Tetszik a videó, köszi! Annyit hozzátennék, hogy az autópálya használat után nem a hirtelen hűtés miatt nem állítjuk le, hanem éppen hogy a hőtorlódás miatti olaj beleégés ellen. Az a több kiló forró acél azért percek amíg lehül. A legmélyén az érzékeny pontok tovább melegednének.
Rendben. Nekem egy dízeles ismerős mondta, hogy a turbó feltöltő hirtelen kihűlése miatt nem javasolt az azonnali leállítás, hanem járatni érdemes a motort pár percig. Én nem vagyok dízeles.
Bocsi sziasztok. Igen leàllitod koràn forrò fém kevés olaj efűstõl és ott marad a szàraz égészermék ugye. Azért kell hagyni keringjen és szép lassan kihűljõn. Apum géplakatos volt azért konyitok a dolgokhoz picit. De józan paraszti ész felteszel olajat làbasba ugye minnél kevesebb annàl jobban melegszik ugyanannàl a hõnél. Akkor a végén elpàrolog és ott marad a fémen az égészermék utàna abba futnak a csapàgygolyok alkatrészek és szépen lecsõkken az életartalma mert erõteljesebb a surlodàs.
Szia, hogy tudnánk megoldani beállítani a kazánt baxi duó-tec 24KW hogy melegvíznél ne hűtsön vissza melegvíznél mikor megnyitom a meleg vizet. Menüjében bele tudok menni stb. Köszönöm a segítséget előre is köszönöm.
Közben nem jött email, viszont most van időm válaszolni. Első blikkre egy "kisebb" HMV tároló oldaná meg a dolgot. Legutóbb egy pizzériában üzemeltem be ilyen rendszert, ahol a mosogatás miatt kellett egy víztáróló, ami 42 fokra volt állítva. Ha lejjebb esett a hőmérséklet, mert folytták a vizet, vagy simán hűlt a tartály, a KK kapcsolt és egy 3 járatú váltoszelepen keresztül tolta a melegvizet, amíg fel nem fűtött 42 fokra. Ezzel a megoldással, nem fog visszahűlni a vizetek. Nem vagyok nagy "vizes" szaki, de véleményem szerint egy 50 literes HMV tartály bőségesen megfelelne a célnak, és nem foglal nagy helyet sem, a súlya sem vészes (60 kg), fel tudod akasztani falra akár.
Westen pulsar condens kombi gázkazán utokeringetesét lehet állítani? Primer körön van 5 radiátor, 70%os teljesítmény beállitásom,45fok víz előállítás,55fok fűtésre. De az utólagos keringetést nem látom beállításnak.
ezt nem tudom. A max teljesítményt érdemes szakemberrel beállíttatni. Utókeringetésre a jó múlrkorában írt egy szaki kommentet. Próbáld visszakeresni, már nem emlékszem, mikor volt, de vszleg ehhez a videóhoz írta.
Realista gondolkodású vagyok, így a teljesítmény csökkentés gondolatával még el tudok játszani, de a keringetési idő, meg h hogy jön ide a dízelautó.... Teljesen logikálan számomra. Nem mindegy h 19év vagy 1évvel később, 20év múlva kezd el szarakodni? Ha elkezd egyáltalán....
A maximális fűtési teljesítmény, amit érdemes finomhangolni. A turbós autók esetén javasolt a nagyobb igénybevételt követően, hogy még járatni kell a motort, hogy fokozatosan hűljön ki. Ugyanezen analógia alapján, én feljebb állítottam az utókeringetés idejét, hogy ne hirtelen hűljön. 10 percnyi szivattyú járatás kb 60 fillér a jelenlegi rezsiárakkal. Ez kb havi 100 forint se. Ennyit megér szerintem
A turbós autót nem emiatt érdemes járatni. Hanem azért, hogy legyen visszahűtve. Mert ha egyből leállítod túlmelegszik és az teszi tönkre. A kazán egy vízhűtéses radiátor. Ha 10 percet veszünk alapul azaz 10 perc a referenciaidő akkor mérd meg ha megáll a szivatyú a gyári 3 perc elteltével 7 perc mulva. Malyd mérd meg ha keringeted 10 percig. Tuti hidegebb lessz ha 10 percet keringeted.
szia Ezen a kazánon valahol meg lehet nézni azt hogy fűtés közben hány %-os teljesítményen megy? kíváncsi lennék hogy hosszabb üzemeltetéskor mennyire modulál le.
Lehet, bár nem valószínű, hogy van ilyen funkció benne, ugyanis a kijelzője alfa-numerikus. Valószínűleg inkább a komolyabb kijelzős kazánokon van ilyen. A korábbinál emlékszem, hogy volt , de nem számot írt ki, csak fokozatot jelzett (hasonlóan mint a telefon akku töltöttségi jelzés). Az talán Ariston volt.
