Bourdieu Bibliografia Książki Bourdieu: Bourdieu P., Specyfika dziedziny naukowej i społeczne warunki rozwoju wiedzy, [w:] Kryzys i schizma. Antysjentystyczne tendencje w socjologii współczesnej, tłum. E. Neyman, Państwowy Instytut Wydawniczy, Warszawa 1984, t. 2, s. 87-136. Bourdieu P., i Passeron J.-C., Reprodukcja. Elementy teorii systemu nauczania, tłum. E. Neyman, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2006, 2. wyd. Bourdieu P., i Wacquant L.J.D., Zaproszenie do socjologii refleksyjnej, tłum. J. Sawisz, Oficyna Naukowa 2001. Bourdieu P., Dystynkcja. Społeczna krytyka władzy sądzenia, tłum. P. Bilos, Wydawnictwo Naukowe Scholar, Warszawa 2005. Bourdieu P., Reguły sztuki. Geneza i struktura pola literackiego, tłum. A. Zawadzki, Universitas, Kraków 2007. Bourdieu P., O telewizji. Panowanie dziennikarstwa, tłum. K. Sztandar-Sztanderska i A. Ziółkowska, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2009. Artykuły: Bourdieu P., Homo Academicus. Posłowie - Dwadzieścia lat później, tłum. M. Janik, „Praktyka Teoretyczna”, 2013, nr 1(7), s. 31-50. Bourdieu P., Opinia publiczna nie istnieje, tłum. A. Rybińska, „Nowa Konfederacja”, 2014, nr 14. Bourdieu P., Co tworzy klasę społeczną? O teoretycznym i praktycznym istnieniu grup, tłum. J. Maciejczyk, „Recykling Idei”, 2008, nr 11. Bourdieu P., i Wacquant L.J.D., Nowomowa neoliberalna. Uwagi na temat nowej globalnej wulgaty, tłum. M. Starnawski, „Recykling Idei”, 2007, nr 9. Eagleton T., i Bourdieu P., Doksa i życie codzienne, tłum. J. Maciejczyk, „Recykling Idei”, 2009, nr 12. Literatura sekundarna: Jankowicz G., Marecki P., i Sowiński M., Literatura polska po 1989 roku w świetle teorii Pierre’a Bourdieu. Podręcznik, Korporacja Ha!art, Kraków 2015. Matuchniak-Krasuska A., Zarys socjologii sztuki Pierre’a Bourdieu, Oficyna Naukowa, Warszawa 2010. Jankowicz G., i Tabaczyński M., Socjologia literatury. Antologia, Korporacja Ha!art, Kraków 2015. Sztompka P., Socjologia. Analiza społeczeństwa, Znak, Kraków 2007. Maigret É., Socjologia komunikacji i mediów, tłum. I. Piechnik, Oficyna Naukowa, Warszawa 2012. Przykłady zastosowania Bourdieu: Jankowicz G., Marecki P., i Sowiński M., Literatura polska po 1989 roku w świetle teorii Pierre’a Bourdieu. Podręcznik, Korporacja Ha!art, Kraków 2015. Borkowski M., Reportaż z „polskiej wojny domowej o gender” w obiektywie pola naukowego Pierre’a Bourdieu, [w:] Genderowe filtry. Różnorodność doświadczenia i percepcji płci w przestrzeni publicznej i prywatnej, red. D. Majka-Rostek, E. Banaszak, i P. Czajkowski, Instytut Socjologii Uniwersytet Wrocławski, Wrocław 2015, s. 122-132.
Mega ustrukturyzowany stream - chciałoby się takich więcej. Od początku konsekwentnie realizowana agenda, punkt po punkcie zdefiniowane kluczowe kategorie Bourdieu. Co prawda teoria francuza jest bardzo "okrągła" i ułożona, ale still - super sprawny wykład. Dawajcie w drugiej kolejności de Certeau, który ciekawie rozwija tropy Bourdieu. Ale bym se posłuchał.
