Води суходолу Південної Америки. Річки та озера.
Вставка
- Опубліковано 21 лис 2024
- Води суходолу Південної Америки. Річки та озера
Південна Америка має повноводні річки, що живляться переважно рясними дощами. Вони густою мережею вкривають усю її територію. Анди є основним вододілом - із східних схилів і далі величезними рівнинами річки течуть до Атлантичного океану, а із західних - короткі річки стікають у Тихий океан.
Грандіозна Амазонка - найповноводніша річка земної кулі. Її річний стік у нижній течії складає 15 % стоку всіх річок. Річки Мараньйон й Укаялі, що беруть початок в Андах. Пінистими потоками вони мчать глибокими ущелинами, а вириваючись на рівнину, зливаються в одну річку. Під назвою Амазонка вона перетинає найбільшу на планеті низовинну рівнину і впадає в Атлантичний океан. Її розміри дивують: за довжиною (6 437 км) Амазонка поступається лише Нілу, ширина річища в нижній течії дорівнює 20 км, а глибина - 50 м, у гирлі ширина сягає 80 км, а глибина - 90 м!
Амазонка тече Амазонською низовиною і є типовою рівнинною річкою. Коли настає сезон дощів у Північній півкулі, тоді основну масу води в неї приносять ліві притоки з Гвіанського плоскогір’я. Коли сезон дощів починається у Південній півкулі, то більше води приносять праві притоки. Тому Амазонка повноводна цілорічно. У період дощів рівень води в річці піднімається на 15 м. Вона розливається, затоплює великі площі, утворюючи непрохідні болота.
Цікаво, що Амазонка не утворює дельту, тому що відклади в гирлі розмиваються її могутньою течією. Розмивають їх і морські припливи та відпливи. Амазонка судноплавна майже на всій протяжності. Навіть на відстані 1700 км від гирла глибина річки становить 50 м. Це дає можливість заходити в глиб материка океанським кораблям.
Парана - друга за величиною річка Південної Америки (4 400 км). Парана і її притоки течуть Бразильським плоскогір’ям, утворюючи пороги і декілька великих водоспадів. Найбільший з них - Ігуасу на одній з приток Парани. Його по праву називають одним з найкрасивіших у світі.
Оріноко - третя за довжиною (2 730 км) річка Південної Америки. Рівень води в ній залежить від дощів, що випадають влітку в північній частині її басейну. Різниця між літнім і зимовим рівнем води сягає 15 м. Витоки річки на схилах Гвіанського плоскогір’я лежать в області рясного цілорічного зволоження. В басейні Оріноко, на річці Чурун знаходиться найвищий водоспад світу - Анхель (1 054 м)
Озер у Південній Америці мало. Найбільшими є Маракайбо і Тітікака. Маракайбо лежить на узбережжі Карибського моря і з’єднане з ним вузькою протокою, тому називається озеро-лагуна. У перекладі з мов місцевих народів назва Маракайбо означає земля Мариф
Під час припливу в озеро можуть заходити морські судна. Озерна улоговина має тектонічне походження, тому глибини сягають 250 м. Вода в озері прісна і лише під час припливів дещо осолонюється. Береги низькі і заболочені. Маракайбо - унікальне за своїми запасами нафти. На його дні пробурено понад 6 тис. нафтових свердловин.
В Андах на висоті 3 800 м лежить найбільше з високогірних озер світу - озеро Тітікака. У перекладі з мови індіанців кечуа його назва означає скеля біля місця видобування руди В озеро впадає багато річок, а витікає тільки одна. Тому вода в озері прісна. Його береги круті і порізані. Озеро достатньо глибоке. Незважаючи на значну висоту, температура води в ньому протягом року становить + 14 0С. Тому озеро пом’якшує клімат прилеглої місцевості. На озерних мілководдях росте тростина тотора.
Внутрішні води Південної Америки відіграють велику роль в житті населення. На низовинних рівнинах вони судноплавні. На річках з гірським характером течії збудовані електростанції. У засушливих місцях вода використовується для зрошення. Річки й озера багаті на рибу.
молодець !
👌