Üdv! Azt nem tudom, mennyivel "kisebb" a fogyasztása. Azt sem tudom, mire gondolsz, mihez képest takaríthatunk meg kevesebbet. Alapvetően az éppen aktuális berendezést érdemes úgy üzemeltetni, hogy a komfort (kényelem) és a hatékonyság (gazdaságosság) egyensúlyban legyen. Ehhez igyekszem tippeket, tanácsokat adni. A gazdaságosság fontos szelete a karbantartási költségek minimalizálása is.
@@Nagy-FerencRichárd nezd meg a meglevo kazanod beallitott parametereivel hany kw, vagy j energiat allit elo, majd szamold ki az ujnal milyen beallitasokkal erheted el, egy rendss kazan leirasaban "grammra" megadjak a fogyasztast kulonbozo beallitasokhoz. Roviden igen ritka a 20% fugg a meglevo kazantol.
Kedves Panka! Ha figyelmesen olvasná a válasz(oka)t - amit enyhén sértő észrevételéből lehet érezni, hogy nem tesz meg - látná, hogy a kolléga, aki érdeklődött, nem írt újabb kérdést, tehàt valószínűleg nincs is több kérdése. Mindezek mellett szíves figyelmébe ajánlom a magyar helyesírás szabályainak ismételt áttanulmányozását. Ugye nem fog megharagudni (jobban), ha lenémítom?
www.kemeny.hu/blog/31-turbos-vagy-kondenzacios-kazan De továbbra is kérdés a "mihez képest"? Nem mindegy, milyen a rendszer, hidraulikus oldalon mi van: radiátor, padlófűtés, hmv? Ami tény, és nem véletlen: manapság már a kondenzációs kazán a menő, de ehhez nagyban hozzájárult, hogy szigetelik a házakat és jobb minőségűek a nyílászárók. Tehát ismét csak marad a kérdés: mihez képest? Egyáltalán nem biztos a 15%os megtakarítás.
Nem is tudom hogy kezdjem.... Az utókeringetés feladata az, hogy az égő kikapcsolása után a hőcserélőben lévő hőt kiszállitsuk a rendszer felé, ezáltal csökkentve a vízkőképződés lehetőségét. A szekunder szivattyút jobb relékártyával kapcsolni, mert akkor az utókeringetés ideje alatt az is működik. Az, hogy a kazán maximális teljesítményét mennyire állítjuk azt az épület tervezési állapotban szükséges hőigénye határozza meg, nem az, hogy padló, vagy radiátoros e a hőleadó. A kondenzációs gázkazán füst gáz elvezetését mindig a készülék felé kell lejtetni, hogy az abban kicsapódó kondenzvíz vissza tudjon folyni, és a kondenz vízzáron keresztül a lefolyóba tudjon távozni.
@@Nagy-FerencRichárd hőigeny alatt az épületben a megfelelő komfort eléréséhez szükséges hő teljesítményt értjük. A padlófűtés alacsonyabb hőmérsékletű előremenő vízzel üzemel.
Üdv! "Ez a szürke cső az?" kérdés mire utal pontosan? A búgás alatt mit értesz? A kondenzációs kazánnak van egy alapzaja. Ha ehhez képest hallasz valami búgást, akkor az valami hibajelenség lehet. A csepegés - ha a kondenzcsőre gondolsz - az kondenz víz csepegés, mint ahogy a kazán nevében is benne van. A pára kondenzálódik, víz lesz belőle és az csepeg ki. Egyéb kérdés esetén jöhet email. Azt hamarabb észre veszem, mint a megjegyzéseket, amikről vagy kapok értesítést vagy nem. Amúgy a KK-t gyakorlatilag alig használjuk, 1-4 alkalommal kapcsol éjszakánként, csak rásegítő funkciót lát el a VT kazán mellett. Óriási tapasztalatom nincs benne. A fenti videó is már korábbi években született.
@@Nagy-FerencRichárdSzia! Köszönöm szépen! Felfedeztem sajnos szerintem egy másik hibát, amit a képen az újjammal mutatok, vízköves és onnét jön a csepegés. Szerintem ez nem természetes! A szürke cső ami azt az érdekes rezonálló- búgó hangot adja, Mit tudnánk tenni orvoslás képpen?
Szia, Egy ugyan ilyen kazánom van, amivel csak padlófűtéssel fűtök. A max teljesítményt én nem vettem vissza, viszont az előremenő hőmérsékletem maximuma be van állítva 35 fokra. Ennek ellenére az előremenőn én még nem láttam 28-30 foknál melegebb vizet. Érdemes ennek ellenére is beállítani ez a max teljesítményt? Illetve padlófűtéshez mennyi utókeringetést javasolnál? Köszönöm válaszodat előre is
Még egy adalék: ha a max teljesítmény sok (az se jó), akkor sokkal hamarabb fogja elérni a kívánt hőfokot és ki-be fog kapcsolni gyakran. Így kevesebbet, rövidebb ideig fog modulálni. Érdemes utána számolni, hogy milyen teljesítmény leadása van a meglévő padlófűtési rendszernek, és ahhoz igazítani a maximális fűtési teljesítményt.
