyczasie skończyłam 4-letnie studia na Oksfordzie - mam więc oficjalnie tytuł magistra biochemii, a obecnie robię doktorat na University of Cambridge, w Cancer Research UK Cambridge Institute. Także w 2025 mam nadzieję zostać Doktorką Nauk Medycznych! Chcę Wam wszystkim pomóc w przygotowaniach do OB, matury, czy po prostu rozszerzaniu swoich pasji, za darmo, niezależnie od Waszych dotychczasowych umiejętności. Zadawajcie dużo pytań, bo nie ma głupich i jestem otwarta na wszystkie sugeste, w komentarzach lub na moim instagramie @ola.the.explorer
    / ola.the.explorer

КОМЕНТАРІ • 30

  • @wisznukaroshi4665
    @wisznukaroshi4665 2 роки тому +3

    Świetny odcineczek.
    Z chęcią zobaczyłbym odcinek o rodzajach układów krążenia :)

  • @AngelKaty8
    @AngelKaty8 2 роки тому +2

    Gdy Ciebie oglądam, żałuję, że w szkole nie przykładałam sie do biologii. Niestey w moim przypadku czułam ogromną niechęć przez nauczycielki. Nienawidziłam tej cholernej biologii, nudnej, zmudnej, ze świadomością, że po co mi to. Żaluję, że nikt nie zaszczepil w nas tej pasji - Ty byś to zrobiła! Jesteś boska, Olu!

  • @Maria-xt7rg
    @Maria-xt7rg Рік тому +2

    Hej, a mogłabyś może dokładniej omówić schemat 1 z zadania o rohatyńcu z eksonami? Trochę nie rozumiem co znaczą te oznaczenia DsxM, DsxF-L itp

  • @marta.aaa_1238
    @marta.aaa_1238 2 роки тому

    Ja w 15 z tym CAM dałam że rośliny wodne przprowadzają tą fotosyntezę w nocy ponieważ jest niższa temperatura, w której jest wyższa rozpuszczalność gazów w wodzie w tym CO2 i mi uznali.

  • @marta.aaa_1238
    @marta.aaa_1238 2 роки тому +2

    Kto z tegorocznej olipmiady 💕💞💕 ?

  • @celestial3681
    @celestial3681 2 роки тому

    Ja już 3 lata liczę robaki, mam nadzieję że moje wyniki w nature też opublikują

    • @ola.the.explorer
      @ola.the.explorer  2 роки тому +2

      Ha już 4 lata pipetuję w labie i wciąż nic, trzeba było liczyć robaki i od razu Nobel 😂

  • @siatka6876
    @siatka6876 2 роки тому

    Hej
    Czy masz może jakies zbiory zadań które mogą sie przydać do olimpiady albo czy wiesz czy nowy zbiór Indeksu w kieszeni jest wart zakupu?

    • @ola.the.explorer
      @ola.the.explorer  2 роки тому +1

      Osobiście nie lubię indeksu w kieszeni jako konceptu ogólnie, ale ich zbioru nie widziałam, także trudno miś ile wypowiedzieć! Myśle ze najlepiej jest robić zadania z poprzednich lat i na tym się skupić, jest sporo już tych poprzednich olimpiad do zrobienia, także to już się robi sporo zadanek :)

  • @juliaswierczynska9537
    @juliaswierczynska9537 2 роки тому

    Chętnie bym zobaczyła więcej analiz arkuszy. Myślałaś nad zrobieniem z tego serii?

    • @ola.the.explorer
      @ola.the.explorer  2 роки тому +1

      Już nawet jakby zaczęłam, z tych dwóch filmików zrobiłam playlistę „Archiwa OB” :) potencjalnie planuje więcej, ale zawsze zastanawiam się, czy nie lepiej jest omówić jakiś temat i potem zadania z niego, bo przy takim arkuszu to tylko powierzchownie mogę omówić jakiś temat, żeby filmik nie trwał 10h (i żeby ktokolwiek go oglądał). Także zawsze się zastanawiam, czy lepiej omawiać jakiś temat czy arkusz OB…

