Moją ulubioną polską grą są Osadnicy: NI. Do tego stopnia, że wczoraj prawie połamałam kołem chłopaka, bo zgubił mi, paskudnik jeden, znacznik punktacji Rzymian. Ostatecznie wszystko dobrze się skończyło - chłopak żyje i ma się dobrze, mnie nie zamknęli za mord ze szczególnym okrucieństwem, a legionista odnalazł się cały i zdrowy pod kanapą. Co w tym czasie przeżył i zobaczył, to tylko on wie!
No to Portal rządzi. Dominacja. Gratulacje. Nasze rodzinne podium to Osadnicy NI, Król i zabójcy, K2. Do Robinsona jeszcze nie dojrzeliśmy ale nie zając, nie ucieknie ;-)
Muszę się zgodzić z opinią ogółu, Robinson Crusoe jest najlepszą grą polskiego autorstwa oraz moją ulubioną grą od dłuższego czasu. Uwielbiam ją za trzy rzeczy: 1) bardzo solidną mechanikę; 2) niesamowicie opowiadane historie; 3) emocje panujące wśród graczy.
Moimi ulubionymi grami polskich autorów są: 1. Neuroshima Hex- dorobiłem się 9 dodatkowych armii. Gra regularnie ląduje na stole i ma duży potencjał turniejowy. Na dodatek każda armia wyczuwalnie się od siebie różni (w sumie to armie z podstawki są do siebie najbardziej podobne w moim odczuciu). Mistrzostwo świata. 2.Black and White- jak już przedrze się człowiek przez instrukcje, przeczyta cały wątek forum poświęconym regułom to kolejna gra, która daje masę zabawy i jest bardzo regrywalna. Na dodatek ma świetną szatę graficzną. Na co ostrzę sobie zęby? Stronghold 2ed. to coś, w co bardzo chciałbym zagrać. ;) Sigimundus Agustus jest kolejną grą, która miałaby wielkie szanse być moją ulubioną grą polskiego autora, ale nie grałem i cierpliwie czekam na drugą edycję. Moje ulubione czasy historyczne, ciężka gra- to jest co co mnie do niej ciągnie. Ponad to w VETO (karciankę) chciałbym się nauczyć grać. No i Herosi- to gra, która kiedy dostanie dodatki (o ile), to będzie mogła być jedną z najlepszych polskich gier, jeśli ktoś lubi granie w czasie rzeczywistym. Dają wiele frajdy i są bardzo ładnie wykonani, tylko mam pewne uczucie niedosytu (może po Neuroshimie z moimi 13 frakcjami...). ;).
Zdecydowanie najlepsza gra polskiego autorstwa to Robinson. Genialna mechanika w połączeniu z konieczną do realizacji scenariuszy interakcją między graczami poprowadziła tę grę na sam szczyt - oczywiście w pełni zasłużenie :)
Moja najlepsza gra polskiego autora to zdecydowanie Osadnicy Narodziny Imperium ! Teraz jak jadę do znajomych, to ta gra zamiata wszystkie inne i jestem troszkę zły na Pana Trzewiczka za to, bo czasem nie mogę zaproponować innej gry do pogrania. Super klimat (który czuć) i co najważniejsze proste zasady, dzięki którym mogę wytłumaczyć je nawet raczkującym graczom :) Lubię też klimat post apo, dlatego posiadam Hex`a 3.0 z dodatkami oraz 51stan (znowu zły na autora jestem tym razem za instrukcję:D), ale jednak przeważają u mnie Osadnicy ! Pozdrawiam
Nieznajomość zasad K2 się kłania ;) Nie trzeba zejść z góry, żeby zapunktować. Gra ma określoną liczbę rund, po upływie których gra się kończy i nieważne gdzie który alpinista się znajduje, ważne by przeżył ostatnie rozliczenie aklimatyzacji. Punkty się dostaje za to, jak wysoko w trakcie rozgrywki dotarł dany alpinista. :)
Moje "nagrody" dla polskich autorów/gier: Za grę dla fanów gier "pen and paper" - Władca Areny Za grę do kieszeni - Zombiaki II: Atak na Moskwę (mam starą edycję, więc naprawdę mieści się w kieszeni ;) ) Za grę historyczną - Kolejka Za grę asymetryczną - Drako Za najlepszą grę dla dwóch graczy - Metallum I wreszcie - za całokształt twórczości - Ignacy Trzewiczek Pozdrawiam i gratuluję nagrody ;)
Moje top 3 1. Pret-a-Porter - z racji tego, że studiowałem Ekonomię. kiedyś :) 2. 51 Stan - ze względu na kimat. 3 .Black and White - dobrze się o tego wraca po krótkich przerwach.