Nem voltam jelen a szereléskor. VIszont megnéztem, és kb 30 cm hosszú, az átmérője pedig kb 8-10 cm. Ez alapján már be lehet azonosítani. Nem túl hatékony sajnos, kb 5 fok elveszik rajta. kondenzációs kazán+radiátoros rendszerhez nem is ajánlanám, kivéve, ha jó a ház és a csövek hőszigetelése (padló és födém szigetelés is!). Nekünk a kondenzációs kazán csak rásegít, tehát nálunk jó így, elketyeg, de nem hatékony. Anno én eleve nem is javasoltam a kondenzációs kazánt, de ez lett.
Üdv! Ez egy összetett kérdés. Kellenek hozzá alap infok: fűtött, vagy fűtetlen helyiségben van-e a kazán. Primer (kazán) kör és szekunder (fűtési) kör mivel van elválasztva: hőcserélővel vagy hidrováltóval? Egyáltalán el van-e választva, vagy netán a kazán szivattyú közvetlenül látja ez a rendszered? Radiátorok vannak-e fenn, vagy padlófűtés? Netán mindkettő? Van-e szigetelés a házon? MIlyenek az ablakok? Van-e redőny? LÁthatod, mennyi minden fontos egy általad feltett kérdés pontos megválaszolásához. Amúgy személyes (szakmai) tapasztalatom alapján. - kinti hőmérséklet 10-15 fok: 45 fokos előremenő - kinti hőmréséklet 5-10 fok: 50 fokos előremenő - kinti hőmérséklet 5 fok alatt: 55 fokos előremenő Illetve számít, milyen fordulaton és milyen módban megy a szekunder szivattyú. Ami pedig a legfontosabb kérdés: mi a hőigény a lakásban? 21 fok elég, vagy 25 fokot szeretnétek? Illetve érdemes a maximális fűtési teljesítményt is megfelelően beállítani. Erről beszélek is az egyik videóban. Ha küldesz emailen videót a rendszeredről, amiben bemutatod a fenti kérdések alapján, megmondom, mi az ideális beállítás
Szerintem elveszett a válaszom az éterben, pedig sokat írtam. A lényege ez volt: küldj videót, vagy rajzot a rendszeredről és a házról. Az ökölszámok: - kinti hőmérséklet -> előremenő: 10-15 fok -> 45 fok 5-10 fok -> 50 fok 5 fok alatt -> 55 fok 55 fok fölé ne vidd, mert nem fog kondenzálni, és rohadt sok gázt fog fogyasztani.
Ha meglévő rendszerre akasztod rá a kondenzációs készüléket akkor be vagy határolva a hőmérséklettel. A készülék alacsony hőmérsékleten tud jó hatásfokkal működni, hogy a keletkező füstgáz le tudjon kondenzálódni a füstcsőben/kéményben és visszafolyva a hőcserélőnek hőt tud pluszban átadni. Padlófűtésnél ez adott 30-40 fok között. Radiátornál be vagy határolva a leadó felületek nagysága miatt. Ha kicsi a felület akkor emelned kell az előremenő víz hőmérsékletét. Ha megnézel egy lapradiátor katalógust benne vannak a hőlépcsők: 75/65, 55/45 nél 10 fok a leadott hőmérséklet, de ha ezt csökkented 45/40 nél már csak 5fok. A kazán időben tovább fog működni, dupa mennyiségű tömegáram kell a szükséges hőmennyiség leadásához. Nekem 50/40-en megy és már ott sincs meg mindig a 10 fokos előremenő/visszatérő hőmérséklet különbség.
@@fekap4 Ezek világosak, amiket írsz. A kazán most 55 fokra van állítva. Ez 50 fokos előremenőt eredményez, és gyors felftést. Nálunk jelenleg a KK csak rásegít. A vegyestüzelésűvel fűtünk.
Nem értek egyet veled! Nincs szükség hosszabb utokeringetesre akár 1 perc is bőven elegendő... A ház hoigrnye határozza meg a radiátor méretét... A radiátor teljesítményét meg az előremenő hőfok, és az előremenő hőfok befolyásolja a kazán teljesítményét... Azaz 70°C =24kw de 50°C = 27kw és ez ugyan az a kazán... Minden függ és összefügg mindennel...
Ennek az utókeringetésnek még utána járok. Nekem az tűnt fel, hogy akár 240 percet is be lehet állítani. A ház hőigénye és a radiátorok mérete összefüggéssel egyet értek. Ez egy 40 éve épült rendszer, amit (azt hiszem) 15 éve "újítottak" fel, akkor kerültek fel 5 helyen kétsoros lapradiátorok. MIndenhol máshol az ősrégi (azt hiszem alu) radiátor van. A radiátor teljesítménye alatt a gyári, névleges teljesítményt értettem, arra gondoltam. Mindenesetre szerintem a 65-re, azaz ~17 kW-ra állított maximális fűtési teljesítmény kevés. A kazán szaki vszleg azt hitte, kevesebb radiátor van, mint 11. Valahogy az az érzésem, hogy a kazán "erőlködne". De ha van konkrét javaslatod, azt szívesen elolvasom. 10 átlagos, közepesnél nagyobb (kb 600x1500-ös) radiátor és egy nagyobb törölköző szárító van.