Czy w anarchizmie nie jest ukryty potencjał przemocowy, np. gdy następuje jakiś konflikt, którego nie da się uniknąć w zetknięciu z realnym "Innym", nie tylko z nazwy innym, ale i ze swojej, nie cudzej przecież natury. Kto nadaje ton w fuzji anarchistów? Czy może jakiś szczęśliwy byt aontyczny? 😃 To nie kapitalizm jest tym winnym, owym Czarnym Ludem z dziecięcej zabawy, dopiero kapitał. Nieuchwytny w mocy swej😉, którego jesteśmy wszyscy nosicielami, zainfekowani przemocą i namnażający w czasie kapitałne komórki. Chwilo trwaj!
Klasa wyższa, co do jedzenia - je to, co chce, bo - zakładam - ma więcej pieniędzy. Innej formy klasowości nie widzę, w sumie widzę jej sens głównie w takim stylu. Inny - prestiż, podział? Idontmindthat. "Klasa wyzsza" ma tak na prawdę gdzieś, co je i założę się, że jeśli chce to bez problemu je zupki chińskie. "Ma gdzieś" w znaczeniu - nie musi się tym "szczycić", po prostu je. Klasa niska - sceptyczna wobec wyższej, bo "wyzsza" ma więcej kasy ---> na więcej sobie może pozwolić. I nic w tym dziwnego wsm
37:00 około, ja na wyrywki to oglądam bo całego nie wytrzymam raczej Ale fandzolisz chłopie w środku. Sorki za mój "habitus", ale jednak jestem ślązakiem biedakiem, a do tego sierotą Co ty gadasz wsm. Ja jestem na (juz ktorychs) studiach, mieszkam w Polsce. Kocham te wasze próby tłumaczenia rzeczywistości. Niekiedy serio, niekiedy nie, ale już widzę kto tam ma największego kij4wdupi3, żałosne, prawie tak jak "mój język teraz", eh
Ja czekam aż ogarniesz ze to, na czym siedzisz robił jakiś "chłop". Że to, w co ubierasz się robił "jakiś chłop gdzieś". Itd. Mnie zawsze zastanawia, kim jest człowiek bez tego, "czym jest", w znaczeniu --> co narzuca na siebie, czym jest bez tego "czym w oczach innych" jest. Forma "wyrażania siebie" jest spoko. Zastanawia mnie, czym jesteśmy bez tego wszystkiego. Michał jest mentalnym dresem
ale ty wiesz, że ten stream był właśnie o tym? o determinizmie wynikającym z habitusu, o klasizmie, który towarzyszy obcowaniu ze sztuką, o niesprawiedliwości wynikającej z przywileju. wydaje mi się, że zrozumiałaś to o czym była mowa zupełnie na odwrót i bezsensownie hejtujesz dobre mordy, które zrobiły zajebistą robotę. może zamiast słuchać na wyrywki odpal całość od początku i przesłuchaj uważniej. twoje komentarze są niejasne, i jedyne co da się z nich zrozumieć to to, że zarzucasz prowadzącym elitaryzm i niezrozumienie tego, że wszystko co nas otacza jest wytworem uciskanej klasy robotniczej. well, właśnie o tym pisał bourdieu, o którym jest stream Filipa, Michała i Krzyśka.
@@Natalie-yg5rn fajnie, ale to stream wprowadzający do filozofii bourdieu, więc co niby chłopaki mają zrobić? podają tu solidnie przygotowaną wiedzę na temat prac omawianego filozofa. to akurat ftb, a nie kolektyw pomocowy działający praktycznie (odsyłam do cudownych osób ze złośnic, meduzy, ateny, oporu itd. itp.). socjologia bourdieu jest inkluzywna, egalitarna, antyprzemocowa i antykapitalistyczna, i przez to niezwykle potrzebna, bo to teoria, która problematyzuje nierówności społeczne właśnie w celu rozpoznania i przeciwdziałania im. zarówno namysł filozoficzny jak i akcje pomocowe są ważne w praktyce wsparcia, nie ma jednego bez drugiego, jeśli chcemy budować bezklasowe społeczeństwo. cieszę się, że ci tu tak ładnie napisałam, ale szczerze mówiąc czekam na bardziej merytoryczny odzew. twoje zarzuty dotyczące mentalności dresa czy kija w dupie są w świetle tego filmu zupełnie pozbawione sensu, bo stream był właśnie o tym, że ocenianie ludzi w ten sposób wynika z klasowego porządku opresji. przywołując tego rodzaju porównania sama reprodukujesz elitarny system przeciw któremu występował bourdieu i przeciw któremu występują mordy na streamie XD no nie wiem, co jest według ciebie nie tak z tym, co mówią michał i krzysiek? czy ja nie rozumiem o co ci chodzi, czy ty zarzucasz elitarność osobom, które na luzie gadają o tym, że elitarność jest jednym z największych problemów klasy wyższej i źródłem wielu niebezpieczeństw dla klasy pracującej?