Bardzo lubię Ignacego Trzewiczka :P Szczególnie za Robinsona Crusoe oraz Osadnicy Narodziny Imperium. Lubię też Łukasza Woźniaka za Król i Zabójcy oraz Mini Cywilizację. Czekam na więcej.
"Machina 2: Przeładowanie" z Portalu jest produkcją do której zawsze chętnie wracam i przy której zawsze się świetnie bawię :) Świetna, prosta mechanika, rewelacyjny klimat- absolutnie UWIELBIAM! :) Pierwsza "Machina" z tego co pamiętam też była dobra, jednak sam, osobiście nigdy jej nie posiadałem więc nie mam możliwości do tej gry wrócić i porównać z 'seequelem'. Z tego też powodu moją nominacją jest Machina 2 :) swoją drogą, może warto pomyśleć o jakiejś reedycji? ;)
Statystycznie patrząc Pan Prezes jest najlepszym polskim autorem i trudno się z tym nie zgodzić :) Ale jest gra, która nie zmieściła się w podanej pierwszej dziesiątce/jedenastce, a w moim mniemaniu na to zasługuje. Jest to "Metallum" autorstwa dwóch Wojtków, Krupnika i Wójcika :) Nie jest to kombajn, ale wymaga strategicznego myślenia i dobrego zarządzania zasobami podczas programowania akcji. Bardzo lubię gry przeznaczone dla dwóch graczy (mam nadzieję wkrótce dorwać się do "Poprzez Wieki"), a ta działa naprawdę świetnie. No i te grafiki! :) Chylę czoła i polecam :)
+Mintajos R Nie :) Autorzy gry zgłosili się od razu do wydawnictwa Galakta. Gdybym miał prototyp tej gry w Portalu choć przez 5 minut, nie wypuściłbym i gra ukazałaby się z logiem Portalu :)
Władca Areny - świetna pozycja dla lubiących walczyć swoimi wojownikami i lubiących modyfikatory oraz duży realizm w trakcie walki - można się poślizgnąć na plamie krwi - szkoda tylko że figurek brak Vendors - super klimat IT i biura :) warto sprawdzić twardogłowi :) Piwne imperium - tematyka barowa kto nie chciałby nawarzyć swojego piwa :) trochę słabowite wykonanie ale mimo wszytko warto. Miliard w rozumie - moja młodość przegrałem mnóstwo gier za dzieciaka z rodziną - dokupywane pytania dodatków bo już większość znało się na pamieć - mitologia (czerwone karty) rozwalała konstrukcję :) Grunwald 1410 - za dzieciaka się zagrywałam, pomijając oczywiście mnóstwo zasad których nie rozumiałem :). Raz zmieniając bieg historii gdzie Krzyżacy z gośćmi zakonu zwyciężyli - nie byłem z tego dumny :)
Moja ulubiona gra polskiego autora to (wymieniona w topce) Neuroshima Hex Michała Oracza, zakupiona jakieś 3-3.5 roku temu, moja pierwsza "prawdziwa" planszówka (od której zaczęła się cała planszówkowa historia... :3 )... od tamtego czasu była ze mną na wielu wyjazdach, co zresztą widać po trochę podniszczonym pudełku - chyba moja najbardziej grana gra na mojej półce - oczywiście wszystkie armie, edycja 2.5 (2.5 > 3.0) - poza DDM, bo wiadomo... :P
Moją ulubioną grą polskiego autora jest Pan Lodowego Ogrody, drugie miejsce okupuje Neuroshima Hex, a trzecie Nowa Era. Świetne gry i wszystkie z nich znalazłaby się w moim top 10.