  • @lolkolf7789
    @lolkolf7789 2 роки тому

    Dzięki za ten film

    • @ola.the.explorer
      @ola.the.explorer  2 роки тому +2

      Hej! Jest to bardzo dobre pytanie i rzeczywiście może się wydawać to źle sformułowane jednak takiej terminologii się używa, bo jest to tłumaczenie z języka angielksiego. Po angielsku mówi się zawsze total RNA extraction, total mRNA extraction, total protein extraction (chyba widzisz schemat). Oznacza to wyizolowanie całej zawartości danej substancji (np kwasów nukleinowych lub konkretnie RNA/mRNA) z danej próbki - np szalki z komórkami. W tłumaczeniu na polski zostało użyte słowo całkowite i nie jest to mój ulubiony dobór przymiotnika. Bo ang total RNA nie oznacza kompletne RNA, absolutne RNA itd - nie jest to tak łatwo przetłumaczyć.
      W różnych technikach biologii molekularnej zawsze mamy jakąś kontrolę co do naszego 'total extraction' - w Western Blot bd to tzw loading control czyli np aktyna. Jeśli pasek aktyny jest taki sam we wszystkich próbkach wiemy, że zawierały one tyle samo 'total protein' czyli 'całkowitego białka'. W przypadku kwasów nukleinowych, a w szczególności mRNA jak tutaj, patrzymy na jakieś mRNA którego poziom powinien być stały. Mogło by to np byc mRNA jakiegoś enzymu szlaku glikolizy, bo powinno być go tyle samo we wszytkich komórkach, bo jest to tzw housekeeping gene. Tutaj wybrano jakiś gen, którego poziom się nie zmienia. Ta kontrola pozwala nam sprawdzić, czy do każdej reakcji PCR dodaliśmy tyle samo 'total mRNA content', a także czy reakcja zaszła poprawnie, czy potem wszystko było dobrze z elektroforezą i wizualizacją kwasów nukleinowych (prawdopodobnie z wykorzystaniem bromku etydyny). Stąd bierze się to słowo całkowite, nie jest moje ulubione, ale tak się przyjęło w tłumaczeniu. Mam nadzieje, że ma to sens! jak nie to daj znać :)

    • @lolkolf7789
      @lolkolf7789 2 роки тому +1

      @@ola.the.explorer Dzięki za odpowiedź! Aby upewnić się, że zrozumiałem: Czy można sparafrazować mechanizm działania tej kontroli tak, że zamiana w zawartości tej substancji kontrolnej (np. aktyny lub mRNA tego genu, który podlega stałej ekspresji) między próbkami informuje o tym, że to nasza metodyka pobierania tych prób zawiodła, ponieważ sam w sobie poziom zawartości tej substancji jest stały? Albo inaczej: Czy brak zmian w zawartości tego kontrolnego mRNA między próbkami oznacza, że muszą one mieć również taki sam total mRNA content?

    • @ola.the.explorer
      @ola.the.explorer  2 роки тому +2

      Tak! Chodzi o to czy nasza metoda izolacji mRNA była taka sama we wszystkich próbkach i jeśli tak to powinnismy mieć taki sam sygnał dla tego genu kontrolnego :)

    • @lolkolf7789
      @lolkolf7789 2 роки тому

      @@ola.the.explorer Bardzo mądre!

  • @CHLsChoice
    @CHLsChoice 2 роки тому +3

    mitochondria to elektrownia komórki

  • @marta.aaa_1238
    @marta.aaa_1238 2 роки тому

    Ola, a jak przygotować się do części praktycznej etapu centralnego ? Bo u mnie jest tego typu problem, że my w liceum w ogóle nie mieliśmy doświadczeń i laboratorium w praktyce.

    • @ola.the.explorer
      @ola.the.explorer  2 роки тому

      To jest często problem. Na szczęście ostatnimi czasy jest więcej dry labu (statystyki, bioinformatyki itd) do którego dużo łatwiej się przygotować bez dostępu do zasobów w stylu laboratorium :) po okręgowym na pewno zrobię z tego serię! Tez jak będzie przerwa świąteczna to będę miała więcej czasu na nagrywanie!

    • @marta.aaa_1238
      @marta.aaa_1238 2 роки тому

      @@ola.the.explorer chciałabyś być naukowcem ? Czy już nim jesteś ? Jeżeli nie to świetna z ciebie osoba na naukowca uważam.

    • @marta.aaa_1238
      @marta.aaa_1238 2 роки тому

      @@ola.the.explorer czy w pracy badawczej można cytować fragmenty z książek i zaznaczać skąd one są czy trzeba pisać własnymi słowami zachowując sens ?

  • @marta.aaa_1238
    @marta.aaa_1238 2 роки тому

    Kiedy będzie część 3 ?

  • @zuzianowak4871
    @zuzianowak4871 2 роки тому

    W której klasie liceum zaczęłaś przygotowania do Olimpiady?

    • @ola.the.explorer
      @ola.the.explorer  2 роки тому +2

      Startowałam w 2 liceum. Prace badawcza robiłam pod koniec wakacji (wtedy była inna struktura), uczyłam się tak konkretnie do OB od września 2 klasy. Ale tez zawsze jakakolwiek nauka biologii (materiału liceum) w pewnym stopniu jest przygotowaniem do OB ;) ale tak konkretnie to od 2 liceum. A co do pytania o ig to @ola.the.explorer! Bo widziałam takie pytanie od CB ale teraz mi jakoś umknęło

    • @zuzianowak4871
      @zuzianowak4871 2 роки тому

      @@ola.the.explorer super, dzięki za odpowiedź! Mogę zadać pytanie prywatne na instagramie?

    • @ola.the.explorer
      @ola.the.explorer  2 роки тому

      @@zuzianowak4871 jasne!

    • @zuzianowak4871
      @zuzianowak4871 2 роки тому +1

      @@ola.the.explorer Oki, a jeszcze takie pytanie, zanim przejdę na instagrama- czym mogę zastąpić do Olimpiady Zoologię Waldemara Lewińskiego? Niestety przez co ze jest to już stare wydanie, nigdzie nie można jej dostać, nawet używanej...

  • @celestial3681
    @celestial3681 2 роки тому

    Prosta ta olimpiada