NO TO CO - Hej Kolęda Deska

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 12 лис 2010
  • Zwyczaj śpiewania kolęd i składania sobie życzeń w okresie świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku ma w Polsce bardzo bogatą i dawną tradycję.
    Początkowo, pieśni kolędowe ograniczały się do tematyki religijnej, lecz z upływem czasu wzbogacone zostały motywami ludowymi i nabrały bardziej świeckiego i popularnego charakteru.
    Wiąże się to ze zwyczajowym „kolędowaniem" w wielu regionach Polski, gdzie chłopcy-kolędnicy. wcielając się w role Pastuszków, chodzą z Gwiazdą i niosą małą szopkę symbolizującą narodzenie Jezusa, śpiewają przy tym kolędy i pastorałki, te ostatnie nie pozbawione często żartobliwego humoru.
    Otrzymują w zamian poczęstunek i datki. Bywa, że gromadka ta, poprzebierana w zabawnie improwizowane kostiumy Anioła, Heroda, Trzech Króli, Diabła, Śmierci, czy w skóry zwierząt jak Niedźwiedź czy Koza, lub w fantastyczne zwierzo-straszydło Turonia, inscenizuje naiwne, wesołe widowiska przy wtórze skocznych melodii.
    Muzyka bowiem wielu kolęd oparta jest na tradycyjnych rytmach polskich tańców: mazurka, oberka, poloneza i innych.
    Te popularne widowiska często inspirowały poetów, muzyków, ludzi teatru. Istnieje wiele znanych utworów literackich, muzycznych, czy też realizacji teatralnych, które nawiązują do, opartej na ludowej tradycji, tematyki bożonarodzeniowej.
    Znane są wielu pokoleniom Jasełka i Szopki Teofila Lenartowicza, W. A. Anczyca,
    Lucjana Rydla;
    Pastorałki: Leona Schillera czy Ernesta Brylla. Nadal są one kontynuowane w nowych konwencjach muzycznych. ,,Kolędowe śpiewanki" są jeszcze jedną propozycjq artystycznego przetworzenia ludowej tradycji kolędowej.
    Ewa Bonacka

КОМЕНТАРІ • 1