Mieszko i Dąbrówka - różne wersje w próbach niklowych oraz o czyszczeniu, patynach i gradingu monet

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 12 чер 2024
  • 00:00 Wstęp
    00:36 Prezentacja projektów
    13:53 Patyny monet
    16:02 Lakierowana moneta
    20:01 Mycie i czyszczenie
    26:38 Grading monet - porównanie egzemplarzy od MS63 do MS66
    33:57 Ogólnie o próbach niklowych
    Tysiąclecie Państwa Polskiego uczczono w 1966 roku wybiciem pierwszej po wojnie srebrnej monety.
    Pierwsze projekty tej monety przygotowano już w 1960 roku. Obecnie większość z nich możemy podziwiać dzięki odbiciu ich w celach pamiątkowych w niklu.
    Próby niklowe dokumentują 11 różnych wersji tej lubianej monety.
    Już sam okres prac na projektem (około 6 lat) jak i mnogość różnych projektów i ich wersji (przynajmniej 11) pokazuje jak dużą wagę przywiązywano do tej emisji. Nie jest nam znana żadna inna monet PRL, która miałaby aż tyle różnych wersji.
    W niniejszym filmie oprócz zaprezentowania wszystkich 11 podstawowych projektów w wersjach prób niklowych poruszamy również tematy patyn na tych monetach, ogólnie mycia monet oraz jakości ich zachowania. Jakość porównujemy dla monet w gradingu NGC z ocenami od MS 63 do MS 66.
    Zapraszamy.

КОМЕНТАРІ • 72

  • @marekmarek2340
    @marekmarek2340 2 роки тому +1

    Fantastyczny filmik. Można oglądać bez końca. Cudowne te stóweczki . Mam jedną próbę stówki z rantem gdzie jest napis . Próbne złotówki , 50 groszy i inne po prostu powalają. Znam projekty z obrazków teraz mogłem zobaczyć na filmiku. Czekam na kolejne tej tematyki.

  • @autum7926
    @autum7926 3 роки тому +6

    Bardzo dobry film. Dobrze by było jak pokażecie prawidłowe *MYCIE* monet bo to co jest na UA-cam to jak to widzę to płakać mi się chce.

  • @beti...
    @beti... 3 роки тому +2

    Wspaniale monety piekne wykonanie niestety niemam takich

  • @rejmons1
    @rejmons1 3 роки тому +1

    Panie Damianie! Wykład, jak zwykle WSPANIAŁY, ale. Pamiętam z szuflady babci niesamowitą monetę - surową i ascetyczną: Na samym dole napis "VII WIEKÓW WARSZAWY". Nad nią "gruba kreska" i z lewej duża cyfra nominału - "10", po tym - w środku - Kolumna Zygmunta i uszczegółowienie waluty: "ZŁOTYCH". A nad kolumną lecą żurawie. I to całość zwieńczenia tego dzieła. Dziś już wiem, że to aluzja do wiersza J. Słowackiego, "Uspokojenie": "Jest u nas kolumna w Warszawie/ Na której usiadają podróżne żórawie." Na awersie zaś jest wybity dość dziwaczny, ale wyraźnie nawiązujący do II RP modernistyczny orzeł. Na otoku napis POLSKA RZECZPOSPOLITA LUDOWA i data: "1966". Przyznam, "Mieszko i Dąbrówka" - wspaniałe. Ale ja bym uznał tę właśnie monetę za najpiękniejszą z czasów PRL-u. Choć stu procentowej pewności bym nie miał zważywszy na inne, ówczesne monety. Zwłaszcza mojego ulubionego "rybaka".
    PS: A co się z nią stało? Babcia zmarła we wczesnych latach 80-tych XX i "kumy" posprzątały jej pokój. Myślę, że jedna z moich głupawych acz aroganckich ciotek po prostu wyrzuciła ten "stary badziew". Jak i szereg innych, babcinych pamiątek. Nie podejrzewam tu ich o kradzież, bo ta moneta w tym czasie raczej nie miała wartości. Po prostu to były głupie i aroganckie baby. Przynajmniej niektóre z nich.