@@lilkaneubaum4864 oesu ale dużo tekstu. Uwaga czytelnika minus. Nie wiem, nie chodzi mi konkretnie o autorów, a ogólnie - o zmianę pod tym kątem w życiu społecznym. Mam na myśli - rozmawiać można, ale zmiany chyba warto jakoś wprowadzać w życie. Czym? Nie wiem, swoją postawą
Dalej, still do pana w środku, ja tak teoretycznie jestem klasą średnia co najwyżej, a do tego mieszkam (teraz) na typowym osiedlu, i to dość konkretnym w rozumieniu "dresowości" i założę się, nie tylko Wy potrafilibyście mówić o tym, udawać to, "jak mówi dres", ale ja bez problemu bym pana sparodiowała, bo mnie to bawi. Filipa i Michała nie. Bo Filip milczy w sumie, czyta komentarze, a Michał mówi niby jedno, ale w sercu swoje wie.
Bourdieu Bibliografia
Książki Bourdieu:
Bourdieu P., Specyfika dziedziny naukowej i społeczne warunki rozwoju wiedzy, [w:] Kryzys i schizma. Antysjentystyczne tendencje w socjologii współczesnej, tłum. E. Neyman, Państwowy Instytut Wydawniczy, Warszawa 1984, t. 2, s. 87-136.
Bourdieu P., i Passeron J.-C., Reprodukcja. Elementy teorii systemu nauczania, tłum. E. Neyman, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2006, 2. wyd.
Bourdieu P., i Wacquant L.J.D., Zaproszenie do socjologii refleksyjnej, tłum. J. Sawisz, Oficyna Naukowa 2001.
Bourdieu P., Dystynkcja. Społeczna krytyka władzy sądzenia, tłum. P. Bilos, Wydawnictwo Naukowe Scholar, Warszawa 2005.
Bourdieu P., Reguły sztuki. Geneza i struktura pola literackiego, tłum. A. Zawadzki, Universitas, Kraków 2007.
Bourdieu P., O telewizji. Panowanie dziennikarstwa, tłum. K. Sztandar-Sztanderska i A. Ziółkowska, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2009.
Artykuły:
Bourdieu P., Homo Academicus. Posłowie - Dwadzieścia lat później, tłum. M. Janik, „Praktyka Teoretyczna”, 2013, nr 1(7), s. 31-50.
Bourdieu P., Opinia publiczna nie istnieje, tłum. A. Rybińska, „Nowa Konfederacja”, 2014, nr 14.
Bourdieu P., Co tworzy klasę społeczną? O teoretycznym i praktycznym istnieniu grup, tłum. J. Maciejczyk, „Recykling Idei”, 2008, nr 11.
Bourdieu P., i Wacquant L.J.D., Nowomowa neoliberalna. Uwagi na temat nowej globalnej wulgaty, tłum. M. Starnawski, „Recykling Idei”, 2007, nr 9.
Eagleton T., i Bourdieu P., Doksa i życie codzienne, tłum. J. Maciejczyk, „Recykling Idei”, 2009, nr 12.
Literatura sekundarna:
Jankowicz G., Marecki P., i Sowiński M., Literatura polska po 1989 roku w świetle teorii Pierre’a Bourdieu. Podręcznik, Korporacja Ha!art, Kraków 2015.
Matuchniak-Krasuska A., Zarys socjologii sztuki Pierre’a Bourdieu, Oficyna Naukowa, Warszawa 2010.
Jankowicz G., i Tabaczyński M., Socjologia literatury. Antologia, Korporacja Ha!art, Kraków 2015.
Sztompka P., Socjologia. Analiza społeczeństwa, Znak, Kraków 2007.
