20. deň: Archimedov pomaranč | školský experiment

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 10 вер 2024
  • Pomôcky:
    - väčšia nádoba s vodou
    - sada na demonštráciu Archimedovho zákona
    - plastelína
    - pomaranč / mandarínka
    Postup:
    Týmto experimentom sa pokúsime demonštrovať Archimedov zákon: „Teleso ponorené do kvapaliny je nadľahčované hydrostatickou vztlakovou silou, ktorej veľkosť sa rovná tiaži kvapaliny, s rovnakým objemom ako je objem ponorenej časti telesa.“
    Na silomer umiestnime nádobu s telesom a odčítame veľkosť pôsobiacej sily. Potom teleso celé ponoríme do kvapaliny a sledujeme ako sa sila zmenšila. Objem kvapaliny, ktoré teleso vytlačilo nalejeme do nádoby pod silomerom a opäť sledujeme ako sa zmenila sila.
    Porovnaním tiažovej a vztlakovej sily potom vieme povedať, či teleso bude vo vode plávať, vznášať sa, alebo klesať ku dnu. Tento vzťah demonštrujeme na plastelíne, kde máme dva identické kúsky. Jeden kúsok sa ponorí, druhý kúsok, v tvare lodičky pláva. Rozdiel je práve v objeme ponorenej časti telesa, kde lodička má väčší objem a preto na ňu bude pôsobiť väčšia vztlaková sila.
    Podobne je to aj s pomarančom. Šupa pomaranča má v porovnaní s dužinou veľmi malú hmotnosť. Ošúpaním pomaranča zmeníme jeho objem, ale jeho hmotnosť významne neovplyvníme. Táto malá zmena potom spôsobí, či bude pomaranč plávať, alebo sa ponorí.
    Vaše experimentovanie môžete s nami zdieľať na našich sociálnych sieťach:
    / fyzikalna_show
    / fyzikalnashow
    alebo mailom na
    fyzikalnykalendar@gmail.com
    #fyzikalnyadventnykalendar #fyzikalnaSHOW #fyzikálnaSHOW

КОМЕНТАРІ • 1

  • @marketacermakova9641
    @marketacermakova9641 2 роки тому +3

    Parádně vysvětleno-předvedeno, gratuluji! A děkuji za inspiraci