    • @MarciniakTV
      @MarciniakTV  3 роки тому

      Dziękuję bardzo, a 10 zł Kolumna Zygmunta można zobaczyć np. tutaj aukcje.gndm.pl/pl/archive/1/0/0/0/kolumna%201965

  • @rafatybuszewski765
    @rafatybuszewski765 3 роки тому +2

    Panie Damianie cóż za nauka w życiu bym nie pomyślał że w jednym miejscu zobaczę tyle odmian M i D . Pozdrawiam , Idę spać mam nadzieję że mi
    się Dąbrówka przyśni . No i statek Waryński jest ładniejszy niż rybak . Do dziś statek widziałem tylko w ... katalogu

  • @Marcinmczczarny
    @Marcinmczczarny 3 роки тому +5

    Posiadam i dwie wersje próbne w srebrze też. Pozdrawiam

  • @mariusz6843
    @mariusz6843 3 роки тому +5

    Dobry wieczór witam wszystkich

  • @moneciarzpl.2588
    @moneciarzpl.2588 3 роки тому

    cenne rady zwłaszcza nie czyszczenie monet pozdrawiam

  • @jacekjankowski3761
    @jacekjankowski3761 3 роки тому +6

    Mam i to w stanie menniczym.

  • @olgierd8
    @olgierd8 3 роки тому +1

    Ciekawy film. Pozdrawiam

  • @Orolewa
    @Orolewa 3 роки тому

    Piękna i bogata kolekcja. Zainteresowała mnie wersja monety Mieszka i Dąbrówki z wzorzystym tłem. Zauważyłam, że ma głębszy, bardziej wyrazisty relief niż pozostałe wersje i wobec tego powinna być grubsza i cięższa niż pozostałe.

    • @MarciniakTV
      @MarciniakTV  3 роки тому +1

      To tylko złudzenie optyczne - krążek jest, a przynajmniej docelowo powinien być, taki sam

  • @marcinwysocki9642
    @marcinwysocki9642 3 роки тому

    Świetnie się ogląda te filmiki pomimo tego że po każdym rodzi się następne 100 pytań i przeświadczenie o tym jak mało wiem w tym temacie rośnie niemiłosiernie. Pozdrawiam serdecznie

    • @MarciniakTV
      @MarciniakTV  3 роки тому +2

      Witam w klubie :) Ja po 20 latach zajmowania się numizmatyką i to w pełnym wymiarze, nadal mam świadomość jak dużo jest tu jeszcze wiedzy do zdobycia... ale to jest właśnie najfajniejsze w tej zabawie :)
      Damian

    • @marcinwysocki9642
      @marcinwysocki9642 3 роки тому +3

      @@MarciniakTV całkowicie się zgadzam mimo tego że nasz poziom zabawy jest oczywiście zupełnie na innych etapach :) Pan się zajmuje już numizmatyką ja póki co staram się nadrobić wiedzę chemiczną, czyli jak przywitać monetę w kolekcji, z czego jest wykonana, co na nią działa a co szkodzi, jak pozbyć się z niej bakteri, brudu by nie dochodziło do jej dalszej korozji bo nie ukrywam że patyny oczywiście są piękne ale świadomość że ktoś dotykał bez rękawiczek monetę na której się coś rozwija latami już wykracza poza mój poziom tolerancji ;) czy jak pozbyć się cudownego nalotu z monet Taty ze sławnych klaserów... i przede wszystkim jak monecie nie zaszkodzić i się nią cieszyć latami, a niestety "lekarz" od tego typu zabiegów jest sporo km ode mnie i nie z każdą monetą jest sens się wybierać. Także z niecierpliwością oczekuję następnych filmików zarówno z tej numizmatyki "marzeniowej" jak i tej troszkę bardziej przyziemnej :)

  • @centutv7744
    @centutv7744 3 роки тому +3

    Witam
    Zawsze chciałem kupić w zestawie Mieszko i Dąbrówkę 100zł ale zawsze próbne monety mi się trafiały:)
    Pozdrawiam