Maigret É., Socjologia komunikacji i mediów, tłum. I. Piechnik, Oficyna Naukowa, Warszawa 2012.
Przykłady zastosowania Bourdieu:
Jankowicz G., Marecki P., i Sowiński M., Literatura polska po 1989 roku w świetle teorii Pierre’a Bourdieu. Podręcznik, Korporacja Ha!art, Kraków 2015.
Borkowski M., Reportaż z „polskiej wojny domowej o gender” w obiektywie pola naukowego Pierre’a Bourdieu, [w:] Genderowe filtry. Różnorodność doświadczenia i percepcji płci w przestrzeni publicznej i prywatnej, red. D. Majka-Rostek, E. Banaszak, i P. Czajkowski, Instytut Socjologii Uniwersytet Wrocławski, Wrocław 2015, s. 122-132.
Studiuje pedagogikę w Norwegii i dzięki wam zdałam egzamin z socjologi na C. Bardzo wam dziękuje❤️
Mega ustrukturyzowany stream - chciałoby się takich więcej. Od początku konsekwentnie realizowana agenda, punkt po punkcie zdefiniowane kluczowe kategorie Bourdieu. Co prawda teoria francuza jest bardzo "okrągła" i ułożona, ale still - super sprawny wykład. Dawajcie w drugiej kolejności de Certeau, który ciekawie rozwija tropy Bourdieu. Ale bym se posłuchał.
10:38 Wholesome Keanu moment
Stylóweczki mieliście bezbłędne
Ciekawostka: to był chyba pierwszy stream, na którym ani razu w komentarzach nie padło słowo "komunizm"
#free_Idasiak
oj tak, ale czy z ust Ramsa też nie padło?
@@FilozofiaTakBardzo daj mi 3h, sprawdzę :D
"Medytacje pascaliańskie" nie znalazły się w bibliografii.
bo by się mogło okazać, że Bourdieu nie jest aż taki lewicowy
Upadają obyczaje
Będą timestampy?
postaramy się zrobić
Spadajcie mi jak z nieba z tym!
Czy w anarchizmie nie jest ukryty potencjał przemocowy, np. gdy następuje jakiś konflikt, którego nie da się uniknąć w zetknięciu z realnym "Innym", nie tylko z nazwy innym, ale i ze swojej, nie cudzej przecież natury.
Kto nadaje ton w fuzji anarchistów? Czy może jakiś szczęśliwy byt aontyczny? 😃
To nie kapitalizm jest tym winnym, owym Czarnym Ludem z dziecięcej zabawy, dopiero kapitał. Nieuchwytny w mocy swej😉, którego jesteśmy wszyscy nosicielami, zainfekowani przemocą
i namnażający w czasie kapitałne komórki.
Chwilo trwaj!
Myślałam, że to brat bliźniak Filipa xD
Klasa wyższa, co do jedzenia - je to, co chce, bo - zakładam - ma więcej pieniędzy. Innej formy klasowości nie widzę, w sumie widzę jej sens głównie w takim stylu. Inny - prestiż, podział? Idontmindthat.
"Klasa wyzsza" ma tak na prawdę gdzieś, co je i założę się, że jeśli chce to bez problemu je zupki chińskie. "Ma gdzieś" w znaczeniu - nie musi się tym "szczycić", po prostu je. Klasa niska - sceptyczna wobec wyższej, bo "wyzsza" ma więcej kasy ---> na więcej sobie może pozwolić. I nic w tym dziwnego wsm
Dalej, ale trochę mi się nie chce: mam na roku "Typowego Sebe", który z filozofii bardzo dużo wie.