Najlepsza gra polskiego autora to gry wydane przez Portal:)Ignacy Trzewiczek i Michał Oracz numer jeden dla mnie zawsze :)Gry mają swojego autora lecz nie zapominajmy o ludziach którzy dołożyli swoją cegiełkę do powstania naszych gier. Pracownicy portalu jesteście niesamowici i sukces na BGG jest również waszą zasługą:)
Nic nie poradzę, że nie pojawiły się inne, ale moja trójka to: 03 "Stronghold" Portal - I.Trzewiczek 02 "Osadnicy: NI" (wraz z dodatkami) - Portal - I. Trzewiczek 01 "Robinson" (wraz z dodatkami) - Portal - I. Trzewiczek +idziol91: Święte Prawdy z tymi portfelami :D.
Z żoną lubię grać w Osadników Narodziny Imperium, ze znajomymi w Achaję, natomiast najcięższe pudełko u mnie w domu ma Robinson :) mam do niego chyba wszystkie dodatki, po prostu epicka gra :) BGG nie kłamie która gra jest najlepsza :)
Ech, Trzewik, zownowałeś tę listę, a w przyszłym roku dołożysz kolejne cegiełki, a może nawet cegły. :P Gdyby jednak doliczyć również gry autorów polskiego pochodzenia, to miałbyś sporą konkurencję - mam na myśli Coreya Konieczkę, czyli człowieka FFG od Imperium atakuje, Battlestar Galactica, Descenta, Eldritch Horror, Posiadłości szaleństwa i (już wkrótce) Rebellion. Oby przybywało dobrych planszówek rodem z Polski!
szuwarus Dlatego napisałem, że ma polskie pochodzenie, a nie że jest Polakiem. Niemniej Corey wie, jakie są jego korzenie i gdzie leży kraj jego przodków.
+vojtasjedyny Dla mnie to świetny amerykański designer, nie Polski. Wszystko co znajduję na temat człowieka wskazuje, że pochodzi z USA a nie z PL. Poza tym, z tych gier co wymieniłeś to chyba tylko Battlestaraw pełni zaprojektował a przy reszcie dzieli chwałę wraz z wieloma innymi ludźmi. Swoją drogą jak pojawi się SW Rebellion to będzie trzeba Forbidden Stara odłożyć na pułeczkę.
szuwarus Posiadanie polskich korzeni nie wyklucza bycia Amerykaninem. Corey oczywiście nim jest, nigdy nie twierdziłem inaczej. Wielu mieszkańców Chicago to Amerykanie, ale polskiego pochodzenia, którzy w języku przodków potrafią powiedzieć jedynie "kibasa", "voodka" i "k*a". ;)
Robinson Crusoe - nie jest to żadne podlizywanie się czy coś, ale (dzięki zajebistym testerom ;) ) gra jest po prostu super i żadna gra nie oddaje tak dobrze tej walki o przetrwanie na bezludnej wyspie.
51 i NE jesli chodzi o karcianki no i NS Hex jesli chodzi o strategie duze uznanie za całokształt ma robinson mimo ze nie lubie gier korporacyjnych jesli chodzi o ilość pojawiń sie na stole ostatnio brylują w tym Osadnicy NI :)
Trochę taka lista z tezą, bo BGG to nie wyrocznia i są tytuły, które się tam nie przebiją, a w Polsce rynek zawojowały. Ale pal licho Kolejkę. Najlepsza gra polskiego autora nie jest jedna.Są dla mnie trzy, bo każda w swojej kategorii. Kooperacje = Robinson Crusoe, strategie = Neuroshima Hex i wojenne euro (taka osobista kategoria) = 1944: Wyścig do Renu. Wszystkie na pudło i przed wszystkimi autorami czoła chylę.