  • @janbiskup1529
    @janbiskup1529 3 роки тому +1

    Też mi się podoba. Niestety nie mam takiej. Pozdrawiam

  • @goldenstarvk6363
    @goldenstarvk6363 2 роки тому

    Beautiful coins 👍👍

  • @agiemza2176
    @agiemza2176 3 роки тому

    Pozdrawiam

  • @piotrwozniak2891
    @piotrwozniak2891 2 роки тому

    Świetny prowadzący, bardzo ciekawie opowiada, słucha się z przyjemnością. Prawdziwy profesjonalista.

  • @chalkon2
    @chalkon2 3 роки тому +2

    Uwaga do pierwszego omawianego projektu - małe sprostowanko. "Rewers praktycznie taki sam" - nie zgodzę się. Na rewersie pierwszego projektu (i następnego), na trzymanej tarczy jest ORZEŁ ŚLĄSKI, a na wersji definitywnej Orzeł Polski (bez półksiężyca na piersiach). To ciekawy i ważny szczegół na wczesnych projektach rewersu.

    • @MarciniakTV
      @MarciniakTV  3 роки тому +1

      Masz 100% racji. Podepniemy to info jako komentarz u góry. To prawie jak zabawa w „znajdź różnice” :)

    • @chalkon2
      @chalkon2 3 роки тому +1

      @@MarciniakTV - Można żartobliwie powiedzieć, że numizmatyka to szukanie różnic. Tak w ogóle to filmik porusza bardzo ciekawy temat. Miło obejrzeć. Miło przypomnieć sobie to i owo. Ja też nie pamiętałem o tym półksiężycu. To film mi przypomniał.

    • @MarciniakTV
      @MarciniakTV  3 роки тому +1

      W innym komentarzu pojawiło się info, że głowy maja napisy TYSIĄCLECIE PAŃSTWA POLSKIEGO na obrzeżu. Dla mnie te filmiki to też duża wartość, gdyż dzielę się tym sam co wiem, ale i uczę się od widzów.

  • @pawelkkkk7103
    @pawelkkkk7103 3 роки тому +1

    dobrze ze zdazylem kupic w gradingu 69-70 zanim sie stala popularna. Widze znowu zaczyna sie bum na monety. Internet az huczy. W zyciu bym nie pomyslal ze jest tyle wersji tej monety. Swiadczy to pozytywnie o projektantach w PRL. Tak powinno byc w przypadku kazdej monety ze wybiera sie z szeregu projektow projekt finalny. Obecnie mam wrazenie ze projektant robi te monety na kolanie i bez finezji. Sposrod monet wspolczesnych bitych w Polsce naprawde niewiele zasluguje na uwage. Malo jest ewenementow ktore mozna by nazwac dzielem sztuki. Na Mieszko i Dabrowke dlugo mozna patrzec i sie nie znudzi.

  • @maciej2843
    @maciej2843 25 днів тому

    A taki zestawik Pewexowy ( w tym dwie próby srebro, łącznie 3 sztuki) patynka, niebiegowe, to ile by dziś kosztowało?

  • @sztosstos8152
    @sztosstos8152 3 роки тому +2

    Witam, jak zwykle kapitalny film, masa wiedzy skondensowana w zaledwie 40min. Mam pytanie w jakich mniej więcej cenach chodzą monety Mieszko i Dąbrówka z gradingiem 64-67... jaka jest różnica w ich wycenie. Dziękuję i pozdrawiam:)

    • @marcinzmudzin3568
      @marcinzmudzin3568 3 роки тому

      Polecam nasze archiwum, można sprawdzić samodzielnie ceny dla danych stanów zachowania:
      aukcje.gndm.pl/pl/archive/1/0/0/0/100%20mieszko

