10 листопада день святої Параскеви П’ятниці. Історія свята. Традиції та заборони. Прикмети.

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 8 лис 2022
  • Десятого листопада в україні святкується - день Великомучениці Параскеви, або святої П'ятниці.
    Історія свята
    Свята Параскева народилася у ІІІ ст. на півдні Туреччини в родині заможних і благочестивих християн. За церковним переказом, батьки святої довго не мали дітей. Щоп'ятниці молилися, постували, і народилася в них донька. Назвали її Параскевою, у перекладі з грецької - п'ятниця. За народними оповідями, Параскева П'ятниця за життя була повитухою. Одного разу прийняла пологи в проклятої жінки. За це місцевий правитель-язичник наказав скарати Параскеву на смерть.
    У пошані до святої Параскеви вчені вбачають залишки культу богині Мокоші. Вона - єдине жіноче божество серед слов'янських язичницьких богів. Її ідоли за князя Володимира Великого стояли на дніпровській кручі на місці теперішньої Андріївської церкви. Вважалася покровителькою водойм, дощу, жінок і жіночої роботи, особливо прядіння й ткацтва. Мокошу шанували як божественну пряху, що при народженні випрядає нитку долі кожній людині.
    Традиції та заборони
    У цей день заведено готувати оселю до зими, вичищати стійла худоби, наводити лад всюди. А ще, влаштовували великі ярмарки в містах та селах, продавали тканини та одяг, нитки. Проте, шити, у жодному разі, не можна було. Мовляв, заплутаєш чи порвеш нитку власної долі. Не можна й різати тканину, прясти, вишивати - взагалі працювати з нитками. Колись парубки постилися на Параскеву П'ятницю, щоб випостити собі гарну й хазяйновиту жінку. Дівчата - щоб вдало вийти заміж.
    Не варто давати в борг чи віддавати щось, бо, мовляв, віддаси разом із тим свою долю. Не можна мити підлогу, посуд, купатися чи мити посуд. Взагалі, мати зайві контакти з водою. Це пов’язано з фактом, що Макош є богинею колодязів та джерел. У деяких регіонах її вважали дружиною Велеса, та, як і йому, приписували зв’язок із потойбічним світом.
    Прикмети
    Якщо до цього дня листя з вишні не опало, то тепло протримається ще довго.
    1. Якщо іній на деревах, то буде мороз.
    2. Вранці туман - це до відлиги.
    3. Якщо біля місяця коло, то буде буря.
    4. Побачити в цей день білку - до потепління.

КОМЕНТАРІ • 2

  • @user-no3zp9lx4h
    @user-no3zp9lx4h 6 місяців тому

    Дякую, Слава Ісусу Христу в Україні Героям Слава

  • @user-sd6bx2pr8g
    @user-sd6bx2pr8g Рік тому

    Який маразм.. добре, що це не чує свята вмц Параскева