Jedna z najlepszych "polskich" gier jaka została wydana, a która raczej nigdy nie znajdzie się na żadnej liście to ..... "Obcy" . Wydana w 1988 roku przez Artura Górskiego i wydawnictwo Gambit. Gra tak stara jak ja, z klimatyczną grafiką autorstwa Jerzego Kurczaka. Dane mi było zagrać tylko kilkakrotnie i to na przestrzeni kilkunastu lat .... a wspomnienie pozostaje. Przebłyski o ponownym wydaniu gdzieniegdzie w odmętach internetu można było zauważyć, ale cena za prawa autorskie raczej tego nie umożliwi. Jeżeli ktokolwiek odnajdzie taki egzemplarz na strychu bądź w piwnicy, za ŻADNE SKARBY NIE ODDAWAJCIE CZY WYRZUCAJCIE.... tylko usiądźcie z kolegami/koleżankami i grajcie .... nie pożałujecie :)
No cóż, Magia i Miecz - co z tego, że jawna zrzynka z Talismanu, skoro dzięki tej grze jako dzieciak już ogarnęłam, że gry planszowe to niekoniecznie chińczyk albo Eurobiznes, a może być i klimat, i wypieki na twarzy :)
+Anna Przybyła Magia i Miecz to nie była zrzynka z Talismanu, tylko jego polska wersja wydana na licencji Games Workshop (całkowicie legalnie). Plagiatem był Magiczny miecz.
Moim zdaniem najciekawsza gra polskiego autora to Tezeusz, gra moim zdaniem nie doceniona. której nie słusznie wytyka się brak ruchu pionów w dwie strony ( a od kiedy marins wraca do lokacji gdzie był obcy?). Gra nietypowa. ciekawą mechanika. Niestety jaki minus muszę dodać, że zawsze dostaje baty od żony.
Dla mnie Pan Lodowego Ogrodu sprawił wrażenie mega suchej gry. Za to Achaja mi bardzo przypadła do gustu i na pewno chętnie zobaczyłbym ją na tej liście.
Słabe jest to jak facet sam reklamuje i wychwala swoje gry, dno, dno i jeszcze raz dno - opinie tworzą użytkownicy nie autorzy, chyba chłopie musisz ująć ciut ze swojej zajebistości
Moją ulubioną polską grą są Osadnicy: NI. Do tego stopnia, że wczoraj prawie połamałam kołem chłopaka, bo zgubił mi, paskudnik jeden, znacznik punktacji Rzymian. Ostatecznie wszystko dobrze się skończyło - chłopak żyje i ma się dobrze, mnie nie zamknęli za mord ze szczególnym okrucieństwem, a legionista odnalazł się cały i zdrowy pod kanapą. Co w tym czasie przeżył i zobaczył, to tylko on wie!
"OSADNICY Narodziny Imperium" Ignacego Trzewiczka - dobra robota!
Czekam na dodatek ATLANTYDZI.
No to Portal rządzi. Dominacja. Gratulacje. Nasze rodzinne podium to Osadnicy NI, Król i zabójcy, K2. Do Robinsona jeszcze nie dojrzeliśmy ale nie zając, nie ucieknie ;-)
Muszę się zgodzić z opinią ogółu, Robinson Crusoe jest najlepszą grą polskiego autorstwa oraz moją ulubioną grą od dłuższego czasu. Uwielbiam ją za trzy rzeczy: 1) bardzo solidną mechanikę; 2) niesamowicie opowiadane historie; 3) emocje panujące wśród graczy.
Moimi ulubionymi grami polskich autorów są:
1. Neuroshima Hex- dorobiłem się 9 dodatkowych armii. Gra regularnie ląduje na stole i ma duży potencjał turniejowy. Na dodatek każda armia wyczuwalnie się od siebie różni (w sumie to armie z podstawki są do siebie najbardziej podobne w moim odczuciu). Mistrzostwo świata.
2.Black and White- jak już przedrze się człowiek przez instrukcje, przeczyta cały wątek forum poświęconym regułom to kolejna gra, która daje masę zabawy i jest bardzo regrywalna. Na dodatek ma świetną szatę graficzną.
Na co ostrzę sobie zęby? Stronghold 2ed. to coś, w co bardzo chciałbym zagrać. ;)
Sigimundus Agustus jest kolejną grą, która miałaby wielkie szanse być moją ulubioną grą polskiego autora, ale nie grałem i cierpliwie czekam na drugą edycję. Moje ulubione czasy historyczne, ciężka gra- to jest co co mnie do niej ciągnie.
Ponad to w VETO (karciankę) chciałbym się nauczyć grać.