Sajnos nekem nem sikerült rábeszélni a tulajt a hőszivattyúra a kond.kazán helyett. Most már ez van. De nem is a kazán a fő kérdés, sokkal inkább a vízoldali szabályozás.
Gáz butaság??? Hogy érted ezt? A hőszivattyú "ugyanazt" csinálja (vizet melegít a fűtéshez) , csak kicsit máshogy és árammal működik!! Ott is van előremenő, visszatérő, szekunder, primer kör, szóval semmivel sem egyszerűbb!! 😉 Én is gondolkoztam eleinte a hőszivattyún, de ahhoz ugye felületfűtés kell, én meg nem akartam felvésni az egész házat a padlófűtés miatt!! A másik az elektromos fogyasztása és a bekerülési költsége (igazából ez tántorított el tőle)!! Nagyban ajánlott napelem hozzá, hogy gazdaságos legyen... Így kb elköltöttél minimum 4-5 millát a hőszivattyúra napelemmel a tetőn... 4-5 éve kb emnyi lett volna, plusz a munkadíj a beüzemelésért... A kondenzációs gázkazán, egy nagyon jó állapotú használt vegyes egy pufferral, az új radiátorok, csövek szerelvények, összesen szinte nem érte el a milliós nagyságrendet 4-5 éve!! Negyed-Ötödannyi!! Úgy h mindent én csináltam, szóval ebbe munkadíj nincs!! 😉 De mi lesz ha nem lesz szaldós elszámolás???? Mennyi áramot fogyaszt egy hónapban egy hőszivattyú? Mennyi a havi villanyszámla télen ha mondjuk nincs napelem a tetőn? Vagy ha van is, télen alig termelget valamit! Erre mondjuk tényleg nagyon kíváncsi lennék, mivel ezt szinte senki nem mondja el!! 🤔 Most szarakodnak a gázzal az igaz, de ez szerintem realizálódni fog, ahogy ezt látjuk is... 😉
@@rolandvoros6016 Sajnos abszolút egyet kell értsek Mandroval. Anno én is hőszivattyút javasoltam ehelyett a Baxi kazán helyett. Véleményem szerint a gáz a legveszélyesebb üzem. Drága a karbantartás, és egyre drágább lesz a fenntartás. És ahogy már kb 5-10 éve szoktam lebeszélni az embereket a gázról, az van most, illetve majdnem az. Elzárják a gázcsapot egyszer csak, osztjónapot... Villamosenergia viszont nagyjából mindig lesz. Ha nem lesz, akkor meg már tökmindegy mindenkinek.
Ha jól emlékszem, a MEO miatt kellett. De az is rémlik, hogy a kazán beüzemelő javasolta, hogy minden "bejövő" fém cső legyen leföldelve. Voltak rossz tapasztalatai villámcsapáskor (ha jól emlékszem ezt említette, de már több mint egy éve volt), szóval bebaszott a villám, és kicsapta a kazán vezérlő modulját, mert "csak" egy helyen volt EPH-zva. Az biztos, hogy nagyon muszáj volt. A gázórát is le kellett védeni a kertben. A villanyszerelőnek sem volt kifogása ellene, sőt talán még ő is javasolta, vagy egyetértett. Már tényleg csak homályos emlékeim vannak.
Tetszik a videó, köszi!
Annyit hozzátennék, hogy az autópálya használat után nem a hirtelen hűtés miatt nem állítjuk le, hanem éppen hogy a hőtorlódás miatti olaj beleégés ellen. Az a több kiló forró acél azért percek amíg lehül. A legmélyén az érzékeny pontok tovább melegednének.
Rendben. Nekem egy dízeles ismerős mondta, hogy a turbó feltöltő hirtelen kihűlése miatt nem javasolt az azonnali leállítás, hanem járatni érdemes a motort pár percig. Én nem vagyok dízeles.
Bocsi sziasztok. Igen leàllitod koràn forrò fém kevés olaj efűstõl és ott marad a szàraz égészermék ugye. Azért kell hagyni keringjen és szép lassan kihűljõn. Apum géplakatos volt azért konyitok a dolgokhoz picit. De józan paraszti ész felteszel olajat làbasba ugye minnél kevesebb annàl jobban melegszik ugyanannàl a hõnél. Akkor a végén elpàrolog és ott marad a fémen az égészermék utàna abba futnak a csapàgygolyok alkatrészek és szépen lecsõkken az életartalma mert erõteljesebb a surlodàs.
Üdv mindenkinek! Mennyibe kerül egy 52 nm lakás, fütés korszerüsitése, konvektor helyett..2 szoba, konyha fürdöszoba pl radiátorok kazán stb.Kb.Köszönöm a válaszokat.
Szia nekem is parapetes volt és àtt lett korszerüsitve nekem is 52nm.és mindenel együtt 1.mila de hozàteszem hogy müanyag fütés csövel.