37:00 około, ja na wyrywki to oglądam bo całego nie wytrzymam raczej
Ale fandzolisz chłopie w środku. Sorki za mój "habitus", ale jednak jestem ślązakiem biedakiem, a do tego sierotą
Co ty gadasz wsm. Ja jestem na (juz ktorychs) studiach, mieszkam w Polsce. Kocham te wasze próby tłumaczenia rzeczywistości. Niekiedy serio, niekiedy nie, ale już widzę kto tam ma największego kij4wdupi3, żałosne, prawie tak jak "mój język teraz", eh
Ja czekam aż ogarniesz ze to, na czym siedzisz robił jakiś "chłop". Że to, w co ubierasz się robił "jakiś chłop gdzieś". Itd. Mnie zawsze zastanawia, kim jest człowiek bez tego, "czym jest", w znaczeniu --> co narzuca na siebie, czym jest bez tego "czym w oczach innych" jest. Forma "wyrażania siebie" jest spoko. Zastanawia mnie, czym jesteśmy bez tego wszystkiego. Michał jest mentalnym dresem
ale ty wiesz, że ten stream był właśnie o tym? o determinizmie wynikającym z habitusu, o klasizmie, który towarzyszy obcowaniu ze sztuką, o niesprawiedliwości wynikającej z przywileju. wydaje mi się, że zrozumiałaś to o czym była mowa zupełnie na odwrót i bezsensownie hejtujesz dobre mordy, które zrobiły zajebistą robotę. może zamiast słuchać na wyrywki odpal całość od początku i przesłuchaj uważniej. twoje komentarze są niejasne, i jedyne co da się z nich zrozumieć to to, że zarzucasz prowadzącym elitaryzm i niezrozumienie tego, że wszystko co nas otacza jest wytworem uciskanej klasy robotniczej. well, właśnie o tym pisał bourdieu, o którym jest stream Filipa, Michała i Krzyśka.
@@lilkaneubaum4864 tak, ja to wiem, ale to trzeba coś z tym zrobić
@@lilkaneubaum4864 po co mam oglądać, jak ty mi wszystko ładnie napisałaś 😊😊😊
@@Natalie-yg5rn fajnie, ale to stream wprowadzający do filozofii bourdieu, więc co niby chłopaki mają zrobić? podają tu solidnie przygotowaną wiedzę na temat prac omawianego filozofa. to akurat ftb, a nie kolektyw pomocowy działający praktycznie (odsyłam do cudownych osób ze złośnic, meduzy, ateny, oporu itd. itp.). socjologia bourdieu jest inkluzywna, egalitarna, antyprzemocowa i antykapitalistyczna, i przez to niezwykle potrzebna, bo to teoria, która problematyzuje nierówności społeczne właśnie w celu rozpoznania i przeciwdziałania im. zarówno namysł filozoficzny jak i akcje pomocowe są ważne w praktyce wsparcia, nie ma jednego bez drugiego, jeśli chcemy budować bezklasowe społeczeństwo.
cieszę się, że ci tu tak ładnie napisałam, ale szczerze mówiąc czekam na bardziej merytoryczny odzew. twoje zarzuty dotyczące mentalności dresa czy kija w dupie są w świetle tego filmu zupełnie pozbawione sensu, bo stream był właśnie o tym, że ocenianie ludzi w ten sposób wynika z klasowego porządku opresji. przywołując tego rodzaju porównania sama reprodukujesz elitarny system przeciw któremu występował bourdieu i przeciw któremu występują mordy na streamie XD
no nie wiem, co jest według ciebie nie tak z tym, co mówią michał i krzysiek? czy ja nie rozumiem o co ci chodzi, czy ty zarzucasz elitarność osobom, które na luzie gadają o tym, że elitarność jest jednym z największych problemów klasy wyższej i źródłem wielu niebezpieczeństw dla klasy pracującej?
@@lilkaneubaum4864 oesu ale dużo tekstu. Uwaga czytelnika minus. Nie wiem, nie chodzi mi konkretnie o autorów, a ogólnie - o zmianę pod tym kątem w życiu społecznym. Mam na myśli - rozmawiać można, ale zmiany chyba warto jakoś wprowadzać w życie. Czym? Nie wiem, swoją postawą
Dalej, still do pana w środku, ja tak teoretycznie jestem klasą średnia co najwyżej, a do tego mieszkam (teraz) na typowym osiedlu, i to dość konkretnym w rozumieniu "dresowości" i założę się, nie tylko Wy potrafilibyście mówić o tym, udawać to, "jak mówi dres", ale ja bez problemu bym pana sparodiowała, bo mnie to bawi. Filipa i Michała nie. Bo Filip milczy w sumie, czyta komentarze, a Michał mówi niby jedno, ale w sercu swoje wie.