No i Herosi- to gra, która kiedy dostanie dodatki (o ile), to będzie mogła być jedną z najlepszych polskich gier, jeśli ktoś lubi granie w czasie rzeczywistym. Dają wiele frajdy i są bardzo ładnie wykonani, tylko mam pewne uczucie niedosytu (może po Neuroshimie z moimi 13 frakcjami...). ;).
Zdecydowanie najlepsza gra polskiego autorstwa to Robinson. Genialna mechanika w połączeniu z konieczną do realizacji scenariuszy interakcją między graczami poprowadziła tę grę na sam szczyt - oczywiście w pełni zasłużenie :)
hej!
popracujcie nad dźwiękiem bo ten dźwięk przy "wjazdówkach" jest nieproporcjonalnie głośniejszy niż głos Ignacego :c
a tak to bomba :)
CIAstkO :)
Moja najlepsza gra polskiego autora to zdecydowanie Osadnicy Narodziny Imperium ! Teraz jak jadę do znajomych, to ta gra zamiata wszystkie inne i jestem troszkę zły na Pana Trzewiczka za to, bo czasem nie mogę zaproponować innej gry do pogrania. Super klimat (który czuć) i co najważniejsze proste zasady, dzięki którym mogę wytłumaczyć je nawet raczkującym graczom :) Lubię też klimat post apo, dlatego posiadam Hex`a 3.0 z dodatkami oraz 51stan (znowu zły na autora jestem tym razem za instrukcję:D), ale jednak przeważają u mnie Osadnicy ! Pozdrawiam
Nieznajomość zasad K2 się kłania ;) Nie trzeba zejść z góry, żeby zapunktować. Gra ma określoną liczbę rund, po upływie których gra się kończy i nieważne gdzie który alpinista się znajduje, ważne by przeżył ostatnie rozliczenie aklimatyzacji. Punkty się dostaje za to, jak wysoko w trakcie rozgrywki dotarł dany alpinista. :)
Moje "nagrody" dla polskich autorów/gier:
Za grę dla fanów gier "pen and paper" - Władca Areny
Za grę do kieszeni - Zombiaki II: Atak na Moskwę (mam starą edycję, więc naprawdę mieści się w kieszeni ;) )
Za grę historyczną - Kolejka
Za grę asymetryczną - Drako
Za najlepszą grę dla dwóch graczy - Metallum
I wreszcie - za całokształt twórczości - Ignacy Trzewiczek
Pozdrawiam i gratuluję nagrody ;)
Moje top 3
1. Pret-a-Porter - z racji tego, że studiowałem Ekonomię. kiedyś :)
2. 51 Stan - ze względu na kimat.
3 .Black and White - dobrze się o tego wraca po krótkich przerwach.
Bardzo lubię Ignacego Trzewiczka :P Szczególnie za Robinsona Crusoe oraz Osadnicy Narodziny Imperium. Lubię też Łukasza Woźniaka za Król i Zabójcy oraz Mini Cywilizację. Czekam na więcej.
Szkoda że youtube nie ma nakładki na łapki bo zamiast kciuków powinno być ciasteczko. Ciasteczka dla Portalu:)
"Machina 2: Przeładowanie" z Portalu jest produkcją do której zawsze chętnie wracam i przy której zawsze się świetnie bawię :) Świetna, prosta mechanika, rewelacyjny klimat- absolutnie UWIELBIAM! :) Pierwsza "Machina" z tego co pamiętam też była dobra, jednak sam, osobiście nigdy jej nie posiadałem więc nie mam możliwości do tej gry wrócić i porównać z 'seequelem'. Z tego też powodu moją nominacją jest Machina 2 :) swoją drogą, może warto pomyśleć o jakiejś reedycji? ;)
Statystycznie patrząc Pan Prezes jest najlepszym polskim autorem i trudno się z tym nie zgodzić :) Ale jest gra, która nie zmieściła się w podanej pierwszej dziesiątce/jedenastce, a w moim mniemaniu na to zasługuje. Jest to "Metallum" autorstwa dwóch Wojtków, Krupnika i Wójcika :) Nie jest to kombajn, ale wymaga strategicznego myślenia i dobrego zarządzania zasobami podczas programowania akcji. Bardzo lubię gry przeznaczone dla dwóch graczy (mam nadzieję wkrótce dorwać się do "Poprzez Wieki"), a ta działa naprawdę świetnie. No i te grafiki! :) Chylę czoła i polecam :)
+Mateusz Owczarek Gdyby było to Top10 wg Trzewika, a nie wg. BGG, to Metallym byłoby na liscie. Rewelacyjna gra.