    • @MarciniakTV
      @MarciniakTV  3 роки тому +1

      Witam,
      to typ monety regularnie handlowany na Allegro. Aby sprawdzić aktualne ceny najlepiej przejrzeć zakończone sprzedażą aukcję Allegro allegro.pl/zakonczone?string=mieszko%20i%20dąbrówka&bmatch=nbn-e2101-d3794-c3683-col-1-5-0429

  • @QjawiakCW
    @QjawiakCW 3 роки тому

    👍😊

  • @gwizdek_pizdek
    @gwizdek_pizdek 3 роки тому

    Czy opowie Pan cos o gdanskich monetach? Guldeny itd. Pozdrawiam

  • @dariuszgutowski8534
    @dariuszgutowski8534 2 роки тому

    Bardzo ciekawy przekaz ale tytułem sprostowania: w latach 60 nie było Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego, bo te powstało w roku 1991.
    W 1953 roku zostało powołane do życia Polskie Towarzystwo Archeologiczne /z połączenia: PTA we Wrocławiu, Polskiego Towarzystwa Prehistorycznego w Poznaniu, Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego w Krakowie i Warszawskiego Towarzystwa Numizmatycznego. W 1971 r. PTA przemianowano na Polskie Towarzystwo Archeologicznie i Numizmatyczne.
    Pozdrawiam.

  • @marekdemidowicz8417
    @marekdemidowicz8417 3 роки тому

    Czy mycie w myjce ultradźwiękowej w wodzie destylowanej niesie jakieś zagrożenia? Mam dużo monet z obiegu, więc po prostu brudnych. Czy jakieś parametry odnośnie czasu, środka itd.? Co można zrobić bezpiecznie? To nie są jakieś cenne egzemplarze, ale po umyciu kilku miedzionikli z prl zauważyłem, że są martwe, kompletnie bez połysku lustra.

  • @mariuszwiatr1193
    @mariuszwiatr1193 3 роки тому +2

    takie pytanko mam Natrafiłem na monetę w gardingu pcgs ms66 czyli wysokim ale w tak strasznej patynie ze przypomina mniej więcej ta wyciągnięta z klaseru typu zemsty Honeckera. Pytanie czy ta patyna przyszła w czasie "pobytu" monety w slabie. Czy może była niefachowo umyta przed oddaniem do gradingu i już po zgradowaniu pojawiły się wykwity Czy istnieje opcja przegradowania tej monety wraz z jej umyciem ?

    • @MarciniakTV
      @MarciniakTV  3 роки тому

      Najbardziej prawdopodobne to drugie. Z autopsji znamy egzemplarz umytych monet, które początkowo w slabach PCGS były piękne i czyste, a po kilku latach pokryły się niezbyt ładną i nierównomierną patyną.

  • @mariuszwiatr1193
    @mariuszwiatr1193 3 роки тому +3

    jeżeli chodzi o monety niklowe to raz usłyszałem ze kolekcjonerzy nie mogli ich sprzedawać . Gdy dowiedziano się ze ktoś sprzedał chociaz jedna monetę wtedy już nie otrzymywał kolejnych. BTW czy będzie w tym nowym nagraniu o próbach niklowych próba wyjaśnienia fenomenu rysia na trawie :)

    • @marcinwawer8792
      @marcinwawer8792 3 роки тому +2

      Wyjaśnienie jest takie, że jeden z kolekcjonerów upatrzył sobie próbę rysia i wykupuje wszystko co pojawi się na rynku, stąd wysokie ceny tej odmiany.

    • @MarciniakTV
      @MarciniakTV  3 роки тому +2

      O rysiu mówiłem niegdyś tutaj ua-cam.com/video/ZPXrMJHRqAE/v-deo.html :)
      Co do zakazu obrotu niklami, to takie były pierwotne założenia przy ich bezpłatnym rozdziale - szybko o tym zapomniano :) Janusz Parchimowicz we wstępie do swego katalogu o próbach PRL przedstawia przypuszczenie, że jego zdaniem nie został już ani jeden komplet u pierwotnych beneficjentów rozdziału, czy nawet ich spadkobierców. Co więcej, na przestrzeni lat NBP również rozdysponował wiele kompletów (plotka głosi że nawet wszystkie) jako ekskluzywne nagrody, np. dla osób zajmujących wysokie stanowiska, na odchodne - niektóre pakowane w efektowne „skrzynie pirata”.