Ebben nem tudok segíteni.
Szia, hogy tudnánk megoldani beállítani a kazánt baxi duó-tec 24KW hogy melegvíznél ne hűtsön vissza melegvíznél mikor megnyitom a meleg vizet.
Menüjében bele tudok menni stb.
Köszönöm a segítséget előre is köszönöm.
Írjon emailt nfrichard@outlook.com
Közben nem jött email, viszont most van időm válaszolni. Első blikkre egy "kisebb" HMV tároló oldaná meg a dolgot. Legutóbb egy pizzériában üzemeltem be ilyen rendszert, ahol a mosogatás miatt kellett egy víztáróló, ami 42 fokra volt állítva. Ha lejjebb esett a hőmérséklet, mert folytták a vizet, vagy simán hűlt a tartály, a KK kapcsolt és egy 3 járatú váltoszelepen keresztül tolta a melegvizet, amíg fel nem fűtött 42 fokra. Ezzel a megoldással, nem fog visszahűlni a vizetek. Nem vagyok nagy "vizes" szaki, de véleményem szerint egy 50 literes HMV tartály bőségesen megfelelne a célnak, és nem foglal nagy helyet sem, a súlya sem vészes (60 kg), fel tudod akasztani falra akár.
Westen pulsar condens kombi gázkazán utokeringetesét lehet állítani? Primer körön van 5 radiátor, 70%os teljesítmény beállitásom,45fok víz előállítás,55fok fűtésre. De az utólagos keringetést nem látom beállításnak.
ezt nem tudom. A max teljesítményt érdemes szakemberrel beállíttatni. Utókeringetésre a jó múlrkorában írt egy szaki kommentet. Próbáld visszakeresni, már nem emlékszem, mikor volt, de vszleg ehhez a videóhoz írta.
Realista gondolkodású vagyok, így a teljesítmény csökkentés gondolatával még el tudok játszani, de a keringetési idő, meg h hogy jön ide a dízelautó.... Teljesen logikálan számomra. Nem mindegy h 19év vagy 1évvel később, 20év múlva kezd el szarakodni? Ha elkezd egyáltalán....
A maximális fűtési teljesítmény, amit érdemes finomhangolni.
A turbós autók esetén javasolt a nagyobb igénybevételt követően, hogy még járatni kell a motort, hogy fokozatosan hűljön ki.
Ugyanezen analógia alapján, én feljebb állítottam az utókeringetés idejét, hogy ne hirtelen hűljön.
10 percnyi szivattyú járatás kb 60 fillér a jelenlegi rezsiárakkal. Ez kb havi 100 forint se. Ennyit megér szerintem
A turbós autót nem emiatt érdemes járatni. Hanem azért, hogy legyen visszahűtve. Mert ha egyből leállítod túlmelegszik és az teszi tönkre.
A kazán egy vízhűtéses radiátor. Ha 10 percet veszünk alapul azaz 10 perc a referenciaidő akkor mérd meg ha megáll a szivatyú a gyári 3 perc elteltével 7 perc mulva. Malyd mérd meg ha keringeted 10 percig. Tuti hidegebb lessz ha 10 percet keringeted.
@@sarfigabor571 pontosan ez lenne a cél, hogy hűtsem a kazánt, méghozzá fokozatosan.
@@Nagy-FerencRichárd
Videóban nem így fogalmazol. Szuper videók nyomasd! 😁
Majd teszek alá feliratot
szia
Ezen a kazánon valahol meg lehet nézni azt hogy fűtés közben hány %-os teljesítményen megy? kíváncsi lennék hogy hosszabb üzemeltetéskor mennyire modulál le.
Lehet, bár nem valószínű, hogy van ilyen funkció benne, ugyanis a kijelzője alfa-numerikus. Valószínűleg inkább a komolyabb kijelzős kazánokon van ilyen. A korábbinál emlékszem, hogy volt , de nem számot írt ki, csak fokozatot jelzett (hasonlóan mint a telefon akku töltöttségi jelzés). Az talán Ariston volt.
Szia! Turbókazához képest mennyivel kisebb a fogyasztása? Jól sejtem, hogy nagyon max. 15%-ot takaríthatunk meg?
Üdv! Azt nem tudom, mennyivel "kisebb" a fogyasztása. Azt sem tudom, mire gondolsz, mihez képest takaríthatunk meg kevesebbet. Alapvetően az éppen aktuális berendezést érdemes úgy üzemeltetni, hogy a komfort (kényelem) és a hatékonyság (gazdaságosság) egyensúlyban legyen. Ehhez igyekszem tippeket, tanácsokat adni.
A gazdaságosság fontos szelete a karbantartási költségek minimalizálása is.
@@Nagy-FerencRichárd nezd meg a meglevo kazanod beallitott parametereivel hany kw, vagy j energiat allit elo, majd szamold ki az ujnal milyen beallitasokkal erheted el, egy rendss kazan leirasaban "grammra" megadjak a fogyasztast kulonbozo beallitasokhoz.