Ignacy Trzewiczek Miło mi to słyszeć :) Polscy autorzy i polscy wydawcy górą! :)
+Ignacy Trzewiczek Panie Ignacy czy to prawda że Mettalum zostało sprzątnięte Portalowi sprzed nosa??
+Mintajos R Nie :) Autorzy gry zgłosili się od razu do wydawnictwa Galakta. Gdybym miał prototyp tej gry w Portalu choć przez 5 minut, nie wypuściłbym i gra ukazałaby się z logiem Portalu :)
Władca Areny - świetna pozycja dla lubiących walczyć swoimi wojownikami i lubiących modyfikatory oraz duży realizm w trakcie walki - można się poślizgnąć na plamie krwi - szkoda tylko że figurek brak
Vendors - super klimat IT i biura :) warto sprawdzić twardogłowi :)
Piwne imperium - tematyka barowa kto nie chciałby nawarzyć swojego piwa :) trochę słabowite wykonanie ale mimo wszytko warto.
Miliard w rozumie - moja młodość przegrałem mnóstwo gier za dzieciaka z rodziną - dokupywane pytania dodatków bo już większość znało się na pamieć - mitologia (czerwone karty) rozwalała konstrukcję :)
Grunwald 1410 - za dzieciaka się zagrywałam, pomijając oczywiście mnóstwo zasad których nie rozumiałem :). Raz zmieniając bieg historii gdzie Krzyżacy z gośćmi zakonu zwyciężyli - nie byłem z tego dumny :)
Moja ulubiona gra polskiego autora to (wymieniona w topce) Neuroshima Hex Michała Oracza, zakupiona jakieś 3-3.5 roku temu, moja pierwsza "prawdziwa" planszówka (od której zaczęła się cała planszówkowa historia... :3 )... od tamtego czasu była ze mną na wielu wyjazdach, co zresztą widać po trochę podniszczonym pudełku - chyba moja najbardziej grana gra na mojej półce - oczywiście wszystkie armie, edycja 2.5 (2.5 > 3.0) - poza DDM, bo wiadomo... :P
Moją ulubioną grą polskiego autora jest Pan Lodowego Ogrody, drugie miejsce okupuje Neuroshima Hex, a trzecie Nowa Era. Świetne gry i wszystkie z nich znalazłaby się w moim top 10.
Najlepsza gra polskiego autora to gry wydane przez Portal:)Ignacy Trzewiczek i Michał Oracz numer jeden dla mnie zawsze :)Gry mają swojego autora lecz nie zapominajmy o ludziach którzy dołożyli swoją cegiełkę do powstania naszych gier. Pracownicy portalu jesteście niesamowici i sukces na BGG jest również waszą zasługą:)
Nic nie poradzę, że nie pojawiły się inne, ale moja trójka to:
03 "Stronghold" Portal - I.Trzewiczek
02 "Osadnicy: NI" (wraz z dodatkami) - Portal - I. Trzewiczek
01 "Robinson" (wraz z dodatkami) - Portal - I. Trzewiczek
+idziol91: Święte Prawdy z tymi portfelami :D.
Dziękuję za wyróżnienie;) Jak mogę odebrać nagrodę?
"Black & White" , mimo instrukcji i nieścisłości ta gra regularnie wraca na stół ;)
Oczywiście Magnaci i Jaro Andruszkiewicz oraz Waldek Gumienny :)
Z żoną lubię grać w Osadników Narodziny Imperium, ze znajomymi w Achaję, natomiast najcięższe pudełko u mnie w domu ma Robinson :) mam do niego chyba wszystkie dodatki, po prostu epicka gra :) BGG nie kłamie która gra jest najlepsza :)
Ech, Trzewik, zownowałeś tę listę, a w przyszłym roku dołożysz kolejne cegiełki, a może nawet cegły. :P Gdyby jednak doliczyć również gry autorów polskiego pochodzenia, to miałbyś sporą konkurencję - mam na myśli Coreya Konieczkę, czyli człowieka FFG od Imperium atakuje, Battlestar Galactica, Descenta, Eldritch Horror, Posiadłości szaleństwa i (już wkrótce) Rebellion.