    • @mariuszwiatr1193
      @mariuszwiatr1193 3 роки тому

      @@MarciniakTV jeszcze kilka lat temu były sprzedawane cale zestawy za ok 200 kpln no ale to były dobre stare tanie czasy :)

    • @mariuszwiatr1193
      @mariuszwiatr1193 3 роки тому

      @@MarciniakTV no chyba ze będzie akcja NBP jak z zestawami banknotów przeddenominacyjnych i wystawi te swoje 250 kompletów po niskich cenach :)

  • @marcinkukula5828
    @marcinkukula5828 11 місяців тому

    czy istniały jakieś egzemplarze z defektami? Jestem w posiadaniu egzemplarza w którym awers do rewersu jest obrócony o kilka stopni. Pozdrawiam

  • @gdanskibursztyn3306
    @gdanskibursztyn3306 3 роки тому +3

    Witam . Jak ocenia Pan perspektywy wzrostu ,, atrakcyjności kolekcjonerskiej " monety Mieszko i Dąbrówka w najbliższych latach . Jestem bardzo ciekawy Pana zdania bowiem moneta ta ma cały czas jako nieliczna z monet PRL dość duży potencjał inwestycyjny

    • @MarciniakTV
      @MarciniakTV  3 роки тому +5

      Dzień dobry. Ogólnie o aspektach inwestycyjnych numizmatyki mówiłem niegdyś tutaj ua-cam.com/video/ZPXrMJHRqAE/v-deo.html Co do Pana pytania to jednak zgodnie z przyjętymi w firmie zasadami nie zajmujemy stanowiska w kwestiach inwestycyjnych dotyczących konkretnych pozycji. Dostarczamy walory, prezentujemy je, ale staramy się być obiektywnym pośrednikiem między kupującym, a sprzedającym decyzje o zakupie pozostawiając kupującym.

    • @MarcinKrn
      @MarcinKrn 3 роки тому

      Sporo monet z PRL ma duży, a nawet bardzo duży potencjał inwestycyjny, szczególnie te w wybitnych stanach, a jeszcze lepiej potwierdzonych przez NGC czy PCGS. Ostatnio wystawiłem na Allegro jakieś resztówki PRL z dawnych czasów i przecieralem oczy ze zdumienia, jak zobaczyłem ceny końcowe.

  • @nyrafas
    @nyrafas 3 роки тому

    Mam pytanie ponieważ zaczynam dopiero przygodę z monetami mimo że całe życie gdzieś tam mnie otaczały(kolekcje wujka które zostały, trochę pogubiła rodzina i teraz ja się zacząłem kilkunastoma opiekować), czy Ucoin to dobre źródło jeśli chodzi o wycenę ? Nie żebym chciał sprzedawać bo lubie monety i historie przez co mogę poniekąd tej historii dotknąć troszkę ale chciałbym "wiedziec co mam" :) a przykładowo 5 reichspfennig'ów 40r A na allegro waha się cenowo...te w gorszym stanie potrafią kosztować więcej niż te w ładnym,te ze znakiem mennicy gdzie bito ich mało danego roku czesto sa tansze od monet z mennic gdzie bito ich mase..jak to ogarnąć wszystko? Oczywiście trochę uogólniałem te porównania dla przykładu po prostu :) wypowie się Pan lub ktoś też obeznany? :)

    • @MarciniakTV
      @MarciniakTV  3 роки тому +1

      Witam
      Zagadnienia, które Pana nurtują najlepiej poruszać na publicznych forach lub grupach Facebook. Z forów możemy polecić monetyforum.pl lub jeśli chodzi o starszą numizmatykę to tpzn.pl
      Z grup Facebook np. facebook.com/groups/numizmatykapolska/
      W w/w miejscach na pewno znajdą się pasjonaci chętni do wymiany poglądów, choć przed zadaniem pytania lepiej spróbować samemu nabyć rozeznania, poszukać w Google, poczytać właśnie fora, grupy itp.
      Pozdrawiam
      Damian Marciniak