Roviden igen ritka a 20% fugg a meglevo kazantol.
Kedves Panka! Ha figyelmesen olvasná a válasz(oka)t - amit enyhén sértő észrevételéből lehet érezni, hogy nem tesz meg - látná, hogy a kolléga, aki érdeklődött, nem írt újabb kérdést, tehàt valószínűleg nincs is több kérdése.
Mindezek mellett szíves figyelmébe ajánlom a magyar helyesírás szabályainak ismételt áttanulmányozását.
Ugye nem fog megharagudni (jobban), ha lenémítom?
www.kemeny.hu/blog/31-turbos-vagy-kondenzacios-kazan
De továbbra is kérdés a "mihez képest"? Nem mindegy, milyen a rendszer, hidraulikus oldalon mi van: radiátor, padlófűtés, hmv?
Ami tény, és nem véletlen: manapság már a kondenzációs kazán a menő, de ehhez nagyban hozzájárult, hogy szigetelik a házakat és jobb minőségűek a nyílászárók.
Tehát ismét csak marad a kérdés: mihez képest?
Egyáltalán nem biztos a 15%os megtakarítás.
Nem is tudom hogy kezdjem.... Az utókeringetés feladata az, hogy az égő kikapcsolása után a hőcserélőben lévő hőt kiszállitsuk a rendszer felé, ezáltal csökkentve a vízkőképződés lehetőségét. A szekunder szivattyút jobb relékártyával kapcsolni, mert akkor az utókeringetés ideje alatt az is működik. Az, hogy a kazán maximális teljesítményét mennyire állítjuk azt az épület tervezési állapotban szükséges hőigénye határozza meg, nem az, hogy padló, vagy radiátoros e a hőleadó. A kondenzációs gázkazán füst gáz elvezetését mindig a készülék felé kell lejtetni, hogy az abban kicsapódó kondenzvíz vissza tudjon folyni, és a kondenz vízzáron keresztül a lefolyóba tudjon távozni.
A vizkő kiszállításról még nem hallottam, de köszönöm.
A kondenz víz lejtetés világos.
A szekunder utokeringetest időzítő relével meg lehet oldani.
A padlófűtés kisebb hőigénye (előremenő víz hőfok) miatt lehet szükség kisebb teljesítményre. Vagy ez így nem helyes?
@@Nagy-FerencRichárd hőigeny alatt az épületben a megfelelő komfort eléréséhez szükséges hő teljesítményt értjük. A padlófűtés alacsonyabb hőmérsékletű előremenő vízzel üzemel.
Szia! Megnéztem a kazànt, így néz ki!
Ez az a szürke cső az?
Mit lehet tenni, hogy ne búgjon?
Ez a csepegés mitől van?
Köszönöm!
Üdv!
"Ez a szürke cső az?" kérdés mire utal pontosan?
A búgás alatt mit értesz? A kondenzációs kazánnak van egy alapzaja. Ha ehhez képest hallasz valami búgást, akkor az valami hibajelenség lehet.
A csepegés - ha a kondenzcsőre gondolsz - az kondenz víz csepegés, mint ahogy a kazán nevében is benne van. A pára kondenzálódik, víz lesz belőle és az csepeg ki.
Egyéb kérdés esetén jöhet email. Azt hamarabb észre veszem, mint a megjegyzéseket, amikről vagy kapok értesítést vagy nem.
Amúgy a KK-t gyakorlatilag alig használjuk, 1-4 alkalommal kapcsol éjszakánként, csak rásegítő funkciót lát el a VT kazán mellett. Óriási tapasztalatom nincs benne. A fenti videó is már korábbi években született.
@@Nagy-FerencRichárdSzia!
Köszönöm szépen! Felfedeztem sajnos szerintem egy másik hibát, amit a képen az újjammal mutatok, vízköves és onnét jön a csepegés. Szerintem ez nem természetes!
A szürke cső ami azt az érdekes rezonálló- búgó hangot adja,
Mit tudnánk tenni orvoslás képpen?
@@Nagy-FerencRichárdEgy email címet küldenél?
@@laszlototh6235 milyen képen? Nincs semmilyen kép
Szia,
Egy ugyan ilyen kazánom van, amivel csak padlófűtéssel fűtök. A max teljesítményt én nem vettem vissza, viszont az előremenő hőmérsékletem maximuma be van állítva 35 fokra. Ennek ellenére az előremenőn én még nem láttam 28-30 foknál melegebb vizet. Érdemes ennek ellenére is beállítani ez a max teljesítményt? Illetve padlófűtéshez mennyi utókeringetést javasolnál? Köszönöm válaszodat előre is
Van szekunder kör? Vagy a kazán szivattyú közvetlenül forgatja be a padlófűtésbe a vizet? Hány kör van? Hány m2 amit a padlófűtés fűt?
@@Nagy-FerencRichárd nincs. A kazán szivattyúja dolgozik mindenhova. 16 kör, és 110m²
A padlóftésnek nagy a tehetetlensége. Véleményem szerint nem kell utókeringetni.