Oby przybywało dobrych planszówek rodem z Polski!
+vojtasjedyny Ciekaw jestem czy Konieczka w ogóle wie gdzie Polska leży. Sama krew i nazwisko nie czyni z nikogo Polaka...
szuwarus Dlatego napisałem, że ma polskie pochodzenie, a nie że jest Polakiem. Niemniej Corey wie, jakie są jego korzenie i gdzie leży kraj jego przodków.
+vojtasjedyny Dla mnie to świetny amerykański designer, nie Polski. Wszystko co znajduję na temat człowieka wskazuje, że pochodzi z USA a nie z PL. Poza tym, z tych gier co wymieniłeś to chyba tylko Battlestaraw pełni zaprojektował a przy reszcie dzieli chwałę wraz z wieloma innymi ludźmi. Swoją drogą jak pojawi się SW Rebellion to będzie trzeba Forbidden Stara odłożyć na pułeczkę.
szuwarus Posiadanie polskich korzeni nie wyklucza bycia Amerykaninem. Corey oczywiście nim jest, nigdy nie twierdziłem inaczej. Wielu mieszkańców Chicago to Amerykanie, ale polskiego pochodzenia, którzy w języku przodków potrafią powiedzieć jedynie "kibasa", "voodka" i "k*a". ;)
Robinson Crusoe - nie jest to żadne podlizywanie się czy coś, ale (dzięki zajebistym testerom ;) ) gra jest po prostu super i żadna gra nie oddaje tak dobrze tej walki o przetrwanie na bezludnej wyspie.
Zdecydowanie brakuje mi Kolejki w tym rankingu, bardzo dobra gra w swojej klasie :)
A ja bardzo lubię Sigismundus Augustus: dei gratia rex Poloniae :)
oczywiście Robinson to już klasyka, no i K2 z dodatkiem Broad Peak.
51 i NE jesli chodzi o karcianki
no i NS Hex jesli chodzi o strategie
duze uznanie za całokształt ma robinson mimo ze nie lubie gier korporacyjnych
jesli chodzi o ilość pojawiń sie na stole ostatnio brylują w tym Osadnicy NI :)
Trochę taka lista z tezą, bo BGG to nie wyrocznia i są tytuły, które się tam nie przebiją, a w Polsce rynek zawojowały. Ale pal licho Kolejkę. Najlepsza gra polskiego autora nie jest jedna.Są dla mnie trzy, bo każda w swojej kategorii. Kooperacje = Robinson Crusoe, strategie = Neuroshima Hex i wojenne euro (taka osobista kategoria) = 1944: Wyścig do Renu. Wszystkie na pudło i przed wszystkimi autorami czoła chylę.
brakuje mi tu Pan Lodowego Ogrodu na waszej liscie jaką opinie macie na temat tej gry"?
+Adrian Kramarzyk lista powstała w oparciu o BGG, nie jest naszą autorską listą. PLO dla mnie jest zbyt trudną grą, by w pełni czerpać z niej frajdę.