    • @nyrafas
      @nyrafas 3 роки тому

      @@MarciniakTV dziekuje bardzo za tak dluga odpowiedz :)! Bede pochłaniał wiedze :)

  • @12345jaworek
    @12345jaworek 3 роки тому +2

    Mometa próbna tak zwane głowy, posiada napis 1000 lecie państwa polskiego na rancie.

  • @fotoamator1
    @fotoamator1 3 роки тому

    Przydałby się cały odcinek o konserwacji, ale bardziej szczegółowy dla dydaktyki. Osobiście uważam, że czyszczenie bez poznania składu chemicznego monety i związków tworzących patynę, a szczególnie za pomocą "uniwersalnych" środków dedykowanych do czyszczenia monet, czy biżuterii może być bardzo szkodliwe. Trzeba też powiedzieć, że nie każda patyna jest pożądana, zwłaszcza niektóre chlorki, albo siarczki. Trzeba też zauważyć, że tzw biofilm bardzo negatywnie wpływa na kondycje monet, bo powoduje ich stopniową degradację (kwaśny odczyn) - są środki enzymatyczne, które w połączeniu z myjką ultradźwiękową usuwają takie zanieczyszczenia. Przydałoby się kilka słów o zabezpieczeniu monet np środkami konserwatorskimi odwracalnymi i bezkwasowymi(np paraloid, czy wosk mikrokrystaliczny) i aby uzmysłowić komplikacje tematu warto wspomnieć o metodach i środkach konserwacji, bo na filmikach YT, często pokazywane jest czyszczenie bagietkami do uszu, którymi trze się lustro, albo wyciera jakimiś szmatkami monety po myciu (!). No i przechowywanie zbiorów - z uwzględnieniem wilgotności i czystości powietrza, stosowanie pochłaniaczy wilgoci etc.
    Generalnie bardzo fajny kanał, który subskrybuję od jakiegoś czasu. Pozdrowienia dla Autora !

  • @jerzyziemniak9939
    @jerzyziemniak9939 3 роки тому

    Co Pan Panie Damianie sądzi o kieszonkach z przeźroczystego tworzywa sztucznego jako forma przechowywania monet? Jest to dość sztywne tworzywo - przynajmniej jeśli chodzi o wyrób jednej znanej firmy - bez podobno szkodliwych dla monet plastyfikatorów. Kieszonki te są o tyle wygodne, iż są podwójne - w jedną kieszeń można włożyć monetę a w drugą karteczkę z jej opisem. Ponadto pasują (na wpych) do kart albumów przeznaczonych do holderów.

    • @MarciniakTV
      @MarciniakTV  3 роки тому

      ua-cam.com/video/7FQ5fy8F9AU/v-deo.html

    • @jerzyziemniak9939
      @jerzyziemniak9939 3 роки тому

      @@MarciniakTV Panie Damianie znam ten Państwa materiał. Oglądałem go co najmniej dwa razy.O ile pamiętam nie ma w nim mowy o kieszonkach. Oczywiście obejrzę go ponownie gdyż jak każdy Wasz materiał jest bardzo merytoryczny i ciekawy. Zdaję sobie sprawę, że boicie się brac odpowiedzialność za zalecanie form przechowywania które istnieją od stosunkowo niedawna i nie wiadomo jak monety się po nich zachowają po dłuższym okresie. Pozdrawiam serdecznie

    • @MarciniakTV
      @MarciniakTV  3 роки тому

      Podaje tam, ze jedna z dobrych metod są holdery (kieszonki) dobrej jakości, np. SAFLIP. Te większe można właśnie trzymać w pudełkach po slabach, lub właśnie w kartach na holdery. Pod warunkiem dobrej jakości kieszonek to dobra metoda.