@@Nagy-FerencRichárd köszönöm. Most au általad is mutatott menüben 10 percre van állitva, de azt is én állitottam már be, nem beüzemeléskor.
Még egy adalék: ha a max teljesítmény sok (az se jó), akkor sokkal hamarabb fogja elérni a kívánt hőfokot és ki-be fog kapcsolni gyakran. Így kevesebbet, rövidebb ideig fog modulálni. Érdemes utána számolni, hogy milyen teljesítmény leadása van a meglévő padlófűtési rendszernek, és ahhoz igazítani a maximális fűtési teljesítményt.
Szép napot!Megkérdezhetem a hőcserélő tipusát és teljesítményét?Szigeteléstől nem látszik.Köszöntem
Nem voltam jelen a szereléskor. VIszont megnéztem, és kb 30 cm hosszú, az átmérője pedig kb 8-10 cm. Ez alapján már be lehet azonosítani. Nem túl hatékony sajnos, kb 5 fok elveszik rajta. kondenzációs kazán+radiátoros rendszerhez nem is ajánlanám, kivéve, ha jó a ház és a csövek hőszigetelése (padló és födém szigetelés is!). Nekünk a kondenzációs kazán csak rásegít, tehát nálunk jó így, elketyeg, de nem hatékony. Anno én eleve nem is javasoltam a kondenzációs kazánt, de ez lett.
Én arra nem kaptam egy szakitol sem normális valaszt hogy kondenzációs kazánnál mennyi az ideális vízhőmérséklet.
A visszatérő hőmérséklete ne haladja meg az 55°C ... De a válasz nem ilyen egyszerű... Mert a rendszer hordozza hogy hány fokos előremenő szükséges...
Üdv! Ez egy összetett kérdés. Kellenek hozzá alap infok: fűtött, vagy fűtetlen helyiségben van-e a kazán. Primer (kazán) kör és szekunder (fűtési) kör mivel van elválasztva: hőcserélővel vagy hidrováltóval? Egyáltalán el van-e választva, vagy netán a kazán szivattyú közvetlenül látja ez a rendszered? Radiátorok vannak-e fenn, vagy padlófűtés? Netán mindkettő? Van-e szigetelés a házon? MIlyenek az ablakok? Van-e redőny?
LÁthatod, mennyi minden fontos egy általad feltett kérdés pontos megválaszolásához. Amúgy személyes (szakmai) tapasztalatom alapján.
- kinti hőmérséklet 10-15 fok: 45 fokos előremenő
- kinti hőmréséklet 5-10 fok: 50 fokos előremenő
- kinti hőmérséklet 5 fok alatt: 55 fokos előremenő
Illetve számít, milyen fordulaton és milyen módban megy a szekunder szivattyú.
Ami pedig a legfontosabb kérdés: mi a hőigény a lakásban? 21 fok elég, vagy 25 fokot szeretnétek?
Illetve érdemes a maximális fűtési teljesítményt is megfelelően beállítani. Erről beszélek is az egyik videóban.
Ha küldesz emailen videót a rendszeredről, amiben bemutatod a fenti kérdések alapján, megmondom, mi az ideális beállítás
Szerintem elveszett a válaszom az éterben, pedig sokat írtam. A lényege ez volt: küldj videót, vagy rajzot a rendszeredről és a házról.
Az ökölszámok:
- kinti hőmérséklet -> előremenő:
10-15 fok -> 45 fok
5-10 fok -> 50 fok
5 fok alatt -> 55 fok
55 fok fölé ne vidd, mert nem fog kondenzálni, és rohadt sok gázt fog fogyasztani.
Ha meglévő rendszerre akasztod rá a kondenzációs készüléket akkor be vagy határolva a hőmérséklettel. A készülék alacsony hőmérsékleten tud jó hatásfokkal működni, hogy a keletkező füstgáz le tudjon kondenzálódni a füstcsőben/kéményben és visszafolyva a hőcserélőnek hőt tud pluszban átadni. Padlófűtésnél ez adott 30-40 fok között. Radiátornál be vagy határolva a leadó felületek nagysága miatt. Ha kicsi a felület akkor emelned kell az előremenő víz hőmérsékletét. Ha megnézel egy lapradiátor katalógust benne vannak a hőlépcsők: 75/65, 55/45 nél 10 fok a leadott hőmérséklet, de ha ezt csökkented 45/40 nél már csak 5fok. A kazán időben tovább fog működni, dupa mennyiségű tömegáram kell a szükséges hőmennyiség leadásához. Nekem 50/40-en megy és már ott sincs meg mindig a 10 fokos előremenő/visszatérő hőmérséklet különbség.
@@fekap4 Ezek világosak, amiket írsz. A kazán most 55 fokra van állítva. Ez 50 fokos előremenőt eredményez, és gyors felftést. Nálunk jelenleg a KK csak rásegít. A vegyestüzelésűvel fűtünk.
80%-ra nem föl, hanem le?
Pássz. Nem értem a kérdést.