+Ignacy Trzewiczek „Zbyt trudną grą” powiedział autor Robinsona, 51 i Strongholdu... ;P
to samo sobie pomyślałem PanKoliber
imho najlepszy jest Robinson Crusoe. idealny coop, nie za łatwy, trzeba się zgrywać, dogadywać, dyskutować i optymalizować ;]
Jedna z najlepszych "polskich" gier jaka została wydana, a która raczej nigdy nie znajdzie się na żadnej liście to ..... "Obcy" . Wydana w 1988 roku przez Artura Górskiego i wydawnictwo Gambit. Gra tak stara jak ja, z klimatyczną grafiką autorstwa Jerzego Kurczaka. Dane mi było zagrać tylko kilkakrotnie i to na przestrzeni kilkunastu lat .... a wspomnienie pozostaje. Przebłyski o ponownym wydaniu gdzieniegdzie w odmętach internetu można było zauważyć, ale cena za prawa autorskie raczej tego nie umożliwi. Jeżeli ktokolwiek odnajdzie taki egzemplarz na strychu bądź w piwnicy, za ŻADNE SKARBY NIE ODDAWAJCIE CZY WYRZUCAJCIE.... tylko usiądźcie z kolegami/koleżankami i grajcie .... nie pożałujecie :)
Mój top 3 to 1. Osadnicy narodziny imperium 2. Vampire Empire Filipa Miłuńskiego 3. Król i zabójcy Wookiego
Dla mnie niezmiennie najlepszy jest 51. Stan :)
No cóż, Magia i Miecz - co z tego, że jawna zrzynka z Talismanu, skoro dzięki tej grze jako dzieciak już ogarnęłam, że gry planszowe to niekoniecznie chińczyk albo Eurobiznes, a może być i klimat, i wypieki na twarzy :)
+Anna Przybyła Magia i Miecz to nie była zrzynka z Talismanu, tylko jego polska wersja wydana na licencji Games Workshop (całkowicie legalnie). Plagiatem był Magiczny miecz.
O rany ! Wtopa. Oczywiście o to mi chodziło, właśnie spojrzałam na półkę :)
Anna Przybyła Też ją mam. Ech, wspomnienia... :)
Najlepszy autor to oczywiście Portal Games. :) Wszyscy pracownicy są niesamowici. Co chwilę świetna gra. Chociaż mój portfel Was nie lubi. :(
Assault on Doomrock :) chociaż jeszcze nowa wersja do mnie nie doszła...
A tak przy okazji mam pytanie od mojej Żony:
"Panie Trzewiczek w jakich butach Pan chodzi na co dzień".
Pozdrawiam
hahaha, rozwaliła mnie ta porażka z botem :-D . W sumie to średnio świadczy o tej grze ;-) .
:-) Fakt
Najlepsza polska gra? Neuroshima Hex. Bez dwóch zdań. A dopiero potem cały Folko Kałuża.
Mój faworyt to Muria - za dodanie smaku Magnum Sal.
Osadnicy narodziny Imperium bo Robinsona jeszcze nie posiadam ;)
Sędnokrąg Marcina Zielińskiego. Nieznana gra, która przemienia zwykłych ludzi w grammar nazi :)
Najlepsza gra polskiego autora? Robinson Crusoe :P
Moim zdaniem najciekawsza gra polskiego autora to Tezeusz, gra moim zdaniem nie doceniona. której nie słusznie wytyka się brak ruchu pionów w dwie strony ( a od kiedy marins wraca do lokacji gdzie był obcy?). Gra nietypowa. ciekawą mechanika. Niestety jaki minus muszę dodać, że zawsze dostaje baty od żony.
Veto Szlachecka Gra Karciana chodź ostatnio dzieją się tam dziwne rzeczy z ta grą
Top 3:
1. Robinson Crusoe
2. Pret-A-Porte
3. K2
Najlepsza polska gra to oczywiście Neuroshima Hex :)
"Pan Lodowego Ogrodu" Krzyśka Wolickiego. Kawał ciężkiej strategii z klimatem, którego nie powstydziłby się żaden ameri-trash.
Dla mnie Pan Lodowego Ogrodu sprawił wrażenie mega suchej gry. Za to Achaja mi bardzo przypadła do gustu i na pewno chętnie zobaczyłbym ją na tej liście.
+szuwarus No ja nam odwrotnie. Achaję zagrałem na 3 os. i nie dam się namówić na więcej. Dla mnie chaos i monotonia.
Brakuje polskiej gry, którą Trzewik też lubi ztcp - Metallum.
Ulubiona gra polskiego autorstwa? Na ten moment zdecydowanie Osadnicy, aczkolwiek bardzo sobie cenię również Pana Lodowego Ogrodu.
Teomachia.
"Kłamcianka" ot co :P
Słabe jest to jak facet sam reklamuje i wychwala swoje gry, dno, dno i jeszcze raz dno - opinie tworzą użytkownicy nie autorzy, chyba chłopie musisz ująć ciut ze swojej zajebistości