    • @jerzyziemniak9939
      @jerzyziemniak9939 3 роки тому +1

      @@MarciniakTV Tak faktycznie - przepraszam. Teraz sobie przypomniałem, że po tym filmiku sprawdzałem możliwości kupna kieszonek Saflip. Niestety na polskim rynku nie były dostępne. Były jedynie widoczne w archiwum największego polskiego portalu aukcyjnego. Były za to dostępne na zagranicznym portalu ale za dośc wysoką cenę. Póki co zdecydowałem się na kieszonki innej dość znanej firmy z kraju naszego zachodniego sąsiada. Ale sprawdzę jeszcze raz możliwości kupna kieszonek Saflip. Przepraszam za moje zapominalstwo.

  • @owcameblistylowychnatropie1206
    @owcameblistylowychnatropie1206 3 роки тому +2

    Czy ktoś wie co dąbrówka trzyma w ręce?

    • @MarciniakTV
      @MarciniakTV  3 роки тому +1

      Dobre pytanie - ja nie wiem :)
      Damian

    • @marianszarf6267
      @marianszarf6267 2 роки тому

      To Nokia 3310 😏... A na poważnie - przypomina sakiewkę.

  • @xfaveo
    @xfaveo 3 роки тому +2

    Darth Vader i Dąbrówka

  • @MarcinKrn
    @MarcinKrn 3 роки тому

    Cześć Damianie. :) Znowu sobie wszedłem na Twój kanał, gratuluję, ciekawe materiały, widze , że firma sie rozwija , więc gratuluję tym bardziej. :) Jeśli chodzi o większość z tych patyn (chodzi głównie o te brzydsze) , to powinien pomóc płyn Argentum. Patyna ładnie zejdzie, a przy tak wysokiej próbie srebra moneta jest bezpieczna. Mam parę fajnych pomysłów na odcinki, ale nie chcę tak publicznie, bo będzie wyglądało , że się wymądrzam. Najwyżej podeślę Ci kiedyś na priv, jeśli nie zapomnę. Pozdro z Poznania, (sir) Marcin

    • @MarciniakTV
      @MarciniakTV  3 роки тому

      Witaj i przesyłaj :)
      Pozdrawiam - Damian

  • @jacekjankowski3761
    @jacekjankowski3761 3 роки тому +1

    Czy macie Państwo w ofercie mycie monet? Myślę, że chętnych na fachową rewitalizacje monet nie brakowałoby.

    • @MarciniakTV
      @MarciniakTV  3 роки тому +2

      Nie, my nie świadczymy takiej usługi :)

    • @QNIK11
      @QNIK11 3 роки тому +3

      Mycie skraca monecie życie,
      patyna się ściera,
      moneta umiera 😁.

    • @arektrip9727
      @arektrip9727 3 роки тому

      @@QNIK11 a ja dziś myłem moje cztery nowe-stare monetki 🤔

    • @fotoamator1
      @fotoamator1 3 роки тому

      @@QNIK11 Przy chlorku srebra jest na odwrót. Tak pseudopatyna niszczy monetę.

  • @kejf0073
    @kejf0073 3 роки тому

    tylko winian w odpowiednim stezeniu do monet srebrnych

  • @VGVulGar
    @VGVulGar 3 роки тому +1

    Zapchany stempel jedynie przy nazwisku autora, a jednocześnie pełen detal na reszcie monety to trochę naciągana teoria.

    • @MarciniakTV
      @MarciniakTV  3 роки тому +2

      Proszę jeszcze raz ją przeanalizować - nie jest naciągana :)

  • @arektrip9727
    @arektrip9727 3 роки тому +2

    Monety nie kłamią i pokazują, że czasy PRLu z przerwami i szczególnie od lat sześćdziesiątych i do początku osiemdziesiątych to były rządy polskich patriotów.

  • @Wolvest
    @Wolvest 3 роки тому

    Mieszko to już nie jest Nasz to jest już ich, zobacz sobie jake zajeb… monety były wybijane