Nem értek egyet veled! Nincs szükség hosszabb utokeringetesre akár 1 perc is bőven elegendő... A ház hoigrnye határozza meg a radiátor méretét... A radiátor teljesítményét meg az előremenő hőfok, és az előremenő hőfok befolyásolja a kazán teljesítményét... Azaz 70°C =24kw de 50°C = 27kw és ez ugyan az a kazán... Minden függ és összefügg mindennel...
Ennek az utókeringetésnek még utána járok. Nekem az tűnt fel, hogy akár 240 percet is be lehet állítani.
A ház hőigénye és a radiátorok mérete összefüggéssel egyet értek. Ez egy 40 éve épült rendszer, amit (azt hiszem) 15 éve "újítottak" fel, akkor kerültek fel 5 helyen kétsoros lapradiátorok. MIndenhol máshol az ősrégi (azt hiszem alu) radiátor van.
A radiátor teljesítménye alatt a gyári, névleges teljesítményt értettem, arra gondoltam.
Mindenesetre szerintem a 65-re, azaz ~17 kW-ra állított maximális fűtési teljesítmény kevés. A kazán szaki vszleg azt hitte, kevesebb radiátor van, mint 11. Valahogy az az érzésem, hogy a kazán "erőlködne".
De ha van konkrét javaslatod, azt szívesen elolvasom. 10 átlagos, közepesnél nagyobb (kb 600x1500-ös) radiátor és egy nagyobb törölköző szárító van.
További részletes válasz a mai videóban.
DE jó, hogy nem kell nekünk ezzel a bonyolult gáz butasággal foglalkozni. Hőszivattyú a király...
Sajnos nekem nem sikerült rábeszélni a tulajt a hőszivattyúra a kond.kazán helyett.
Most már ez van.
De nem is a kazán a fő kérdés, sokkal inkább a vízoldali szabályozás.
Biztos hogy nem 🤣
Gáz butaság??? Hogy érted ezt?
A hőszivattyú "ugyanazt" csinálja (vizet melegít a fűtéshez) , csak kicsit máshogy és árammal működik!! Ott is van előremenő, visszatérő, szekunder, primer kör, szóval semmivel sem egyszerűbb!! 😉
Én is gondolkoztam eleinte a hőszivattyún, de ahhoz ugye felületfűtés kell, én meg nem akartam felvésni az egész házat a padlófűtés miatt!! A másik az elektromos fogyasztása és a bekerülési költsége (igazából ez tántorított el tőle)!! Nagyban ajánlott napelem hozzá, hogy gazdaságos legyen... Így kb elköltöttél minimum 4-5 millát a hőszivattyúra napelemmel a tetőn... 4-5 éve kb emnyi lett volna, plusz a munkadíj a beüzemelésért...
A kondenzációs gázkazán, egy nagyon jó állapotú használt vegyes egy pufferral, az új radiátorok, csövek szerelvények, összesen szinte nem érte el a milliós nagyságrendet 4-5 éve!! Negyed-Ötödannyi!! Úgy h mindent én csináltam, szóval ebbe munkadíj nincs!! 😉
De mi lesz ha nem lesz szaldós elszámolás???? Mennyi áramot fogyaszt egy hónapban egy hőszivattyú?
Mennyi a havi villanyszámla télen ha mondjuk nincs napelem a tetőn? Vagy ha van is, télen alig termelget valamit! Erre mondjuk tényleg nagyon kíváncsi lennék, mivel ezt szinte senki nem mondja el!! 🤔
Most szarakodnak a gázzal az igaz, de ez szerintem realizálódni fog, ahogy ezt látjuk is... 😉
@@rolandvoros6016 Sajnos abszolút egyet kell értsek Mandroval. Anno én is hőszivattyút javasoltam ehelyett a Baxi kazán helyett. Véleményem szerint a gáz a legveszélyesebb üzem. Drága a karbantartás, és egyre drágább lesz a fenntartás. És ahogy már kb 5-10 éve szoktam lebeszélni az embereket a gázról, az van most, illetve majdnem az. Elzárják a gázcsapot egyszer csak, osztjónapot...
Villamosenergia viszont nagyjából mindig lesz. Ha nem lesz, akkor meg már tökmindegy mindenkinek.
Mi az istenek annyi PE vezető ott a csöveken...🙄 a kazán műanyag részét már miért nem kötötték be az eph-ba.
Ha jól emlékszem, a MEO miatt kellett. De az is rémlik, hogy a kazán beüzemelő javasolta, hogy minden "bejövő" fém cső legyen leföldelve. Voltak rossz tapasztalatai villámcsapáskor (ha jól emlékszem ezt említette, de már több mint egy éve volt), szóval bebaszott a villám, és kicsapta a kazán vezérlő modulját, mert "csak" egy helyen volt EPH-zva. Az biztos, hogy nagyon muszáj volt. A gázórát is le kellett védeni a kertben. A villanyszerelőnek sem volt kifogása ellene, sőt talán még ő is javasolta, vagy egyetértett. Már tényleg csak homályos emlékeim vannak.
részletes válasz a mai videóban